PDA

Επιστροφή στο Forum : Κυκλωμα για να κόβει το ρευμα σε πορτα με μαγνητη.



blade80
05-08-14, 13:45
Καλησπέρα.

Είμαι καινούργιος στα ηλεκτρονικά και θέλω να μάθω, πως μπορώ να φτιάξω ένα κύκλωμα που να κόβει το ρεύμα σε μια πόρτα με μαγνητικό κλείδωμα.

Τι εννοώ...

Έχω μία πόρτα με κλείδωμα με μαγνήτες. Προφανώς οι μαγνήτες παίρνουν συνέχεια ρεύμα για να κρατάνε κλειστή την πόρτα. Όταν πατάω τον διακόπτει, κλείνουν το ρεύμα και ανοίγει!
Το πρόβλημα είναι ότι θέλουμε να την βάλουμε να ανοίγει μέσω του Τηλ. κέντρου. Με ένα κουμπί από το κάθε τηλ να ανοίγει την πόρτα. Το θέμα είναι ότι το τηλ κεντρο δουλευει ανάποδα. δηλαδή, όταν πατάω το κουμπί στο τηλ στέλνει ρεύμα, δεν κόβει.
Άρα σκέφτικα να βάλω κάποιο κύκλωμα με ρελεδάκια. Το κύκλωμα να δίνει συνέχεια ρεύμα στην πόρτα, μέχρι να δώσει εντολή το τηλ κεντρο (στέλνοντας εντολή στο ρελε).

Το θέμα είναι ότι στην θεωρεία το καταλαβαίνω, στην πράξη δεν μπορώ να το φτιάξω.

Μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορεί να γίνει;

Ευχαριστώ πολύ!

.::Nikos::.
05-08-14, 16:29
Θα βόλευε αν γινόταν στιγμιαία διακοπή; Δηλαδή τι εννοώ, αν βάλεις ένα ρελέ να οπλίζει με την εντολή που στέλνεις και στις Normaly Close επαφές συνδέσεις την κλειδαριά σου, θεωρητικά θα δουλέψει αφού μόλις το ρελέ οπλίσει θα ανοίξουν οι επαφές και θα διακόψει την τροφοδοσία στην κλειδαριά σου.
Δε ξέρω αν σε βολεύει γιατί η εντολή θα είναι στιγμιαία, οπότε ναι μεν θα ανοίξει η πόρτα σου αλλά όσο είναι ανοιχτή μετά η πόρτα θα κλειδώνει πάλι η κλειδαριά ( ; ) (υποθέσεις κάνω γιατί δε μπορώ να καταλάβω τι πόρτα είναι)

blade80
05-08-14, 16:46
Νομίζω ότι είναι αυτό ακριβώς που θέλω. το καλό με το τηλ κεντρο μου, είναι ότι μπορώ να του πώ πόση ώρα να στέλνει ρεύμα. Όση ώρα θα στέλνω το ρεύμα στο ρελέ. Αυτό θα κρατάει την εντολή, διακοπής ρεύματος από την πόρτα;

.::Nikos::.
05-08-14, 17:57
Ναι, όσο τροφοδοτείς το ρελέ, οι καταστάσεις των επαφών αλλάζουν. Δηλαδή σε κατάσταση ηρεμίας η κανονικά-κλειστή (NC) επαφή παραμένει κλειστή (άρα θα τροφοδοτείται η κλειδαριά σου όσο το ρελέ δεν ειναι οπλισμένο), ενώ καθ όλη την διάρκεια που θα τροφοδοτείται το πηνίο του ρελέ, τότε η επαφή αυτή θα είναι ανοιχτή (άρα θα διακόπτει την τροφοδοσία προς την κλειδαριά)

Το ζήτημα είναι αν η πλακέτα του τηλεφωνικού κέντρου μπορεί να οδηγήσει ένα ρελέ κατευθείαν χωρίς κάτι επιπλέον!

Ίσως να περιμένεις κάποιον άλλον πιο γνώστη του αντικειμένου :-P γιατί εγώ δε ξέρω περί τηλ. κέντρων (πως είναι δηλαδή το κύκλωμα τους για την έξοδο των εντολών κλπ) Μη βάλεις δηλαδή κάνα ρελέ κατευθείαν πάνω στην έξοδο και γίνει καμιά ζημιά στο τηλ.

pantelisyzfr1
05-08-14, 19:38
Προφανώς οι μαγνήτες παίρνουν συνέχεια ρεύμα για να κρατάνε κλειστή την πόρτα. Όταν πατάω τον διακόπτει, κλείνουν το ρεύμα και ανοίγει

δηλαδή εαν γίνει διακοπή η πόρτα είναι ανοιχτή?

