PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρεμβολή αγνώστου με υβρεολόγιο στo συστημα επικοινωνιας της ΕΛ.ΑΣ



john_b
21-11-14, 16:50
Ανοίγω νέο θέμα γιατί πολύ φοβάμαι ότι θα μας απασχολήσει η όλη υπόθεση και στο μέλλον.

Μετά από κάποιον SY1... που φώναζε στην συχνότητα της αστυνομίας ποιος τον ακούει, τώρα έχουν αυτή την είδηση:

Πρωτοφανές περιστατικό με παρεμβολή «υβρεολόγιου» στο νέο αναλογικό σύστημα επικοινωνίας της ΕΛ.ΑΣ. σημειώθηκε το βράδυ της Πέμπτης. ¶γνωστος που φέρεται να απέκτησε πρόσβαση στις συχνότητες της ομάδας ΔΙΑΣ άρχισε να καθυβρίζει όλους τους αστυνομικούς.
Στην αρχή το επιχειρησιακό κέντρο της ΕΛ.ΑΣ. πίστεψε ότι επρόκειτο για στιχομυθία που γινόταν από άλλα πρόσωπα στον χώρο όπου βρίσκονταν αστυνομικοί της ΔΙΑΣ. Όμως σε λίγο, και ενώ οι χυδαίες εκφράσεις συνέχιζαν να ακούγονται σε... όλη την ΕΛ.ΑΣ., διαπιστώθηκε ότι προέρχονταν από κάποιον ασύρματο άλλου προσώπου που είχε μπει στις συχνότητες της ΔΙΑΣ.


Κάτι που οδήγησε σε εντολή προς όλη την αστυνομική δύναμη να αλλάξει συχνότητα και να μείνει... μόνος ο «οργισμένος» πολίτης.


Το συμβάν αυτό, σύμφωνα με στελέχη της Αστυνομίας, αποδεικνύει τα προβλήματα που μπορεί να προκύψουν από το νέο «μη κωδικοποιημένο» σύστημα επικοινωνίας της ΕΛ.ΑΣ. που αντικατέστησε το ολυμπιακό σύστημα επικοινωνίας Tetra, η δεκαετής σύμβαση του οποίου έληξε και η ανανέωσή της δεν θεωρήθηκε συμφέρουσα.

http://anassa-police.blogspot.de/2014/11/o.html

Και βάση της κοινής λογικής αναρωτιέμαι:
Ποιος μπορεί να είναι τόσο ηλίθιος ώστε να τα κάνει αυτά;
Υπάρχουν τελικά τόσο ηλίθιοι, ή υποκρύπτεται καμιά ψιλή προπαγάνδα από την άλλη πλευρά;

SV1JRT
21-11-14, 17:11
Και βάση της κοινής λογικής αναρωτιέμαι:
Ποιος μπορεί να είναι τόσο ηλίθιος ώστε να τα κάνει αυτά;
Υπάρχουν τελικά τόσο ηλίθιοι, ή υποκρύπτεται καμιά ψιλή προπαγάνδα από την άλλη πλευρά;



ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΡΑ !!
ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ !!
Και για το σύμπαν υπάρχουν σοβαρές αμφιβολίες.....

ΑΙΝΣΤΑΙΝ

Ο Τρισμέγιστος το είχε πεί απο τον περασμένο αιώνα !!!


.

SeAfasia
21-11-14, 17:26
Χαχαχαχαχα......
συνδικαλιστής ήταν που έβριζε Χαχαχαχαχα.....
η κοιλιά μου πονάει απο τα γέλια στο σημείο που λέει ότι ήταν απο "στιχομυθία άλλων προσώπων".Καθαρή χωροφυλακίστικη σκέψη ότι μπορεί να είναι προβοκάτσια συμμοριτων του κου κου ε...χαχαχαχαχαχαχα....
Εκτιμώ το έργο της ΕΛ.ΑΣ αλλά όταν σου παρεμβάλουν τις συχνότητες επικοινωνίας είναι ήττα όπως και να το κάνεις!!!!

ggr
21-11-14, 18:28
Για μενα ο χαρακτηρισμος "ηλιθιος" σε αυτη την περιπτωση ταιριαζει και στις 2 πλευρες.
Και σε αυτον που επελεξε αυτον το τροπο για να κανει τη πλακα του, αλλα και στην πλευρα του κρατους ,που δεν επελεξε ενα αξιοπιστο συστημα επικοινωνιων για την αστυνομια , μετα την ληξη της συμβασης του tetra.

picdev
21-11-14, 18:36
Για μενα ο χαρακτηρισμος "ηλιθιος" σε αυτη την περιπτωση ταιριαζει και στις 2 πλευρες.
Και σε αυτον που επελεξε αυτον το τροπο για να κανει τη πλακα του, αλλα και στην πλευρα του κρατους ,που δεν επελεξε ενα αξιοπιστο συστημα επικοινωνιων για την αστυνομια , μετα την ληξη της συμβασης του tetra.

υπάρχει νέος διαγωνισμός, η siemens ζήταγε για συντήρηση τα μισά λεφτά ενώς καινούριου συστήματος, γιατί να τα πάρει πάλι η siemens?
τόσα λεφτά πήραν όλα αυτά τα χρόνια

moutoulos
21-11-14, 18:45
Απο κάτι τέτοια φαίνεται η παιδεία των ανθρώπων ...

Θα μπορούσε εκείνη την ώρα η αστυνομία να καταδίωκε τον βιαστή ... της μάνας του.
Αλλά με αυτά που έκανε αυτός, τον έχασαν τον βιαστή καθώς δεν μπορούσαν να
φέρουν εις πέρας, την όλη "επιχείρηση". Οπότε μάλλον κακό έκανε, και περισσότερο
στον εαυτό του.

Μετά θα φταίει η αστυνομία όταν του ρίξει κάνα 20άρι χρόνια για παρεμπόδιση έργου.
Αλλά τι λεω μωρέ ... περιμένετε δηλώσεις του ΣΥΡΙΖΑ να μάθουμε ακριβώς τι έγινε :-)

Ωρε αυτός μελιτζάνα που έχει να φάει ... :-)
http://www.oneirokriths123.com/sites/default/files/melitzanes-oneirokriths123.jpg

SV1DB
21-11-14, 19:06
Όταν σχεδιάζεις ένα δίκτυο και μάλιστα "ελεύθερο" χωρίς κωδικοποίηση , χωρίς υπότονους, χωρίς στοιχειώδη προστασία, αυτά είναι τα αναμενόμενα αποτελέσματα . Όταν όποιος θέλει αγοράζει ελεύθερα από το εμπόριο πομποδέκτες με ότι συχνότητα επιθυμεί και φυσικά εκπέμπει ασύστολα... Η ΕΕΤΤ τι κάνει ??? έπρεπε σε μερικά λεπτά να τον έχει εντοπίσει, αλλά περιμένει πρώτα επίσημη καταγγελία με αίτηση , παράβολα κλπ . Είμαστε άξιοι της τύχης μας ...

Όσο για το TETRA , καλλίτερα να μη σχολιάσω την όλη πορεία του...

agis68
21-11-14, 20:08
Δεν ξέρω αν μπορεί να συμβαίνει (γιατί είμαι άσχετος με RF ασυρμάτους) μπορεί να είναι κάποιο έργο προβοκάτσιας γιατί ίσως θέλουν να σας βάλουν εσας τους SV1 στο χερι????λέω εγώ!!!....μη ξαφνιαστείται αν δείτε κανα περίεργο νομοσχέδιο κανα δυο μήνες μετά...

SRF
21-11-14, 20:18
.


Το συμβάν αυτό, σύμφωνα με στελέχη της Αστυνομίας, αποδεικνύει (??? :thinking::confused:) τα προβλήματα που μπορεί να προκύψουν από το νέο «μη κωδικοποιημένο» σύστημα επικοινωνίας της ΕΛ.ΑΣ. που αντικατέστησε το ολυμπιακό σύστημα επικοινωνίας Tetra, η δεκαετής σύμβαση του οποίου έληξε και η ανανέωσή της δεν θεωρήθηκε συμφέρουσα.



Και βάση της κοινής λογικής αναρωτιέμαι:
Ποιος μπορεί να είναι τόσο ηλίθιος (??? :thinking:???) ώστε να τα κάνει αυτά;
Υπάρχουν τελικά τόσο ηλίθιοι, ή υποκρύπτεται καμιά ψιλή προπαγάνδα από την άλλη πλευρά;


Και βεβαια επειδή"ηλίθιοι" πάντα θα "βρεθούν" υπάρχουν και οι... "έξυπνοι" που επί πληρωμή θα δώσουν την... "λύση", ή καλύτερα θα επαναφέρουν την λύση που χάσανε το φαγοπότι τους!
Γιατί βρε παιδί μου σε αυτήντην χώρα πάντα επαληθεύεται το δόγμα "δημιουργώ την αναγκη ... για να δώσω την λύση" κατά το Αμερικανικό μάρκετινγκ? Γιατί άραγε? Απλά... απορώ!!!

ironda19
21-11-14, 20:29
Χαχαχαχαχα......
συνδικαλιστής ήταν που έβριζε Χαχαχαχαχα.....
η κοιλιά μου πονάει απο τα γέλια στο σημείο που λέει ότι ήταν απο "στιχομυθία άλλων προσώπων".Καθαρή χωροφυλακίστικη σκέψη ότι μπορεί να είναι προβοκάτσια συμμοριτων του κου κου ε...χαχαχαχαχαχαχα....
Εκτιμώ το έργο της ΕΛ.ΑΣ αλλά όταν σου παρεμβάλουν τις συχνότητες επικοινωνίας είναι ήττα όπως και να το κάνεις!!!!

