PDA

Επιστροφή στο Forum : PLC



malindaar
21-08-14, 11:53
Καλημέρα,

είμαι νέος στο forum και νέος ηλεκτρονικός.
Ενδιαφέρομαι να διαβάσω για PLC αλλά δεν βρίσκω κάτι αξιόλογο στο internet,
μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει με κάποιο link για pdf / software?

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
21-08-14, 14:42
Για δες εδώ:
http://zelio-soft-2.software.informer.com/download/

geob
21-08-14, 18:17
Κάποτε θέλησα και γω, να ξεκινήσω να μάθω για τα plc μέχρι που βαρέθηκα και τα παράτησα, έτσι κι αλλιώς είναι κάτι που το έχουν αναλάβει οι ηλεκτρολόγοι. Τώρα άμα θες κάτι για μικροεφαρμογές πάρε ένα μικρό plc και κάνε πειράματα από μόνος σου, αλλά σε βιομηχανικό επίπεδο θα έλεγα ότι η εκπαίδευση θα πρέπει να γίνεται από το ίδιο το εργοστάσιο. Σαν software μπορεί να δοκιμάσεις το logixpro είναι εξομοιωτής plc σα παιχνίδι είναι με μερικές ασκήσεις που πρέπει να γράψεις σε ladder, και μπορείς να δείς και το STEP 7 της Siemens για τη σειρά s7 αν έχεις κουράγιο. Όλα αυτά υπάρχουν στο «κόλπο του πειρατή». Και με αρκετά βίντεο στο YouTube. Aν βρεις κάτι καλό στείλτο και προς τα εδώ.

vasilllis
21-08-14, 20:33
Το προγραμμα ειναι το τελευταιο σε ενα plc.
Αρχικα πρεπει να μαθεις τις γλωσσες και ποια εξυπηρετει εσενα καλυτερα.
Πιστευω καλυτερα να ξεκινησεις με χαρτι μετατρεποντας απλα ηλεκτρολογικα σχεδια σε γλωσσα plc και κατοπιν ερχεται το λογισμικο.


ΥΓ.επισης τα 'μικρα plc' που εχουμε μαθει φτανουν τις 128 αν θυμαμαι καλα εισοδους εξοδους,με ethernet, απομακρυσμενη διαχειριση,scada και οτι αλλο θες.

el greco 1
22-08-14, 00:47
κατεβασε demo και απο εδω http://runplc.com/software/free-and-demo-plc-software/ και αν βρουμε τιποτα αλλο σου λεμε.αρχισε πρωτα απο τα μικρα sienens logo και zelio και τα λεμε.

defender
22-08-14, 08:12
Κάποτε θέλησα και γω, να ξεκινήσω να μάθω για τα plc μέχρι που βαρέθηκα και τα παράτησα, έτσι κι αλλιώς είναι κάτι που το έχουν αναλάβει οι ηλεκτρολόγοι. Τώρα άμα θες κάτι για μικροεφαρμογές πάρε ένα μικρό plc και κάνε πειράματα από μόνος σου, αλλά σε βιομηχανικό επίπεδο θα έλεγα ότι η εκπαίδευση θα πρέπει να γίνεται από το ίδιο το εργοστάσιο. Σαν software μπορεί να δοκιμάσεις το logixpro είναι εξομοιωτής plc σα παιχνίδι είναι με μερικές ασκήσεις που πρέπει να γράψεις σε ladder, και μπορείς να δείς και το STEP 7 της Siemens για τη σειρά s7 αν έχεις κουράγιο. Όλα αυτά υπάρχουν στο «κόλπο του πειρατή». Και με αρκετά βίντεο στο YouTube. Aν βρεις κάτι καλό στείλτο και προς τα εδώ.



Μαλλον εδω γελαμε οτι τα εχουν αναλαβει οι ηλεκτρολογοι ....να κανουν τι να τα ξεσκονιζουν ?

el greco 1
22-08-14, 08:35
ναι Παυλο τουs κανουμε αερα!:lool:

vasilllis
22-08-14, 09:44
κατεβασε demo και απο εδω http://runplc.com/software/free-and-demo-plc-software/ και αν βρουμε τιποτα αλλο σου λεμε.αρχισε πρωτα απο τα μικρα sienens logo και zelio και τα λεμε.
Γιωργο πιστευω οτι τον παμε στο τελος της εργασιας του,να περασει το προγραμμα δηλαδη στο Plc.