diony
06-08-14, 00:38
Και εγώ έχωτην ίδια απορία ,μου φαίνεται λίγο παράξενο να ασφαλίζεις κάτι δίνοντας του τάση συνέχεια , εκτός από την ενέργεια έστω και αμελητέα ,είναι το θέμα της ασφάλειας, χωρίς τάση η πόρτα μένει ανοικτή ,είναι τσεκαρισμένο πως πάει τάση μόνιμα στην κλειδαριά ?

lepouras
06-08-14, 01:53
έτσι είναι το σωστό και υποχρεωτικό κυρίως σε κτήρια εταιριών. αλλιώς σε περίπτωση ανάγκης(πχ πυρκαγιάς )θα κλειδώνονταν όλοι μέσα. επειδή αυτές οι κλειδαριές δουλεύουν(συνήθως) με 12 βολτ και δεν έχουν καμιά τρελή κατανάλωση μια μπαταρία συναγερμού θα μπορούσε να την βαστήξει αρκετές ώρες.

pantelisyzfr1
06-08-14, 09:06
α κυπρί είναι όχι κλειδαριά

blade80
06-08-14, 10:18
Ακριβώς. Κυπρί είναι. Όπως ακριβώς είπατε και πιο πάνω, αυτές οι πόρτες δουλεύουν έτσι για λόγους ασφαλείας. Εάν γίνει κάποια διακοπή ρεύματος, να μην κλειδώνεσαι μέσα. Για να προλάβω τυχόν ερωτήσεις του στυλ, εαν γίνει το βράδυ που όλοι λείπουν? Η πόρτα αυτή γιατί είναι γυάλινη, έχει και κλειδαριά, ώστε όταν φεύγουμε να την κλειδώνουμε. Άρα δεν με νοιάζει εάν θα κοπεί το ρεύμα όσο λείπουμε.

Νίκο τι εννοείς εάν μπορεί να το οδηγήσει ένα ρελέ κατευθείαν;
Εφόσον έχει σύστημα για άνοιγμα πόρτας. Στα άλλα γραφεία μας που έχουμε κανονική πόρτα, την ανοίγουμε με το ίδιο τηλ κέντρο. Απλά εκεί το σύστημα της είναι όπως στις πολυκατοικίες. ;)

diony
06-08-14, 13:54
Τότε σου έχει απαντήσει ο Νίκος στο #4 (http://www.hlektronika.gr/forum/#post666999) και θα πρέπει να δώσεις κάποια στοιχεία για το τηλ. κέντρο ,δηλαδη όταν του δίνεις εντολή για άνοιγμα πόρτας βγάζει κάποια έξοδο τάσης ? .πόσα βολτ και αν ειναι AC η DC και πόσα μιλιαμπέρ φορτίο αντέχει για να ξέρεις τι πηνίο θα έχει το ρελέ που θα βάλεις

lepouras
06-08-14, 13:59
συνήθως όλα τα τηλεφωνικά κέντρα που έχουν έξοδο για άνοιγμα πόρτας έχουν ρελέ και σου δίνουν ψυχρή επαφή. οπότε ας κάνει αυτό με το ρελεδάκι για να αντιστρέψει την λειτουργία όπως του είπαν παραπάνω.

john_b
06-08-14, 14:07
Και αν θες μια χ διάρκεια μετά το πάτημα από το κέντρο σου, φτιάξε και ένα κυκλωματάκι χρονοκαθυστέρησης με κανένα 555:

http://3.bp.blogspot.com/-GU98T3_cP40/Tb3sb2r2zmI/AAAAAAAAABg/D7a6Rb-gzVI/s1600/Timer+555+circuit.jpg

lepouras
06-08-14, 14:12
συνήθως και την χρονοκαθυστέρηση(ρυθμιζόμενη) την παρέχουν από μόνα τους τα κέντρα(αρχίζω να καταντάω σπαστικός ε?:biggrin:)

.::Nikos::.
06-08-14, 14:37
Για το χρόνο από ότι ειπε και ο ίδιος μπορεί να τον ρυθμίσει από το τηλ κέντρο.
Απλά εγώ επειδή δε ξέρω περι τίνος πρόκειται αυτή η συσκευή και δεν είχα κάποιο σχηματικό της πλακέτας, δεν ξέρω αν είναι σε θέση να οδηγήσει το ρελέ κατευθείαν (τάση, ρεύμα κλπ) ή αν πιθανότατα έχει ρελέ από μόνη της πάνω. Το σκεπτικό μου ήταν μήπως χρειαζόταν κάποιο εξωτερικό κυκλωματάκι με transistor και εξωτερική τροφοδοσία. Αλλά αφού λέτε ότι αυτή η συσκευή είναι για τέτοια χρήση ίσως απλά να δει τα χαρακτηριστικά της και να πάρει το κατάλληλο ρελέ.

