PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποστολή/λήψη αρχείου με υπολογιστή και ασύρματο



xqtr
12-04-14, 22:14
Ολα τα παρακατω προυποθετουν οτι εχετε/ξερετε υπολογιστη με εγκατεστημενο λειτουργικο Linux. Μπορειτε να το δοκιμασετε ακομα και αν εχετε Windows, αλλα χρειαζετε να κανετε καποια επιπλεον βηματα.

Με τον παρακατω τροπο μπορουμε να στειλουμε μεσω ασυρματου ή ακομα και τηλεφωνου ενα αρχειο, απο εναν υπολογιστη σε αλλον.

Θα χρειαστουμε:

- Το προγραμμα minimodem. To προγραμμα αυτο, μετατρεπει τα δεδομενα σε ηχο και το αντιστροφο. Για εγκατασταση σε ενα τερματικο δινουμε:

sudo apt-add-repository ppa:kamalmostafa/minimodem
sudo apt-get update
sudo apt-get install minimodem



- Tα προγραμματα UUEncode/UUDecode. Τα προγραμματα αυτα μετατρεπουν binary αρχεια σε αρχεια απλου κειμενου. Για εγκατασταση σε ενα τερματικο δινουμε:

sudo apt-get install sharutils

Πως γινεται;

Στον υπολογιστη που εχουμε το αρχειο...

Αν το αρχειο μας ειναι δυαδικο/binary πχ (.exe, .zip, .xls, .pdf κτλ) με το προγραμμα uuencode το μετατρεπουμε σε απλο αρχειο κειμενου. Aν το αρχειο μας ειναι το file.bin, για να το μετατρεψουμε γραφουμε:

uuencode -m file.bin file.bin > file.uue
Οποτε θα πρεπει να στειλουμε το αρχειο file.uue μεσω του ασυρματου. Για να το κανουμε αυτο, δινουμε την εντολη:

cat file.uue | minimodem --tx 600
Οπου 600 ειναι η ταχυτητα σε baud. Οσο πιο μεγαλο το νουμερο τοσο πιο γρηγορα θα γινει η αποστολη, αλλα τοσο πιο μεγαλη πιθανοτητα να εχουμε σφαλμα στην μεταφορα. Για αυτο καλο ειναι να βαλουμε ενα μικρο νουμερο. Αντι για νουμερο μπορουμε να βαλουμε επιλογη να σταλει σαν RTTY, οποτε η εντολη θα γινει:

cat file.uue | minimodem --tx rtty

Στον υπολογιστη που θα λαβει το αρχειο...

Πριν γινει η αποστολη απο τον αλλο υπολογιστη/ασυρματο, δινουμε σε αυτον τον υπολογιστη την εντολη:

minimodem --rx 600 -f file.uue ή minimodem --rx rtty -f file.uue
Ο υπολογιστης πλεον, περιμενει το σημα και ειναι ετοιμος για ληψη. Tο ονομα του αρχειου μπορει να ειναι οτι θελει και οχι απαραιτητα το ιδιο με αυτο που μας στελνουν. Εφοσον ολοκληρωθει η ληψη για να μετατρεψουμε το αρχειο σε δυαδικο/binary (αν ειναι), δινουμε την εντολη:

uudecode file.uue -o file.bin
To αρχειο ειναι ετοιμο για ανοιγμα με την εφαρμογη που θελουμε.

Παρατηρησεις

- Αντι να στειλουμε αρχειο, μπορουμε απλα να πληκτρολογουμε κειμενο και να εχουμε ετσι, μια μορφη online chat.
- Το αρχειο εφοσον το μετατρεπουμε σε κειμενο (με το uuencode), μπορει να ειναι οτιδηποτε, αλλα καλο θα ηταν να μην ειναι πολυ μεγαλο σε μεγεθος.
- Αφου μετατρεψουμε το αρχειο σε κειμενο, μπορουμε ακομα και να το κρυπτογραφησουμε με πολυ ισχυρους αλγοριθμους. Απλα εφαρμοζουμε την αναλογη εντολη πχ

openssl des3 < yourfile.txt > yourfile.txt.des3 #Κρυπτογραφηση DES3
openssl aes-128-cbc < yourfile.txt > yourfile.txt.aes #Kρυπτογραφηση AES128
gpg -c message.uue # Κρυπτογραφηση με το GPG, με κωδικη φραση που δινουμε επι τοπου και οχι το private key μας.
Αντιστοιχα οποιος λαβει το αρχειο θα πρεπει να το αποκρυπτογραφησει πρωτα.

