PDA

Επιστροφή στο Forum : Υλη για τις εξετάσεις ραδιοερασιτεχνών



papingos
14-03-14, 16:20
Γεια σας,


εχω δει τα ερωτηματολόγια πολλαπλων επιλογών για τις εξετάσεις. Αν δε κάνω λάθος στις εξετάσεις επιλέγονται αυτόματα και τυχαία 100 απο αυτες.
Αυτό που δε βρίσκω είναι η ύλη. Τι πρέπει να διαβάσει κάποιος για να μάθει την υλη που καλύπτει το ερωτηματολόγιο; (Δεν είμαι της νοοτροπίας απλά να αποστηθίσω τις σωστες απαντήσεις)
Αν δεν υπάρχει επίσιμη υλη, υπάρχει κάποιο σύγγραμμα που να δίνει το υλικό για να βοηθήσει κάποιον με τις εξετάσεις; Σαφως μπορώ να βρω 100 βιβλια στο νετ, αλλα θα ηθελα να μου προτείνετε αν ξέρετε ενα βιβλίο/pdf που να με καλύπτει και να είναι up to date.
Κάποιοι σύλλογοι παραδίδουν μαθήματα σε υποψηφίους αν δε κάνω λάθος. Έχετε να προτείνετε κάποιο; (λογικά πρέπει να πληρώσεις κοστος εγγραφης+συνδρομη 1ου χρόνου,σωστα;)


Ευχαριστώ


Κωνσταντίνος

Dragonborn
14-03-14, 16:30
Στην Αθήνα υπάρχουν 3 σύλλογοι και από ότι ξέρω και οι τρεις παραδίδουν μαθήματα:

Ένωση Ελλήνων Ραδιοερασιτεχνών (Περιστέρι) http://www.raag.org
Σύλλογος Ραδιοερασιτεχνών Ελλάδος (ΣΡΕ, Χαλάνδρι) http://www.grc.gr
Σύλλογος Ελλήνων Ραδιοερασιτεχνών (ΣΕΡ, Βοτανικός) http://www.hag.gr


Διαλέγεις και παίρνεις, ανάλογα και με την περιοχή σου.

gxry
14-03-14, 17:43
Για την ύλη, δες ΦΕΚ 1969Β"/2-9-2011 στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 2 "ΕΞΕΤΑΣΤΕΑ ΥΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ"
Υλικό για διάβασμα θα βρεις διάσπαρτο στο δίκτυο. Άν γνωρίζεις ικανοποιητικά αγγλικά υπάρχουν οι εκδόσεις της ARRL και RSGB.
Εξαιρετικό -και συνοπτικό- είναι το International Amateur Radio Examination Manual της RSGB (ISBN 1-905086-13-X) ειδικά για το σκοπό των εξετάσεων.

IC-756
15-03-14, 01:38
Συστήνω σύλλογο από την παραπάνω λίστα, καλή επιτυχία.

john_b
15-03-14, 10:07
Κάποιοι σύλλογοι παραδίδουν μαθήματα σε υποψηφίους αν δε κάνω λάθος. Έχετε να προτείνετε κάποιο; (λογικά πρέπει να πληρώσεις κοστος εγγραφης+συνδρομη 1ου χρόνου,σωστα;)

Με τα χρήματα αυτά θα πάρεις μια κεραία 510 για το πρώτο σου V/U.
Αν είσαι σχετικός με τα ηλ/νικά έχει καλώς. Αν δεν είσαι όμως, θα πρέπει να αποφασίσεις τι είδους ρ/ε θα είσαι. Δλδ, αν θες ενα έτοιμο μηχάνημα με έτοιμη κεραία για να περνάς την ώρα σου ή αν θα ασχοληθείς και με κατασκευές, βελτίωση, ανάπτηξη και πειραματισμούς. Στην πρώτη περίπτωση, απλά μάθε το ερωτηματλόγιο, το οποίο θα σου δώσει τις βάσικές γνώσεις που πραγματικά χρειάζεται να έχεις. Στην δεύτερη περίπτωση, απλά μάθε το ερωτηματλόγιο και αφού περάσεις στις εξετάσεις έχεις όλο τον χρόνο μπροστά σου να εμβαθύνεις όπου θέλεις, όσο καλά θέλεις. Οτιδήποτε άλλο θα απαιτήσει πάρα πολύ χρόνο αν ξεκινάς εκ του μηδενός με αμφίβολα αποτελέσματα. Αν έχεις τις βάσεις, ένα μεγάλο μέρος των τεχνικών θεμάτων της ύλης θα πρέπει να το κατέχεις ήδη.

darthtony
15-03-14, 11:33
οι επόμενες εξετάσεις πότε είναι ?

