PDA

Επιστροφή στο Forum : ΓΚΑΡΑΖΟΠΟΡΤΑ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΜΑ



RNR
14-03-14, 12:01
Καλημέρα σας.

Αρχικά δεν ξέρω εαν είμαι σε σωστό post, εαν δεν είμαι ας μεταφερθεί στο σωστό.

Σήμερα το πρωινό ήταν άγριο, αφου η πόρτα του γκαράζ έσκασε επάνω στο αυτοκινητο μου μιάς και δεν σταματάει αυτόματα, θέλω λοιπόν να παρεμβάλω κάποιο σύστημα ή να το φτιάξω εγω ή να το αγοράσω και να το παρεμβάλω με την βοήθεια σας.

Εχετε κάποια γνώμη τι πρέπει να αγοράσω και τι πρέπει να προσέξω, επειδή θα τα βάλω τα λεφτά εγω, θέλω κάτι οικονομικό, (δεν νομίζω να συμμετέχει κανείς στην πολυκατοικία).

Σας ευχαριστώ

αλπινιστης
14-03-14, 12:22
AOYTΣ!!!:cursing:
Τι ειδος πορτας ειναι? Δεν εχει φωτοκυτταρο ή τουλαχιστον την αναμονη γι αυτο?
Δες αν εχεις αναμονη αλλιως να φτιαξουμε κατι. Δεν ειναι και τιποτα.

haris_216
14-03-14, 12:44
Κανονικά η πλακέτα που ελέγχει το μοτέρ "πρέπει" να έχει (οι περισσότερες τουλάχιστον έχουν) αναμονή για φωτοκύτταρο (ζεύγος).
Είναι βασικό θέμα ασφάλειας έτσι ώστε η πόρτα να μην κλείσει πάνω σε αυτοκίνητο ή, ακόμα χειρότερα, σε παιδί, σκυλί, γατί.
Η τοποθέτηση του φωτοκυττάρου θέλει αρκετή προσοχή ως προς τη θέση της έτσι ώστε να προβλεφθεί κάθε πιθανό σενάριο.
Ένα σημείο στους 20-30 πόντους από το έδαφος νομίζω ότι είναι ρεαλιστικό ως προς την προστασία που θα παρέχει και στο αυτοκίνητο αλλά και σε έμβιο ον (με εξαίρεση πχ ποντικάκια)

Πρόσφατα μάλιστα (off topic) διάβασα είδηση όπου κάπου στην επαρχία βρέθηκε γυναίκα να έχει πεθάνει σφηνωμένη από γκαραζόπορτα

RNR
14-03-14, 12:52
Αουτς και πάλι αουτσ φίλε Αλέξανδρε. (100-150 ευρω χαμαλίκι, με το καλημέρα, λες και μας περισσευουν)

Παιδιά δεν το έχω κοιτάξει ποτέ, το Σαββ/κο θα τσεκάρω και θα δω να σας πω, θα βγάλω και φωτο τις επαφές και θα σας πω να με βοηθήσετε.

Η ειρωνία είναι ότι, έχω βγεί έξω ο μισός ατπο την πόρτα, και πάταω να κλεισει και μόλις ξεκινάω περνάει μία κυρία με καρότσι και μωρό, σταμάτω να περάσει και αστραπιαία είδα την πόρτα να κλείνει, τραβιέμαι λιγο μπροστα μήπως και την γλυτώσω αλλά το έκανα χειρότερα. (πάς να κάνεις την καλή και την πληρώνεις απο πάνω!!!)

Παιδιά σίγουρα θέλω την βοήθεια σας γιατι έχω σκάσει, πρέπει να το φτιάξω οπωσδήποτε...και οικονομικά, έχετε υπόψη σας φαντάζομαι κάποιο ζευγος με φωτοκύτταρο? ετσι? γιατι εγω δεν έχω ιδέα τι παίρνουν οι αυτοματισμοί αυτοί.

Ευχαριστώ πολύ

αλπινιστης
14-03-14, 14:57
Οπωσδηποτε φωτοκυτταρο.
Δες το μολις μπορεσεις, και δωσε πληροφοριες.
Θα λειπω σουκου αλλα σιγουρα θα εχεις παρει απαντησεις...ειναι σχετικα απλο.

manolisp
14-03-14, 15:04
και εσυ σαν και εμενα ! επαθα και εγω και μετα εμαθα ! βγαλε μια φωτογραφια την πλακετουλα σου , κατα 99% περνει φωτοκυταρρο !