Δεν νομίζω ότι αποτελεί "ήττα" για την ΕΛ.ΑΣ. Αν το καλοσκεφτείς από την μιά μεριά ο βλάκας με τις ύβρεις από την άλλη ο κρατικός μηχανισμός για την προμήθεια χ, ψ συστήματος επικοινωνίας και στην μέση η ΕΛ.ΑΣ . ΟΜΩΣ τελικοί αποδέκτες και θύματα οι πολίτες δυστυχώς .

john_b
21-11-14, 21:10
Εδώ οι άλλοι έκαναν απαγωγή και ζήταγαν λίτρα από το εταιρικό τους τηλέφωνο, δεν υπάρχει όριο στην βλακεία, οπότε αν σκεφτούμε πόσοι λιγδιάρηδες με ένα μικρόφωνο στο χέρι κελαηδάνε εντός εκτός και επί τ αυτά, δεν είναι απίθανο να υπάρχει ένας τόσο ηλίθιος.
Από την άλλη πάλι, είναι πολλά τα λεφτά ¶ρη.
Θα δείξει.

CLOCKMAN
21-11-14, 21:30
Αχαχαχαχαχα.....
Εδώ μιλάμε για υπο-ανάπτηξη (πιθανόν σκοπίμως)
κρίμα που πούλησα το σκάνερ μου.
Μίλαγα με ένα φίλο μπάτσο και μου έλεγε ότι πάλι καλά που έχουν κρατήσει και τα παλιά τα οποία έχουν ρεταλιάσει.

vasilllis
21-11-14, 22:58
:confused1: Εμενα παντως κατι μου λεει οτι τα τετρα εξακολουθουν και λειτουργουν στην αττικη...
υπαρχει καποια εγκυρη πηγη ππου ανεφερε την διακοπη του?

kostas_dh
21-11-14, 23:17
Ελληνική κατασκευή πιστεύω ότι θα μπορούσε να καλύψει τις ανάγκες της ΕΛΑΣ με το 1/10 των χρημάτων και με καλύτερη λειτουργία.
Όμως το πρόβλημα είναι αλλού. Στις ''χορηγίες'' :wiink:

passer07
21-11-14, 23:45
Ελληνική κατασκευή πιστεύω ότι θα μπορούσε να καλύψει τις ανάγκες της ΕΛΑΣ με το 1/10 των χρημάτων και με καλύτερη λειτουργία.
Όμως το πρόβλημα είναι αλλού. Στις ''χορηγίες'' :wiink:


Για αρχή δεν γνωρίζω σχετικά αλλα γενικά η ΕΛΑΣ η ΕΕΤΤ ή κάποια υπηρεσια (ΕΥΠ ξέρω εγώ ) δνε έχουν γνώστες και τεχνογνωσία για να παρέχουν ασφάλεια ? θτυμάμε κάποτε (25 είμαι) που βάζαμε καινούργιες μπαταρίες στο γουοκι τοκι και πιάναμε ταξιτζίδες (αν θυμάμε έχουμε πιασει και περιπολικό ή τέλος πάντων το έπαιζε περιπολικό ) το καταλαβαίνω αλλα σήμερα δνε είναι υπερβολικό >



Οι μιζες υπήρχαν και υπάρχουν , θα μπορούσε ο εκάστοτε κατασκευαστής να κάνει μια επίσημη πρόταση και να κυνηγήσει το "παιδιά σας παρέχω αυτό με τόσο καλή τιμή " αλλα στην Ελλάδα αν δεν σου πούν "θα τα πάρεις χοντρά σίγουρα" απλά δεν κουνάς τον ποπο σου για να προσπαθήσεις (τα θέλεις στο πιάτο)

στην τελική ας επικοινωνούν μέσω cοsmote και να μιλάνε με τηλέφωνα (απο άποψη ασφάλειας ετσι μην παρεξηγηθώ )

SV1GRN
22-11-14, 11:09
Σε κάθε περίπτωση επείγει η αστυνομία να αποκτήσει αξιόπιστες κωδικοποιημένες επικοινωνίες πανελλαδικά (και όχι όπως με το πρώην σύστημα Αθήνα Θεσσαλονίκη). Αυτο θα συμβάλει στην καλύτερη ασφάλεια των πολιτών και των αστυνομικών. Είναι γελοίο τον 21ο αιώνα να αφήνουμε της υπηρεσίες ασφαλείας να επικοινωνούν αναλογικά.
Εδώ υπάρχουν ρ/ε σύλλογοι που διαθέτουν ψηφιακούς αναμεταδότες. Και με την ευκαιρία, δεν υποστηρίζω το σύστημα d-star ούτε έχω μηχάνημα σχετικό. Πρώτον γιατί είναι ακριβά και δεύτερον μέχρι να μην χρεώνουν τους ρ/ε για τον codec AMBE
http://en.wikipedia.org/wiki/Multi-Band_Excitation
Βλέπω ότι κάποιες άλλες εταιρίες, αναπτύσουν και αυτές ρ/ε ψηφιακούς επαναλήπτες ελπίζω να μην κρύβεται και εκεί κάποια χρέωση. Τα ρ/ε συστήματα είναι κάτι σαν το ανοιχτό λογισμικό, είναι ελεύθερα.

dalai
22-11-14, 13:25
Εχουν γινει απειρες συναντησεις και συζητησεις στα επιτελεια της ΕΛ.ΑΣ. χρονια πριν και εφοσον γνωριζαν οτι το τετρα θα κλεισει .
Εχουν δωθει λυσεις με το 1/10 της αξιας του τετρα σαν αρχικη αγορα και με μηδενικα κοστη στα μηνιαια παγια(σε αντιθεση με το τετρα που το μηνιατικο ειναι αστρονομικο).Εχουν γινει και δοκιμες με εγκατασταση και λειτουργεια εως και σημερα ,αυτων των ψηφιακων κεντρων σε 3 μεγαλα αστικα κεντρα ,σε ειδικες υπηρεσιες (αντιτρομοκρατικη ,εκαμ κλπ) με επιτυχια.
Αυτη τη στιγμη "δεν τα βρισκουν" οποτε η αστυνομια γιρυσε πισω στα παλια και αγοραζει τους γνωστους αναλογικους ασυρματους στην φιλικη τιμη των ...900 ευρω το τεμαχιο (!!!) ενω ενας νεος ψηφιακος εχει 600 ευρω. Οποτε μη νομιζετε οτι το κανουν γιατι δεν εχουν λεφτα. Απλα "δεν τα βρισκουν" (ποιοι και πως, μαντεψτε το μονοι σας)

xlife
22-11-14, 13:32
Εχουν γινει απειρες συναντησεις και συζητησεις στα επιτελεια της ΕΛ.ΑΣ. χρονια πριν και εφοσον γνωριζαν οτι το τετρα θα κλεισει .
Εχουν δωθει λυσεις με το 1/10 της αξιας του τετρα σαν αρχικη αγορα και με μηδενικα κοστη στα μηνιαια παγια(σε αντιθεση με το τετρα που το μηνιατικο ειναι αστρονομικο).Εχουν γινει και δοκιμες με εγκατασταση αυτων των ψηφιακων κεντρων στα 3 μεγαλητερα αστικα κεντρα ,σε ειδικες υπηρεσιες (αντιτρομοκρατικη ,εκαμ κλπ) με επιτυχια.
Αυτη τη στιγμη "δεν τα βρισκουν" οποτε η αστυνομια γιρυσε πισω στα παλια και αγοραζει τους γνωστους αναλογικους ασυρματους στην φιλικη τιμη των ...900 ευρω το τεμαχιο (!!!) ενω ενας νεος ψηφιακος εχει 600 ευρω. Οποτε μη νομιζετε οτι το κανουν γιατι δεν εχουν λεφτα. Απλα "δεν τα βρισκουν" (ποιοι και πως, μαντεψτε το μονοι σας)

Τα μισά χρήματα του κόστους του tetra να δινόταν σε ένα πανεπιστήμιο για έρευνα και ανάπτυξη ενός τέτοιου συστήματος, θα είχαμε σίγουρα κάτι καλύτερο απο το αναλογικό και μπορεί να το προωθούσαμε και μεις σε άλλες χώρες. Δυστυχώς όμως θα φτάσουμε να χρησιμοποιούμε φρυκτωρίες για να πούμε οτι είναι επείγον να αγοράσουμε πάλι ένα αντίστοιχο σύστημα.

SRF
22-11-14, 15:10
Τα μισά χρήματα του κόστους του tetra να δινόταν σε ένα πανεπιστήμιο για έρευνα και ανάπτυξη ενός τέτοιου συστήματος, θα είχαμε σίγουρα κάτι καλύτερο απο το αναλογικό και μπορεί να το προωθούσαμε και μεις σε άλλες χώρες. Δυστυχώς όμως θα φτάσουμε να χρησιμοποιούμε φρυκτωρίες για να πούμε οτι είναι επείγον να αγοράσουμε πάλι ένα αντίστοιχο σύστημα.


Χμ....
Μάλλον έχεις παρεξηγήσει τόσο τις "δυνατότητες" των.... "πανεπιστημίων", όσο και τον πραγματικό σκοπό υπάρξεώς τους!
Για το πρώτο... ναι αλλά κάποτε θα έπρεπε και να παραδώσουν κάτι τελικά... και μάλιστα πολλές εκατοντάδες τεμάια, με εγκαταστάσεις και σε κέντρα, οχήματα, κλπ, γιατί από "μάσα" στην έρευνα έχουμε ΠΗΞΕΙ όλα αυτά τα χρόνια!!!
Δεύτερον ο σκοπός αυτών των... "ιδρυμάτων" ΑΝ ΔΕΝ ΜΕ ΓΕΛΑ Η ΜΝΗΜΗ ΜΟΥ... είναι η εκπαίδευση και για την εξέλιξη αυτής, υπάρχει ΚΑΙ Η έρευνα ως παράλληλη δραστηριότητα! Σαφώς και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΕΜΠΟΡΙΑ, ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ, ΚΑΙ ΔΙΑΘΕΣΗ συστημάτων! ¶λλωστε τυπικά έστω και ελάχιστα να το κάνουν αυτό, στην ουσία θα πραττουν ΑΘΕΜΙΤΟ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ, και προς τουγς ίδιους τους εκπαιδευόμενους τους, ή ακόμα καλύτερα στους χθεσινούς (αυτολεξή και μετφορικά ταυτοχρόνως) που στην ουσία ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΝΟΜΙΟ ΤΗΣ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗΣ ΘΕΣΕΩΣ ΜΙΑΣ ΕΔΡΑΣ για να κάνουν ΚΑΙ ΜΠΙΖΝΕΣ εξ'αυτης ΕΚ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ... με τα λεφτά των ίδιων των αποφοίτων τους και φορολογούμενων, που θα "ανταγωνιστούν" ως "ειδικοί" κιόλας!
Κατά το.. Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει! ?