blade80
06-08-14, 16:50
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια, όλους σας. Με αυτό που μου είπε ο Νίκος είμαι καλυμμένος. Όντως έχει ρελεδάκι για το άνοιγμα της πόρτας. Το project βασικά έχει να κάνει με το να αντιστρέφω αυτό που ήδη κάνει. Δηλαδή απο το να στέλνει, με το πάτημα του κουμπιού, συνέχεια ρεύμα, να κόβει το ρεύμα.
Για την χρονοκαθηστέρηση δεν έχω θέμα, το κάνει το κέντρο, εφόσον το ρελεδάκι που θα βάλω, όσο παίρνει ρεύμα κρατάει το κύκλωμα κλειστό.
Και πάλη σας ευχαριστώ.

thm
06-08-14, 17:24
Νίκο, ξεκινάς βρίσκοντας τι έξοδο σου δίνει το τηλεφωνικό κέντρο σου. Εάν έχει έξοδο που δίνει τάση για να ενεργοποιήσει κυπρί, αγοράζεις ένα ρελέ που να ενεργοποιείται με αυτή την τάση. Εάν η έξοδος είναι ψυχρή επαφή (χωρίς τάση - απλά κλείνει επαφή) πρέπει να δεις εάν μπορεί να σηκώσει την ένταση ρεύματος που θέλεις να περάσει από αυτήν και εάν θα έχεις υπερβολική πτώση τάσης λόγω μεγάλης απόστασης καλωδίων (γενικά πάντως είναι μάλλον απίθανο να έχεις πρόβλημα).

52413

Το ρελέ, είναι ουσιαστικά ένας διακόπτης που ενεργοποιείται όταν δίνω τάση (βοηθητική τάση) στο κύκλωμα ενεργοποίησης που διαθέτει. Αυτό που χρειάζεσαι εσύ είναι είτε ένα απλό ρελέ που λειτουργεί σαν μπουτόν (δίνω βοηθητική τάση και αλλάζει κατάσταση ο διακόπτης - κόβω την βοηθητική τάση και επανέρχεται στην κανονική του κατάσταση) ή ένα χρονικό που κάνει το ίδιο ακριβώς πράγμα με επιπλέον την δυνατότητα να παραμείνει ενεργοποιημένος ο διακόπτης, για ρυθμιζόμενο χρόνο, αφού έχω κόψει την βοηθητική τάση (σημείωσε πάντως ότι σε ορισμένες περιπτώσεις οι ηλεκτρομαγνήτες και οι ηλεκτροπείροι έχουν ενσωματωμένο κύκλωμα χρονοκαθυστέρησης οπότε δεν χρειάζεσαι χρονικό). Το ρελέ ή το χρονικό, ενεργοποιεί ένα (ή και περισσότερους διακόπτες) που συνήθως έχουν 3 άκρα: COM, NO, NC. Όταν ο διακόπτης δεν είναι ενεργοποιημένος, το COM είναι σε συνέχεια με το NC και το NO είναι "στον αέρα". Όταν ο διακόπτης είναι ενεργοποιημένος, το COM είναι σε συνέχεια με το NO και το NC είναι "στον αέρα". Εσύ λοιπόν κόβεις την γραμμή, που δίνει τάση στον ηλεκτρομαγνήτη/ηλεκτροπείρο σου για να τον κρατάει κλειδωμένο, και συνδέεις τα δύο άκρα του κοψίματος στο COM και το NC αντίστοιχα.

Το ρελέ, συνέεται σε σειρά με τη μπουτονιέρα που ήδη έχεις (ώστε όποιο από τα 2 - μπουτονιέρα ή ρελέ - κόψει την τάση προς τον ηλεκτρομαγνήτη αυτός να ξεκλειδώσει).

Εγώ πάντως θα πρόσθετα και μία μαγνητική επαφή (όπως αυτές στους συναγερμούς, μέσα από την οποία θα πέρναγα τάση 12 VDC από ένα τροφοδοτικό και την οποία θα χρησιμοποιούσα για να ενεργοποιήσω ένα ενδεικτικό φωτάκι για να βλέπω εάν η πόρτα είναι ανοιχτή/κλειστή και ένα άλλο χρονικό με καθυστέρηση όπλισης για να ενεργοποιήσω έναν βομβητή εάν η πόρτα μείνει ανοιχτή για μεγάλο χρονικό διάστημα).

lepouras
06-08-14, 18:43
Νίκο δες μήπως έχει και την δυνατότητα να ρυθμίζετε από το τηλ. κέντρο να δουλεύει ανάποδα το ρελέ. κάποια το κάνουν και αυτό.

blade80
06-08-14, 19:54
Πολύ καλή ιδέα thm. Θα βάλω κάποιο λαμπάκι. ;)

Το Τηλ Κεντρο είναι το Panasonic KXTDA15-30 δεν νομίζω να έχει για αντιστροφή. Θα το κοιτάξω πάντως!