Panοs
14-03-14, 16:24
γιαννη τι πορτα ειναι?
οι πορτες των γκαραζ στο κατω μερος εχουν λαστιχο οποτε αν ειχε δεν νομιζω οτι θα σου εκανε ζημεια στο αμαξι...
επίσης συνήθως οι γκαραζοπορτες οταν βρουν καποιο εμποδιο γυριζουν πισω αυτοματα(ξαναανοιγουν)...
τα φοτοκυταρα μην τα βαλεις τοσο χαμηλα(20 ποντους)...
γιατι αν καλη ωρα οπςσ τωρα εισαι κατω απο την πορτα και την πατήσεις να κλείσει μπορει τα φοτοκυταρα να βλεπουν κατω απο το αυτοκινιτο και η πορτα να μην σταματησει...
τα φωτοκύτταρα μπαίνουν γυρω στους 60 ποντους....
η γυναικα που σκοτώθηκε σκοτώθηκε απο συρόμενη πορτα και οχι απο πορτα γκαραζ....

thm
14-03-14, 16:48
Αουτς και πάλι αουτσ φίλε Αλέξανδρε. (100-150 ευρω χαμαλίκι, με το καλημέρα, λες και μας περισσευουν)

Παιδιά δεν το έχω κοιτάξει ποτέ, το Σαββ/κο θα τσεκάρω και θα δω να σας πω, θα βγάλω και φωτο τις επαφές και θα σας πω να με βοηθήσετε.

Η ειρωνία είναι ότι, έχω βγεί έξω ο μισός ατπο την πόρτα, και πάταω να κλεισει και μόλις ξεκινάω περνάει μία κυρία με καρότσι και μωρό, σταμάτω να περάσει και αστραπιαία είδα την πόρτα να κλείνει, τραβιέμαι λιγο μπροστα μήπως και την γλυτώσω αλλά το έκανα χειρότερα. (πάς να κάνεις την καλή και την πληρώνεις απο πάνω!!!)

Παιδιά σίγουρα θέλω την βοήθεια σας γιατι έχω σκάσει, πρέπει να το φτιάξω οπωσδήποτε...και οικονομικά, έχετε υπόψη σας φαντάζομαι κάποιο ζευγος με φωτοκύτταρο? ετσι? γιατι εγω δεν έχω ιδέα τι παίρνουν οι αυτοματισμοί αυτοί.

Ευχαριστώ πολύ

http://www.acsys1.gr/product_categories/fotokyttara-asfaleias/index#geniki-perigrafi

Ένα σετ (πομπός & δέκτης) φωτοκυττάρων ασφαλείας έχει κάτω από 20 ΕΥΡΩ και δουλεύει με 12 έως 24 VAC ή VDC. Πρέπει να εγκατασταθεί σε ύψος περίπου 50εκ. από το δάπεδο (όχι πολύ χαμηλά και η δέσμη περνάει κάτω από το δάπεδο ψηλών οχημάτων ούτε πολύ πιο ψηλά και αφήνει μεγάλο ύψος ακάλυπτο).

Το πρόβλημά σου με τα φωτοκύτταρα πομπού-δέκτη είναι συνήθως πως να περάσεις το καλώδιο που χρειάζεται από το μοτέρ μέχρι τον πομπό στην απέναντι από το μοτέρ κολόνα. Χρειάζεσαι ένα καλώδιο 2x0.5 mm2 για την χαμηλή τάση που θα τροφοδοτήσει τον πομπό και εάν δεν έχεις σχετικό σπιράλ, ούτε μπορείς να το περάσεις κάτω από την ράγα της πόρτας (εάν είναι γωνία και δεν είναι μπλοκαριμένη με χαλίκια/τσιμέντο) τότε μπορείς να κόψεις, με τροχό/αρμοκόφτη ένα αυλάκι κια να περάσεις καλώδιο κατάλληλο για υπόγεια εγκατάσταση.

Εναλλακτικά, υπάρχουν φωτοκύτταρα που δεν χρειάζονται αυτό το καλώδιο: είτε ο πομπός δουλεύει με μπαταρία (δεν τα συνιστώ γιατί κάποτε η μπαταρία τελειώνει με ότι αυτό σημαίνει από το να καταλάβει κανείς τι φταίει μέχρι την προμήθεια και αντικατάσταση της μπαταρίας) είτε πομπός και δέκτης είναι μία συσκευή (πομποδέκτης) και απέναντι εγκαθίσταται ένα ειδικό καθρεπτάκι (ανακαλαστήρας).

