PDA

Επιστροφή στο Forum : Buttons για λειτουργια μοτερ



thabibikas
31-05-14, 02:56
Καλησπερα. χρειαζομαι την βοηθεια σας.Θελω να ελεγχω 2 μοτερ (αριστεροστροφα και δεξιοστροφα) με την ιδια τροφοδοσια. σε τι συνδεσμολογια θα μπουν τα μπουτον? 4 μποτον θελω να εχω.
-αριστερα-->μοτερ 1
-δεξια-->μοτερ 1
-αριστερα-->μοτερ 2
-δεξια-->μοτερ 2
Η τροδοφοσια ειναι 12v
ευχαριστω!

lepouras
31-05-14, 16:33
θες μπουτον με NC NO COM.
51244

vasilllis
31-05-14, 20:55
stop δεν θα εχει? μονιμα θα λειτουργουνε???

GR_KYROS
31-05-14, 21:29
Σωστό το σχέδιο του Γιάννη με την προϋπόθεση να βρεις μπουτον με NC και να αντέχει το ρεύμα που χρειάζεσαι….
Εάν έχεις μεγάλο ρεύμα μοτέρ είναι μονόδρομος τα relay
51245

thabibikas
31-05-14, 22:31
απο μπαταρια αυτοκινητου θα δουλευει. στο θα εχει οταν δεν θα πατας τα button

thabibikas
31-05-14, 22:43
μπορειται να μου στειλετε μερικους συνδεσμους με τετοια Buttons γιατι δεν βγαζω ακρη?

GR_KYROS
31-05-14, 22:52
http://shop.kassidiaris.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=0&products_id=642&zenid=jfrbralpkl4opju68017rpf4t4

thabibikas
01-06-14, 22:44
http://www.ebay.co.uk/itm/Arcade-Game-24mm-Yellow-Momentary-Push-Button-1NO-1NC-SPDT-Micro-Switch-/350801097611?pt=UK_BOI_Electrical_Components_Suppl ies_ET&hash=item51ad5ff38b αυτο κανει?

el greco 1
02-06-14, 00:33
αν τα δουλεψειs με ρελε οπωs σου ειπαι ο βαγγεληs ειναι οκ! αν κανειs το σχεδιο του γιαννη αυτα δεν νομιζω να αντεχουν αμπερ σε χαμηλη ταση απ ευθειαs.ποσα αμπερ φορτιο εχειs εκει?

lepouras
02-06-14, 01:24
Γιώργο επειδή τελευταία(χωρίς να θέλω να θίξω το παλικάρι μιας και δεν το έκανε) αν πριν απαντήσεις ζητήσεις περισσότερες πληροφορίες γίνετε χαμός γιαυτό απάντησα αποκλειστικά σε αυτό που ρώτησε. αν έδινε και τα στοιχεία του τή μοτερ είναι θα του έφτιαχνα και εγώ κύκλωμα με ρελέ. τουλάχιστον τώρα έχει και τα δύο. αν δώσει πληροφορίες θα πάρει και ποιο συγκεκριμένη απάντηση.

mathios
02-06-14, 02:01
Καλησπερα σε ολους



θες μπουτον με NC NO COM.
51244

Γιαννη ετσι οπως το εχεις φτιαξει νομιζω οτι για να δουλεψει, αν δεν κανω λαθος θα πρεπει να παταει σε καποιες περιπτωσεις και τα 2 ανα μοτερ για να δουλευει σωστα.



Σωστό το σχέδιο του Γιάννη με την προϋπόθεση να βρεις μπουτον με NC και να αντέχει το ρεύμα που χρειάζεσαι….
Εάν έχεις μεγάλο ρεύμα μοτέρ είναι μονόδρομος τα relay
51245

Βαγγελη στο κυκλωμα που εχεις αν δεν κανω λαθος υπαρχει ενα μειονεκτημα. Αν ειναι με μπουτον θα πρεπει να παταει συνεχεια το μπουτον μιας και δεν εχει "αυτοσυγκρατηση". Τωρα αν ειναι διακοπτες υπαρχει κινδυνος αν πατηθουν και τα 2 να γινει βραχυκυκλωμα.


Τωρα οσον αφορα το παλικαρι που ανοιξε το θεμα υπαρχουν ετοιμες λυσεις οπως αυτην εδω http://www.genieshop.gr/ilektrologikos-exoplismos/mpoiton-mpoitonieres/mpoiton-exoter-stegana-start-stop-start-sc3-10-vem.html
με 2 τετοια καθαρισες (Δυστυχως δεν μπορεσα να βρω με 2 μπουτον). Αλλα και παλι θα δουλευουν για οσο πατας το μπουτον.

