PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατι να ασχοληθει καποιος με τον Ρ/Ε



xqtr
17-04-14, 13:06
Για πειτε λογους, παραδειγματα, γιατι καποιος να ασχοληθει με τον Ρ/Ε; Οπως λετε οι πιο πολλοι η κατασταση ειναι σχετικα χαλια, με τους συλλογους, τα "καφενεια" στα ραδιοκυματα και τον κανονισμο, ο οποιος ειναι σχεδον απαγορευτικος στο να κανεις "ενδιαφεροντα" πραγματα, αλλα να εισαι νομιμος.

Με λιγα λογια, τι θα λεγατε σε εναν νιουφη, για να τον προσελκυσετε στο "αθλημα";

john_b
17-04-14, 13:27
Τίποτε. Ο Ρ/Ε δεν προσυλιτίζει. Ή τον γουστάρεις και ασχολείσαι ή δεν τον γουστάρεις και απορείς τι κάνουν όλοι αυτοί οι τρελοί με τα μηχανάκια.

xqtr
17-04-14, 17:27
Τίποτε. Ο Ρ/Ε δεν προσυλιτίζει. Ή τον γουστάρεις και ασχολείσαι ή δεν τον γουστάρεις και απορείς τι κάνουν όλοι αυτοί οι τρελοί με τα μηχανάκια.

Eίπαμε προσελκύσει... όχι προσυλιτίσει... Ελπίζω αυτη η αποψη να μην εκφραζει ολους τους ραδιοερασιτεχνες.. :(

john_b
17-04-14, 18:47
Αν σε προσελκύσει λοιπόν ασχολείσαι, δεν ψάχνεις λόγους για να δικαιολογίσεις την ασχολία σου.

p.gabr
17-04-14, 19:04
Υπάρχει ένας λόγος.

Όταν θα βλέπεις τους άλλους-ες να ρεμβαζουν με το φεγγάρι, εσένα θα τρέχει αλλού ο νούς σου

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=75445

SV1GRN
17-04-14, 19:54
Για να ασχοληθεί κάποιος με τον ρ/ε ή κάποιο χόμπι πρέπει να τόχει που λένε πρώτα από όλα. Τα άλλα ερωτήματα για σωματεία κλπ. μήπως είναι για να τσιμπήσουν κάποιοι;

xqtr
17-04-14, 21:39
Για να ασχοληθεί κάποιος με τον ρ/ε ή κάποιο χόμπι πρέπει να τόχει που λένε πρώτα από όλα.
Δηλαδη περιμενετε να "εμπλουτιστει" ο κύκλος σας, μόνο από ατομα που έχουν σχέση με το θέμα; Αν δεν κάνω λάθος, άδεια ραδιοερασιτέχνη μπορεί να βγάλει κάποιος από τα 12... για αυτά τα παιδιά και μεγαλύτερα, τι θα μπορούσατε να κάνετε για να τα προσελκύσετε; Αυτό ρωτάω. Για να γινει καποιος ρ/ε πρεπει να ειναι ηλεκτρονικος ή κατι παρεμφερες, δηλαδη;


Τα άλλα ερωτήματα για σωματεία κλπ. μήπως είναι για να τσιμπήσουν κάποιοι;
Καμια σχεση... ουτε ριχνω αδεια, για να πιασω γεματα... Σας διαβαζω εδω και καιρο, παρατηρώντας ότι γενικά απλά γκρινιάζετε για την κατάσταση, για τους συλλόγους, για κάποιους που ξεκατινιάζονται, για άλλους που έχουν καταντήσει την κατάσταση "καφενείο"... Αλλά δεν βλέπω προτάσεις, για να αλλάξει κάτι και το κυριότερο, να έρθει νεο αιμα και πνοη στον χωρο.

