PDA

Επιστροφή στο Forum : Kenwood TH-F7E



john_b
16-04-14, 19:01
Πήρα από μεϊμάρη το Kenwood TH-F7E. Σήμερα ήρθε το πακέτο και διαπίστωσα ότι το φορητό έγραφε TH-F6. Το έψαξα λίγο και είδα ότι πρόκειται για το ίδιο μηχάνημα με την διαφορά το TH-F6 είναι τρίμπαντο.
Μέχρι εδώ καλά. Το θέμα όμως είναι ότι αυτό που έχω στα χέρια μου δεν είναι τρίμπαντο, αλλά έχει κανονικά τις ρυθμίσεις του TH-F7Ε. Έχετε υπ όψη σας τι παίζει;

Επεξεργασία: Έβγαλα την μπαταρία και η ταμπέλα στο σώμα του φορητού γράφει κανονικά TH-F7E, ενώ η φάτσα πάνω από την οθόνη γράφει FM TRIBANDER TH-F6. Τι γίνεται ρε γμτ;

matthew
16-04-14, 19:59
Δοκίμασέ το αν εκπέμπει στους 220 MHz. Αν όχι τότε είναι το δίμπαντο TH-F7A & όχι το τρίμπαντο TH-F6A. Δες & στο manual εδώ: http://manual.kenwood.com/files/TH-F6_F7-English.pdf
Έχω την εντύπωση ότι το τρίμπαντο δεν κυκλοφορεί στην Ευρώπη αλλά στην Αμερική, όπου έχουν & την μπάντα στα 1,25 m. :001_unsure: Πάρε & ένα τηλ στο Μεϊμάρη να τους πεις.

john_b
16-04-14, 20:03
Το θέμα είναι τι δουλειά έχει η φάτσα του τρίμπαντου στο δίμπαντο.

matthew
16-04-14, 20:16
Ίσως έγινε μπέρδεμα με τα καπάκια σε κάποιες παρτίδες στο εργοστάσιο...
Edit: Το καλύτερο θα ήταν να γινόταν μπέρδεμα με τον πομποδέκτη & να έπαιρνες ένα τρίμπαντο με φάτσα από δίμπαντο, χεχε! :mrgreen: Με γεια το μηχάνημα!

johnnkast
16-04-14, 20:24
δες το βημα στη b-band στα 550-1710khz.....αν ειναι 9khz ειναι το 6αρι

SV1GRN
16-04-14, 20:34
Με γειά όποια βέρσιον και νάναι.

john_b
17-04-14, 00:05
Ίσως έγινε μπέρδεμα με τα καπάκια σε κάποιες παρτίδες στο εργοστάσιο...

Το να έχει γίνει μπέρδεμα και να κούμπωσαν άλλη φάτσα δεν με πειράζει, μην θέλει μπανάνα για να δουλέψει φοβάμαι.

Ευχαριστώ για τα με γειά!

john_b
23-04-14, 13:36
Λοιπόν, μετά από 5-6 πλήρεις φορτίσεις της μπαταρίας (2000 μαω), μόνο ακρόαση αργά το βράδυ στον 145.775 (που σημαίνει ότι δεν άκουγε τίποτε πέρα από κάποια σποραδικά φυσήματα της ουράς), μέσα σε 4 ώρες η μπαταρία έπεσε μια γραμμή (έχει 3 στο σύνολο). Μετά έξι ώρες και με ακρόαση 20 λεπτών ραδιοφωνικής συχνότητας, έπεσε άλλη μια γραμμή. Σχόλασα και το άφησα σπίτι ανοιχτό με κλειστή τελείως την φωνή σε έναν επαναλήπτη που μιλάνε ταρίφια. Συνολικά σε 11 ώρες με την πιο πάνω χρήση η μπαταρία ζήταγε άμεσα φόρτιση. Αυτό σας φαίνεται φυσιολογικό ή να ζητήσω αντικατάσταση μπαταρίας;

john_b
23-04-14, 18:15
Και επειδή τα έχω πάρει με το θέμα της μπαταρίας, έστειλα e-mail στον πωλητή και του ζητάω να με ενημερώσει πως θα γίνει να αντικατασταθεί το φορητό με άλλο που αναγράφει τα σωστά στοιχεία στην πρόσοψη όπως αυτό διαφημίζεται. Έστειλα και άλλο ένα στην Kenwood και ζητώ πληροφορίες σχετικά:


Please tell me about:
I've bought from Greece the model TH-F7E (just writes the label on the back), but the radio has the facade of the model TH-F6. Is this correct?

With my best wishes
John B.

radiofonias
23-04-14, 18:20
Χρονια πολλά και Χριστός Ανέστη.
Η μπαταρία είναι χάλια με αυτές τις συνθήκες που λες επρεπε να κρατάει για μερικές μέρες και όχι ωρες.Ζήτα αντικατάσταση οποσδήποτε.

john_b
24-04-14, 12:39
Και η απάντηση της Kenwood:

Good morning John,
This is certainly not correct, can you please send me a picture and information about where and when it was purchased. I have copied this to COBRA who are the official Amateur Distributor for Greece so they are also aware of the situation.
Kind regards
Trevor

Τους έστειλα ήδη φωτογραφίες και από που το πήρα.
Όταν πληρώνω και μάλιστα αμέσως θέλω να πέρνω αυτό που πρέπει, μήπως γίνομαι περίεργος;

john_b
24-04-14, 12:53
Οι άνθρωποι στην Kenwood είναι επαγγελματίες, μόλις τους έστειλα τα στοιχεία και άμεσα τα προώθησαν ενημερώνοντας με:

Dear Manolis,

Are you aware of this company in Thessaloniki? I have looked at the web page but having difficulties to understand the Greek content. I suspect that Mr. B. has purchased a fake radio??? Anyway, something is not correct so can you please check this company and advise how we should proceed?

