PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνάντηση ραδιοερασιτεχνών την Κυριακή 27/04/2014



john_b
23-04-14, 12:20
Ανοίγω νέο θέμα για να μην χαθεί η πληροφορία στα παλιά θέματα που συζητούσαμε για την συνάντηση με σκοπό προτάσεις για την βελτίωση των ρ/ε θεμάτων και ας επιβεβαιώσουμε οριστικά ποιοι τελικά θα έρθουν στο Cafe Metro στο μοναστηράκι στις 11 το πρωί της Κυριακής.

Εγώ είμαι μέσα. Παρόν.

SV1GRN
23-04-14, 14:18
Σύμφωνοι οκ.

john_b
24-04-14, 10:29
Ελάτε μην ντρέπεστε.
Κανείς άλλος;

SV1JRT
24-04-14, 10:49
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ, ίσως να έρθω και εγώ......
:001_rolleyes:

.

john_b
24-04-14, 11:37
Αν είναι κανείς στον δρόμο από Ελευσίνα προς Μοναστηράκι μου λέει και τον πέρνω μαζί καθώς θα ανεβαίνω.

SV1GRN
24-04-14, 12:21
Ματθαίε πάρε το ΚΤΕΛ των 9πμ μην λήψει κανείς.

matthew
24-04-14, 17:09
Ματθαίε πάρε το ΚΤΕΛ των 9πμ μην λήψει κανείς.
Δυστυχώς δεν μπορώ. :saad: Αν έμενα αθήνα δε θα υπήρχε πρόβλημα. Με το καλό να βρεθείτε. :001_smile:

nikknikk4
24-04-14, 18:35
Ματθαίε πάρε το ΚΤΕΛ των 9πμ μην λήψει κανείς.
δεν ειναι υπερβολή για ανθρώπους της τεχνολογίας ?

δεν μπορείτε να κάνετε
video conference ?

agis68
24-04-14, 19:09
Μέσα και εγώ....

lepouras
24-04-14, 20:04
όπα όπα. ο Σωτήρης το σκέφτεται. ο Αγις θα έρθει έε θα πρέπει να έρθω και εγώ για να τους προσέχω γιατί είναι και λίγο άτακτα παιδιά.:biggrin:

SV1DB
24-04-14, 21:31
OK , η συνάντηση ισχύει .

john_b
24-04-14, 22:52
Ωραία, όσοι είναι να έρθετε δεν μου στέλνετε και ένα ΠΜ με το κινητό σας μήπως και χαθούμε;

agis68
25-04-14, 01:44
Aμα ερθει ο Γιαννουκος ο λέπουρας να πάμε καπου απομονωμένα μη γίνουμε και ρεζίλι....ετσι Γιαννάκη :001_tt2:

lepouras
25-04-14, 12:33
Aμα ερθει ο Γιαννουκος ο λέπουρας να πάμε καπου απομονωμένα μη γίνουμε και ρεζίλι....ετσι Γιαννάκη :001_tt2:
εγώ? :w00t: :crying:
μαρτυριάρη :whistle:

SV1GRN
25-04-14, 12:35
δεν ειναι υπερβολή για ανθρώπους της τεχνολογίας ?

δεν μπορείτε να κάνετε
video conference ?

το θέμα είναι να ξεκολάμε από τον η/υ να γνωριστούμε και να αλλάξουμε και καμιά κουβέντα. Θα ενημερώσω και κάνα 1-2 φίλους.

DGeorge
25-04-14, 15:27
Ανοίγω νέο θέμα για να μην χαθεί η πληροφορία στα παλιά θέματα που συζητούσαμε για την συνάντηση με σκοπό προτάσεις για την βελτίωση των ρ/ε θεμάτων και ας επιβεβαιώσουμε οριστικά ποιοι τελικά θα έρθουν στο Cafe Metro στο μοναστηράκι στις 11 το πρωί της Κυριακής.

Εγώ είμαι μέσα. Παρόν.Σε πρώτη φάση: το Θέμα Συναντήσεις Μελών "Hlektronika.gr" - στη 'Γενική Συζήτηση' - έγινε επίτηδες υπόμνημα, ώστε να μην κινδυνεύει να χαθεί με την πάροδο του χρόνου.
Ενώ παρακολουθώ ανελλιπώς το Συναντήσεις Μελών "Hlektronika.gr", θα έχανα αυτή τη συνάντηση, γιατί μπήκε σε 'ξεκάρφωτο' σημείο.
Σε δεύτερη φάση: Προσωπικά δεν είμαι 'Ραδιοερασιτέχνης', κι ούτε είχα ποτέ σκοπό να γίνω. Φυσικός είμαι, με αρκετές σπουδές (θεωρητικές και πρακτικές) στα Ηλεκτρονικά. Σημαίνει αυτό, ότι η πρόσκληση δεν με αφορά; ....Ίσως;

Όχι τίποτ' άλλο! Αν το όλο θέμα με αφορά (μας αφορά όλους) ψοφάω να γνωρίσω 'το κλουβί με τις τρελλές' :lol:
Ψοφάω, να γνωρίσω όλα τα 'μπουμπούκια', όπως έλεγε κι ο συγχωρεμένος ο Ν. Κακαουνάκης! (Το γεγονός ότι δεν έγραψα 'ρεμάλια' δεν σημαίνει ότι δεν το εννοώ κιόλας! ):lool:
Δυστυχώς φίλτατε Γιάννη (Λέπουρα) ήρθε η Ώρα να με υποστείς και από κοντά!
Παιδιά, αν δεν υπάρχει διαδικαστικό θέμα, είμαι κι εγώ μέσα!
Δεν θα παραλείψω να φέρω την Απολλώνεια Ομορφιά μου (παρέα με τα 120κιλά μου).
Οπότε ας έχετε καλού-κακού κάποιο ζευγάρι γυαλιά ηλίου....

Παρακαλώ -σοβαρά τώρα- ειδοποιήστε με σε περίπτωση που η συνάντηση δεν με αφορά!

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, θα τα πούμε εκεί..... Από κοντά!!!!....... Ακόμα και αν οι Θεσσαλονικείς και οι μακρυνοί -γενικότερα- φίλοι-μέλη δεν μπορέσουν, εμείς προτιθέμεθα -πάντα εντός πλαισίων ΑρχαιοΕλληνικού Πολιτισμού- να το 'κάψουμε'! Προτιθέμεθα να βάλουμε 'φωτιά στα κάρβουνα'!!! Houbaaaaaa!!!!!!!
5069350694 50695

SV1JRT
25-04-14, 15:51
Εχω την αμυδρά υποψία οτι η πρόσκληση είναι ανοιχτή σε όλα τα ρεμάλια Amauter ή μη, αλλά για πιο έγκυρη απάντηση να περιμένουμε τον διοργανωτή... LOL

.

DGeorge
25-04-14, 16:16
εγώ? :w00t: :crying:
μαρτυριάρη :whistle:Γιάννη μου, σου έχω ξαναπεί τόσες φορές.... Σε παίρνουν είδηση από μακρυά!
Άσε τις δοκιμές στη φάση με την Καιόμενη Βάτο 50696 50698 μπας και σε πάρουν για Θεό....

Μ'αυτά και μ'αυτά μπουρλότιασες 50697 (δες πώς έγινες) και μυρίζεις από μακρυά!:lool:

αλπινιστης
25-04-14, 16:19
Ρεμαλια?
Ειπε κανεις ρεμαλια?
Παρων!

Σαν μη Ρ/Ε, εαν η συναντηση ειναι μονο για RFαδες, δεν υπαρχει προβλημα και κανονιζουμε αλλη γενικη συναντηση.
Μπορουμε βεβαια, οι μη Ρ/Ε, να σκασουμε μυτη 1-1,5 ωρα αργοτερα, ετσι ωστε να εχετε τον χρονο να συζητησετε τα απαραιτητα..... (γιατι οταν σκασουμε μυτη, δεν υπαρχει ελπιδα!)

agis68
25-04-14, 16:30
Εντάξει μη μαλώνετε.....Ας κάνει τον κόπο ο διοργανωτής να απαντήση και να ξεκαθαρίσει οτι δεν θα είναι μόνο για RF (RουΦιάνους) αλλά για όλους. Επίσης να γίνει μια λίστα ποιοι θα ειναι εκει σιγουρα και ποιοι με ερωτιματικό....

DGeorge
25-04-14, 16:33
..... (γιατι οταν σκασουμε μυτη, δεν υπαρχει ελπιδα!)Δεν υπάρχει ελπίδα!!!;;;;;;;;;
Πάντα υπάρχει -φίλε μου- Ελπίδα!!!!!!! ........Να φύγουν αυτοί! (Ούτως ή άλλως δεν θα μας αντέξουν) :wink::hammer::wink:

john_b
25-04-14, 17:15
Σε επίπεδο παρέας, όπως τα λέμε καθημερινά μέσα από εδώ, είναι όλοι ευπρόσδεκτοι, σε επίπεδο μελών, με την ευρύτερη έννοια, θα έλεγα καλό θα ήταν να γίνει μια άλλη συνάντηση μελών και φίλων της σελίδας ώστε να μην μπερδέψουμε τους σκοπούς της συνάντησης.

Οπότε, θα έχω και μερικές ερωτήσεις για τον Φυσικό μας σε σχέση με την φημολογούμενη δυνατότητα του θαμμένου χρυσού να ταλαντώνει τα μόρια του αν βομβαρδιστεί από κάποιοι συχνότητα και αν αυτή η ταλαντωση δίνει αρκετή ενέργεια ώστε να εντοπηστεί ραβδοσκοπικώς, ή με κάποιου ειδους δέκτη.

nikknikk4
25-04-14, 18:35
Δεν υπάρχει ελπίδα!!!;;;;;;;;;
Πάντα υπάρχει -φίλε μου- Ελπίδα!!!!!!! ........Να φύγουν αυτοί! (Ούτως ή άλλως δεν θα μας αντέξουν) :wink::hammer::wink:

ποιοί ειναι οι αυτοί ? εχεις εχθρούς ? η κυνηγάς τη σκιά σου ?

SV1GRN
25-04-14, 19:06
Γιάννη συμφωνώ, θα συζητηθεί και τι προτείνει ο καθένας για τη νομοθεσία κλπ. (όποιος μπορεί ας φέρει ένα αντίγραφο από της "Ραδιοτηλεπικοινωνίες" για το θέμα των σκάνερ)
Με κίνδυνο να φπαρεξηγηθώ θα έλεγα να έρθουν οι ρ/ε και όσοι συμπαθούν το χόμπι, ευχαρίστως να γίνει και μια ευρύτερη συνάντηση μελών προσεχώς.

SV1DB
25-04-14, 20:25
Η Βασική ΙΔΕΑ της συνάντησης είναι να ανταλλάξουμε απόψεις-ιδέες-προτάσεις για το κοινό συμφέρον χωρίς προκαταλήψεις , συλλογικές δεσμεύσεις, και απωθημένα που πιθανόν να έχει ο καθένας . Αφού συζητήσουμε σε φιλικό κλίμα μετά οι ποιο θερμοί μπορούν να θέσουν όποιο θέμα θέλουν. Η συνάντηση είναι ανοιχτή δεν υπάρχει αυστηρή ΑΤΖΕΝΤΑ θεμάτων και την αποφασίσαμε για να πούμε και γνώμες που πολλοί δεν θέλουν να τις γράψουν εδώ. Νομίζω ότι δεν πρέπει να έχετε ενδιασμούς να γνωρίσετε και προσωπικά τα μέλη του FORUM.

john_b
25-04-14, 20:31
Όσοι δήλωσαν παρόν ή πιθανόν παρόν (nikknikk4 διευκρίνισε τι θα κάνεις) για την συνάντηση, με την σειρά που έγραψαν σε αυτό το θέμα (άντε δηλώστε και άλλοι, θα έχει και καλό μάτι στο μαγαζί):

john_b
SV1GRN (+2)
SW1JRT ( ; )
nikknikk4 ( ; )
agis68
lepouras
SV1DB
DGeorge
αλπινιστης

(Κων/νε φτιάξε και καμιά λίστα για μας του νιούφηδες με καμιά συχνοτητούλα πέρα των τετριμένων)

SV1DB
25-04-14, 20:51
Όποιος θέλει ας συμπληρώσει την συμμετοχή του απλά να ξέρουμε πόσα καθίσματα και χώρο ... να κρατήσουμε .
Όσο για τους "νιούφιδες" εγώ προσωπικά δεν βάζω ούτε ηλικιακά όρια και πόσο μάλλον γνώσεων και εμπειρίας, ΟΛΟΙ είμαστε ΙΣΟΙ και σε αυτή την ΒΑΣΗ γίνεται αυτή η συνάντηση .

john_b
25-04-14, 22:25
Πλέον ως νιούφιδες μπορούμε μόνο να νοιώθουμε λίγο μικρότεροι :biggrin:

Και τα στοιχεία της καφετέριας:

CAFE METRO
Πλατεία Μοναστηρακίου 5, Μοναστηράκι, 210- 3242921

http://www.clickatlife.gr/geusi/place/athina/6536

SV1DB
26-04-14, 00:55
Ναι ηλικιακά ΜΟΝΟ γιατί είμαι το πιο ΝΕΟ διψήφιο Callsign από όλα μόλις 1 έτους και 10 μηνών ...

