PDA

Επιστροφή στο Forum : DIGEA ΠΑΡΝΗΘΑΣ (ΧΑΘΗΚΕ ΤΟ ΣΗΜΑ ΑΠΟ 3 ΚΑΝΑΛΙΑ)



ΑΘΑΝΟΣ
16-09-14, 18:58
Καλό Φθινόπωρο σε όλους. Είμαι ΑΘΗΝΑ (Λαμπρινή) και πιάνω σήμα από digea Πάρνηθας από 1ης Αυγούστου. Εδώ και 2 εβδομάδες περίπου, και στις 2 τηλεοράσεις μου χάθηκε το σήμα από τα κανάλια ΕΝΑ, Ε(ψιλον) ΗD και STAR K.E. Στο εξοχικό που έχω στα Ψαχνά Ευβοίας και τα 3 προαναφερθέντα κανάλια τα έπιανα και τα πιάνω κανονικά. Εάν δεν κάνω λάθος και στα Ψαχνά απο digea Πάρνηθος λαμβάνω το σήμα διότι και εκεί πήρα σήμα την 1η Αυγούστου. Υπόψιν καμία μεταβολή δεν υπήρξε στα κεραιοσυστήματά μου. Παρακαλώ θερμά πριν από οποιαδήποτε απάντησή σας κάντε ένα τσεκ όσοι πιάνετε στην Αθήνα από Πάρνηθα για τα 3 αυτά κανάλια. Ζητάω συγνώμη αυτή τη στιγμή είμαι εκτός Αθήνας και δεν μπορώ να κάνω επανασυντονισμό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

finos
16-09-14, 20:10
εγω δεν έχω χρωμα σε μια από τεισ 2 (εσωτερική καιραια )και στην 2η ο αποκοδηκοπηητησ μου λέει δεν υποσηρηζετε η σιμπιεση(με mpeg2 τa mega ant1 star etv απο την παλια flat tv)

electron
16-09-14, 20:51
Τις τελευταίες μέρες στην Αθήνα τα προαναφερθέντα κανάλια δέχονται ισχυρή αναλογική παρεμβολή γιατί σύμφωνα με κάποιες πληροφορίες <<ενοχλούν>> την τηλεοπτική πιάτσα των Αθηνών.

GiwrgosTH
18-09-14, 09:32
Καλό Φθινόπωρο σε όλους. Είμαι ΑΘΗΝΑ (Λαμπρινή) και πιάνω σήμα από digea Πάρνηθας από 1ης Αυγούστου. Εδώ και 2 εβδομάδες περίπου, και στις 2 τηλεοράσεις μου χάθηκε το σήμα από τα κανάλια ΕΝΑ, Ε(ψιλον) ΗD και STAR K.E. Στο εξοχικό που έχω στα Ψαχνά Ευβοίας και τα 3 προαναφερθέντα κανάλια τα έπιανα και τα πιάνω κανονικά. Εάν δεν κάνω λάθος και στα Ψαχνά απο digea Πάρνηθος λαμβάνω το σήμα διότι και εκεί πήρα σήμα την 1η Αυγούστου. Υπόψιν καμία μεταβολή δεν υπήρξε στα κεραιοσυστήματά μου. Παρακαλώ θερμά πριν από οποιαδήποτε απάντησή σας κάντε ένα τσεκ όσοι πιάνετε στην Αθήνα από Πάρνηθα για τα 3 αυτά κανάλια. Ζητάω συγνώμη αυτή τη στιγμή είμαι εκτός Αθήνας και δεν μπορώ να κάνω επανασυντονισμό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Τα συγκεκριμένα κανάλια εκπέμπουν από Πάρνηθα με κεραία με κατεύθυνση την Εύβοια και όχι την Αθήνα, οπότε λογικό να τα βλέπεις Ψαχνά και όχι εδώ. Δεν έχουν δικαίωμα να εκπέμψουν προς Αθήνα.
Επίσης δεν τα εκπέμπει η Digea, αλλά μόνοι τους.