Τελευταία "εχουμε" μπερδέψει την "βούρτσα" με κάτι άλλο! Η εκπαιδευτική κοινότητα (και παραλλήλως΄ΙΣΩΣ και ερευνητική ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ) δεν μπορεί να υποκαθιστά την ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ/ΕΜΠΟΡΙΚΗ/ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ κοινότητα, αλλά να την ΣΥΝΔΡΑΜΕΙ ΑΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ!

Δες τα παραπάνω... προσεκτικά και ίσως καταλάβεις, βαθυτερα κάποια θεματα!

xlife
22-11-14, 15:34
Ναι Γιώργο συμφωνώ μαζί σου σε πολλά. Αλλα το πανεπιστήμιο πρέπει να κάνει έρευνα και φυσικά να διαθέτει τα αποτελέσματα της έρευνας σαν προϊόν σε εταιρείες η αφιλοκερδώς σε δημόσιους οργανισμούς όπως ακριβώς γίνεται σε όλα τα πανεπιστήμια στον δυτικό κόσμο. Το πανεπιστήμιο δεν εμπορεύεται ουτε ανταγωνιζεται εταιρείες. και εννοείτε οτι η έρευνα είναι αυτοχρηματοδοτουμενη μιας και τα πρωτότυπα και τις ευρεσιτεχνίες τα εκμεταλευονται εμπορικά εταιρείες οι οποίες συνεργάζονται με τα πανεπιστήμια. Βέβαια και στην Ελλάδα ισχύουν αυτές οι τακτικές μιας και ακούω συχνά για κάποιες πολυεθνικές(samsung σε κάποιο τμήμα της Πάτρας είναι το πιο πρόσφατο που θυμάμαι)συνεργάζονται με κάποια ελληνικά πανεπιστήμια. (Μην ξεχνάς οτι το πρόγραμμα εξετάσεων του υπουργείου μεταφορών σχεδιάστηκε απο το ΤΕΙ Αθηνών)

SRF
22-11-14, 16:00
Ναι Γιώργο συμφωνώ μαζί σου σε πολλά. Αλλα το πανεπιστήμιο πρέπει να κάνει έρευνα και φυσικά να διαθέτει τα αποτελέσματα της έρευνας σαν προϊόν σε εταιρείες η αφιλοκερδώς σε δημόσιους οργανισμούς όπως ακριβώς γίνεται σε όλα τα πανεπιστήμια στον δυτικό κόσμο. Το πανεπιστήμιο δεν εμπορεύεται ουτε ανταγωνιζεται εταιρείες. και εννοείτε οτι η έρευνα είναι αυτοχρηματοδοτουμενη μιας και τα πρωτότυπα και τις ευρεσιτεχνίες τα εκμεταλευονται εμπορικά εταιρείες οι οποίες συνεργάζονται με τα πανεπιστήμια. Βέβαια και στην Ελλάδα ισχύουν αυτές οι τακτικές μιας και ακούω συχνά για κάποιες πολυεθνικές(samsung σε κάποιο τμήμα της Πάτρας είναι το πιο πρόσφατο που θυμάμαι)συνεργάζονται με κάποια ελληνικά πανεπιστήμια. (Μην ξεχνάς οτι το πρόγραμμα εξετάσεων του υπουργείου μεταφορών σχεδιάστηκε απο το ΤΕΙ Αθηνών)

Δεν θα επεκταθώ, αφού άλλωστε άλλο είναι το θέμα και του΄παρόντος νήματος, αλλά δεν είναι τόσο "απλά" και "αθώα" !
Παραβλέπεις τρομερά σημαντικούς "συντελεστές" που επτρέπουν στον Χ ερευνητή να μπορεί να "παράγει" έρευνα... Πχ, εξοπλισμός ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΟΥΤΕ Ο ΙΔΙΟΣ (όπως έχω κάνει ο ταπεινός ΕΓΩ "επαγγελματίας, ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ) ούτε και "Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ" που θα εκμεταλλευτεί την "έρευνά" του! ¶σε που τελικά η ΔΗΜΟΣΙΑ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΜΕΝΗ ΕΡΕΥΝΑ κατοχυρώνεται και εκμεταλλέυεται ως "ΙΔΙΩΤΙΚΟ" μόνο αντικείμενο και προϊϊόν!!!
Ξέρω ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΛΕΩ! Και μάλιστα ΔΕΝ "συμμετέχουν" μόνο σε πρωτοποριακή άναπτυξη (μέσω "έρευνας" ΜΟΝΟΝ και η παραγωγή από άλλους) αλλά μετά την "χρηματοδοτούμενη εκ τρίτων - ΔΗΜΟΣΙΟΥ δηλαδή - κεφαλαίων" ΑΝ επιτύχουν και κάτι με "εμπορική αξία" ΣΤΗΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ... μάντεψε! Ή θέλεις ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ σε αυτό?

Από την άλλη, ¨"ΕΣΥ" ... ο "απόφοιτός" τους θα ξεκινήσεις ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ, χωρίς ΚΑΝ παροχή του παραμικρού ΔΩΡΕΑΝ ΔΙΑΤΙΘΕΜΕΝΟΥ ΠΡΟΣ ΧΡΗΣΗ ΣΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΩΝ ΕΥΡΩ, να φτιάξεις (δεν μιλάω για να ερευνήσεις κιόλας) κάτι ΙΔΙΩΤΙΚΑ!

Αν πιστεύεις ότι έτσι είναι το ορθόν... τότε... ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!!!

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ "ΑΠΛΑ" .... ΚΑΙ... "ΑΘΩΑ" τα γνωστά εφαρμοζόμενα και τελευταία στην χώρα μας περί... "αυτοχρηματοδοτούμενης μέσω της έρευνας" {εκπαίδευσης} !!!!

Ψάξ'το λίγο σε... βαθος!

picdev
22-11-14, 16:18
απο το ερευνητικά προγράμματα του πολυτεχνείου της πάτρας έχουν φτιαχτείς πολλές καινούριες εταιρείες σε τεχνολογίες αιχμής,
σε όλο αυτό βοηθάει ο οργανισμός cluster, που παρείχε και χώρο για τους νέους επιχειρηματίες.
Δεν είναι κακό που δημιουργήθηκαν τέτοιες εταιρίες τεχνολογίας αιχμής ,
ο εξοπλισμός στο ερευνητικό της πάτρας κοστίζει δισεκατομμύρια , έτσι τουλάχιστον μου έχουν πει.Αυτά απο τις αρχές της δεκαετίας του 90 και με λεφτά της ΕΕ.
Επειδή τελευταία που ψάχνω για δουλειά έχω δει πολλές τέτοιες εταιρίες (start up) ,βγάζω το συμπέρασμα ότι υπάρχουν 2 κατηγορίες.
Ολοι είναι απόφοιτοι πολυτεχνείου , και είτε έχουν δουλέψει σε μεγάλα ερευνητικά προγράμματα , είτε έχουν κάνει σπουδές στο εξωτερικό,μετά δουλεύουν μερικά χρόνια και έρχονται στην Ελλάδα και ανοίγουν μια εταιρεία με τεχνολογίες αιχμής.

Η αλήθεια είναι Γιώργο ότι ανοίγουν εταιρείες αλλά πιστεύω όλοι το ίδιο θα κάναμε όλοι αν αποκτούσαμε τέτοια γνώση η οποία είναι δυσεύρετη όχι μονο στην Ελλάδα αλλά και παγκόσμια. Σε αυτό που λές έχεις δίκιο , έτυχε να δω μία τέτοια περίπτωση, θα σου πω σε pm

SRF
22-11-14, 16:27
απο το ερευνητικά προγράμματα του πολυτεχνείου της πάτρας έχουν φτιαχτείς πολλές καινούριες εταιρείες σε τεχνολογίες αιχμής,
σε όλο αυτό βοηθάει ο οργανισμός cluster, που παρείχε και χώρο για τους νέους επιχειρηματίες.
Δεν είναι κακό που δημιουργήθηκαν τέτοιες εταιρίες τεχνολογίας αιχμής ,
ο εξοπλισμός στο ερευνητικό της πάτρας κοστίζει δισεκατομμύρια , έτσι τουλάχιστον μου έχουν πει.Αυτά απο τις αρχές της δεκαετίας του 90 και με λεφτά της ΕΕ.


Καλησπέρα ¶κη!
Μάλιστα! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ! Σαφώς! ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ!