- Ο υπολογιστης μπορει να ειναι ειτε κανονικος επιτραπεζιος, ειτε laptop, ειτε ακομα και ενα Raspberry Pi. Αρκει να τρεχει linux.
- Η μεταφορα του σηματος, μπορει να γινει και ενσυρματα με καλωδιο ηχου
- Για να συνδεσουμε τον ασυρματο με τον υπολογιστη, συνδεουμε την εξοδο των ακουστικων του ασυρματου με την εισοδο mic του υπολογιστη (για τον υπολογιστη που θα λαβει το σημα), ενα για τον υπολογιστη που θα στειλει το σημα, συνδεουμε τα ακουστικα/ηχεια του υπολογιστη με το mic in του ασυρματου. Για να γινει η εκπομπη ειτε παταμε το κουμπι PTT στον ασυρματο, ειτε ρυθμιζουμε την λειτουργια VOX ωστε να γινεται αυτοματα.
- Με το προγραμμα minimodem, μπορουμε να σωσουμε το σημα/ηχο σε αρχειο (.wav) και να το μεταφερουμε με ενα usb stick, σε ενα αλλο υπολογιστη οπου εκει μπορουμε να το ξαναμετατρεψουμε σε κανονικο αρχειο, με την αντιστροφη διαδικασια. Ετσι λειτουργει σαν ενας διπλος/τριπλος τροπος κρυπτογραφησης του αρχειου.

Eπιδειξη του προγραμματος minimodem

https://www.youtube.com/watch?v=pwuyMJfyNmY
http://youtu.be/BjRCvUxAWHs?t=6m12s

Πηγες
http://www.whence.com/minimodem/
http://askubuntu.com/questions/160253/encrypting-decrypting-a-single-file-in-ubuntu-12-04-lts

gsmaster
12-04-14, 23:05
Απο τα windows με το hyperterminal μπορείς να στείλεις αρχείο μέσω μόντεμ και απλή κλήση προς τον άλλο υπολογιστή :) το έχω κάνει το 2001-2002 πρέπει να ήτανε.

xqtr
13-04-14, 20:39
Aυτος ειναι ακομα πιο ευκολος τροπος, αφου δεν χρειαζεται συσκευη modem. Η μεταδοση μπορει να γινει ακομα και με τηλεφωνο, ασυρματο ή ενσυρματο και δεν χρειαζεται καποιος ειδικος εξοπλισμος.

agis68
13-04-14, 23:35
ωραίο θέμα ειδικά για τη μνήμη εμας των μεγαλυτέρων!!!! χαχαχα ναι και εγώ για το hyperterminal θα έλεγα και το έχω κάνει και πιο πρόσφατα (ίσως το 2007) γιατί συνδεόμουν με καποιες εναπομείναντες BBS στην αγγλία στις οποίες είμαι (ήμουν ) μέλος και κρατάνε τις βασεις για ιστορικούς λόγους. Καποτε το 1992 είχα και εγώ φτιάξει μια όταν ήμουν στην Αμερική μέσω της Trinity (BBS construction forum) πολύ γνωστή τότε στην Αμερική. Τι μου θύμησες!

xqtr
14-04-14, 22:30
ωραίο θέμα ειδικά για τη μνήμη εμας των μεγαλυτέρων!!!! χαχαχα ναι και εγώ για το hyperterminal θα έλεγα και το έχω κάνει και πιο πρόσφατα (ίσως το 2007) γιατί συνδεόμουν με καποιες εναπομείναντες BBS στην αγγλία στις οποίες είμαι (ήμουν ) μέλος και κρατάνε τις βασεις για ιστορικούς λόγους. Καποτε το 1992 είχα και εγώ φτιάξει μια όταν ήμουν στην Αμερική μέσω της Trinity (BBS construction forum) πολύ γνωστή τότε στην Αμερική. Τι μου θύμησες!

Yπαρχουν αρκετες BBS ακομα... απλα λειτουργουν μεσω Telnet ;)

matthew
15-04-14, 04:38
- Αντι να στειλουμε αρχειο, μπορουμε απλα να πληκτρολογουμε κειμενο και να εχουμε ετσι, μια μορφη online chat.
Ενδιαφέρον! Σε συνδυασμό με χρήση κώδικα Μορς & κρυπτογράφηση για το chatάρισμα θα μπορούσε κανείς να πει για απόρρητη & ασφαλή επικοινωνία! :thumbup1:
Ρουφιάνα NSA, άκουσέ μας αν μπορείς! :001_tongue:

xqtr
15-04-14, 15:32
Ρουφιάνα NSA, άκουσέ μας αν μπορείς! :001_tongue:

Αν λαβουμε υποψιν το προσφατο γεγονος με το OpenSSL, μαλλον θα μας ακουει.. :) GPG και παλι παιζεται... ;)