With many thanks
Trevor

SV1GRN
24-04-14, 13:20
Μπράβο στην εταιρεία που ασχολείται με τον πελάτη. Να συμπληώσω ότι η Kenwood στα D7 & D700 (μάλλον και στα D72, D710) δίνει έξοδο σημάτων aprs και μπορείς να τα μεταφέρεις σε προγράμματα όπως agwtracker κλπ. Ενώ το VX8G που έχω στερείται τέτοιας δυνατότητας (δεν τα κατάφερα πάντως). Δηλαδή η 1η εταιρία έχει αντιληφθεί περισσότερο της ανάγκες των ρ/ε.

john_b
24-04-14, 13:26
Όντως κάποιες εταιρίες είναι δίπλα σου όταν τις χρειάζεσαι και μετά την αγορά. Αυτό το έχω δει έντονα και στην DELL, τα σωστά να λέγονται.

Επιπλέον, κοιτόντας την απόδειξη μια και τα μαζεύω προς επιστροφή (περιμένω απάντηση από το κατάστημα, όλα με e-mail για να είμαι καλυμένος), είδα ότι έχει κοπεί για 165 ευρώ αντί 265 που το αγόρασα. Οπότε αν δεν γίνει η δουλειά μου θα δώσω διάσταση στο θέμα προς κάθε κατεύθηνση.

diskjohn
24-04-14, 13:43
Φιλε Γιαννη τι να πω δεν ηξερες δεν ρωταγες ? Ο συγκεκριμενος εχει κανει πολλα θα ακουσεις πολλα παραπονα τωρα δεν ξερω πως θα ξεμπερδεψεις αλλα σιγουρα μην το αφυσεις με τιποτα ,οσο για την dell συμφωνο και εγω , και η cobra πολυ ενταξει ειναι οσες φορες χριαστικα αμεσα ,καλα ξεμπερδεματα σου ευχομαι

john_b
24-04-14, 13:53
Ωχχχ και εγώ τον πρωτίμησα γιατί είναι γνωστός ως όνομα.

Προς το παρόν περιμένω, αύριο θα τον πάρω τηλ. και αν μου κάνει μανούρες σκέφτομαι να απευθηνθώ σε ενώσεις καταναλωτών και στην εφορία για την απόδειξη. Δεν ξέρω η αντιπροσωπία από την πλευρά της τι μπορεί να κάνει. Όποια άλλη συμβουλή δεκτή.

diskjohn
24-04-14, 13:57
το σιγουρο ειναι οτι δεν το εχει παρει απο την αντιπρωσοπι αλλα το εχει κανει εισαγωγη ,αυτα να του τα πεις τοι θα κινηθεις σε εφορια και ενωσεις καταναλοτων ,αποδιξει πληρωμης του κανονικου ποσου εχεις ε?

john_b
24-04-14, 14:01
Έχω μια μηχανογραφημένη απόδειξη που γράφει επάνω 0.00 και με το χέρι σε κάποιο σημείο γράφει 265 ευρώ και μια από μηχανή που την έχει καρφιτσωμένη μαζί με την άλλη που γράφει 165 ευρώ.

Έκανα και μια αρνητική αξιολόγηση, στην οποία περιγράφω όλα τα σχετικά, στο πεδίο αξιολόγησης του skroutz.gr μέσω του οποίου τον βρήκα.

john_b
24-04-14, 16:08
Τελευταίες εξελίξεις. Με πήρε ο υπεύθυνος του καταστήματος ο οποίος πέφτοντας από τα σύννεφα μου ανέφερε ότι έτσι το παρέλαβε από την αντιπροσωπία και ότι αν υπάρχει από πίσω κάτι άλλο είναι μαζί μου να το κυνηγήσουμε και με παρέπεμψε στη αντιπροσωπία.

Πήρα την αντιπροσωπία και εκείνη την ώρα μίλαγαν με την Kenwood για το θέμα μου. Έπειτα από λίγο με πήρε ο διευθυντής να μου πει ότι πέφτει και αυτός από τα σύννεφα και πως τόσα χρόνια δεν του έτυχε ποτέ να δει κάτι παρόμοιο και ότι ίσως έγινε κάποιο λάθος στην παραγωγή και ότι αν είναι μαϊμού όπως φοβάται η Kenwood, θα το ψάξει ο υπεύθυνος τεχνικός. Του εξήγησα ότι μου είναι αδιάφορο τι έγινε και ότι θέλω αντικατάσταση με το σωστό προϊόν, με τα σωστά χαρακτηριστικά, τα σωστά καπάκια και την σωστή μπαταρία που δεν θα έχει πρόβλημα και τα άλλα ας τα βρουν μόνοι τους. Οπότε και προσφέρθηκε να του στείλω πίσω το παλιό, απευθείας στην αντιπροσωπία, με δική τους χρέωση και να μου στείλουν ένα καινούργιο. Επιτόπου πήγα και το έστειλα. Τώρα αναμένω να δω τι θα παραλάβω.