GiwrgosTH
18-09-14, 09:35
Τις τελευταίες μέρες στην Αθήνα τα προαναφερθέντα κανάλια δέχονται ισχυρή αναλογική παρεμβολή γιατί σύμφωνα με κάποιες πληροφορίες <<ενοχλούν>> την τηλεοπτική πιάτσα των Αθηνών.
Παπαριές! Μόνος του ο ιδιοκτήτης του Έψιλον έβαλε ένα αναλογικό σε μια ταράτσα κάπου στην Μεταμόρφωση αν δεν κάνω λάθος, για να ταπώνει το ψηφιακό του και να μην περνά προς τα εδώ και τον πηδήξουν οι αθηναϊκοί σταθμοί.

electron
18-09-14, 10:57
Έχω την εντύπωση ότι το Ε και το ΕΝΑ βγαίνουν από την digital Union. Αυτό που εκπέμπει μόνο του είναι το Star Κ.Ε

SV1GRN
18-09-14, 10:58
Χρησιμοποιώ τον doop αποκωδικοποιητή λαμβάνω σήματα από Υμηττό. Τον τελευταίο μήνα 3 φορές έχασα κάποια κανάλια τα οποία επανήλθαν με νέα εγκατάσταση. Ίσως αυτό σε βοηθήσει.
Πληροφοριακά το κανάλι Ε το βλέπω.

GiwrgosTH
18-09-14, 11:33
Έχω την εντύπωση ότι το Ε και το ΕΝΑ βγαίνουν από την digital Union. Αυτό που εκπέμπει μόνο του είναι το Star Κ.Ε
Σωστή εντύπωση έχεις!

SV1GRN μάλλον μιλάς για το Ε της Αθήνας, πρώην 902.
Ο φίλος μιλάει για το Ε Λιβαδειάς.

electron
18-09-14, 11:40
[QUOTE=GiwrgosTH;671584]Σωστή εντύπωση έχεις!
QUOTE]

Aρα αυτό που <<παρανομεί>> είναι το Star Κ.Ε. Γιατί στην ουσία η digital union είναι ο επίσημος πάροχος για τα περιφερειακά κανάλια. Το θέμα τώρα έγκειται αν στην Αθήνα μπορούν και τα λαμβάνουν εξ αιτίας του πίσω λοβού των κεραίων τους ή αν εσκεμένα εκπέμπουν τον ίδιο λοβό προς βορά και νότο. Αν ισχύει η πρώτη περίπτωση δεν πιστεύω ότι το κάνουν εσκεμένα.

GiwrgosTH
18-09-14, 12:24
Aρα αυτό που <<παρανομεί>> είναι το Star Κ.Ε. Γιατί στην ουσία η digital union είναι ο επίσημος πάροχος για τα περιφερειακά κανάλια. Το θέμα τώρα έγκειται αν στην Αθήνα μπορούν και τα λαμβάνουν εξ αιτίας του πίσω λοβού των κεραίων τους ή αν εσκεμένα εκπέμπουν τον ίδιο λοβό προς βορά και νότο. Αν ισχύει η πρώτη περίπτωση δεν πιστεύω ότι το κάνουν εσκεμένα.
Και οι δύο παρανομούν, πρώτον γιατί κανείς δεν έχει άδεια παράχου πλέον (εκτός από την Digea και τη ΝΕΡΙΤ), δεύτερον γιατί εκπέμπουν σε συχνότητες που δεν έχουν παραχωρηθεί για ψηφιακή εκπομπή, τρίτον γιατί από τα κέντρα που έχει γίνει ήδη switch off όπως αυτό της Πάρνηθας δεν μπορεί να εκπέμψει κανείς και τίποτα κλπ.
Εκπέμπουν και οι δύο μόνο με κατεύθυνση προς Βοιωτία και Εύβοια και ο Έψιλον για να μην τον βλέπουν στην Αθήνα, γιατί σε μια καθαρή συχνότητα περνάει σήμα και πίσω και έχει και άλλα μπλεξίματα, έχωσε σε κάποια ταράτσα ένα αναλογικό για να ταπώνει το ψηφιακό του προς Αθήνα, έτσι ώστε να μην το βλέπουν εδώ και διαδίδει αριστερά και δεξιά πως τον παρεμβάλουν τα μεγάλα αθηναϊκά συμφέροντα :001_tt2:

electron
18-09-14, 14:49
Φαντάζομαι ότι από πλευράς digital union η παρανομία οφείλεται αφετέρου γιατί δεν έχει άδεια εκπομπής στους προαναφερθέντες διαύλους και αφενός άδεια για εκπομπή από το Κ.Ε της Πάρνηθας.
Παρόλα αυτά όμως και για να είμαστε αντικειμενικοί, αυτή την στιγμή παρανομεί και η ΝΕΡΙΤ εκπέμποντας ακόμα αναλογικά στα VHF από Πάρνηθα και στον δίαυλο 50 από το τοπικό κ.ε στην Χαλκίδα.

GiwrgosTH
18-09-14, 15:12
Παρόλα αυτά όμως και για να είμαστε αντικειμενικοί, αυτή την στιγμή παρανομεί και η ΝΕΡΙΤ εκπέμποντας ακόμα αναλογικά στα VHF από Πάρνηθα και στον δίαυλο 50 από το τοπικό κ.ε στην Χαλκίδα.
Κράτος είναι, ότι θέλει κάνει :wiink:
Η δικαιολογία είναι πως από τους πομπούς VHF δικτυώνει κάποιους αναμεταδότες και αν τους κλείσει θα πάψουν να βλέπουν κάποια χωριά.

Thanassis K
18-09-14, 18:56
Οι περιοχές των 3 αυτών τοπικών καναλιών Φθιώτιδα-Βοιωτοία) δεν έχουν κάνει ASO για να γίνουν περιφερειακά, έτσι μπορούν ακόμα να εκπέμπουν με τους παλιούς προσωρινούς παρόχους που ξεκίνησαν.
Σε αμφισβήτιση είναι το γεγονός πως εκπέμπουν από την Πάρνηθα που δεν περιλαμβάνεται στη δική τους περιφερειακή ζώνη, επιχειρηματολογούν όμως πως η Εύβοια και ιδιαίτερα η Χαλκίδα είναι οι περιοχές που τόσα χρόνια κάλυπταν σαν τοπικοί τηλεοπτικοί σταθμοί, από εκεί έχουν πελάτες διαφήμισης και ζητούν να υπάρξει κάποια ρύθμιση ώστε να να μπορέσουν να συνεχίσουν την κάλυψη των περιοχών που τόσο χρόνια κάλυπταν.
Η επιχειρηματολογία τους έχει σωστή βάση και συζητιέται ...

Ο Εψιλον ΔΕΝ ταπώνει τον εαυτό του με την αναλογική παρεμβολή - άλλοι του την κάνουν.
Το έχει δηλώσει ο ίδιος ο Γιάννης Πανταζόπουλος σε άλλο φόρουμ.

Πληροφοριακά, η τεχνολογία που εφάρμοσε η Digital Union για αυτή την εκπομπή του Έψιλον και του Ένα από την Πάρνηθα στο κανάλι 57 έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
Μια που δεν τους ενδιαφέρει το μεγάλο bit rate αφού πρόκειται για δύο μόνο κανάλια σε ένα stream, επέλεξαν διαμόρφωση QPSK αντί για τις συνηθισμένες 16QAM ή 64QAM, με αποτέλεσμα το ελάχιστο σήμα που περνά στο λεκανοπέδιο από την πίσω πλευρά των 3 panel τους που κοιτάνε μόνο Χαλκίδα, να συγχρονίζει εξαιρετικά εύκολα.
Είναι πολύ εντυπωσιακό το γεγονός ότι έχουμε σταθερό συγχρονισμό με τιμές του MER 8db, C/N 2,9db & CBER 2,1E-2. Τιμές αδιανόητες αν είχαμε 16QAM ή 64QAM.