DGeorge
26-04-14, 10:28
ποιοί ειναι οι αυτοί ? εχεις εχθρούς ? η κυνηγάς τη σκιά σου ?Εγώ; Τη σκιά μου;
Σε παρακαλώ!!!!! Μόνο ανεμόμυλους κυνηγάω! http://dim-rizou.pel.sch.gr/papers/02feb2003/image027.jpg

Houbaaa!!!!

p.gabr
26-04-14, 11:53
Η συνάντηση με τον κύριο Κωνσταντίνο είναι μια εμπειρία

καλώ και άλλα μέλη, να αφήσουν τις ντροπές και να παρευρεθούν, ανεξαρτήτως Ραδιοερασιτεχνισμου

Εγώ έχω προγραμματισμένο περίπατο,εκτός και αναβληθεί λόγω βροχης, τότε θα έρθω

Καλά να περάσετε και να μου προσέχετε τον Γιάννη.

john_b
26-04-14, 12:15
Μα έτσι κι αλλιώς, το να μιλάς με τον πρωτοπόρο που εργάστηκε για την ανάδειξη και την εδραίωση του ραδιοερασιτεχνισμού στην χώρα είναι πολύ σημαντικό. Οπότε Κων/νε πάρε και καμιά QSL κάρτα μαζί για καμιά αφιέρωση σε μας τους φίλους σου.

Άντε να βλέπω και άλλες συμετοχές, τελευταία μέρα σήμερα...

SV1DB
26-04-14, 17:33
Εντάξει , με βροχή ή χωρίς το μέρος είναι στεγασμένο θα τα πούμε από κοντά .

αλπινιστης
26-04-14, 19:48
Ως μη RFας, θα σκασω μυτη με την ακαδημαικη καθυστερηση του σχεδον 60λεπτου (αναβαθμισμενο τεταρτο!).
See you εκει!

john_b
26-04-14, 20:33
Θα έχεις πουθενά κρεμασμένο κανα καραμπίνερ για να σ αναγνωρίσουμε;

lepouras
26-04-14, 20:41
είναι εύκολα αναγνωρίσιμος ο Αλέξανδρος. με το που τον βλέπει αστυνομικός τον συλλαμβάνει αμέσως:biggrin:.
μην ανήσυχης μερικά ρεμάλια έχουμε ξαναβρεθεί αρκετές φορές οπότε θα σας τους δείχνω από μακριά και όποιος δεν μας κάνει θα των στέλνω αλλού:lool:.

john_b
26-04-14, 20:49
Εμένα θα κρέμετε από τον ώμο μου αυτό το τσαντάκι (ιδιο χρώμα), οπότε μόλις με δείτε σφυράτε:

http://www.bladehq.com/images/accessories/maxpedition/max_fatboy_person.jpg

sv1ixa
26-04-14, 21:21
Δηλώνω συμετοχή.

αλπινιστης
26-04-14, 22:19
Θα έχεις πουθενά κρεμασμένο κανα καραμπίνερ για να σ αναγνωρίσουμε;

Μπρελοκ Γιαννη μου, μπρελοκ....:wiink:

lepouras
27-04-14, 00:09
Εμένα θα κρέμετε από τον ώμο μου αυτό το τσαντάκι (ιδιο χρώμα), οπότε μόλις με δείτε σφυράτε:

http://www.bladehq.com/images/accessories/maxpedition/max_fatboy_person.jpg
καλά δεν θα βιαστώ. θα αφήσω άλλους να σφυρίξουν πρώτοι και αν δεν ακούσω κρότο θα έρθω και εγώ κοντά:001_rolleyes:


Μπρελοκ Γιαννη μου, μπρελοκ....:wiink:
τελικά έχουμε αποκτήσει όλοι μας λίγα ψυχολογικά εδώ.
πάρε και το φτυάρι μαζί σου:lool:

antonis_p
27-04-14, 08:47
http://www.dxcoffee.com/eng/2014/04/26/monk-apollo-sv2aspa-zorro-jh1ajt-mount-athos/

Dragonborn
27-04-14, 14:45
50733

Ο JH1AJT στο shack της Μονής Δοχειαρίου.

50734

Ο π. Απολλώ SV2ASP με τον JH1AJT.

john_b
27-04-14, 15:06
Λοιπόν, περάσαμε πολύ καλά, όλα τα λαμόγι., εεεε, η παρέα ήθελα να πω, ήταν εξαιρετική και απλά όποιος δεν ήρθε έχασε. Οι φώτο σε πλήρη ανάλυση για να την κατεβάσουν τα παιδιά και έχουμε και λέμε από αριστερά προς τα δεξιά, με την φορά των δεικτών του ρολογιού:

Παναγιώτης – SV1GRN
Κώστας (γαληνίτης) – SV1AIA
Νίκος – SV1IXA
Μουσιούρ Λέπουρας (Γιάννης) – SV1IZO
Agis68 – (ετοιμάζετε για εξετάσεις ρ/ε)
DGeorge – (θα τον ψήσουμε που θα πάει)
Antonis_p – (Αντώνη δεν έχω το χαρακτηριστικό σου)
Κωνσταντίνος – SV1DB
John_b – SV1PIZ
Αλπινιστής (Αλέξανδρος) – (χαρακτηριστικό; )
SW1JRT (Σώτος) – SV1JRT

50735 50736

Δεν λείπει κανείς από το κάδρο, φωτογράφος ήταν το γκαρσόνι.

SV1JRT
27-04-14, 15:45
Παιδιά, ήταν πολύ καλή η συνάντηση. Χάρηκα που γνώρισα απο κοντά όσους δεν είχα συναντήσει ως τώρα και που ξανά-είδα τους παλιούς γνωστούς. Αντε να οργανώσουμε την επόμενη συνάντηση - καφεποσία και να έρθουν ακόμα περισσότεροι στην παρέα.....

.

picdev
27-04-14, 15:54
ανέβηκε ο ΜΟ ηλικίας βλέπω :biggrin: λέπουρα σε άντεξαν οι μεγάλοι κύριοι ή έφυγαν με πονοκέφαλο ?:lool:

SV1DB
27-04-14, 19:38
Χάρηκα πολύ για την συνάντηση ήταν μία ανανέωση με πρόσωπα νέα και παλαιότερα αλλά τα μέλη του OLD TIMERS CLUB δεν θα σας αφήσουν να ηρεμίσετε , ετοιμαστείτε για δουλειά.....

DGeorge
27-04-14, 19:49
ανέβηκε ο ΜΟ ηλικίας βλέπω :biggrin:......... Θέλεις να πεις κάτι για τα 54½ χρονάκια μου; :biggrin:
..................λέπουρα σε άντεξαν οι μεγάλοι κύριοι ή έφυγαν με πονοκέφαλο ?:lool:Ο έρημος... Δεν είπε παρά 2~3 κουβέντες στον καφέ!! Μετά... Στο κεμπάπ δεν έβαλε γλώσσα μέσα! (Σε δίνω στεγνά φίλτατε Γιάννη):001_tt2:

john_b
27-04-14, 20:03
Εσύ μου την γλύτωσες, πιάσαμε τα ρ/ε και ξεχάστηκα.

SV1GRN
27-04-14, 20:09
Περάσαμε πολύ καλά, όχι μόνο ανέβηκε ο ΜΟ ηλικίας αλλά και καλής παρέας. Να είμαστε καλά να ξαναεπαναληφθεί.

kioan
27-04-14, 20:29
Στο κεμπάπ δεν έβαλε γλώσσα μέσα!

Βλέπω πως το κεμπάπ μετά τον καφέ τείνει να καθιερωθεί στην ιεροτελεστία των συναντήσεων :001_rolleyes:


Σκεφτόμουν το πρωί να έρθω, αλλά τελικά έτυχε μια έκτακτη βλάβη και έτρεχα...

lepouras
27-04-14, 20:56
καταρχήν να πω και εγώ πως χάρηκα πάρα πολύ που γνώρισα και άλλα μέλει της κοινότητάς μας.
φυσικά κάποιοι παλιοχαρακτήρες όπως ο Αλέξανδρος ο Σωτήρης και ο Αγης ήρθαν ε πρόθεση να με εκθέσουν αλλά τους την έφερα.
ήμουν καλό παιδ[-Xί.
μην τρομάξω από την πρώτη στιγμή και τους άλλους που μας γνωρίσαν τώρα(από την επόμενη φορά όμως δεν αναλαμβάνω ευθύνη):001_rolleyes:.
Ακη ο μέσος όρος πάντα ήταν μεγάλος. απλά ερχόσουν εσύ και τον έριχνες:001_tt2:
όσο για τον Γιώργο(DGeorge) επιτέλους αναγνώρισε την Απολλώνια ομορφιά μου που αμφισβητούσε(δεν ξέρω γιατί γέλαγε μόλις με είδε όμως:lool:)όσο για το κεμπαπ φήμες λένε ότι μετά την διπλή μερίδα του ο Γιώργος ήπιε μια κοκακολα με μηδέν θερμίδες γιατί κάνει δίαιτα:hahahha:(χα σε έδωσα και εγώ).
να καταγγείλω επίσης τον Αλέξανδρο που προσπάθησε να με κατρακυλήσει στον βούρκο τις τσιπουροποσίας σε συνέχεια της βόλτα μετά το τέλος αυτής αλλά κράτησα χαρακτήρα και δεν ήπια τίποτε (εκτός από μια μπύρα κάτι καραφάκια τσίπουρο και κάτι σφηνάκια τσικουδιάς:whistle:).
άντε με το καλό να βρεθούμε ακόμα περισσότερη στην επόμενη.

lepouras
27-04-14, 21:04
Βλέπω πως το κεμπάπ μετά τον καφέ τείνει να καθιερωθεί στην ιεροτελεστία των συναντήσεων :001_rolleyes:


Σκεφτόμουν το πρωί να έρθω, αλλά τελικά έτυχε μια έκτακτη βλάβη και έτρεχα...
αυτό είναι ψέμα απλά σου φάνηκε γιατί ποτέ δεν έλειψε το κεμπάπ σε αντίθεη με τον καφέ:lool:
τουλάχιστον πληρώθηκες από την βλάβη ή είναι σαν αυτές που εύχεσαι να μην είχε σήμα το κινητό?:biggrin:
δεν πειράζει θα υπάρξουν κι άλλες συναντήσεις.

