PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβληματική Λήψη των καναλιών της ΔΤ



PARKER
22-04-14, 11:39
Καλημέρα και Χριστός Ανέστη σε όλους.
Πριν από ένα μήνα πήρα μια TV Turbo-x 28άρα και έχω πρόβλημα μερικές ώρες της ημέρας με τη λήψη των καναλιών της ΔΤ (στα κανάλια 48 και 52) Ειδικά στο 48 σχεδόν πάντα.
Στα κανάλια αυτά δείχνει full σήμα αλλά καθόλου ποιότητα σήματος.
Είμαι στον 6 όροφο και η κεντρική κεραία αντικαταστάθηκε πρόσφατα. (Το πρόβλημα υπήρχε και πριν.)
Έχω ελεχξει τα καλώδια, δεν έχουν πρόβλημα.
Το ωραίο είναι ότι πριν από την turbo-x το καλώδιο της κεραίας διακλαδώνεται και πάει στην κρεβατοκάμαρα όπου εκεί μια LG 22άρα δείχνει μια χαρά.
Έφερα την LG στη θέση της Turbo-x και η LG έδειχνε μια χαρά.
Υποθέτω ότι το πρόβλημα είναι στην turbo-x, δηλ.να μην έχει αρκετή ευαισθησία ο δέκτης.
Υπάρχει κάποια γνώμη;

john_b
22-04-14, 11:52
Δουλεύει ακόμη η Turbo-x μετά ένα μήνα; Ουάου...

crown
22-04-14, 12:18
κανε εργοστασιακεs ρυθμισειs και νέο σκαναρισμα καναλιων,εάν σου παιξει εχει καλωs αν και αμφιβαλω εάν δεν σου παιξει δοκιμασε χωριs τον διακλαδωτη με απευθειαs γραμμη από την κεραια και αν τα κανειs όλα αυτά δεν δεν παιξει πετατοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο........................ ...........................

her
22-04-14, 12:21
Δοκίμασε στο κανάλι 22. Δεν είναι σίγουρο ότι το πρόβλημα είναι στην tv. Αν το σήμα είναι οριακό τότε η μια tv μπορεί να παίζει λίγο ποιο πάνω από το όριο αλλά η άλλη tv να μην παίζει. Θέλει έλεγχο με πεδιόμετρο.

xsterg
22-04-14, 12:55
εδω λεει φουλ σημα. και ειναι και στον τελευταιο οροφο. και εχει αλλαξει και κεραια προσφατα. και η αλλη τηλεοραση δειχνει οκ. ε θελει πτυχιο πανεπιστημιου για να καταλαβει καποιος οτι η τουρμπο χ οτι ειναι για τα μπαζα? γνωμη μου, πηγαινε την πισω και παρε μια αλλη τηλεοραση εστω και με χασιμο χρηματων, εστω και αν η αλλη ειναι μικροτερη.

her
22-04-14, 12:59
Φουλ σήμα, όχι φουλ ποιότητα. Αν έχει mer 15 και σήμα 70db ?

nikosp
22-04-14, 14:10
Δουλεύει ακόμη η Turbo-x μετά ένα μήνα; Ουάου...

Δηλαδή ΚΑΙ οι τηλεοράσεις Turbo-x είναι άστα να πάνε?
Ηξερα για τα PC αλλά για τηλεοράσεις............

john_b
22-04-14, 14:16
Οτιδήποτε γράφει επάνω Turbo-x είναι για τα μπάζα.
Πρώτη φορά είδα αποκοδικοποιητή για τα ψηφιακά καμένο και μάλιστα με την λήξη της εγγύησης και ήταν Turbo-x.
Επίσης πρόσφατα πήρα ένα δεύτερο media player της WD, για να πάω το παλιό μόνιμα στο χωριό, και μου λέει ο τύπος, θα σου πρώτεινα με 10 ευρώ παραπάνω να πάρει το Turbo-x έχει πιο πολλές δυνατότητες. Τι λε ρε μεγάλε; Σου μοιάζω να έχω λεφτά για πέταμα; Νομίζω ότι τα έχετε παρεξηγήσει τα Turbo-x κύριε. Καλά, νόμιζε.

