PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορα VHF



kokoblue
08-07-14, 02:43
Kαλησπερα παιδια ηθελα να αγορασω ενα VHF φορητο χεριου οχι κατι ιδιετερα επαγγελαματικο αλλα να μπορω να εποικοινωνω καθαρα μεσα στον Βολο
το Budget μου κυμενετε μεχρι τα 50ε και για αυτοθα ηθελα δικες σας προτασεις ως εκει... τι χαρακτηριστικα πρεπει να εχει ενα Vhf;;
εχω βρει καποια που ειναι 5Watt ειναι αρκετη αυτην η ισχυς η οχι....ειναι της BAOFENG

SV1GRN
08-07-14, 11:31
Καλημέρα, το περιορισμένο budget που έχουμε πλέον όλοι δεν αφήνει περιθώρια για προτάσεις. Καλό θα είναι να διευκρινήσεις αν είσαι αδειούχος ρ/ε.

kokoblue
08-07-14, 15:49
Δεν εχω αδεια Ρ/Ε αλλα εχω πτυχιο απο Επαλ ως Ηλεκτρονικος Συστηματων Εποικοινωνιων απλα θελω ενα για να μιλαω με κανα 2 φιλαρακια που εχουν κ σκεφτομαι να γραφτω και στην πολιτικη προστασια

matthew
08-07-14, 16:18
Χωρίς άδεια ρ/ε μπορεί να μπλέξεις. Αν θες να ασχοληθείς χωρίς να έχεις προβλήματα & αφού είσαι ηλεκτρονικός με ειδικότητα στις τηλεπικοινωνίες, τότε μπορείς να βγάλεις άδεια (όπως & οι φίλοι σου) & να είστε νόμιμοι χωρίς προβλήματα. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να απευθυνθείς στο ΣΥ.Ρ.ΜΑ εκεί στο Βόλο. http://sz4srm.gr Η σελίδα είναι υπό ανακατασκευή ακόμη, αλλά μπορείς να απευθυνθείς στα τηλέφωνα & να περάσεις από το σύλλογο να τους γνωρίσεις. Θα σε βοηθήσουν & θα σου δώσουν σχετικές πληροφορίες. Edit: Ο σύλλογος είναι δηλωμένος στην ΠΠ (όπως & όλοι οι ρ/ε σύλλογοι φυσικά). Σαν μεμονωμένο άτομο δεν μπορείς να δηλωθείς στην ΠΠ σχετικά με τις τηλεπικοινωνίες χωρίς άδεια ρ/ε.

SV1GRN
08-07-14, 19:57
Συμφωνώ με τον Ματθαίο, αν δεν θελήσεις να βγάλεις άδεια μπορείτε να βρείτε νόμιμο τρόπο ασύρματης επικοινωνίας cb & pmr. Για τα pmr θα βρεις εδώ στο φόρουμ αρκετές πληροφορίες.

kokoblue
08-07-14, 22:48
Θελω να βγαλω αδεια Ρ/Ε αλλα ενας φιλος που ειναι στην Πολιτικη Προστασια πυροσβεστικης δν εχει τετοια αδεια κ εκπεμπει για τυχον συμβαν την πυροσβεστικη αυτος ειναι παρονομος;;;

Πειτε μου μερικα vhf να κοιταξω και να εχω ικανοποιητικο σημα
Pls

lepouras
09-07-14, 03:56
Θελω να βγαλω αδεια Ρ/Ε αλλα ενας φιλος που ειναι στην Πολιτικη Προστασια πυροσβεστικης δν εχει τετοια αδεια κ εκπεμπει για τυχον συμβαν την πυροσβεστικη αυτος ειναι παρονομος;;;


ναι. απλά από ανοχή και επειδή (προς το παρόν) τους εξυπηρετεί δεν ασχολούνται να τον δέσουν. αν σου κάτσει όμως έκλαψες.
για τα λεφτά του καλό είναι το κινεζάκι.

kokoblue
11-07-14, 01:40
Eνα V/U στα 5watt τι καλυψη θα εχει;; και γενικα πως μετριουντε αυτα;; σκεφτομαι η για το BAOFENG UV 5R η για το UV B6 BAOFENG παλι γτ ειναι σε πολυ δελεαστικη τιμη
απο βιντεακια που ειδα με λιγο μεγαλυτερη κεραια επιανε κι ως 11χλμ εξωτερικη... με την ηδη υπαρχων;;

BASILIS971
11-07-14, 01:46
300 μιλιβαττ έκανε (οπτική επαφή) ..από βουνό της Θεσπρωτίας με Κέρκυρα (Λευκίμη) ..βγάλε συμπέρασμα :)

kokoblue
11-07-14, 03:30
Δηλαδη δεν ε;; θελω να παρω ενα αλλα ειναι πολυ περιορισμενα τα οικονομικα....οποτε;; μαρκες οπως η YAΕSU KENWOOD ICOM ουτε καν!!!
Για μεσα στο βολο το θελω και αν μπορω αργοτερα περνω και μια κεραια μεγαλυτερη και την κουμπωνω πανω.....αυτο που λες εσυ με ποιο μηχανημα εκανε οπτικη επαφη;

lepouras
12-07-14, 02:32
Κώστα. μπερδέυεσε με το ποιο πάει ποιο μακριά. δεν σου είπε μαρκα. σου είπε ισχύ.αλλά σου είπε και οπτική επαφή. αν πας σε κάνα σύλογο γιά να μάθεις και να βγάλεις και καμιά άδεια θα καταλάβεις το άτοπο σε αυτό πού ρωτάς.μετράνε άλλα στην απόσταση. σου είπα γιά τα λεφτά του καλό το κινεζάκι.