Βλεπω αυτο... και μεσος ορος ηλικιας 50+
https://www.youtube.com/watch?v=RvDoD8JQ3Ds

Βλεπεις τα παρακατω και αλλα πολλα και τα χαιρεσαι...
https://www.youtube.com/watch?v=BNKL80kF_sE
https://www.youtube.com/watch?v=hT2lCAoMirI
https://www.youtube.com/watch?v=0vSltu4KNr8
https://www.youtube.com/watch?v=IMEKMZe6--w

Υπαρχουν τετοιες ενεργειες εδω;

Δειτε και αυτο: https://www.youtube.com/watch?v=gHGsi70c89M πως περιγραφει ο τυπακος την κατασταση και τι θα επρεπε να γινει. Αυτα ειναι ιδεες...

john_b
17-04-14, 21:48
Όπα παιδιά, τώρα που είδα την υπογραφή του χχχ, είναι δικός μας και τον ξέρω. Από καιρό ξύνεται γύρω από τα ρ/ε (χαχαχαχαχαχα) αλλά δεν είναι βέβαιος αν αξίζει τον κόπο, πρώτα ως τρόπος και εξωπλισμός για την αντιμετώπιση μιας έκτακτης ανάγκης και ως ενασχόληση σε δεύτερο χρόνο. Οπότε, ότι προαιρείστε από συμβουλές, ελεύθερα.

nikosp
17-04-14, 23:10
Για πειτε λογους, παραδειγματα, γιατι καποιος να ασχοληθει με τον Ρ/Ε; Οπως λετε οι πιο πολλοι η κατασταση ειναι σχετικα χαλια, με τους συλλογους, τα "καφενεια" στα ραδιοκυματα και τον κανονισμο, ο οποιος ειναι σχεδον απαγορευτικος στο να κανεις "ενδιαφεροντα" πραγματα, αλλα να εισαι νομιμος.

Με λιγα λογια, τι θα λεγατε σε εναν νιουφη, για να τον προσελκυσετε στο "αθλημα";

Όταν άρχισα να ασχολούμαι με τα ηλεκτρονικά δεν με προσέλκυσε κανείς
Ηταν δική μου περιέργεια και ενδιαφέρον
Και τώρα εάν δεν ενδιαφέρεσαι από μόνος σου δεν πρόκειται να σε προσελκύσουμε
Μήπως το ψάρεμα σε ενδιαφέρει περισσότερο ?

matthew
17-04-14, 23:43
Για πειτε λογους, παραδειγματα, γιατι καποιος να ασχοληθει με τον Ρ/Ε; Οπως λετε οι πιο πολλοι η κατασταση ειναι σχετικα χαλια, με τους συλλογους, τα "καφενεια" στα ραδιοκυματα και τον κανονισμο, ο οποιος ειναι σχεδον απαγορευτικος στο να κανεις "ενδιαφεροντα" πραγματα, αλλα να εισαι νομιμος. Με λιγα λογια, τι θα λεγατε σε εναν νιουφη, για να τον προσελκυσετε στο "αθλημα"; 'Ασε τις φαγωμάρες, αυτές υπήρχαν, υπάρχουν & θα υπάρχουν πάντα & παντού. Τώρα για τους λόγους, είναι ελάχιστοι μεν αλλά σοβαρότατοι δε: 1) Μιλάμε για ένα χόμπι όπως όλα τα υπόλοιπα ΑΛΛΑ με σοβαρές κοινωνικές προεκτάσεις, όπως πχ σταματά να είναι χόμπι σε περίπτωση εκτάκτων αναγκών & τίθεται στην υπηρεσία της κοινωνίας για τη διάσωση ζωών. 2) Ανεξαρτησία στις επικοινωνίες! Όταν ΟΛΑ τα υπόλοιπα δίκτυα επικοινωνίας θα έχουν καταρρεύσει το μοναδικό πράγμα που θα είναι ζωντανό στον αέρα θα είναι ο ασύρματος (εξ ου & το: αθάνατο radio 4 ever! :thumbup1: ). Έχω τις μπαταρίες (ή τη γεννήτρια) μου, τον πομποδέκτη & την κεραία μου & ΛΑΜΒΑΝΩ & ΕΚΠΕΜΠΩ NO MATTER WHAT! :001_cool:
Τέλος με συμπληρώνει το ποστ #5 του Παναγιώτη (@p.gabr)!