Για θύμησέ μου σε παρακαλώ ΤΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΣ και ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΩΡΑ? ΤΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΕΧΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΕΝΟΣ ΠΟΛΥΜΕΤΡΟΥ.... τώρα στο ξεκίνημά σου? ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ θα φτιάξεις ένα πρωτότυπο μιάς ιδέας σου (έστω ΜΗ ερευνητικής) και ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΑΥΤΟ ώστε να το δεις στην πραξη?
ΣΑΦΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ που ΕΤΣΙ δημιουργηθηκαν ¨"τετοιες"... "εταιρίες" !
Είπα μήπως το αντίθετο? Δεν το'πα... τό'πα???? :001_unsure:

picdev
22-11-14, 16:33
είμαστε στην ελλάδα δεν υπάρχουν εταιρείες μεγάλες που θα απορροφήσουν νέους, απο εκεί ξεκινάει το πρόβλημα.
Ενας φίλος απο ιρλανδία μου είπε ότι η analog devices προσλαμβάνει για πρακτική με 27,000ε.
, εμείς είμαστε καταδικασμένοι γιατί δεν υπάρχει δωρεάν πιστοποίηση και θές ένα κάρο λεφτά για ανάπτυξη.
Οι μικρές εταιρείες θέλουν έμπειρους , οπότε γινόμαστε τα γκαρσόνια της ευρώπης , που έλεγε και ο αντρίκος.
Σε πλατεία της ηλιούπολης (όχι κεντρική) σε ακτίνα 50 μέτρων απο τη πλατεία υπάρχουν 6 μαγαζιά με καφέδες :lool:
η καφετζήδες θα γίνουμε ή θα φτιάξουμε καμιά καφετίερα αυτόματη να φτιάχνει fredo :biggrin:

betacord85
22-11-14, 16:55
παντου υπαρχει ενα mikel...490 το οχταωρο..ισως και 10ωρο...αληθεια που ειναι ολοι αυτοι που ηταν μαζι του το 1981?
είμαστε στην ελλάδα δεν υπάρχουν εταιρείες μεγάλες που θα απορροφήσουν νέους, απο εκεί ξεκινάει το πρόβλημα.
Ενας φίλος απο ιρλανδία μου είπε ότι η analog devices προσλαμβάνει για πρακτική με 27,000ε.
, εμείς είμαστε καταδικασμένοι γιατί δεν υπάρχει δωρεάν πιστοποίηση και θές ένα κάρο λεφτά για ανάπτυξη.
Οι μικρές εταιρείες θέλουν έμπειρους , οπότε γινόμαστε τα γκαρσόνια της ευρώπης , που έλεγε και ο αντρίκος.
Σε πλατεία της ηλιούπολης (όχι κεντρική) σε ακτίνα 50 μέτρων απο τη πλατεία υπάρχουν 6 μαγαζιά με καφέδες :lool:
η καφετζήδες θα γίνουμε ή θα φτιάξουμε καμιά καφετίερα αυτόματη να φτιάχνει fredo :biggrin:

john_b
22-11-14, 21:33
Ο οδηγός είχε ακόμη μαζί του έναν φορητό πομποδέκτη συντονισμένο στις συχνότητες της Αστυνομίας, ο οποίος ήταν απενεργοποιημένος

Η επαναφορά των επικοινωνιών της ΕΛ.ΑΣ. στο αναλογικό σύστημα έδωσε την δυνατότητα σε αρκετούς «ενδιαφερόμενους» να παρακολουθούν τις συχνότητές τους με έναν απλό ασύρματο. Ένας από αυτούς συνελήφθη στη Λάρισα, οπλισμένος με μαχαίρια και με πλαστή πινακίδα στο αυτοκίνητό του.

Ο 44χρονος μιμητής του... Μιχάλη Λιάπη ακινητοποιήθηκε από αστυνομικούς της Ομάδας ΔΙ.ΑΣ. και υποβλήθηκε σε έλεγχο, καθώς στο Ι.Χ. αυτοκίνητό του η πίσω πινακίδα κυκλοφορίας ήταν πλαστή και την είχε φτιάξει ο ίδιος, ενώ η μπροστινή έλειπε. Κατά την έρευνα, βρέθηκαν στο εσωτερικό του οχήματος και δύο σουγιάδες μήκους 0,20 και 0,15 εκατοστών.

Ο οδηγός είχε ακόμη μαζί του έναν φορητό πομποδέκτη συντονισμένο στις συχνότητες της Αστυνομίας, ο οποίος ήταν απενεργοποιημένος. Ο εισαγγελέας Πλημμελειοδικών Λάρισας στον οποίο παραπέμφθηκε, του άσκησε δίωξη για πλαστογραφία, παραβάσεις των νόμων περί όπλων, περί ραδιοσταθμών και του Κ.Ο.Κ., ενώ η Ασφάλεια ερευνά αν εμπλέκεται σε παράνομες πράξεις.

http://www.protothema.gr/greece/article/428748/neos-mimitis-tou-mihali-liapi-sti-larisa/

picdev
22-11-14, 21:50
έχω ένα φίλο που ασχολείται με πομπούς και δέκτες και μια μέρα κάναμε βόλτα με ένα κινέζικο που έχει πάρει,
είχαμε βάλει και κεραία έξω, τότε πιάναμε τη τροχαία πειραιά μόνο :lool:

Xarry
22-11-14, 23:58
έχω ένα φίλο που ασχολείται με πομπούς και δέκτες και μια μέρα κάναμε βόλτα με ένα κινέζικο που έχει πάρει,
είχαμε βάλει και κεραία έξω, τότε πιάναμε τη τροχαία πειραιά μόνο :lool:

Εδω πυροσβεστικα αεροπλανα μπορεις να ακουσεις με ενα κινεζο και χωρις κεραια η τροχαια πειραια σε εξεπληξε;

picdev
23-11-14, 00:16
δεν με εξέπληξε, απλά το έχει στο αμάξι και το ανοίγει καμιά φορά , το έγραψα γιατί παραπάνω κάποιος γράφει ότι έπιασαν έναν με κάτι αντίστοιχο στη συχνότητα της αστυνομίας, ήταν κλειστό και έφαγε 9 μήνες φυλακή και 6500ε πρόστιμο.
Δώσε καμιά συχνότητα να ακούσουμε τίποτα :lool:

dalai
23-11-14, 15:13
Μαθαινοντας απο τα λαθη της (χα χα χα..) η ΕΛ.ΑΣ. παραγγελνει ενα νεο συστημα που θα στηριζετε σε vo.ip. μεσω της κινητης τηλεφωνιας 4G . Και παλι δηλαδη θα πληρωνει με τον μηνα ,θα εγκαταληψει την μπαντα συχνοτητων που ειναι δωρεαν για αυτην και σε περιπτωση που πεσει η κινητη ή δεν πληρωνει την ιδιωτικη εταιρια ή δεν πιανει καλα το 4G , θα πεσει to συστημα.
Οποτε αν γινει σεισμος και (ως συνηθως ) γονατισει το συστημα (απο κλησεις πολιτων) δεν θα μπορει ουτε η αστυνομια να βοηθησει.Θεος φυλαξη κυριοι.
Και ολα αυτα γιατι τα αλλα ψηφιακα συστηματα δεν ειχαν....παγιο
Με ενα GSM jammer των 30 ευρω ,φιμωνεις και την αστυνομια...καλο ε?
Γ@Μ0 τη μπανανια μας...

Hary Dee
23-11-14, 15:19
:confused1: Εμενα παντως κατι μου λεει οτι τα τετρα εξακολουθουν και λειτουργουν στην αττικη...Ορισμένοι χρησιμοποιούν ακόμη τα TETRA τους λειτουργώντας τα χωρίς δίκτυο. Αυτό φυσικά λειτουργεί σε σχετικά μικρές αποστάσεις.


στην τελική ας επικοινωνούν μέσω cοsmote και να μιλάνε με τηλέφωνα (απο άποψη ασφάλειας ετσι μην παρεξηγηθώ )Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα αγαπητέ, από πολλές σκοπιές...


Αυτη τη στιγμη "δεν τα βρισκουν" οποτε η αστυνομια γιρυσε πισω στα παλια και αγοραζει τους γνωστους αναλογικους ασυρματους στην φιλικη τιμη των ...900 ευρω το τεμαχιο (!!!) ενω ενας νεος ψηφιακος εχει 600 ευρω.Αυτό με τα 900¤ ισχύει στα σοβαρά; Ή πήραν πχ δέκα τέτοια κομάτια;

picdev
23-11-14, 15:39
κάπου ειχα διαβάσει ότι έχουν πάρει κινέζικους,
είναι δυνατόν να βάλουν 4g??? είστε σίγουροι?

http://www.thetoc.gr/koinwnia/article/elas-lismonoun-to-tetra---upografoun-nea-sumbasi-meta-ta-mpinelikia


Οι συζητήσεις για την υπογραφή σύμβασης με βρετανική εταιρεία επικοινωνιών, για συνεργασία διάρκειας ενός έτους, βρίσκονται σε προχωρημένο στάδιο, και πολύ πιθανόν θα υπάρξει αίσια έκβαση το αργότερο έως τις αρχές Δεκεμβρίου, ενόψει και της διήμερης επίσκεψης του Τούρκου πρωθυπουργού Αχμέτ Νταβούτογλου, της θλιβερής επετείου δολοφονίας του Αλέξη Γρηγορόπουλου και της ψήφισης του προϋπολογισμού στη Βουλή.

john_b
23-11-14, 15:46
Εκτός αν τους παίρνουν 40 ευρώ και με την μίζα φτάνουν 900:

Με κινεζικούς ασυρμάτους κόστους... 40 ευρώ θα εφοδιαστεί λόγω ένδειας η ΕΛ.ΑΣ. προκειμένου να αντικαταστήσει το αμερικανικό σύστημα ενδοεπικοινωνίας TETRA.
Επειτα από σειρά διαβουλεύσεων και αδιέξοδο σε συνενόηση με πολυεθνικές ευρωπαϊκές εταιρείες τελικά η ΕΛ.ΑΣ. θα προμηθευθεί φθηνούς ασυρμάτους που χρησιμοποιεί η κινεζική αστυνομία, οι περισσότεροι από τους οποίους θα παραδοθούν στην ομάδα ΔΙΑΣ.

Ηδη έχουν αγοραστεί 800 τέτοιου είδους ασύρματοι «made in China», με χρήματα μάλιστα που προέρχονται από σχετική δωρεά γνωστής οικογένειας επιχειρηματιών, ενώ σύντομα θα αγοραστούν άλλοι 1.200.

Παράλληλα σε 1.000 αστυνομικούς της Αντιτρομοκρατικής Υπηρεσίας θα δοθούν τελικά ισάριθμες συσκευές ειδικών κινητών τηλεφώνων με κρυπτογραφημένο σήμα από γερμανική εταιρεία.