IC-756
15-03-14, 12:03
Γίνονται μία φορά το εξάμηνο όπως ορίζεται στη νομοθεσία http://www.yme.gr/?tid=263&aid=0 ανακοινώνονται από της Περιφέρειες. Επίσης μπορείς να ενημερώνεσε από της σελίδες των συλλόγων. Θα έλεγα ότι θα γίνουν μετά το Πάσχα αλλά, λόγω εκλογών μπορεί να υπάρξει κάποια χρονική απόκλιση.
Θα έλεγα να μην αγοράσεις κάποιο ακριβό v/u εάν σκοπεύεις να ασχοληθείς και με τα βραχέα, πολλοί νέοι συνάδελφοι αγοράζοντας v/u fm βάσης εγκλωβίζονται οικονομικά και δεν μπορούν μετά να αγοράσουν allmode μηχάνημα.

john_b
15-03-14, 12:04
Κάπου εκεί μεταξύ Ιουνίου - αρχές Ιουλίου.

Dragonborn
16-03-14, 17:23
Στην δεύτερη περίπτωση, απλά μάθε το ερωτηματλόγιο και αφού περάσεις στις εξετάσεις έχεις όλο τον χρόνο μπροστά σου να εμβαθύνεις όπου θέλεις, όσο καλά θέλεις. Οτιδήποτε άλλο θα απαιτήσει πάρα πολύ χρόνο αν ξεκινάς εκ του μηδενός με αμφίβολα αποτελέσματα. Δεν το είχα σκεφτεί έτσι, αλλά με το νέο σύστημα εξετάσεων & αδειών SY αυτή η πρόταση αποτελεί μια πολύ λογική στρατηγική. Και έχει το μεγαλο πλεονέκτημα ότι παίρνεις μια άδεια στο χέρι για να σε προστατεύει από τις κακοτοπιές. Αν θέλεις μαθήματα, μπορείς μετά, ως ήδη αδειούχος, να παρακολουθήσεις ότι σου κάνει ευχαρίστηση.

IC-756
17-03-14, 02:47
Έτσι είναι. Θα μπορούσε να ισχύει και παλαιότερα αλλά, ο νομοθέτης και οι πονηροί σύμβουλοι του στην προηγούμενη απόφαση "φρόντησαν" η ύλη να είναι ακριβώς ίδια και στις 2 κατηγορίες (κάτι πραγματικά απίθανο που μόνο σε μπανανίες συμβαίνει) με ΜΟΝΑΔΙΚΟ διαχωρισμό τα σήματα μορς. Με αυτό τον τρόπο ο νομοθέτης 1. έδωσε μία δήθεν λογική υπόσταση στον λόγο ύπαρξης 2 κατηγοριών (πιεζόντουσαν να ακολουθήσουν την πεπατημένη), 2. διατήρησε για αρκετά χρόνια τα σήματα και 3. ικανοποίησε όσους τον προέτρεπαν στην παραμονή των σημάτων (ο αριθμός των αντιθέτου απόψεων που τον επισκέπτονταν ήταν μικρός έως αμελητέος - τότε υπήρχαν μόνο 2 σύλλογοι στην Αθήνα).
Ίσως άξιζε όμως να υπομένουμε σε αυτή τη λίγο γελοία (από νομικής άποψης) κατάσταση επειδή για πρώτη φορά επιτέλους (2002) αποκτήσαμε νομοθεσία.

Dragonborn
17-03-14, 06:44
ο νομοθέτης και οι πονηροί σύμβουλοι του στην προηγούμενη απόφαση "φρόντησαν" η ύλη να είναι ακριβώς ίδια και στις 2 κατηγορίες (κάτι πραγματικά απίθανο που μόνο σε μπανανίες συμβαίνει) με ΜΟΝΑΔΙΚΟ διαχωρισμό τα σήματα μορς. Αυτό ήταν αντιγραφή του παλιού βρετανικού συστήματος. Εκεί έδιναν πρώτα τις γραπτές εξετάσεις με πολλαπλές ερωτήσεις (πολύ δύσκολες όμως) για κατηγορίας 2 (50 MHz και άνω, πλήρης ισχύς 400 W) και κατόπιν μόνο μορς για κατηγορίας 1 (όλες οι μπάντες, 400 W). Η προέλευση της διάταξης ήταν η εφαρμογή κατά γράμμα του Διεθνούς Κανονισμού Ραδιοεπικοινωνιών της εποχής, που έγραφε ότι χειριστές για κάτω από HF πρέπει να έχουν αποδεδειγμένη ικανότητα στο CW. Το περίεργο είναι ότι υιοθετήσαμε αυτό το μοντέλο ακριβώς όταν καταργήθηκε στην Βρετανία.


