PDA

Επιστροφή στο Forum : Diamond X50 ή X200



nbk4031
16-11-14, 17:26
Γεια σας.Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο μοντέλα(x50 x200)αυτό που με κάνει να μην καταλήγω έυκολα σε κάποια απο τις δύο είναι το διάγραμμα ακτινοβολίας τους και για το κατα πόσο αυτό της x50 που έχει μεγαλύτερο έυρως είναι καλύτερο μιας και απο την μία πλευρά έχω ένα κτήριο το οποιό δεν μπορώ να υπερβώ σε ύψος παρά μόνο να είμαι στο ίδιο.Η περιοχή μου είναι κεντρικη μακεδονία δυτικά της θεσσαλονίκης (80μ υψόμετρο)Η κεραία αρχικα θα λειτουργήσει με ένα φορητό ICOM και το μέλλον με κάποιο mobile κυρίως στα vhf.

SV1DB
16-11-14, 20:02
Eφ όσον είσαι στο ίδιο επίπεδο με το διπλανό κτίριο η 50 θα καλύψη καλύτερα την πλευρά πίσω από το κτίριο εάν έχεις σε κάποιο ύψος ελεύθερο το πεδίο τότε προτίμησε την 200 .
Η διαφορά του συμπιεσμένου λοβού της 200 είναι για σημεία με ελεύθερο τον ορίζοντα στο ύψος της κεραίας.

john_b
16-11-14, 21:44
Που είσαι εσύ Κων/νε;
Έτσι είπαμε; χάθηκες από το φόρουμ.

SV1DB
17-11-14, 10:16
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά υπάρχουν και υποχρεώσεις πάντως ρίχνω "κλεφτές" ματιές και όταν υπάρχει κάτι που μπορώ να πω μια γνώμη την εκφράζω.

nbk4031
21-11-14, 12:36
Μετά και απο την απάντηση του κ.Κωνσταστίνου καταλήγω στη X50,μια ερώτηση ακόμα,τα αντίστοιχα μοντέλα της midland είναι ίδια με της diamond ή διαφέρουν σε ποιότητα?γιατί απο ότι βλέπω τα χαρακτηριστικά τους είναι τα ίδια.

ouranos51
22-11-14, 20:42
Γεια σας.Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο μοντέλα(x50 x200)αυτό που με κάνει να μην καταλήγω έυκολα σε κάποια απο τις δύο είναι το διάγραμμα ακτινοβολίας τους και για το κατα πόσο αυτό της x50 που έχει μεγαλύτερο έυρως είναι καλύτερο μιας και απο την μία πλευρά έχω ένα κτήριο το οποιό δεν μπορώ να υπερβώ σε ύψος παρά μόνο να είμαι στο ίδιο.Η περιοχή μου είναι κεντρικη μακεδονία δυτικά της θεσσαλονίκης (80μ υψόμετρο)Η κεραία αρχικα θα λειτουργήσει με ένα φορητό ICOM και το μέλλον με κάποιο mobile κυρίως στα vhf.

Γεια σου Στεργιο και εγω ενδιαφερομαι για τιν χ 50 πρωτα πολλα γιατι ειναι αρκετα οικονομικη για καιρεα βασης αλλα και γιατι απο οτι εχω ακουσει ειναι αρκετα αποτελεσματικη.Και εγω αρχικα το φορητο θα βαλω επανω αλλα δεν ξερω τι καθοδο να βαλω.Η αποσταση μεχρι τα κεραμυδια ειναι καμια 20ρια μεχρι το τερμα του ιστου,επισεις θελω να ρωτισω αν κανω σωστα αν στηριξω τον ιστο στον ειδη υπαρχων του κτιριου που ειναι πανω η καιρεα η κεντρικη της ΤV ,σε περιπτωση που τραβηξει κεραυνο θα κανει και ζημια στους δεκτες της TV?
Πολλα 73 DE SV2QQP

nbk4031
22-11-14, 22:00
Γιάννη όντως έχει πολύ καλές κριτικές η x50,για καλώδιο θα βάλω το aircell 7,περίπου στα μέτρα που αναφέρεις είμαι και εγώ!Τώρα για το θέμα του κεραυνού αν τύχει και πέσει στον ίδιο ιστό που θα είναι και η tv όσοι δέκτες είναι συνδεμένοι θα έχουν θέμα σίγουρα,εσύ ξέρεις καλύτερα φυσικά την περιοχή σου,αν είσαι μέσα στη πόλη πάντως δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα απο κεραυνούς,αλλα ας δώσει μια γνώμη και κάποιος άλλος.

ouranos51
22-11-14, 22:23
Γιάννη όντως έχει πολύ καλές κριτικές η x50,για καλώδιο θα βάλω το aircell 7,περίπου στα μέτρα που αναφέρεις είμαι και εγώ!Τώρα για το θέμα του κεραυνού αν τύχει και πέσει στον ίδιο ιστό που θα είναι και η tv όσοι δέκτες είναι συνδεμένοι θα έχουν θέμα σίγουρα,εσύ ξέρεις καλύτερα φυσικά την περιοχή σου,αν είσαι μέσα στη πόλη πάντως δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα απο κεραυνούς,αλλα ας δώσει μια γνώμη και κάποιος άλλος.

