PDA

Επιστροφή στο Forum : PCB Design & DIY Etching workshop @FROWN



man_or_astroman
04-04-14, 13:32
Tην ερχόμενη Δευτέρα 7/4 & Τρίτη 8/4 @ 18:00 - 21:00 θα πραγματοποιήσω ενα 6ώρο εργαστήριο όπου θα μάθουμε να διαβάζουμε σχηματικά , να σχεδιάζουμε τα κυκλώματα τους και να τα εκτυπώνουμε σε πλακέτες (PCB)


Θεματικές που θα καλυφθούν:
Γνωριμία με το περιβάλλον του Eagle PCB (schematic editor for designing circuits)
Δημιουργία σχηματικού και πλακέτας
Προετοιμασία πλακέτας για εκτύπωση στο σπίτι
Εκτύπωση πλακέτας με την μέθοδο toner tansfer
Τέλος θα χρησιμοποιήσουμε τις γνώσεις που αποκτήσαμε για να σχεδιάσουμε και τυπώσουμε το δικό μας arduino UNO clone με ελάχιστο κόστος κατασκευής.


Περισσότερες πληροφορίες και εγγραφές στο παρακάτω link
http://www.frowntails.com/technology/diy-pcb/

SV1JRT
04-04-14, 14:02
.

Και ΠΟΣΟ ΠΑΕΙ ΤΟ ΜΑΛΙ για να μας δείξεις πώς να φτιάχνουμε πλακέτες ??

.

SRF
04-04-14, 14:30
Τίποτα!!! Μόλις...


Date: Starting from 07.04.2014
Time: 18.00-21.00
Δευτέρα 7 και Τρίτη 8 Απριλίου
κόστος συμμετοχής: 40 ευρώ
Τεχνικές γνώσεις: Δεν απαιτείται προηγούμενη εμπειρία

Άλλωστε τα υλικά κοστίζουν... δεν κοστίζουν??? :wiink:


εγώ να ρωτήσω... απόδειξη θα πάρουμε?


Και κάτι άλλο... επειδή έχω 20 έτη πλέον που πρωτοέκανα με tone transfer μέθοδο... πειράζει να φέρω και τις σημειώσεις μου για να διορθώσω με ότι θα μάθω?


Τέλος πάντων!

Εντάξει καλή η προσπάθεια... "εκπαιδευτικής εμπορευματοποίησης" αλλά μήπως είναι υπερβολικά τα 40?

man_or_astroman
04-04-14, 14:33
.

Και ΠΟΣΟ ΠΑΕΙ ΤΟ ΜΑΛΙ για να μας δείξεις πώς να φτιάχνουμε πλακέτες ??

.

αυτό τώρα τι ήταν?

SV1JRT
04-04-14, 14:38
αυτό τώρα τι ήταν?


Αυτό ήταν ΕΡΩΤΗΣΗ για να δω πόσο "χρεώνεις" τις γνώσεις που ΕΜΕΙΣ ΔΙΝΟΥΜΕ ΔΩΡΕΑΝ σε όποιον ενδιαφέρετε να ρωτήσει.
Θεωρείς σωστό να κάνεις εγγραφή σε τεχνικό φόρουμ για να "πουλήσεις" αυτά που ξέρουμε δεκαετίες ??
Και τέλος, όπως είπε και ο Γιώργος, ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ των χρημάτων, θα κοπεί ??

.

man_or_astroman
04-04-14, 14:43
προφανώς και θα πάρεις απόδειξη και προφανώς επίσης δεν απευθύνετε σε εσένα ουτε και και σε κάποιον που ξέρει,
Επίσης ο λόγος που πόσταρα δεν ειναι να σου πω ποτε πρωτύπωσα πλακέτα αλλα ούτε και να μάθω πότε το έκανες εσυ για να τις μετρήσουμε.
Και οι 2 προλαλήσαντες παραλείψετε το κομμάτι του eagle και του σχεδιασμού.
Δεν γνωρίζω πολλά σεμινάρια-workshop για software ή οτιδήποτε με 40euro κόστος συμμετοχής

SV1JRT
04-04-14, 14:47
.

EAGLE Tutorial (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=41477&highlight=eagle) στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ από το Ηλεκτρόνικα....


.

man_or_astroman
04-04-14, 14:50
Τα 40ευρω εχουν και υλικά προφανώς.
Είμαι στο forum τουλαχιστον 7 χρόνια, απλα εχω να μπω καιρο και δεν βρισκω κωδικους και mail.
Όποιος θέλει να ψαχτεί να το κάνει μονος του οπως ειπες υπάρχει αυτο αλλα και 100αδες ακομα μερη οπου μπορει να βρει πληροφοριές.
Το workshop απευθύνετε σε αυτους που δεν εχουν τον χρονο η την θέληση να το κανουν αυτο.

man_or_astroman
04-04-14, 15:01
Είμουν σίγουρος οτι αν εβαζα εδω το workshop θα πετάγονταν κοκορια να κραξουν.
Λοιπόν για να το κλείσουμε αυτο, πρέπει να καταλάβετε οτι για οτιδήποτε χρειάζεσαι πλέον θα βρεις πληροφορία στο internet,
το να μου ποστάρετε τα link απο το forum με τα tutorial δεν μου λεει απολύτως τιποτα γιατι με ενα απλο google-youtube search θα βρω αλλες τοσες χιλιάδες επεξηγηματικά tutorial, αρα ουτε πουλάω αυθεντία ουτε τιποτα, δεν ειναι πυρηνικη φυσική.
Οπως είπα και παραπάνω το workshop απευθύνετε σε αυτον που δεν εχει χρονο-όρεξη να κατσει να κανει αυτο το research. Ουτε εγω ουτε και εσυ μαλλον λειτουργείς ετσι, υπάρχει ομως κοσμος που μεσα απο αυτα τα workshop βρίσκει την ευκαιρία να ασχοληθεί με κατι που θέλει, και να βρεί κόσμο με κοινά ενδιαφέροντα.
τελος, αν δεν καταλαβαίνετε αυτα που σας λεω σβήστε το

leosedf
04-04-14, 16:44
Καλά μη σκοτωθούμε τώρα.
Κάντο 39.99 κι εσύ :lool:

agis68
04-04-14, 17:47
http://i250.photobucket.com/albums/gg243/polladam/masa2/chicken6.jpg

