PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετακόμιση = Αλλαγή προθέματος διακριτικού ;



papingos
15-04-14, 11:10
Θα ηθελα να σας ρωτήσω σχετικά με την αλλαγη προθέματος στο διακριτικό με την αλλαγή διεύθυνσης.
Στο νεο νόμο του 2011 διαβάζω πως σε περίπτωση αλλαγής κατοικίας αλλάζει το πρόθεμα του διακριτικού. Δηλαδή απο SV3ΚΤΛ γίνεται SV8ΚΤΛ.
Συμβαίνει όντως ; Αρα καταργείται ο παλιός τρόπος που αν δε κάνω λάθος ηταν SV3ΚΤΛ/SV8 ;
Δηλαδή αν είσαι στρατιωτικός σε κάθε μετάθεση αλλάζεις διακριτικό ;

Αν κάποιος θέλει να διατηρήσει το διακριτικό του δε μπορεί; Με το που δηλώνεις αλλαγή διευθυνσης για ανανεωση η τροποποίηση άδειας, σου το αλλάζουνε αυτόματα ;

(Θεωρουμε δεδομένο οτι θες να δηλώσεις τη πραγματική σου διεύθυνση και να μη διατηρήσεις αυτη στον προηγούμενο τόπο κατοικίας κανοντας το γαργάρα.Εξάλλου καποια στιγμη θα χρειαστεί να κάνεις ανανέωση της αδειας.)

Παραθέτω τη σχετική παράγραφο του νόμου:


Αριθμ. 38200/1136, Αρ.Φύλλου 1969/2011


Αρθρο 9, Παράγραφος 6:


6. Σε περιπτώσεις τροποποίησης της άδειας λόγω
αλλαγής μονίμου τόπου κατοικίας του ραδιοερασιτέχνη
σε διαφορετική γεωγραφική ραδιοερασιτεχνική περιοχή,
τροποποιείται αναλόγως και το πρόθεμα του διακρι−
τικού κλήσεως

antonis_p
15-04-14, 11:19
Αν δεν αλλάζεις ραδιοχώρα (sv5, sv9) το πρόβλημα είναι μικρό. Επίσης αν μιλάμε για μια προσωρινή αλλαγή κατοικίας, δηλαδή μία μετάθεση που θα κρατήσει λίγα χρόνια, μην κάνεις τίποτα. Μείνε στο απλό, να χρησιμοποιείς SV# μετά από το διακριτικό σου.

john_b
15-04-14, 12:30
@ Συμβαίνει όντως ; Αρα καταργείται ο παλιός τρόπος που αν δε κάνω λάθος ηταν SV3ΚΤΛ/SV8 ;

Για τον ορθό τρόπο διαφώνησα έντονα ως SY με κάτι βίκτορες όταν από το χωριό μου καλούσα ως: SY8/SY1AKA και πήγαν να με κράξουν γιατί η περιοχή μπαίνει στο τέλος και όχι μπροστά. Όταν αναφέρθηκα στο νόμο πήγαν πάλι να πουν ότι δεν τον κατάλαβα σωστά, οπότε και τους έστειλα να τον διαβάσουν και ξαναμιλάμε, στο τέλος μου είπαν, εμείς έτσι το κάνουμε, άστον τον νόμο. Το σωστό λοιπόν είναι πρώτα το πρόθεμα της περιοχής που βρίσκεσαι και μετά το χαρακτηριστικό σου, μέχρι να τροποποιήσεις την άδεια αν μείνεις μόνιμα εκεί.

antonis_p
15-04-14, 12:38
στο τέλος μου είπαν, εμείς έτσι το κάνουμε, άστον τον νόμο.

όπως λέει το ανέκδοτο, "στο δικό μου χωριό έχεις εσύ προτεραιότητα;;;;"

Δεν έχει σημασία αν κάποιος είναι βίκτορας ή γιάνκιρας, εξάλλου πόσοι σημερινοί "βίκτορες" (που λες και συ) έγιναν τέτοιοι σε μια νύχτα;

john_b
15-04-14, 12:50
Άμα χαλάς την πιάτσα δεν είσαι συμπαθής...

ποιανού είσαι εσύ; του τάδε. και γω πως δεν σε ξέρω, δεν πας καθόλου στην πιάτσα; Τι να κάνω στην πιάτσα, πουτάνα είμαι; Στην αγορά ενοώ. (τύπος από τα δερβενοχώρια όταν είχα πάει για δουλειά στο Τιτάν)
Τι θές ρε μουνί (στον οδηγό του ρέο που κορνάρισε); Να τραβήξετε λίγο το τρακτέρ να περάσω. Δεν τραβώ τίποτα, εγώ εδώ μένω, να πας από γύρω. (Φέρες Έβρου, ήμουν συνοδηγός στο εν λόγο ρέο)

SV1DB
15-04-14, 13:55
Tα θέματα που μας προβληματίζουν είναι πάρα πολλά οι Νόμοι επίσης αλλαγές νέες ΚΥΑ κάθε τόσο και οι μισοί κάνουν ότι εκείνοι κρίνουν σωστό ή τους βολεύει . Αυτό λέγεται "μπάχαλο" ας γράψει κάποιος που έχει όρεξη και χρόνο μία απλή περίληψη όλης της Νομοθεσίας με απλά λόγια για το κάθε θέμα , τις κεραίες , τις μετακομίσεις, την ισχύ, τους αρχάριους, τα SW, SY, SV, SZ, SX, J4 και όλα τα Νούμερα των περιοχών ... Ποιός θα το κάνει ??? Δεν χρειάζεται να είναι " Συνταγματολόγος" απλός ραδιοερασιτέχνης που να έχει λίγο κέφι και όρεξη... Εδώ οι Σύλλογοι είναι εκτός γιατί ΣΥΛΛΟΓΟΣ σημαίνει και συλλογική εργασία , καταμερισμός ώστε να δουλεύουν ΟΛΑ τα μέλη να προσφέρουν στο σύνολο ... Εγώ βλέπω ότι στα καταστατικά έχουμε και έμισθους γραμματείς και νομικούς συμβούλους, και Ασφαλιστικές Εταιρείες και και και , μετά δεν φθάνουν τα λεφτά για ουσιώδη ....