SV1DB
20-04-14, 11:35
Για πειτε λογους, παραδειγματα, γιατι καποιος να ασχοληθει με τον Ρ/Ε; Οπως λετε οι πιο πολλοι η κατασταση ειναι σχετικα χαλια, με τους συλλογους, τα "καφενεια" στα ραδιοκυματα και τον κανονισμο, ο οποιος ειναι σχεδον απαγορευτικος στο να κανεις "ενδιαφεροντα" πραγματα, αλλα να εισαι νομιμος.

Με λιγα λογια, τι θα λεγατε σε εναν νιουφη, για να τον προσελκυσετε στο "αθλημα";

Άγνωστε χχχ , Ο Ρ/Ε θεωρείται παγκοσμίως το καλύτερο χόμπι δεν τον επέλεξαν τυχαία άτομα από όλα τα επίπεδα και κοινωνικές τάξεις από απλούς μαθητές ,επαγγελματίες κάθε μορφής ,επιστήμονες τόσο τεχνολογικών αλλά και θεωρητικών, αλλά και Πολιτικοί , ακόμη και Βασιλείς , ειδικά αυτοί δεν νομίζω ότι έχουν κάποιο συμφέρον να γίνουν Ρ/Ε...

Επειδή βλέπω ότι είσαι σχεδόν μια δεκαετία μέλος στο Forum , πρέπει να έχεις διαβάσει αρκετές αναρτήσεις σχετικά με το χόμπι μας . Μην παίρνεις μόνο την αρνητική πλευρά δες το στο σύνολο δεν υπάρχουν "κακούργοι" Ρ/Ε και οι αψιμαχίες μεταξύ μας είναι για να το κρατάμε "ζωντανό" διαφορετικά θα είχαμε όλοι πέσει σε χειμέρια νάρκη...

Είσαι ευπρόσδεκτος κατ αρχάς στην Ραδοερασιτεχνική οικογένεια , η επιλογή Συλλόγου είναι προσωπική σου εκλογή και φυσικά δεν είναι επιτακτική . Διάλεξε , σύγκρινε, επέλεξε με τα κριτήρια σου . Η Ρ/Ε ομάδα εδώ στο hlektronika.gr είναι πρόθυμη να σε βοηθείσει σε όποια απορία έχεις.

xqtr
20-04-14, 23:10
Τώρα για τους λόγους, είναι ελάχιστοι μεν αλλά σοβαρότατοι δε: 1) Μιλάμε για ένα χόμπι όπως όλα τα υπόλοιπα ΑΛΛΑ με σοβαρές κοινωνικές προεκτάσεις, όπως πχ σταματά να είναι χόμπι σε περίπτωση εκτάκτων αναγκών & τίθεται στην υπηρεσία της κοινωνίας για τη διάσωση ζωών. 2) Ανεξαρτησία στις επικοινωνίες! Όταν ΟΛΑ τα υπόλοιπα δίκτυα επικοινωνίας θα έχουν καταρρεύσει το μοναδικό πράγμα που θα είναι ζωντανό στον αέρα θα είναι ο ασύρματος (εξ ου & το: αθάνατο radio 4 ever! :thumbup1: ). Έχω τις μπαταρίες (ή τη γεννήτρια) μου, τον πομποδέκτη & την κεραία μου & ΛΑΜΒΑΝΩ & ΕΚΠΕΜΠΩ NO MATTER WHAT! :001_cool:
Τέλος με συμπληρώνει το ποστ #5 του Παναγιώτη (@p.gabr)!

Δεν διαφωνω, αλλα γιατι ολοι ξεχναται οτι ο ραδιοερασιτεχνης ειναι/ηταν το τελευταιο προπυργιο της ελευθεριας του λογου; Γενικα οποιος ασχολειτε με ρ/ε, με πειρατια, ειναι ασυρματιστης, εχει στα χερια του μια μεγαλη δυναμη που ξεχνα, πως την εχει. Ειδικα στην Ελλαδα, οπου με αυτα που περασε, οι ασυρματιστες γενικοτερα, βοηθησαν με τον καλυτερο τροπο.


Άγνωστε χχχ , Ο Ρ/Ε θεωρείται παγκοσμίως το καλύτερο χόμπι δεν τον επέλεξαν τυχαία άτομα από όλα τα επίπεδα και κοινωνικές τάξεις από απλούς μαθητές ,επαγγελματίες κάθε μορφής ,επιστήμονες τόσο τεχνολογικών αλλά και θεωρητικών, αλλά και Πολιτικοί , ακόμη και Βασιλείς , ειδικά αυτοί δεν νομίζω ότι έχουν κάποιο συμφέρον να γίνουν Ρ/Ε...

