PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή κατάλληλων Ηχείων για συγκεκριμένη πηγή



Hadr1an
09-09-14, 21:37
Γειά σας,
Εδω και λιγο καιρό ψάχνω το θέμα του car audio αφου αποφάσισα να αλλάξω ολο το ηχοσύστημα του αυτοκινήτου μου καθώς αυτο που εχω τωρα ειναι χαλια :001_tt2:

Γνωρίζοντας βασικα ηλεκτρονικα καθως και τη φυσικη του θεματος (περι W, dB, τασεις ρευματα κλπ) με προβληματίζει το ολο θέμα με τα μεγιστα W και τα RMS καθως οπου ρωταω μου λενε διαφορετικα αλλα εμενα τιποτα απο αυτα δεν μου φαινεται σωστο :001_tt2:.

Εχω καταλήξει στο να αγοράσω αυτή την πηγη: http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=10945#tmp

Δεν θελω να μπλέξω με ενισχυτες και τετοια γιατι δεν υπαρχει το απαραιτητο budget αλλα και δεν με ενδιαφέρουν μεγαλες εντασεις μπασα κλπ.

Θελω μια αξιοπρεπη ποιότητα ηχου κυριως και να υπαρχει και η αναλογη ενταση (οχι τρελα πραγματα παντα)

Καταληξα στο να βαλω δυο ηχεια μπροστα στις πορτες καθώς και δυο ηχεια στην εταζέρα και νομιζω οτι θα δουλεψουν χωρις προβλήματα τα παρακατω:
http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=9144#tmp για την εταζερα και
http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=9139#tmp για τις μπροστινές πόρτες

Αυτη την επιλογη τη στηρίζω στο οτι το συγκεκριμενο ηχοσυστημα δινει rms περιπου 22-25W ανα καναλι και τα ηχεια αυτα ειναι μεσα σε αυτα τα ορια..

Ποια είναι η γνώμη σας ; θα εχω καποιο προβλημα; οποιαδήποτε αλλη βοήθεια θα ειναι σιγουρα πολυ χρήσιμη.
Ευχαριστώ πολύ.

Υ.Γ. το αυτοκινητο μου ειναι ενα opel vectra A (1989) αν και δεν εχει καποια σημασια κατα την αποψη μου, καθως και οι υποδοχες για ηχεια στις μπροστινες πορτες ειναι 13cm.

xsterg
09-09-14, 21:52
τι να σου πουμε εμεις? θα παιζει οπως ενα τυπικο συστημα αυτοκινητου.

ninolas
09-09-14, 21:56
δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα φίλε
μια χαρά θα είναι σε γενικές γραμμές
τώρα περί ποιότητας δεν μπορώ να σου εγγυηθώ κάτι γιατί δεν τα έχω ακούσει αλλά από τα χαρακτηριστικά είναι σχετικά καλά
από εκεί και πέρα ψάξε και τίποτα άλλο μπορείς να βρεις τίποτα ελάχιστα πιο ακριβό αλλά να είναι καλύτερο
αλλά πιστεύω ότι είσαι κομπλέ !!

Hadr1an
10-09-14, 03:42
xsterg περισσοτερο ρωταω γιατι εχω δει και ακουσει οτι πχ πρεπει να ειναι τα ηχεια σε rms οσο της πηγης ενω ενας αλλος μου ειπε να μη βαλω πανω απο 80W max και ειχα μπερδευτει αλλα νομιζω πως το παω καλα ετσι..

Ninetie
10-09-14, 10:20
Ποιότητα ήχου σε car audio δε θα βρεις. Δε το επιτρέπει η καμπίνα, δε το επιτρέπουν τα ρεύματα που έχεις διαθέσιμα, οπότε η τάξη των ενισχυτών συνήθως είναι "κακή" ηχητικά. Συν το ότι, οι περισσότεροι κάγκουροι, απλά θέλουν ένταση, χωρίς να νοιάζονται για το αν ψαλιδίζονται οι μισές συχνότητες. Οπότε και οι εταιρείες ανταποκρίνται σ' αυτές τις απαιτήσεις.

Πιο σημαντικό από το να "ταιριάξεις" τα watt της πηγής και των ηχείων, είναι να έχουν και τα δύο αξιοπρεπή ισχύ. Και κυρίως η ισχύ. Στις μεγάλες εντάσεις όπου ο ενισχυτής είναι στα όριά του και ο ήχος παραμορφώνονεται (στο αυτί), αλλά και το σήμα στην έξοδο αλλάζει μορφή, με κίνδυνο να κάψεις τα ηχεία σου.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
10-09-14, 12:57
-Σωστά τα είπαν οι παραπάνω φίλοι της κοινότητας νομίζω ότι το ηχοσύστημα που έχεις επιλέξει στο ραδιόφωνο ίσως να υστερεί σε επιλεκτικότητα σε σχέση με άλλες εταιρείες, το αναφέρω απο προσωπική πείρα ίδια διαδρομή όταν είχα της ίδιας μάρκας με αυτό στο ΙΧ σε μερικά σημεία είχα παράσιτα παρεμβολών όταν το άλλαξα στα ίδια σημεία της διαδρομής τα παράσιτα εξαλείφθηκαν σχεδόν εντελώς - το λέω αν σε ενδισφέρει ιδιαίτερα το ραδιόφωνο.