PDA

Επιστροφή στο Forum : Οριακή λήψη ψηφιακής τηλεόρασης σε περιοχή που δεν υπάρχει κάλυψη από ψηφιακό σήμα



johnpontios
07-04-14, 18:39
Καλησπέρα σε όλους. Τον τελευταίο καιρό κάνω μια έρευνα για το αν μπορεί να γίνει λήψη των καναλιών της ΝΕΡΙΤ- Digea απο απομακρυσμένη περιοχή. Παραθέτω εδώ τα δεδομένα που συγκεντρώσει μέχρι στιγμής και θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας.

Μένω στην πόλη της Πτολεμαΐδας και αναρωτιέμαι αν μπορώ να κάνω οριακή λήψη από τα Κ.Ε. του Χορτιάτη.
Παρακάτω σας παραθέτω την θεωρητική κάλυψη του Χορτιάτη.

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=50338&stc=1

Σύμφωνα λοιπόν με τον παραπάνω χάρτη υπάρχει αρκετό σήμα στην γύρο περιοχή (αδύναμο μεν ) αλλλά με τον κατάλληλο εξοπλισμό και την κατάλληλη ενίσχυση είναι εφικτή η λήψη του σήματος ,δεδομένου ότι το ψηφιακό σήμα χρειάζεται πολύ πιο λίγο ποσοστό (σε dB) για την καλή λήψη του.

Η λήψη θα γίνει από ψηλό σημείο - Ταράτσα (δηλ. 7ος όροφος ) με ανοιχτό ορίζοντα και καθαρό ουρανό.
Ακόμα απο τεχνικής πλευράς η λήψη θα γίνει με κατευθυντική κεραία μεγάλης απολαβής (τύπου χελιδόνας) και ενισχυτή ιστού με χαμηλό θόρυβο και χωρίς ενδιαμόρφωση.

Αυτά είναι τα στοιχεία που έχω συλλέξει μέχρι στιγμής.
Να σημειώσω πως ο εξοπλισμός θα αγοραστεί μετά από λεπτομερή μελέτη, γι ' αυτό κι αν κάποιος θέλει να προτείνει κάποιο μοντέλο είτε κεραίας είτε ενισχυτή ευπρόσδεκτα τα σχόλια και οι παρατηρήσεις του.

Οποιοδήποτε σχόλια ευπρόσδεκτα.

Ευχαριστώ.


ΣΗΜΕΙΩΣΗ

Επειδή η λήψη θα είναι κατεθυντική μπορεί κάποιος που ξέρει να μου πει πόσο μπορεί να αλλοιώσει την ψηφιακή λήψη ενός καναλιού η ύπαρξη ενός αναλογικού στην ίδια συχνότητα ;

Να σημειώσω πως τα κανάλια που με ενδιαφέρουν για λήψη της ψηφιακής, μερικά στην περιοχή μου δεν χρησιμοποιούνται (άδειες συχνότητες ) ενώ κάποια άλλα εκπέμπονται ασθενώς από Κ.Ε. που είναι από άλλες περιοχές (στην κατευθυντική λήψη δεν νομίζω να μας επηρεάζουν).

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
07-04-14, 21:32
-Γιάννη μην περιμένεις απάντηση απο μακρυά και θεωρητικά στη πράξη λοιπόν κατεθυντική κεραία με πολύ υψηλή απολαβή ενισχυτή ιστού με χαμηλό θόρυβο και βλέπεις το αποτέλεσμα στη πράξη δές παρακάτω που έπιασα ψηφιακά εντελώς έξω απο περιοχή λήψης.

http://sdtv.gr/smf/index.php?topic=27019.0

johnpontios
08-04-14, 03:39
Φίλε μου σ’ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, αλλά θέλω να σου πω πως στο Παρνασσό που αναφέρεις υπάρχει έστω και μικρή κάλυψη από το Δοβρούτσι σύμφωνα με τον χάρτη κάλυψης από το site της digea. Κάτι τέτοιο δεν φαίνετε στη δική μου περίπτωση γι’ αυτό ρωτάω.
Αν υπάρχει κάποιος από Δ. Μακεδονία που να έχει κάνει λήψη ψηφιακών από Χορτιάτη ας το αναφέρει θα με βοηθούσε πολύ.