Πολυ ωραια σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση εγω ειμαι ανατολικα της σαλονικης πυλαια εαν ξερεις κοντα στο δημαρχειο,αλλα σιγουρα θα ηταν καλυτερα να μπει σε ξεχωριστο ιστο για σιγουρια αν θελει και καποιος αλλος να πει την γνωμη του πολυ ευχαριστος θα με βοηθουσε πολυ.

SV1GRN
22-11-14, 22:25
Γιάννη καλώς ήρθες στο χόμπι. Μπορείς να βρεις από τα χαρακτηριστικά του καλωδίου πόση εξασθένηση θα έχει το σήμα. Όλα υπάρχουν σε διάφορες σελίδες στο διαδίκτυο και σου λένε πχ πόση εξασθένηση σε db θα έχεις ανά 50, 100μ. κλπ. Κάποιος συνάδελφος εδώ του φόρουμ είχε δώσει λινκ της σελίδας του που έχει αυτούς τους υπολογισμούς τον παρακαλώ να το ξαναδώσει.
Θα έλεγα να την στηρίξεις σε ανεξάρτητο ιστό και να βάλεις την απαραίτητη ταμπελίτσα στη βάση της, για κεραυνούς θα σου πουν άλλοι συνάδελφοι. Τα φορητά δεν είναι κατασκευασμένα για εξωτερική κεραία αλλά προσωρινά είναι καλύτερα από το τίποτα.

ouranos51
22-01-15, 22:52
Γεια σας.Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο μοντέλα(x50 x200)αυτό που με κάνει να μην καταλήγω έυκολα σε κάποια απο τις δύο είναι το διάγραμμα ακτινοβολίας τους και για το κατα πόσο αυτό της x50 που έχει μεγαλύτερο έυρως είναι καλύτερο μιας και απο την μία πλευρά έχω ένα κτήριο το οποιό δεν μπορώ να υπερβώ σε ύψος παρά μόνο να είμαι στο ίδιο.Η περιοχή μου είναι κεντρικη μακεδονία δυτικά της θεσσαλονίκης (80μ υψόμετρο)Η κεραία αρχικα θα λειτουργήσει με ένα φορητό ICOM και το μέλλον με κάποιο mobile κυρίως στα vhf.

Καλησπερα Στεργιο και καλη χρονια?Τελικα τι εκανες το εφτιαξες το συστημα εβαλες τελικα την χ50?

nbk4031
23-01-15, 20:53
Καλησπερα Στεργιο και καλη χρονια?Τελικα τι εκανες το εφτιαξες το συστημα εβαλες τελικα την χ50?

Ναι Γιάννη πήρα την 50αρα τελικά,είμαι ικανοποιημένος,με το φορητό και μπαίνω στους περισότερους επαναλήπτες της περιοχής και όχι μόνο,για simplex μια μεγαλύτερη θα είναι μάλλον καλύτερη σε περίπτωση που θέλεις τέτοιες επαφές,αλλά η 50αρα είναι μια χαρά για μένα!

ouranos51
25-01-15, 16:23
Ναι Γιάννη πήρα την 50αρα τελικά,είμαι ικανοποιημένος,με το φορητό και μπαίνω στους περισότερους επαναλήπτες της περιοχής και όχι μόνο,για simplex μια μεγαλύτερη θα είναι μάλλον καλύτερη σε περίπτωση που θέλεις τέτοιες επαφές,αλλά η 50αρα είναι μια χαρά για μένα!

Καλησπερα στεργιο και εγω σε ακουσα στον sv2w προχτες αλλα δεν προλαβα να παρω μικροφωνο.ακομα δεν εχω κανει τιποτα αλλα σκεφτομαι να αγορασω ενα μομπαιλ πρωτα και μετα τροφοδοτικο καλωδιο και καιρεα μαλλον τιν 50αρα θα παρω και εγω ειναι και πιο διακριτικη.Ψαχνω τιμες τωρα να δω τι και απο που θα τα αγορασω,οι τιμες πανω κατω ειναι ιδιες παντου,θα τυχη να τα πουμε και απ τον αερα 73 προσ το παρον!