DGeorge
27-04-14, 21:33
Η αλήθεια, πέρα από πειράγματα, είναι ότι -προσωπικά τουλάχιστον- πέρασα περίφημα! Χάρηκα πολύ που γνώρισα μέρος (τμήμα) από το 'Κλουβί με τις Τρελλές'....... Το ΡαδιοΕρασιτεχνικό Τμήμα!
Παιδιά να τους προσέχετε! Αυτοί είναι Τρελλοί.......Με Άδεια από το Κράτος! Ασχολούνται με κάτι αόρατα κύματα... Κάτι για ραδιενέργειες λέγανε.... Κάτι για τεντωμένα σύρματα...
Μετά αρχίσανε να λένε κάτι για Φροϋδικά Δίπολα (σχιζοφρενείς ήσανε; ).
Μετά.... Αυτός εκεί με την κοτσίδα, άρχισε να μας λέει, πώς κάνεις την τέλεια περμανάντ, σε χρώμα 'καμενί-καρβουνί', απλά, ωραία κι εγγυημένα με μόνο ένα γυμνό μακρύ κατσαβίδι, κι έναν τριφασικό πίνακα τροφοδοσίας εργοστασιακής ισχύος.
Ενώ ο καλός κύριος Κωνσταντίνος ήθελε να τον ηρεμήσει, ο καλός κύριος με την κοτσίδα ήθελε -καλά και σώνει- να μας περάσει από γεννήτρια Van de Graaf 50740 για να μας δείξει ότι εκείνα τα αόρατα κύματα είναι ακίνδυνα, όπως ο Στατικός Ηλεκτρισμός (στο πείραμα).
Όταν, σε κάποια ευκαιρία, του σημείωσα, ότι κι αυτό εδώ
50743 Στατικός Ηλεκτρισμός είναι.... Αλλά όχι και τόσο ακίνδυνος........! Τότε, που λέτε, αυτός ο καλός κυριούλης, με την κοτσίδα, μου έριξε ένα βλέμμα (που ξαφνικά πεθύμησα ν' αγκαλιάσω μιά κόμπρα! Το βλέμμα της ήταν θερμό, απαλό, γεμάτο καλωσύνη, ανθρωπιά... Ναι σας λέω! )
Δεύτερη ανίατη περίπτωση ήταν εκείνος ο καλός κύριος με το μπρελόκ για Avatar.... Καραφευγάτος με τις τρύπες και τις σπηλιές! Ήθελε, έλεγε, να βρει έναν τρόπο, ώστε μέσα από τη σπηλιά 5½ χιλιόμετρο βάθος, μέσα στο έγκατο της Γης, στο βουναλάκι της Πίνδου (ψιλοπράματα δηλαδή), να μιλάει με την οικογένεια στην Αθήνα.
Δεν έκανα -φυσικά- το αστείο να τους πω, ότι τα νετρίνα περνούν μέσα απ'όλον τον πλανήτη μας, σαν να μην υπάρχει...! Όπως το συζητούσαν με τον κύριο Λέπουρα, ήταν ικανοί να πάνε μια βόλτα μέχρι το CERN, να πάρουν κανένα φορητό πομποδέκτη νετρίνων από εδώ 50741. Επειδή -παιδιά- οι Ελβετοί φημίζονται για το Εθνικό Σύστημα Υγείας τους, το 'Συνεργείο' με τα 'Φαρδυμάνικα' θα είχε 'πλακώσει' σε χρόνο dt, θα τους είχε συσκευάσει επιμελέστατα (τύπος συσκευασίας: "Σαλάμι Αέρος") και θα μας τους είχε αποστείλει με διάφορες-σχετικές επισημάνσεις (Προσοχή επικίνδυνο! 50742κτλ κτλ)
Αααααα Όλα κι όλα!!! Οι Ελβετοί με Θέματα Γενικότερης Ασφάλειας είναι πολύ πέραν του Τυπικότατοι!!! :lol:


Προσωπικά -πάντα- και πέρα από αστεία, και καλαμπούρια.... Καλά θα ήταν να βλέπαμε και κανέναν από τους αφανείς ήρωες, που κρατούν όρθιο, καθαρό, ισόρροπο, και ενεργό αυτό το Forum. Τα παιδιά της διαχείρισης, δεν είναι ανάγκη να είναι -μόνο- οι κακοί της παρέας. Ανήκουν στην παρέα, την οποία, στο κάτω-κάτω εκείνοι δημιούργησαν!
Τα πράγματα είναι αφάνταστα απλά!!!! Ακόμα και αφού γνωριστούμε από κοντά (π.χ. με τον Admin) δεν σημαίνει ότι μπορώ να διαλύσω κάθε κανόνα και θεσμό. Μία θα το κάνω -> προειδοποίηση με PM, δεύτερη θα το κάνω -> προειδοποίηση με PM, την τρίτη ένα 'ξεπαρεού'-ban μόνιμο, και τα πράγματα έρχονται και στρώνουν. Η γνωριμία -από κοντά- με τον Admin, κάποιον Mod, ή άλλον από τα παιδιά της διαχείρισης, θα πρέπει να σημαίνει -αντίθετα- μεγαλύτερο σεβασμό προς τη 'δουλειά' και το 'έργο' τους.... Ούτως ή άλλως δεν συνεισφέρω οικονομικά, ούτε με ένα cent! Τουλάχιστον λίγος σεβασμός οφείλει να περισσεύει!
Οπότε... Οι κύριοι, που τόσο μας φροντίζουν, ας μην έχουν τον παραμικρό - παρόμοιο ενδοιασμό! Όσοι ενδιαφέρονται αληθινά για το Ηλεκτρονικά.gr θα τους υποστηρίξουν αν -και όταν- θα διαγράψουν (μόνιμο ban) τον DGeorge, επειδή συκοφαντούσε κατ'εξακολούθηση και κατά συρροή τον έρημο Γιάννη Λέπουρα (αν και δεν είμαι σίγουρος γι'αυτό! )

antonis_p
27-04-14, 21:45
http://dxing.at-communication.com/en/jh1ajt_mount-athos/

21365.0 SV2ASP/A 06-Apr-2014 0903Z <JE1LET>
21365.0 SV2ASP/A 06-Apr-2014 0931Z VK ZL LP <VK6DU>
21365.0 SV2ASP/A 06-Apr-2014 0937Z krima den akougese dynata <VK2NN>
21365.0 SV2ASP/A 06-Apr-2014 0939Z Australia SP tetoia ora <VK2NN>
21365.0 SV2ASP/A 06-Apr-2014 0957Z 5 up - intentional QRM fr <PY7RP>
21365.0 SV2ASP/A 06-Apr-2014 0958Z 5 up <F4FJH>
21365.0 SV2ASP/A 06-Apr-2014 1000Z 5 UP - TNX <EA3GHZ>
21365.0 SV2ASP/A 06-Apr-2014 1000Z tnx QSO <R3ZF>
21365.0 SV2ASP/A 06-Apr-2014 1005Z wkd <EA2LMI>
21365.0 SV2ASP/A 06-Apr-2014 1009Z up 5 <IZ5JMZ>
21365.0 SV2ASP/A 27-Apr-2014 1046Z no copi HOW? <JE1RXJ>
21365.0 SV2ASP/A 27-Apr-2014 1046Z CQ CQ <JE1LET>
21365.0 SV2ASP/A 27-Apr-2014 1047Z Week no copy HW? <JE1RXJ>
21365.0 SV2ASP/A 27-Apr-2014 1049Z 34 <JA6BZA>

SV1GRN
27-04-14, 21:53
Τι no copy, δεν ακούγεσαι κλπ. γράφουν στο κλάστερ; Είναι κουβέντες αυτές; Αν το έψαχναν θα γνώριζαν ότι έβγαινε με δίπολο:
http://www.dxcoffee.com/eng/2014/04/26/monk-apollo-sv2aspa-zorro-jh1ajt-mount-athos/

antonis_p
27-04-14, 22:08
Είναι και τα solar flux στα 120 !!!

leosedf
27-04-14, 22:24
Λοιπόν, περάσαμε πολύ καλά, όλα τα λαμόγι., εεεε, η παρέα ήθελα να πω, ήταν εξαιρετική και απλά όποιος δεν ήρθε έχασε. Οι φώτο σε πλήρη ανάλυση για να την κατεβάσουν τα παιδιά και έχουμε και λέμε από αριστερά προς τα δεξιά, με την φορά των δεικτών του ρολογιού:

Παναγιώτης – SV1GRN
Κώστας (γαληνίτης) – SV1AIA
Νίκος – SV1IXA
Μουσιούρ Λέπουρας (Γιάννης) – SV1IZO
Agis68 – (ετοιμάζετε για εξετάσεις ρ/ε)
DGeorge – (θα τον ψήσουμε που θα πάει)
Antonis_p – (Αντώνη δεν έχω το χαρακτηριστικό σου)
Κωνσταντίνος – SV1DB
John_b – SV1PIZ
Αλπινιστής (Αλέξανδρος) – (χαρακτηριστικό; )
SW1JRT (Σώτος) – SV1JRT

50735 50736

Δεν λείπει κανείς από το κάδρο, φωτογράφος ήταν το γκαρσόνι.
Παίζει να βάλεις ταμπελάκια κάτω από κάθε φάτσα? Κρατάω αρχείο στην περίπτωση που χρειαστεί να στείλω μπράβους η για κανένα ban έτσι :001_tt2:




Πάντως γεμίζετε ένα Κ.Α.Π.Η. άνετα ε? Αν κρίνω από τα meeting εδώ Θεσσαλονίκη δηλαδή, καμία σχέση.

DGeorge
27-04-14, 22:31
Εσύ μου την γλύτωσες, πιάσαμε τα ρ/ε και ξεχάστηκα.Είδες τι μουλοχτός που έχω μάθει να γίνομαι; Σ' αντίθεση με τη σουπιά, αμολάω λάδια και ξεγλιστράω σαν τα λιπαρά σκουλήκια!!!

john_b
27-04-14, 22:32
Πάντως γεμίζετε ένα Κ.Α.Π.Η. άνετα ε?

Έχεις ακούσει που λένε, μαλιά βαμβάκι, ψ*λή φαρμάκι; :lool:

leosedf
27-04-14, 22:34
Αυτά τα λένε οι μεγάλοι απλά για αντεπίθεση. Ιστορίες :lool:

john_b
27-04-14, 22:42
νεαρέ, αν αρχίσουμε να λέμε τα παρατσούκλια των εργαλείων, π.χ. Χουάν, ο επωνομαζόμενος και killer, θα γίνεις πολύ προσεκτικός σε επόμενη συνάντηση (τοίχο - τοίχο). :wiink:

DGeorge
27-04-14, 22:43
Κωνσταντίνε... Όπως βλέπεις, στις φωτό, εκείνον τον ελεεινό χοντρό με το κόκκινο-μαύρο-άσπρο, ακριβώς αριστερά, όπως βλέπεις, είναι ο agis68 (με την γκρι-άσπρη ρίγα), και ακριβώς μετά (ο καλός κυριούλης με τη σκούρα-κόκκινη ζακέττα) είμαι εγώ (DGeorge)!!!! Προσφέρομαι ευχαρίστως να γίνω τόπι στο ξύλο, για την γενικότερη υγεία και το καλό του Forum, και μετά... Όταν φτάσετε στο Τσακίρ-κέφι μου ρίχνετε κι ένα ξεγυρισμένο-μόνιμο ban..... Λέμε τώρα! :lol:

νεαρέ, αν αρχίσουμε να λέμε τα παρατσούκλια των εργαλείων, π.χ. Χουάν, ο επωνομαζόμενος και killer, θα γίνεις πολύ προσεκτικός σε επόμενη συνάντηση (τοίχο - τοίχο). :wiink::hahahha: Ναι! Ναι! Ναι! Πώς λέει και το τραγούδι: "Ο Γιάννης ο Φονιάς, παιδί μιάς Πατρινιάς...."
507455074650747

agis68
27-04-14, 23:55
Καλησπέρα. Λοιπόν χάρηκα που γνώρισα τους βασικούς RF του φόρουμ αλλά και πραγματικά γνώστες του αντικειμένου. Εντάξει εγώ δεν πολυήξερα για αυτά αλλά ήδη ετοιμάζομαι για εξετάσει Ρ/Ε μια και εχω μπει στο τρυπάκι κανα εξάμηνο τώρα.
Γεώργιε δεν περιμενα να με πεις χοντρό αλλά τι να πω? Να φτιάξεις τα γυαλιά σου!:001_tt2:. Πουλάκια μου πήγατε για μασαμπούκα μετά!!!! Ο Λέπουρας θα έφαγε σίγουρα 5-6!!!!!! Χαρηκα που είδα ξανα γνωστους και φιλους και που απέκτησα νέους......αντε πάμε για την επόμενη συνάντηση να κλείσουμε μόνο το ΟΑΚΑ!!!!!:lool:

nikknikk4
28-04-14, 00:15
Τι no copy, δεν ακούγεσαι κλπ. γράφουν στο κλάστερ; Είναι κουβέντες αυτές; Αν το έψαχναν θα γνώριζαν ότι έβγαινε με δίπολο:
http://www.dxcoffee.com/eng/2014/04/26/monk-apollo-sv2aspa-zorro-jh1ajt-mount-athos/
ε...και... ?


Τι no copy, δεν ακούγεσαι κλπ. γράφουν στο κλάστερ; Είναι κουβέντες αυτές; Αν το έψαχναν θα γνώριζαν ότι έβγαινε με δίπολο:
http://www.dxcoffee.com/eng/2014/04/26/monk-apollo-sv2aspa-zorro-jh1ajt-mount-athos/


Σε όποιον βγαίνει με δίπολο να μην του λένε τίποτα, να μην κάνουν σχόλιο στο cluster ?

Και σε όποιον βγαίνει με beam να του λένε ?

Δηλαδή ο συνονόματος σου Παναγιώτης VK2NN από την Αυστραλία έκανε γκάφα που έγραψε … krima den akougese dynata !

αλπινιστης
28-04-14, 00:25
Και το κλου της ημερας (οπως καταλαβαινεται δεν θα απαντησω σε κακοηθειες καθως απο τα τσιπουρα-ρακες-ρακομελα που ακολουθησαν γυρισα σπιτι μετα τις 11 το βραδυ...), οπως ελεγα το κλου:
Εχω την ξεχασμενη μαυρη ομπρελα!! Ο ενδιαφερομενος να στειλει ΠΜ!
Κατα τα αλλα, θα χαρακτηριζα την συναντηση ιδιαιτερα ενδιαφερουσα, υποβαλλω τα σεβη μου σε αρκετους (που ειτε εφυγαν πολυ νωρις ή στο τελος..)
και υποσχομαι την επομενη φορα να προσπαθησω να εχω ναρκωσει τον Λεπουρα!!!

DGeorge
28-04-14, 08:29
........Γεώργιε δεν περιμενα να με πεις χοντρό αλλά τι να πω? Να φτιάξεις τα γυαλιά σου!:001_tt2:.
Κωνσταντίνε... Όπως βλέπεις, στις φωτό, εκείνον τον ελεεινό χοντρό με το κόκκινο-μαύρο-άσπρο......Αυτός είναι ο καλός κύριος Γιάννης Λέπουρας, τον οποίο δεν θέλω -επ' ουδενί- να τον πειράξετε!!
......ακριβώς αριστερά, όπως βλέπεις, είναι ο agis68 (με την γκρι-άσπρη ρίγα),......Πες μου, αν θέλεις: "Σε ποιό σημείο, χαρακτηρίζω -εσένα- χοντρό;":confused1::confused1:
Είπαμε: " Εκείνος ο ελεεινός χοντρός, με το κόκκινο-μαύρο-άσπρο, είναι ο φίλτατος -καθ' όλα κύριος- Γιάννης Λέπουρας."

"Ο άλλος (αριστερά, όπως βλέπει ο Κωνσταντίνος-leosedf) από τον agis68 (με την γκρι-άσπρη ρίγα), (ο καλός κυριούλης με τη σκούρα-κόκκινη ζακέττα) είμαι εγώ (DGeorge)!!!! Προσφέρομαι ευχαρίστως να γίνω τόπι στο ξύλο, για την γενικότερη υγεία και το καλό του Forum, και μετά... Όταν φτάσετε στο Τσακίρ-κέφι μου ρίχνετε κι ένα ξεγυρισμένο-μόνιμο ban..... Λέμε τώρα! :lol: "
.....αντε πάμε για την επόμενη συνάντηση να κλείσουμε μόνο το ΟΑΚΑ!!!!!:lool:Ας είναι να κλείσουμε το ΟΑΚΑ, για την επόμενη, κι ας κλείσουμε και μόνο το κάτω διάζωμα, έστω-ακόμα και χωρίς τον Καλατράβα.:biggrin:

SV1DB
28-04-14, 09:09
Το ότι υπάρχει Ζωντάνια είναι φανερό άρα αν την διατηρήσουμε θα είμαστε μια δυνατή παρέα , όσο για τις προσωπικές περιγραφές και τις διατροφικές συνήθειες έχετε πλήρη Ελευθερία , λόγου και πράξεων , έτσι δεν θα χρειασθεί να πάμε ομαδικά σε ΚΑΠΗ...ή Ψυχικό αναρωτήριο... Να στε όλοι ΚΑΛΑ .

john_b
28-04-14, 10:34
Ρε παλιολαμόγια, έφυγα όταν είχαμε αρχίσει να αραιώνουμε αρκετά και δεν μίλησε κανείς για συνέχεια με χαρακώματα και λαδόξιδα;
Κανονίστε την πορεία σας. Επόμενη συνάντηση στις ταβέρνες της Μάντρας για χοντρό και συμπάθεια.

DGeorge
28-04-14, 14:40
Ρε παλιολαμόγια, ........Όχι και Ρε! Όχι και Ρε! Παραπεριφέρεσαι...:001_tt2:
........Επόμενη συνάντηση στις ταβέρνες της Μάντρας για χοντρό και συμπάθεια.Όταν ακούω για 'Μάντρες' φοβάμαι! Μία 'Μάντρα' ξέρω, και δεν θά'θελα -μα καθόλου- να την επισκεφθώ![-X:lol:

john_b
28-04-14, 14:45
Pourquoi pas, monsieur?

αλπινιστης
28-04-14, 15:05
Όταν ακούω για 'Μάντρες' φοβάμαι! Μία 'Μάντρα' ξέρω, και δεν θά'θελα -μα καθόλου- να την επισκεφθώ![-X:lol:
Μη φοβού![-X
Δεν μιλάμε για την μαντρα της Καισαριανης!
Η αλλη με τα ωραια παϊδακια ειναι το θεμα..!:lool:

SV1GRN
28-04-14, 15:52
@nikknik4
Εννοείται το κλάστερ είναι για συγκεκριμένες πληροφορίες (δεν είναι φόρουμ), αν θέλουν κάτι παραπάνω μπορούν μέσα από το κλάστερ να στείλουν μηνύματα (messages). Μπορούν ναστείλουν και προσωπικό e-mail στον συνάδελφο. Εάν δεν ήταν τυχαίοι κυνηγοί σπάνιων σταθμών αλλά συνετοί και μελετημένοι ρ/ε θα γνώριζαν ίσως και μερικά ακόμη πράγματα περί dxing.
Εγώ δεν κρίνω συναδέλφους ονομαστικά, οι ρ/ε όμως που διάβαζαν εκείνες τις στιγμές το κλάστερ σχημάτησαν φαντάζομαι κάποια άποψη. Φυσικά και δεν απάντησαν γραπτώς και εκείνοι.

agis68
28-04-14, 16:08
Tελικά ο Λέπουρας τουλάχιστον οσο ήμουν εγώ εκεί ήταν υποδειγματικός!!!! Μπράβο ρε Γιαννη που ακολουθείς τις συμβουλές του ψυχιάτρου σου και παιρνεις όλα τα φάρμακα....:001_tt2:

Να ευχαριστήσω ιδιαίτερα τον κύριο που πρωτοστάτησε της συνάντησης (δεν θυμαμαι ονομα) και μας ενημέρωσε με όλα τα απαραίτητα αλλά και τραγελαφικά του θέματος Εξετάσεις Ρ/Ε

nikknikk4
29-04-14, 00:38
@nikknik4
Εννοείται το κλάστερ είναι για συγκεκριμένες πληροφορίες (δεν είναι φόρουμ), αν θέλουν κάτι παραπάνω μπορούν μέσα από το κλάστερ να στείλουν μηνύματα (messages). Μπορούν ναστείλουν και προσωπικό e-mail στον συνάδελφο. Εάν δεν ήταν τυχαίοι κυνηγοί σπάνιων σταθμών αλλά συνετοί και μελετημένοι ρ/ε θα γνώριζαν ίσως και μερικά ακόμη πράγματα περί dxing.
Εγώ δεν κρίνω συναδέλφους ονομαστικά, οι ρ/ε όμως που διάβαζαν εκείνες τις στιγμές το κλάστερ σχημάτησαν φαντάζομαι κάποια άποψη. Φυσικά και δεν απάντησαν γραπτώς και εκείνοι.


@nikknik4
Εννοείται το κλάστερ είναι για συγκεκριμένες πληροφορίες (δεν είναι φόρουμ), αν θέλουν κάτι παραπάνω μπορούν μέσα από το κλάστερ να στείλουν μηνύματα (messages). Μπορούν ναστείλουν και προσωπικό e-mail στον συνάδελφο..

Δυστυχώς στις μέρες μας γίνεται μια κατάχρηση των σχολίων και γενικότερα του cluster εδώ συμφωνούμε .



@nikknik4
. Εάν δεν ήταν τυχαίοι κυνηγοί σπάνιων σταθμών αλλά συνετοί και μελετημένοι ρ/ε θα γνώριζαν ίσως και μερικά ακόμη πράγματα περί dxing.
.

Εδώ δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς



@nikknik4

Εγώ δεν κρίνω συναδέλφους ονομαστικά, .

Αυτό το έκανες. Δυο- τρεις ραδιοερασιτεχνες '' callsign'' μόνο έγραψαν τέτοιο σχόλιο οτι δεν ακούγεται, αλλά τέλος πάντων ας πάμε παρακάτω.



@nikknik4
, οι ρ/ε όμως που διάβαζαν εκείνες τις στιγμές το κλάστερ σχημάτησαν φαντάζομαι κάποια άποψη. .

Και βέβαια σχηματίζουν άποψη για τη διάδοση, την ωρά, τις κεραίες κλπ. αυτός άλλωστε είναι και ο σκοπός –στόχος των σχολίων


@nikknik4
Φυσικά και δεν απάντησαν γραπτώς και εκείνοι.

Μα δεν υπάρχει κανείς λόγος λόγος για να κάνουν κάτι τέτοιο δηλαδή να απαντούν στον προηγούμενο !


Σε καποια post
Κάποιοι είπαν ... 3-4 , κάποιος άλλος tnx, κάποιος άλλος up 5 - TNX ο κάθε ένας γράφει τα δικά του
Και πάει λέγοντας !

βγαίνει κάποιος και ΔΕΝ ακούγεται δυνατά στην περιοχή μας του το λέμε

ακούγεται δυνατά πάλι του το λέμε, είτε έχει δίπολο η οτιδήποτε άλλο !


Δεν καταλαβαίνω την ένσταση σου.

antonis_p
29-04-14, 07:30
Σε καποια post
Κάποιοι είπαν ... 3-4 , κάποιος άλλος tnx, κάποιος άλλος up 5 - TNX ο κάθε ένας γράφει τα δικά του
Και πάει λέγοντας !

βγαίνει κάποιος και ΔΕΝ ακούγεται δυνατά στην περιοχή μας του το λέμε

ακούγεται δυνατά πάλι του το λέμε, είτε έχει δίπολο η οτιδήποτε άλλο !

Το 5 UP είναι πληροφορία, χρήσιμη για αυτόν που έχει λόγο να διαβάζει το dx cluster.

Το οτι δεν ακούγεται στην περιοχή μας μπορεί να είναι χρήσιμη πληροφορία αλλά για ποιον; Για τον dx σταθμό; Αυτός εκείνη τη στιγμή διαχειρίζεται ένα pile up, παίρνει και δίνει (συνήθως) τυπικά 59 ή 599, τί νόημα έχει να του πούμε μέσα από το dx cluster πως ακούγεται χαμηλά ή δυνατά αφού παίρνει 3-4-5 reports το λεπτό στον αέρα;

Τέλος το "tnx" στο cluster είναι περίπου spam. Υποτίθεται πως το tnx ειχες την ευκαιρία, και συνήθως έτσι τελειώνει ένα QSO, να το πεις κλείνοντας αυτό.

Το dx cluster υπάρχει για να γνωστοποιήσουμε στην κοινότητα πως στη συγκεκριμένη συχνότητα υπάρχει ένας συγκεκριμένος dx και δύσκολος ή σπάνιος σταθμός. Αν ξέρουμε πως ήδη έχει "ανέβει" αυτή η πληροφορία, είναι περιττό να την ξανανεβάσουμε, ειδικά αν περιέχει και το tnx σημαίνει πως ο σκοπός μας δεν είναι να μάθει κάποιος πως εκεί υπάρχει ένας σταθμός - αφού δεν το κάναμε όταν το μάθαμε - αλλά για να μάθουν οι φίλοι πως τον δουλέψαμε!

john_b
29-04-14, 07:51
Αντώνη στο κλάστερ την περνάμε εμείς χειροκίνητα την πληροφορία;

DGeorge
29-04-14, 10:58
Pourquoi pas, monsieur?
Μη φοβού![-X
Δεν μιλάμε για την μαντρα της Καισαριανης!
Η αλλη με τα ωραια παϊδακια ειναι το θεμα..!:lool:Καλημέρα! Τι λέτε παιδάκια μου!:confused1:
Έχετε ακούσει τη γνωστή φράση: "Πάρε φόρα, και κλ@σε μας μιά 'Μάντρα' @@@@@@!" ;
Εσείς μου λέτε: "Μη φοβού!" και "Pourquoi pas, monsieur?" κι ο άλλος δεν βαστιέται και λέει:
@nikknik4... Εννοείται το κλάστερ είναι για συγκεκριμένες πληροφορίες ................Χώρια κάτι απίστευτες ταμπέλες, σε κάποιαν άλλη 'Μάντρα'..... Εκείνοι, οι ξεδιάντροποι-κανίβαλοι, το διαφήμιζαν κιόλας!.....:-) "ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΤΑ ΚΑΡΒΟΥΝΑ"!!!!:-P
Πριν καλά-καλά καταλάβω, τι μου συνέβη, προβλέπω ότι θα βρεθώ κάπου 'μαντρωμένος', να με φυλάνε τίποτα 'μαντρόσκυλα', και να με 'κοπανάνε' μέρα-νύχτα τίποτα 'μαντράχαλοι'!
Και μετά, μου λέει ο άλλος, ο πονηρός, με το μπρελόκ για Avatar, "Μη φοβού!"!
ΚαραHoubaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!! 50762Τι λες καλέ μου;!!! Τι "Μη φοβού!" ρε κύριε;!!
Προθερμαίνω ήδη τα TURBO... Λέω να πηγαίνω σιγά-σιγά... Έχω ξεχάσει -στο σπίτι- αναμμένο το μάτι.
....Χάρηκα που τα είπαμε! Του χρόνου πάλι... Πρώτα ο Θεός - Νά' μαστε καλά! ....Αλλά όχι και πολύ συχνά, διότι κάπου ανάμεσα σε καφέ, κεμπάπ, και -κάποιας- 'Μάντρας' βλέπω να μετράω δάχτυλα και να τα βγάζω λειψά!

nikknikk4
29-04-14, 11:39
Το 5 UP είναι πληροφορία, χρήσιμη για αυτόν που έχει λόγο να διαβάζει το dx cluster.

Το οτι δεν ακούγεται στην περιοχή μας μπορεί να είναι χρήσιμη πληροφορία αλλά για ποιον; Για τον dx σταθμό; Αυτός εκείνη τη στιγμή διαχειρίζεται ένα pile up, παίρνει και δίνει (συνήθως) τυπικά 59 ή 599, τί νόημα έχει να του πούμε μέσα από το dx cluster πως ακούγεται χαμηλά ή δυνατά αφού παίρνει 3-4-5 reports το λεπτό στον αέρα;

Τέλος το "tnx" στο cluster είναι περίπου spam. Υποτίθεται πως το tnx ειχες την ευκαιρία, και συνήθως έτσι τελειώνει ένα QSO, να το πεις κλείνοντας αυτό.

Το dx cluster υπάρχει για να γνωστοποιήσουμε στην κοινότητα πως στη συγκεκριμένη συχνότητα υπάρχει ένας συγκεκριμένος dx και δύσκολος ή σπάνιος σταθμός. Αν ξέρουμε πως ήδη έχει "ανέβει" αυτή η πληροφορία, είναι περιττό να την ξανανεβάσουμε, ειδικά αν περιέχει και το tnx σημαίνει πως ο σκοπός μας δεν είναι να μάθει κάποιος πως εκεί υπάρχει ένας σταθμός - αφού δεν το κάναμε όταν το μάθαμε - αλλά για να μάθουν οι φίλοι πως τον δουλέψαμε!
antonis_p
Πολύ καλή η προσέγγιση σου
Εάν δεν βαριέσαι άνοιξε κάποια στιγμή ένα θέμα για τo cluster να γράφουμε εκεί, για να μην ξεχειλώνει αυτό εδώ που είναι για την συνάντηση

opps Άκυρο τώρα είδα ότι υπάρχει τέτοιο θέμα

SV1GRN
29-04-14, 12:08
@nikknik
Γενικά η απάντηση του Αντώνη νομίζω λύνει κάποιες γενικές απορίες σου σχετικά με τα κλάστερ και απεικονίζει το γενικό πνεύμα επομένως δεν χρειάζεται να πλατιάζω.
"Εάν δεν ήταν τυχαίοι κυνηγοί σπάνιων σταθμών αλλά συνετοί και μελετημένοι ρ/ε θα γνώριζαν ίσως και μερικά ακόμη πράγματα περί dxing"
Εννοώ ότι από της δημοσιεύσεις τους δεν πρέπει να είναι πολύ έμπειροι ρ/ε πάντα κατά τη γνώμη μου.

«Εγώ δεν κρίνω συναδέλφους ονομαστικά»
Επειδή ρώτησες για τον Αυστραλό συνάδελφο, είπα ότι αποφεύγω να τον χαρακτηρίσω, αυτό μπορεί να το κάνει όποιος άλλος θέλει με αυτά που διαβάζει στην εικόνα από το κλάστερ που δημοσίευσες.

«οι ρ/ε όμως που διάβαζαν εκείνες τις στιγμές το κλάστερ σχημάτισαν φαντάζομαι κάποια άποψη»
Τους έκριναν (αρνητικά νομίζω).

«Φυσικά και δεν απάντησαν γραπτώς και εκείνοι»
Επειδή (οι περισσότεροι χρήστες των κλάστερ) γνωρίζουν το φέρεσθαι (ενώ αυτοί οι 2-3 με τα μηνύματα όχι)

Νομίζω όσο αφορά τα κλάστερ δεν έχω να πω κάτι παραπάνω.
@Γιάννη
Ναι η καταχώρηση γίνεται από εμάς αφού ήδη έχουμε εγγραφεί σε κάποιο.

antonis_p
29-04-14, 15:04
Αντώνη στο κλάστερ την περνάμε εμείς χειροκίνητα την πληροφορία;

Κατά κανόνα εμείς "περνάμε" την πληροφορία. Ενίοτε ανεβαίνουν και αυτόματα spots από δέκτες που ακούν την μπάντα και αποδιαμορφώνουν (skimmers)

antonis_p
29-04-14, 15:10
Για παράδειγμα:

DX de KP4MS: 24923.9 BV1EK Tks - RTTY Simplex 1202Z
DX de WA3OPY/5-#: 7104.1 NN0D CW 5 dB 16 WPM CQ 1202z
DX de LA5EKA-#: 21024.0 LZ1NP CW 8 dB 23 WPM CQ 1202z
DX de N4ZR-#: 28010.0 IN3RSV CW 9 dB 25 WPM CQ 1202z
DX de NC7J-#: 10123.0 VK7CW CW 12 dB 13 WPM CQ 1202Z
DX de W2MKM-#: 14019.0 JM7OLW CW 24 dB 30 WPM CQ 1202z
DX de K0NM: 14040.0 JG1SPS 1202Z

Όσοι σταθμοί α) ακολουθούνται από # και β) έχουν για comment το mode, την ισχύ και την ταχύτητα, είναι skimmers.
Οι υπόλοιποι είναι individual ραδιοερασιτέχνες.

ΥΓ. δεν έχω υπόψιν το σχετικό thread, όποιος θέλει ας μεταφέρει εκεί τα off-topic spots.

SV1DB
29-04-14, 16:50
H ύλη των εξετάσεων έχει 3 τομείς ο ένας είναι η θεωρία ο δεύτερος η επικοινωνία - κώδικες κλπ, και η τρίτη τα Νομικά κανονισμοί ΦΕΚ κλπ. Μέχρι εδώ εντάξει αλλά ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΔΙΔΑΚΤΟΣ δεν θα τα μάθει τόσο γρήγορα όσο θα τα αφομείωνε από ένα ειδικό στο θέμα εγχειρίδιο , αλλά και για αυτούς που έχουν αγοροφοβία και δεν θέλουν Συλλόγους και συνεστιάσεις ,και σαυτούς που θα τα ακούσουν σε ένα σεμινάριο και σε χρόνο μηδαμινό θα μπορούν να γίνουν γνώστες των λεπτομερειών της λειτουργίας και εκμεταλλεύσεως μιας επικοινωνίας της διαδικασίας της "καλής συμπεριφοράς" και φυσικά του τρόπου που να μην φανερώνει απειρία αλλά αντίθετα να εμπνέει σοβαρότητα και σεβασμό στον συνομηλητή μας. Σε πρόσφατα Σεμινάρια εξήγησα τέτοιες λεπτομέρειες που δυστηχώς δεν υπάρχουν πουθενά γραμμένες . Ευελπιστώ σύντομα να οργανώσουμε συναντήσεις που να συμπληρώσουν τις γνώσεις σας γιατί ΚΑΝΕΝΑΣ δεν τα ξέρει ΟΛΑ.

nikknikk4
29-04-14, 23:27
H ύλη των εξετάσεων έχει 3 τομείς ο ένας είναι η θεωρία ο δεύτερος η επικοινωνία - κώδικες κλπ, και η τρίτη τα Νομικά κανονισμοί ΦΕΚ κλπ. Μέχρι εδώ εντάξει αλλά ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΔΙΔΑΚΤΟΣ δεν θα τα μάθει τόσο γρήγορα όσο θα τα αφομείωνε από ένα ειδικό στο θέμα εγχειρίδιο , αλλά και για αυτούς που έχουν αγοροφοβία και δεν θέλουν Συλλόγους και συνεστιάσεις ,και σαυτούς που θα τα ακούσουν σε ένα σεμινάριο και σε χρόνο μηδαμινό θα μπορούν να γίνουν γνώστες των λεπτομερειών της λειτουργίας και εκμεταλλεύσεως μιας επικοινωνίας της διαδικασίας της "καλής συμπεριφοράς" και φυσικά του τρόπου που να μην φανερώνει απειρία αλλά αντίθετα να εμπνέει σοβαρότητα και σεβασμό στον συνομηλητή μας. Σε πρόσφατα Σεμινάρια εξήγησα τέτοιες λεπτομέρειες που δυστηχώς δεν υπάρχουν πουθενά γραμμένες . Ευελπιστώ σύντομα να οργανώσουμε συναντήσεις που να συμπληρώσουν τις γνώσεις σας γιατί ΚΑΝΕΝΑΣ δεν τα ξέρει ΟΛΑ.
Κάνεις που κάνεις το καλό, δεν γράφεις ένα εγχειρίδιο... πχ. Στο 5-9 report η σε κάποιο blog της αρεσκείας σου έτσι θα το διαβάζουν και θα μάθουν περισσότεροι από ότι σε μια συνάντηση
Ξέρω δεν είναι εύκολο αλλά για σκέψου το

αλπινιστης
30-04-14, 21:12
Εγω κινδυνευοντας να μοιαζω με spammer, να θυμισω οτι εχω την ομπρελα που ξεχαστηκε απο καποιο μελος...

SV1GRN
30-04-14, 23:35
Εγω κινδυνευοντας να μοιαζω με spammer, να θυμισω οτι εχω την ομπρελα που ξεχαστηκε απο καποιο μελος...


οκ κράτησετη είναι δική μου ευχαριστώ.

αλπινιστης
01-05-14, 02:22
οκ κράτησετη είναι δική μου ευχαριστώ.
Να βρεθουμε να στην δωσω

john_b
01-05-14, 09:10
Εμμμ, μου κοίταζες τις μικρούλες και χάιδευες την ομπρέλα, πως να μη σου μείνει αμανάτι;

αλπινιστης
01-05-14, 10:34
Εμμμ, μου κοίταζες τις μικρούλες και χάιδευες την ομπρέλα, πως να μη σου μείνει αμανάτι;
Φιλε δεν εισαι ενταξει. Αυτοι που με γνωριζουν, ξερουν καλα οτι τις κοιταζω ΟΛΕΣ (απο την ηλικια μου και κατω!) Οχι μονο τις μικρουλες!