Βασικα με εχετε παρεξηγησει... δεν ειμαι αντιθετος στον ραδιοερασιτεχνισμο... το αντιθετο. Απλα εχω την εντυπωση πως τα τελευταια χρονια, απλα παρακμαζει. Αυτος ο μαρασμος ειναι γενικος σε ολη την υφηλιο, αλλου περισσοτερο αλλου λιγοτερο. Ισως η εισοδος του internet και των κινητων, εχουν παιξει σημαντικο ρολο, αλλα ο ρ/ε παρα ειναι πολυτιμος για να εχει αυτη την μοιρα.

Εκτος του οτι γενικα ασχολουνται μαζι του, ατομα που ειναι κυριως γυρω απο τον χωρο αυτο, ο "συγχρονος" ρ/ε εχει σαν "ασχολια" το DXing και το "καφενειο". Ουτε το ενα, ουτε το αλλο, προσφερουν κατι... (αντε ισως λιγο το dxing), το αντιθετο μαλιστα, κανουν πολυ κοσμο να φευγει απο αυτον.

Αν πατε στη σελιδα rtl-sdr.com, θα δειτε ενα μεγαλο πληθος απο projects, που μπορει να κανει καποιος απλα με ενα usb tv stickaki... απο απλο σκαναρισμα, μεχρι ραδιοαστρονομια... γιατι αυτα δεν προβαλονται; μεσα απο τα hamfests; τους ιστοτοπους σας; τους συλλογους; γιατι δεν πλησιαζετε με αναλογα projects τους νεοτερους. Ειδικα, επειδη εχουν σχεση και με το internet, φαινονται πιο "οικια" στους νεους, οι οποιοι εχουν συνηθισει να χρησιμοποιουν το διαδικτυο.

Σας εκανα την απλη ερωτηση, τι θα μπορουσατε να κανετε να προσελκυσετε κοσμο/νεους και η απαντηση που πειρα, ηταν οτι ο ρ/ε δεν χρειζεται να "πλησιασει" τους αλλους, ερχονται οι αλλοι σε αυτον... Δυστυχως οποιος ειχε αυτη την αντιληψη σε οποιοδηποτε τομεα, δυστυχως το μετανιωσε.

Και παλι ξαναλεω, επειδη αισθανομαι ενα κλιμα εχθρικοτητας μεσα απο τις απαντησεις σας, οτι δεν ειμαι εναντιον ή αντιθετος του ρ/ε, αλλα το αντιθετο και σκοπος μου ειναι απλα να συζητησουμε πως θα μπορουσε να αναβιωσει, μεσα απο την προβολη διαφορων projects, με παρουσιασεις νεων τεχνολογιων κα. Τα βιντεο που αναρτησα παραπανω τα ειδατε; ειδικα το τελευταιο; αν και μεγαλο, εξηγει πολλα πραγματα για την κατασταση του ρ/ε ανα την υφηλιο.

SRF
20-04-14, 23:46
Και μόνο που ρωτάς γιατί... συνεπάγεται ότι δεν έχεις έστω ακόμα καταλάβει τι είναι γενικότερα ο ρ/ε!
Επίσης αυτά που αναφέρεις στο τελυταίο μήνυμά σου... περί... "προπύργιων της ελευθερίας του λόγου" κλπ... δείχνουν ότι ΔΕΝ έχεις καμμία σχέση ακόμα με τον ευρύτερο ρ/ε, πειρατία, ή ότι "άλλο" ανάλογο! Εσύ μάλλον αναζητάς κάτι σε "Clandestine radio" ή τα αποκαλούμενα και ως "Gorilla Radios" !

