PDA

Επιστροφή στο Forum : εντολη 2 λεπτων να κλισει στιγμιαια ρελε



teolan
12-09-14, 09:48
γεια σε ολους ! και καλο φθινοπωρο !!
θελω να ρωτισω αν μπορω μια εντολη που εχω 6 volt και κραταει για 2 λεπτα απο μια πλακετα να μπορεσω να κανω ενα ρελε να κλεισει στιγιαια για ενα δευτερολεπτο και οχι ξανα, μεχρι να περασουν τα 2 λεπτα να σταματισει ι εντολη και να ξαναδωθουν στο ρελε ωστε να ξανακλισει στιγμιαια εκεινη τι στιγμη

GR_KYROS
12-09-14, 09:55
Αν κατάλαβα
Η εντολή στο relay είναι για 2 λεπτά οπλισμού, εσύ θες για ένα δευτερόλεπτο….
1. επεμβαίνεις στο κύκλωμα καθυστέρησης…
2. πειραματίζεσαι με πυκνωτή εν σειρά στο relay
3. βάζεις πρόσθετο κύκλωμα

info@kalarakis.com
12-09-14, 09:59
δηλαδή κάθε 2 λεπτά θέλεις να κλείνει το ρελέ για 1 δευτερολεπτο?

teolan
12-09-14, 15:41
ναι, ετσι ακριβως , όποτε ενεργοποιουντε τα 6 βολτ κραατανε για 2 λεπτα, για να καταλαβετε αν αυτη η εντολη ηταν στιγμιαια θα εκλεινε και στιγμιαια ο ρελες και ολα οκ, αλλα εγω δεν θελω να μενει κλειστος ο ρελε για 2 λεπτα, θελω για 1 δευτερολεπτο, μετα τα 2 λεπτα η εντλολη των 6 βολτ θα σταματησει, θα γινει μηδεν και ο ρελε να μην κανει τιποτε, να παρεμενει ανοιχτος, και ξανα μετα, οταν ενεργοποιηθουν τα 6 βολτ να κλεισει στιγμιαια ο ρελε. πλακετα χρονου δεν εχω, πλακετα χρονοδαικοπτη δεν εχω, αλλα κατι οσο πιο απλο γινεται θελω , σκεφτηκα μηπως γινεται με κανενα 74hc123 η με κανενα 555 η μηπως με κανενα διαφωρηστη ?? ιδεες δινω κ οπωσ το σκεφτομαι εγω

elektronio
12-09-14, 16:37
Είχα το ίδιο πρόβλημα με ένα ρολόι παρουσίας που έβγαζε έξοδο για να χτυπάει σειρήνα (Αρχή - διάλειμμα - τέλος ωραρίου). Το ρολόι έβγαζε έξοδο ρυθμιζόμενη με μίνιμουμ χρόνο 1 λεπτό, το οποίο όμως ήταν πολύ για την σειρήνα. Έβαλα ένα έτοιμο χρονικό του εμπορίου 0-1 min να παίρνει εντολή από το ρολόι και την σειρήνα να παίρνει από το χρονικό για 5-6 δευτερόλεπτα.
Επειδή έχεις χαμηλή τάση για να δουλέψει το χρονικό, 6V δεν νομίζω να έχει έτοιμα για αυτή την τάση, καλύτερα να κατασκευάσεις ένα με το 555.

cosecon
12-09-14, 17:14
http://www.ebay.co.uk/itm/Multifunction-Self-lock-Relay-Cycle-Timer-Module-PLC-Home-Automation-Delay-5V-UK-/301303386806?pt=UK_BOI_Electrical_Components_Suppl ies_ET&hash=item462714d2b6
νομίζω θες το 2ο mode.

teolan
12-09-14, 17:49
λες μηπως με απλο χρονοδιακοπτη να μπορω να ρυθμισω 1 δευτερολεπτο στο ρελε??
αλλα με εισοδο 2 λεπτων

nikknikk4
12-09-14, 20:41
ναι, ετσι ακριβως , όποτε ενεργοποιουντε τα 6 βολτ κραατανε για 2 λεπτα, για να καταλαβετε αν αυτη η εντολη ηταν στιγμιαια θα εκλεινε και στιγμιαια ο ρελες και ολα οκ, αλλα εγω δεν θελω να μενει κλειστος ο ρελε για 2 λεπτα, θελω για 1 δευτερολεπτο, μετα τα 2 λεπτα η εντλολη των 6 βολτ θα σταματησει, θα γινει μηδεν και ο ρελε να μην κανει τιποτε, να παρεμενει ανοιχτος, και ξανα μετα, οταν ενεργοποιηθουν τα 6 βολτ να κλεισει στιγμιαια ο ρελε. πλακετα χρονου δεν εχω, πλακετα χρονοδαικοπτη δεν εχω, αλλα κατι οσο πιο απλο γινεται θελω , σκεφτηκα μηπως γινεται με κανενα 74hc123 η με κανενα 555 η μηπως με κανενα διαφωρηστη ?? ιδεες δινω κ οπωσ το σκεφτομαι εγω

νομίζω οτι εχεις πάρει απάντηση σε αλλο θέμα που εχεις ανοίξει

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=75253

η δεν ειναι το ιδιο πραγμα ?:confused1:

kotsos___
13-09-14, 16:41
52758 κάτι τέτοιο?

teolan
13-09-14, 23:05
ναι Νικο εχεις δικαιο, μπορει να κανει, δεν το θυμομουν αυτο το θεμα, θα το δοκιμασω στη πραξη και θα δω πως παει, αλλα αυτο που δεν ξερω ειναι αν μπορω να κατεβασω το χρονο σε 1 δευτερολεπτο .
Κωστα τι ειναι αυτο που σχεδιασες? ειναι δοκιμασμενο? και οι τιμες των υλικων ? ειναι κοικλωμα LC ? κ πως θα δουλεψει αν εχω συνεχομενη ταση 2 λεπτων?

pt3
13-09-14, 23:53
Δεν είμαι ειδικός αλλα επειδη σκεφτόμουν κατι αναλόγο σήμερα ρίχνω μια ιδέα :
Το σήμα που έχεις μέσω μιας κλειστης επαφής ενος ρελε Κ πάει στο χρονοδιακόπτη και στη συνέχεια στο πηνίο του ρελε Κ. Ετσι αμέσως μόλις έχει σήμα ενεργοποιείται ο χρονοδιακόπτης στιγμιαία, και η επαφή ανοίγει οπότε δεν παίρνει σημα πλεον. Μολις το σήμα χαθει η επαφή του ρελε Κ θα ξανακλείσει κλπ.

kotsos___
14-09-14, 03:49
Ανάλογα τι ρελε είναι και άρα τι φετ θα βάλεις..
Θα πρέπει να παίξεις βέβαια με τις τιμές για να το βρείς ακριβώς..