Ίσως άξιζε όμως να υπομένουμε σε αυτή τη λίγο γελοία (από νομικής άποψης) κατάσταση επειδή για πρώτη φορά επιτέλους (2002) αποκτήσαμε νομοθεσία.Δεν θα το έλεγα. Η βασική νομοθεσία υπήρχε πάντα αυτόματα, με την ψήφιση από την Βουλή των εκάστοτε αναθεωρήσεων των κανονισμών της ITU. Με βάση αυτά είχαν δοθεί οι πρώτες άδειες προπολεμικά. Πρώτος νόμος ειδικά για το θέμα είναι το ΝΔ 1244/1972 με το εφαρμοστικό ΠΔ 271/1976 και σποραδικές τροποποιήσεις κατά καιρούς. Όμως αυτά τα κείμενα δεν ήταν εναρμονισμένα με τον πραγματικό τρόπο διεξαγωγής των ραδιοερασιτεχνικών επικοινωνιών. Κύριος σκοπός τους ήταν να καθησυχάζουν τις αντιδράσεις των στρατιωτικών και της ΚΥΠ (και δευτερευόντος του κρατικού μονοπωλίου του ΟΤΕ), που δεν ήθελαν την ύπαρξη μη κρατικών ραδιοεπικοινωνιών.

Η ΥΑ 68000/2002 δεν ήταν βέβαια νόμος αλλά διοικητική διάταξη, πάντως αποτελούσε έναν σχετικά ολοκληρωμένο κανονισμό που είχε επαφή με την πραγματικότητα.

john_b
17-03-14, 09:18
Κύριος σκοπός τους ήταν να καθησυχάζουν τις αντιδράσεις των στρατιωτικών και της ΚΥΠ (και δευτερευόντος του κρατικού μονοπωλίου του ΟΤΕ), που δεν ήθελαν την ύπαρξη μη κρατικών ραδιοεπικοινωνιών.

Δλδ ακόμη και σήμερα υπάρχουν άνθρωποι σε διάφορες υπηρεσίες που χαλιόνται με τις ασχολίες μας;

Dragonborn
17-03-14, 09:54
Αναφέρομαι στην περίοδο 1970-1976 οπότε δημοσιεύτηκαν τα παραπάνω νομοθετήματα.

Πάντως δεν έχεις εντελώς άδικο: Η διάταξη που περάστηκε νύχτα το 2006 στον άσχετο κατά τα άλλα "Περί Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών Νόμο" (3431) και απαγόρευε τα scanners, έχει ανάλογο ιστορικό.

ΠΡΟΣΘΗΚΗ: Σημαντική αλλαγή στην αντιμετώπιση των Ρ/Ε από τις δημόσιες υπηρεσίες υπήρξε λόγω δυο γεγονότων, τον σεισμό της Πάρνηθας με την αχρήστευση λόγω υπερφόρτωσης της πολυδιαφημισμένης κινητής τηλεφωνίας και την υπουργία Μαντέλη, ο οποίος ήταν αρκετά θετικός προς τους Ρ/Ε.

john_b
17-03-14, 11:14
Και στο τέλος θα ξαναγίνει καμιά δικτατορία όπως πάμε και θα μας τα μαζέψουν όλα.
Άντε αδέρφια θα γνωριστούμε από κοντά στην Μακρόνησο (πλάκα κάνω αλλά με την μ@λ@κί@ που μας δέρνει ως λαός, ποτέ δεν ξέρεις)

papingos
17-03-14, 11:55
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Κοίταξα ξανά το ΦΕΚ και είδα οτι εχει περισσότερη πληροφορία απ'οτι αρχικά νόμιζα.


gxry:
Ευχαριστώ για τις προτάσεις.


John_b:
Είμαι σχετικός και με ηλεκτρονικά και με τηλεπικοινωνίες λόγω πτυχίου και δουλειάς. Πριν αρκετά χρόνια είχα περάσει τις εξετάσεις για Whiskey, πηρα callsign, αλλα εχω χάσει οτι χαρτί είχα και δε πιστεύω πως θα μπορέσω να βγάλω άκρη με την ελληνική γραφειοκρατία. Θα δοκιμασω να μιλησω με τη Περιφέρεια αλλα εχω αλλάξει διεύθυνση, ταυτότητα(απώλεια), αντε να βγει ακρη, οπότε με βλέπω να ξαναδίνω. Δε θέλω κάτι έτοιμο, μου αρέσει να το ψάχνω και να πειραματίζομαι.Οικονομικά τα πράγματα είναι δύσκολα οπότε πρέπει να είμαι πολυ προσεκτικός με αγορά εξοπλισμού. Θέλω πρώτα να είμαι εντάξει απο χαρτιά, να μάθω τι παίζει απο νομοθεσία για κεραία, γιατι είμαι ενοικιαστής σε πολυκατοικία και θελω να παω by the book.

john_b
17-03-14, 12:16
Θα σου έλεγα να πας εκεί που έδωσες εξετάσεις τότε και να ζητήσεις να βρουν τον φάκελο σου. Τα Whiskey νομίζω ότι υπάρχει απλή διαδικασία που μετατρέπονται σε Victor.