matthew
24-04-14, 17:50
Καλά έκανες. Στο κάτω κάτω 265 ευρώ έδωσες, δεν έδωσες 30 ευρώ για ένα "κινεζάκι" οπότε σκασίλα σου για τη φάτσα του. Βέβαια το σοβαρότερο θέμα είναι η μπαταρία. Πάντως γέμισε ο τόπος μαϊμούδες. Μέχρι & στον επίσημο αντιπρόσωπο παρουσιάστηκε θέμα. Άντε με το καλό να σου στείλουν ένα original F7.

IC-756
24-04-14, 19:19
Ασχολήθηκαν σοβαρά (όπως θάπρεπε) και το θέμα φαίνεται θα λυθεί. Τελικά μπορεί να ήταν μαιμού; Αν μάθεις λεπτομέρειες ενημέρωσε.

nikknikk4
24-04-14, 19:21
Τελευταίες εξελίξεις. Με πήρε ο υπεύθυνος του καταστήματος ο οποίος πέφτοντας από τα σύννεφα μου ανέφερε ότι έτσι το παρέλαβε από την αντιπροσωπία και ότι αν υπάρχει από πίσω κάτι άλλο είναι μαζί μου να το κυνηγήσουμε και με παρέπεμψε στη αντιπροσωπία.

Πήρα την αντιπροσωπία και εκείνη την ώρα μίλαγαν με την Kenwood για το θέμα μου. Έπειτα από λίγο με πήρε ο διευθυντής να μου πει ότι πέφτει και αυτός από τα σύννεφα και πως τόσα χρόνια δεν του έτυχε ποτέ να δει κάτι παρόμοιο και ότι ίσως έγινε κάποιο λάθος στην παραγωγή και ότι αν είναι μαϊμού όπως φοβάται η Kenwood, θα το ψάξει ο υπεύθυνος τεχνικός. Του εξήγησα ότι μου είναι αδιάφορο τι έγινε και ότι θέλω αντικατάσταση με το σωστό προϊόν, με τα σωστά χαρακτηριστικά, τα σωστά καπάκια και την σωστή μπαταρία που δεν θα έχει πρόβλημα και τα άλλα ας τα βρουν μόνοι τους. Οπότε και προσφέρθηκε να του στείλω πίσω το παλιό, απευθείας στην αντιπροσωπία, με δική τους χρέωση και να μου στείλουν ένα καινούργιο. Επιτόπου πήγα και το έστειλα. Τώρα αναμένω να δω τι θα παραλάβω.

κάποιος λεει ψέματα η εσύ η αυτοί .



Τα πράγματα είναι απλά


Υπάρχουν τιμολόγια .

https://www.google.gr/?gfe_rd=cr&ei=kIxKU7r-FoyAjwe17YDgBw#q=%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE %B1%CF%83%CE%B9%CE%B1+%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE% BD%CE%B1%CE%BB%CF%89%CF%84%CE%B7


https://www.google.gr/?gfe_rd=cr&ei=kIxKU7r-FoyAjwe17YDgBw#q=%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE %B3%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%B1+%CE%B3%CE%B9%CE%B1+%CF %86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CF%8 5%CE%B3%CE%AE

john_b
24-04-14, 20:50
Νικ δε με ενδιαφέρει να τους κυνηγήσω, αλλά να πάρω αυτό που αγόρασα.

Ξέρω ότι η Kenwood δεν θα άφηνε τυχαία να περάσει κάτι τέτοιο από γραμμή παραγωγής. Προφανώς ή παίζει καμιά παράλληλη εισαγωγή από μονταρισμένα parts ή διαλογής υλικά κοψοχρονιά, ή στην χώρα της πατέντας μια επισκευασμένη πλακέτα από ένα καμένο, μια πρόσοψη απο ένα σπασμένο και μια μπαταρία κουκουρούκου, μοντάροντε και από το τίποτε έχουμε ένα μηχάνημα και το σπρώχνουμε στην αγορά μέσω επιλεγμένων συνεργατών. Δεν λέω ότι είναι έτσι, δεν κατηγορώ κανέναν αφού δεν έχω στοιχεία, αλλά τέτοιες σκέψεις αναγκαστικά τις κάνω. Έχω δει προβλήματα με μπαταρία που δεν έφταιγε η μπαταρία αλλά το μηχάνημα, γι αυτό θορυβήθηκα κυρίως. Απο κει και πέρα η ίδια η Kenwood ενημερώθηκε από εμένα και αυτοί ξέρουν τι να κάνουν αν παίζει τελικά πουστιά. Και προφανώς να λέω ψέματα όταν έχω όλα τα e-mail, φωτογραφίες, αποδείξεις, δεν στέκει, εκτός αν θες εσύ να πεις κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω.