Για μονιμη λειτουργια αυτο που μου ερχετε στο μυαλο ειναι ενας μεταγωγικος διακοπτης τυπου μπουτον 6 επαφων(για την φορα του κινητηρα) σαν αυτο που σου εδειξε ο βαγγελης και ενας απλος για το start/stop του κινητηρα.
Διαφορετικα οπως σου ειπαν πας σε λυσεις με ρελε.




Το θεμα ειναι οτι δεν ξερουμε το σεναριο που θες να το χρησιμοποιησεις και τα χαρακτηρηστικα των μοτερ για να προτεινουμε την καλυτερη λυση.




Τα παραπανω γραφτηκαν φιλικα και δεν εχουν σκοπο να προσβαλουν κανεναν.

lepouras
02-06-14, 02:43
όχι αν προσέξεις δεν θα χρειαστεί να πατήσει 2 για ένα μοτέρ. δες το καλύτερα.
και αν πατήσει ταυτόχρονα και τα 2 απλά δεν θα δουλέψει. θα είναι απλά στο (-) και τα 2 άκρα του μοτερ.
ζήτησε μπουτον και όχι αυτοσυγκράτηση. αλλιώς δεν θα έπαιρνε αυτά τα σχέδια.
είπα χωρίς άλλες πληροφορίες όλα τα άλλα είναι συζητήσεις απλά για να ασχολούμαστε.
και εγώ τα λέω φιλικά.

mathios
02-06-14, 10:28
Καλήμερα

Έχεις δίκιο τελικά Γιάννη καμία σχέση με αυτό που κατάλαβα αρχικά. Δεν είχα παρατηρήσει οτι δεν ήθελε αυτοσυγκράτηση και θεώρησα και τα 2 σχέδια (το δικό σου και του Βαγγέλη οτι είναι με αυτοσυγκράτηση και διακόπτη και όχι μπουτόν χωρίς αυτοσυγκράτηση. Άκυρο το σχόλιο μου, ήθελα να ήξερα τι διάβαζα νυχτιάτικα.

thabibikas
05-06-14, 15:50
Καλησπερα. Θα δουλευουν με 2 μικρα μοτερ.ειναι μεσα σε ενα προβολεα. Το χρειαζομαι για την βαρκα. Κ με ενδιαφερει να πρεπει να το κρατάω πατημενο συνεχειατο κουμπι. Τωρα τα χςρακτηριστικα των μοτερ πως θα τα βρω αφου δεν γραφουν κατι? ΕΕυχαριστώ πολυ για την ολη βοηθεια

thabibikas
09-06-14, 05:43
μιας και εχω μπερδευτει. για να φτιαξω το σχεδιο του lepouras. τι Τυπου buttons χρειαζομαι?

FILMAN
09-06-14, 17:29
Αν μιλάς για το σχήμα στο #2, χρειάζεσαι μπουτόν με μια μεταγωγική επαφή (ή μια N.Ο. και μια N.C.) έκαστο, που να αντέχουν το ρεύμα του μοτέρ.

thabibikas
10-06-14, 20:12
εδω στην αθηνα υπαρχει ενα μαγαζι που μπορω να βρω τετοια?

FILMAN
11-06-14, 16:02
Για τι ρεύμα μιλάμε;

thabibikas
12-06-14, 15:48
2 Μικρα μοτερ θα κουναει.

http://i62.tinypic.com/2hn99uq.jpg

GM2410
JBA6 ειναι τα χαρακτηριστικα του, δεν ξερω τι ταση θελει ουτε το ρευμα του. πως μπορω να το μαθω?
χρειαζομαι λιγη βοηθεια γτ ειμαι αρχαριος

thabibikas
13-06-14, 15:49
υπαρχει καμια απαντηση?

FILMAN
13-06-14, 17:07
Εντάξει μικρά είναι. Βάλε κάποιο μεταγωγικό μπουτόν που να αντέχει το λιγότερο 1 ... 2Α.

.::Nikos::.
13-06-14, 20:31
Απλά κάτι μου λέει πως στα 12V θα τα τσουρουφλίσεις. :001_unsure: (το φαντάζομαι διότι τέτοια μοτεράκια βρίσκεις σε παιχνιδάκια με μπαταρίες maximum 4.5-6V)

thabibikas
15-06-14, 19:30
εφτιαξα το κυκλωμα που ηθελα με 2 διακοπτες τυπου κουνιας.(ON-OFF-ON)
Στο ενα ON δινει +12v(για δεξιοστροφη κινηση) και στο αλλο ON -12v (για αριστεροστροφη κινηση). Το ιδιο αντιστοιχα γινεται και στο αλλο μοτερ.
Τωρα μεσα απο το ιδιο κυκλωμα θα ηθελα να αναβω και την λαμπα του προβολεα 12v -50w.
ΛΟΓΙΚΑ (λεω ετσι γιατι η βαρκα οπου θα τοποθετηθει δεν ειναι δικη μου,) συνεπως δεν ξερω τι παιζει με την τροφοδοσια. Αν η τροφοδοσια δεν ειναι 12v σταθερο και ειναι 12v-14.2v οπως στα αυτοκινητα,