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=626583

dalai
23-11-14, 15:57
Αυτό με τα 900¤ ισχύει στα σοβαρά; Ή πήραν πχ δέκα τέτοια κομάτια;

To συγκεκριμενο μοντελο ειναι "ειδικου" τυπου, υψυλης αντοχης .
Το μοντελο για το εμποριο ειναι π.χ. το sgr1001g ενω το εγκεκριμενο για την αστυνομια ειναι το sgr1001k .To ενα κοστιζει 200 κατι ευρω το αλλο 900. Αμα τα δεις διπλα διπλα πες μου αν δεις καμοια διαφορα .
Κινεζικα αγοραζουν ατομικα,αφου τις συχνοτητες τις εχει κρυφες η ΕΛ.ΑΣ. (κρυφο καμαρι οπως λεει και η παρυμοια)

4g ,και μαλιστα οι νεοι ασυρματοι δεν θα εχουν την δυνατοτητα να επικοινωνουν τοπικα χωρις δυκτυο
Παμε απο το καλο στο καλυτερο σας λεω....

dalai
23-11-14, 16:03
Εκτός αν τους παίρνουν 40 ευρώ και με την μίζα φτάνουν 900:

Με κινεζικούς ασυρμάτους κόστους... 40 ευρώ θα εφοδιαστεί λόγω ένδειας η ΕΛ.ΑΣ. ....με χρήματα που προέρχονται από σχετική δωρεά γνωστής οικογένειας επιχειρηματιών

Εδω δεν παιζει "συνενοηση" γιατι τα λεφτα ειναι ιδιωτη και ολη η παραγγελια ειναι μαλλον απο τον ιδιο.Δηλ θα τους δωσει μηχανηματα οχι λεφτα.

dalai
23-11-14, 16:08
Παράλληλα σε 1.000 αστυνομικούς της Αντιτρομοκρατικής Υπηρεσίας θα δοθούν τελικά ισάριθμες συσκευές ειδικών κινητών τηλεφώνων με κρυπτογραφημένο σήμα από γερμανική εταιρεία.


1000 αστυνομικους εχει η αντιτρομοκρατικη ??? Ειπαν να εχουν και καβαντζα ή δεν τους μετρησαν σωστα ή ......?
Ερχεσε στα λογια μου για τα "ειδικα κρυπτογραφημενα κινητα"= "4g".To μελλον...

john_b
23-11-14, 16:10
Από γερμανική εταιρία, που σημαίνει, θα μπορούν και να ακούνε και να παρεμβάλουν όταν θέλουν, πφφφ, σαν τα πισιά με λειτουργικό Windows που έχουν νευραλγικές υπηρεσίες...

leosedf
23-11-14, 16:36
Ας πάρουν έναν κωλοασύρματο όποιον να ναι και να πετάξουν πάνω ένα τέτοιο http://ww2.nabishi.com/nab-admin/index.php/overview/ να τελειώνουμε.

dalai
23-11-14, 19:08
Ας πάρουν έναν κωλοασύρματο όποιον να ναι και να πετάξουν πάνω ένα τέτοιο http://ww2.nabishi.com/nab-admin/index.php/overview/ να τελειώνουμε.

Κατσε φιλαρακι γιατι τωρα κουφαθικα! Και πως ξερεις αν μπορεις να το προσαρμοσεις στα απλα ασυρματακια?
Ποσο εχει αυτο του μοτοτουρμπο?

dalai
23-11-14, 19:23
Τωρα ειδα την τιμη... με 400 δολαρια περνεις ετοιμο mototrbo και με την εγγυηση....

matthew
23-11-14, 19:37
Ο οδηγός είχε ακόμη μαζί του έναν φορητό πομποδέκτη συντονισμένο στις συχνότητες της Αστυνομίας, ο οποίος ήταν απενεργοποιημένος

Η επαναφορά των επικοινωνιών της ΕΛ.ΑΣ. στο αναλογικό σύστημα έδωσε την δυνατότητα σε αρκετούς «ενδιαφερόμενους» να παρακολουθούν τις συχνότητές τους με έναν απλό ασύρματο. Ένας από αυτούς συνελήφθη στη Λάρισα, οπλισμένος με μαχαίρια και με πλαστή πινακίδα στο αυτοκίνητό του.

Ο 44χρονος μιμητής του... Μιχάλη Λιάπη ακινητοποιήθηκε από αστυνομικούς της Ομάδας ΔΙ.ΑΣ. και υποβλήθηκε σε έλεγχο, καθώς στο Ι.Χ. αυτοκίνητό του η πίσω πινακίδα κυκλοφορίας ήταν πλαστή και την είχε φτιάξει ο ίδιος, ενώ η μπροστινή έλειπε. Κατά την έρευνα, βρέθηκαν στο εσωτερικό του οχήματος και δύο σουγιάδες μήκους 0,20 και 0,15 εκατοστών.

Ο οδηγός είχε ακόμη μαζί του έναν φορητό πομποδέκτη συντονισμένο στις συχνότητες της Αστυνομίας, ο οποίος ήταν απενεργοποιημένος. Ο εισαγγελέας Πλημμελειοδικών Λάρισας στον οποίο παραπέμφθηκε, του άσκησε δίωξη για πλαστογραφία, παραβάσεις των νόμων περί όπλων, περί ραδιοσταθμών και του Κ.Ο.Κ., ενώ η Ασφάλεια ερευνά αν εμπλέκεται σε παράνομες πράξεις.

http://www.protothema.gr/greece/article/428748/neos-mimitis-tou-mihali-liapi-sti-larisa/

Δείτε & αυτό: http://www.larissanet.gr/2014/10/03/eiche-sto-ich-opla-kai-akouge-sychnotita-tis-astynomias
Εκτός από παράνομος είναι & ηλίθιος! :mrgreen: Τον πιάσανε στη Λάρισα με φορητό ασύρματο συντονισμένο σε συχνότητα της αστυνομίας του Βόλου!:hahahha:

lepouras
23-11-14, 22:54
επειδή προσβάλουν πολύ την νοημοσύνη μου να ακούω και να διαβάζω για τους κινδύνους που διατρέχουν ΤΩΡΑ που δεν έχουν τετρα και να οδύρονται οι αστυνομικοί(μάλλον οι αντιπρόσωποί τους μιας και δεν μου φταίνε οι κατώτεροι) και το ξαναρωτάω(μιας και το έχω αναφέρει στο παρελθόν) στην Κρήτη όταν έχουν να αντιμετωπίσουν τις χασισοφυτείες ή στην Καλαμάτα ή σε άλλα μέρει της Ελλάδας εκεί ΔΕΝ κινδυνεύουν που δεν είχαν ΠΟΤΕ τετρα? στην Πίνδο στα σύνορα στις θάλασσες ΔΕν κυνηγάνε κακοποιούς και λαθρέμπορους? εκεί ΔΕΝ κινδυνεύουν? στις εθνικές οδούς ΔΕΝ καταδιώκουν επικίνδυνους? και στο κάτω κάτω στην Αθήνα ΔΕΝ έχει χωράφια με φυτείες ΑΛΛΑ σε όλη την υπόλοιπη ύπαιθρο. και τα όπλα (καλασνικοφ κλπ) ΔΕΝ κατασκευάζονται στην Αθήνα και την Θεσσαλονίκη αλλά μπουκάρουν από τα σύνορα. ΔΕΝ είδα την ίδια πρεμούρα και θόρυβο όμως από αυτούς που καίγονται για το τετρα για όλους αυτούς. άρα να υποθέσω είναι μπάτσοι κατώτερου θεού και δεν τους νοιάζει. και ξαφνικά καταστράφηκε ο κόσμος τους και γεμίζουν τα σαιτ και τα μπλοκ με τον καημό τους?
απλά για εμένα κάποιοι τρέχουν και τρώγονται για το παντεσπάνι τους και παίζουν με τις ζωές και την νοημοσύνη όλον μας.
όποιος κατάλαβε ότι είμαι κατά τον αστυνομικών ας ξαναδιαβάσει τη έγραψα...... προσωπική μου άποψη.

Hary Dee
23-11-14, 23:28
To συγκεκριμενο μοντελο ειναι "ειδικου" τυπου, υψυλης αντοχης .
Το μοντελο για το εμποριο ειναι π.χ. το sgr1001g ενω το εγκεκριμενο για την αστυνομια ειναι το sgr1001k .To ενα κοστιζει 200 κατι ευρω το αλλο 900. Αμα τα δεις διπλα διπλα πες μου αν δεις καμοια διαφορα .Δεν είναι το θέμα να τα δεις δίπλα-δίπλα. Σημασία έχει το τι προδιαγραφές έχει το ένα και τι το άλλο. Δεν μιλάω για τον συγκεκριμενο ασύρματο αλλά γενικά. Δεν φαίνεται εξωτερικά αν η συσκευή διαθέτει πχ τον τάδε κρυπτογραφικό αλγόριθμο ή αν είναι αντιεκρηκτική.


4g ,και μαλιστα οι νεοι ασυρματοι δεν θα εχουν την δυνατοτητα να επικοινωνουν τοπικα χωρις δυκτυο
Παμε απο το καλο στο καλυτερο σας λεω....Ούτε και με το TETRA μπορούσαν χωρίς δίκτυο. Εκτός και αν έμπαιναν όλοι οι εμπλεκόμενοι (σε σχετικά μικρή απόσταση) σε mode λειτουργία χωρίς δίκτυο.

Hary Dee
23-11-14, 23:37
Γιάννη (lepouras) δεν θα διαφωνήσω μαζί σου, αλλά θα πω μία σκέψη πάνω σε αυτό. Φαντάζομαι ότι στο λεκανοπέδιο λαμβάνει χώρα μία πολύ μεγάλη πλειοψηφία των αστυνομικών δραστηριοτήτων, και αυτή η δυσαναλογία μεταξύ γεωγραφικής έκτασης σε σχέση με την δραστηριότητα όπου υπάρχει, καθιστά το μέρος ιδιαιτέρως κρίσιμο.