matthew
15-04-14, 21:27
@ Συμβαίνει όντως ; Αρα καταργείται ο παλιός τρόπος που αν δε κάνω λάθος ηταν SV3ΚΤΛ/SV8 ;

Για τον ορθό τρόπο διαφώνησα έντονα ως SY με κάτι βίκτορες όταν από το χωριό μου καλούσα ως: SY8/SY1AKA και πήγαν να με κράξουν γιατί η περιοχή μπαίνει στο τέλος και όχι μπροστά. Όταν αναφέρθηκα στο νόμο πήγαν πάλι να πουν ότι δεν τον κατάλαβα σωστά, οπότε και τους έστειλα να τον διαβάσουν και ξαναμιλάμε, στο τέλος μου είπαν, εμείς έτσι το κάνουμε, άστον τον νόμο. Το σωστό λοιπόν είναι πρώτα το πρόθεμα της περιοχής που βρίσκεσαι και μετά το χαρακτηριστικό σου, μέχρι να τροποποιήσεις την άδεια αν μείνεις μόνιμα εκεί.

Καλά έκανες αφού έχουν αλλάξει τα πράγματα. Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι ενημερωμένοι σχετικά με τους νόμους. Η ρ/ε δεοντολογία έχει πάει περίπατο & η έλλειψη παιδείας πασιφανής φυσικά. :thumbdown:
@papingos πάντως καλό είναι να αλλάξεις πρόθεμα όπως ορίζει ο νόμος αν η αλλαγή διεύθυνσης κατοικίας είναι μόνιμη πλέον & σε διαφορετική γεωγραφική ρ/ε περιοχή φυσικά.

Dragonborn
15-04-14, 22:20
Με βάση τον κανονισμό οι παρακάτω τύποι είναι σωστοί

SV1XXX. SV1XXX/A, SV2/SV1XXX, SV1XXX/P, SV1XXX/M, /MM, /AM, SV0XZZ

Οι ακόλουθοι τύποι δεν είναι σύμφωνοι με τον κανονισμό, ασχέτως αν χρησιμοποιούνται:

SV1XXX/5, SV1XXX/SV5, SV0XZZ/9

(άρθρο 12 παράγραφος 2)

Επίσης προβλέπεται και το SV1XXX/T (άρθρο 15 παράγραφος 2.3).

matthew
16-04-14, 06:52
Tα θέματα που μας προβληματίζουν είναι πάρα πολλά οι Νόμοι επίσης αλλαγές νέες ΚΥΑ κάθε τόσο και οι μισοί κάνουν ότι εκείνοι κρίνουν σωστό ή τους βολεύει . Αυτό λέγεται "μπάχαλο" ας γράψει κάποιος που έχει όρεξη και χρόνο μία απλή περίληψη όλης της Νομοθεσίας με απλά λόγια για το κάθε θέμα , τις κεραίες , τις μετακομίσεις, την ισχύ, τους αρχάριους, τα SW, SY, SV, SZ, SX, J4 και όλα τα Νούμερα των περιοχών ... Ποιός θα το κάνει ??? Δεν χρειάζεται να είναι " Συνταγματολόγος" απλός ραδιοερασιτέχνης που να έχει λίγο κέφι και όρεξη... Εδώ οι Σύλλογοι είναι εκτός γιατί ΣΥΛΛΟΓΟΣ σημαίνει και συλλογική εργασία , καταμερισμός ώστε να δουλεύουν ΟΛΑ τα μέλη να προσφέρουν στο σύνολο ... Εγώ βλέπω ότι στα καταστατικά έχουμε και έμισθους γραμματείς και νομικούς συμβούλους, και Ασφαλιστικές Εταιρείες και και και , μετά δεν φθάνουν τα λεφτά για ουσιώδη .... Το θέμα είναι ότι αρκετοί δεν παρακολουθούν τις εξελίξεις & δεν ενημερώνονται. Παλιότερα για να βρεις κάποιο ΦΕΚ έπρεπε να τρέχεις στους δικηγόρους. Τώρα υπάρχει το internet & μπορούν όλοι να κατεβάσουν τους νόμους & να τους εκτυπώσουν. Εδώ πέρυσι άκουσα ρ/ε σε τοπικό επαναλήπτη να βγαίνει σαν SW, παρόλο που είχανε περάσει 2+ χρόνια που άλλαξε η νομοθεσία. Όσο για τους νομοθέτες, συμφωνώ. Πάντως όλοι μας πρέπει να έχουμε μια κόπια από τα σχετικά ΦΕΚ στο shack, μαζί με το logbook, όπου σε μερικά shack απουσιάζει μέχρι & αυτό!

Dragonborn
16-04-14, 09:54
Παλιότερα για να βρεις κάποιο ΦΕΚ έπρεπε να τρέχεις στους δικηγόρους. Εγώ πάντως πήγαινα στο Εθνικό Τυπογραφείο, που είναι κοντά στην Ομόνοια (Καποδιστρίου).