PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα στο ένα ζεύγος rca σε ηχοσυστημα pioneer DEH-2500ui



Nikvas
12-04-14, 13:59
Καλησπέρα έχω ένα ηχοσυστημα pioneer DEH-2500ui και έχω συνδέσει και τα δυο RCA στο ένα τα μπροστά ηχεία και στο άλλο τα πίσω τα μπροστά παίζουν και τα πίσω τίποτα σαν ηχεία τα άλλαξα θέσει και παίζουν κανονικά άρα πιθανότατα να εχει καει το ένα ζεύγος RCA μήπως γνωρίζει κανείς πως επισκευάζονται αν είναι εύκολο να το φτιαξω . Ευχαριστω εκ τον προτέρων .

ezizu
12-04-14, 15:56
Μα νομίζω πως αυτό το μοντέλο δεν έχει έξοδο RCA (line out) για μπροστά και για πίσω.
Έχει ένα ζεύγος (2) RCA που είναι lineout για το δεξί(κόκκινο) και το αριστερό (άσπρο) κανάλι των μπροστά ηχείων.
Έχεις κάνει μάλλον και λάθος στην διατύπωση, επειδή στα RCA δεν συνδέονται ηχεία απευθείας, αλλά πρέπει να μεσολαβεί κάποιος ενισχυτής.
Έλεγξε μήπως έχει πρόβλημα κάποιο καλώδιο RCA ( άλλαξε τα μεταξύ τους), τυχών πρόβλημα με λάθος συνδέσεις, ή πρόβλημα (ρυθμίσεων,συνδέσεων, η ακόμα και βλάβη) του ενισχυτή.

Nikvas
12-04-14, 19:59
Σηφη το συγκεκριμένο μοντέλο εχει δυο RCA το ένα είναι για μπροστά ηχεία και το άλλο για τα πίσω η σαμπγουφερ εννοείται πως έχω ενισχυτη και αυτο εννοουσα ότι το συνδέσω με RCA και στο ένα ζεύγος παράγει ήχο ενός στο άλλο όχι για αυτο λέω ότι πρέπει να καικε το ένα ζεύγος μήπως και κάποια αντίσταση για αυτο και ρωτάω αν έχει κάνει ασχοληθει η ξέρει αν φτιάχνεται

ezizu
12-04-14, 21:57
Νίκο, έχεις δίκιο sorry. Είδα μια λάθος φωτογραφία (από παραπλήσιο μοντέλο) που είχε μια έξοδο stereo.
Έχεις ελέγξει φαντάζομαι τις ρυθμίσεις από το κεντρικό-αρχικό menu για την συγκεκριμένη έξοδο,αν όχι κάνε ένα έλεγχο.
Αυτό το πρόβλημα προέκυψε ξαφνικά, ή μετά από κάποια μετατροπή-επέκταση του ηχητικού συστήματος;
Είναι πάντως σχετικά δύσκολο να καεί η έξοδος αυτή.

Nikvas
12-04-14, 22:19
Το ηχοσυστημα έπαιζε κανονικα και μετα μου έκανε εντύπωση ότι δεν ακούγονταν τα πίσω ηχεία τις ρύθμισης τι κοίταξα απλώς επειδή άλλαξα κάτι λαμπάκια στην κεντρική κονσόλα μήπως βραχυκυκλωσε κάτι το θέμα είναι ότι τα έχω δοκιμάσει όλα έχω αλλάξει θέσεις RCA καλώδια τα ηχεία τα πίσω παίζουν κανονικα απλός δεν δίνει σήμα τα συγκεκριμένα RCA απ ότι κατάλαβα και έλεγα μήπως αν το άνοιγα φαινόταν καμία αντίσταση η κάτι άλλο καμένο ίσως.

ezizu
13-04-14, 15:51
Διευκρίνισε κάτι αν θέλεις .
Έχεις αλλάξει θέσεις στα RCA από την μεριά της πηγής (δηλαδή μεταξύ τους τα RCA των line out στο pioneer DEH-2500UI) ή άλλαξες θέσεις στα RCA στις αντίστοιχες εισόδους του ενισχυτή;
Έλεγξες μήπως κατά την αντικατάσταση στα λαμπάκια της κονσόλας, με το λύσιμο-δέσιμο κ.λ.π.,κάπου πιάστηκε-μάγκωσε το καλώδιο των RCA και πιθανότατα να έχει τσακίσει-κοπεί-βραχυκυκλώσει και για αυτό δεν πάει σήμα στον ενισχυτή;
Αν όχι κάνε ένα έλεγχο καλού κακού...........είναι και αυτή μια πιθανή αιτία.

Nikvas
14-04-14, 10:42
Έχω ελέγξει τα πάντα άλλαξα καλώδια θέσης τίποτα κάτι μου φαίνεται ότι πρέπει να εχει καει. Το τι είναι το θέμα .