thm
14-03-14, 17:03
γιαννη τι πορτα ειναι?
οι πορτες των γκαραζ στο κατω μερος εχουν λαστιχο οποτε αν ειχε δεν νομιζω οτι θα σου εκανε ζημεια στο αμαξι...
επίσης συνήθως οι γκαραζοπορτες οταν βρουν καποιο εμποδιο γυριζουν πισω αυτοματα(ξαναανοιγουν)...
τα φοτοκυταρα μην τα βαλεις τοσο χαμηλα(20 ποντους)...
γιατι αν καλη ωρα οπςσ τωρα εισαι κατω απο την πορτα και την πατήσεις να κλείσει μπορει τα φοτοκυταρα να βλεπουν κατω απο το αυτοκινιτο και η πορτα να μην σταματησει...
τα φωτοκύτταρα μπαίνουν γυρω στους 60 ποντους....
η γυναικα που σκοτώθηκε σκοτώθηκε απο συρόμενη πορτα και οχι απο πορτα γκαραζ....

Απλό λάστιχο έχουν οι σπαστές/μονοκόμματες οροφής και τα ρολλά, Πολύ σπάνια (σχεδόν ποτέ στην πράξη) οι συρόμενες/ανοιγόμενες. Βασική δουλειά του απλού λάστιχου σε σπαστές/μονοκόμματες/ρολλά είναι να σφραγίζει όταν η πόρτα είναι κλειστή και δευτερευόντως η προστασία σε χτύπημα. Λάστιχο-αισθητήρα εμποδίου (πρεσσοστάτη) σπάνια συναντά κανείς σε γκαραζόπορτες αν και είναι σχετικά συνηθισμένο σε βιομηχανικά ρολλά και βιομηχανικές πόρτες. Οι σπαστές/μονοκόμματες μπορεί να έχουν αναγνώριση εμποδίου αμπερομετρικά αλλά τα ρολλά όχι. Σε συρόμενα/ανοιγόμενα η αναγνώριση εμποδίου γίνεται είτε αμπερομετρικά, είτε μέσω encoder, είτε δεν υπάρχει καθόλου αναγνώριση εμποδίου αλλά κύκλωμα περιορισμού της δύναμης του μοτέρ.

Σωστή η παρατήρηση για το ύψος εγκατάστασης στα φωτοκύτταρα.

Σε κάθε περίπτωση τα φωτοκύτταρα μπορεί να είναι μπελάς (αυξημένο κόστος, αυξημένος χρόνος εγκατάστασης, μεγαλύτερες πιθανότητες για βλάβες καθώς είναι ένα επιπλέον και μάλιστα εκτεθειμένο εξάρτημα) αλλά σίγουρα η εγκατάσταση ενός φωτοκυττάρου είναι φθηνότερη ακόμη και από την πλέον απλή φαναρτζοδουλεία (για να μην μιλήσουμε για χειρότερα).

RNR
14-03-14, 17:51
Εμένα παιδιά είναι μία συρόμενη σιδερένια πόρτα η οποία, ούτε λάστιχο έχει ούτε φωτοκύταρο να σταμάταει, σταματάει μόνο όταν φτάσει στο τέλος της.ότι μπεί ανάμεσα της το κόβει!!! χα χα χα.

Σημειώστε ότι όταν την ανοίγω και της ξαναδώσω σήμα, σταματάει και εαν της ξαναδώσω γυρίζει πίσω για να κλείσει, δεν συνεχίζει να ανοίγει.

Σήμερα, ίσως όταν με χτύπησε έπρεπε να την σταματήσω απο κοντρολ και να το ξαναπατήσω ώστε να πάει πίσω. Αλλά στον πανικό για να μην μου γουβόσει λαμαρίνα νόμιζα ότι προλαβαινα να φύγω και το έκανα ψιλοχάλια απο γρατζουνιές.

Τώρα, όντως έχει γωνία εκεί που κυλάει η πόρτα και το καλώδιο πρέπει να το περάσω κολλητα στον σιδηρόδρομο αλλιώς νομίζω θα κάνω δουλειά με καθρεφτάκι.

Σωστό το σχόλιο για τους 60 πόντους.

