PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια σε εγκατάσταση κεραίας.



basilhs26
09-08-14, 17:43
Γειά σας, είμαι καινούργιο μέλος και βρήκα το forum από αναζήτηση στο google. Πρόσφατα θα αποκτήσω και εγώ άδεια ραδιοερασιτέχνη, έχω δώσει εξετάσεις και πέτυχα. Αυτό που βλέπω μετά από ψάξιμο στο ίντερνετ είναι οτι θέλει πολύ προσοχή από το χόμπυ. Μπορεί να πέσεις στον κάθε άνθρωπο στραβόξυλο π.χ γείτονα που θα σου κάνει καταγγελία για την κεραία ή να είσαι στο αμάξι με φορητό πομποδέκτη και να τύχεις σε αστυνομικό που παρόλο που θα του δείξεις την άδεια να σε πάει μέσα. Θα αγοράσω έναν φορητό πομποδέκτη και θα τον έχω μόνο στο σπίτι, δυστυχώς στους σταθερούς οι τιμές είναι τσιμπιμένες. Επίσης έχω ξενερώσει που οι περισσότεροι πομποδέκτες δεν έχουν μεγάλο πεδίο κάλυψης συχνοτήτων τουλάχιστον στο RX για να ακούμε, αλλά βρήκα και κάποιους με ικανοποιητική κάλυψη.

Dragonborn
09-08-14, 20:07
Μπορεί να πέσεις στον κάθε άνθρωπο στραβόξυλο π.χ γείτονα που θα σου κάνει καταγγελία για την κεραία Δεν μπορεί να σου κάνει καταγγελία με την έννοια της ποινικής παράβασης, αλλά μπορεί να απαγορεύεται η εγκατάσταση κεραίας από τον κανονισμό της πολυκατοικίας, οπότε δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Αν μένεις σε μονοκατοικία δεν υπάρχει θέμα καταγγελίας.


ή να είσαι στο αμάξι με φορητό πομποδέκτη και να τύχεις σε αστυνομικό που παρόλο που θα του δείξεις την άδεια να σε πάει μέσα.Αυτό δυστυχώς είναι ένα φαινόμενο που εμφανίζεται όλο και συχνότερα τα τελευταία χρόνια. Δεν ξέρω πως και πότε θα λυθεί δεδομένου ότι οι ραδιοερασιτεχνικοί σύλλογοι που θα μπορούσαν να το αντιμετωπίσουν κοιμούνται όρθιοι.


Επίσης έχω ξενερώσει που οι περισσότεροι πομποδέκτες δεν έχουν μεγάλο πεδίο κάλυψης συχνοτήτων τουλάχιστον στο RX για να ακούμε, αλλά βρήκα και κάποιους με ικανοποιητική κάλυψη.Η ακρόαση επικοινωνιών τρίτων (υπηρεσιών ασφαλείας, αεροπλάνων κλπ) δεν αποτελεί ραδιοερασιτεχνική δραστηριότητα.

SV1GRN
09-08-14, 22:20
@basilhs26 καλώς ήρθες στο χόμπι. Δικαιολογημένα οι απορίες σου σιγά-σιγά όμως θα λύνονται μέσα από την ρ/ε κοινότητα. Υποθέτω με κάποιους έχεις γνωριστεί ήδη στη Θεσ/νίκη.
Για τον φορητό που λες φαντάζομαι θα έχει δυνατότητα βραχέων + v/u allmode. Η διαφορά τιμών με της βάσης είναι φυσιολογική λόγω δυνατοτήτων.
"έχω ξενερώσει που οι περισσότεροι πομποδέκτες δεν έχουν μεγάλο πεδίο κάλυψης συχνοτήτων τουλάχιστον στο RX" περίμενε να μπεις στο χόμπι, είναι νωρίς για ξενερώματα. Δόθηκε και κάποια απάντηση σχετική ενωρίτερα. 73

basilhs26
10-08-14, 04:02
Δεν μπορεί να σου κάνει καταγγελία με την έννοια της ποινικής παράβασης, αλλά μπορεί να απαγορεύεται η εγκατάσταση κεραίας από τον κανονισμό της πολυκατοικίας, οπότε δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Αν μένεις σε μονοκατοικία δεν υπάρχει θέμα καταγγελίας.