Έχω κρατήσει τις σχετικές μετρήσεις, αν μας ενδιαφέρει το θέμα να το αναλύσουμε από τεχνολογικές πλευράς, πείτε μου να τις σηκώσω.

watt
18-09-14, 21:11
Καλησπερα.Το σταρ κεντρικης ελλαδος ενω σε μερικες περιοχες της χαλκιδας εχει εικονα και ηχο κανονικα,σε αλλες δεν εχει.Γνωριζει κανεις τι μπορει να φταιει;Εκει που παιζει κανονικα ξαφνικα μαυριζει η οθονη

electron
19-09-14, 06:02
Γιάννη το πρόβλημα που αναφέρεις μπορεί να οφείλετε και στις κεραίες λήψης, στην κάθε περίπτωση. Θανάση ευχαριστούμε για την πληροφόριση. Νομίζω οτι θα ήταν χρησιμο να μας ανεβaσεις περισσότερες πληροφορίες.

GiwrgosTH
19-09-14, 09:20
Ο Εψιλον ΔΕΝ ταπώνει τον εαυτό του με την αναλογική παρεμβολή - άλλοι του την κάνουν.
Άνθρωπος από το ΕΝΑ μου το είπε και μου είπε και το λόγο που το κάνουν και εξήγησα πιο πάνω, αν τώρα μου έλεγε ψέματα, μπορεί και να μην είναι έτσι...

Πληροφοριακά, η τεχνολογία που εφάρμοσε η Digital Union για αυτή την εκπομπή του Έψιλον και του Ένα από την Πάρνηθα στο κανάλι 57 έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
Μια που δεν τους ενδιαφέρει το μεγάλο bit rate αφού πρόκειται για δύο μόνο κανάλια σε ένα stream, επέλεξαν διαμόρφωση QPSK αντί για τις συνηθισμένες 16QAM ή 64QAM, με αποτέλεσμα το ελάχιστο σήμα που περνά στο λεκανοπέδιο από την πίσω πλευρά των 3 panel τους που κοιτάνε μόνο Χαλκίδα, να συγχρονίζει εξαιρετικά εύκολα.
Λογικό να παίξει QPSK, με χαμηλή ισχύ πάει σφαίρα, το ίδιο κάνει και η Digea σε Λέσβο, Χίο και Λήμνο στα περιφερειακά, αφού είναι μόνο 3 κανάλια και δε θέλει bandwith και μάλλον και στη Στερεά που θα έχει 2 ή 3 κανάλια, αν δεν ενοποιηθούν με τη Θεσσαλία.
Έτσι λοιπόν υπάρχουν περιοχές, πχ Ικαρία, που βλέπουν τα περιφερειακά αλλά όχι τα πανελλαδικά, παρ΄όλο που τα περιφερειακά παίζουν με μισή ισχύ από τα πανελλαδικά.

ΑΘΑΝΟΣ
19-09-14, 12:57
Παίδες νιώθω την ανάγκη να σας ευχαριστήσω όλους για την άμεση ανταπόκρισή σας και τις άκρως ενδιαφέρουσες και αποκαλυπτικές απαντήσεις σας. Πιστεύω ακράδαντα ότι είμαστε όλοι μας εγγεγραμμένοι στην μεγαλύτερη και καλύτερη κοινότητα ηλεκτρονικών όχι μόνο Πανελληνίως αλλά και Παγκοσμίως.

watt
19-09-14, 16:42
Γιάννη το πρόβλημα που αναφέρεις μπορεί να οφείλετε και στις κεραίες λήψης, στην κάθε περίπτωση. Θανάση ευχαριστούμε για την πληροφόριση. Νομίζω οτι θα ήταν χρησιμο να μας ανεβaσεις περισσότερες πληροφορίες.
Δηλαδη να αλλαξω κεραια για ενα καναλι μονο;[στην περιπτωση αυτη για το σταρ λαμιας].Αξιζει;

electron
19-09-14, 23:58
Γιάννη το πράγμα αυτό απαιτεί λίγη διερεύνηση. Όταν ανέφερα κεραία από παράληψη δεν προσδιόρισα το σύνολο κεραίας ενισχυτή. Αν διαθέτεις ενισχυτή με ρυθμιζόμενη απολαβή, δοκίμασε αρχικά να μειώσεις την ενίσχυσή του. Ένα άλλο βήμα είναι να στρέψεις ελαφρώς δεξιά ή αριστερά την κεραία σου.