Θαναση καμια γλωσα ξερεις?

geob
22-08-14, 14:41
Γιαυτο το έγραψα για να γελάσεις γιατί μάλλον ζεις στο κόσμο σου… σε προκαλώ να μου δείξεις μια προκήρυξη που να ζητάει ηλεκτρονικό και όχι ηλεκτρολόγο ειδικό σε plc.

defender
22-08-14, 21:16
Γιαυτο το έγραψα για να γελάσεις γιατί μάλλον ζεις στο κόσμο σου… σε προκαλώ να μου δείξεις μια προκήρυξη που να ζητάει ηλεκτρονικό και όχι ηλεκτρολόγο ειδικό σε plc.
Για δες εδω
52540

el greco 1
22-08-14, 23:33
παυλο σου ειπαι καποιοs οτι οι ηλεκτρολογοι δεν εχουν βασικεs γνωσειs ηλεκτρονικηs?μπωρειs να μαs πειs την ιδιοτητα σου αν θελειs?γιατι θα στην πουμε εμειs για καθαριστρια στο τελοs.cheers George.

vasilllis
22-08-14, 23:50
παντως ο θεματοθετης εξαφανιστηκε,μαλλον βαρια η καλογερικη .:lool:

lepouras
23-08-14, 00:08
παντως ο θεματοθετης εξαφανιστηκε,μαλλον βαρια η καλογερικη .:lool:

και είναι άξιο λόγου που βρίσκουμε κάθε φορά και έναν λόγο να αρπαχτούμε. και να αρπαζόμασταν με τον θεματοθέτη πάει στην ευχή μα να αρπαζόμαστε και μεταξύ μας από μιά ερώτηση κάποιου και μιά φράση κάποιου άλλου?
τελικά είμαστε βιτσιόζοι :lool: .
και φυσικά έβαλα και την πάρτη μου μέσα. τη στο πηγάδι ........ εγώ?.:001_tt2:

electron
23-08-14, 10:45
Πάντως και για να κλείσουμε αυτή την ανόφελη αντιπαράθεση, με τα plc μπορεί να ασχοληθεί τόσο ένας ηλεκτρολόγος, όσο και ένας ηλεκτρονικός. Το θέμα είναι να δοθεί σε αμφότερους η κατάλληλη επαγγελματική ευκαιρία, εφόσον το συγκεκριμένο αντικείμενο απασχόλησης τους ενδιαφέρει. Ωστόσο υπάρχουν και εταιρίες που κάνουν διάκριση δείχνοντας εμπιστοσύνη για μια τέτοια δουλειά, σε ηλεκτρονικό.

Sted
23-08-14, 17:29
Ωραια αλλα ο αυτοματιστης τι δουλεια θα κανει;

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

electron
23-08-14, 19:56
Δημήτρη ο αυτοματιστής είναι θεωρητικά ο πλέον κατάλληλος ηλεκτρονικός της βιομηχανίας. Κάποτε που δεν υπήρχαν πολλοί, το κενό καλυπτόταν από τους κοινούς ηλεκτρονικούς, όπως γινόταν και στα ιατρικά όργανα.

malindaar
19-09-14, 12:58
Παιδιά ευχαριστώ πολύ, για τις απαντήσεις σας τώρα για το αν τα PLC τα βάζουν ηλεκτρονικοί, ηλεκτρολόγοι, αυτοματιστές ή τεχνομάγοι, νομίζω πως δεν πρέπει να τσακωνόμαστε.
Ας έχουμε όλοι δουλειές και δεν θα τα χαλάσουμε για 200V διαφορά :D

JonTikis
20-09-14, 09:26
το θεμα ειναι λεπτο αλλα ας το δουμε ....τα PLC στην πλειοψηφια τους υπαρχουν στις Βιομηχανιες (πολυ λιγα σε βιοτεχνιες) οσοι εχουν δουλεψει σε Βιομηχανια θα γνωριζουν οτι υπαρχουν τα τμηματα α) Μηχανικων β) Ηλεκτρολογων γ)Ηλεκτρονικων κτλ ..ποσοι λοιπον απο εσας που εχετε δουλεψει η δουλευτε σε Βιομηχανια εχετε δει τους ηλεκτρολογους να κανουν περα τους ηλεκτρονικους και να ασχολουνται αυτοι με τα PLC ???? μαλλον ποτε ...και δεν αναφερομε στην περιπτωση ηλεκτρολογου που αγαπα την δουλεια του και θελει να επεκταθει και περα απο την απλη ηλεκτρολογια οποτε το ψαχνει και μαθαινει PLC ,Inverters κτλ ...εδω αναφερομαι στην πλειοψηφια των ηλεκτρολογων που ειναι στην βιομηχανια και εγγυημενα σας λεω ΔΕΝ τους ενδειαφερει το αντικειμενο (PLC) ....πολλες φορες θα εχετε ακουσει τους ηλεκτρολογους να λενε 'δεν ειναι δικομου θεμα αλλα του ηλεκτρονικου ....γιαυτο λοιπον αναφερομαι στην πλειοψηφια και οχι σε μονομενες περιπτωσεις ηλεκτρολογων που ειναι πραγματι 'τσακαλια'

midakos
20-09-14, 12:29
το θεμα ειναι λεπτο αλλα ας το δουμε ....τα PLC στην πλειοψηφια τους υπαρχουν στις Βιομηχανιες (πολυ λιγα σε βιοτεχνιες) οσοι εχουν δουλεψει σε Βιομηχανια θα γνωριζουν οτι υπαρχουν τα τμηματα α) Μηχανικων β) Ηλεκτρολογων γ)Ηλεκτρονικων κτλ ..ποσοι λοιπον απο εσας που εχετε δουλεψει η δουλευτε σε Βιομηχανια εχετε δει τους ηλεκτρολογους να κανουν περα τους ηλεκτρονικους και να ασχολουνται αυτοι με τα PLC ???? μαλλον ποτε ...και δεν αναφερομε στην περιπτωση ηλεκτρολογου που αγαπα την δουλεια του και θελει να επεκταθει και περα απο την απλη ηλεκτρολογια οποτε το ψαχνει και μαθαινει PLC ,Inverters κτλ ...εδω αναφερομαι στην πλειοψηφια των ηλεκτρολογων που ειναι στην βιομηχανια και εγγυημενα σας λεω ΔΕΝ τους ενδειαφερει το αντικειμενο (PLC) ....πολλες φορες θα εχετε ακουσει τους ηλεκτρολογους να λενε 'δεν ειναι δικομου θεμα αλλα του ηλεκτρονικου ....γιαυτο λοιπον αναφερομαι στην πλειοψηφια και οχι σε μονομενες περιπτωσεις ηλεκτρολογων που ειναι πραγματι 'τσακαλια'

Σε μεγάλες βιομηχανίες (χωρίς να έχω δουλέψει σε τέτοιες) το πιστεύω πως είναι έτσι τα πράγματα. Στις βιομηχανίες που υπάρχουν κατα κόρον στην Ελλάδα όμως, θες λόγω κρίσης, θες λόγω τσιγκουνιάς, όταν ο άλλος είναι υποχρεωμένος να έχει ηλεκτρολόγο για τις όποιες αβαρίες-επεκτάσεις κάνει, ψάχνει κάποιον 2 σε 1 όπως λέμε. Πέραν αυτού, οι τωρινοί τελειόφοιτοι ηλεκτρολόγοι (όπως κι εγώ), κατα την ταπεινή μου γνώμη είναι υποχρεωμένοι να γνωρίζουν και PLC άλλα και βασικές γνώσεις ηλεκτρονικής, καθώς υπάρχουν στο πρόγραμμα σπουδών τους. Εν τέλει, ευτυχώς που είχαμε έναν καθηγητή που μας έχωσε άσχημα για να μάθουμε πολύπλοκα συστήματα αυτοματισμού, γιατί κάθε γνώση που αποκτάς σε κάνει καλύτερο, και σου δίνει περισσότερα εφόδια για την ζούγκλα της αγοράς εργασίας.
Παράδειγμα, στην βιομηχανική μονάδα που εργάζομαι εγώ, δεν υπάρχει ούτε μόνιμος ηλεκτρολόγος, και φυσικά ούτε ηλεκτρονικός-αυτοματιστής. Ηλεκτρολογικά τα φτιάχνουμε μόνοι μας, ενώ για όποια κατασκευή νέου η συντήρηση υπάρχων αυτοματισμού παίρνει 2-3 γνωστούς του και κάνει τη δουλειά του μια χαρα.