Αυτό βέβαια δεν θα πει ότι οι άλλοι αστυνομικοί και λοιποί οφείλουν να είναι παιδιά κατώτερου θεού.

lepouras
24-11-14, 00:07
ναι βρε Χαράλαμπε. δεν λέω να μην έχουν τέτοια συστήματα αλλά είναι τραγικό να πιάνει Αθήνα και στη Ελευσίνα να μην πιάνει γιατί δεν το προβλέπει η σύμβαση. με 30 ευρώ πάγιο ο ιδιότης μπορεί να έχει tetra και να πιάνει σε όλη την Ελλάδα( αν θυμάμαι ανα συσκευή και φυσικά ενδιαφέρει εταιρίες που έχει νόημα για αυτούς αυτή η λειτουργία). χόρια που έχανε πιο εύκολα το σήμα και από τα κινητά και καταντούσε τραγικό( για το πολυσυζητημένο λέω όχι το άλλο). οπότε καταλαβαίνεις ότι συγχύζομαι για την κλάψα της μίζας.

draco1
24-11-14, 00:23
Μια απορία , τι σχέσει έχει το σιτε με τα προβλήματα ασφάλειας στης επικοινωνίες των δυνάμεων καταστολής τι ζητάνε λύση;
Εδώ νομίζω ασχολούμαστε με θέματα τεχνικής φύσεως , γιατί να μπαίνουμε στην λογική αυτή σε λίγο θα μπούνε και διάφοροι άλλοι απίθανοι και θα μας λένε γιατί δεν έχει καλή λήψη η τηλεόραση τους στο χωριό τους και θα βρίζουν την digea και εγώ δεν ξέρω ποιον, θα έπρεπε αυτό το θέμα να μπλοκαριστεί ή να μπει στα "θέματα εξαέρωσης"

dalai
24-11-14, 00:34
Δεν είναι το θέμα να τα δεις δίπλα-δίπλα. Σημασία έχει το τι προδιαγραφές έχει το ένα και τι το άλλο. Δεν μιλάω για τον συγκεκριμενο ασύρματο αλλά γενικά. Δεν φαίνεται εξωτερικά αν η συσκευή διαθέτει πχ τον τάδε κρυπτογραφικό αλγόριθμο ή αν είναι αντιεκρηκτική.

Ούτε και με το TETRA μπορούσαν χωρίς δίκτυο. Εκτός και αν έμπαιναν όλοι οι εμπλεκόμενοι (σε σχετικά μικρή απόσταση) σε mode λειτουργία χωρίς δίκτυο.
Ειναι πανομοιοτιποι πιστεψε με
Οι καινουργοι δεν θα εχουν ουτε καν αυτη τη τοπικη εμβελεια

dalai
24-11-14, 00:37
Μια απορία , τι σχέσει έχει το σιτε με τα προβλήματα ασφάλειας στης επικοινωνίες των δυνάμεων καταστολής τι ζητάνε λύση;
Εδώ νομίζω ασχολούμαστε με θέματα τεχνικής φύσεως , γιατί να μπαίνουμε στην λογική αυτή σε λίγο θα μπούνε και διάφοροι άλλοι απίθανοι και θα μας λένε γιατί δεν έχει καλή λήψη η τηλεόραση τους στο χωριό τους και θα βρίζουν την digea και εγώ δεν ξέρω ποιον, θα έπρεπε αυτό το θέμα να μπλοκαριστεί ή να μπει στα "θέματα εξαέρωσης"
Ποιος σου ειπε οτι ζητανε λυση απο εμας???
Δυναμεις καταστολης ειναι τα ΜΑΤ. Το ανθρωποκτονιων και η τροχαια ειναι δυναμεις καταστολης ? Η συζητηση που εγινε εως τωρα τι ηταν ?ποδοσφαιρικος σχολιασμος?

dalai
24-11-14, 00:41
επειδή προσβάλουν πολύ την νοημοσύνη μου να ακούω και να διαβάζω για τους κινδύνους που διατρέχουν ΤΩΡΑ που δεν έχουν τετρα και να οδύρονται οι αστυνομικοί(μάλλον οι αντιπρόσωποί τους μιας και δεν μου φταίνε οι κατώτεροι) και το ξαναρωτάω(μιας και το έχω αναφέρει στο παρελθόν) στην Κρήτη όταν έχουν να αντιμετωπίσουν τις χασισοφυτείες ή στην Καλαμάτα ή σε άλλα μέρει της Ελλάδας εκεί ΔΕΝ κινδυνεύουν που δεν είχαν ΠΟΤΕ τετρα? στην Πίνδο στα σύνορα στις θάλασσες ΔΕν κυνηγάνε κακοποιούς και λαθρέμπορους? εκεί ΔΕΝ κινδυνεύουν? στις εθνικές οδούς ΔΕΝ καταδιώκουν επικίνδυνους? και στο κάτω κάτω στην Αθήνα ΔΕΝ έχει χωράφια με φυτείες ΑΛΛΑ σε όλη την υπόλοιπη ύπαιθρο. και τα όπλα (καλασνικοφ κλπ) ΔΕΝ κατασκευάζονται στην Αθήνα και την Θεσσαλονίκη αλλά μπουκάρουν από τα σύνορα. ΔΕΝ είδα την ίδια πρεμούρα και θόρυβο όμως από αυτούς που καίγονται για το τετρα για όλους αυτούς. άρα να υποθέσω είναι μπάτσοι κατώτερου θεού και δεν τους νοιάζει. και ξαφνικά καταστράφηκε ο κόσμος τους και γεμίζουν τα σαιτ και τα μπλοκ με τον καημό τους?
απλά για εμένα κάποιοι τρέχουν και τρώγονται για το παντεσπάνι τους και παίζουν με τις ζωές και την νοημοσύνη όλον μας.
όποιος κατάλαβε ότι είμαι κατά τον αστυνομικών ας ξαναδιαβάσει τη έγραψα...... προσωπική μου άποψη.
Συμφωνω μαζι σου το περιστατικο της προηγουμενης βδομαδας (με τον αγνωστο που εβριζε στο καναλι) μου κανει πιο πολυ για μοχλο πιεσης να αγοραστουν αρων αρων αυτα που "συμφωνηθηκαν" παρακαμπτωτας τις τυπικες διαδικασιες διαγωνισμου με τεχνικη μελετη

draco1
24-11-14, 02:31
Καταστολή είναι ο κύριος ρόλος τους αλλά ας μην το επεκτείνουμε

kioan
24-11-14, 11:34
Καταστολή είναι ο κύριος ρόλος τους αλλά ας μην το επεκτείνουμε
TETRA είχε και το ΕΚΑΒ και η Πυροσβεστική. Κατοστολή και αυτά;

gcostas
24-11-14, 12:33
καλή σας μέρα
το βασικό ερώτημα κύριοι είναι , ποιος ωφελείται από το γεγονός , γιατί δεν εντοπίστηκε πράγμα πολύ εύκολο ο δράστης και τελευταίο , τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια ????
Κώστας

john_b
25-11-14, 18:53
Θα ζήσουμε μεγάλες στιγμές...

Καθημερινό φαινόμενο έχει γίνει πλέον η προσαγωγή ατόμων που κατέχουν συσκευές ασυρμάτου χωρίς την απαιτούμενη άδεια. Οι αυξημένοι έλεγχοι της αστυνομίας δεν αφήνουν απαρατήρητη την ύπαρξη ασυρμάτου σε όχημα ή άτομο που ελέγχεται, πλέον ζητούνται τόσο η ραδιοερασιτεχνική άδεια όσο και το άτομο να δικαιολογεί την χρήση και την παρουσία του στο συγκεκριμένο σημείο...

Σύμφωνα δε με έγκυρες και απόλυτα διασταυρωμένες πληροφορίες έχει ξεκινήσει έλεγχος και ταυτοποίηση από την ΕΕΤΤ των σταθμών που καταλαμβάνουν την συχνότητα των 6,5ΜΗΖ με σκοπό την διακοπή λειτουργίας τους. Υπενθυμίζεται ότι και παλαιότερα η ΕΕΤΤ είχε ασχοληθεί με τους συγκεκριμένους σταθμούς περιοριζόμενη ωστόσο σε συστάσεις κυρίως που δεν απέδωσαν...

http://2mdes.blogspot.gr/2014/11/blog-post_25.html

chip
25-11-14, 19:28
εγώ "δεν καταλαβαίνω" γιατί αφού το κράτος μας δεν του περισσεύουν εκ. ευρώ για συμβόλαια συντήρησης γιατί δεν φτιάχνει ένα δικό του σύστημα κρυπτογράφησης (είτε αναλογικό είτε ψηφιακό) που να το προσαρμόσει στα υπάρχοντα συστήματα? (τώρα με τα smd μία πλακετίτσα βρίσκει εύκολα χώρο σε ένα παλαιό μηχάνημα) Μία φορά θα το πληρώσει και θα το έχει για πολλά χρόνια με ελάχιστο κόστος συντήρησης....

έτσι και ασφάλεια θα υπάρχει και οικονομία και δεν θα εξαρτιέται από λίγες εταιρίες που ελέγχουν την αγορά... και μην πω οτι μπορεί να είναι και ποια ασφαλές....

antonis_p
25-11-14, 20:05
εγώ "δεν καταλαβαίνω" γιατί αφού το κράτος μας δεν του περισσεύουν εκ. ευρώ για συμβόλαια συντήρησης γιατί δεν φτιάχνει ένα δικό του σύστημα κρυπτογράφησης (είτε αναλογικό είτε ψηφιακό) που να το προσαρμόσει στα υπάρχοντα συστήματα? (τώρα με τα smd μία πλακετίτσα βρίσκει εύκολα χώρο σε ένα παλαιό μηχάνημα) Μία φορά θα το πληρώσει και θα το έχει για πολλά χρόνια με ελάχιστο κόστος συντήρησης....