nikosp
21-04-14, 00:08
Και παλι ξαναλεω, επειδη αισθανομαι ενα κλιμα εχθρικοτητας μεσα απο τις απαντησεις σας, οτι δεν ειμαι εναντιον ή αντιθετος του ρ/ε, αλλα το αντιθετο και σκοπος μου ειναι απλα να συζητησουμε πως θα μπορουσε να αναβιωσει, μεσα απο την προβολη διαφορων projects, με παρουσιασεις νεων τεχνολογιων κα. Τα βιντεο που αναρτησα παραπανω τα ειδατε; ειδικα το τελευταιο; αν και μεγαλο, εξηγει πολλα πραγματα για την κατασταση του ρ/ε ανα την υφηλιο.
Δεν διάβασα όλα τα post αλλά αυτά που διάβασα δεν είδα κάποια εχθρικότητα από κάποιον
Θεωρώ ότι δεν υπάρχει κάποιος η κάποιοι που να προσελκύουν άτομα προς μια η άλλη ενασχόληση η hobby
Ο καθένας ανάλογα με τον χαρακτήρα του, τις γνώσεις του και μερικά άλλα ασχολείται η όχι με κάποιο hobby
Εγώ ασχολήθηκα αρχικά σαν hobby με τα ηλεκτρονικά και κατόπιν επαγγελματικά με το θέμα αυτό γιατί είχα μία σχετική κλίση με το αντικείμενο αλλά και επειδή ήδη ο πατέρας μου ήταν στο αντικείμενο οπότε από πολύ μικρός είδα τους παλμογράφους αυτούς με τις λάμπες, τα όργανα μετρήσεως κλπ και μου έκαναν εντύπωση
Αλλοι μπορεί να μην είχαν αυτά τα ερεθίσματα αλλά ασχολήθηκαν εξ ίσου με το αντικείμενο
Και μην ξεχνάμε ότι όλα είναι και εν μέρει και θέμα 'μόδας'
Κάποτε πήγεναι πολύ της 'μόδας' κάτι άλλο ας πούμε η φωτογραφία και πολλοί ασχολούντο όπως και εγώ κάποια στιγμή με αυτό , την εμφάνιση ασπρόμαυρων φωτογραφιών κλπ
Τωρα ίσως να μην ασχολούνται πολλοί με τον ραδιοεραστεχνισμό ίσως και να είναι έτσι αλλά δεν νομίζω ότι κάποιος η κάπιοι μπορεί να αναλάβει τον προσυτιλισμό ατόμων
Εσύ εάν ξέρεις κάτι που εμείς αγνοούμε όπως η ιστοσελίδα που ανέφερες μπορείς και να δημιουργήσεις ένα καινούρφιο θέμα και να την παρουσιάσεις
Ετσι ένας που διαβάζει το forum αυτό μπορεί να του τραβήξει το ενδιαφέρον και να ασχοληθεί

IC-756
21-04-14, 00:51
Τα ερωτήματα περί διάδοσης του χόμπι στο ευρύ κοινό αφορούν τα σωματεία όχι τους μεμονωμένους ρ/ε που κάνουμε το χόμπι μας. Τελικά αν ενδιαφέρεσε πραγματικά για το χόμπι χρειάζεται να επισκεφθείς κάποια σωματεία και να πεις εκεί της προτάσεις σου. Φυσικά για να ασχοληθείς με τη διάδοση ενός χόμπι πρώτα θα χρειασθεί να αποκτήσεις κάποια εμπειρία. Οπότε τα ερωτήματα σου θα πρέπει να τα θέσεις σε κάποιο μελλοντικό χρόνο. Τώρα, πριν ακόμη καν ασχοληθείς δεν υπάρχει λόγος να αναρωτιέσαι πως θα διαδοθεί στο ευρύ κοινό ένα χόμπι που ίσως ακολουθήσεις.
Θα έλεγα επίσης να μην κρίνεις της δραστηριότητες των μεμονωμένων ρ/ε (αν φέρνουν ή απωθούν κόσμο κλπ.) πριν αποκτήσεις εμπειρά.
"ραδιοερασιτεχνης ειναι/ηταν το τελευταιο προπυργιο της ελευθεριας του λογου;" τι σχέση έχει αυτό με το χόμπι;
Κατασκευές με τα rtl-sdr έχω δει εδώ και δύο χρόνια περίπου στα χαμφεστ, στα περιοδικά του χώρου κλπ. Αλλά η χρήση ενός στικ γενικής κάλυψης (χωρίς μάλιστα αξιώσεις ποιοτικές αλλά βλέπεις με 10€ δεν υπάρχουν πολλές απαιτήσεις) αφορά τη λήψη, όχι της ραδιοεπικοινωνίες, η χρήση του βέβαια έχει πλάκα και εξοικείωση με προγράμματα sdr κλπ.
Προσωπικά δεν βλέπω τη χρησιμότητα των ερωτημάτων αυτού του θέματος εδώ εφόσον δεν απευθύνονται στα σωματεία.

