PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με γκαραζόπορτα



Stalker
10-08-14, 02:54
Καλησπέρα παιδιά,
καταρχάς συγχαρητήρια για αυτό το υπέροχο φόρουμ.
Χρειάζομαι τη βοήθεια σας..

Το τελευταίο εξάμηνο η γκαραζόπορτα μου ενώ ανοίγει κανονικά από το τηλεκοντρόλ, οταν πατάω να κλείσει κλείνει μέχρι τη μέση (και από τα 2 κοντρόλ που είχε μαζί της).
Από ένα κοντρόλ (αντίγραφο) που είχα, άνοιγε και έκλεινε κανονικά. Όμως για κακή μου τύχη δυστυχώς το έχασα :(
Σήμερα λοιπόν πήγα να φτιάξω ένα αντίγραφο γιατί θεώρησα πως είναι τα κοντρόλ. Ο μάστορας στο μαγαζί μου είπε οτι πιθανόν θέλει reset και ξανά ζευγάρωμα με τα κοντρόλ.
Μου είπε μια διαδικασία στο περίπου χωρίς να ξέρει τον πίνακα μου, πήγα σπίτι, ξεβίδωσα και δυστυχώς δεν είναι όπως μου τα περιέγραψε.

Έπαιξα λίγο χωρίς να γνωρίζω τι κάνει κάθε κουμπί, και τώρα κλείνει μέχρι τη μέση και μετά από λίγο ξανά ανοίγει.
Προσωρινά λοιπόν την έχω γυρίσει στο χειροκίνητο. Η πλακέτα δεν δίνει κάποιο στοιχείο για την ταυτότητα της.

Παραθέτω μια φωτογραφία ευελπιστώντας πως θα καταφέρω να βρώ κάποιο μανουαλ για τον προγραμματισμό της.52460

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τη βοήθεια σας!

diony
10-08-14, 03:29
Βρες τις οδηγίες πολλές γκαραζόπορτες ειδικά οι μικρές έχουν αυτοματισμό ώστε αν βρεθεί κάποιο ζόρι στο κλείσιμο ,π.χ. άνθρωπος ,αμάξι , ξανά ανοίγουν

diony
10-08-14, 03:32
Και στο display που υπάρχει πιθανό να σου δείξει κάποιο σφάλμα εκείνη τη στιγμή

Stalker
10-08-14, 03:38
Δυστυχώς δεν υπάρχει μανουαλ στη κατοχή μου. Η εγκατάσταση έγινε πριν μια δεκαετία και δεν μπορώ να βρώ ούτε τον άνθρωπο που έκανε την τοποθετήση.

Υπάρχει κανείς που να ξέρει ποια πλακετα είναι αυτή ούτως ώστε να ψάξω για μανουαλ;

Ευχαριστώ!

diony
10-08-14, 03:48
Πιστεύω όλο και κάποιος από εδώ μέσα θα έχει κάτι ίδιο με το δικό σου ή θα ξέρει να σε κατατοπίσει περισσότερο από μένα ,απλά θέλει υπομονή

aktis
10-08-14, 12:59
Δεν εχει σχεση ο τηλεχειρισμός , είναι για λόγους ασφαλείας η κίνηση που βλέπεις . Καταλαβαινει ο αυτοματισμός εμπόδιο και γυρίζει πίσω να μη κόψει καναν άνθρωπο στα 2 .
( ότι πρέπει να κάνουν όλοι οι αυτοματισμοί πορτών παραθύρων κλπ )
Κάπου ζορίζεται η πόρτα σου , ίσως γέρνει κλπ . Υπάρχει συνήθως ενας διακόπτης που καταλαβαίνει οτι τερμάτισε . Μπορει να γίνονται δονησεις και να τριγγαρετε ο διακόπτης κατα λάθος ...
Και το χαμενο τηλεκοντρολ να βρεις παλι το ιδιο θα κάνει αν δεν φτιάξεις το "ζορισμα " !