Γιατί εσύ σκέφτεσαι όπως σκέφτεσαι για τα οικονομικά της οικογένειάς σου, πώς θα κάνεις οικονομία. Αυτοί που διαχειρίζονται δημόσιο χρήμα, δεν σκέφτονται έτσι.

matthew
25-11-14, 20:26
Καθημερινό φαινόμενο έχει γίνει πλέον η προσαγωγή ατόμων που κατέχουν συσκευές ασυρμάτου χωρίς την απαιτούμενη άδεια. Οι αυξημένοι έλεγχοι της αστυνομίας δεν αφήνουν απαρατήρητη την ύπαρξη ασυρμάτου σε όχημα ή άτομο που ελέγχεται, πλέον ζητούνται τόσο η ραδιοερασιτεχνική άδεια όσο και το άτομο να δικαιολογεί την χρήση και την παρουσία του στο συγκεκριμένο σημείο...
http://2mdes.blogspot.gr/2014/11/blog-post_25.html

Καλά κάνουν & μαζεύουν τους παράνομους. Πρέπει να πέσει σκούπα γιατί το παραξήλωσαν. Να αυξηθούν τα πρόστιμα & να γίνουν αυστηρότερες οι ποινές. Το θέμα είναι ότι η μπάλα παίρνει & μας τους αδειούχους. Να δικαιολογήσουμε τι; Η άδεια από μόνη της δε φτάνει να δικαιολογήσει το αυτονόητο; Ότι δηλαδή κατέχουμε τις συσκευές για το χόμπι μας; Γιατί τη βγάλαμε τότε; :001_huh:

john_b
25-11-14, 20:28
Διότι μπορεί να την έβγαλες για ξεκάρφωμα πονηρέ Έλληνα, σε τα μας τώρα;

matthew
25-11-14, 20:42
Διότι μπορεί να την έβγαλες για ξεκάρφωμα πονηρέ Έλληνα, σε τα μας τώρα;
Καλά αυτό είναι σίγουρο Γιάννη όπως έγιναν τα πράγματα. Αυτοί έχουν το μαχαίρι, αυτοί & το πεπόνι. Αύριο το πρωί θα θάψω 2 φορητά που έχω. :001_tongue: Φτηνά κινέζικα είναι έτσι & αλλιώς!:hahahha:

john_b
25-11-14, 20:48
Βλέπω ήδη τους τίτλους: Ύποπτος καρδιτσιώτης συνελήφθη με μικροποσότητα φορητών...

matthew
25-11-14, 20:52
Μπα, δεν τα κουβαλάω πάνω μου. Έχουν κλατάρει οι μπαταρίες & τα έχω μόνιμα πάνω σε τροφοδοτικό στο super shack στο σπίτι! :lool: Για 2-3 τοπικούς επαναλήπτες & κανα simplex τοπικό. :001_cool:

leosedf
25-11-14, 20:55
Βρέθηκε στην κατοχή του μπαταρία από φορητό, συνεχίζονται οι έρευνες για τον εντοπισμό της συσκευής.

Γνωστός σεσημασμένος στα δίχτυα της αστυνομίας γνωστός για τη δράση του με walkie talkie από τα jumbo. :lool:

john_b
25-11-14, 20:59
Χαχαχαχα

Και η νέα δεκαπενταλογία "γιατί και πως εκπέμπουν ανάμεσα μας" του γνωστού εκδότου, θα εξηγεί το σκοτεινό σχέδιο των δήθεν αθώων αδειούχων με τα φορητά που λειτουργούν ως ραδιοφάροι δίδοντας στίγμα στους εξωγήινους.

matthew
25-11-14, 21:04
Βρέθηκε στην κατοχή του μπαταρία από φορητό
Κλαταρισμένη κιόλας! Αυτό κι' αν είναι ύποπτο. Σημαίνει ότι χρησιμοποιήθηκε! :mrgreen:
Πέρα από την πλάκα, καλά θα κάνουν εκεί στην αστυνομία να βρουν μια μόνιμη λύση για τις επικοινωνίες τους. Δεν είναι κατάσταση αυτή.

draco1
25-11-14, 21:16
TETRA είχε και το ΕΚΑΒ και η Πυροσβεστική. Κατοστολή και αυτά;

Την ανάρτηση την έκανε εργαζόμενος στα EKAB ; ή της Πυροσβεστικής; δεν είναι αυτονόητα μερικά πράγματα ; τόσο έξω πέφτω; :blink:

Τώρα όσο για τους πειρατές τους βαπτίζουμε πειρατές για καθαρά οικονομικούς λόγους

"Γιατί να πληρώνω εγώ και όχι και αυτός;"

Στα FM κάποτε οι "πειρατές" πρωτοπόρησαν μέχρι που μπήκαν οι ιδιώτες και τα κάναν μουτι λες και αυτοί δεν είναι πειρατές αλλά ποιος τολμάει να τους μιλήσει

Σtο DIGEA δλδ έχουν άδειες τα κανάλια ;

picdev
25-11-14, 21:37
Την ανάρτηση την έκανε εργαζόμενος στα EKAB ; ή της Πυροσβεστικής; δεν είναι αυτονόητα μερικά πράγματα ; τόσο έξω πέφτω; :blink:

Τώρα όσο για τους πειρατές τους βαπτίζουμε πειρατές για καθαρά οικονομικούς λόγους

"Γιατί να πληρώνω εγώ και όχι και αυτός;"

Στα FM κάποτε οι "πειρατές" πρωτοπόρησαν μέχρι που μπήκαν οι ιδιώτες και τα κάναν μουτι λες και αυτοί δεν είναι πειρατές αλλά ποιος τολμάει να τους μιλήσει

Σtο DIGEA δλδ έχουν άδειες τα κανάλια ;

καλά εσένα αν σου βγάλει κανένα πολυβόλο κανένας γεωργιανός,αλβανός ή βιάσει τη μάνα σου ,την αδέρφή σου κτλ πάρε τηλέφωνο τον ΑΝΤΑΡΣΥΑ και το ΣΥΡΙΖΑ, μην πάρεις τις "δυνάμεις" καταστολείς, αλλά ένα τέτοιο σου χρειάζεται για να γίνεις μάγκας και εσύ

kioan
25-11-14, 21:52
Την ανάρτηση την έκανε εργαζόμενος στα EKAB ; ή της Πυροσβεστικής; δεν είναι αυτονόητα μερικά πράγματα ; τόσο έξω πέφτω; :blink:
Εάν αναφέρεσαι σε εμένα, όχι, δεν είμαι τίποτα από τα δύο.
Τα αυτονόητα δεν νοούνται από όλους το ίδιο και η κοινή λογική έχει προ πολλού εγκαταλείψει τούτο τον τόπο.

draco1
25-11-14, 22:32
Όπα χαλάρωσε κουβέντα κάνουνε τι επίθεση είναι αυτή πάλη, και απ ότι ξέρω βιασμοί και εγκλήματα γινόντουσαν πριν μπουν οι αλλοδαποί στην Ελλάδα και όσο για τους βιασμούς και για της κλοπές ναι σκοτώνονται να τους βρουν, αν είναι κλέφτες τραπέζης ούτε τους χαρακτηρίζουν επικινδύνους ούτε δίνουν σημασία, ..... όλα για τον πολίτη

john_b
25-11-14, 22:43
απ ότι ξέρω βιασμοί και εγκλήματα γινόντουσαν πριν μπουν οι αλλοδαποί στην Ελλάδα

Έλα ρε μεγάλε.
Διάβαζα κάτι παλιά στατιστικά, όταν υποτίθεται ότι δεν ήταν τόσοι πολλοί οι ξένοι (κάπου 500.000 τότε) και έλεγε Έλληνες 300 φόνοι σε τόσο διάστημα, ξένοι 300+ φόνοι στο ίδιο διάστημα. Δλδ, 500.000 ξένοι εγκληματούσαν περισσότερο από 10.000.000 Έλληνες και μας λές τι;

draco1
25-11-14, 22:49
Oi στατιστικές μεγάλε μαγειρεύονται όπως όλα, νάνε καλά τα ανεξάρτητα ΜΜΕ που λένε αλήθειες

lepouras
25-11-14, 23:22
καλά φαγωθείτε για την μίζα της Α εταιρίας που θέλει να μπουκάρει στην μιζοπαρέα άρον άρον και στα πολιτικά παιχνίδια των Β στα <<ανεξάρτητα>> κανάλια.
όσο για τον Αλβανό που γάζωσε δεν του έδωσε άδεια και τον αποφυλάκισε ο ΞΥΡΙΖΑ ΝΔ ΠΑ>ΣΟΚ ΚΚΕ ΣΕΛΕΤ αλλά ο εισαγγελέας. αν ήταν κάνας που χρώσταγε κάνα ΤΕΒΕ και εφορία ούτε τηλέφωνο δεν θα τον αφήναν να πάρει(που λέει ο λόγος) οπότε σε καλό ντορό(για αυτούς) μας έχουν στρώσει(τέτοια πρόβατα που είμαστε).

geoek4
26-11-14, 02:58
Το συστημα ΤΕΤΡΑ μια χαρα συνεχίζει και λειτουργεί. Δεν ανανεώθηκε η σύμβαση με την ΕΛ.ΑΣ απλά για οικονομικούς λόγους. Καλά να πάθουν, το ήξεραν οτι θα είχαν προβλήματα.
ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΤΩΡΑAA! που μας έλεγαν και στον στρατό οι λέουρες :hahahha:

antonis_p
26-11-14, 07:07
Όπα χαλάρωσε κουβέντα κάνουνε τι επίθεση είναι αυτή πάλη, και απ ότι ξέρω βιασμοί και εγκλήματα γινόντουσαν πριν μπουν οι αλλοδαποί στην Ελλάδα

Καλά τί παρεξηγήθηκες; Είπε κανείς πως έχουν σχέση οι λαθρομετανάστες με βιασμούς και εγκλήματα; Ηρεμήστε μην μας διαβάζει καμιά ανταρCIA και έχουμε κακά ξεμπερδέματα ...

draco1
26-11-14, 14:06
καλά φαγωθείτε για την μίζα της Α εταιρίας που θέλει να μπουκάρει στην μιζοπαρέα άρον άρον και στα πολιτικά παιχνίδια των Β στα <<ανεξάρτητα>> κανάλια.
όσο για τον Αλβανό που γάζωσε δεν του έδωσε άδεια και τον αποφυλάκισε ο ΞΥΡΙΖΑ ΝΔ ΠΑ>ΣΟΚ ΚΚΕ ΣΕΛΕΤ αλλά ο εισαγγελέας. αν ήταν κάνας που χρώσταγε κάνα ΤΕΒΕ και εφορία ούτε τηλέφωνο δεν θα τον αφήναν να πάρει(που λέει ο λόγος) οπότε σε καλό ντορό(για αυτούς) μας έχουν στρώσει(τέτοια πρόβατα που είμαστε).