1)τι θα πρεπει να κανω ωστε να μην μου καει η λαμπα?
2)Τα μοτερ χρειαζονται διοδο για να μην κανουν σε περιπτωση που το ρευμα φτανει 14,2v.Tα μοτερακια ειναι σιγουρα 12v τελικα.
3)για να βαλω ενα led για την ενδειξη on, χρειαζομαι κατι αλλο περα απο μια αντισταση?

Ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια που μου εχετε προσφερεi μεχρι τωρα.

http://i58.tinypic.com/otzrko.jpg

thabibikas
16-06-14, 00:32
σκεφτηκα πως πρεπει να φτιαξω ενα voltage regulator 12v, γιατι η ταση θα ειναι 12-14,2v. Για να δω που θα κινηθω κοιταξα τι αμπερ καταναλωση εχω. Η λαμπα μου λεει πως ειναι 12,8 v 50w 3.9a.
τα μοτερακια ειναι 12v. σκεφτηκα κατι τετοιο http://www.eleccircuit.com/wp-content/uploads/2007/09/12v_regulator.gif αλλα το συγκεκριμενο εχει καταργηθει και θα πρεπει να παιξω με lt1084ct-12 που εχει τις ιδιες προδιαγραφες. επιπλεον θελω να μου πειτε πως η τηλεκατευθυνση που ειχε το L7812CV αναβε την λαμπα καθως και δινει output Μολισ 1,5Α.
αυτη ειναι η τηλεκαυτευθυνση που ειχε:


http://i59.tinypic.com/2nrdbnt.jpg

.::Nikos::.
16-06-14, 01:11
Για τα μοτερακια αυτο σκεφτομουν κι εγώ, αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα. Τα voltage regulators για να λειτουργήσουν σωστά χρειάζονται κάποια διαφορά στην τάση εισόδου και εξόδου (dropout voltage το λένε στο datasheet). Στο συγκεκριμένο (7812) ο κατασκευαστής λέει ότι θες τουλάχιστον 2V μεγαλύτερη είσοδο από ότι έξοδο, αυτό σημαίνει πως δε θα σου σταθεροποιεί σωστά όταν θα τροφοδοτείται με 12V.
Θα υπάρχουν σίγουρα κάποια regulators που θα έχουν μικρότερο Dropout Voltage αλλά δε γνωρίζω περισσότερα για να σου πω.

Για την λάμπα ούτε καν θα σε φτάνουν τα A που αντέχει το συγκεκριμένο. Αλλά η λάμπα δε νομίζω να πάθει τίποτε στα 14V. Και οι λάμπες στο αυτοκίνητο 12V λένε, αλλά δε χαμπαριάζουν στα 14 (εκτός αν αυτή η ανοχή περιορίζεται αποκλειστικά στις λάμπες αυτοκινήτου, που δε νομίζω)

Τέλος για το led, θεωρώ πως ναι μπορείς απλά να το βάλεις απλά με μία αντίσταση (υπολογίζοντας την μέγιστη τάση που θα τροφοδοτηθεί φυσικά και όχι τα 12V)

Ας πει και κάνας πιο ειδικός κάτι βρε παιδιά :-P

thabibikas
16-06-14, 02:43
Νικο σε ευχαριστω για τις πληροφοριες, οποτε για την λαμπα δεν χρειαζεται να παρεμβαλεται τιποτα πριν απο αυτη?. οποτε το 7812 που ειχε απο μονος του ο προβολεας ειναι καθαρα και μονο για τα μοτερακια ετσι?

Να επισημανω οτι ο προβολεας ειχε τηλεκατευθυνση και ολη αυτη η διαδικασια γινεται γιατι εφτιαξα το παραπανω που θα το ελεγχω αντι της τηλεκατευθυνσης.
Το ρελε και το ολοκληρωμενο, ειναι δηλαδη μονο για να αναβοσβηνει την λαμπα μεσω τηλεκατευθυνσης? ειχε και λειτουργεια SOS. Εγω στην περιπτωση μου δεν το χρειαζομαι ετσι?

.::Nikos::.
16-06-14, 05:12
Δε μπορουμε να ξερουμε με σιγουρια τι εκανε το καθε τι στην πλακετα αν δε δουμε το κυκλωμα. Υποθετικα ομως βλεποντας οτι ο regulator αντεχει 1 το πολυ 1.5A δε μπορει να αναψει 50W λαμπα.
Δε θελω να σε παρω στο λαιμο μου αλλα πιστευω πως η λαμπα απλα περναει απο το ρελε για να μπορει να δουλεψει με τον τηλεχειρισμο (ο τηλεχειρισμος οπλιζει το ρελε και τροφοδοτειται η λαμπα απο τα 12-14v)
Δε μπορεις να δεις που συνδεοταν η λαμπα; Να ακολουθησεις το κυκλωμα στην πλακετα και να το βρεις;

Edit: το lm1084 εχει μικροτερο dropout voltage απο αυτο που εχει η πλαλετα πανω αλλα αφου το ειχε η πλαλετα πανω καο δεν ειχε προβλημα γιατι να εχεις εσυ αν το φτιαξεις; :-P δε ξερω πολλα ομως ξαναλεω!
Sent from Tapatalk.

thabibikas
16-06-14, 13:01
An φτιαξωω ενα σταθεροποιητη στα 12v με 5Α ωστε να καλυπτεται και η λαμπα, δεν θα ειναι καλυτερα?

thabibikas
16-06-14, 20:18
Ο σταθεροποιητης πιστευω θα πυρωνει. οποτε θα χρειαζεται ψυχτρα!! σκεφτηκα να βαλω εναν πυκνωτη σεχετικα μεγαλουτσικο πριν την εισοδο του κυκλωματος. και μια διοδο γυρω στο 1,5αμπερ στο καθε μοτερ!! ακουω διορθωσεις.

lepouras
16-06-14, 21:25
εγώ θα σου έλεγα να μην κάνεις τίποτα από όλα αυτά. ούτε τα μοτεράκια ούτε η λάμπα θα πάθουν τίποτα. η σταθεροποίηση ήταν για το ολοκληρωμένο για να τροφοδοτείτε με σταθερή τάση το κύκλωμα.(έτσι πιστεύω) τα μοτεράκια δεν δουλεύουν και συνέχεια για να φοβάσαι μην πάθουν κάτι. οπότε άποψή μου μην ασχοληθείς με σταθεροποίησις κλπ.

thabibikas
16-06-14, 22:25
Γιαννη σε ευχαριστω για την απαντηση σου, αλλα μια διοδος σε καθε μοτερ δεν θα ηταν καλο να βαλω? και εναν πυκνωτη στην εισοδο του κυκλωματος μιας και δεν ειναι κατι δυσκολο?? ειμαι αρχαριος και απλα μαθαινω.

lepouras
16-06-14, 22:49
αν βάλεις δίοδο στο κάθε μοτέρ πώς θα κάνεις την αλλαγή κατεύθυνσης του προβολέα που πρέπει να τους αλλάζεις την πολικότητα? και όχι δεν χρειάζεται. ο πυκνωτής το μόνο που θα μπορούσε να προσφέρει είναι κατά την εκκίνηση τον μοτέρ να δίνει το απότομο αμπεραζ που ζητάνε αλλά αυτό θα είχε νόημα αν είχε μικρή μπαταρία ή μεγάλα μοτερ. όπωσ σου είπα πιστεύω ότι είναι περιττά όλα αυτά.

.::Nikos::.
17-06-14, 00:45
Δε καταλαβαίνω στο σκεπτικό σου με την δίοδο. Τι θέλεις να κερδίσεις με αυτό;

Γιάννη το ολοκληρωμένο νομίζω ότι έχει δικό του σταθεροποιητή ακριβώς δεξιά από τον κρύσταλλο (αυτό το μπλε, κρύσταλλος δεν είναι; )
Στη μέση της πλακέτας βλέπω πολλά τρανσίστορακια και θεωρώ πως διεγείροντας τα από το ολοκληρωμένο, τροφοδοτούνται τα μοτεράκια και ίσως και το ρελέ (αν και δε θα πάθει τίποτα στα 14V) μέσω του σταθεροποιητή των 12V που έχει. Το ρελέ μάλλον είναι για την λάμπα και αφού δε βλέπουμε κάνα regulator που να αντέχει 50βαττ, η λάμπα δε θα έχει τίποτα.

Νομίζω πολύς ντορος για το τίποτα. Αν θες για τα μοτεράκια να φτιάξεις regulator απλά είναι τα πράγματα. Η λάμπα κατευθείαν από την τροφοδοσία της βάρκας και το ενδεικτικό led αν το θες να ανάβει με τη λάμπα, υπολόγισε για τα 14V και δε νομίζω να έχεις πρόβλημα (να φωτίζει πχ αισθητά λιγότερο όταν έχεις 12V και περισσότερο όταν έχεις 14)