Stalker
10-08-14, 14:15
Μέχρι χτες απλά σταμάταγε, αφού το σκάλισα, σταματάει όπως πριν και μετά από δύο λεπτά, ανοίγει! :(

Με το χαμένο τηλεκοντρολ άνοιγε και έκλεινε χωρίς πρόβλημα!

diony
10-08-14, 14:33
To πιο πιθανό σκαλίζοντας το να του άλλαξες το πρόγραμμα , διότι έχω δει σε γκαραζόπορτες να αλλάζει το πρόγραμμα με επιλογέα ή με τζαμπεράκια ,στο δικό σου πιθανό αλλάζει με τα μπουτόν εφόσον υπάρχει display, αφού άλλαξε η συμπεριφορά από τη στιγμή που το πείραξες αυτό θα συμβαίνει ,το βασικό σου πρόβλημα είναι να δεις αν ζορίζεται και που

Stalker
10-08-14, 14:39
Απ'οσο είδα δεν ζοριζεται.
Ακόμα και όταν τη βοηθάω με το χέρι, σταματάει στο ίδιο σημείο. Σαν να είναι προγραμματισμενη να σταματάει εκεί.

Ξέρει κανείς πώς προγραμματιζεται αυτή η πλακετα η πως κάνει reset? Ευχαριστώ!

john_b
10-08-14, 14:52
Για να δεις ότι πρέπει να ξέρεις ακριβώς τι να κάνεις, πάρε μια ιδέα προγραμματισμού:
http://www.acsys1.gr/products/hoermann_garage_door_operators/supramatic/programming/index

Συνεπώς, αν δεν βρεις το μοντέλο, κλάφτα Χαράλαμπε.

diony
10-08-14, 14:56
Μήπως υπάρχει τοποθετημένο φωτοκύτταρο ασφαλείας και την κόβει αυτό ?

gas_liosia
10-08-14, 15:16
Τα περισσότερα συστήματα είναι με ρύθμιση χρόνου. Αν δουλεύει έτσι και το δικό σου θα πρέπει να αυξηθεί ο χρόνος κλεισίματος/ανοίγματος. Βασικά για να το εξακριβώσεις, κλείσε την πόρτα χειροκίνητα ώστε να πάει τελείως κάτω, και έπειτα με το τηλεκοντρόλ άνοιξε την πόρτα. Αν φτάσει και τώρα μέχρι την μέση περίπου τότε σίγουρα είναι θέμα χρόνου. Το ότι ξαν' ανοίγει η πόρτα αυτόματα από μόνη της είναι κάποιο mode που πιθανόν ενεργοποίησες κατά λάθος.

Το πίσω μέρος της πλακέτας δεν το έχεις δει μήπως γράφει κάποιον κωδικό ε; Αν το κάνεις πάντως... κλείσε την παροχή ρεύματος για λόγους ασφαλείας.

Stalker
10-08-14, 15:50
Φωτοκύτταρο δεν υπάρχει.
Το πίσω μέρος το κοίταξα και δεν γράφει δυστυχώς τίποτα.
Αν η πόρτα είναι κλειστή ανοίγει κανονικά.
Αν η πόρτα είναι ανοιχτεί, κλείνει μέχρι τη μέση.
Μετά πρέπει να πατήσω να ανοίξει, ενα δευτερόλεπτο μετά ξαναπατάω για να σταματήσει και μετά πατάω ξανά να κλέισει και κλείνει δέκα πόντους ακόμα και ξανά σταματάει.

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια ;)

klik
10-08-14, 15:54
τα αρχικα τηλεκοντρόλ ή το πλαστικό καπάκι του κουτιού, δεν γράφουν κάποια ένδειξη μάρκας ή τύπου; Ο αρχικός εγκαταστατης δεν μπορεί να βρεθεί;

Stalker
10-08-14, 16:10
Ο αρχικός εγκαταστάτης δυστυχώς δεν μπορεί να βρεθεί.
Το πλαστικό καπάκι δεν γράφει τίποτα, δεν υπάρχει κανένα στοιχείο.
Τα τηλεκοντρόλ δεν γράφουν κάτι (μάρκα ή μοντέλο)

Stalker
11-08-14, 12:25
Δεν τη γνωρίζει κανείς αυτή τη πλακέτα;

thm
11-08-14, 12:35
Το πιθανότερο είναι ότι τα 2 τηλεχειριστήρια που είχες ήταν προγραμματισμένα για μερικό άνοιγμα και ότι μοτέρ και τερματικοί είναι συνδεδεμένοι ανάποδα απ' ότι είναι η πραγματική φορά της πόρτας (άρα όταν ο πίνακας νομίζει ότι κάνει άνοιγμα στην πραγματικότητα κάνει κλείσιμο). Το αποτέλεσμα είναι ότι τα τηλεχειριστήρια που είχες έκαναν μερικό άνοιγμα (στην πραγματικότητα κλείσιμο) και στην δοκιμή σου τώρα ενεργοποίησες το αυτόματο κλείσιμο με χρονοκαθυστέρηση (στην πραγματικότητα αυτόματο άνοιγμα). Αφού δεν έχεις φωτοκύτταρα ασφαλείας και ούτε, μέχρι τώρα, είχες ενεργοποιήσει το αυτόματο κλείσιμο δεν υπήρχε κάποιος χτυπητός λόγος να το καταλάβεις.

Ο πίνακας ελέγχου έχει κάποια σήμανση που να μπορεί κανείς να καταλάβει κατασκευαστή/μονέλο ? το μοτέρ ?

thm
11-08-14, 12:48
Φαίνεται ότι είναι ο Q60S/R της Proteco:

www.gatemotors.co.uk/PDF/Q60SR.pdf
www.gatemotors.co.uk/PDF/Q60SR%20Sliding.pdf

Σε καλύπτουν τα εγχειρίδια ή χρειάζεσαι βοήθεια ?

john_b
11-08-14, 12:50
Άρε γάτε
Αν είναι έτσι, να και οι οδηγίες:
http://www.gatemotors.co.uk/PDF/Q60SR.pdf

Stalker
11-08-14, 13:10
Παιδιά, σας είμαι ΥΠΟΧΡΕΩΣ!
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.
Είμαι άσχετος από τέτοιου είδους πλακέτες, οποιαδήποτε οδηγία είναι ευπρόσδεκτη.
Θα διαβάσω όλο το manual για να την κάνω reset και να την προγραμματίσω πάλι.

Έχω μια ερώτηση ακόμα, στην φωτογραφία δεν φαίνεται καλά δυστυχώς αλλά ακριβώς κάτω από την οθόνη, έχει δύο τσιπάκια.
Κάτω από το αριστερό τσιπάκι υπάρχει ένα Jumper. Ξέρουμε τι κάνει αυτό;

thm
11-08-14, 14:04
Μάλλον ο πίνακάς σου είναι κάποια παλαιότερη έκδοση όπως ο Q36S (που έχει καταργηθεί απ' ότι είδα κάπου). Δεν ξέρω τι κάνει αυτό το jumper. Μπορεί να χρειάζεται για κάποια λειτουργία προγραμματισμού.


Εάν τα καλώδια μοτέρ και τερματικών είναι ανάποδα τότε ξεκίνα βάζοντάς τα στην σωστή θέση.
Για να δεις εάν είναι ανάποδα: φέρε την πόρτα σε μισάνοιχτη θέση - αποσύνδεσε την γέφυρα που πηγαίνει στην επαφή [3] (είναι η 3η από αριστερά στην αριστερή κλέμα - κόκκινο καλώδιο με άσπρο ακροχτώνιο) - δώσε εντολές με το τηλεχειριστήριο και δες εάν η πόρτα κάνει μόνο άνοιγμα ή μόνο κλείσιμο. Εάν κάνει μόνο άνοιγμα τότε όλα καλά. Εάν κάνει μόνο κλείσιμο τότε μοτέρ και τερματικοί είναι ανάποδα.

Εάν είναι ανάποδα: κόψε το ρεύμα - σύνδεσε ξανά την γέφυρα στο [3] - άλλαξε θέση ανάμεσα στις επαφές [5] και [6] (το καφέ και το μαύρο καλώδιο στην 5η και 6η θέση από αριστερά, στην αριστερή κλέμα) - άλλαξε θέση ανάμεσα στις επαφές [13] και [15] (το καφέ και το μαύρο καλώδιο στην 1η και 3η θέση από αριστερά, στην μεσαία κλέμα, εκεί που συνδέεται μοτέρ και πυκνωτής) - ξανασύνδεσε το ρεύμα και δοκίμασε.

Σε ότι αφορά τον προγραμματισμό, εάν είναι παλιότερο μοντέλο μπορεί να έχει λίγο (ή πολύ) διαφορετική διαδικασία προγραμματισμού αλλά ελπίζω να έχεις βοήθησα. Εάν το πρόβλημά σου είναι να προσθέσεις επιπλέον τηλεχειριστήρια και δεν βγάζεις άκρη (αλλά όλα τα υπόλοιπα δουλεύουν) μπορείς να συνδέσεις εξωτερικό δέκτη τηλεχειρισμού με δικά του τηλεχειριστήρια (ή ακόμη και να αλλάξεις όλο τον πίνακα με έναν άλλο).