GiwrgosTH
08-04-14, 12:32
Για να πιάσεις στην Πτολεμαΐδα ψηφιακά από τον Χορτιάτη θα πρέπει να κλείσουν κατ΄ αρχήν όλα τα αναλογικά από Κλεισούρα, Μεταξά, Βίτσι, τοπικά στο Υδραγωγείο κλπ που περνάνε στην πόλη και λογικά κάποια από αυτά θα είναι στις ίδιες συχνότητες με τα ψηφιακά.
Πράγμα αδύνατο δηλαδή προς το παρόν...
Μετά και να κλείσουν αυτά, είναι φοβερά δύσκολο να τα πιάσεις, δεν υπάρχει οπτική επαφή και η ισχύς τους δεν είναι και τόσο μεγάλη για να περάσουν με σκέδαση.
Άρα το ξεχνάς και περιμένεις αρχές Οκτώβρη που θα παίξουν τα ψηφιακά από την Κλεισούρα και θα πιάνεις με σύρμα στην τηλεόραση. :wiink:

panos_panopoulos
08-04-14, 15:00
Καλωσήρθες Γιάννη, θα πω και εγώ τη γνώμη μου δίνοντας και ένα δικό μου αντίστοιχο παράδειγμα που μοιάζει αρκετά με τη περίπτωση σου. Ήμουν πέρυσι στην Κέρκυρα που δεν είχε μπει στο ψηφιακό ακόμη. Δοκιμάσαμε λοιπόν να γυρίσουμε την κεραία (σαν τη χελιδόνα που λες με περίπου 19db αλλά με τα καθιστά 8αρακια ) και να συντονίσουμε στα ψηφιακά από το κέντρο εκπομπής Ακαρνανικών, το πετύχαμε με ικανοποιητικό σήμα παρόλο που δεν ήταν η περιοχή μας στο διάγραμμα κάλυψης (Τεμπλόνι για όσους ξέρουν) και όλα αυτά το απόγεμα, επιτέλους λέμε ψηφιακή με ικανοποιητικό σήμα που θα λύσει τα προβλήματα λήψης. Το επόμενο πρωινό όμως δεν υπήρχε σήμα καθόλου ανοίξαμε τις τηλεοράσεις και nicht nein τίποτα στην οθόνη παταγώδης αποτυχία και έπειτα γυρίσαμε την κεραία προς το κέντρο εκπομπής Παντοκράτωρα της Κέρκυρας.
Δίνοντας το παράδειγμα αυτό θέλω να πω ότι ακόμη και να είναι εφικτή η λήψη, ακόμη και όταν έχουμε αρκετά καλά μηχανήματα, λόγω οριακής λήψης θα υπάρχουν διαλείψεις κατά τη διάρκεια της ημέρας που έχουν να κάνουν με την ατμόσφαιρα τις συνθήκες διάδοσης του σήματος και φυσικά τις καιρικές συνθήκες. Δυστυχώς δεν θα μπορέσεις να έχεις τώρα εφικτή συνεχή λήψη στην περιοχή σου, βέβαια τα πειράματα σου μπορείς να τα κάνεις αλλά το ζητούμενο φυσικά είναι η σταθερότητα στη λήψη.

johnpontios
08-04-14, 18:16
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις και τις εμπειρίες σας...
Φίλε Παναγιώτη θα μπορούσες να μας πεις αν συνάντησες προβλήματα με αναλογικά κανάλια από την γύρω περιοχή και κατά πόσο επηρέασαν την λήψη που έκανες ;

Παρακάτω σας αναλύω το σκεπτικό μου , αν είμαι κάπου λάθος διορθώστε με παρακαλώ !!


Αρχικά θέλω να πω πως δεν νομίζω να είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα η αναλογική λήψη από τα Κ.Ε. Κλεισούρα, Βίτσι γιατί η λήψη θα γίνει με κατευθυντική λήψη προς τον Χορτιάτη.

Ισως να υπάρχει θέμα ΜΟΝΟ από ΜΕΤΑΞΑ

Πιο αναλυτικά αν δούμε τις συχνότητες θα παρατηρήσουμε τα εξής:
Μέσα στην Πτολ/δα έχουμε την παρακάτω κάλυψη
ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ


ΒΙΤΣΙ
7 VHF - ΠΡΩΗΝ ΕΤ1
49 - ΠΡΩΗΝ ΝΕΤ
52 - ΠΡΩΗΝ ΕΤ3
ΟΛΑ ΤΩΡΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΔΤ


ΚΛΕΙΣΟΥΡΑ
24 - TOP
26 - WEST
28 - 4E
35 - E TV
37 - ART
40 - FLASH
43 - ΒΟΥΛΗ
48 - ALPHA
50 - STAR
55 - SKAI
57 - MEGA
60 - ANT1