watt
21-09-14, 20:54
Γιάννη το πράγμα αυτό απαιτεί λίγη διερεύνηση. Όταν ανέφερα κεραία από παράληψη δεν προσδιόρισα το σύνολο κεραίας ενισχυτή. Αν διαθέτεις ενισχυτή με ρυθμιζόμενη απολαβή, δοκίμασε αρχικά να μειώσεις την ενίσχυσή του. Ένα άλλο βήμα είναι να στρέψεις ελαφρώς δεξιά ή αριστερά την κεραία σου.
Η κεραια εχει ενισχυτη με ρυθμιση η οποια ειναι τερμα,τωρα μενει μονο να την στριψω οπως ειπες δεξια-αριστερα

electron
21-09-14, 20:58
Μείωσε και την ενισχύση αν δεν το έχεις κάνει.

watt
21-09-14, 21:31
Και να ξανακανω παλι αναζητηση στον αποκωδικοποιητη μετα μειωνοντας την ενισχυση;

electron
21-09-14, 21:42
Ναι. Με μειωμένη την ενίσχυση στο μισό και ίσως πιο κάτω.

watt
21-09-14, 22:02
Καλως θα το δοκιμασω πρωτα αυτο και μετα θα δω αν χρειαζεται στρεψη η κεραια.Παιζει ρολο που μπροστα υπαρχουν πολυκατοικιες;

electron
22-09-14, 08:19
Τα τεχνητά ή φυσικά εμπόδια μπροστά από μια κεραία πάντα παίζουν ρόλο, στην περίπτωση όμως που δεν έχεις τα κατάλληλα όργανα μέτρησης, οι δοκιμές που σου προτείνω να κάνεις είναι αναπόφευκτες.

ΑΘΑΝΟΣ
15-10-14, 14:34
Επαναφέρω το Θέμα διότι σήμερα που άνοιξα την τηλεόραση εδώ στην Αθήνα πιάνω κανονικά και τα τρία προαναφερθέντα κανάλια (ΕΝΑ,Ε-ΗD,STAR KE). Παρακαλώ πολύ όσοι λαμβάνετε ψηφιακό σήμα από Πάρνηθα στο λεκανοπέδιο Αττικής κάντε έναν επανασυντονισμό στους δέκτες σας για να το διαπιστώσετε και σεις. Περιμένω τους ειδικούς να απαντήσουν στο τι άλλαξε (διαφοροποιήθηκε) σύμφωνα πάντοτε με τις προαναφερόμενες απόψεις τους. Εκτός εάν είναι καιρικό και άλλαξε η διάδοση και περνάει το σήμα εκτός λοβών παροδικά. Ζητώ συγνώμη προκαταβολικά για την επαναφορά του θέματος.

electron
15-10-14, 18:35
Μπορεί πολύ απλά η προαναφερθείσα παρεμβολή να έκλεισε ή να μείωσε την ισχύς της.

GiwrgosTH
16-10-14, 15:55
Επαναφέρω το Θέμα διότι σήμερα που άνοιξα την τηλεόραση εδώ στην Αθήνα πιάνω κανονικά και τα τρία προαναφερθέντα κανάλια (ΕΝΑ,Ε-ΗD,STAR KE).
Το Έψιλον του φίλου μου του Γιάννη να δω σε HD και ας μην ξαναδώ τηλεόραση!!! :001_tt2:

Thanassis K
16-10-14, 17:50
πρέσεξε, γιατί αν το δει ο Γιάννης, είναι ικανός να βγάλει για λίγο το ΕΝΑ και να περάσει το δικό του HD - την έχει τη δυνατότητα ... :laugh:

GiwrgosTH
18-10-14, 12:23
πρέσεξε, γιατί αν το δει ο Γιάννης, είναι ικανός να βγάλει για λίγο το ΕΝΑ και να περάσει το δικό του HD - την έχει τη δυνατότητα ... :laugh:
Έχει δηλαδή πλέον HD studios και HD παραγωγές? Αν ναι φυσικά και μπορεί!
Έχω να δω πρόγραμμά του 2-3 μήνες και οι εκπομπές του θύμιζαν VHS, γι΄ αυτό το έγραψα.
Αν τώρα έχει προχωρήσει σε τέτοια επένδυση μπράβο του! :thumbup: