PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση σε Αναμεταδότη



SY1AQZ
03-09-14, 11:24
Συνάδελφοι καλημέρα. Χρειάζομαι την βοήθειά σας σε κάτι. Έχω 2 φορητούς πομποδέκτες έναν TYT TH-F8 και έναν Midland CT-210 και θέλω να συνδεθώ μέσω του αναμεταδότη R1 ( μένω αττική ) ώστε να έχω επικοινωνία μεταξύ των 2 πομπών. Συντονίζω και τους 2 ασύρματους στις συχνότητες 145.625 -600 και 88.5T και WIDE αλλά το θέμα είναι το εξής. Όταν πατάω το press φαίνεται να ανοίγει το σήμα αλλά όταν μιλάω είναι νεκρό, δεν ακούγεται η φωνή. Ο ένας πομπός με τον άλλο έχει απόσταση μεταξύ του 4-5 χλμ οπότε κανονικά θα έπρεπε να έχω επικοινωνία αλλά για κάποιο λόγο όταν ανοίγει το σήμα δεν ακούγεται η φωνή. Στην αρχή είπα ότι μπορεί να μην έχω καλό σήμα σε κάποιο σημείο και έτσι πήρα το αυτοκίνητο και έκανα 2-3 βόλτες πιο μακριά ώστε να δώ αν θα αλλάξει κάτι αλλά πάλι τα ίδια. Άλλαξα κεραία και έβαλα μία DIAMOND SRH-940 και κατάφερα και άκουσα κάποιους ραδ/νες και αυτό που πρόλαβα να καταλάβω είναι ότι άκουγαν κάποιον να προσπαθεί να συνδεθεί μέσω του αναμεταδότη αλλά τον άκουγαν πάρα πολύ χαμηλά. Τι μπορεί να φταίει ? Αν μπορείτε πείτε μου καμία γνώμη γιατί και εγώ είμαι καινούργιος στον χώρο αυτό οπότε προσπαθώ να βγάλω μία άκρη.

Πολλά 73

nikknikk4
03-09-14, 12:07
βαλε διαμόρφωση narrow,διαφορετικά μίλα χαμηλότερα στο μικρόφωνο η απο ποιο μακριά για να μη σε "κόβει" ο επαναλήπτης

SY1AQZ
03-09-14, 12:15
να γυρίσω δλδ και τους 2 πομπούς σε διαμόρφωση narrow ? Κανονικά οι αναμεταδότες σε wide δεν λειτουργούν, ή κάνω κάποιο λάθος ?

kioan
03-09-14, 12:32
να γυρίσω δλδ και τους 2 πομπούς σε διαμόρφωση narrow ? Κανονικά οι αναμεταδότες σε wide δεν λειτουργούν, ή κάνω κάποιο λάθος ?

Ναι, narrow FM χρησιμοποιούν
Ακόμα και για τις simplex επικοινωνίες να χρησιμοποιείς narrow για να μην παρεμβάλεις τα γειτονικά κανάλια.

SY1AQZ
03-09-14, 12:46
οκ θ αδοκιμάσω και με narrow και θα σας ενημερώσω άμεσα να σας πώ. Ευχαριστώ πολύ

SV1GRN
03-09-14, 15:23
Πάντα narrow (οι συχνότητες δεν μας χωρούν πλέον hihi). Δεν ανέφερες την τοποθεσία που εκπέμπεις, εάν ήδη μιλάς με κάποιους μέσω του R1;
"Ο ένας πομπός με τον άλλο έχει απόσταση μεταξύ του 4-5 χλμ" πως ακούς το 2ο vhf αν λαμβάνει;

SY1AQZ
04-09-14, 10:36
Έχω ευχάριστα νέα. Έβαλα narrow και ήμουνα τζιτζί !!! Βρήκα κάποιους συναδέλφους από Μαραθώνα και με άκουγαν καμπάνα. Όλα οκ ευτυχώς. Εκπέμπω από Δυτική Αττική σύνορα Χαϊδαρίου & Αιγάλεω συγκεκριμένα. Το ένα φορητό το είχα μαζί μου για να κάνω επαφή με τον 2 πομπό όπου το είχε ένας συνάδελφος ραδ/νης κα αυτός όπου μένει περιστέρι. Με το που έβαλα narrow καμπάνα παντού !!!!