Stalker
11-08-14, 14:34
Αν τον κάνω reset στα default settigs, και προγραμματίσω τρία τηλεχειριστήρια, δεν υποτίθεται πως θα ανοίγει και θα κλείνει κανονικά χωρίς κάτι άλλο;

Δεν χρειάζομαι παραπάνω αυτοματισμούς. Ούτε φωτοκύτταρα, ούτε χρονο-κλεισιμο ούτε τίποτα.

thm
11-08-14, 14:53
Λογικά ναι, αν και προσωπικά θα το πήγαινα βήμα-βήμα και θα άλλαζα μόνος μου όλες τις παραμέτρους (έχω δει πίνακες όπου το reset δεν γυρνά όλες τις παραμέτρους στις εργοστασιακές τιμές ή που οι εργοστασιακές ρυθμίσεις είναι χαζές).

Σε ότι αφορά την σωστή φορά του μοτέρ, εάν κάποιος (ή και εσύ) στο μέλλον χρειαστεί να συνδέσει φωτοκύτταρα ή να ενεργοποιήσει το αυτόματο άνοιγμα ή το μερικό άνοιγμα, τότε θα πρέπει να βεβαιωθεί για την σωστή φορά ανοίγματος. Μπορεί να σου φαίνεται άχρηστο αυτή την στιγμή αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Ένα ακόμη θέμα είναι ότι εάν κοπεί το ρεύμα και η πόρτα είναι μισάνοιχτη, τότε, όταν το ρεύμα επανέλθει, η πρώτη κίνηση που θα κάνει η πόρτα πρέπει, για λόγους ασφαλείας να είναι άνοιγμα. Εάν το μοτέρ είναι συνδεδεμένο ανάποδα, τότε θα κάνει κλείσιμο, πράγμα που είναι επικίνδυνο.

klik
11-08-14, 16:04
Μάλλον ο πίνακάς σου είναι κάποια παλαιότερη έκδοση όπως ο Q36S (που έχει καταργηθεί απ' ότι είδα κάπου). Δεν ξέρω τι κάνει αυτό το jumper. Μπορεί να χρειάζεται για κάποια λειτουργία προγραμματισμού....
Σωστά, κάποια revision του Q36S μοιάζει:
http://www.stpsalarme.com/imgcommon/Q36S.pdf

john_b
11-08-14, 16:18
Πόσο να κοστίζει ένα τέτοιο μπουζουκάκι για μια μικρή κλασική συρόμενη με καγκελακι (μικρού βάρους);

klik
11-08-14, 16:19
J1 jumper, μετάφραση από το Ουγγρικό manual:


Connect the "J1" jumper First encrypt the personal tax code of some of DIP switch positions changing. 2 Press the left button on the transmitter and hold. In the third hit off the controller at the same time the "A" key code teach. The display two-digit number indicates that the stored hαnyadiknak memory of the remote control. For example, "0 1". 4 Repeat these steps for each remote control, with the other Set code. The controller can learn 54 different codes. 5 Remove the "J1" jumper (without turning off the power). 6 double-click of the relay indicates that the code has been stored. The controller can then then the remote control will be implemented in the entire opening and closing.
Με μια βιαστική ματιά, μοιάζει να επιτρέπει τον προγραμματισμό στον controler.
Αγγλικό manual αλλα όχι πλήρες εδώ:http://docs2.chomikuj.pl/3265213970,PL,0,1,Q36A_en.pdf
Ουγγρικό θα βρεις εδώ:http://www.masco.hu/files_tc/Kapumozgatas--Gate%20Moving/PROTECO/

Stalker
12-08-14, 01:26
Παιδιά σας ευχαριστώ ξανά όλους.
Νιώθω πραγματικά υπόχρεος!
Συγχαρητήρια ξανά για την όμορφη κοινότητα που έχετε!

Μόλις τελείωσα, με τα μανουαλ που μου δώσατε, με τον προγραμματισμό της πλακέτας.
Διέγραψα όλους τους κωδικούς, έκανα επαναφορά ρυθμίσεων, "πάντρεψα" ξανά κοντρόλερς με τον πίνακα και τέλος προγραμμάτισα μία μία τις παραμέτρους.
Δουλεύει άψογα!
Όλα καλά, τέλος καλό!

Νά'στε καλά!