ΜΕΤΑΞΑΣ
22 - WEST
23 - ALPHA
29 - FLASH
34 - E TV
38 - STAR
39 - ΠΡΩΗΝ ΝΕΤ
40 - ΒΟΥΛΗ
42 - ΠΡΩΗΝ ΕΤ3
45 - MAKEDONIA TV
46 - ANT1
48 - TOP
51 - SKAI
53 - ΠΡΩΗΝ ΕΤ1
54 - MEGA
56 - ART
61 - 4E


ΨΗΦΙΑΚΑ - ΧΟΡΤΙΑΤΗΣ
23 - ΔΤ - ΝΕΡΙΤ (1ος δίαυλος)
24 - Digea
29 - Digea
31 - ΠΕΡΘΩ
46 - NETMED
50 - DIGITAL BROADCAST SYNDICATION
56 - ΔΤ - ΝΕΡΙΤ (2ος δίαυλος)
59 - Digital Union

Συνεπώς αν συναντήσω πρόβλημα θα είναι στα κανάλια 23,29,46 από Μεταξά γιατί η Κλεισούρα είναι από την άλλη πλευρά.
Αν σκεφτούμε και μερικά κανάλια (ΨΗΦΙΑΚΑ) που δεν είναι τόσο δυνατά στην εκπομπή τους όπως π.χ. 59 και 56 (εδώ έχουν σπασίματα μέσα στη Θεσσαλονίκη όχι τόσο μακριά) άρα στην καλύτερη των περιπτώσεων κυνηγάμε τα 23,24,29,31,46,50

Όποια δηλαδή δεν τους ενοχλεί ο ΜΕΤΑΞΑΣ (πάντα βέβαια εξαρτόμαστε από την ισχύ του κάθε καναλιού που εκπέμπεται στον ΜΕΤΑΞΑ)

Έχω την εντύπωση πως δεν θα ενοχλεί η ΚΛΕΙΣΟΥΡΑ τόσο πολύ κάνω λάθος ;;;

Περιμένω τα σχόλια σας !!!

panos_panopoulos
08-04-14, 19:18
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις και τις εμπειρίες σας...
Φίλε Παναγιώτη θα μπορούσες να μας πεις αν συνάντησες προβλήματα με αναλογικά κανάλια από την γύρω περιοχή και κατά πόσο επηρέασαν την λήψη που έκανες ;

Όχι δεν συνάντησα προβλήματα τα αναλογικά κανάλια του Παντοκράτωρα δεν συνέπεσαν στα ψηφιακά των Ακαρνανικών. Ίσως στο νοτιότερο σημείο της (Κάβος-Αγ.Γεώργιος κλπ) να έχουν συνεχή αδιάλειπτη λήψη ψηφιακών. Πάντως η Κέρκυρα είναι μεγάλη ιστορία γυρίζεις δυτικά βγαίνουν ιταλικά γυρίζεις βορειοανατολικά βγαίνουν δύο τρία Αλβανικά. Επίσης θυμάμαι όταν ήταν τα αναλογικά των Ακαρνανικών πριν το '09 έβγαιναν έστω με χιόνια, ιδιαίτερα εκείνο το ΝΕΤ στο 43 που έβγαινε με 20KW!

edit: αν διάλεγα κεραία και το οικονομικό δεν ήταν πρόβλημα, μάλλον για τετοια (http://www.televes-usa.com/ant_dat75hd.html) θα κοιτούσα

johnpontios
08-04-14, 20:09
Αν μπορούσες να μας πεις και τι εξοπλισμό χρησιμοποίησες για τις παραπάνω λήψεις θα μας βοηθούσες πάρα πολύ.
(κεραία, ενισχυτή ιστού, ακόμα και τον δέκτη κτλ.)


Ακόμα να σου πω πως η κεραία που αναφέρεις δεν είναι ότι καλύτερο για τις οριακές λήψεις που ψάχνουμε.
Νομίζω εμείς χρειαζόμαστε κάτι σαν και αυτή εδώ.


http://www.elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&products_id=131

panos_panopoulos
08-04-14, 23:27
Αν μπορούσες να μας πεις και τι εξοπλισμό χρησιμοποίησες για τις παραπάνω λήψεις θα μας βοηθούσες πάρα πολύ.
(κεραία, ενισχυτή ιστού, ακόμα και τον δέκτη κτλ.)

