PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με τα βιογραφικά στο QRZ.com



john_b
16-05-14, 10:42
Πρόβλημα με τα βιογραφικά στοιχεία των ρ/ε στο QRZ.com έχει προκύψει τις τελευταίες μέρες. Ήμουν ο πρώτος που το διαπίστωσε (έχασα και εγώ το προφίλ μου) και άνοιξα θέμα στο φόρουμ του QRZ και ακλούθησαν και άλλα θέματα και αναφορές ότι πάρα πολλοί χρήστες της υπηρεσίας έχουν χάσει το προφίλ τους. Μάλιστα υπάρχουν και αναφορές για χαμένες καταχωρήσεις στο logbook, τραγικό, ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι είχαν backup μέχρι το Απρίλιο!

Αν και τα στοιχεία του logbook τα ανεβάζω και στο Eqsl, υπάρχει πρόβλημα μια και μόνο στο QRZ υπάρχει πεδίο για αναγραφή της συχνότητας που έγινε το QSO και δεν θέλω να χάσω τις συχνότητες. Πήρα λοιπόν χειροκίνητα αντίγραφο του logbook στο QRZ για σιγουριά και κάποια στιγμή που είχα χρόνο κάθισα και έφτιαξα το προφίλ μου από την αρχή.

Ίσα που πρόλαβα γιατί μόλις το ανέβασα και πήγα να κάνω επεξεργασία, η σελίδα επεξεργασίας του βιογραφικού κόλλαγε σε μια διαρκή προσπάθεια να φορτώσει, χωρίς αυτό να είναι εφικτό. Διαβάζοντας στο φόρουμ είδα ότι ήταν γενικό το πρόβλημα. Οι συντονιστές εκεί είπαν ότι κοιτάνε να φτιάξουν ότι έχει προκύψει αλλά τα προφίλ χάθηκαν και μόνο αν είχε γίνει τελευταία επεξεργασία τους μπορεί κάποιος να επαναφέρει ένα παλιότερο σημείο.

Τι γίνεται όμως με τις διάφορες αποστολές, τα ειδικά διακριτικά, κ.λπ., που ανεβάζουν ένα προφίλ με σημαντικά στοιχεία και δεν ξαναμπαίνουν ώστε να δουν ότι αυτά χάθηκαν;

Το QRZ έγινε ιδιαίτερα αναξιόπιστο πια, τουλάχιστον για μένα. Περιμένω τώρα πότε θα γίνει επισκέψιμη η φόρμα επεξεργασίας των βιογραφικών για να κάνω κάτι διορθώσεις που θέλω. Επίσης είχα χάσει τον κώδικα του flag counter και είπα ότι θα πάει χαμένο, τελικά ανακάλυψα μια σελίδα που αναζητάς αποθηκευμένες (cache) σελίδες μέχρι 15 μέρες πριν και βρήκα το παλιό προφίλ μου και ανάκτησα τον κώδικα του κοντέρ.

Η σελίδα είναι αυτή:
http://www.cachedpages.com/

Βάλτε στο πεδίο αναζήτησης το προφίλ σας, π.χ.:
http://www.qrz.com/db/SV1PIZ
και θα σας πάει σε μια παλιότερη έκδοση να πάρετε ότι θέλετε από εκεί, απλά βιαστείτε.

Επίσης, αν έχει κάποιος να προτείνει καμιά ενναλακτική σελίδα σαν το QRZ αλλά να είναι αξιόπιστη, ας το κάνει.