Όσο για την απόδειξη, θα του ζητήσω μια συμπληρωματική για το ποσό που έδωσα, δεν χρειάζεται να τον πηδήξω, ειδικά τέτοιες εποχές που κάποια μαγαζιά κρατιούνται με νύχια και με δόντια. Έχω τον δικό μου κώδικα τιμής και από την στιγμή που εξυπηρετήθηκα δεν τρέχει κάστανο, αν μου φέρονταν πούστηκα όμως, τοτε θα ίσχυαν άλλοι νόμοι.

nikknikk4
25-04-14, 00:04
απ οσα εχεις πει εσένα πιστεύω

jimnaf
26-04-14, 01:06
Ανέβασε μια Φώτο του TH-Fxx το πίσω μέρος που έχει το S/N βγάλε και το μπροστά
και ανεβάζω και το δικό μου να τα συγκρίνουμε.

5070750706

john_b
26-04-14, 01:20
Θα την ανεβάσω αύριο το μεσημέρι γιατί τώρά είμαι στην δουλειά ώστε να ξέρουν τι να προσέξουν όσοι το αγοράσουν.

john_b
26-04-14, 14:27
Εδώ είμαστε. Να έχετε το νου σας όσοι αγοράσετε ή έχετε αγοράσει αυτό το μοντέλο και δείτε τέτοιες διαφορές (όπως στις πιο κάτω εικόνες) στο μπροστινό κάλυμμα και στην πίσω ετικέτα. Πρώτα καταγγελία στην Kenwood Αγγλίας για να μαζεύονται οι καταγγελίες και να μην μπορούν να κάνουν τον κινέζο σε περίπτωση που υπάρχει πουστιά και μετά αξίωση σε έμπορο και αντιπροσωπία για αντικατάσταση.

5071150712

gxry
26-04-14, 16:48
Άλλο ένα Kenwood TH-F7E αγορασμένο πριν το 2001 (140k δραχμούλες)
5071950720

john_b
26-04-14, 17:22
Αυτά που κυκλοφωρούν τώρα έχουν 2000 μαω μπαταρία.
Τα δικά σας πόσο κρατάνε με μέτρια χρήση;

gxry
26-04-14, 17:44
Δεν έχω εκτιμήσει τη διάρκεια της μπαταρίας εμπεριστατωμένα αλλά ένα διήμερο στο βουνό (τουλάχιστον 16 ώρες ακρόασης και σποραδικής ομιλίας) με ένα απογευματινό SOTA (~20+ επαφές) το βγάζει πέρα χωρίς πρόβλημα. Γι αυτό το λόγο άλλωστε πέρασα στο F7 από ένα FT-51 (ένα εξαιρετικό μηχάνημα -FDX- κατά τα άλλα) το οποίο ποτέ δεν τα κατάφερνε στην αυτονομία στην ίδια δοκιμασία.

john_b
29-04-14, 15:39
Λοιπόν μόλις παρέλαβα την αντικατάσταση από την codra.
Αρχικές εντυπώσεις. Οι άνθρωποι είναι απαράδεκτοι. Ακόμη και το μηχάνημα ήταν στο ζιπ σακουλάκι το δικό μου που είχα βάλει το παλιό προς επιστροφή και όχι στις μάνας του. Όντως έδειχνε τις σωστές ενδείξεις στην πρόσοψη και πίσω και είχε άλλο S/N, αλλά, η μπαταρία ήταν χύμα στο κουτί και όχι σε σακουλάκι, είχε βέβαια άλλο κωδικό δεν ήταν η παλιά, είχε όμως γρατσουνιές στις επίχρυσες επαφές που αυτό για μένα σημαίνει ότι ίσως ήταν χρησιμοποιημένη αλλού. Επίσης η κεραία και ο φορτιστής ήταν του παλιού μηχανίματος, αλλά αν αυτό ήταν fake;
Προφανώς άλαξαν μόνο την συσκευή και την μπαταρία και με τα παρελκόμενα της νέας συσκευής καθώς και το σακουλάκι της θα συσκεύασαν αυτή που τους επέστρεψα για να την ξαναπουλήσουν. Τωρα το φορτίζω και περιμένω να δω την συμπεριφορά της μπαταρίας. Λέτε να γράψω τα σχετικά παράπονα στην kenwood για τους αντιπροσώπους τους;

john_b
29-04-14, 15:56
Και επειδή τα 265 για μένα είναι το 1/3 ενός μηνίατικου και με πονάνε, προχώρησα στην παρακάτω επιστολή, αρχικά προς την εδώ αντιπροσωπία:

Προς κ. Π. Ε.

Μόλις παρέλαβα την αντικατάσταση του Kenwood TH-F7E που μου στείλατε και διαπίστωσα ότι ναι μεν το μηχάνημα και η μπαταρία είχαν αντικατασταθεί, όμως η μπαταρία ήταν χύμα μέσα στην συσκευασία και έφερε γρατσουνιές στις επίχρυσες επαφές της πράγμα που σημαίνει ότι ίσως είχε χρησιμοποιηθεί αλλού.
Επίσης η κεραία και ο φορτιστής ανήκαν στο παλιό μηχάνημα που ζήτησα αντικατάσταση και αν ισχύει η υποψία της Kenwood Αγγλίας ότι ίσως πρόκειται για fake μηχάνημα, τότε μου επιστρέψατε τα fake παρελκόμενα.
‘Όπως και να χει όμως, λόγο του θέματος που πρόκυψε ήθελα πλήρη αντικατάσταση, όπως σας είπα και τηλεφωνικώς και όχι τέτοιες αλχημείες.
Παρακαλώ να γνωρίζεται ότι το θέμα αυτό συζητιέται ήδη αρνητικά σε ελληνικά τεχνολογικά φόρουμ και θα προχωρήσω σε εκ νέου παράπονα προς την Kenwood για την αντιμετώπιση αυτή.
Αγαπητέ μου κύριε, μετά το πρώτο μηχάνημα που παρέλαβα ήθελα πλήρη αντικατάσταση με ένα νέο σωστό κουτί με όλα τα παρελκόμενα σωστά από την αρχή.
Επιφυλάσσομαι για άλλες ενέργειες προς ενώσεις καταναλωτών.

Γ. Μ.

john_b
29-04-14, 17:49
Έφυγε και το μήνυμα προς την Kenwood:

Dear Trevor

After the messages exchanged on the Kenwood TH-F7E had the facade of the TH-F6 (fake?), the representative of Greece (cobra) offered to replace with a new Kenwood TH-F7E .
Today I received the new TH-F7E but the antenna and charger belonged to the old radio and the new battery was scratched contacts .
After the problem was , I ask you, am entitled to full replacement ( transceiver and accessories ) or not?
At issue have given dimensions and is discussed in various forums for this unacceptable treatment that I have as a customer .

Kind regards
J. B.

αλπινιστης
29-04-14, 17:55
Γιαννη περιμενουμε νεωτερα (οταν θα εχεις...)

SV1DB
29-04-14, 18:20
JUST TRAGIC....

john_b
29-04-14, 19:03
Ήδη ο υπεύθυνος της Kenwood μου απάντησε, άμεσα όπως πάντα, αλλά δεν κατάλαβε σωστά τι του έγραψα (τα αγγλικά μου δεν είναι πολύ καλά) και του έστειλα διευκρινήσεις. Άντε να δούμε…

john_b
29-04-14, 20:25
Λοιπόν σε επικοινωνία που είχα με τον έλληνα αντιπρόσωπο με διαβεβαίωσε ότι το μηχάνημα και η μπαταρία είναι καινούργια (οι γρατσουνιές στις επαφές της μπαταρίες έγιναν γιατί κουμπώθηκε η μπαταρία ώστε να ελεγχθεί και να ξεκλειδωθεί το μηχάνημα) και πως η κεραία και ο φορτιστής είναι αυθεντικά και γι αυτό τα άφησε επάνω. Αναγνωρίζοντας ωστόσο τις αμφιβολίες μου, προσφέρθηκε να πάω από εκεί και να πάρω ένα κουτί ανέγγιχτο, όπως είναι με τα τσέρκια, όποτε θέλω. Κατόπιν τούτου, θα τεστάρω τον φορτιστή και την κεραία αν ανταποκρίνονται σωστά με άλλα από άλλο μηχάνημα και θα κρίνω τι θα κάνω. Αν κάτι δεν είναι άψογο θα πάω να πάρω με τα χέρια μου ένα καινούργιο.

Όσον αφορά τον αρχικό πωλητή, Υπήρξε επικοινωνία να διευθετιθούν τα όποια λάθη.

john_b
29-04-14, 21:11
Έληξε και το θέμα της απόδειξης, αφού μου ζήτησε χίλια συγνώμη και το απέδωσε σε λάθος κάποιου υπαλλήλου, μου απέστειλε την σωστή.
Εντάξει, όλα από εμάς τους καταναλωτές εξαρτώνται, και οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς εμπόρους.

jimnaf
02-05-14, 00:16
Γιάννη πήγαινε στην cobra και πάρε το καινούργιο στο κουτί τουκαι μην ασχολείσαι με αυτό που σου έδωσαν.
Βάλτο σε μια σακούλα και πήγαινε και βάλτους το εκεί που ξέρουν τα λαμόγια.
Μήπως μας περνάνε για ιθαγενείς. :cursing:

lepouras
02-05-14, 01:30
Μήπως μας περνάνε για ιθαγενείς. :cursing:

φυσικά και θα μας περάσουν για ιθαγενείς. σε άλλη χώρα γεννηθήκαμε:confused1:? για αλλοδαπούς μην μας περάσουν:lool:

nikosp
02-05-14, 02:13
Έληξε και το θέμα της απόδειξης, αφού μου ζήτησε χίλια συγνώμη και το απέδωσε σε λάθος κάποιου υπαλλήλου, μου απέστειλε την σωστή.
Εντάξει, όλα από εμάς τους καταναλωτές εξαρτώνται, και οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς εμπόρους.
Ο έμπορας αυτός σίγουρα δεν είναι καλός
Απλά προσπάθησε να διορθώσει τα λάθη του που είδε ότι δεν πέρασαν
Η ιστορία με την απόδειξη δεν είναι απλά κάποιο λάθος του υπαλλήλου αλλά μια ταχτική τους για να κρύβουν μερικά έσοδα
Τώρα μετά από την φασαρία που έγινε με το μηχάνημα προσπάθησαν να το κουκουλώσουν βγάζοντας μια καινούργια αφού η παληά δεν πέρασε

Dragonborn
02-05-14, 07:19
Η ιστορία με την απόδειξη δεν είναι απλά κάποιο λάθος του υπαλλήλου αλλά μια ταχτική τους για να κρύβουν μερικά έσοδαΠρόσφατα υπήρξε καταγγελία στο DPGR ότι το ίδιο έκανε πολύ γνωστό κατάστημα φωτογραφικών ειδών στο κέντρο Αθήνας και για κάπως μεγαλύτερο ποσό. Η κλοπή ΦΠΑ έχει γίνει το εθνικό μας χόμπι.

john_b
02-05-14, 12:23
Λοιπόν, μέχρι να πάω από βδομάδα να πάρω ένα σφραγισμένο με τα χεράκια μου, ας δούμε συγκριτικά τους δύο π/δ.

Ο ένας, ο πιθανόν μαϊμούς, έγραφε στην πρόσοψη:
FM TRIBANDER TH-F6

Και στην πίσω όψη:
KENWOOD TH-F7E
144/430 MHz FM DUAL BANDER
Made in Malaysia
CE 0682
JVC KENWOOD Corporation 30450
B3B00141

5080550803



Ο άλλος με τον οποίο αντικατέστησε η αντιπροσωπία τον πρώτο έγραφε στην πρόσοψη:
FM DUAL BANDER TH-F7

Και στην πίσω όψη:
KENWOOD TH-F7E
144/430 MHz FM DUAL BANDER
Made in Singapore
CE 0682
JVC KENWOOD Corporation 20551
B3700087


5080450806

Οι φώτο που ανέβασαν τα παιδιά πιο πίσω στο θέμα δείχνουν ότι όλα είναι κατασκευασμένα στην Σιγκαπούρη, όπως και το καινούργιο που πήρα, ενώ το προβληματικό γράφει ότι κατασκευάστηκε στην Μαλαισία.

Επίσης στις φώτο των παιδιών έχει αυτή την ένδειξη: JVC KENWOOD Corporation 20550, στο καινούργιο που μου άλλαξαν ο αριθμός είναι ο 20551, ενώ στο προβληματικό ο αριθμός ήταν: 30450. Δεν ξέρω αν μπορεί να σημαίνει κάτι αυτό.

Τέλος, ενώ το καινούργιο έχει 31 επιλογές μενού, το προβληματικό είχε ή 32 επιλογές μενού, με την μια να μην φαίνετε, απλά πήδαγε μια θέση ο επιλογέας, ή 31 με ένα κενό, π.χ. 27… 28… 30… 31. Ένα από τα δύο που περιέγραψα, δεν θυμάμαι ακριβώς να πω.

john_b
08-05-14, 13:14
Παρατηρώ ότι σε ορισμένες λήψεις, ή όταν ακούω ραδιόφωνο, όλα είναι καλά όταν κρατάω το φορητό στο χέρι μου, ενώ χαλάει η λήψη όταν το ακουμπήσω κάτω. Στο ραδιόφωνο φτιάχνει η λήψη όταν από ακουμπισμένο όρθιο, το ξαπλώσω κάτω. Με τα κινεζάκια δεν είχα τέτοιες ευαισθησίες. Ξέρει κανείς να πρωτείνει τίποτε;

papingos
08-05-14, 15:01
Μήπως αυτο δεν είναι κάτι αρνητικό ; Μήπως ενα φορητό είναι φτιαγμένο να δουλεύει καλύτερα οταν το κρατάμε στο χέρι; Μήπως σχετίζεται με την έλλειψη counterpoise (συγνώμη, δε ξερω πως μεταφράζεται) και τη κατασκευη που περιγράφει ο τυπος στο video; ( http://www.youtube.com/watch?v=szmQmCn1tH4 )

johnnkast
08-05-14, 15:02
οταν το εχεις στα χερια σου Γιαννη και σε συχνοτητες hf κυριως γινεσαι η "γειωση" του γι αυτο πιανει καλα....

Κι εγω πηρα ενα προσφατα made in singapore ....κυριως για ssb ληψη πανω στα βουνα ....(γι αυτο το επελεξα αλλωστε...)

Με απογοητευσε μονο η "τηλεοπτικη" μπαντα (520-700Mhz) που η ευαισθησια του ειναι απαραδεκτη (7.08 μV σε 12db sinad σε διαμορφωση wfm) ...ενω τα ανταγωνιστικα Yaesu-Icom Vx-6 -IC91 που εχω εχουν γυρω στα 2-3 μV (ειδικα το Vx-6 στην ευαισθησια του δεν παιζεται!!)
Επισης το μνημαρισμα λογω του οτι γινεται απο το πληκτρο που μπαινεις σε διαφορες υπολειτουργιες μπορει να σβησεις κατα λαθος μνημες

edit:
η δικη του κεραια ειναι χαλια....εννοειται την πετας στην ακρη και με ανταπτορα sma/bnc με χοντρο ρακορ στο sma βαζεις μια οποιαδηποτε αλλη 2m/70cm

john_b
08-05-14, 15:40
Ευχαριστώ παιδιά. Αρχίζω να μετανιώνω που δεν πήρα το Yaesu VX-8, βέβαιά ήταν και ένα κατόμπαλο ακριβότερο.

Γιάννη, αυτά εδώ είναι αξιόπιστα ή υπάρχει κίνδυνος, γιατί βλέπω ότι δεν υπάρχουν ως επίσημο αξεσουάρ:

http://www.ebay.com/itm/Car-Battery-Eliminator-for-KENWOOD-TH-F6A-TH-F6-TH-F6E-TH-F7-TH-F7E-TH-F7A-radio-/200749552123?pt=US_Radio_Comm_Device_Batteries_Cha rgers&hash=item2ebd9b11fb

johnnkast
08-05-14, 15:49
Το Th-7 Γιαννη ειναι το μοναδικο στην κατηγορια του φορητο(παλαμης) που εχει ssb .....και αυτο ειναι που το ξεχωριζει απο τ'αλλα .....οι επιδοσεις του στα ham V/U ειναι πολυ καλες επισης
..
Δεν θα σου το συνιστουσα τον μπαταριο-πατο αυτον......
εγω δουλευω αυτο:
http://www.ebay.com/itm/330742433243?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649
στο αμαξι και στη μηχανη και δεν εχω προβλημα

john_b
08-05-14, 15:56
Κάτσε, οι οδηγίες λένε όταν φορτίζει να το έχουμε κλειστό και να μην πατάμε γενικά PPT, εσύ με αυτό το ανοίγεις και το δουλεύεις κανονικά και η μπαταρία επάνω;

Το Yaesu VX-8 δεν έχει ssb, είσαι σίγουρος;

johnnkast
08-05-14, 16:02
κανονικοτατα δολευει σαν το μαμα τροφοδοτικο του.....και εκπομπη κανει και ολα!!!....εννοειται με τη μπαταρια πανω...

.....
Οχι ....σε φορητα μονο το Kenwood εχει SSB

john_b
08-05-14, 16:03
Ευχαριστώ φίλε μου.
Κάπου έχω ένα τέτοιο για μπαταρία αυτοκίνητου, θα το τσεκάρω σύντομα!

john_b
14-05-14, 10:01
Με κλασική φόρτιση, η 2000 μαω μπαταρία θέλει περίπου 9 ώρες!

Έχει πάρει κανείς τέτοιο φορτιστή, ξέρει σε πόσο χρόνο φορτίζει την μπαταρία;

http://store.batteriesamerica.com/ems-42kdesktopsmartchargerforkenwoodpb-42landpb-42xl.aspx

john_b
12-06-14, 23:40
Σκέφτομαι να φτιάξω ένα τροφωδοτικάκι για να το έχω στην δουλειά για το φορητό.

Έχω ένα τέτοιο πλακετάκι και σκέφτομαι να το μοντάρω σε ένα κουτί, ρυθμισμένο στα 13,8 βολτ:
http://www.ebay.com/itm/Power-Supply-Board-AC-DC-IN-OUTPUT-DC-1-5-26V-LM317T-1A-/120744876580?pt=US_Pro_Audio_Parts_Accessories&hash=item1c1cf49a24

Θα κάνει δουλειά ή χρειάζεται παλμικό τροφοδοτικό;
Λέω να βάλω στο κουτί και αυτό το οργανάκι:
http://www.ebay.com/itm/Hotsell-LED-Display-Panel-Meter-Mini-Digital-Voltmeter-DC-0V-To-30V-Blue-Red-EA-/350859384191?pt=UK_BOI_Electrical_Test_Measurement _Equipment_ET&var=&hash=item51b0d9557f

Αυτά τα έχω ήδη στο συρτάρι μου δεν θα τα πάρω τώρα.
Το οργανάκι έχει 3 καλώδια, ξέρει κανείς που πάει το λευκό;

radiofonias
12-06-14, 23:55
Αν έχεις σκοπό να μιλάς με φουλ ισχύ το 1Α δεν θα σου φτάσει, κάπου στο μάνιουαλ αναφέρει το μέγιστο ρευμα που απαιτεί. Επίσης η μπαταρία είναι λιθίου οπότε χρειάζεται μελετημένο τροφοδοτικό, δηλώνω άσχετος με αυτές τις μπαταρίες, αλλά απο όσο θυμάμαι χρειάζεται επιτήρηση θερμοκρασίας και ρεύματος.

papingos
13-06-14, 00:51
Μήπως ενας τέτοιος συνδυασμός ;

http://www.ebay.com/itm/AC-Home-Wall-Power-to-DC-Car-Charger-Cigarette-Lighter-Converter-Adapter-2-USB-/331231010600?pt=US_Power_Inverters_&hash=item4d1ee81f28
και
http://www.ebay.com/itm/Car-Battery-Eliminator-for-KENWOOD-TH-F6A-TH-F6-TH-F6E-TH-F7-TH-F7E-TH-F7A-radio-/280868888054

Θα πρέπει οπως είπε ο radiofoniasβέβαια να σηκώσει το ρεύμα που χρειάζεται οταν κάνει transmit. Ισως ομως να μη συμφέρει αυτή η λύση απο οικονιμικής άποψης...

lepouras
13-06-14, 02:17
όπα να τα βάλουμε σε μια σειρά. αν κουμπώνεις την εξωτερική τροφοδοσία, σου κάνει μια χαρά το πλακετάκι (όχι για φουλ εκπομπή όμως). η φόρτιση κανονίζετε και ρυθμίζετε από τον ασύρματο. ειδικό φορτιστή θέλουμε μόνο όταν βάζουμε σκέτη την μπαταρία για φόρτιση.

SV1GRN
13-06-14, 11:34
Καλημέρα, θα έλεγα βάλε ένα τροφοδοτικό (σταθεροποιημένο με προστασία) που θα μπορεί να δίνει άνετα το ρεύμα που χρειάζεται το F6 και όλα θα είναι καλά. Πλησιάζει και το χάμφεστ όλο και κάτι θα βρεις εκεί.

Vargogagis
21-09-14, 22:16
Καλησπερα ας μπω και εγώ λιγο στο θέμα γιατι είμαι ακόμα στα σπάργανα τον αγόρασα πριν λίγες ημέρες και έχω μερικές απορίες καταρχήν θα ήθελα να μάθω με ποιον τροπο θα περάσουμε εύκολα τις μνήμες απο Mac
Και δεύτερον αν ειναι καλή αγορά γιατι παρασύρθηκα απο φίλο





Sent by george via Tapatalk

SV1GRN
22-09-14, 11:37
Δεν είχα ποτέ αυτό το μηχάνημα, αλλά γνωρίζω ανθρώπους που το έχουν και είναι ικανοποιημένοι. Ένα γνωστό δωρεάν πρόγραμμα για μνήμες είναι το Chirp δες αν περιλαμβάνει το μηχάνημα σου (προυπόθεση η ύπαρξη καλωδίου σύνδεσης βέβαια)
http://chirp.danplanet.com/projects/chirp/wiki/Home

Vargogagis
22-09-14, 22:37
Σαν κάτοχος του TH-F7E KENWOOD
Παρατήρησα ότι όταν φωτίζουν τα πλήκτρα δεν ανάβουν τα εξεις
Το 3-6-A-B
Ξέρει κανεις κάτι?????




Sent by george via Tapatalk

george7009
22-09-14, 23:10
Πιθανόν να έχει καεί το led στη πλακέτα ....

Vargogagis
22-09-14, 23:39
Το μηχάνημα ειναι 2 ημερών έτσι το πήρα




Sent by george via Tapatalk

george7009
22-09-14, 23:54
Πήγαινε το πίσω εαν το πήρες καινούργιο.
Ο φωτισμός της οθόνης ανάβει ?

Vargogagis
23-09-14, 00:24
Δεν αναφέρομαι στην οθόνη αλλα στα πλήκτρα




Sent by george via Tapatalk

john_b
23-11-14, 16:25
Τώρα δεν ήξερα που να το βάλω αυτό ή αν ανοίξω νέο θέμα, αλλά μια και το θέλω για το Kenwood, μπας και κάνω καμιά ακρόαση χαμηλά χωρίς εξωτερική κεραία, το βάζω εδώ.

Κυκλοφορεί αυτό το κεραιάκι: Nagoya NA-707 1.8-1800Mhz (http://www.ebay.com/itm/251416809041?_trksid=p2060778.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT) που είναι τηλεσκοπικό με μήκος 61cm σε πλήρη ανάπτυξη. Μάλλον υπερβολή είναι το εύρος λήψης του, αλλά σε γενικές γραμμές αν πιάνει έστω και τα πιο δυνατά σήματα, ικανοποιημένος θα είμαι.

Βέβαια 12 ευρώ για Nagoya αυτού του τύπου μου φαίνονται πολλά, αλλά δεν βαριέσαι. Το εντυπωσιακό είναι ότι ο Ταϊβανέζος πωλητής το έστειλε με αριθμό αποστολής συστημένο.
Έχει κανείς δουλέψει ανάλογο κεραιάκι με το φορητό του να μας πει τις εντυπώσεις του;

Επίσης αναφέρει λόγο στασίμων και ισχύ 10 βατ, δλδ μπορεί να εκπέμψει. Σε αυτή την περίπτωση για τα V/U, το έχουμε σε πλήρη ανάπτυξη για να κάνουμε εκπομπή (βάση του μήκους του θα βγαίνει συντονισμένο κάπου στους 500 αν υπολόγισα σωστά);

johnnkast
24-11-14, 00:58
Γιαννη εχω φτιαξει ιδιοκατασκευη σε bnc μια πτυσομενη που ξηλωσα απο ενα παλιο φορητο στα 14Mhz η οποια ανοιγει γυρω στα 130cm
Την βαζω για ληψεις DCF στους 10-15-20Mhz ...και κυριως σε βουνο γιατι σε κατοικημενη περιοχη μαζευει πολυ "σκουπιδι" (παρεμβολες).
Ουτε να το διαννοηθεις για εκπομπη.....ΜΟΝΟ ΛΗΨΗ (ασε τον κινεζο να γραφει ότι θελει)

Vargogagis
24-11-14, 11:39
Επειδή και εγώ περπατάω στο βουνό και θα μου είναι χρήσιμη στην ουσία άχρηστη αφού δεν θα κάνω εκπομπή




Sent by george via Tapatalk

john_b
02-02-15, 07:44
Απίστευτα δύσκολη η παρέμβαση σε αυτό το εργαλείο ρε παιδιά. Δείτε την φασαρία για να αλλάξει ένα Jack τροφοδοσίας που έκανε ο τύπος:

https://www.youtube.com/watch?v=LBMwo8YXzyU

Δείτε και αυτόν τον χρήσιμο σύνδεσμο:

www.g1ivg.com/ken_thf7e.htm