Και ερωτώ εγώ. Θα είμαστε αναγκασμένοι πλέον, οι ηλεκτρολόγοι, ηλεκτρονικοί, αυτοματιστές κτλπ. να κυνηγάμε το ενα μεροκάματο μετά το άλλο για να επιβιώσουμε, ως ακόμη μια θυσία στον βωμό της κρίσης?

electron
20-09-14, 12:41
Γιώργο δυστυχώς οι μικρές βιοτεχνίες ακόμα και προ κρίσης έψαχναν τον τεχνικό πολυεργαλείο. Απλώς τώρα έχει παραγίνει το κακό. Στις λιγοστές μεγάλες βιομηχανίες σε μια από τις οποίες τυγχάνει να εργάζομαι από την αρχή της επαγγελματικής μου σταδιοδρομίας, ισχύει ότι είπε πιο πάνω ο jon.

midakos
20-09-14, 12:46
Γιώργο δυστυχώς οι μικρές βιοτεχνίες ακόμα και προ κρίσης έψαχναν τον τεχνικό πολυεργαλείο. Απλώς τώρα έχει παραγίνει το κακό. Στις λιγοστές μεγάλες βιομηχανίες σε μια από τις οποίες τυγχάνει να εργάζομαι από την αρχή της επαγγελματικής μου σταδιοδρομίας, ισχύει ότι είπε πιο πάνω ο jon.

Το οποίο θα ήταν και το ιδανικό εάν συνέβαινε παντού.

electron
20-09-14, 14:11
Το οποίο θα ήταν και το ιδανικό εάν συνέβαινε παντού.

Σαφώς γιατί κάποτε θα πρέπει να μάθουμε ως λαός και τι σημαίνει εξειδίκευση.

TeslaCoil
21-09-14, 04:01
Παραθέτω 2 link απο ενα ωραιο forum που μου άρεσε για PLC , με software αι ενα html book για να διαβάσεις τα βασικά

http://www.plcs.net/downloads/
http://www.plcs.net/contents.shtml

Επίσης γράφω βιβλία που έχω προσωπικά και με βοήθησαν σε εφαρμογές με PLC
πέρα από τις γνώσεις μας σε ηλεκτρονικά και λογικά διαγράμματα με πύλες.
Φυσικά τα βιβλία τα προτείνω να τα συγκρίνετε με άλλα επιτόπου στο βιβλιοπωλείο πριν τα αγοράσετε.

Τίτλος : Εφαρμογές Αυτοματισμών με PLC
Συγγραφέας Τζουνίδης Γεώργιος
Εκδόσεις ΤΕΡΤΙΟΣ 2001

Ότι ποιο απλό , πρακτικό και περιεκτικό σε παραδείγματα, μπορεί να βρει κανείς σε βιβλιο! έχει πολλά έτοιμα παραδείγματα για πραγματικές εφαρμογές
Αρνητικό του ότι δεν τα έχει υλοποιημένα σε πύλες , όλα ειναι σε Ladder και STL , θα με βόλευε σε πύλες , αλλά το κάνεις έσυ για άσκηση! είναι βιβλίο ιδανικό για αρχάριους !


Τίτλος : Σχεδίαση Εφαρμογών αυτοματισμού με την γλώσσα STEP7 σε STL και SCL
Συγγραφέας Hans Berger
Περιέχει CD και μια δισκέτα ( ναι δισκέτα )
Εκδόσεις TZIOLA - Siemens

Κλασική μετάφραση , περιεκτικό και με αρκετή ανάλυση σε πολλά πράγματα που αφορούν το S7 , για να πω την μαύρη πραγματικότητα , εγώ με LOGO ασχολούμαι , τότε δούλευα σε SCADA και ήθελα να ασχοληθώ και επειδή είχα βρει ένα S7 σε αγγελία και το παζάρευα , είχα αγοράσει και ενα ZELIO και έτσι είχα μπει στην διαδικασία να βρω κάτι καλό σε βιβλία. Πολυ καλό σε όσους θέλουν να καταλάβουν λεπτομέριες στον τροπο λειτουργιας ενός PLC , μνήμες , αποθήκευση , συνδεσιμότητα με επεκτάσεις και έχει πολύ ανάλυσή .. Του αξίζει ενα ξεφύλλισμα και πιστεύω πως αξίζει και μια θέση στην βιβλιοθήκη αν και τσιμπιμένο.


Τίτλος : Αυτοματισμοί με SIMATIC S7
Συγγραφέας Μαραντίδης Νικόλαος
Εκδόσεις Siemens

πολύ περιεκτικός , αναλυτικός σε όλες τις γλώσσες για PLC , και τα 2 αρνητικά του ειναι οτι 1. Σε ορισμενα σημεια ειναι Θεωριτικός 2. Δεν έχει παραδείγματα σε εφαρμογές , ισως γιατι μιλάει σε γνώστες αυτοματισμού και θεωρεί οτι αν μάθεις οτι σου λέει μπορείς να το υλοποιήσεις ποιο άνετα. Καλό και για κάποιον που ασχολείται με κατηγορίες LOGO

Δεν το συνιστώ σε αρχάριους , μου άρεσε όμως σε μερικά σημεία και το πήρα.

