PDA

Επιστροφή στο Forum : σύνδεση πιατου με τν



angeleon98
29-06-14, 10:14
Καλημέρα έχω μια απορία γιατί άκουσα κάτι αυτές τις μέρες και μήπως ξέρει κάποιος αν ισχύει.
Έχω στο σπίτι πιάτο για νοβα αλλά 2 τηλεοράσεις. Η μία είναι συνδεδεμένη με την νοβα.
Μπορώ να τραβήξω ένα καλώδια από το πιάτο για να συνδέσω την άλλη τν αλλά μόνο για να πιάνω τα αναλογικά κανάλια... Και τα ψηφιακά όταν λειτουργούν εδώ βέβαια!!!!
Έχω ακούσει γιαυτό την περίπτωση την οποία έκανε κάποιος και ο τεχνικός πήρείναι 100 ε και απλά τράβηξε ένα καλώδιο για να γίνει αυτό...

GiwrgosTH
29-06-14, 10:26
Συγνώμη αλλά κάπου τα έχεις μπερδέψει ίσως... Η Nova είναι άσχετη με την επίγεια λήψη σου. Έχεις το καλώδιο από το πιάτο της που πάει στο δέκτη της και τέλος!
Αυτό δεν έχει να κάνει με την επίγεια λήψη σου που είναι από κανονική κεραία.
Πριν τη Nova πως έβλεπες? Μήπως ο τεχνικός δεν έχει τραβήξει ξεχωριστό καλώδιο για τη Nova και το πέρασε μέσα από το καλώδιο της επίγειας?
Απάντησε σε αυτό και θα βρούμε τη λύση.

angeleon98
29-06-14, 10:36
Αυτό έχει κάνει... Πιάτο, καλωδιο, δέκτης, τηλεόραση.
Απλά έχω ακούσει ότι με ένα δεύτερο καλώδιο από το πιάτο μπορεί να πάει σε άλλη τν και να πιάνεις τα αναλογικά μόνο... Και εμένα μου φάνηκε περίεργο γιαυτό και σας ρωτάω!!!

GiwrgosTH
29-06-14, 10:54
Άρα σου κατεβάζει τη nova και την επίγεια με το ίδιο καλώδιο.
Η άλλη τηλεόραση πως έπαιρνε προ nova? Από κάποια πρίζα? Ή από την κεραία με άλλο καλώδιο?
Και το πιο σημαντικό:
Πριν σου βάλει το πιάτο έβλεπες κανονικά και στις δύο τηλεοράσεις τα επίγεια?

Fixxxer
29-06-14, 11:15
O δεκτης της nova εχει μια υποδοχη απο το δορυφορικο πιατο και μια για κεραια για τις επιγειες ληψεις (ψηφιακες,αναλογικες) τοσο για τις ελευθερες αλλα και τοσο για τις συνδρομητικες...
Για να δεις nova σε 2 tv θες PVR...
To πιατο ειναι μονο για δορυφορικη καμια σχεση με επιγεια ψηφιακη η αναλογικη...
Ολα τα παραπανω γινονται με τον Νova HD 831 αποκωδικοποιητη τωρα αν σου εχει κανει πατεντα ο τεχνικος με αλλον αποκωδικοποιητη για "παρανομη" ληψη παω πασο...

angeleon98
29-06-14, 11:18
Όχι ξεχωριστό είναι... Πριν την νοβα υπήρχεμε κεραία... Απλά τώρα η τν με την κεραία δεν πιάνει καλό σημα...

GiwrgosTH
29-06-14, 11:21
O δεκτης της nova εχει μια υποδοχη απο το δορυφορικο πιατο και μια για κεραια για τις επιγειες ληψεις (ψηφιακες,αναλογικες) τοσο για τις ελευθερες αλλα και τοσο για τις συνδρομητικες...
Δεν έχει επίγεια λήψη ο δέκτης της Nova, ούτε αναλογική, ούτε ψηφιακή.
Έχει μόνο έξοδο για TV με διαμορφωτή.
Επίσης δεν μπορεί να του βάλει άλλο δέκτη ούτε για να βλέπει πειρατικά, ούτε με συνδρομή, μόνο τον HD 831 της Nova που "παντρεύει" και την κάρτα και δε θέλει να δει Nova σε άλλη τηλεόραση, αλλά τα επίγεια μόνο.

angeleon98
29-06-14, 11:24
Όχι ξεχωριστό είναι... Πριν την νοβα υπήρχεμε κεραία... Απλά τώρα η τν με την κεραία δεν πιάνει καλό σημα...

GiwrgosTH
29-06-14, 11:24
Όχι ξεχωριστό είναι... Πριν την νοβα υπήρχεμε κεραία... Απλά τώρα η τν με την κεραία δεν πιάνει καλό σημα...
Αχ βρε Άγγελε μας μπερδεύεις :001_tt2:
Ξεκαθάρισέ μας κάτι πολύ απλό:
Η διαδρομή του καλωδίου της επίγειας κεραίας σου ποια είναι προς τις δύο τηλεοράσεις?
Ξέχνα τη Nova, πες πως δεν έχεις.

Fixxxer
29-06-14, 11:25
http://www.forthnet.gr/media/PayTV/Docs/ENG-M-DRAFTA1-B997-DS831IMH-User-Iss4.pdf
Σελιδα 8-9

Εχω nova και ξερω πως λειτουργει...

GiwrgosTH
29-06-14, 11:36
http://www.forthnet.gr/media/PayTV/Docs/ENG-M-DRAFTA1-B997-DS831IMH-User-Iss4.pdf
Σελιδα 8-9

Εχω nova και ξερω πως λειτουργει...
Οκ τότε...
Αφού ξέρεις πως λειτουργεί, λες και σε μας που δεν το έχουμε βρει που στο μενού ψάχνεις για τα επίγεια αναλογικά και ψηφιακά κανάλια?
Έτσι για να εκμεταλευτούμε όλες τις δυνατότητες του βρε αδερφέ...

mathios
29-06-14, 11:47
Καλημερα

παιδια ειμαι παντελως ασχετος με το αθλημα αλλα μηπως το καλωδιο αυτο ειναι μονο για το πιατο και επειδη εχει τα καναλια (Mega Ant1 και οτι αλλα βλεπει και ο απλος κοσμακης χωρις nova)μεσω της nova νομιζεις οτι εχει περασμενει και ψηφιακη?

angeleon98
29-06-14, 11:49
Μμμμμμμ συγγνώμη ρε παιδιά... Λοιπόν η μία τηλεόραση παίρνει από την επίγεια κεραία και η άλλη παίρνει από το πιάτο... Είναι 2 ξεχωριστές....

GiwrgosTH
29-06-14, 11:50
Καλημέρα Γιώργο.
Όχι, ο άνθρωπος λέει πως από τότε που έβαλε Nova δεν βλέπει τα αναλογικά (Σέρρες είναι, δεν υπάρχουν ψηφιακά εκεί) στη δεύτερη τηλεόραση.
Οπότε έχει κάποιο πρόβλημα συνδεσμολογίας.

GiwrgosTH
29-06-14, 11:52
Μμμμμμμ συγγνώμη ρε παιδιά... Λοιπόν η μία τηλεόραση παίρνει από την επίγεια κεραία και η άλλη παίρνει από το πιάτο... Είναι 2 ξεχωριστές....
Πάμε πάλι...
Η μια τηλεόραση που βλέπεις και είναι συνδεδεμένη με τη Nova έχει ξεχωριστό καλώδιο που πάει από το δέκτη της Nova στην τηλεόρασή σου? Και ο δέκτης της Nova έχει άλλο καλώδιο?
Η άλλη τηλεόραση από που παίρνει την λήψη? Από τι καλώδιο?

angeleon98
29-06-14, 11:55
Η άλλη τηλεόραση παίρνει.από την κεραία σε ενισχυτή και.μετά στην τηλεόραση...

angeleon98
29-06-14, 11:58
Αααααα και δεν είμαι Σέρρες αλλά ελευθερουπολη... Τα ψηφιακά εδώ έχουν κλείσει κάνα μήνα τώρα... Δεν.έχουν αποφάσισε πιανου είναι για να τα φτιάξουν... Μιλάμε μόνο για τα αναλογικά...

GiwrgosTH
29-06-14, 12:00
Άγγελε συγνώμη αλλά δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω... :confused1:
Ίσως να φταίει που είμαι και πολύ πιεσμένος αυτές τις μέρες...
Αν θες γράψε αναλυτικά τι καλώδια υπάρχουν, τι κεραίες υπάρχουν, τι πάει που και που δε βλέπεις. Για να βγάλουμε άκρη και μην πληρώνεις άδικα...
Αν τελικά έχω καταλάβει σωστά η τηλεόραση στην οποία δε βλέπεις τα επίγεια αναλογικά έχει δική της κεραία και η άλλη στην οποία βλέπεις κανονικά τα πάντα έχει πάλι δική της κεραία. Σωστά?

Οκ Ελευθερούπολη βλέπεις αναλογικά και από τοπικό αναμεταδότη και από το Βασιλάκι, αλλά δεν είναι εκεί το πρόβλημα.

angeleon98
29-06-14, 12:08
Οκ πάμε πάλι από.την αρχή...
Έχει.μπει πιάτο νοβα>καλώδιο>αποκωδικοποιητης>τηλεόραση.

Στην δεύτερη τηλεόραση: κεραία (η απλή για αναλογικά)>μετάσχν/στης>καλώδιο>ενίσχυτης>καλώδιο>τηλεόραση....
Ελπίζω να τα έγραψα σωστά

GiwrgosTH
29-06-14, 12:15
Οπότε έχεις πρόβλημα με την κεραία σου.
Ρίξε μια ματιά μήπως κάποιο καλώδιο έχει κοπεί, αν ο ενισχυτής δουλεύει, βάλε σχέτη την κεραία χωρίς ενισχυτή.

angeleon98
29-06-14, 12:21
Τα καλώδια τα κοίταξα και τα μέτρησα με πολυμετρο...δείχνουν οκ. Μέτρησα τον ενισχυτή χωρις το καλώδια από την κεραία και δίνει 24 με το καλώδιο επάνω όμως δείχνει 15... Ο ενισχυτής είναι αυτός μέσα στο σπίτι ε???

GiwrgosTH
29-06-14, 12:46
O ενισχυτής είναι στον ιστό, το τροφοδοτικό είναι στο σπίτι.
Δοκίμασε να τα ξηλώσεις όλα και να βάλεις κεραία>καλώδιο>τηλεόραση.

Όμως δεν μου είπες, η άλλη τηλεόραση στην οποία παίζει η Nova, αναλογικά λαμβάνεις? Ή τα βλέπεις όλα μέσω Nova?
Αν τα λαμβάνεις εκεί κανονικά, από που παίρνει την επίγεια? Από άλλη κεραία ή από την ίδια?

angeleon98
29-06-14, 13:23
Τα βλέπω όλα μέσω νοβα. Καλώςθα δδοκιμάσω αργότερα το κεραία-καλώδιο-τν... Οπότε μέτρησα τροφοδοτικό!!! Giwrgos ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.

GiwrgosTH
29-06-14, 13:32
Τίποτα φίλε μου, τώρα που τα ξεκαθαρίσαμε όλα αν δε βρεις άκρη σφύρα :001_tt2:
Περιμένουμε και το φίλο μας τον Fixxxer να μας πει τον τρόπο που βλέπει τα επίγεια με τον δέκτη της Nova :001_rolleyes:

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
29-06-14, 15:01
-'Aγγελε πριν την εγκατάσταση της nova πως ήταν συνδεδεμένη η τηλεόραση μήπως έιχαν καμιά κοινή σύνδεση οι 2 τηλεοράσεις και με την εγκατάσταση της nova καταστράφηκε και δεν βλέπεις σε καμιά επίγεια αναλογικά.

angeleon98
29-06-14, 15:43
Όσο θυμάμαι ήταν και οι δύο τηλεοράσεις στο τροφοδοτικό συνδεδεμένες...απλά μετά την νοβα η μία βγήκε.

Fixxxer
29-06-14, 17:07
Αυτο που εννοουσα σαν επιγεια ψηφιακα και αναλογικα ειναι αυτα που πιανεις μεσω κεραιας με συνδρομη στη nova (ψηφιακα εννοουσα τα ns1,nc1 και αναλογικα τα mega,ant1 κτλ)...
Συγνωμη για την λαθος διατυπωση...
Βεβαια δεν εχω αυτο το πακετο αλλα το δορυφορικο...
Κι επισης ας λειπει λιγο ο ειρωνικος τροπος γραφης καθως ειναι ευκολα παρεξηγησιμος...

angeleon98
29-06-14, 18:45
Με μπέρδεψες λιγάκι :-) εννοείς εάν στον αποκωδικοποιητη της νοβα έρχεται καλώδιο από κεραία και όχι από πιάτο??? Εάν ναι τότε από το πιάτο έρχεται...

angeleon98
29-06-14, 18:51
Giwrgos το δοκίμασα μόνο με το καλώδιο αλλά τπτ. Να πω μόνο ότι η κεραία είναι από τις παλιές... Όχι τις καινούργιες τις μικρές!!!! στον ιστό είχε 3 κεραίες... 2 uhf και 1 vhf απλά είδα ότι όταν έβγαλα από τον ενισχυτή τις 2 "παλιες" έπιασε λίγο καλύτερα το σήμα... Σκέφτομαι ότι αν αλλάξω κεραία με αυτές τις καινούργιες θα κάνω δουλεια..???

Fixxxer
29-06-14, 19:45
Οπως ειπε κι ο Γιωργος ισως να φταιει και το καλωδιο...
Επισης υπαρχει περιπτωση να χαλασε το σημα λογω κουνηματος της κεραιας?
Ποτε χαλασε το σημα?

GiwrgosTH
29-06-14, 20:00
O δεκτης της nova εχει μια υποδοχη απο το δορυφορικο πιατο και μια για κεραια για τις επιγειες ληψεις (ψηφιακες,αναλογικες) τοσο για τις ελευθερες αλλα και τοσο για τις συνδρομητικες...

Εχω nova και ξερω πως λειτουργει...

Αυτο που εννοουσα σαν επιγεια ψηφιακα και αναλογικα ειναι αυτα που πιανεις μεσω κεραιας με συνδρομη στη nova (ψηφιακα εννοουσα τα ns1,nc1 και αναλογικα τα mega,ant1 κτλ)...
Απλά επειδή μου φάνηκε κάπως ειρωνικό το δεύτερο μήνυμά σου, όταν σε διόρθωσα πως δεν έχει επίγειο δέκτη, πράγμα για το οποίο επέμενες, γι΄ αυτό ήμουν και εγώ κάπως...
Όσο για τη λάθος διατύπωση είναι ξεκάθαρο πως εννοείς ότι ο δέκτης λαμβάνει και επίγεια και μετά που είδες πως κάνεις λάθος το πήρες πίσω...
Κανένα πρόβλημα φυσικά!

GiwrgosTH
29-06-14, 20:02
Giwrgos το δοκίμασα μόνο με το καλώδιο αλλά τπτ. Να πω μόνο ότι η κεραία είναι από τις παλιές... Όχι τις καινούργιες τις μικρές!!!! στον ιστό είχε 3 κεραίες... 2 uhf και 1 vhf απλά είδα ότι όταν έβγαλα από τον ενισχυτή τις 2 "παλιες" έπιασε λίγο καλύτερα το σήμα... Σκέφτομαι ότι αν αλλάξω κεραία με αυτές τις καινούργιες θα κάνω δουλεια..???
Μήπως τελικά είναι πιο φρόνιμο να καλέσεις έναν τεχνικό?
Γιατί αν αλλάζεις κεραίες χωρίς λόγο ίσως τελικά σου στοιχίσει περισσότερο!

angeleon98
29-06-14, 20:53
Η κεραία δεν κουνήθηκε... Αν και το έψαξα και αυτό!!! στο σσπίτι της πεθεράς είναι και θέλω να την εντυπωσίασω!!!! :-D :-D :-D :-D :-D...