Dragonborn
17-03-14, 12:41
Ο Γιάννης έχει δίκιο. Αφού θα πας να κάνεις την αίτηση, ρώτησε μήπως βρεθεί η προηγούμενη άδεια.

matthew
17-03-14, 15:28
Να σημειώσουμε εδώ ότι η αφαίρεση του κώδικα Μορς από τις εξετάσεις ήταν αναπόφευκτη σε όλα τα κράτη καθώς έπρεπε να εναρμονιστούν αναγκαστικά όλες οι νομοθεσίες με την οδηγία της ITU. Υπεύθυνος γι' αυτό είναι ο Bruce Perens (callsign K6BP) ο οποίος ίδρυσε γι' αυτό το σκοπό έναν οργανισμό (No Code International) που πρότεινε αυτό στην ITU & την έπεισε να το κάνει πράξη. He is also the founder of No Code International, an organization whose primary purpose was to eliminate morse code proficiency as a requirement to obtain an amateur radio license. This goal has been reached with the removal of code requirements from international law (International Telecommunications Union treaty provision S25.5), the new "code-free" rules introduced on 2007-02-23, and similar legal changes in almost all nations worldwide. https://en.wikipedia.org/wiki/Bruce_Perens http://www.dragonzleyr.net/DX/NCI.html

john_b
17-03-14, 17:00
Να υποθέσω ότι οι CWάκιδες έχουν ένα ομοίωμα κούκλας του Bruce Perens και το καρφώνουν σε κάθε ευκαιρία με βελόνες;

Dragonborn
17-03-14, 17:04
...- --- --- -.. --- ---

:001_rolleyes:

matthew
17-03-14, 17:12
...- --- --- -.. --- ---

:001_rolleyes:
Voodoo! Χαχα, καλό! :lool:

IC-756
17-03-14, 18:28
Η υ.α. του 2002 τουλάχιστον κωδικοποίησε το όλο θέμα και έχει ισχύ νόμου. Συμφωνώ ο κ. Μαντέλης ήταν που έδωσε σημασία στο χόμπι.
Τα σήματα έπαψαν να χρησιμοποιούνται στις εμπορικές επικοινωνίες, νομίζω μετά ιδρύθηκε η No-code Int., παράλληλα ήρθε η σύσταση της IARU κλπ. Ενώ συνέβαιναν όλα αυτά ο νομοθέτης εδώ τα αγνόησε (μπορεί να του το σύστησαν διάφοροι) και τα διατήρησε το 2002 μέχρι να τα καταργήσει το 2011. Ακόμη δεν έχουν καταργηθεί πλήρως παγκοσμίως, κυρίως διατηρούνται στις χώρες του πρώην σιδηρού παραπετάσματος, δεινόσαυροι του κερατά βλέπεις hihi.

john_b
17-03-14, 18:47
Ωχ, βλέπω και άλλο ομοίωμα βουντού.
Τυχαία σε κανα-δυό μπλοκ μορσάκιδων που έχω πέσει, βγάζουν πολύ απωθημένο και χολή για όσους δεν είναι φίλοι με το mod.

Dragonborn
17-03-14, 18:56
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=50010&stc=1
Το μεσημέρι πήγα στο λιμάνι να αγοράσω ένα κουκλάκι με σειρήτια ραδιοτηλεγραφητή για voodoo αλλά μου είπαν ότι αποσύρθηκαν πριν 15 χρόνια. Έχουν μόνο πλοιάρχου, μηχανικού, λογιστή και αρχιθαλαμηπόλου...

john_b
17-03-14, 19:15
Σε πρωθυπουργού τίποτε υπάρχει;

Dragonborn
17-03-14, 19:25
Έχουν Παπανδρέου (τρεις γενιές), Σαμαρά, Στουρνάρα, και Τσίπρα. Παλιά είχαν και Καραμανλήδες αλλά τα απέσυραν γιατί δεν αγόραζε κανείς.

john_b
17-03-14, 19:29
Οπότε αυτούς τους ομοφυλόφυλους δεν τους πιάνει τίποτε...

IC-756
18-03-14, 00:46
"...πέσει, βγάζουν πολύ απωθημένο και χολή..." ελπίζω είναι λίγοι αυτοί με την αντισυναδελφική συμπεριφορά. Τι πράμα και αυτό να είναι κάποιος φανατίλας με κάποιες διαμορφώσεις κλπ., προσωπικά δεν τα κατέχω αλλά μέχρις εκεί.

john_b
18-03-14, 01:20
Ε ναι, βασικά χόμπι κάνουμε και σε ένα χόμπι ο καθένας ασχολείται με το κομάτι που του αρέσει περισσότερο.