SV1DB
01-05-14, 10:38
Κάνεις που κάνεις το καλό, δεν γράφεις ένα εγχειρίδιο... πχ. Στο 5-9 report η σε κάποιο blog της αρεσκείας σου έτσι θα το διαβάζουν και θα μάθουν περισσότεροι από ότι σε μια συνάντηση
Ξέρω δεν είναι εύκολο αλλά για σκέψου το

Ετοιμάζω τον Νέο ΟΔΗΓΟ ΤΟΥ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ σε ενημερωμένη και εμπλουτισμένη ύλη με τα σύγχρονα δεδομένα γιατι η πρώτη έκδοση του 1972 ήταν πρωτοποριακή για την εποχή του , αλλά πρέπει να εκσυγχρονιστεί για το 2014...Λίγο υπομονή γιατί πρέπει να περιλαμβάνει ότι χρειάζεται ένας συγχρονος οδηγός .

john_b
01-05-14, 12:31
Ελπίζω να είναι εκλαϊκευμένος, αυτό είναι που χρειάζεται. Ακόμη και ένας συνάδελφος που ακουμπάει το μικρόφωνο μόλις τώρα, να μπορεί να καταλάβει βήμα - βήμα κάποια πράγματα. Πότε με το καλό;

SV1DB
01-05-14, 16:21
Η Ύλη και τα νέα θέματα είναι έτοιμα συμπληρώνονται οι λίστες νέων κρατών - Prefix γιατί με αυτά έχει γίνει ένα "μπάχαλο" Διεθνώς, και δεν μπορείς να αναγνωρίσεις ποιος είναι ποιος και από που , QSO στις βασικές ξένες γλώσσες χωρίς να τις "γνωρίζουμε" και ορισμένα τεχνικά στοιχεία που χρειάζονται ανά πάσα στιγμή στο Shack...

Εκείνο που θα είναι πραγματικό Handbook είναι το Digital Handbook by SV1dB που θα περιλαμβάνει τα πάντα .... υπομονή σε λίγο κοντά σας...

SV1GRN
01-05-14, 17:13
Κάτι ακόμη που λείπει είναι ένα βιβλίο που να καλύπτει την θεωρητική πλευρά της ύλης των εξετάσεων, δηλαδή όλα αυτά που αφορούν οι ερωτήσεις των εξετάσεων, να συνοδεύονται και αό την θεωρητική ύλη κλπ. Αν έχετε το χρόνο βέβαια. Θα έλεγα εφόσον το κάνετε να το δίνατε στο Υπουργείο οπότε οι υποψήφιοι θα το κατεβάζουν από τη σελίδα του.

SV1DB
01-05-14, 18:25
ΝΑΙ αυτό χρειάζεται για τους υποψήφιους διαφορετικά πρέπει να κάνουν τον "Φακίρι" σε όλο το φάσμα της βιβλιογραφίας για να βρούν σωστές απαντήσεις και να κατανοήσουν ΟΧΙ να παπαγαλίσουν τα θέματα-ερωτήσεις πολλαπλών απαντήσεων...
Με τα αντίστοιχα σχόλια και διευκρινήσεις. Θα πάρει και αυτό σειρά σύντομα ...

john_b
01-05-14, 18:52
Ανέβασε την φώτο της συνάντησης στο 5-9 να κάνουμε και λίγο ντόρο.

p.gabr
01-05-14, 21:05
Αφιερωμένο

50794

nikknikk4
01-05-14, 22:37
Ανέβασε την φώτο της συνάντησης στο 5-9 να κάνουμε και λίγο ντόρο.

ο ραδιοερασιτεχνισμός δεν ειναι hobby που το χρησιμοποιείς με οποιοδήποτε τρόπο

για να κάνεις ντόρο

john_b
01-05-14, 22:59
Μήπως είναι καιρός να μας πεις και από ποιό σύλλογο είσαι εντεταλμένος να κάνεις τέτοιες παρεμβολές;

Αν αρχίσατε να στεναχωριέστε για τις κινήσεις μας, σωστά στεναχωριέστε. Εκεί πάει και ο ντόρος, για να ξυπνήσουν οι σύλλογοι να κάνουν κάτι πριν αρχίσουν να τους έρχονται τα αιτήματα οργανωμένα πλέον και φανεί η ανικανότητα τους, άσε το χόμπι ήσυχο λοιπόν.

nikknikk4
01-05-14, 23:07
Μήπως είναι καιρός να μας πεις και από ποιό σύλλογο είσαι εντεταλμένος να κάνεις τέτοιες παρεμβολές;

Αν αρχίσατε να στεναχωριέστε για τις κινήσεις μας, σωστά στεναχωριέστε. Εκεί πάει και ο ντόρος, για να ξυπνήσουν οι σύλλογοι να κάνουν κάτι πριν αρχίσουν να τους έρχονται τα αιτήματα οργανωμένα πλέον και φανεί η ανικανότητα τους, άσε το χόμπι ήσυχο λοιπόν.

ο ραδιοερασιτεχνισμός δεν ειναι hobby που το χρησιμοποιείς με οποιοδήποτε τρόπο

για να κάνεις ντόρο

john_b
01-05-14, 23:11
Προφανώς είσαι και συ σαν τον τύπο με το ποτάμι, δεν πειράζει, θα στο ξαναπώ.

Ο ντόρος πάει στο να θορυβηθούν οι σύλλογοι για τις τάσεις που υπάρχουν και να κινηθούν προς κάποια θετική κατεύθηνση και μέχρι εκεί, το χόμπι πως νοιώθεις εσύ ότι χρισιμοποιείται με αυτό που είπα;

Απλή ερώτηση κάνω, δεν σου ζητάω να κάνεις πολλαπλασιασμό.

john_b
02-05-14, 09:12
Λοιπόν τώρα που δεν γράφω στο ποδάρι από την δουλειά και βλέποντας την αρνητική στάση του Παναγιώτη, θα επαναδιατυπώσω την θέση μου αφού πρώτα διευκρινίσω ότι ο καθένας μας γράφει ελεύθερα ότι θέλει και αυτό που λέει δεν δεσμεύει κανέναν άλλον πέρα από τον ίδιο, ούτε απηχεί την θέση της παρέας.

Προφανώς στην ευγενή ενασχόληση μας εκτός από τα προφανή, που έτσι κι αλλιώς πρέπει να παρουσιάζονται, χωράνε στα πλαίσια διαφόρων δραστηριοτήτων μερικές φωτογραφίες από μπάρμεκιου, μπριζόλες, κοκορέτσια, σπληνάντερα και ξύδια, αλλά όχι μια φωτογραφία από την συνάντηση ρ/ε για να γνωριστούν μεταξύ τους και να συζητήσουν για θέματα που πονάνε τον ελληνικό ρ/ε και δυστυχώς κανείς δεν κάνει τίποτε γι αυτά.

Το σκεπτικό μου λοιπόν, αποσύροντας την αρχική μου φράση που ενόχλησε και επαναδιατυπώνοντας, είναι, αν δημοσιεύαμε την φωτό της συνάντησης με ένα μικρό σχόλιο από κάτω που θα έγραφε κάτι του τύπου, «Την Κυριακή …. έγινε μια συνάντηση ρ/ε στο γραφικό μοναστηράκι για γνωριμία και συζήτηση θεμάτων που ταλανίζουν τον χώρο μας. Πρόκειται για ρ/ε που είτε ανήκουν σε κάποιον σύλλογο ορισμένοι εξ αυτών, είτε όχι (οι περισσότεροι), αποφάσισαν να αναδείξουν τα προβλήματα του χώρου, να ετοιμάσουν προτάσεις και να πιέσουν τα σωματεία και την πολιτεία προς επίλυση τους. Κανείς δεν ενδιαφέρεται για την δημιουργία ενός ακόμη συλλόγου, απλά ως χομπίστες που νοιάζονται για την ενασχόληση τους θέλουν να κάνουν κάτι ώστε να επιλυθούν ορισμένα σοβαρά ζητήματα, ευελπιστώντας ότι κάτι μπορεί να κινηθεί επιτέλους σε αυτή την χώρα», δεν θα ήταν προς την σωστή κατεύθυνση;

antonis_p
02-05-14, 10:33
Πρόκειται για ρ/ε που είτε ανήκουν σε κάποιον σύλλογο ορισμένοι εξ αυτών, είτε όχι (οι περισσότεροι), αποφάσισαν να αναδείξουν τα προβλήματα του χώρου, να ετοιμάσουν προτάσεις και να πιέσουν τα σωματεία και την πολιτεία προς επίλυση τους.

Αφού οι περισσότεροι δεν ανήκουν σε κάποιο σύλλογο κλπ, πώς θα πιέσουν τα σωματεία;


Κανείς δεν ενδιαφέρεται για την δημιουργία ενός ακόμη συλλόγου

Προσωπικά δεν θα ήμουν καθόλου αρνητικός στο να υπάρχουν τοπικοί σύλλογοι, που θα μπορούν ευκολότερα να βρίσκονται γείτονες ραδιοερασιτέχνες που πέρα από τα άλλα θα έχουν ένα ακόμα κοινό, την γειτονιά, την κοντινή περιοχή. Αυτό γίνεται σε πολλά μέρη του κόσμου. Τέτοιους συλλόγους έχω επισκευτεί προσωπικά. Και που δεν θα έχουν ως σκοπό να καπελώσουν κάποιον άλλο φορέα, που δεν θα λειτουργούν ανταγωνιστικά. Θα σου ήταν άσχημο να υπήρχε ένας σύλλογος πχ στην Ελευσίνα που να μάζευε τους ραδιοερασιτέχνες του Θριασίου; Γιατί να πίνεις τον καφέ σου κάπου άσχετα ενώ θα μπορούσες να το κάνεις σε ένα χώρο που θα ήταν μαζεμένοι όλοι οι παραπάνω;

john_b
02-05-14, 11:36
Αφού οι περισσότεροι δεν ανήκουν σε κάποιο σύλλογο κλπ, πώς θα πιέσουν τα σωματεία;


Δείχνοντας ότι δεν ανήκουν σε κανέναν σύλλογο, ακριβώς γιατί οι σύλλογοι δεν τους πείθουν ότι παράγουν έργο και επίσης, πιέζοντας ανεξάρτητα πλέον προς την πολιτεία, ως μια ομάδα πολλών ρ/ε που είναι δυσαρεστημένοι από την υπάρχουσα κατάσταση και οι οποίοι δεν μπορούν να ελεγχθούν από τα σωματεία όντας ανεξάρτητοι και φυσικά είναι και πολίτες ψηφοφόροι.

Dragonborn
02-05-14, 12:29
Θα σου ήταν άσχημο να υπήρχε ένας σύλλογος πχ στην Ελευσίνα που να μάζευε τους ραδιοερασιτέχνες του Θριασίου; Κάποια στιγμή εμφανίσθηκε ένας "Σύλλογος Ραδιοερασιτεχνών Στερεάς Ελλάδος" με έδρα την Ελευσίνα και website http://www.srse.gr αλλά φαίνεται ότι πλέον είναι ανενεργός.

DGeorge
02-05-14, 13:54
.......Οπότε, θα έχω και μερικές ερωτήσεις για τον Φυσικό μας σε σχέση με την φημολογούμενη δυνατότητα του θαμμένου χρυσού να ταλαντώνει τα μόρια του αν βομβαρδιστεί από κάποιοι συχνότητα και αν αυτή η ταλαντωση δίνει αρκετή ενέργεια ώστε να εντοπηστεί ραβδοσκοπικώς, ή με κάποιου ειδους δέκτη.Θεωρητικά πάντα: Ο Χρυσός, όπως όλα τα μέταλλα, σχηματίζει κρυσταλλικό πλέγμα με τα άτομά του.
Σίγουρα λοιπόν έχει κάποιες συχνότητες, στις οποίες, αυτό το πλέγμα συντονίζεται. Οι συχνότητες μπορεί να ξεκινούν από το ηχητικό (υποηχητικό / υπερηχητικό) φάσμα, και να φτάνουν στις συχνότητες τις ορατές με φασματογράφο (π.χ. φασματική γραμμή απορρόφησης φωτός από ιονισμένο χρυσό στην ατμόσφαιρα του Ήλιου).
Κάπου, στο ενδιάμεσο, ίσως συντονίζεται και σε χαμηλότερες συχνότητες (VHF, UHF, XHF)....
Σίγουρη απάντηση θα πάρεις από Εργαστήριο Φυσικής 'Στερεάς-Κατάστασης', ενός Πανεπιστημίου.
Δεν θα συνιστούσα να εμπλέξεις και θέμα 'ραβδοσκοπίας' στο γενικότερο ζήτημα... Θα αντιμετωπίσεις -μάλλον- φαιδρή ατμόσφαιρα.
Το θέμα 'ραβδοσκοπία', όπως δυστυχώς και το θέμα εφαρμογών του Tesla έχουν πέσει θύματα άθλιας εκμετάλλευσης, απάτης, παραπληροφόρησης κλπ κλπ, ώστε, ακόμα και τα όποια σωστά, να έχουν θαφτεί κάτω από τον βούρκο της γενικότερης λάσπης. Πλέον, στα θέματα αυτά, δυστυχώς ξεκινάς με δεδομένο, ότι ο άλλος θέλει να σε εξαπατήσει, και στην πορεία -αν είναι- θα φανεί κάτι διαφορετικό. Δυστυχώς ισχύει ο αντίθετος κανόνας αυτού της παγκόσμιας Δικαιοσύνης, και είναι -στους χώρους αυτούς- "Όλοι είναι ένοχοι, μέχρι να αποδειχτεί η αθωότητά τους!!!"...... Δυστυχώς!

antonis_p
02-05-14, 14:13
Κάποια στιγμή εμφανίσθηκε ένας "Σύλλογος Ραδιοερασιτεχνών Στερεάς Ελλάδος" με έδρα την Ελευσίνα και website http://www.srse.gr αλλά φαίνεται ότι πλέον είναι ανενεργός.

Καλά, Στερεά Ελλάδα είναι από το .... Ιόνιο μέχρι και την Εύβοια! Κάποιος που πήγε να φτιάξει έναν ακόμα μικρότερο σύλλογο "Ελλάδας"!!! Με 20 μέλη του οικείου Δήμου!

Αυτό δεν είναι ο τοπικός σύλλογος που έχω υπόψιν. Τοπικός σύλλογος είναι αυτός που θα έχει μέλη από 2-3 μικρότερους ή ένα μεγάλο δήμο.

Dragonborn
02-05-14, 14:17
Γιατί, ο ΣΡΕ που έχει 7 ταμειακώς εντάξει μέλη, απο τα οποία πέντε γύρω από το Μαρούσι/Χαλάνδρι και δυο στο Κορωπί....

john_b
02-05-14, 14:19
@ DGeorge (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=59395)
Παλικάρι μου εσύ, που ήσουν τόσο καιρό;
Ψήνεσαι για μια συνέντευξη μέσω e-mail;

antonis_p
02-05-14, 14:20
Γιατί, ο ΣΡΕ που έχει 7 ταμειακώς εντάξει μέλη, απο τα οποία πέντε γύρω από το Μαρούσι/Χαλάνδρι και δυο στο Κορωπί....

Αν είναι όπως τα λες - εγώ δεν έχω άποψη - τότε είναι μια χαρά τοπικός σύλλογος, γιατί όμως έβαλε το "Ελλάδος" στον τίτλο; Για να δώσει κύρος;

DGeorge
02-05-14, 14:25
@ DGeorge (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=59395)
Παλικάρι μου εσύ, που ήσουν τόσο καιρό;
Ψήνεσαι για μια συνέντευξη μέσω e-mail;Τι εννοείς;
http://3.bp.blogspot.com/-aWbxYuniqH0/UM3B3CitwXI/AAAAAAAAAqI/iiwZ82CtjDM/s1600/question2.jpg

DGeorge
02-05-14, 14:45
Αν είναι -σε κάποια συνέντευξη- να σας αναπτύξω το Θεόρατο IQ μου, προετοιμάστε τους Servers για το ShockWave......
Ο Main θα φρικάρει από τα 'Unidentified-Endless Loops', ο δε Secondary θα φτύνει -επί μιά βδομάδα- Bytes.
Οπότε προετοιμάστε και το ανάλογο προσωπικό.... Έχω εισαγάγει δική μου κατάσταση (και -ανάλογα- δική μου ορολογία) για το BSOD.
Στη δική μου περίπτωση είναι κάτι σε Black Screen Of Death.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7e/LG_L194WT-SF_LCD_monitor.jpg
Κανονίστε την πορεία σας!!:whistle::hahahha::hahahha:

Dragonborn
02-05-14, 15:20
τότε είναι μια χαρά τοπικός σύλλογος, γιατί όμως έβαλε το "Ελλάδος" στον τίτλο; Για να δώσει κύρος;Ξεκίνησε με μεγάλες φιλοδοξίες να γίνει ένας μοντέρνος σύλλογος με έμφαση στα VHF, τα ψηφιακά, το packet, τους αναμεταδότες κλπ, αλλά η επέκταση του εκτός κέντρου κόλλησε στους τοπικισμούς, όλοι εκεί έξω τον έβλεπαν σαν "τον δεύτερο σύλλογο της Αθήνας".

antonis_p
02-05-14, 16:12
Ξεκίνησε με μεγάλες φιλοδοξίες να γίνει ένας μοντέρνος σύλλογος με έμφαση στα VHF, τα ψηφιακά, το packet, τους αναμεταδότες κλπ, αλλά η επέκταση του εκτός κέντρου κόλλησε στους τοπικισμούς, όλοι εκεί έξω τον έβλεπαν σαν "τον δεύτερο σύλλογο της Αθήνας".

Οι μεγάλες φιλοδοξίες τους μάραναν ... αν είχαν ξεκινήσει πιο σεμνά και ταπεινά ίσως να τα πήγαιναν καλύτερα. Πόσους αναμεταδότες (ακόμα) θα φυτέψει ένας ακόμα σύλλογος στην Ελευσίνα;;; Πάω στοίχημα πως δεν βγαίνουν να πληρώσουν τη ΔΕΗ τους, οι αναμεταδότες τους μάραναν!!! Όχι τον συγκεκριμένο σύλλογο, λίγο - πολύ όλους.

DGeorge
02-05-14, 16:20
Γιατί, ο ΣΡΕ που έχει 7 ταμειακώς εντάξει μέλη, απο τα οποία πέντε γύρω από το Μαρούσι/Χαλάνδρι και δυο στο Κορωπί....
Αν είναι όπως τα λες - εγώ δεν έχω άποψη - τότε είναι μια χαρά τοπικός σύλλογος, γιατί όμως έβαλε το "Ελλάδος" στον τίτλο; Για να δώσει κύρος;
Ξεκίνησε με μεγάλες φιλοδοξίες να γίνει ένας μοντέρνος σύλλογος με έμφαση στα VHF, τα ψηφιακά, το packet, τους αναμεταδότες κλπ, αλλά η επέκταση του εκτός κέντρου κόλλησε στους τοπικισμούς, όλοι εκεί έξω τον έβλεπαν σαν "τον δεύτερο σύλλογο της Αθήνας".Ρε παδιά, λέω κι εγώ ν'ανοίξω μιά μικρο'Φράξια' ΣΡΑ&ΚΠΕ (Σύλλογος Ραδιοερασιτεχνών Άνω & Κάτω Πεθαμένου Ελλάδος). Έχουμε μαζευτεί 2 μέλη: ο μπακάλης κι εγώ. Είμαστε ταμειακώς εντάξει. Και σκοπεύουμε να συντρίψουμε τη νωθρή καθεστηκυία κατάσταση, το νοσηρό κατεστημένο της ΕΕΡ.
Πρόκειται -λίαν soon- να τους κατακλύσουμε με ένα ULF-RF-Τσουνάμι άνευ προηγουμένου.
Θα ακολουθήσουμε το Ελληνικόν-πανάρχαιον-πατροπαράδοτον: "Κάθε Πόλη και Πρόεδρος, κάθε Χωριό και Αντιπρόεδρος".
Να μαζέψουν τις Αντέννες τους, και να πάνε να παίξουν σε άλλες ταράτσες!.....
Ορίστε μας! Άντε! Μην τα πάρω στο κρανίο!:001_tt2:
Εμείς θα εκπέμψουμε και στο Φάσμα των Ηλιακών Νετρίνων. Θα σαρώσουμε το Ηλιακό Σύστημα (σε πρώτη φάση), και μετά βλέπουμε...
Η NASA και η ESA θα υποκλιθούν μπροστά στα κατορθώματά μας.
Άντε πλέον!!! Μικροί - μεγάλοι στο Καφενέ!!!:lool:

Dragonborn
02-05-14, 16:24
Πόσους αναμεταδότες (ακόμα) θα φυτέψει ένας ακόμα σύλλογος στην Ελευσίνα;;; Κάποιος συνάδελφος που είχε παλιά κόντρες με την ΕΕΡ για τα ψηφιακά συνήθιζε να λέει ότι οι σύλλογοι στήνουν αναμεταδότες όπως τα σκυλιά που κατουράνε στις γωνίες και τα δέντρα, για να δείχνουν παρουσία και να περιχαρακώνουν την περιοχή.

antonis_p
02-05-14, 16:38
Αντί να μαζευτούμε οι ραδιοερασιτέχνες και οι φίλοι του ραδιοερασιτεχνισμού ή οι υποψήφιοι ραδιοερασιτέχνες, να κάνουμε ένα τοπικό σύλλογο, μια παρέα, να ανέβουμε σε κανα εύκολο βουνό της Αττικής να κάνουμε κανα portable dx, να βγάλουμε τα κεφτεδάκια & να περάσουμε όμορφα, να πάμε σε κανα σχολείο να δείξουμε στους μαθητές το QSO, να πάρουμε μέρος σε κανα field day, πηγαίνουμε και ιδρύουμε συλλόγους "Ελλάδος", καλύπτουμε .... Μαραθωνίους ή κάνουμε bazaar, στήνουμε αναμεταδότες για 5-6 χρήστες ... Αυτά είναι που δεν βλέπω να διορθώνονται ποτέ. Μετά εσείς θεωρείτε πως θα λύσουμε τα προβλήματα του Ελληνικού ραδιοερασιτεχνισμού ....

leosedf
02-05-14, 16:43
Εγώ ετοιμάζω τον Σ.S.D.R.Ε (Σύλλογος SDR Ελλάδος)
Το μότο μας είναι "ακούμε τα πάντα κφάλες"

leosedf
02-05-14, 16:45
Αντί να μαζευτούμε οι ραδιοερασιτέχνες και οι φίλοι του ραδιοερασιτεχνισμού ή οι υποψήφιοι ραδιοερασιτέχνες, να κάνουμε ένα τοπικό σύλλογο, μια παρέα, να ανέβουμε σε κανα εύκολο βουνό της Αττικής να κάνουμε κανα portable dx, να βγάλουμε τα κεφτεδάκια & να περάσουμε όμορφα, να πάμε σε κανα σχολείο να δείξουμε στους μαθητές το QSO, να πάρουμε μέρος σε κανα field day, πηγαίνουμε και ιδρύουμε συλλόγους "Ελλάδος", καλύπτουμε .... Μαραθωνίους ή κάνουμε bazaar, στήνουμε αναμεταδότες για 5-6 χρήστες ... Αυτά είναι που δεν βλέπω να διορθώνονται ποτέ. Μετά εσείς θεωρείτε πως θα λύσουμε τα προβλήματα του Ελληνικού ραδιοερασιτεχνισμού ....

Αντώνη έχω την εντύπωση ότι δε χρειάζεται σύλλογο γι' αυτό, πηγαίνετε 4-5 άτομα μιλήστε με δασκάλους και κανονίστε το μόνοι σας, όχι σε ένα αλλά σε περισσότερα σχολεία.

antonis_p
02-05-14, 16:49
Αντώνη έχω την εντύπωση ότι δε χρειάζεται σύλλογο γι' αυτό, πηγαίνετε 4-5 άτομα μιλήστε με δασκάλους και κανονίστε το μόνοι σας, όχι σε ένα αλλά σε περισσότερα σχολεία.

Δεν είναι απαραίτητο να γίνει από σύλλογο, μπορεί όμως να είναι μία από τις σοβαρές δραστηριότητες ενός συλλόγου που θα έχει σκοπό να φέρει τα νέα παιδιά κοντά στην τεχνική δραστηριότητα "ραδιοερασιτεχνισμός", όπως γίνεται ετησίως με το jota, και να διδάξει την κοινωνία πως οι κεραίες δεν είναι κάτι σατανικό. Επίσης έχει άλλο "βάρος" αν πάει μία επιστολή από κάποιο σύλλογο στα σχολεία και άλλο αν πάω εγώ που εκπροσωπώ τον εαυτό μου σαν ιατρικός επισκέπτης!!!

Dragonborn
02-05-14, 17:15
καλύπτουμε .... Μαραθωνίους.Τι το ήθελες και το ανέφερες αυτό? Την ερχόμενη Κυριακή είναι ο Ημιμαραθώνιος Αθήνας 2014 και οι συνήθεις ύποπτοι ήδη δήλωσαν ότι θα συμβάλουν στην τηλεπικοινωνιακή κάλυψη.

:angry: :angry: :angry:

matthew
03-05-14, 11:48
Αντί να μαζευτούμε οι ραδιοερασιτέχνες και οι φίλοι του ραδιοερασιτεχνισμού ή οι υποψήφιοι ραδιοερασιτέχνες, να κάνουμε ένα τοπικό σύλλογο, μια παρέα, να ανέβουμε σε κανα εύκολο βουνό της Αττικής να κάνουμε κανα portable dx, να βγάλουμε τα κεφτεδάκια & να περάσουμε όμορφα, να πάμε σε κανα σχολείο να δείξουμε στους μαθητές το QSO, να πάρουμε μέρος σε κανα field day, πηγαίνουμε και ιδρύουμε συλλόγους "Ελλάδος", καλύπτουμε .... Μαραθωνίους ή κάνουμε bazaar, στήνουμε αναμεταδότες για 5-6 χρήστες ... Αυτά είναι που δεν βλέπω να διορθώνονται ποτέ. Μετά εσείς θεωρείτε πως θα λύσουμε τα προβλήματα του Ελληνικού ραδιοερασιτεχνισμού ....

Σωστός! :ok: ΤΕΛΟΣ. Μόνο simplex θα βγαίνω! :001_tongue: Λοιπόν, για τους μαραθώνιους ας πάνε, δεν με πειράζει. Όσοι εθελοντές θέλουν. & για τα bazaar. :closedeyes: Για τους αναμεταδότες δε ξέρω. :001_unsure: Ας υπάρχουν αλλά να μην είναι & καμιά 10ριά στην ίδια κορυφή μαζεμένοι! :mrgreen: Τέλος συμφωνώ για τους κεφτέδες! :thumbup1:

antonis_p
06-05-14, 23:16
Παρουσίαση του Ραδιοερασιτεχνισμού από μέλη της ΕΕΡ στο 1ο Γυμνάσιο Αιγίου, Τρίτη 6 Μαϊου 2014

https://scontent-b-mxp.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/t1.0-9/10308103_10204067030136593_3847107692486128417_n.j pg

https://scontent-b-mxp.xx.fbcdn.net/hphotos-ash4/t1.0-9/10259867_10204067030496602_4173740260510093970_n.j pg

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/t1.0-9/10300635_10204067015736233_6410677261539813046_n.j pg



Αυτό εννοούσα :wiink:
Έτσι μου αρέσει ο ραδιοερασιτεχνισμός!

SV1DB
06-05-14, 23:35
Μακάρι να συνεχισθεί ...

SV1JRT
07-05-14, 10:16
ΜΗΠΩΣ θα ήταν καλύτερα να ανοιχτεί ΝΕΟ νήμα που να συζητηθούν τα περί συλλόγου ??
Γιατί οι τελευταίες σελίδες ουδεμία σχέση έχουν με την συνάντηση....
Λέω τώρα εγώ.....

.

SV1GRN
07-05-14, 12:40
Μπράβο τους.
Η είδηση μπορεί να μεταφερθεί στο θέμα ρ/ε σύλλογοι, σωματεία κλπ.

xqtr
08-05-14, 10:46
Οταν σας ρωτησα πως μπορειτε να προσελκυσετε νεο αιμα στον Ρ/Ε... μου ειπατε οτι στον Ρ/Ε ερχεται οποιος εχει το "μικροβιο" απο μονος του και δεν χρειαζεται να κανετε εσεις κατι κτλ κτλ... Στην παραπανω αναρτηση που εγινε παρουσιαση σε σχολειο, δινεται συγχαρητηρια... Μηπως αντιφασκετε; ή μηπως δεν καταλαβατε την ερωτηση που σας ειχα κανει; Τελικα ο Ρ/Ε χρειαζεται τετοιες κινησεις και ακομα περισσοτερες; ή οχι και απλα οποιος εχει το μερακι, "κολλαει" απο μονος του;

Απο τα τοσα παιδια σε εκεινη την παρουσιαση, πιστευω οτι καποια θα ενδιαφερθουν και θα ασχοληθουν περισσοτερο... και γιατι οχι, να τους δωσει και εναν προσανατολισμο στην επαγγελματικη τους κατευθυνση. Αρα δεν μπορει να λετε οτι ξερεις αυτος ειναι ο Ρ/Ε και οσοι πιστοι προσελθετε... Για σκεφτειτε το λιγο.

SRF
08-05-14, 11:31
Οταν σας ρωτησα πως μπορειτε να προσελκυσετε νεο αιμα στον Ρ/Ε... μου ειπατε οτι στον Ρ/Ε ερχεται οποιος εχει το "μικροβιο" απο μονος του και δεν χρειαζεται να κανετε εσεις κατι κτλ κτλ... Στην παραπανω αναρτηση που εγινε παρουσιαση σε σχολειο, δινεται συγχαρητηρια... Μηπως αντιφασκετε; ή μηπως δεν καταλαβατε την ερωτηση που σας ειχα κανει; Τελικα ο Ρ/Ε χρειαζεται τετοιες κινησεις και ακομα περισσοτερες; ή οχι και απλα οποιος εχει το μερακι, "κολλαει" απο μονος του;

Απο τα τοσα παιδια σε εκεινη την παρουσιαση, πιστευω οτι καποια θα ενδιαφερθουν και θα ασχοληθουν περισσοτερο... και γιατι οχι, να τους δωσει και εναν προσανατολισμο στην επαγγελματικη τους κατευθυνση. Αρα δεν μπορει να λετε οτι ξερεις αυτος ειναι ο Ρ/Ε και οσοι πιστοι προσελθετε... Για σκεφτειτε το λιγο.

Δυστυχώς ισχύει ότι το "μικρόβιο" τελικά θα το αποκτήσουν ελάχιστοι... και αυτοί που τελικά το είχαν στο DNA τους εκ γεννετής! Όσο & αν αυτό μοιάζει υπερβολή!
Η παρουσίαση και όποια αντίστοιχη παρουσίαση... σαφώς και είναι εποικοδομητική από κάθε άποψη!

Από τα τόσα παιδιά προσωπικά πιστέυω ότι ΟΥΤΕ ένα δεν θα ασχοληθεί... ΑΝ ΔΕΝ είχε ήδη τον ιό! Απλά το σημαντικότερο που θα βγεί από τέτοιες παρουσιάσεις είναι η διάδοση της ΥΠΑΡΞΗΣ του ραδιοερασιτεχνισμού ως έννοια! Και αυτό είναι εξ' ίσου σημαντικό! Γιατί αύριο ΟΛΑ τα παιδιά αυτά θα γνωρίζουν ότι ο γείτονας απέναντι με τα "κέρατα" στην ταράτσα του... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ "ΚΑΚΟΣ ΛΥΚΟΣ" αλλά ούτε και είναι ο "καρκίνος" της γειτονειάς τους και θα τρέχουν και αυτά ως νεοκόροι δίπλα στην κάθε Χ λουκά να ξορκίσουν τον κεραιοβελβεζούλ στο πυρ το εξώτερον!!!
Μάλιστα ίσως λειτουργήσουν και ΑΝΑΣΤΑΛΤΙΚΑ στις γονειακές "προστατευτικές" προθέσεις, αποκαθηλώσεως των "διαολοκεράτων" αυτών... αφού θα πουν στους γονείς τους ότι ξέρουν τι είναι και το είδαν και το έμαθαν και στο σχολείο τους!!!

Ας μην γίνει κανένας τους ρ/ε! Αν ξέρουν όμως ότι υπάρχει εκτός του ψαρέματος, του κυνηγιού, του μπιλιάρδου, και της μπάλλας, και ένα χόμπυ που ασχολείται με κεραίες, πομποδέκτες, και επαφές με ασύρματες μεθόδους... ίσως να προσφέρουν πιό πολλά εντέλει στο μέλλον στον ρ/ε γενικά!!!

SRF
08-05-14, 11:34
ΜΗΠΩΣ θα ήταν καλύτερα να ανοιχτεί ΝΕΟ νήμα που να συζητηθούν τα περί συλλόγου ??
Γιατί οι τελευταίες σελίδες ουδεμία σχέση έχουν με την συνάντηση....
Λέω τώρα εγώ.....

.

Σωστός!!! Άλλωστε η Κυριακή 27/04/2014 έχει περάσει προ πολλού!!! :biggrin:

antonis_p
08-05-14, 12:31
Η παρουσίαση έχει πρωταρχικά σκοπό να ενημερώσει τον κόσμο για το τί είναι ο ραδιοερασιτεχνισμός. Στην πλειοψηφία του ο κόσμος δεν ξέρει τί είναι ραδιοερασιτεχνισμός. Ο καθένας έχει υπόψιν του κάτι διαφορετικό. Σκέψου πως εδώ μέσα που υπάρχουν ραδιοερασιτέχνες και που έχει αναλυθεί πολλάκις το θέμα, και που έχει γνωστοποιηθεί η νομοθεσία κλπ, και πάλι κάποιοι που κάνουν διάφορα λιγότερο ή περισσότερο παρεμφερή, ακόμα αυτοπροσδιορίζονται έτσι!

Πριν γίνω ραδιοερασιτέχνης ήμουν πειρατής, ήμουν cber ήμουν διάφορα, και θα είχα γινει ραδιοερασιτέχνης αν είχα ενημερωθεί για αυτό το πράγμα νωρίτερα. Το μικρόβιο υπήρχε αλλά δεν είχε γίνει η σωστή διάγνωση :)

lepouras
08-05-14, 12:41
Το μικρόβιο υπήρχε αλλά δεν είχε γίνει η σωστή διάγνωση :)
χα και τώρα τη κατάλαβες? στα τρώνε οι γιατροί(των rfομηχανημάτων:biggrin:)
έτσι είναι αυτές οι ασθένειες. όσο δεν ξέρεις ότι τις έχεις απλά ποτέ δεν το καταλαβαίνεις. μόλις το μάθεις τρέχεις στα νοσοκομία τον dx κλπ. περαστικά μας.:wiink:

xqtr
08-05-14, 12:46
Ετσι... συμφωνουμε.. απλα πρεπει να "φανει" κ λιγο ο ρ/ε ωστε αυτος που εχει το μικροβιο σε ληθαργο να το ξυπνησει.

Ολα αυτα που λεει ο SRF ειναι σωστα μεν, αλλα απο την αλλη αν δεν πεις σε αυτα τα παιδια πιο ειναι το σωστο, θα συνεχισουν να πιστευουν οτι ο τυπος διπλα με την κεραια ειναι "περιεργος". Ενημερωση κ παιδεια χρειαζετε.

lepouras
08-05-14, 12:50
Ολα αυτα που λεει ο sfe ειναι σωστα μεν,
να σε προλάβω να κάνεις την διόρθωση πριν ο sfe πεταχτεί σαν sfeντόνα. SRF πες τον και θα καταλάβει(συνήθως ακούει και στο Γιώργος αλλά το ξεχνά:biggrin:).

xqtr
08-05-14, 18:15
να σε προλάβω να κάνεις την διόρθωση πριν ο sfe πεταχτεί σαν sfeντόνα. SRF πες τον και θα καταλάβει(συνήθως ακούει και στο Γιώργος αλλά το ξεχνά:biggrin:).

Sorry.. εγραφα με tapatalk και δεν το θυμομουν καλα... :( Διορθωθηκε...

SV1DB
08-05-14, 18:37
Είναι θετική η κίνηση αλλά όπως είχα πει και στην συνάντησή μας ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη η όλη οργάνωση πρέπει να στοχεύει σε όλη την επικράτεια... και είναι γεγονός ότι ένα 10 % θα ενδιαφερθεί και από αυτούς ένα 3-5 % θά ακολουθήσει τον Ρ/Ε. Αυτή ήταν η ποσοστιαία δημοσκόπηση από τα αποτελέσματα τέτοιων κινήσεων γιαυτό εάν θέλουμε νέο "αίμα" και όχι απλή μετάγγιση θέλει πολλές τέτοιες προσπάθειες...