PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά καινούργιου ράδιο-CD-MP3 με USB



perastikos
15-07-14, 01:18
Γεια σας.

Είμαι σχεδόν άσχετος στο car audio. Θέλω να αλλάξω στο αυτοκίνητό μου το υπάρχον ράδιο-CD-MP3 που είναι JVC KD-SH9101. Το έχω 12 χρόνια (μου το πρότεινε κάποιος, δεν το διάλεξα εγώ) και με άφησε υπερευχαριστημένο. Δεν είμαι καθόλου ειδικός στο θέμα, απλά με κάλυπτε σε αυτό που ήθελα. Να ακούω μουσική mp3 όσο το δυνατόν πιο αξιόπιστα στο αυτοκίνητο. Μου έπαιζε απροβλημάτιστα mp3 από 48 έως και 320 Kbps (ναι έφτιαχνα mp3 48 Kbps προκειμένου να έχω 400 τραγούδια στο CD). Αν ήμουν λίγο πιο τρελός με τον ήχο στο αυτοκίνητο και έβαζα έστω μια κλάση καλύτερα ηχεία θα αναδεικνυόταν ακόμα περισσότερο πιστεύω το σύστημα. Η ουσία είναι απολάμβανα τη μουσική χωρίς πρόβλημα.

Οι απαιτήσεις μου στο νέο σύστημα περιορίζονται στις εξής:

1) USB (αυτός είναι και ο βασικός λόγος αλλαγής)

2) Τυχαία επιλογή (υποθέτω πως όλα έχουν, το σημειώνω για παν ενδεχόμενο)

3) Υποστήριξη ελληνικών σε ονόματα αρχείων και id3 tags (αν και θα ήθελα να πληρείται και αυτή η απαίτηση, δεν είναι 100% δεσμευτική)

4) Τιμή μέχρι 120 ευρώ.

Η αξιοπιστία με ενδιαφέρει εννοείται αλλά επειδή είναι και λίγο υποκειμενικό, απλά να πω ότι δεν ψάχνω τελειότητα στον ήχο μια και δεν είμαι ειδικός, με ενδιαφέρει να ακούω μέσα στο αυτοκίνητο ευχάριστα και χωρίς προβλήματα τη μουσική που μου αρέσει, δεν είμαι ο τύπος που θα ψάξει τη λεπτομέρεια στον ήχο, αρκεί όταν ακούω τον Α τραγουδιστή να είναι όντως ο Α, να λειτουργεί αποτελεσματικά η τυχαία επιλογή, η μετάβαση στο επόμενο τραγούδι να γίνεται σε νορμάλ χρόνο κλπ

Έχω την απορία αν υπάρχει περιορισμός σε GB ή στον αριθμό των αρχείων που μπορεί να αναγνωρίσει ένα τέτοιο ηχοσύστημα; Με λίγα λόγια, εξωτερικό σκληρό δίσκο μπορεί να συνδέσει κάποιος;
Αναμένω προτάσεις και αν κάποιος έχει γνώμη για τα παρακάτω μοντέλα. Ενδεικτικά τα έβαλα, βρήκα τυχαία το site στην αναζήτηση. Δεν είμαι σε θέση να τα κρίνω, ούτε γενικότερα να ψάξω παραπάνω μια και δεν είμαι σχετικός. Ο λόγος που έβαλα JVC ήταν επειδή με άφησε ευχαριστημένο, η θετική εμπειρία που λέμε.

JVC KD-R452 (http://www.ixokinisi.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=knflypage.tpl&product_id=5032&category_id=73&option=com_virtuemart&Itemid=9)
JVC KD-X310BTE (http://www.ixokinisi.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=knflypage.tpl&product_id=5040&category_id=73&option=com_virtuemart&Itemid=9)
JVC KD-R751E (http://www.ixokinisi.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=knflypage.tpl&product_id=5176&category_id=73&option=com_virtuemart&Itemid=9)
JVC KW-R400 (http://www.ixokinisi.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=knflypage.tpl&product_id=4416&category_id=73&option=com_virtuemart&Itemid=9) (το είδα αλλού με 120 ευρώ)


Ευχαριστώ πολύ.

kx5
23-07-14, 17:35
Δε γνωρίζω να σου προτείνω κάποιο μοντέλο σήμερα, αλλά ότι και αν πάρεις κοίταξε α)να μην είναι noname κινεζιά, β)να έχει bluetooth.
Θα παίζεις μουσική από το κινητό (δικό σου ή συνεπιβατών), και θα αφήσεις στην άκρη μια για πάντα τα CD/στικάκια/σκληρούς δίσκους.

midakos
05-06-15, 20:05
Καλησπέρα σας.
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, θα γράψω εδώ μιας και έχω την ίδια απορία. Συγκεκριμένα:
Έχω το renault megane μοντέλο 2000 (sedan), και το εργοστασιακό cd player δεν υποστηρίζει mp3.
Θέλω να βάλω ένα απλό cd player που να δέχεται στικάκι (για να μην χρειάζεται να γράφω συνέχεια cd), αλλά δεν έχω ιδέα πως να επιλέξω κάποιο.
Υπάρχουν διαφορές στις διαστάσεις της πρόσοψης στα διάφορα μοντέλα? Επίσης θα ταιριάζουν οι κοννέκτορες του εργοστασιακού με το καινούριο, η θα πρέπει να καταφύγω σε πατέντες? Τελευταία απορία είναι τα watt των ηχείων που έχει το αυτοκίνητο (εργοστασιακά), που δεν μπορώ να βρώ στο google πόσα είναι.
Αυτά, κι ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

xlife
05-06-15, 20:23
Οι διαστάσεις είναι ίδιες . Τα περισσότερα είναι 1din Σπανιότερα 2 din. Γενικά θα βρεις όλες τις τιμές . Άποψη μου είναι να αλαξεις και τα ηχεία μιας και συνήθως είναι κάτω του μετριου και μετά από τόσα χρόνια στον ήλιο θα έχουν γίνει κάτω του κακού. Τα εργοστασιακα ηχεία έχουν συνήθως έναν κωδικό και δεν αναγραφουν κάτι άλλο αλλά με αυτόν τον κωδικό μπορείς να βρεις σχετικά εύκολα τα χαρακτηριστικά τους στο ίντερνετ.

joeiwannou
05-06-15, 21:13
Καλησπέρα σας.
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, θα γράψω εδώ μιας και έχω την ίδια απορία. Συγκεκριμένα:
Έχω το renault megane μοντέλο 2000 (sedan), και το εργοστασιακό cd player δεν υποστηρίζει mp3.
Θέλω να βάλω ένα απλό cd player που να δέχεται στικάκι (για να μην χρειάζεται να γράφω συνέχεια cd), αλλά δεν έχω ιδέα πως να επιλέξω κάποιο.
Υπάρχουν διαφορές στις διαστάσεις της πρόσοψης στα διάφορα μοντέλα? Επίσης θα ταιριάζουν οι κοννέκτορες του εργοστασιακού με το καινούριο, η θα πρέπει να καταφύγω σε πατέντες? Τελευταία απορία είναι τα watt των ηχείων που έχει το αυτοκίνητο (εργοστασιακά), που δεν μπορώ να βρώ στο google πόσα είναι.
Αυτά, κι ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Περνα μια βολτα απο Praktiker, Eγω πηρα αυτο.
http://www.praktiker.gr/p/radio-sd-f-u-ca-2776su-20500

Εχει audio-in card-reader kαι usb-in