SV1GRN
16-05-14, 11:59
Το qrz είναι η δημοφιλέστερη σελίδα για να βάζεις τα στοιχεία σου (άλλες πχ http://hamcall.net/call) Μπορείς να κρατάς αντίγραφα σε περίπτωση που συμβεί κάτι για να μην τα ξαναγράφεις. Αποφεύγω να καταχωρώ ημερολόγεια εκεί, ούτε με εξυπηρετεί αυτή η δυνατότητα. Σε κάθε περίπτωση ο κάθε ρ/ε χρειάζεται να φροντίζει να έχει αντίγραφα αποθηκεύοντας τα σε διάφορα σημεία (επι πληρωμή, δωρεάν κλπ), σε στικ, εξ. δίσκους κλπ. Επειδή είμαστε ότι λέει το logbook μας (κατά το είμαστε ότι τρώμε hihi)
Όποιος όμως θέλει να έχει σελίδες με πολλές πληροφορίες ας πάει σε φορείς όπως blogger κλπ.

john_b
16-05-14, 12:04
Έκανα και μια εγγραφή εδώ:
http://qrzcq.com/

Και θα κάνω και σε αυτό που έβαλε ο Παναγιώτης αργότερα.

antonis_p
16-05-14, 12:06
Μάλιστα υπάρχουν και αναφορές για χαμένες καταχωρήσεις στο logbook, τραγικό, ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι είχαν backup μέχρι το Απρίλιο!

Αν και τα στοιχεία του logbook τα ανεβάζω και στο Eqsl, υπάρχει πρόβλημα μια και μόνο στο QRZ υπάρχει πεδίο για αναγραφή της συχνότητας που έγινε το QSO και δεν θέλω να χάσω τις συχνότητες. Πήρα λοιπόν χειροκίνητα αντίγραφο του logbook στο QRZ για σιγουριά και κάποια στιγμή που είχα χρόνο κάθισα και έφτιαξα το προφίλ μου από την αρχή.

Το QRZ.com δεν είναι logbook.


Το QRZ έγινε ιδιαίτερα αναξιόπιστο πια, τουλάχιστον για μένα.

Ειναι σύνηθες να δέχονται επιθέσεις διάφορες σελίδες, συμβαίνουν αυτά. Στο QRZ.com δεν έχει συμβεί ξανά. Το QRZ.com είναι η πιο γνωστή database ραδιοερασιτεχνικών διακριτικών κλήσης. Πιστεύω πως δεν θα επηρεαστεί η επισκεψιμότητά του από τους παλιούς του χρήστες.

antonis_p
16-05-14, 12:09
Έκανα και μια εγγραφή εδώ:
http://qrzcq.com/


Με 71κ users δεν νομίζω πως μπορεί να συγκριθεί με το QRZ.com

john_b
16-05-14, 12:14
Αντώνη πιο πολύ για να υπάρχουν τα βασικά στοιχεία καταχωρημένα για μια στραβή όπως αυτή, εχτές για κάποιες ώρες δεν ήταν καν διαθέσιμο, οπότε και μπορούν να αναζητήσουν αλλού οι ενδιαφερόμενοι.

Εγώ (και διαβάζω πάρα πολλοί ακόμη) χρησιμοποιώ το QRZ σαν βασικό Logbook, αφού δίνουν αυτή την δυνατότητα θα πρέπει να φροντίζουν για καθημερνά buckup. Υπάρχουν μέλη που σκάνε και συνδρομή και έχουν χάσει τα στοιχεία τους, απαράδεκτο.

antonis_p
16-05-14, 12:22
Αντώνη πιο πολύ για να υπάρχουν τα βασικά στοιχεία καταχωρημένα για μια στραβή όπως αυτή, εχτές για κάποιες ώρες δεν ήταν καν διαθέσιμο, οπότε και μπορούν να αναζητήσουν αλλού οι ενδιαφερόμενοι.

Εγώ (και διαβάζω πάρα πολλοί ακόμη) χρησιμοποιώ το QRZ σαν βασικό Logbook, αφού δίνουν αυτή την δυνατότητα θα πρέπει να φροντίζουν για καθημερνά buckup. Υπάρχουν μέλη που σκάνε και συνδρομή και έχουν χάσει τα στοιχεία τους, απαράδεκτο.