Ευτυχώς σε μονοκατοικία είμαι. Αλλά παίζει σε κάποιες περιπτώσεις αν μένεις σε πολυκατοικία να έχεις πρόβλημα ακόμα και αν βάλεις κεραία στο μπαλκόνι.


Η ακρόαση επικοινωνιών τρίτων (υπηρεσιών ασφαλείας, αεροπλάνων κλπ) δεν αποτελεί ραδιοερασιτεχνική δραστηριότητα.

ΟΚ το δέχομαι. Αλλά το θέμα που υπάρχει είναι άλλο, οτι ενώ ο νόμος μας δίνει το δικαίωμα να εκπέμψουμε σε 6-7 πεδία συχνοτήτων 7.1-7.2 κτλπ οι περισσότεροι πομποδέκτες δεν λειτουργούν σε όλες, έστω ας λειτουργούν σε όλα τα νόμιμα διαστήματα συχνοτήτων και στα άλλα να είναι κλειδωμένοι. Από ψάξιμο στα τεχνικά χαρακτηριστικά έχω διαπιστώσει το εξής, οτι οι σταθεροί πομποδέκτες εκπέμπουν κάτω από τα FM ενώ οι φορητοί στα 144-146 και 440-460. Θα μου πείς σιγά μας φτάνουν και αυτές οι συχνότητες μην τα θέλουμε όλα δικά μας.

Ο λόγος που θέλω να ασχοληθώ με τον ραδιοερασιτεχνισμό είναι οτι μαθαίνεις πράγματα σχετικά με φυσική ηλεκτρονική και ηλεκτρομαγνητικά κύματα, τουλάχιστον δεν αποβλακώνομαι όσο στον υπολογιστή και μαθαίνεις και κάτι. Άραγε πόσο εύκολο είναι να φτιάξει κάποιος δικό του πομποδέκτη; Έχω ακούσει οτι ακόμα και για τους ηλεκτρονικούς είναι δύσκολο. Πρέπει πρώτα να γίνει μελέτη της κατασκευής και προσδιορισμός των στοιχείων RLC μέσα στο κύκλωμα. Αυτό που έψαξα πολύ αλλά δεν βρήκα πολλά είναι πως υπολογίζεται η εμβέλια που θα έχει η κεραία και η απόσταση max που μπορεί να φτάσει το εκπεμπόμενο σήμα αναλόγως την ισχύ εκπομπής της κεραίας π.χ με 5W ισχύ πόσα χιλιόμετρα θα φτάσει; Κατέβασα kai ένα αρχείο με θεωρία κεραιών μέσα αλλά έχει κάτι τύπους που δε δίνουν ξεκάθαρο αποτέλεσμα.

john_b
10-08-14, 10:43
Ξεκίνα από κάτω (πρώτο τεύχος) και ανέβενε:
http://www.5-9report.gr/59report.htm

Θα λυθούν πολλές απορίες σου και θα δημιουργηθούν νέες

matthew
10-08-14, 17:24
Ευτυχώς σε μονοκατοικία είμαι. Αλλά παίζει σε κάποιες περιπτώσεις αν μένεις σε πολυκατοικία να έχεις πρόβλημα ακόμα και αν βάλεις κεραία στο μπαλκόνι.



ΟΚ το δέχομαι. Αλλά το θέμα που υπάρχει είναι άλλο, οτι ενώ ο νόμος μας δίνει το δικαίωμα να εκπέμψουμε σε 6-7 πεδία συχνοτήτων 7.1-7.2 κτλπ οι περισσότεροι πομποδέκτες δεν λειτουργούν σε όλες, έστω ας λειτουργούν σε όλα τα νόμιμα διαστήματα συχνοτήτων και στα άλλα να είναι κλειδωμένοι. Από ψάξιμο στα τεχνικά χαρακτηριστικά έχω διαπιστώσει το εξής, οτι οι σταθεροί πομποδέκτες εκπέμπουν κάτω από τα FM ενώ οι φορητοί στα 144-146 και 440-460. Θα μου πείς σιγά μας φτάνουν και αυτές οι συχνότητες μην τα θέλουμε όλα δικά μας.