δώστε και τα δικά σας βιβλία ή πηγές .... ευχαριστώ!

geob
21-09-14, 11:43
Καιρό είχα να δω το θέμα τελικά έχει πάρει διάσταση.. λοιπόν και εγώ εκ πείρας μίλησα , χωρίς να ειρωνευτώ κανέναν! Εγώ είμαι τεχνικός παραγωγής και συντήρησης σε ένα εργοστάσιο (Δε λέω που, αλλά αρκετά μεγάλο 200 άτομα~), είχαμε ζητήσει όλοι οι τεχνικοί να γίνει ένα σεμινάριο πάνω στα PLC των μηχανημάτων. Το σεμινάριο έγινε αλλά πήραν μέρος ΜΟΝΟ οι ηλεκτρολόγοι και μάλιστα των ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ!!! Γιατί κρίθηκαν πιο «ειδικοί» επίσης έχω πολλά οκτάμηνα στη ΔΕΗ σαν ηλεκτρονικός, κάποτε αποφάσισαν να αναβαθμίσουν την επικοινωνία των υποσταθμών λοιπόν πίνακες ελέγχου, μόντεμ, plc τα έφτιαξαν οι ηλεκτρολόγοι εμείς βάλαμε μόνο τις κεραίες και απλώσαμε τις οπτικές ίνες όπως επίσης μόνο κεραίες βάλαμε και στο σύστημα ελέγχου του προσωπικού με τις κάρτες. Δεν είναι θέμα λοιπόν του κάθε εργαζομένου αν θέλει η όχι να ασχοληθεί με κάτι αλλά της επιχείρησης. Και όπως διαβάζω οι ρόλοι αλλάζουν από εταιρία σε εταιρία (ευτυχώς).

electron
21-09-14, 12:55
Γιώργο οι ρόλοι μπορεί να αλλάζουν και ίσως αυτό να οφείλεται στο γεγονός ότι ο αυτοματισμός είναι κάτι το οποίο περιλαμβάνει στοιχεία και εξέλιξη από τον παλιό κλασικό ηλεκτρολογικό αυτοματισμό, γνώσεις ηλεκτρονικών αλλά και προγραμματισμού. Με άλλα λόγια δεν αποτελεί ξεκάθαρη συνέχεια και εξέλιξη κάποιας από τις προ αναφερθέντες ειδικότητες. Κατά συνέπεια και η κάθε επιχείρηση κρίνει και αξιοποιεί το τεχνικό του προσωπικό κατά βούληση.

TeslaCoil
21-09-14, 16:31
Είπα να μην πώ κάτι γιατί ήθελα να μην ανοίξει το θέμα με τα εργασιακά εδώ , αλλά θα πω και εγώ την άποψη μου!

Έχω τελειώσει ηλεκτρονικός σε ΤΕΛ πριν γίνουν TEE
Όταν έδωσα εξετάσεις , πέρασα σε ΤΕΙ ηλεκτρολογίας και όχι ηλεκτρονικός ή αυτοματιστής όπως θα ήθελα.....

Ασχολήθηκα ένα διάστημα με μικροελεγκτές και απλούς αυτοματισμούς. και με PLC ότι κάναμε στην σχολή γιατί δεν ήξερα τι τιμές είχαν τα PLC και όλοι έλεγαν είναι ακριβά, σε μαγαζιά και ηλεκτρολόγοι τύπου καλέμι οικοδομή έλεγαν δεν αξίζει να ασχοληθείς κλπ, όποτε λεφτά δεν είχα και δυστυχώς δεν είχα μπει στον κόπο να προσπαθήσω να αγοράσω

Όταν τελείωσα τις σπουδές , μου έμεινε το σαράκι του ηλεκτρονικού και το θέμα αυτοματισμών και ψηφιακών στο οποίο και είχα αντίληψη! Έτσι κάποια στιγμή αφού έβγαζα ένα μισθό , και σε συζήτηση με έναν πολύ καλό φίλο , αγοράσαμε μαζί με έκπτωσή από ένα Zelio ο κάθε ένας!

