PDA

Επιστροφή στο Forum : HRDLOG.net



john_b
01-11-14, 18:58
Έβαλα στην αναζήτηση για δοκιμή το χαρακτηριστικό μου και μου έβγαλε ένα κατεβατό από κάρτες QSL.

Τι παίζει με αυτό, ξέρει κανένας;

SV1GRN
02-11-14, 19:33
Εδώ έχει κάποια περιγραφή:
http://hrdlog.net/About.aspx#
η χρήση παρόμοιων με αυτό συστημάτων (eqsl, clublog κλπ.) μπορεί να έχει κάποια χρησιμότητα για τους χρήστες τους. Χρησιμοποιούν τα αντικρυζόμενα qso για προσωπική τους επιβεβαίωση. Ένας καλός λόγος είναι ότι ανεβάζεις και έχεις εκεί το αρχείο σου εφόσον ο πάροχος δίνει τη δυνατότητα να το κατεβάζεις στην ίδια μορφή που το ανέβασες - adif κλπ. (πχ στο eqsl.cc δεν βλέπω να υπάρχει αυτή η δυνατότητα) Γενικά θα έλεγα ας τα χρησιμοποιούν όσοι δεν κυνηγούν τα βραβεία DXCC ή άλλων ρ/ε οργανώσεων. Έχουν και κάποιες πρακτικές εφαρμογές βέβαια - παρακολουθώ μέσα από αυτά αν κάποια dxpedition σημείωσε την επαφή μας και σε αντίθετη περίπτωση στέλνω e-mail. Συνήθως απαντούν σε λίγες ημέρες.
Κατά τα άλλα χρειάζεται μεγάλη προσοχή στη διατήρηση των ηλ. αντιγράφων των ημερολογείων μας. Να βρίσκονται σε διαφορετικά σημεία φυλαγμένα και ταυτόχρονα να τα ανεβάζεις σε υπηρεσίες όπως drive, dropbox κλπ.
Τα αρχεία που ανεβάζουμε στο Lotw μπορεί να αποτελούν στοιχείο για την απόκτηση βραβείων και να διατηρούνται εκεί αλλά, δεν είναι πλήρη. Το Lotw δεν ενδιαφέρεται για όλα τα πειδία των adif αρχείων που ανεβάζουμε. Οπότε διατηρεί μόνο τα απαραίτητα στοιχεία! Συνεπώς δεν πρέπει να είμαστε ήσυχοι ότι έχουμε εκεί ένα αρχείο των επαφών μας. Στις σελίδες του Lotw υπάρχουν περιγραφές για το τι διατηρεί και τι όχι με κάποιο ψάξιμο μπορεί κάποιος να της βρει.
Συνεπώς backup και πάλι backup.

john_b
04-11-14, 14:46
Άρα οι επιβεβαιώσεις μέσα από αυτή την υπηρεσία δεν θεωρούνται έγκυρες για το lotw.
Πολύ κακώς που δεν έχει βγει μια φόρμουλα ώστε να μην χάνονται OSO που δεν έχουν επιβεβαιωθεί στο lotw ή με κάρτα, αλλά με άλλον τρόπο.
Για παράδειγμα έχω 50 επαφές επιβεβαιωμένες στο eqsl και άλλες 70+ στο lotw και αν το lotw δεχόταν τις επιβεβαιώσεις του eqsl θα τις είχα συμπληρώσει ήδη τις 100 χώρες για το DXCC. Θα έπρεπε να έχουν βρει έναν τρόπο συνάντησης όλες οι πλατφόρμες που να θεωρείτε αξιόπιστος. Είναι κρίμα να μην σου αναγνωρίζονται επαφές που έχουν γίνει.

SV1GRN
04-11-14, 23:27
Στο παρελθόν υπήρχαν κάποιες φήμες τουλάχιστον για συνεργασία eqsl & lotw αλλά δεν επιβεβαιώθηκαν. Δεν νομίζω να γίνει κάτι στο εγγύς μέλλον, όποιος θέλει dxcc μαζεύει κάρτες και lotw. Αρκετοί χρήστες του eqsl ανεβάζουν και στο lotw χρειάζεται να περιμένεις.