Ο λόγος που θέλω να ασχοληθώ με τον ραδιοερασιτεχνισμό είναι οτι μαθαίνεις πράγματα σχετικά με φυσική ηλεκτρονική και ηλεκτρομαγνητικά κύματα, τουλάχιστον δεν αποβλακώνομαι όσο στον υπολογιστή και μαθαίνεις και κάτι. Άραγε πόσο εύκολο είναι να φτιάξει κάποιος δικό του πομποδέκτη; Έχω ακούσει οτι ακόμα και για τους ηλεκτρονικούς είναι δύσκολο. Πρέπει πρώτα να γίνει μελέτη της κατασκευής και προσδιορισμός των στοιχείων RLC μέσα στο κύκλωμα. Αυτό που έψαξα πολύ αλλά δεν βρήκα πολλά είναι πως υπολογίζεται η εμβέλια που θα έχει η κεραία και η απόσταση max που μπορεί να φτάσει το εκπεμπόμενο σήμα αναλόγως την ισχύ εκπομπής της κεραίας π.χ με 5W ισχύ πόσα χιλιόμετρα θα φτάσει; Κατέβασα kai ένα αρχείο με θεωρία κεραιών μέσα αλλά έχει κάτι τύπους που δε δίνουν ξεκάθαρο αποτέλεσμα.
Το τεχνικό κομμάτι χωρίζεται βασικά σε 3 μέρη. Έχουμε τους πομποδέκτες, τις γραμμές μεταφοράς (καλώδια, θα τα ακούσεις ή θα τα διαβάσεις & σαν κάθοδοι) & τις κεραίες. Ενδιάμεσα μπορεί να παρεμβάλλονται & άλλες συσκευές (γέφυρες SWR-βατόμετρα, ενισχυτές, antenna tuners ή κάπλερ για τον συντονισμό, balun για την προσαρμογή κλπ). Για τους πομποδέκτες σου εξήγησε ο Κώστας (Dragonborn). Τώρα για τις κεραίες θα μπορούσε να πει κανείς ότι από μόνες τους αποτελούν ξεχωριστή επιστήμη. Υπάρχουν πολλοί τύποι κεραιών & δεκάδες παραλλαγές αυτών. Το πόσο μακριά θα φτάσει το σήμα δεν εξαρτάται μόνο από την ισχύ του αλλά από πολλούς παράγοντες, όπως ο τύπος της κεραίας, το σημείο εκπομπής (άλλο να εκπέμπεις μέσα από μια χαράδρα & άλλο από την κορυφή ενός βουνού), από τη διάδοση των κυμάτων σε συγκεκριμένες συχνότητες εκείνη τη στιγμή & ανάλογα με τη διαμόρφωση του σήματος & τη συχνότητα εκπομπής. Ξεκίνα από τα βασικά, ηλεκτρομαγνητική θεωρία, διαμορφώσεις κλπ. Ξεσκόνισε τα μαθηματικά σου, θα σου χρειαστούν.
Καλορίζικος. 73, SV4NLA :001_cool:

john_b
10-08-14, 17:36
Έλα SV4NLA (NLA=νίλα :001_tt2:), μάθαμε και το διακριτικό σου.
Με τον άλλο τον κρυψίνο να δούμε τι θα κάνουμε.

Νίλα: (η) ουσ. όλεθρος, μεγάλη ζημιά

Dragonborn
10-08-14, 17:49
Νίλα: (η) ουσ. όλεθρος, μεγάλη ζημιάΕπίσης νίλα λέγεται αλλοιώς και το καψόνι.:001_rolleyes:

john_b
10-08-14, 17:51
Επίσης, ο άλλος ο κρυψίνος, είσαι εσύ... :whistle:

Dragonborn
10-08-14, 17:52
Προφανώς έχω τους λόγους μου.

matthew
10-08-14, 17:53
Χεχε, το έχω γράψει πάλι το διακριτικό μου εδώ μέσα Γιάννη. Γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε! :001_tongue: :lool: Παρεμπιπτόντως, ένα κανάλι στο youtube με το διακριτικό μου δεν είναι δικό μου. Το άνοιξε άλλος που ήταν να πάρει το διακριτικό αλλά καθυστέρησε 2 χρόνια να πάει να βγάλει την άδεια & το δώσανε σε μένα για να κλείσει η σειρά SV4NL (SW τότε).

john_b
10-08-14, 17:55
Προφανώς έχω τους λόγους μου.

