PDA

Επιστροφή στο Forum : Aegean contest



john_b
03-07-14, 18:55
Αξίζει να ασχοληθούμε για την εμπειρία;
Σαββατοκύριακο δουλεύω νύχτα οπότε θα μπορώ κάποιες ώρες να καλέσω από την βάση στο σπίτι και όλο το βράδυ του Σαββάτου, καθώς και λίγες ώρες της Κυριακής από το φορητό στην δουλειά. Θα έχω καμιά επικοινωνία ή τζάμπα κόπος;

SV1GRN
03-07-14, 19:05
Θα έχεις αρκετή επικοινωνία (2m ssb κλπ). Μάλλον θα είμαι Πεντέλη την Κυριακή ελπίζω να τα πούμε στον αέρα.

john_b
03-07-14, 19:15
Να δοκιμάσω λες;

john_b
04-07-14, 00:09
Σε αυτό το πρόγραμμα στα πεδία: CODE, PNTS, AZIM, RM, MP, M, τι συμπληρώνουμε;
Η ακριβής συχνότητα δεν καταγράφεται;
Κάνουμε CQ στην οριζόμενη συχνότητα κλήσης και μετά πάμε αλλού για το QSO, ή κάνουμε κλήση σε όποια από τις επιτρεπτές συχνότητες υπάρχουν;

51937

matthew
04-07-14, 01:45
Δες εδώ για το λογισμικό http://www.aegeandxgroup.gr/dx%20pdf/%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%A3%CE%9C%CE%99%CE%9A%C E%9F%20AEGEAN%20VHF%20CONTEST.pdf Για τους κανονισμούς εδώ http://www.aegeandxgroup.gr/dx%20pdf/AEGEAN%20VHF%20CONTEST%20POLICIES%20&%20RULES%202014.pdf & για τις μπάντες-συχνότητες εδώ http://www.aegeandxgroup.gr/dx%20pdf/2%20%CE%9F%CE%99%20%CE%A3%CE%A5%CE%A7%CE%9D%CE%9F% CE%A4%CE%97%CE%A4%CE%95%CE%A3%20%CE%93%CE%99%CE%91 %20%CE%A4%CE%9F%20AEGEAN%20CONTEST.pdf

john_b
04-07-14, 12:13
Αυτό που αναφέρεται στον πιο κάτω σύνδεσμο-άρθρο τελικά ισχύει για τον διαγωνισμό, γιατί δεν το είδα πουθενά αλλού;

Παράκληση: Στην συχνότητα 144.300 ΜΗΖ καλούμε CQ, και μετά δίνουμε QSY σε άλλη συχνότητα. Δεν χρησιμοποιούμε το 144.300 για QSO.

http://www.aegeandxgroup.gr/dx%20pdf/%CE%9F%CE%94%CE%97%CE%93%CE%99%CE%95%CE%A3%20%CE%A 3%CE%A5%CE%9C%CE%9C%CE%95%CE%A4%CE%9F%CE%A7%CE%97% CE%A3%20%CE%A3%CE%A4%CE%9F%20AEGEAN%20VHF%20CONTES T.pdf

SV1GRN
04-07-14, 15:16
Φυσικά ισχύει. Η συχνότητα αυτή δεν είναι για συνομιλίες, ενδεχομένως δεν το είδες κάπου αλλού γιατί αυτοί που το αγνοούν δεν είναι και λίγοι.
Υπάρχουν και άλλες υποζώνες που ισχύουν αντίστοιχοι ή διαφορετικοί κανόνες. Χρειάζεται διάβασμα.
Px oι 144.285MHz είναι για αποκλειστική χρήση με ισχύ μέχρι 10W. Στους οποίους θα προσπαθήσω να είμαι την Κυριακή από Πεντέλη KM18wc (όσοι κάτοχοι αδειών 2014, μπορούν να έρθουν να χρησιμοποιοήσουν το σταθμό για εμπειρία) κάτω από της κεραίες της κορυφής.
Για λεπτομέρειες τελευταίας στιγμής:
https://sites.google.com/site/athensqrpnet/home/upcoming

john_b
04-07-14, 16:54
Άντε μαζευτείτε να γράψουμε καμιά επαφή.
Ελπίζω τις μεταμεσονύχτιές ώρες και μέχρι το πρωί που θα δουλεύω να βρω κανέναν να μιλήσω, να μην την φουντάρουν όλοι.

SV1DB
05-07-14, 17:55
H ουσία είναι η παρουσία ανεξάρτητα συνθηκών και ωρών συμμετοχής έστω και με φορητούς ...

john_b
07-07-14, 01:10
Λοιπόν, να πω τις εντυπώσεις μου από την πρώτη συμμετοχή μου σε κάτι τέτοιο. Σε γενικές γραμμές το Σάββατο έπιασαν λίγοι ρ/ε τις επαφές αφού ξύπνησαν με την ησυχία τους και ήταν σχετικά χαλαρή όλη η μέρα και την Κυριακή υπήρξε περισσότερή κίνηση. Και τις 2 μέρες μετά τις 10 το βράδυ, βαριά 11, άκρα του τάφου σιωπή. Στην δουλειά όλο το βράδυ δεν ακουγόταν κιχ. Λόγο ότι την μέρα κοιμόμουν (εκτός από ελάχιστες ώρες) και αργά το βράδυ δεν μιλάγανε, κατάφερα και έκανα από την βάση μου μόλις 24 επαφές, από τις οποίες οι 3 με το φορητό από την δουλειά. Εντάξει, αλλά όταν βλέπω προς το βράδυ της Κυριακής αποστολές σε βουνά να έχουν κάνει γύρω στις 200 με 200+, χωρίς να έχω προηγούμενη εμπειρία βεβαίως, θεωρώ ότι η συμμετοχή ήταν εξαιρετικά μικρή.

Ως εμπειρία μου άρεσε, κυρίως γιατί είδα τις δυνατότητες που υπάρχουν, μίλησα με Λέσβο ας πούμε, αλλά και η έκπληξη, η τελευταία μου επαφή με Ρέθυμνο, παίρνοντας 8 μονάδες σήμα με το φορητάκι μου και τα 5 βατάκια που βγάζει από την δουλειά στην Ελευσίνα.

Τώρα μερικές ερωτήσεις.
Στο πρόγραμμα του κόντεστ, αυτές τις επαφές πως πρέπει να τις καταχωρώ;
Π.χ.:
SV1/SV4XXX/M
SV1XXX/P
Όπως τις έγραψα; Χρειάζονται τα /Μ, /P, για τις ανάγκες του κόντεστ;
Όλες οι επαφές υπάρχει κάποιο νόημα να περαστούν στο LOTW;


Υ.Γ.: Αφού ξελαρυγγιάστηκα να καλώ για να πετύχω αυτές τις λίγες επαφές, διαπίστωσα πως η λαική σοφία έχει προβλέψει τα πάντα και συμβούλεψα έτερο απογοητευμένο συνάδελφο: "Το τάβλι θέλει υπομονή και το κόντεστ κυνήγι"

Dragonborn
07-07-14, 06:17
Στο πρόγραμμα του κόντεστ, αυτές τις επαφές πως πρέπει να τις καταχωρώ;
Π.χ.:
SV1/SV4XXX/M
SV1XXX/P
Όπως τις έγραψα; Χρειάζονται τα /Μ, /P, για τις ανάγκες του κόντεστ; Πρέπει να περνάς το διακριτικό κλήσεως όπως ακριβώς δόθηκε στον αέρα, με τα /P κλπ.


Όλες οι επαφές υπάρχει κάποιο νόημα να περαστούν στο LOTW;Ναι, γιατί όχι ? Τώρα πόσες από αυτές θα οδηγήσουν σε επιβεβαίωση είναι άλλη ιστορία.

SV1GRN
07-07-14, 12:04
Όποιος χρησιμοποιεί Lotw ανεβάζει όλες της επαφές του εκεί, ελάχιστες επιβεβαιώσεις τυγχάνουν στα 2μ. βέβαια (δεν χρειάζομαι κάρτες αρκεί το Lotw).
Την Κυριακή από Πεντέλη σε 2 ώρες περίπου έκανα 23 επαφές στα 2μ. ssb. Κάτι για το οποίο δεν ενημερώνονται οι νέοι συνάδελφοι είναι η αναγκαιότητα all mode μηχανημάτων για όλες της συχνότητες. Χωρίς να ενημερωθούν αγοράζουν ένα ακριβό mobile fm μηχάνημα και μετά δεν είναι εύκολο να πάρουν και κάποιο άλλο. Ας το έχουν υπόψη τα σωματεία και οι εκπαιδευτές.
Ένα ακόμη vhf contest πέρασε, συγχαρητήρια για τους οργανωτές. Ελπίζω φέτος οι συμμετοχές να περάσουν σε αριθμό (ημεδαπών & αλλοδαπών) τον περυσινό.

john_b
07-07-14, 14:26
Παναγιώτη, νωρίς εγκαταλείπεις το βουνό και αυτό κάνει κακό στις επαφές που γράφουμε, δεν σε πρόλαβα.

Όσο για τα μοντ, μία μπάντα (VHF), μία διαμόρφωση (FM), μη σου πω θα έχω και θέση κατάταξης στην τριάδα, μια και από ότι είδα από περασμένα έτη είναι πια εύκολα τα πράγματα σε αυτή την κατηγορία και λιγότερες οι παρουσίες γενικά.

john_b
07-07-14, 14:51
Κάθε φορά που καταχωρώ μια επαφή και πατάω έντερ για την επόμενη μου βγάζει αυτό:

The band is not assigned to this node. Do you want to enter the QSO?

Τι κάνω λάθος;

SV1GRN
07-07-14, 19:20
Φέτος δεν μπορούσα να συμμετάσχω διήμερο, την Κυριακή όμως τα κατάφερα. Τουλάχιστον τίμησα τη διοργάνωση και όσους συμμετείχαν. Το Aegean vhf εξελίσσεται εδώ και χρόνια και η εξέλιξη του οφείλεται στις προσπάθειες των διοργανωτών του. Που νομίζω ξεπέρασαν της προσδοκίες τους.
"The band is not assigned to this node. Do you want to enter the QSO" μου μοιάζει σαν να μην έγινε σωστή εγκατάσταση, νομίζω το συγκεκριμένο logger είναι κάπως στριφνό και ποτέ δεν το δοκίμασα. Επειδή γίνονται δεκτές οι επαφές σε διαφορετικές μορφές (Cabrillo, ADIF, excel, word) στείλτο σε adif ή excel να είσαι μέσα. Καλή επιτυχία σε όσους συμμετείχαν.

john_b
07-07-14, 22:25
Και αυτά τα multipliers που τσεκάρει το πρόγραμμα, τι είναι;
Έκανα μια διόρθωση και από 6 μου τα έβγαλε 5 και μου έκοψε πόντους.

SV1GRN
08-07-14, 11:38
Ο SV1NK συνήθως επισκέπτεται τα Αθηναικά τουλάχιστον σωματεία και παρουσιάζει όλα τα σχετικά για το Aegean vhf η παρακολούθηση τους βοηθά πολύ. Επίσης τα δημοσιεύει κατά καιρούς και στο 59 report, στου οποίου το τεύχος Ιουνίου υπάρχουν πληροφορίες σχετικές. Έχεις διάβασμα βλέπω.

Dragonborn
09-07-14, 03:47
Ο SV9CVY υποδειγματικός σνέβασε τις επαφες του Aegean στο LOTW. Από τους διάφορους SZ8*** και SX3* μην περιμένετε πολλά στο LOTW.

SV1GRN
09-07-14, 11:35
Ορισμένοι συνάδελφοι όπως ο SV9CVY είναι πολύ τακτικοί και μάλλον τα ανεβάζουν αυτόματα, προσωπικά τα ανεβάζω ανά εξάμηνο.

john_b
09-07-14, 12:12
Έστειλα τις επαφές στο σχετικό e-mail αλλά καλά θα κάνει όποιος γνωρίζει τα παιδιά της διοργάνωσης να τους αναφέρει ότι το e-mail αυτό δεν αναφέρεται πουθενά στην επίσημη ιστοσελίδα τους (θα έπρεπε κατά την γνώμη μου να φαίνεται στην πρώτη σελίδα) και το βρήκα στο 5-9 μόνο.

Dragonborn
09-07-14, 23:42
Επίσης ανέβασε log του Aegean στο LOTW η καλή συνάδελφος SV1QEU.

john_b
09-07-14, 23:47
Και ο καλός συνάδελφος SV1PIZ επίσης...

SV1GRN
10-07-14, 00:35
Παιδιά ανεβάζετε καθημερινά; Κάτι που δεν το κάνω επειδή μετά πρέπει να συγχρονήσω το ημερολόγειο μου (logger32) με όσα έχουν επιβεβαιωθεί στο lotw. Η διαδικασία αυτή δεν είναι εύκολη, συνήθως χρειάζεται να συμπληρώσω κάποια παιδεία πχ iota. Μόλις τελείωσα με 1ο εξάμηνο 14.

Dragonborn
10-07-14, 01:26
Αυτό στο Logger γίνεται σχετικά αυτόματα. Στο LOTW στη σελίδα με τα QSO/QSL επιλέγεις Download Report και κάνεις οπωσδήποτς click στην επιλογή Include QSL detail. Έτσι αποθηκεύεις ένα αρχείο ADIF. Μετά διαβάζεις αυτο τo ADIF στο logger με την επιλογή Synchronize LOTW και είσαι σχεδόν έτοιμος εκτός αν έχεις πολλές προβληματικές επιβεβαιώσεις.

john_b
10-07-14, 09:37
Δεν το μπορώ αυτό το logger ρε γμτ.
Όλα μου φταίνε, τα παράθυρα, τα πεδία, γενικά το έχω παρατήσει και χρησιμοποιώ το QRZ ως online logbook και από εκεί με ένα κλικ τα ανεβάζω άμεσα στο λότο. Υπάρχει αυτή η επιλογή στα μέλη που έχουν πληρώσει μια μικρή συνδρομή.

Κανένα απλό πρόγραμμα για logbook που να ανεβάζει σε Eqsl και λότο, χωρίς πολλά πολλά, υπάρχει;

SV1GRN
10-07-14, 11:23
Αυτό στο Logger γίνεται σχετικά αυτόματα. Στο LOTW στη σελίδα με τα QSO/QSL επιλέγεις Download Report και κάνεις οπωσδήποτς click στην επιλογή Include QSL detail. Έτσι αποθηκεύεις ένα αρχείο ADIF. Μετά διαβάζεις αυτο τo ADIF στο logger με την επιλογή Synchronize LOTW και είσαι σχεδόν έτοιμος εκτός αν έχεις πολλές προβληματικές επιβεβαιώσεις.
Έτσι το κάνω αλλά, υπάρχουν αρκετές ασυμφωνίες σε δευτερογενή πεδία ιδίως με Αμερικανούς συναδέλφους πχ county, zone κλπ. οπότε το ενημερώνω με την επιλογή manual. Κυρίως με ενδιαφέρει να συμπληρώσει locator, iota κλπ. Για αυτό αποφεύγω τη συχνή ενημέρωση.
Άλλα μικρά προβλήματα πχ κάποιοι ενώ τους κάνεις σε qpsk αυτοί το ανεβάζουν ως psk. Εκεί το αφήνω όπως είναι και η επαφή δεν επιβεβαιώνεται.

Γιάννη όλα τα προγράμματα θέλουν διάβασμα και πρακτική (στο logger32 όλο και μαθαίνω κάτι επιπλέον εφόσον μου χρειασθεί να το χρησιμοποιήσω πχ λέει ότι οδηγεί ρότορα, αν κάποτε μου χρεισθεί θα το μάθω) εκτός αν απλά καταχωρούν μόνο επαφές.

antonis_p
10-07-14, 23:02
Κανένα απλό πρόγραμμα για logbook που να ανεβάζει σε Eqsl και λότο, χωρίς πολλά πολλά, υπάρχει;

Υπάρχουν κάτι παλιά σε DOS αλλά θέλεις ΚΑΙ eqsl ΚΑΙ lotw! :)

Μπορείς να επιλέξεις μεταξύ των παρακάτω: http://www.eham.net/reviews/products/27

john_b
10-07-14, 23:07
αλλά θέλεις ΚΑΙ eqsl ΚΑΙ lotw! :)


Ναι, είμαι πλεονέκτης...
Πολύ πράμα, θα τα δω σιγά σιγά μήπως βρω τίποτε που να μου αρέσει.

antonis_p
10-07-14, 23:29
Ναι, είμαι πλεονέκτης...
Πολύ πράμα, θα τα δω σιγά σιγά μήπως βρω τίποτε που να μου αρέσει.

Με την ησυχία σου, εξάλλου στο Logger θα καταλήξεις! Δες τί reviews έχει αυτό και τί έχουν τα άλλα!

john_b
10-07-14, 23:31
Μπας και έχει πουθενά τίποτε οδηγίες χρήσης στα ελληνικά;

antonis_p
10-07-14, 23:46
Μπας και έχει πουθενά τίποτε οδηγίες χρήσης στα ελληνικά;

Θέλεις να είναι απλό, να ανεβάζει lotw & eqsl ΚΑΙ να έχει οδηγίες στα Ελληνικά!

Ο ραδιοερασιτεχνισμός δυστυχώς χρειάζεται στοιχειώδη γνώση και χρήση της αγγλικής. Διαφορετικά σε βλέπω στα καφενεία.

Παρόλα αυτά, ρίξε μια ματιά εδώ, υπάρχει κάποια παρουσιάση κάποιας παλιότερης version:
http://www.5-9report.gr/59report/5-9%20REPORT%20vol96.pdf

antonis_p
10-07-14, 23:57
http://www.logger32.net/help/Logger32/Multi%20Language%20Support.htm

SV1GRN
11-07-14, 00:06
Δεν χρειάζεται να μάθουμε το 80% του οποιουδήποτε ρ/ε προγράμματος τον 1ο μήνα παιδιά σιγά-σιγά. Πρώτα η καταχώρηση και δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας και μετά ότι θα θελήσουμε υπάρχει το help.
Κατά την επιλογή χρειάζεται να ξέρουμε και τι θέλουμε. Πχ το logger32 δεν είμαι σίγουρος αν δουλεύει σε δίκτυο (θα το ψάξω) μια ομάδα λοιπόν που θα τρέξει ειδ. διακριτικό χρειάζεται να προσέξει αυτή την παράμετρο.
Το άλλο που προτείνουν για το Aegean δεν δέχεται το ίδιο διακριτικό σε άλλες συχνότητες και πρέπει να κάνεις αλχημείες. Κάποιος λοιπόν που θα τρέχει διαγωνισμούς ας κυττάξει το n1mm.
Ρίξε και μια ματιά στο Log4om
Ενδιαφέρον έχουν και τα logger του M0PZT
http://www.m0pzt.com/

antonis_p
11-07-14, 06:05
Κατά την επιλογή χρειάζεται να ξέρουμε και τι θέλουμε. Πχ το logger32 δεν είμαι σίγουρος αν δουλεύει σε δίκτυο (θα το ψάξω) μια ομάδα λοιπόν που θα τρέξει ειδ. διακριτικό χρειάζεται να προσέξει αυτή την παράμετρο.

Το Logger δεν είναι πρόγραμμα για contest, αν και μπορεί να δίνει S/N. Οπότε, όπως σωστά λες, για αυτή τη δουλειά υπάρχει το N1MM.

SV1GRN
11-07-14, 12:28
Σωστά, από το σπίτι όμως αυτό χρησιμοποιώ και προσέχω τα διπλά. Το N1MM προειδοποιώ θέλει και αυτό κάποιο διάβασμα αλλά και εξάσκηση πριν τα contest. Τρέχει σε δίκτυο;

john_b
11-07-14, 15:30
Προφανώς όσοι δεν ξέρουμε καλά αγγλικά είμαστε μόνο για τους καφενέδες, σύμφωνα με τον Αντώνη, οπότε δεν ξέρω αν πρέπει να συνεχίσω να ρωτάω κάποια πράγματα ή να ρωτήσω σε κανέναν καφενέ...

Dragonborn
11-07-14, 15:38
να ρωτήσω σε κανέναν καφενέ...Βεβαίως, είσαι ευπρόσδεκτος:
14285 USB όλη μέρα σχεδόν το καλοκαίρι, το κανάλι του γνωστού kontrollero.
6710 LSB τις ώρες που περνάει, αλλά εδώ μην λες διακριτικό κλήσεως γιατί κομπλεξάρεις τους μη αδειούχους.

antonis_p
11-07-14, 16:02
Βεβαίως, είσαι ευπρόσδεκτος:
14285 USB όλη μέρα σχεδόν το καλοκαίρι, το κανάλι του γνωστού kontrollero.
6710 LSB τις ώρες που περνάει, αλλά εδώ μην λες διακριτικό κλήσεως γιατί κομπλεξάρεις τους μη αδειούχους.

:)


Προφανώς όσοι δεν ξέρουμε καλά αγγλικά είμαστε μόνο για τους καφενέδες, σύμφωνα με τον Αντώνη, οπότε δεν ξέρω αν πρέπει να συνεχίσω να ρωτάω κάποια πράγματα ή να ρωτήσω σε κανέναν καφενέ...

:ok:

Παλιότερα υπήρχαν τα 3775 και 7040, κάτι θα ξέρουν από ... Logger32!

SV1GRN
11-07-14, 17:18
Χρειάζεται προσοχή στις συχνότητες qrp όπως αυτή στο 14,285MHz να βγαίνεται μέχρι 10W (στις υποζώνες για cw με 5W) σύμφωνα με την παρ. 7 του άρθρου 21 το bandplan έχει ενσωματωθεί στην Ελληνική νομοθεσία (χάρη στις ενέργειες κάποιων ρ/ε).
Δείτε και εδώ:
http://qrprespect.jimdo.com/respect-days-2014/

Dragonborn
11-07-14, 17:46
Το 14285 είναι το ελληνικό καφενείο, χρόνια τώρα συνδέει τους έλληνες της διασποράς με την μητέρα πατρίδια, με κιλοβάτ και μπήμ. Φροντίζει για αυτό η παρέα του kontrollero με την ευγενική (συγ)κάλυψη της εθνικής μας ένωσης. Αυτοί με τα 10W να φύγουν να πάνε αλλού (το κουβαδάκι σου και σε άλλη παραλία).

john_b
11-07-14, 19:21
:)



:ok:

Παλιότερα υπήρχαν τα 3775 και 7040, κάτι θα ξέρουν από ... Logger32!

Ε μάλλον δεν ξέρουν ούτε αυτοί καλά αγγλικά, οπότε ποιος τους μαμάει ε;

antonis_p
11-07-14, 19:33
Ε μάλλον δεν ξέρουν ούτε αυτοί καλά αγγλικά, οπότε ποιος τους μαμάει ε;

Υποτίθεται πως μπαίνεις σε ένα χώρο που θα επικοινωνείς με όλο τον κόσμο, πώς αντιλαμβάνεσαι να γίνεται αυτή η επικοινωνία;
Αν πράγματι έχεις σκοπό να επικοινωνείς απλά προσπαθείς και βελτιώνεις τα αγγλικά σου. Αν αδιαφορείς να το κάνεις, θα περάσεις μια χαρά στα καφενεία και τα "πανελλαδικά". Και αυτοί "ραδιοερασιτεχνισμό" κάνουν.

Dragonborn
11-07-14, 19:42
πώς αντιλαμβάνεσαι να γίνεται αυτή η επικοινωνία;
QRZ P51AA UP
SV1XYZ SVXYZ SV1XYZ
SV1XYZ 5NN K
P51AA 5NN TU
SV1XYZ TU QRZ P51AA UP

Αμέσως μετά στα VHF:
"Π...η μου, γαμ.... το μου, τον ξέσκισα"
"Μεγάλε"
"Ναι σου λέω, τον πάτησα κάτω, κλειδί"
"Μπράβο ρε μεγάλε, μπορείς να τον διορίσεις και για μένα;"

Άρα χρειάζεσαι μόνο μια αγγλική λέξη (UP) ! Αν έχεις προσέξει ο περισσότερος κόσμος που δεν ξέρει αγγλικά δεν καταλαβαίνει το UP και εκπέμπει επάνω στον σπάνιο σταθμό. Επομένως καλόν είναι να μάθεις και το "LID" για να τους βάζεις στη θέση τους: UP UP LID.

Next stop the DXCC Honor Roll!

john_b
11-07-14, 20:28
Έχω κάνει ήδη 100 χώρες, επιβεβαιωμένες συνδυαστικά από eQSL και LOTW, ή αν σνομπάρετε το eQSL καμία 60αριά επιβεβαιωμένες στο LOTW, και ασχολούμαι με τον δικό μου πολύ χαλαρό ρυθμό τους τελευταίους 6 μήνες. Σε καμία από αυτές τις επαφές δεν είχα πρόβλημα επικοινωνίας, μια και με τα αγγλικά θα συνεννοηθώ μεν, χάνομαι όμως από λέξεις που δεν ξέρω στα manuals και λίγο η δουλειά, λίγο τα τρέχοντα προβλήματα, δεν έχω όρεξη να τα ψυρίσω.

Μου έκανε πολύ αρνητική εντύπωση η στάση του Αντώνη, γιατί αν λες σε έναν νέο συνάδελφο, είναι έτσι τα πράγματα που αν δεν ξέρεις αγγλικά σε βλέπω για τα καφενεία, δεν συμπεριφέρεσαι και τόσο συναδερφικά ούτε ενθαρρύνεις όπως οφείλεις. Έχω κάνει συνάδελφο να αφήσει τα καφενεία δείχνοντας του ότι δεν χρειάζεται παρά να ξέρει ελάχιστα αγγλικά και στην χειρότερη, αν ο ξένος πιάσει την κουβέντα, να γνωρίζει να πει, με συγχωρείς, τα αγγλικά μου δεν είναι πολύ καλά. Πλέον έχει κάνει αρκετά QSO. Αν τον προσέγγιζα με τον τρόπο του Αντώνη μάλλον δεν θα ξεκόλλαγε ποτέ από τους καφενέδες. Δεν το συνεχίζω, απλά το στραβό πάντα με ενοχλεί οπότε συνήθως και στέκομαι λίγο να το σχολιάσω.

antonis_p
11-07-14, 20:34
QRZ P51AA UP
SV1XYZ SVXYZ SV1XYZ
SV1XYZ 5NN K
P51AA 5NN TU
SV1XYZ TU QRZ P51AA UP

Αμέσως μετά στα VHF:
"Π...η μου, γαμ.... το μου, τον ξέσκισα"
"Μεγάλε"
"Ναι σου λέω, τον πάτησα κάτω, κλειδί"
"Μπράβο ρε μεγάλε, μπορείς να τον διορίσεις και για μένα;"

Άρα χρειάζεσαι μόνο μια αγγλική λέξη (UP) ! Αν έχεις προσέξει ο περισσότερος κόσμος που δεν ξέρει αγγλικά δεν καταλαβαίνει το UP και εκπέμπει επάνω στον σπάνιο σταθμό. Επομένως καλόν είναι να μάθεις και το "LID" για να τους βάζεις στη θέση τους: UP UP LID.

Next stop the DXCC Honor Roll!

Υπάρχουν και χειρότερα:



https://www.youtube.com/watch?v=OKQQo8SiH6U

Dragonborn
11-07-14, 21:19
Έχω κάνει ήδη... καμία 60αριά επιβεβαιωμένες στο LOTW,Έξοχα! :ok:

Next stop the DXCC, second stop the DXCC Honor Roll then!

antonis_p
11-07-14, 23:07
Έξοχα! :ok:

Next stop the DXCC, second stop the DXCC Honor Roll then!

Με τέτοιο rate, κοντά είναι!


Μου έκανε πολύ αρνητική εντύπωση η στάση του Αντώνη, γιατί αν λες σε έναν νέο συνάδελφο, είναι έτσι τα πράγματα που αν δεν ξέρεις αγγλικά σε βλέπω για τα καφενεία, δεν συμπεριφέρεσαι και τόσο συναδερφικά ούτε ενθαρρύνεις όπως οφείλεις.

Να με βάλεις στην ignore list και να μην βλέπεις τις απαντήσεις στις ερωτήσεις σου, εγώ είμαι πολύ αντισυναδελφικός!!!

john_b
12-07-14, 00:12
Δεν θα το έλεγα, μια ατυχής στιγμή ήταν και το πήρα στραβά (στραβό ήταν δλδ).

Ρε νικνικ εσύ, γίνεσαι πολύ χαρούμενος με κάτι τέτοια ε;

john_b
07-08-14, 22:32
Τώρα για τ' αποτελέσματα, θα περιμένουμε να πάρουμε σύνταξη πρώτα;

SV1GRN
07-08-14, 22:56
Όχι (γιατί σύνταξη θα πάρεις στα 67 hihi)

john_b
09-02-15, 13:37
Τελικά θα αρχίσει στο επόμενο τρίμηνο το νέο κόντεστ και τα αποτελέσματα θα βγουν όλα μαζί το 2016 έτσι όπως το πάνε. Απαράδεκτοι.

SV1GRN
10-02-15, 13:21
Είναι σύνηθες φαινόμενο η μεγάλη καθυστέρηση των αποτελεσμάτων στο περί ου ο λόγος contest. Το έχω δεχθεί και λαμβάνω μέρος για τη χαρά του χόμπι και των qso, δεν διαγωνίζομαι για κάποια καλή θέση.

john_b
02-06-15, 23:19
Ακόμη τα αποτελέσματα του 2014, αλλά πέρα από αυτές τις απαράδεκτες καθυστερήσεις, ρε παιδία έλεος δηλαδή, δώστε λίγο προσοχή στο τι γράφετε, όχι μόνο ότι διορθώνει ο κειμενογράφος. Τι ακριβώς γύρο προσφέρετε, χοιρινό ή κοτόπουλο; Ας τους πει κάποιος να βάλουν ωμέγα. Και σε αυτό το τον, βάλτε και ένα σίγμα μπροστά.

6ον Aegean RTTY Contest 16-17 Μαΐου 2015
Συσπειρωθείτε γύρο από τους συλλόγους σας αλλά και μεμονομένα
τον μοναδικό Ελληνικό διαγωνισμό

SV1GRN
02-06-15, 23:58
Τα περυσινά αποτελέσματα καθυστερούν εξαιρετικά, όχι ότι τα προηγούμενα δεν καθυστερούσαν. Ένας από τους λόγους καθυστέρησης κατά τη γνώμη μου, είναι η ελευθερία αποστολής των αρχείων με τις επαφές. Σε μορφές ADIF, Cabrillo, excel, word (βλ. κανονισμός VII). Ενώ αν ήταν υποχρεωτικά σε cabrillo η εργασία που θα απαιτούνταν θα είναι αρκετά λιγότερη. Θα τους ζητήσω να το σκεφτούν πάντως, γιατί είναι κρίμα να ταλαιπωρούνται αυτοί και να αγανακτούν κάποιοι συμμετέχοντες.

SV1GRN
12-06-15, 22:50
Τα αποτελέσματα του περυσινού Aegean VHF Contest, δημοσιεύθηκαν στο τεύχος 162 Μαίου του 5-9 Report.