Εγώ είμαι συνδρομητής και δεν έχω χάσει τίποτα. Όσο αφορά το log, το QRZ.com ΔΕΝ είναι logbook:
The QRZ Logbook, available to all QRZ registered users, is a feature that enables users to log their on-air
contacts (QSO's) with worked stations into QRZ’s Cloud Database

Το log σου το κρατάς εσύ στο δικό σου PC ή σε χαρτί και κρατάς εσύ όσα backup θέλεις.

john_b
16-05-14, 14:58
Δεν είπα ότι χάθηκαν από όλους, αλλά από πολλούς.

Dragonborn
16-05-14, 23:22
Εγώ (και διαβάζω πάρα πολλοί ακόμη) χρησιμοποιώ το QRZ σαν βασικό Logbook, Κακώς. Αν κάνεις επαφές από αυτές που έχει νόημα να κρατάς logbook, βάλε ένα πρόγραμμα όπως το logger32 (http://www.logger32.net) ή κάτι ανάλογο και κράτησε αντίγραφα ασφαλείας σε μορφή ADIF (http://www.adif.org). Αν πάλι κάνεις συνήθεις επαφές στα VHF και στους αναμεταδότες, μπορείς να κρατάς ένα χειρογραφικό logbook για το τυπικό.

john_b
19-05-14, 15:49
Πόσο μαλάκες είναι εκεί στο QRZ επιτέλους;
Έχω βγει κυριολεκτικά από τα ρούχα μου.
Τους έχω στείλει 3 μηνύματα στο κέντρο υποστήριξης που έχουν και τους λεω ότι δεν φορτώνει το παράθυρο της επεξεργασίας του βιογραφικού για να κάνω κατι αλλαγές που θέλω και αυτοί μου εξηγούν συνεχώς πως να επεξεργαστώ βήμα βήμα τις εικόνες μου. Ρε δεν θέλω τι εικόνες, ΘΕΛΩ ΤΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΌ, τα ίδια αυτοί.
Το ξέρω ότι τα αγγλικά μου είναι χάλια αλλά πέστε μου τι καταλαβαίνεται διαβάζοντας το παρακάτω που τους έστειλα:

That's incredible. You do not understand me.
I don't want to edit my photos, I want to edit my biography and I can not.
The browser does not load correctly the window of the biography. I have work with many different browser and i still have problem.
Mercy.

Αν τα γράφω λάθος, ας μου φτιάξει κάποιος ένα μήνυμα σωστό, τι να πω.
Οι υπόλοιποι επεξεργάζεστε το βιογραφικό σας χωρίς πρόβλημα; Φορτώνει δλδ το σχετικό παράθυρο της επιλογής και βλέπετε τα κείμενα σας κανονικά;
Γιατί εμένα μένει σε ένα διαρκές φόρτωμα που δεν το ολοκληρώνει ποτέ.

SV1GRN
19-05-14, 17:10
Γιάννη τώρα που δοκίμασα το φορτώνει (με mozilla firefox που χρησιμοποιώ).

antonis_p
19-05-14, 17:21
Και ο δικός μου (chrome) φορτώνει κανονικά, φωτό, text, όλα.

john_b
19-05-14, 19:22
Κατέβασα τον mozilla firefox και μου άνοιξε ο επεξεργαστής, αλλά κενός. Επέλεξα να εγκαταστήσω μια παλαιώτερη έκδοση βιογραφικού και έβαλα μια που είχα μόνο τα κείμενα, χωρίς τις εικόνες. Τα πήρε και μετά δεχόταν επεξεργασία κανονικά. Έβαλα έπειτα πάλι τις εικόνες και το flag counter και τώρα δουλεύει σωστά. Ίσως υπήρχε κάτι λάθος στον κώδικα του τελευταίου βιογραφικού και το έκανε αυτό. Με παίδεψε τις τελευταίες ημέρες. Τους ενημέρωσα ότι το πρόβλημα λύθηκε και πήρα αντίγραφο όλου του κώδικα του βιογραφικού, μια φορά την πατάει κανείς.