Επίσης εκεί που δούλευα είχαν αυτοματιστές από ΤΕΙ πειραια και ηλεκτρολόγους που έχουν δουλέψει PLC σε S7 PLC , όμως κανείς δεν γνώριζε πως να στίσεις από το 0 ένα SCADA , τα PLC έρχονταν έτοιμα σε πίνακα , αλλα αν χρειαζόταν αλλάζαν παραμέτρους ή κάποιο αυτοματισμό εκεί που έπρεπε ή να προσθέσουνε κάτι! Αλλά να στίσουν ένα PC με scada κανείς δεν αναλάμβανε , ακόμα και αν ήξεραν

Θα πω κάτι τελευταίο!! όσοι πινακάδες ασχολήθηκαν με PLC έβγαλαν λεφτά για ένα διάστημα, σε βιομηχανικές εγκαταστάσεις. αργότερα με το KNX δεν εχω ιδέα τι έχει γίνει , αλλά οι πιστοποιήσεις κοστίζουν και τα σεμινάρια από κάθε εταιρεία κοστίζουν από 400 έως 1000 ευρώ! είτε είναι KNX είτε είναι απλά κάποιο τύπου Logo ή S7

Δεν έχει συμασια αν εισαι ηλεκτρονικός ή ηλεκτρολόγος , εγώ είμαι και τα δυο , ε και?? Και άλλοι έχουν γίνει ηλεκτρολόγοι χωρις να έχουν πάει ΤΕΙ ή ΟΑΕΔ , ε και? αν ένας άνθρωπος είναι σοβαρός σε αυτό που κάνει και έχει μπει σε ένα κύκλο , μαθαίνει! και ασχολείται και βγάζει και λεφτά.... Προσωπικά δεν είμαι πίνακάς και δεν έχω δουλέψει σε πινακάδες , οπότε δεν είμαι του κύκλου!
οι δουλείες που έχω κάνει σε PLC είναι ελάχιστες , και αν θα ήθελα να εφαρμόσω KNX στην Ελλάδα , οι τιμές των υλικών είναι απαγορευτικές , την δουλειά σου και τον συντονισμό που χρειάζεται για να ενώσεις τα πάντα, δεν θα το πληρωθείς ποτέ , εκτός αν το πελατολόγιο σου , είτε το φυσάει και είτε ξέρει τι θέλει και γιατί! φυσικά εξαρτάτε και από εσένα ,κατά πόσο ξέρεις ,να επιβάλεις την επαγγελματική εμπειρία σου ,στον πελάτη.

Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες και γκρίνιες , γιατί ο άλλος και όχι εγώ , γιατι δεν με παίζουνε αφού και εγώ ξέρω!! Η βιομηχανία στην Ελλάδα ανέκαθεν είχε θέματα με τα εργασιακά και τις εξειδικεύσεις! το ζήτημα είναι αν έχουμε τα κότσια και το κεφάλαιο να το ψάξουμε και κάνουμε κάτι λειτουργικό και καινοτόμο , που να έχει ένα λογικό κόστος για τον πελάτη , ώστε να κάνουμε μια δική μας δουλειά!

Παράδειγμα , θέλω να μετραω καταναλώσεις σε πίνακα π.χ. μονοφασικό με αμπεροτσιμπίδες - μετασχηματιστές εντάσεως , ο μετασχηματιστής κοστίζει 3 με 5 ευρώ ασπούμε , το ραγο-υλικό που δίνουν οι εταιρίες για να σου κάνει μετατροπή σε 0-10V αναλογικό , κοστίζει περίπου 140 ευρώ! για μια μόνο είσοδο! αν είναι τριφασικός πάει επί 3!! Αν θέλεις όμως να βλέπεις καταναλώσεις και αν δουλεύει μια γραμμή , ή να κάνεις έναν αυτοματισμό , δεν μπορείς να βάλεις επιπλέον μετασχηματιστές γιατί δεν σε συμφέρει. Εκτός αν όλα αυτά ο πελάτης τα θέλει και τα πληρώνει! Αλλιώς ποιος θα τολμήσει να προτείνει κάτι ανάλογο! Μην μου πείτε για έτοιμες λύσεις στο παράδειγμα ή arduino που έχει έχεις πιστοποιήσεις κλπ! μιλάω συγκεκριμένα για ελευθερία που δεν έχεις τελικά με την χρήση PLC στον να κάνεις οτιδήποτε σε αυτοματισμό και μετρήσεις

>>>>

TeslaCoil
21-09-14, 17:08
Επίσης ένα καλό σενάριο είναι σε κατάστημα , σπίτι ή εταιρία , όταν με το γύρισμα ενός κλειδιού λίγο πριν μπει ο συναγερμός να κλείνουν και να ανοίγουν φώτα , να κλείνουν κλιματιστικά και καυστήρες , ρολλά , πόρτες ασφαλείας και πολλά άλλα σενάρια που είναι χρήσιμα και μπορούν να γλιτώσουν από ζημιές πολλών χρημάτων αποθήκες και διάφορους χώρους.. από διαρροή νερού και κλέφτες έως , πιθανή πυρκαγιά και ολική καταστροφή! Αρκεί να τοποθετηθούν οι κατάλληλες συσκευές στα κατάλληλα σημεία, μετά από μελέτη και συνεννόηση των εμπλεκόμενων σε μια εγκατάσταση με τον ειδικευμένο στις τεχνολογίας των PLC που πρέπει να έχει και μια πιστοποίηση από ένα σεμινάριο των 600 με 1000 ευρώ παράδειγμα, το οποίο προσωπικά δεν εχω κάνει ακόμα, όχι μόνο για να μπορεί να πουλήσει ποιο εύκολα το προϊόν και την υπηρεσία του , αλλά και για να έχει πρόσβαση στον κύκλο και να βρίσκεις λύσεις , να κάνει ερωτήσεις σε ποιο έμπειρους κλπ! Αν και η schneider μου έδωσε πολύ καλή εικόνα για το help desk της σε σχέση με την siemens σε ερωτήσεις που τους έκανα, ένας συνάδελφος όμως θα σου πει και 2 μυστικά παραπάνω σε ένα πρόβλημα που αντιμετώπισες !

Αυτά έχω να πω και μην εκνευρίζεστε , δυστυχώς αυτή είναι η κατάσταση και μέσα στην κρίση δύσκολα βλέπω φως ακόμα! υπομονή! και παραθέστε κανένα link ή βιβλίο. Τώρα αν έχετε όρεξη το συζητάμε σε καμιά συνάντηση με μια κλασική σοκολάτα ή καφεδάκι.


ΥΓ κατι που μου ήρθε πριν απο λίγο στο email δωρεάν webseminar για KNX , έχω δει ένα παρόμοιο , αξίζει αρκετά για να πάρετε μια πρώτη ιδέα τι παίζει http://www.knxtraining.gr/deltaomegarhoepsilon940nu-epsilonnuetamu941rhoomegasigmaeta.html

midakos
21-09-14, 18:26
ΥΓ κατι που μου ήρθε πριν απο λίγο στο email δωρεάν webseminar για KNX , έχω δει ένα παρόμοιο , αξίζει αρκετά για να πάρετε μια πρώτη ιδέα τι παίζει http://www.knxtraining.gr/deltaomegarhoepsilon940nu-epsilonnuetamu941rhoomegasigmaeta.html

Πολύ ενδιαφέρον, και δωρεάν κυρίως...κρίμα να μην έχω ενα υπολογιστή της προκοπής να το παρακολουθήσω...γιατί μ αυτόν που ξέμεινα ούτε βιντεοκλήση στο skype δεν μπορώ να κάνω...

TeslaCoil
21-09-14, 19:16
Πολύ ενδιαφέρον, και δωρεάν κυρίως...κρίμα να μην έχω ενα υπολογιστή της προκοπής να το παρακολουθήσω...γιατί μ αυτόν που ξέμεινα ούτε βιντεοκλήση στο skype δεν μπορώ να κάνω...


κοίτα δεν θα τρελαθείς από ότι δεις ούτε όμως είναι καλό ξέρεις τι έχει να σου πει
γνώμη μου είναι να δηλώσεις συμμετοχή και να πας σε ένα φίλο σου ή σε ένα netcafe να το δεις

Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο με αυτό που είχα δει, αλλά παίζουν και chat ερωτήσεις online , και μετά την παρουσίαση απαντάει σχεδόν σε όλες , ίσως κάνεις και την δική σου!

TeslaCoil
22-09-14, 07:10
κοίτα δεν θα τρελαθείς από ότι δεις ούτε όμως είναι καλό ξέρεις τι έχει να σου πει
γνώμη μου είναι να δηλώσεις συμμετοχή και να πας σε ένα φίλο σου ή σε ένα netcafe να το δεις

Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο με αυτό που είχα δει, αλλά παίζουν και chat ερωτήσεις online , και μετά την παρουσίαση απαντάει σχεδόν σε όλες , ίσως κάνεις και την δική σου!

Πάντως αν αποφασίσεις να αγοράσεις ένα, σκέψου μια εφαρμογή , γιατί θα αγοράσεις καλώδιο με το πρόγραμμα και είναι λεφτά . οπότε κάντο με σκοπό να κάνεις έναν αυτοματισμό να μάθεις! και μετά παίρνεις άλλο και το έχεις για δοκιμές... σε επόμενα ...

Προτεινόμενες μάρκες Zelio Schneider , Logo Siemens , Omron , και μια ποιο οικονομική Imo. Δες όμως το forum και ψάξε και στο εμπόριο τι παίζει , αν έχεις γνωστό ηλεκτρολόγο ή πίνακά , έχουν καλή έκπτωσή! γιατί τα παίρνουν μαζί με υλικά!

Πριν απο όλα αυτα μπες στο forum ου έβαλα και ψαχτω! έχει demo να ασχοληθείς για πολλές εταιρίες!

TeslaCoil
24-09-14, 13:29
Δωρεάν σεμινάριο για προγραμματισμό
http://www.knxtraining.gr/o-1os-muomicronupsilon-pirhoomicrongammarhoalphamumualphatauiotasigmamu97 2sigmaf.html

Επίσης ψάξτε το θέμα open plc ,ειναι με arduino

http://forum.arduino.cc/index.php?topic=236945.0

http://code.google.com/p/open-plc/

Προϊών με βάση το arduino και το open PLC δεν πηγε καλα το kickstarter αλλα νομίζω πως το παλεύουν με δικά τους λεφτά για να πάρουν πιστοποίησή σε πίνακα! θα δούμε!
https://www.kickstarter.com/projects/24519005/controllino-the-first-arduino-compatible-plc?ref=discovery
http://www.open-electronics.org/controllino-the-first-arduino-compatible-plc/

Άλλο ένα προϊών
http://www.openplcproject.com/

fm1000
24-09-14, 14:59
Δωρεάν βιβλίο για PLC εχει και εδώ
http://www.circuits.gr/index.php?topic=1503

TeslaCoil
25-09-14, 06:08
Δωρεάν βιβλίο για PLC εχει και εδώ
http://www.circuits.gr/index.php?topic=1503

Γιατί δεν γράφεις απλά το url? γιατί ο τύπος έχει βάλει το url σε txt , και το txt σε rar και πρέπει να κάνεις register στο forum για να πάρεις το url :001_cool::drool::cursing::lool:

http://www.mikroe.com/old/books/plcbook/plcbook.htm

vasilllis
25-09-14, 09:34
αμα ηταν και ελληνικα!!!

Δημήτρηςκα
25-09-14, 17:33
Παιδιά ότι βιβλίο βρείτε για plc δυστυχώς το μόνο που σου δείχνουν ειναι τα βασικά τα οποία δεν ειναι και λίγα!!! Για να μπει κάποιος καλά στον χώρο αυτό πρέπει να δουλέψει σε αυτόν το χώρο η να δώσει τριψήφιο τουλάχιστον αριθμό χρημάτων σε σεμινάρια. Μια καλή αρχή πάντως ειναι ένας εξομοιοτης κάποιας εταιρίας σε συνδυασμό με κάποιο βιβλίο
Για scada Ethernet κλπ πας άλλου.

el greco 1
25-09-14, 19:57
εδω εχει μαθηματα ladder http://www.ladder-logic.com/

JonTikis
26-09-14, 09:38
Τα πραγματα ειναι απλα αλλα και συνθετα .....πρεπει να παρεις αποφαση τι ειδους προγραμματιστης PLC θες να γινεις απλα θες να φτιαχνεις κανενα project μαθε ladder θες να παιζεις με λογικες πυλες FBD θες βαθυ προγραμματισμο STL μην περιμενεις αν θα διαβασεις ενα βιβλιο η πας σε σεμιναριο οτι εμαθες ...μονος σου θα μαθεις αφου αποκτησεις τις βασεις ...μονος σου θα φτιαχνεις προγραμματα και θα τα δοκιμαζεις σε CPU να δεις τι κανουν ολα ειναι τι φαντασια εχεις και τι θες να κανεις ...ολες οι γλωσσες στο PLC ειναι λιγο πολυ ιδιες (σε ολες τις μαρκες ) να θυμασαι οτι σε ολα σχεδον τα PLC ο κωδικας διαβαζεται απο την CPU απο πανω προς τα κατω και αυτο που σου λεω ειναι πολυ σημαντικο για να κατανοησεις πως θα προγραματιζεις ....καλη επιτυχια

el greco 1
26-09-14, 20:01
εαν ξερειs να δουλευειs κλασικο αυτοματισμο και να καταλαβαινειs τα σχεδια θα σου ειναι πολυ ευκολο να υλοποιησειs ενα προγραμα με plc αμα ομωs δεν ξερειs τοτε αρχιζουν τα δυσκολα και χρειαζεται χρονοs.