Σας ευχαριστώ όλους, θα το δω το ΣΚ και θα ανεβάσω φωτο καθώς και επαφες.

thm
14-03-14, 18:11
Εάν ο χώρος κάτω από την γωνία είναι ελεύθερος τότε μπορείς να περάσεις από μέσα του το καλώδιο με μία ατσαλίνα. Έτσι θα είναι προστατευμένο.
Η επόμενη επιλογή είναι ένα μικρό αυλάκι (συνήθως κομμένο με δίσκο ή αρμοκόφτη) με βάθος 5-6 εκ. που μέσα του θα τρέξεις ένα καλώδιο ανθεκτικό σε εξωτερική εγκατάσταση (πχ το μικρότερης διατομής ΝΥΥ με 2 αγωγούς που θα βρεις). Έτσι γλιτώνεις το μεγαλύτερο σκάψιμο που απαιτεί η εγκατάσταση μέσα σε σπιράλ.
Τα φωτοκύτταρα με καθρεφτάκι είναι ακριβότερα (περίπου 45 ΕΥΡΩ συν ΦΠΑ) από τα φωτοκύτταρα με πομπό και δέκτη. Τουλάχιστον, αυτό ισχύει για αυτά που είναι κατάλληλα για γκαραζόπορτες καθώς πρέπει να έχουν χαρακτηριστικά όπως ικανοποιητική εμβέλεια και αξιοπιστία (δεν θέλω το φωτοκύτταρο να ξεγελαστεί επειδή η δέσμη ανακλάστηκε σε μιά γυαλιστερή πόρτα αυτοκινήτου, ούτε να το παρεμβάλει ο ήλιος). Από την άλλη έχουν την απλούστερη εγκατάσταση, οπότε, εάν το κόστος του να περαστεί καλώδιο μέχρι απέναντι είναι σημαντικό, τότε συνολικά ίσως συμφέρουν και οικονομικά.

RNR
14-03-14, 18:45
Έριξα μία ματιά και έχεις δίκιο είναι πιο ακριβά, θα πάω σε πομπό και δέκτη.

Θα κοιτάξω να το περάσω και εαν δεν μπορώ έχω σκεφτεί να το περάσω μέσα απο ποτιστικό λάστιχο το καλώδιο και να το καραφώσω με τσερκάκια κάτω.

Απλά για στείλτε μερικά link που έχετε βάλει και εσεις να πάω σε κάτι που έχει δοκιμαστεί και απο την μεριά σας ή που γνωρίζετε την αξιοπιστια τους και επειδή το κόστος θα το επιβαρυνθώ όλο εγω όσο πιο οικονομικό γίνεται για εξωτερικό χώρο, η απόσταση είναι maximum 5m.

Ευχαριστώ

thm
14-03-14, 18:55
Το καλώδιο δεν πρέπει να πατιέται. Εάν δεν μπορείς να το σιγουρέψεις, δοκίμασε σιδεροσωλήνα μικρής διατομής (πρόσεξε όμως μην δημιουργηθεί παγίδα για χώμα, χαλίκια και διάφορα σκουπιδάκια μεταξύ σωλήνας και ράγας). Σε κάθε περίπτωση πάντως, οι καλύτερες επιλογές είναι κάτω από την ράγα, υπόγεια σε σπιράλ ή υπόγεια με καλώδιο ανθεκτικό σε εξωτερική εγκατάσταση.

Επίσης, το "σπιράλ" σου (το ποτιστικό λάστιχο) πρέπει να εγκατασταθεί με τρόπο που να μην μπορεί να γεμίσει με νερό (να είναι τουλάχιστον 15-20 εκ. ψηλότερα από το δάπεδο στην μεριά του μοτέρ και όχι κομμένο σύριζα και να μην γεμίζει με νερό της βροχής από την μεριά του πομπού - αρκεί σφράγισμα με σιλικόνη). Με αυτή την προφύλαξη, σου κάνει και απλό καλώδιο (η χρήση UTP είναι πολύ συνηθισμένη αν και προσωπικά θα προτιμούσα κάτι καλύτερο).

RNR
18-03-14, 19:25
Καλησπέρα σε όλους.

Τελικά εαν δεν σε πάει σκάνε όλα μαζι, θυμάστε που σας έλεγα ότι την Παρασκευή με χτύπησε η πόρτα του γκαράζ και ανοίξαμε το παραπάνω θέμα. Εχτές Δευτερα με πετάχτηκε μία τύπισα απο ένα τεράδτιο ΣΤΟΠ και έπεσε πάνω μου, μέ έβγαλε στο αντίθετο ρέυμα και ευτυχώς δεν ερχόταν αυτοκίνητο απο την αντίθετη πλευρά και βγήκα ζωντανός, τελικά που έκανε το αμάξι χάλια και τώρα τρέχω και δεν φτάνω με τις Ασφαλιστικές με ένα κολάρο στο λαιμό να δω τι μπορώ να πάρω απο χρηματα για το αυτοκινητο μου.

Οπότε με το θέμα να ασχοληθώ με την γκαραζοπορτα θα το καθυστερησω λιγο.

Ευχαριστώ όλους για τις γνώσεις σας.