crown
22-04-14, 14:16
Τo QUALITY εχει να κανει με πολλα,από ποιοτητα καλωδίου εάν δηλαδή είναι παλιο και εχει κοψίματα φθορεs σε συνδιασμο με πολλα μετρα.
Βγαλε οπωs σου ανεφερα και πιο πανω τον διακλαδωτη ο οποιοs μπορει και να είναι κακηs ποιοτητοs αν δεν είναι με F και σε συνδιασμο με όλα τα παραπανω να εχειs αυτά τα προβλήματα.

nikosp
22-04-14, 14:23
Οτιδήποτε γράφει επάνω Turbo-x είναι για τα μπάζα.
Πρώτη φορά είδα αποκοδικοποιητή για τα ψηφιακά καμένο και μάλιστα με την λήξη της εγγύησης και ήταν Turbo-x.
Επίσης πρόσφατα πήρα ένα δεύτερο media player της WD, για να πάω το παλιό μόνιμα στο χωριό, και μου λέει ο τύπος, θα σου πρώτεινα με 10 ευρώ παραπάνω να πάρει το Turbo-x έχει πιο πολλές δυνατότητες. Τι λε ρε μεγάλε; Σου μοιάζω να έχω λεφτά για πέταμα; Νομίζω ότι τα έχετε παρεξηγήσει τα Turbo-x κύριε. Καλά, νόμιζε.

Αυτό πάντως που μου κάνει εντύπωση είναι ότι παρ' όλα αυτά το ΠΛΑΙΣΙΟ έχει γίνει μεγάλο και τρανό με υποκαταστήματα σε όλη την Ελλάδα και τρελές πωλήσεις

nikosp
22-04-14, 14:25
Τo QUALITY εχει να κανει με πολλα,από ποιοτητα καλωδίου εάν δηλαδή είναι παλιο και εχει κοψίματα φθορεs σε συνδιασμο με πολλα μετρα.
Βγαλε οπωs σου ανεφερα και πιο πανω τον διακλαδωτη ο οποιοs μπορει και να είναι κακηs ποιοτητοs αν δεν είναι με F και σε συνδιασμο με όλα τα παραπανω να εχειs αυτά τα προβλήματα.
Συμφωνώ με αυτά
Αυτό όμως που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πώς στο ίδιο βύσμα η Turbo-x δεν παίζει και η LG παίζει μια χαρά

john_b
22-04-14, 14:37
Αυτό πάντως που μου κάνει εντύπωση είναι ότι παρ' όλα αυτά το ΠΛΑΙΣΙΟ έχει γίνει μεγάλο και τρανό με υποκαταστήματα σε όλη την Ελλάδα και τρελές πωλήσεις

Ήδη έχει αρχίσει η μεγάλη πτώση από τους ιδιότες, κρατιέται ακόμη από τις εταιρίες που αγοράζουν κυρίως αναλώσιμα.

PARKER
22-04-14, 14:42
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.


...
Βγαλε οπωs σου ανεφερα και πιο πανω τον διακλαδωτη ....
Το έχω δοκιμάσει, τα ίδια κάνει.

Επίσης ξαναέκανα και νέο σκανάρισμα αλλά τα ίδια!!!!
Το πρόβλημα παρουσάζεται ορισμένες ώρες της ημέρας και μόνο στα ψηφιακά της ΔΤ και όχι της digea.
Έχω επίσης δοκιμάσει και άλλο καλώδιο.
Αποτέλεσμα το ίδιο σήμα full, ποιότητα στο 0!!!!!

nikosp
22-04-14, 14:55
Ήδη έχει αρχίσει η μεγάλη πτώση από τους ιδιότες, κρατιέται ακόμη από τις εταιρίες που αγοράζουν κυρίως αναλώσιμα.

Τι να πω
Πρήν περίπου ένα μήνα αγόρασα ένα σκληρό δίσκο από αυτούς αλλά είδα πολύ κόσμο στο κατάστημα στη Στουρνάρη
Είδα περισσότερο άτομα απληροφόρητα να δέχονται τις πληροφορίες που έδιναν οι πωληταί σαν Ευαγγέλιο
Ενας ήθελε να αγοράσει Server για να είναι γρήγορος και άλλα πολλά

leosedf
22-04-14, 15:48
Για τον πίτσο είναι, μια ζωή αναλώσιμα πουλούσαν και μάλλον εκεί θα επιστρέψουν.

crown
22-04-14, 16:14
Φιλε Σταθη λογω δουλειαs (κατάστημα με Δορυφορικα-Κεραιεs-Συστημματα Ασφαλ.)εχω πουλησει πανω από 5000 δεκτεs τα 2 τελευταια χρονια αυτό το πραγμα ομωs με αυτά τα κουτια,και τγα προβληματα του εν λογω καταστηματοs δεν τα εχω δει δωσε κανεναν εισαγωγεα.
Μακρυα από τετοια μαγαζια διοτι το φθηνο είναι και ακριβο

her
22-04-14, 17:18
Εγώ εστιάζω και πάλι το πρόβλημα στην κεραία. Όχι ότι αποκλείετε να είναι και η tv. Αλλά το πρόβλημα που περιγράφεις δεν είναι καθόλου σπάνιο και συμβαίνει και σε τηλεοράσεις πανάκριβες και καλές. Άλλωστε και η tv αναφέρει το προβλημα στην συχνότητα αυτή (quality 0).

Επίσης κακή ποιότητα μπορεί να κατεβάζει και η ίδια η κεραία άσχετα Ποιότητα και παλαιότητα κεραιας, καλωδίων, ενισχυτών, πριζών, διακλαδωτήρων κ.α. και εγώ εγκαταστάτης είμαι με μαγαζί. Δεν τα λέω τυχαία.

esertas
22-04-14, 17:22
Ρε παιδιά μήπως μπουκώνει από το πολύ δυνατό σήμα; Ρε φίλε για βάλε μια αντίσταση σε σειρά ή σύνδεσε μόνο το μεσαίο σύρμα του καλωδίου της κεραίας. Λες;

xsterg
22-04-14, 22:27
Φιλε Σταθη λογω δουλειαs (κατάστημα με Δορυφορικα-Κεραιεs-Συστημματα Ασφαλ.)εχω πουλησει πανω από 5000 δεκτεs τα 2 τελευταια χρονια αυτό το πραγμα ομωs με αυτά τα κουτια,και τγα προβληματα του εν λογω καταστηματοs δεν τα εχω δει δωσε κανεναν εισαγωγεα.
Μακρυα από τετοια μαγαζια διοτι το φθηνο είναι και ακριβο

ο κωστας εχει δικιο. ας στηριξουμε τα ελληνικα μαγαζια. αυτα που δινουν ενα κομματι ψωμι στα δικα μας παιδια.

xsterg
22-04-14, 22:28
Ρε παιδιά μήπως μπουκώνει από το πολύ δυνατό σήμα; Ρε φίλε για βάλε μια αντίσταση σε σειρά ή σύνδεσε μόνο το μεσαίο σύρμα του καλωδίου της κεραίας. Λες;

εχουμε αρχισει τα παιχνιδια. τοσο ευαισθητο δεκτη εχει η τουρμπο χ που μπουκωνει? γιατι η αλλη επωνυμη παιζει μια χαρα? το ειπα και το ξαναλεω. ειναι για πεταμα.

nikosp
22-04-14, 23:05
εχουμε αρχισει τα παιχνιδια. τοσο ευαισθητο δεκτη εχει η τουρμπο χ που μπουκωνει? γιατι η αλλη επωνυμη παιζει μια χαρα? το ειπα και το ξαναλεω. ειναι για πεταμα.

Χωρίς πάντως να θέλω να πάρω το μέρος του ΠΛΑΙΣΙΟΥ που άλλωστε και εγώ έχω τραβήξει δεινά από τα κομπιουτεράκια του θα ήθελα να πώ ότι πρήν την πετάξει θα πρέπει να την πάει για αλλαγή
Στο Πλαίσιο τα πράγματα τα αλλάζουν με συνοπτικές διαδικασίες
Θέλω να πιστεύω ότι απλά βγήκε ελλαττωματική

apollon11
23-04-14, 10:28
ας μας πει οταν παιζει αυτες τις λιγες ωρες τις ημερας η ποιοτητα σηματος ποσο ειναι;;οσο αφορα την ευαισθησια του δεκτη , εχω δει philips που ειχε το ιδιο προβλημα ..και αφαιρωντας το μπλενταζ επαιζε μια χαρα...συμβαινει πολυ συχνα αυτοο και σε ακριβες τηλεορασεις...
πχ σε χωριο εδω στα χανια , μακρυα με χρηση ενισχυτη.. εβλεπε αναλογικα ετσι και ετσι.
.τα ψηφιακα καμπανα εκτος απο το 39 [ΔΤ-TV5-NOVA ]ενω σε αποκωδικοποιητη εξωτερικο επαιζε κανονικα ,
σε μια ΣΟΝΥ 32..τιποτα στην ιδια θεση..
αλλαξαμε ενισχυτη καλωδια κεραια ,καταληξαμε στον IKUSI που με τα ρυθμιστικα χαμηλωσαμε την ενισχυση..και με -10db επαιξε κανονικα και ας χαμηλωσε το σημα απο τα αλλα καναλια απο το 78% στο 70%,
στο 39 ανεβηκε απο το 0 στο 72%..και ολα οκ...
εχω ακουσει απο φιλους μου οτι αλλου αντιμετωπιζουν παρομοια προβληματα με αλλους διαυλους.. αλλα γενικα υπαρχει .

GiwrgosTH
23-04-14, 11:54
Καλημέρα Στάθη συγχωριανέ και Χριστός Ανέστη!
Θα σου απαντούσα ότι και ο Ηρακλής εδώ:

Εγώ εστιάζω και πάλι το πρόβλημα στην κεραία. Όχι ότι αποκλείετε να είναι και η tv. Αλλά το πρόβλημα που περιγράφεις δεν είναι καθόλου σπάνιο και συμβαίνει και σε τηλεοράσεις πανάκριβες και καλές. Άλλωστε και η tv αναφέρει το προβλημα στην συχνότητα αυτή (quality 0).

Επίσης κακή ποιότητα μπορεί να κατεβάζει και η ίδια η κεραία άσχετα Ποιότητα και παλαιότητα κεραιας, καλωδίων, ενισχυτών, πριζών, διακλαδωτήρων κ.α. και εγώ εγκαταστάτης είμαι με μαγαζί. Δεν τα λέω τυχαία.
Καλό είναι να γίνει κάποιος έλεγχος στην όλη εγκατάσταση.
Το πρόβλημα με τη ΔΤ είναι ότι εκπέμπει με 64QAM και η Digea (προς το παρόν) με 16QAM. Το 64 QAM είναι πολύ πιο ευαίσθητο και έτσι μπορεί να βλέπεις τη Digea και όχι τη ΔΤ.

PARKER
25-04-14, 11:59
Καλημέρα στη παρέα.
Λοιπόν δοκίμασα και έβγαλα το μπλενταζ από τη κάθοδο στην είσοδο της κεραίας αλλά τίποτα, άρα (φυσιολογικά) αποκλείουμε το μπούκωμα.
Ξανασκάναρα τα κανάλια, ομοίως τίποτα, μάλιστα ενώ πριν είχα ποιότητα 0 μερικές ώρες της ημέρας και μερικές είχα full, μετά το νέο σκανάρισμα έχω συνέχεια ποιότητα που παίζει από 0 μέχρι 25% άλλά και στο 25 που φτάνει, η εικόνα παγώνει.
Ξαναέβαλα την LG και διαπίστωσα ότι και πάλι δείχνει άψογα και έχει ποιότητα στο 95%.
Μετά το ΣΚ με βλέπω για το πλαίσιο αγκαλιά την tv....

PARKER
19-05-14, 15:28
Λοιπόν. Τελικά τη πήγα στο Πλαίσιο και αφού διαπίστωσαν κι αυτοί το πρόβλημα, πήγε για αντικατάσταση. Το Σάββατο πήρα μια άλλη (Turbo x βέβαια :lool: ) και μάλιστα νεώτερο μοντέλο το οποίο παίζει άψογα.

gregpro
23-06-14, 17:14
Και εγώ και πολλοί γνωστοί μου έχουμε το ίδιο θέμα με τη ΔΤ.Δε φταίει η τηλεόρασή σου.