Αν δεν είσαι κατάσκοπος της ένωσης, ή το διακριτικό σου δεν είναι τύπου (GAY, WC, κ.λπ.), πάρε μια βαθιά ανάσα και πες μας. Μεταξύ μας είμαστε, δεν θα μαθευτεί παραέξω.

matthew
10-08-14, 17:58
Αν δεν είσαι κατάσκοπος της ένωσης, ή το διακριτικό σου δεν είναι τύπου (GAY, WC, κ.λπ.), πάρε μια βαθιά ανάσα και πες μας. Μεταξύ μας είμαστε, δεν θα μαθευτεί παραέξω.
Ναι, εδώ που δε μας διαβάζει κανένας! :hahahha:

john_b
10-08-14, 17:59
Ζημιάρη Ματθαίο και εγώ ήθελα ένα διακριτικό πιο επιχειρησιακό ας πούμε (κάτι ανάλογο του BLB που έχει ένας φίλος), αλλά ότι κάτσει είναι πια.

nikknikk4
11-08-14, 18:15
Αν δεν είσαι κατάσκοπος της ένωσης, ή το διακριτικό σου δεν είναι τύπου (GAY, WC, κ.λπ.), πάρε μια βαθιά ανάσα και πες μας. Μεταξύ μας είμαστε, δεν θα μαθευτεί παραέξω.

Τι Υπονοείς για το συνάδελφο sv1GAY ?



https://www.google.gr/?gfe_rd=cr&ei=BczoU66CCs3X8gfyoIDQCA#q=sv1gay

john_b
11-08-14, 18:43
Να, καλώς τον και ας άργησε.

Εσύ κατάλαβες ότι υπονοώ κάτι πέρα απ' ότι να μην νοιώθεις καλά να το λες λόγω συνειρμών που μπορεί να κάνει κάποιος κακοπροαίρετος;

nikknikk4
11-08-14, 19:09
Να, καλώς τον και ας άργησε.

Εσύ κατάλαβες ότι υπονοώ κάτι πέρα απ' ότι να μην νοιώθεις καλά να το λες λόγω συνειρμών που μπορεί να κάνει κάποιος κακοπροαίρετος;





Αν δεν είσαι κατάσκοπος της ένωσης, ή το διακριτικό σου δεν είναι τύπου (GAY, WC, κ.λπ.), πάρε μια βαθιά ανάσα και πες μας. Μεταξύ μας είμαστε, δεν θα μαθευτεί παραέξω.


Τι Υπονοείς για το συνάδελφο sv1GAY ?



https://www.google.gr/?gfe_rd=cr&ei=BczoU66CCs3X8gfyoIDQCA#q=sv1gay

η ερώτηση είναι σαφής

john_b
11-08-14, 19:39
Και η απάντηση είναι σαφής
Αντίθετα εσύ δεν καταλαβαίνω γιατί εμφανίζεσαι μόνο και μόνο για να κάνεις τις κατινιές σου και να ανακατέψεις τα πράγματα.
Την τελευταία φορά που "τρωγόμουν" με τον Αντώνη και βάζω ομοιωματικά γιατί τον Αντώνη τον συμπαθώ και πιστεύω ότι και γι' αυτόν είναι τα ανάλογα, άσχετα αν το γκρινιάζουμε λίγο για τα CW, έτρεξες να βάλεις θετική ψήφο σε κάτι που μου είπε και μόλις σου έκανα σχόλιο την απέσειρες και φαίνεται το σχόλιο ξεκάρφωτο. Μπορείς να μου πεις τι σκ@τ@ τρώγεσαι; Αν δεν γουστάρεις μην ασχολείσαι, τις κατινιές είναι που δεν μπορώ και εσύ κάνεις σαν την Βασιλειάδου ένα πράμα.

Και επιπλέον, εγώ γράφω πάντα επώνυμα, οπότε αν παρεξηγηθεί ο εν λόγο συνάδελφος (με τον οποίο έχουμε κοινό φίλο) ξέρει σε ποιόν θα απευθυνθεί. ΕΣΥ, ποιος είσαι;

jimnaf
11-08-14, 23:42
Γειά σας, είμαι καινούργιο μέλος και βρήκα το forum από αναζήτηση στο google. Πρόσφατα θα αποκτήσω και εγώ άδεια ραδιοερασιτέχνη, έχω δώσει εξετάσεις και πέτυχα. Αυτό που βλέπω μετά από ψάξιμο στο ίντερνετ είναι οτι θέλει πολύ προσοχή από το χόμπυ. Μπορεί να πέσεις στον κάθε άνθρωπο στραβόξυλο π.χ γείτονα που θα σου κάνει καταγγελία για την κεραία ή να είσαι στο αμάξι με φορητό πομποδέκτη και να τύχεις σε αστυνομικό που παρόλο που θα του δείξεις την άδεια να σε πάει μέσα. Θα αγοράσω έναν φορητό πομποδέκτη και θα τον έχω μόνο στο σπίτι, δυστυχώς στους σταθερούς οι τιμές είναι τσιμπιμένες. Επίσης έχω ξενερώσει που οι περισσότεροι πομποδέκτες δεν έχουν μεγάλο πεδίο κάλυψης συχνοτήτων τουλάχιστον στο RX για να ακούμε, αλλά βρήκα και κάποιους με ικανοποιητική κάλυψη.

Αν ο αστυνομικός σε πάει μέσα παρά το ότι του έδειξες την άδεια και θα μπορούσε μέσω
Motorola:lool::lool: να πάρει πληροφορίες , θα κάνεις το κορόιδο.
Μόλις φτάσεις στο τμήμα ζήτα από τον προϊστάμενο του να γράψει το συμβάν στο
βιβλίο συμβάντων (τον λόγο που σε τραβάνε).
Μετά πας στον δικηγόρο και ζήτα ένα αντίγραφο του βιβλίου.
Κάνεις μήνυση για άγνοια νόμου, και ζήτα ότι σου κατέβει, τους σκίζεις κανονικά.
Από δικηγόρο αυτά.

matthew
12-08-14, 00:35
Πάντως για να σε τραβήξουν μέσα χωρίς λόγο θα πρέπει να είναι ανημέρωτοι ή στραβόξυλα. Όσες φορές με σταμάτησαν με το αμάξι για έλεγχο (δίπλωμα, ασφάλεια, κτέο κλπ) & είχα φορητό μαζί μου δεν ασχολήθηκαν καθόλου με τον ασύρματο. Μόνο μια φορά μαζί με έναν φίλο ρ/ε που μας σταμάτησαν για έλεγχο οι ΔΙΑΣ & είχε φορητό στο αμάξι του ο φίλος, του ζήτησαν την άδεια για τον ασύρματο μαζί με τα υπόλοιπα χαρτιά. Όταν είδαν τα χαρτιά & την άδεια μας είπαν: ωραία, κανένα πρόβλημα!
Πλάκα είχε μια περίπτωση που έτυχε σε γνωστό μου ρ/ε ο οποίος είναι δικηγόρος. Τον σταμάτησαν για έλεγχο & αφού ήταν εντάξει τα χαρτιά του & είδαν την άδεια ρ/ε του είπαν εντάξει, όλα καλά. Μετά του είπε ένας αστυνομικός για το icom 2820 που είχε στο αμάξι: ωραίος ασύρματος, σαν τα δικά μας είναι; & του απάντησε ο ρ/ε: Ε, όχι & σαν τα δικά σας! :hahahha:

basilhs26
12-08-14, 02:37
Αν ο αστυνομικός σε πάει μέσα παρά το ότι του έδειξες την άδεια και θα μπορούσε μέσω
Motorola:lool::lool: να πάρει πληροφορίες , θα κάνεις το κορόιδο.
Μόλις φτάσεις στο τμήμα ζήτα από τον προϊστάμενο του να γράψει το συμβάν στο
βιβλίο συμβάντων (τον λόγο που σε τραβάνε).
Μετά πας στον δικηγόρο και ζήτα ένα αντίγραφο του βιβλίου.
Κάνεις μήνυση για άγνοια νόμου, και ζήτα ότι σου κατέβει, τους σκίζεις κανονικά.
Από δικηγόρο αυτά.

Το ξέρω πως κάτι τέτοιο πρέπει να ακολουθηθεί. Το έχει κάνει ένας φίλος μου στην Κρήτη που τον έβαλαν στο κρατητήριο 1 μέρα επειδή δήθεν δεν είχε άδεια για κάτι, αλλά δεν έπρεπε να τον χώσουν μέσα, αυτό αφορά άλλο θέμα βέβαια όχι Ρ/Ε. Κέρδισε πάντως 2000 ευρώ μετά από αγωγή.

matthew
12-08-14, 11:48
Πάντως να έχεις στο νου σου για καταγγελίες από γείτονες σχετικά με κεραία, να βάλεις πινακίδα στη βάση της με τα στοιχεία σου & το διακριτικό σου αφού μένεις σε μονοκατοικία ώστε να είσαι καλυμμένος. Ειδικά αν σηκώσεις πχ καμιά 510 που γκαρίζει από μακριά. Αλλιώς μπορεί να φας γερό πρόστιμο. Αν βάλεις καμιά κεραιούλα μισό μέτρο, εντάξει δεν παρατηρείται εύκολα.

SV1GRN
12-08-14, 14:40
Η πινακίδα είναι απαραίτητη και η υποχρέωση της δεν εξαρτάται από το μέγεθος της κεραίας ή άλλων παραγόντων. Φύλαγε τα ρούχα σου να σου μείνουν τουλάχιστον τα εσώρουχα σου λέει η παροιμία hihi

john_b
12-08-14, 14:46
Αν είσαι σε μονοκατοικία εντάξει, αν είσαι σε πολυκατοικία και έχεις σηκώσει 2-3 κεραίες, λογικά θα θέλει κάθε ιστός και δικό του ταμπελάκι, μια και οι άλλοι ιστοί ίσως ανοίκουν σε άλλον ένοικο. Είναι σωστό αυτό ή μια ταμπέλα αρκεί;

dalai
12-08-14, 15:18
Αυτό που έψαξα πολύ αλλά δεν βρήκα πολλά είναι πως υπολογίζεται η εμβέλια που θα έχει η κεραία και η απόσταση max που μπορεί να φτάσει το εκπεμπόμενο σήμα αναλόγως την ισχύ εκπομπής της κεραίας π.χ με 5W ισχύ πόσα χιλιόμετρα θα φτάσει; Κατέβασα kai ένα αρχείο με θεωρία κεραιών μέσα αλλά έχει κάτι τύπους που δε δίνουν ξεκάθαρο αποτέλεσμα.
Για το ποσο μακρια θα φτασεις πρεπει να σκεφτεσε με το εξεις τροπο :
1. Ποιο ειναι το κατωφλι στη ληψη για να με ακουσει καποιος ? Αυτο εξαρτατε απο τον κοσμικο θορυβο . Στα 2,4 GHz π.χ. ειναι -92 dB. Δηλ για να ακουσεις κατι πρεπει να φτασει σημα στον δεκτη σου μεγαλητερο απο τον κοσμικο θορυβο . Αυτο το κατοφλι εχει να κανει φυσικα με το ποσο καλο δεκτη εχεις (ευαισθησια) και αν στον κοσμικο θορυβο πρεπει να προσθεσεις και καποιο αλλο θορυβο (μια αλλη συσκευη κοντα σου που ρυπαινει την μπαντα)
2. με ποσσα dB εκπεμπω ? η ισχυς που γραφει πανω στον πομπο (50 watt) πρεπει να την μεταφραζεις αμεσω σε dB . Μετα θα ειναι πολυ ευκολο να βλεπεις τι κερδιζεις και τι χανεις με καλωδια και κεραιες. πχ εκπεμπεις με 20 watt , μεταφερεις το σημα με 100 μετρα ομοαξονικο καλωδιο και εκπεμπεις με κεραια 3 dB, μεταφραζεται σε 43dB εκπομπη - 2 db (απωλιες καλωδιου -τυχαιο νουμερο αφου εξαρτατε απο το καλωδιο) + 3 db keraia = 44 dB εκπομπη απο την κεραια.
3. με ποσσα dB με λαμβανει ? Εδω μετρας την αποσταση και το μετατρεπεις σε dB που χανεις. Μετρας την κεραια του δεκτη και το ομοαξονικο καλωδιο που εχει . Δηλ στα 10 χιλιομετρα (ευθειας,οχι βουνα και λαγκαδια) με 100 μετρα ομοαξωνικο και 3 dB keraia , οι απωλιες απο τον αερα θα ειναι π.χ. 120 dB (το νουμερο αυτο βγενει με την βοηθεια calculator του εισαγεις την αποσταση και την συχνοτητα εκπομπης και σου λεει την απωλεια που θα εχεις σε dB) Στο καλωδιο θα εχεις 2dB και στη κεραια ενισχυση 3dB. οποτε το σημα που θα φτανει στον δεκτη θα ειναι 44-120 -2+3 = -75dB
Στο παραδειγμα μας δηλαδη ο δεκτης θα ακουει μια χαρα αφου το κατοφλι του ειναι τα -92 dB.
Αν π.χ. παρεις μεγαλητερη κεραια προσθετεις τα dB της στου υπολογισμους σου .Το ιδιο αν θελεις να εκπεμψεις μακριτερα. Γενικα ο υπολογισμος με dB μας δινει πολυ μεγαλη ευκολια .