τι να πω δεν ήταν οτι ήθελα εγώ αλλά οτι βρήκα στην εγκατάσταση δεν ήταν και άσχημα πχ κεραία αυτή http://www.keraies.gr/BLU22HD-FRACARRO
ενισχυτής αυτός:http://www.stavrianos-dw.gr/m.product_info.php?products_id=7412 μικρο καλώδιο καθόδου RG6 όσο το ύψος ενός ιστού.
δέκτης στην Sony Tv ενσωματωμένος, ενώ σε αναλογική tv έπαιξε με Edition που μάλλον θα το χαρακτήριζα ευαίσθητο ψηφιακό δέκτη. αυτά

GiwrgosTH
09-04-14, 10:55
Φίλε Γιάννη μην συγκρίνεις την περίπτωση του Πάνου με τη δική σου γιατί εκείνος έχει πολύ πιο κοντά τα Ακαρνανικά που έχουν υψόμετρο 1500 μέτρα χωρίς σχεδόν εμπόδια μπροστά του και εσύ θα προσπαθήσεις να λάβεις από τον Χορτιάτη που είναι στα 900 μέτρα και έχεις όλο το Βέρμιο που είναι 1600+ μέτρα στη μέση.
Άρα ξεχνάμε σχεδόν την περίπτωση της σκέδασης.
Αν θες να το προσπαθήσεις κάντο, αλλά δε νομίζω να αξίζει τον κόπο, γιατί και να πιάσεις κάποιο σήμα θα το χάνεις με το παραμικρό.
Όσο αφορά τα αναλογικά σαφώς και θα σου χαλάσουν τη λήψη των ψηφιακών και φυσικά όσο κατευθυνόμενη και να είναι η κεραία σου με το πίσω θα πιάσει την Κλεισούρα που είναι πολύ πιο κοντά από το Χορτιάτη.

johnpontios
09-04-14, 18:43
Ευχαριστώ πολύ και τους 2 (Θύμιοs, Παναγιώτης) για τις πληροφορίες που μου δώσανε. Θα συμφωνήσω με τον Γιώργο σε αυτά που λέει και θα κάνω μια παρατήρηση. Και στις 2 περιπτώσεις βλέπουμε ότι στα διαγράμματα κάλυψης υπάρχουν λίγες γραμμές (ελάχιστες βέβαια αλλά υπάρχουν) που να μας δείχνουν ότι μπορεί να γίνει λήψη στην περιοχή τους. Όπως βλέπετε για παράδειγμα στην περιοχή που έκανε λήψη ο Παναγιώτης (Τεμπλόνι ).
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=50413&stc=1

Τώρα σχετικά με τη δική μου περίπτωση όπως βλέπετε και στο αρχικό μου post δεν φαίνεται να περνάει σήμα μέσα στην πόλη της Πτολ/δας πάρα μόνο πάνω στο βουνό.

Σε αυτό στηρίζομαι (ελάχιστες πιθανότητες βέβαια) και σκέφτομαι πως αν βρίσκομαι απο ψηλό σημείο όπως π.χ 7ος όροφος θα μπορούσα να ενισχύσω από το βουνό αυτό το ελάχιστο σήμα και να κάνω λήψη ψηφιακής εκπομπής.

Αλλιώς δεν νομίζω να γίνεται....


ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ
Ξέρω πως οι ραδιοφωνικοί σταθμοί της Θεσσαλονίκης περνάνε μέσα στην πόλη. Αυτό το λέω για να δείξω πως έρχεται ο Χορτιάτης μέσα στην πόλη αν και αδύναμα.

Το δέχομαι ότι η τηλεόραση λειτουργεί σε πολύ μεγαλύτερη συχνότητα και ότι η εκπομπή της τηλεόρασης γίνεται κατευθυντικά από τον Χορτιάτη και με λιγότερη ισχύ σε σχέση με το ραδιόφωνο και γι'αυτό δεν τα συγκρίνω ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ.

ΑΛΛΑ με καθαρό καιρό ελπίζω να ήταν δυνατή μια τέτοια λήψη (αν όχι σε όλα τα κανάλια , σε αυτά που δεν παρεμβάλουν από Κλεισούρα).