xqtr
21-04-14, 01:03
Επειδη προφανως εχω παρεξηγησει τον χωρο σας, μιας κ δεν ειμαι ρ/ε, καλυτερα να διαγραφει το τρεχον θεμα, αφου δεν προσφερει κατι.

Δικη μου παρανοηση...

johnnkast
21-04-14, 02:40
Η υψιστη κ@υλα του Ραδιοερασιτεχνισμου:
...Να εχεις στησει ΜΟΝΟΣ σου ενα shack ....να εχεις βαλει κατω : γνωσεις,εμπειρεια.μαθηματικους τυπους (εκτροπες-διαδοσεις κλπ) ...και προ-παντων πολυ μερακι (και να "πιανουν τα χερια σου")...
....και στην τελικη να εκπεμπεις με 30-40w και να λαμβαλεις QSL απο την Αλασκα μεχρι το Βλαδιβοστοκ.
..
Πριν απο 30 χρονια εφτιαξα εναν πομπο SSB απο τα Ηλεκτρονικα Νεα ( osc 6c4-ισοσταθμισμενοι διαμορφωτες 2Χ EL84-5763 buffer-2Χ807 τελικες) ...εκπομπη στους 14,5Mhz με πολλα "προβληματα" (παρανομος γαρ...και με πολλα στασιμα!!!!).
Παρ' ολλα αυτα ενας Ρ/Ε απο την Πολωνια (με πρωθυπουργο τον Γιαρουζελσκι!!!) ειχε την υπομονη να με ακουσει και να επιμενει να του αποκαλυψω το "στιγμα" μου και την αναφορα ληψης μου.
...Μαθητης λυκειου ημουν χωρις αδεια Ρ/Ε με εναν "δανεικο" δεκτη Collins απο φιλο υπαξ. Διαβιβαστη (τον κουβαλουσαμε στα χερια κρυφα το βραδυ....και το πρωϊ παλι πισω στο στρατοπεδο ) .
Μου'στειλε επιστολη με δικη του αναφορα μετα ενα μηνα περιπου......Ικανοποιηση: Απεριγραπτη!!!!
...
Αν δεν νιωσεις φιλε "χχχ"(πες τ'ονομα σου...δεν δαγγαμε) τετοια εμπειρια....δεν θα καταλαβεις ποτε τον Ραδιοερασιτεχνισμο.

Οσο για τους συλλογους;....διαβασε τα γραφωμενα εδω του παλαιμαχου και πρωτεργατη Κυριου Κωστα (SV1DB (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=58210) )

antonis_p
21-04-14, 10:16
Αν πατε στη σελιδα rtl-sdr.com, θα δειτε ενα μεγαλο πληθος απο projects, που μπορει να κανει καποιος απλα με ενα usb tv stickaki... απο απλο σκαναρισμα, μεχρι ραδιοαστρονομια... γιατι αυτα δεν προβαλονται; μεσα απο τα hamfests; τους ιστοτοπους σας; τους συλλογους; γιατι δεν πλησιαζετε με αναλογα projects τους νεοτερους. Ειδικα, επειδη εχουν σχεση και με το internet, φαινονται πιο "οικια" στους νεους, οι οποιοι εχουν συνηθισει να χρησιμοποιουν το διαδικτυο.

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει (εκτεταμένη και σοβαρή) τεχνική εκπαίδευση, άρα και σκέψη. Το οτι έχουμε φλομώσει στα ΤΕΙ αλλά κάνουμε εισαγωγή τις παραμάνες και τις οδοντογλυφίδες, το αποδεικνύει. Ο ραδιοερασιτεχνισμός είναι πάρα πολλά πράγματα, από το Jamboree On The Air μέχρι τους ραδιοερασιτεχνικούς δορυφόρους. Από το κυνήγι του δύσκολου σταθμού στην άλλη άκρη του κόσμου μέχρι την κατασκευή ενός απλού μικρού πομποδέκτη που απλά θα ακουστεί εκεί τριγύρω. Ο καθένας από εμάς ασχολείται με ότι γουστάρει, ότι τον ευχαριστεί. Αυτός που θέλει να γίνει ραδιοερασιτέχνης προσπαθεί, μοχθεί, πηγαίνει στον σύλλογό του για να ξεστραβωθεί κάθε εβδομάδα, βάζει τον ραδιοερασιτεχνισμό πάνω από άλλα πράγματα, συγκρούεται με την οικογένεια για αυτό κλπ. Δεν ψάχνει να βρει λόγο για να ασχοληθεί μαζί του. Προφανώς έχεις γεννηθεί για κάτι άλλο, δεν ξέρω ποιο είναι αλλά είναι κάτι που αν ασχοληθείς με αυτό θα το κάνεις πολύ καλά και δεν θα ρωτάς τον κόσμο για ποιο λόγο να ασχοληθείς μαζί του. Οπότε μην σπαταλάς το χρόνο σου με αυτόν, δεν σου πάει, δεν θα σε γεμίσει ποτέ.

Η δική μου απάντηση είναι αυτή, κάνε κάτι άλλο.

john_b
21-04-14, 11:00
Σχετικά με αυτά που έγραψε ο Γιάννης.
Προχθές κάνω μια επαφή με έναν ρ/ε από την ινδονησία, του λέω το χαρακτηριστικό μου, με βλέπει στο QRZ, διαβάζει το όνοματεπώνυμο μου στο αέρα και μου λέει με σπαστά Ελληνικά: "γεια σου φίλε".
Ήταν απερίγραπτο πόσο με έφτιαξε, ένα άγνωστος τύπος στην άλλη άκρη της γης μου μίλησε ελληνικά. Δεν υπάρχει αυτό. Και κάτι Ιταλοί και Ρώσοι το κάνουν, αλλά αυτός ήταν η έκπληξη.

Όσο για τον ρ/ε έβγαλα την πρώτη άδεια για να δικαιολογήσω την κατοχή των φορητών που είχα αγοράσει για μια ανάγκη στο βουνό, ώστε να μην είμαι παράνομος και μετά κόλλησα. Πρόσφατα είδα έναν παλιό φίλο από τα FM και του το είπα και μου απάντησε: Άμα περάσει η RF στο αίμα σου, όσα χρόνια και να τα παρατήσεις, δεν φεύγει, κάποια στιγμή θα ξανασχοληθείς οποσδήποτε.

Επεξεργασία: Ααα, σκέφτηκα έναν ακόμη λόγο για να ασχοληθεί κανείς και μάλιστα από μικρός. Από ανέκαθεν ήμουν σκράπας στην γεωγραφία, δεν ήξερα που βρίσκεται τι, τώρα με τον ρ/ε έχω αρχίσει και τακτοποιώ τον πλανήτη στο μυαλό μου.

Επίσης, επειδή σενιόρ χχχ ενδιαφέρεσαι για την δυνατότητα των ασυρμάτων σε κατάσταση επιβίωσης, σκέψου το εξής, δεν θα έχεις μια εγκατάσταση να περιμένει κάποια συγκηρία (η οποία μπορεί και να μην έρθει ποτέ) και αν έρθει να έχεις δυνατότητα επηκοινωνίας. Χρειάζεται τριβή με το αντικείμενο ώστε να ξέρεις προυποθέσεις και δυνατότητες και να μπορείς να παρέμβεις σε ότι προκύψει στον εξοπλιαμό σου. Όπως πολύ σωστά γνωρίζεις, σε μια κατάσταση επιβίωσης απαιτείται καλή εμπειρία και αυτή μπορεί να σου προσφερθεί μέσα από την ενασχόληση σου με τον ρ/ε νόμιμα. Αυτό συντηρεί και το επίπεδο γνώσεων σου, μια και ότι ααφήνεις σε αφήνει.