SV1GRN
12-08-14, 22:02
Για την πινακίδα στη βάση κεραίας το σχετικό άρθρο 20 παρ. "Κάθε κάτοχος κατασκευής κεραίας της ραδιοερασιτεχνικής υπηρεσίας υποχρεούται να έχει διαρκώς αναρτημένη κοντά στη βάση της ευανάγνωστη ανεξίτηλη πινακίδα, στην οποία θα αναγράφονται τα στοιχεία του κατόχου συμπεριλαμβανομένου και του διακριτικού κλήσης του"
Ίσως η παράγραφος αυτή να αντιγράφθηκε από άλλη νομοθεσία που αφορούσαν επαγγελματικές κεραίες. Δεν μπορώ να ερμηνεύσω το πόσο είναι το "κοντά στη βάση" οπότε θα έβαζα μία μικρή πινακίδα στη βάση κάθε κεραίας.

john_b
12-08-14, 22:17
Μιλά για κεραία, άρα, κάθε κεραία. Εγώ έχω μια πινακίδα στην βάση της 510, αλλά ως μονοκατοικία θεωρώ ότι με καλύπτει.

basilhs26
12-08-14, 22:40
Πάντως να έχεις στο νου σου για καταγγελίες από γείτονες σχετικά με κεραία, να βάλεις πινακίδα στη βάση της με τα στοιχεία σου & το διακριτικό σου αφού μένεις σε μονοκατοικία ώστε να είσαι καλυμμένος. Ειδικά αν σηκώσεις πχ καμιά 510 που γκαρίζει από μακριά. Αλλιώς μπορεί να φας γερό πρόστιμο. Αν βάλεις καμιά κεραιούλα μισό μέτρο, εντάξει δεν παρατηρείται εύκολα.

Δεν ξέρω τι παίζει με το ύψος της κεραίας, ο φορητός πομποδέκτης από οτι βλέπω έχει ενσωματωμένη κεραία επάνω του, πρέπει να δώ το κατά πόσο αποτελεσματική είναι, έχω ακούσει οτι αν θες μπορείς να την αφαιρέσεις και να συνδέσεις στο μηχάνημα άλλη κεραία που θα έχεις στην ταράτσα ή το μπαλκόνι π.χ. Πάντως αν βάλω κεραία σε ταράτσα ή μπαλκόνι προσανατολίζομαι στο να έχει το πολύ 1.5-2 μέτρα ύψος.