Εσείς τι λέτε με το σκεπτικό να γίνεται κάπου ανάκλαση ή σκέδαση στα βουνά και να περνάει ικανοποιητικό σήμα ; Μιας και τα βουνά πάνω στη Βέροια είναι απότομα με μεγάλες χαράδρες και ψηλές κορυφές.

GiwrgosTH
09-04-14, 20:49
Καλά τα διαγράμματα της Digea μην τα λαμβάνεις υπόψιν στο 100%, ενδεικτικά είναι. Λόγω του μοντέλου και των χαρτών που χρησιμοποιούνται μπορεί να έχουν λάθη στην κάλυψη.

johnpontios
09-04-14, 21:17
Επειδή κι εγώ δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο λένε την αλήθεια οι χάρτες ειδικά στις οριακές λήψεις ΔΕΝ τα λαμβάνω 100%. Αν τα λάβω 100% δεν θα έπρεπε να ασχολούμαι.

Αυτό που μου λένε όλοι τελικά.

Θεωρητικά θα έπρεπε να μην ασχοληθώ καθόλου αλλά επειδή έχουν δει πολλοί τεχνικοί λήψη ειδικά των ψηφιακών που χρειάζονται λιγότερο σήμα σε σχέση με τα αναλογικά (πιο ευαίσθητοι δέκτες) μου είπανε να κάνω μια προσπάθεια για να δω τι βγάζω στην περιοχή μου.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
09-04-14, 22:37
-Γιάννη σωστές και σεβαστές όλες οι απόψεις των μελλών της κοινότητας αλλά πρέπει να ασχοληθείς στη πράξη όπως σου λέω και παραπάνω θα πώ χαρακτηριστικά λίγο πρίν αρχίσει η Αίγινα τη ψηφιακή με πήρε τηλέφωνο γνωστός που του είχα κάνει εγκατάσταση στην Ανάβυσσο λίγο πρίν τις αλυκές να με ρωτήσει αν άρχισε η ψηφιακή απο Αίγινα γιατί βλέπει ψηφιακά πήγα να δώ απο περιέργεια και βλέπω λήψη απο Ξυλόκαστρο 37 και 43 γι΄ αυτό λοιπόν αν το οικονομικό σου επιτρέπει δοκιμές και αν είναι δυνατόν από σημείο σε σημείο αν έχεις τα περιθώρια.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
09-04-14, 22:47
-Οι κεραίες που σου προτείνουν τα μέλη είναι καλές όλες αλλά η ΤΕLEVES DAT 75 ίσως είναι πλέον κατάληλη για τη περίπτωσή σου - μη απ΄ ευθείας λήψη - και μάλιστα με ενεργό δίπολο οικονομικού επιτρέποντος φυσικά.

johnpontios
09-04-14, 23:39
-Οι κεραίες που σου προτείνουν τα μέλη είναι καλές όλες αλλά η ΤΕLEVES DAT 75 ίσως είναι πλέον κατάλληλη για τη περίπτωσή σου - μη απ΄ ευθείας λήψη - και μάλιστα με ενεργό δίπολο οικονομικού επιτρέποντος φυσικά.

Οι περισσότεροι μου είπανε να μην επιλέξω τρίαινα και ειδικά αυτή την κεραία γιατί προορίζεται για μέρη με έστω λίγο καλό σήμα. ενώ εγώ ψάχνω για οριακά σήματα.

Στην περίπτωση μου είπανε για να έχω τύχη να επιλέξω κάτι τέτοιο
http://asoselectronics.eu/products/%CE%9A%CE%95%CE%A1%CE%91%CE%99%CE%91-%CE%A7%CE%95%CE%9B%CE%99%CE%94%CE%9F%CE%9D%CE%91-%CE%9C%CE%95%CE%93%CE%91%CE%9B%CE%97-UHF.html

ή κάτι σαν το παρακάτω
http://www.e-anagnostou.gr/%CE%BA%CF%84%CF%8D%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CF%80%CE%AF%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%85%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%C E%B1-%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B7%CF%82-%CF%81%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%84%CE%B7%CE%BB%C E%B5%CE%BF%CF%80%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%C E%AD%CF%82-%CE%BA%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%AF%CE%B5%CF%82-tv-38680-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%C E%AE-%CE%BA%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CF%87%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%B4%CF%8E%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%B9%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%B1-p-4666.html

Χωρίς ενισχυτή στο δίπολο και με ένα καλό ενισχυτή ιστού μπας και κάνω δουλειά.

Κάποιος γνώστης των κεραιών ας μας πει την άποψη του.