RNR
04-04-14, 18:44
χα χα χα

moutoulos
04-04-14, 22:02
Tην ερχόμενη Δευτέρα 7/4 & Τρίτη 8/4 @ 18:00 - 21:00 θα πραγματοποιήσω ενα 6ώρο εργαστήριο όπου θα μάθουμε να διαβάζουμε σχηματικά , να σχεδιάζουμε τα κυκλώματα τους και να τα εκτυπώνουμε σε πλακέτες (PCB)

Θεματικές που θα καλυφθούν:
Γνωριμία με το περιβάλλον του Eagle PCB (schematic editor for designing circuits)
Δημιουργία σχηματικού και πλακέτας
Προετοιμασία πλακέτας για εκτύπωση στο σπίτι
Εκτύπωση πλακέτας με την μέθοδο toner tansfer
Τέλος θα χρησιμοποιήσουμε τις γνώσεις που αποκτήσαμε για να σχεδιάσουμε και τυπώσουμε το δικό μας arduino UNO clone με ελάχιστο κόστος κατασκευής.


Γειά σου Θάνο

Κοιτάζοντας αυτά που έγραψες, στην αρχή ήθελα να σε συγχαρώ για την προσπάθεια σου να μεταδώσεις
ή "μεταλαμπαδεύσεις" τις γνώσεις σου, αλλά μετά σχεδόν άλλαξα γνώμη ...

Απλά δεν είχα δει την τιμή. Και εντάξει δεν λεω, καλή η προσπάθεια, αλλά με το αζημίωτο. Ο λόγος που
έχω διαφωνία με την τιμή, είναι οτι μέσα σε 6 ώρες (3+3) είναι λίγο δύσκολο να αφομοιωθούν όλα αυτά.

Αν μου έλεγες πχ οτι είναι 20 ωριαία μαθήματα/εργαστήρια, με 10ε η ώρα, αν και πολύ πιο ακριβό (200ε),
θα μου φαινόταν πολύ πιο λογικό. Τώρα με 40ε για 3+3 ώρες ... δεν ξέρω, ας το κρίνουν αυτοί που θα
παρευρεθούν. Είναι λίγο δύσκολο να καταλάβει ο αρχάριος, και να μπει στο "πνεύμα" σχεδιασμού PCB.

Είναι σαν να σου πω εγώ δώσε μου 100ε για 5+5 ώρες και θα σου μάθω να πετάς αεροπλάνο. Πιστεύεις οτι
θα μάθεις σε 10 ώρες ?. Εντάξει ατυχές το παράδειγμα, απλά ήθελα να δείξω τον συλλογισμό.

Αν ο μαθητευόμενος δεν πάρει το manual/εγχειρίδιο του Software που θα χρησιμοποιήσει μπροστά του
(και μάλιστα σε έντυπη μορφή), και να κάτσει ώρες μπροστά στο PC του, δεν θα μάθει ποτέ να σχεδιάζει
(τουλάχιστον μια σωστή πλακέτα).

Ασφαλώς και δεν θέλω να σε θίξω ή να κοντραριστώ μαζί σου, απλά λέω την γνώμη μου. Τώρα αν κάποιος
θέλει να πάρει απλά μια "γεύση" απ'όλο αυτό, πιστεύω μια χαρά θα είναι. Όμως αυτή την "γεύση" μπορεί
να την πάρει και μόνος του απο το Internet (γενικά).

Βέβαια απο την στιγμή που κάποιος κρίνει και θέλει να δώσει αυτά τα χρήματα, προσωπικά εμένα δεν
μου πέφτει κανένας λόγος. Απλά εφόσον το έβαλες εδώ, θεωρώ οτι θες να ακούσει και γνώμες.

Να'σαι καλά

stelios_a
07-04-14, 01:23
εγω προσωπικα διαβαζοντας το αρχικο ποστ δεν ειδα πουθενα τιμη. αυτο τι ειναι ? κολπο για να παρευρεθει κοσμος και να το μαθει μετα? ( εκτος αν το εσβησε καποιος οποτε ακυρο οτι ειπα )

λαθος παντως να προσπαθησεις να παρεις κοσμο απο ενα site που ασχολητε με αυτον τον τομεα , και δεν εννοω το eagle. εγω προσωπικα εχω ριξει ωρες διαβασματος και στο tutorial του ηλεκτρονικα και σε αλλα tutrorials και ακομα δεν εχω καταφερει να φτιαξω μια πλακετα. ισως γιατι δεν δινω πολυ σημασια . αλλα δεν πιστευω μεσα σε 6 ωρες να μπορεσει καποιος και να μαθει να αποχαλκωνει πλακετες και να τις φτιαχνει και να δουλευει το eagle και ολα αυτα τελος παντων που αναφερονται .
και μην ξεχναμε οτι δεν αναφερετε σε 1-2 ατομα , μιλαμε για ολοκληρο gkroup. που σημαινει οτι πραγματικα ποιος θα προτομαθει ?