Κάτι καθάρματα σαν τον τύπο με το ak47 τα χρειάζονται άλλωστε δεν ξέρουμε αν ήταν δικιά του πρωτοβουλία , το ότι το έβγαλαν θα έχουν τους λόγους τους, το σύστημα ανέκαθεν κάτι τέτοιους τους χάιδευε, η τρομοκρατία απέναντι στους πολίτες είναι ένα από τα χαρακτηριστικά της "δημοκρατίας μας" κάποτε η 17Ν , ο ΕΛΑ, μετά οι "λεβέντες" της ΧΑ, όποτε ήθελαν να μας απομακρύνουν από τα πραγματικά μας προβλήματα αξιοποιούσαν η δημιουργούσαν τέτοιες καταστάσεις

draco1
26-11-14, 14:16
Τώρα όσο για τον ΑΝΤΑΡΣΙΑ για τον ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ, ΕΚΚΕ, ΜΛΚΚΕ, ΚΚΕμλ, ΟΑΚΚΕ και εγώ δεν ξέρω ποιος άλλος για να τελειώνει το παραμυθάκι μερικών με τον "πολίτικο μου προσδιορισμό" παιδιά του συστήματος είναι, ο καθένας με το δικό του ρόλο

Η απορία μου είναι γιατί δεν βάλατε στον ντορβά μαζί με αυτούς και την ΧΑ την ΝΔ το "ποτάμι" είναι άξιο απορίας !!!!!

leosedf
26-11-14, 17:00
Καλό θα ήταν να γίνει διακοπή της πολιτικής συζήτησης (πως το γυρίσατε πάλι εκεί) αλλιώς θα πρέπει να κλειδωθεί.-

sv1jbf
31-12-14, 16:09
:confused1: Εμενα παντως κατι μου λεει οτι τα τετρα εξακολουθουν και λειτουργουν στην αττικη...
υπαρχει καποια εγκυρη πηγη ππου ανεφερε την διακοπη του?
Καλησπερα και χρονια πολλα. Το ΤΕΤΡΑ πλεον το εχει η βουλη το οποιο δουλευει μεσω ειδικου αναμεταδοτη που βρισκεται στην βουλη, και το Υπουργειο Προστασιας του Πολιτη. Κανεις αλλος δεν εχει ΤΕΤΡΑ που να επικοινωνει μεσω του δικτυου οπως εργαζοταν πριν την ληξη της δεκαετης συμβασης. Αν δεις καποιο σκοπο που να εχει τετρα σε καποια θεση φρουρησης οπως στοχος οικιας Πρωην Υπουργου κτλ θα το εχει γιατι θα μιλαει με καποιον κοντινο του simplex και οχι μεσω δικτυου, δηλαδη στην λειτουργια :Αμεση λειτουργια. Τα νεα ομως ειναι ενθαρρυντικα σχετικα με τις ψηφιακες επικοινωνιες στην ΕΛ.ΑΣ καθως βγηκε στα φορα οτι πηραμε δωρεα αξιας 25 μμυριων ευρω για αγορα δικτυου ψηφιακης επικοινωνιας οπως το ΤΕΤΡΑ, με την διαφορα οτι το κοστος συντηρησης και ενοικιασης ολου του συστηματος θα ανερχεται στα 2-3 μμυρια ευρω το χρονο και οχι 10 που ηταν με την συμβαση της siemens.:crying:

sv1jbf
31-12-14, 16:26
Το συστημα ΤΕΤΡΑ μια χαρα συνεχίζει και λειτουργεί. Δεν ανανεώθηκε η σύμβαση με την ΕΛ.ΑΣ απλά για οικονομικούς λόγους. Καλά να πάθουν, το ήξεραν οτι θα είχαν προβλήματα.
ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΤΩΡΑAA! που μας έλεγαν και στον στρατό οι λέουρες :hahahha:

Γιωργο καλησπερα και χρονια πολλα. Το τετρα δεν λειτουργει σαν δικτυο πλεον απο το 2004 αφου δεν ανανεωθηκε η συμβαση. Οι συσκευες μπορουν να μιλουν μεταξυ τους σε κοντινη αποσταση simplex καθως δεν εχει να κανει με το δικτυο αυτο οσο με την δυνατοτητα εναλασομενης λειτουργιας απο αμεση λειτουργια = simplex σε εμεση λειτουργια = μεσω δικτυου οπου πλεον δεν υπαρχει.

picdev
31-12-14, 16:46
το δίκτυο τετρα το 2004 δεν το έστεισε καμία siemens και καμία motorola! έλληνες το έστησαν απο τον ΟΤΕ, ο ένας ήταν και καθηγητής μου.
το όλο θέμα ήταν να μπουν μοτορόλα σταθμοί ή κάποια αμερικάνικη ή ισραιλίτικη μάρκα για να γίνονται παρακολουθήσεις.
Οι μεγάλες εταιρείες πήραν το έργο, έλληνες μηχανικοί το υλοποίησαν , ακόμα υπάρχουν αυτοί, δεν έχουν εξαφανιστεί , μη σου πως ότι θα το έφτιαχναν και τσάμπα

Hary Dee
31-12-14, 19:14
το δίκτυο τετρα το 2004 δεν το έστεισε καμία siemens και καμία motorola! έλληνες το έστησαν απο τον ΟΤΕ, ο ένας ήταν και καθηγητής μου.
το όλο θέμα ήταν να μπουν μοτορόλα σταθμοί ή κάποια αμερικάνικη ή ισραιλίτικη μάρκα για να γίνονται παρακολουθήσεις.
Οι μεγάλες εταιρείες πήραν το έργο, έλληνες μηχανικοί το υλοποίησαν , ακόμα υπάρχουν αυτοί, δεν έχουν εξαφανιστεί , μη σου πως ότι θα το έφτιαχναν και τσάμπα¶κη μία από τις λίγες φορές που θα διαφωνήσω μαζί σου. Έχω την εντύπωση ότι το C4I το έστησε η αμερικανική SAIC και όχι κάποιος άλλος. Φαντάζομαι ότι θα υπήρχαν ελληνικές επιτροπές που θα έκαναν αξιολογήσεις κλπ αλλά μέχρι εκεί. Μπορεί να κάνω και λάθος.

picdev
31-12-14, 19:47
διάβασε αυτό το άρθο για να καταλάβεις , είναι του 2003
η SAIC/ Siemens που λές είναι ένα σύνολο εταιρειών του c4I, που έκαναν αίτηση για το διαγωνισμό. Το σύστημα c4I υπήρχε μόνο στα χαρτιά και θα το έφτιαχναν αφού κέρδιζαν το το διαγωνισμό!

στο άρθρο αναφέρει ότι σε μία νύχτα άλλαξαν οι σταθμοί βάσεις απο NOKIA σε MOTOROLA , αρχικά η MOTOROLA ήταν στο αντίπαλο γκρουπ εταιρειών που δεν κέρδισε το διαγωνισμό!!

Για να καταλάβεις το διαγωνισμό έπρεπε να τον κερδίσει η SIEMENS/SAIC αλλά η σταθμοί να είναι motorola, και λες εσύ πως γίνεται ??? αφού η motorola είναι στην άλλη κοινοπραξία?
και όμως έγινε όταν άλλαξε ένας υφυπουργός με μινι ανασχηματισμό εκείνο το καλοκαίρι , όλα γίνονται επειδή το είπαν οι αμερικάνοι και οι γερμανοί

Σε OTE – Motorola το δίκτυο TETRA, αποχωρεί η Nokia
http://www.kathimerini.gr/157079/article/oikonomia/epixeirhseis/se-ote--motorola-to-diktyo-tetra-apoxwrei-h-nokia


Σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις, ο προϋπολογισμός του τμήματος του έργου, στο οποίο η Motorola θα αντικαταστήσει τη Nokia, είναι της τάξεως των 20 εκατ. ευρώ και αφορά τους σταθμούς βάσης. H αλλαγή υπεργολάβου αναμένεται, πάντως, να οδηγήσει σε μικρή καθυστέρηση στην έναρξη των σχετικών εργασιών, οι οποίες ούτως ή άλλως προωθούνται μέσα σε ασφυκτικά χρονοδιαγράμματα.

το περίεργο είναι ότι άλλαξαν μονο οι σταθμοί! και τα τηλέφωνα παρέμειναν NOKIA :lool:

Πως οι Γερμανοί φρόντιζαν τις δουλειές και τους φίλους τους…
http://olympia.gr/2009/08/17/siemens-greece-saic/


ο άνθρωπος που μας τα είπε , δεν ήταν τυχαίος , ήταν πολύ ψηλά στην ιεραρχία, επίσης μας είπε ότι ουσιαστικά το έργο το έστησε όλο ο ΟΤΕ ΤΣΑΜΠΑ, αφού τους υποχρέωσαν να δώσουν τα σχέδια και τις μελέτες ΔΩΡΕΑΝ ΣΤΗ SIEMENS.

Όπως καταλαβαίνεις οι αλητείες ξεπερνούν κάθε όριο και τότε ο ΟΤΕ ήταν δημόσιο, με τα δικά μας λεφτά οι μίζες, οι υπερτιμολογίσεις αλλά και το έργο της siemens!

Ο οτέ όπως βλέπεις έχει δικό του δίκτυο τετρα, και το πουλάει, κανένας γερμανός δεν χρειάζεται , οι μηχανικοί είναι οι ίδιοι που το έστησαν το 2004 , όταν ο σιμιτής και οι όμοιοι του ξεπούλησαν τη δουλειά τους στους γερμανούς
https://www.ote.gr/web/guest/business/products-services/ote-business-solutions/ote-tetra-services

picdev
31-12-14, 20:33
και επειδή είπα για το πασόκ, να μην αφίσω έξω τη ΝΔ.
Απο πολύ έγκυρη πηγή , που και πώς δεν μπορώ να πω, έμαθα ότι ο κύριος Χριστοφοράκος, όταν έφυγε απο την Ελλάδα με VIP αεροπλάνο
είχε μαζί του υπουργό της ΝΔ-φίλο του, που τον έστελνε ταξίδια στη γερμανία για να δεί F1, ονόματα δεν λέμε σπίτια δεν θίγουμε.

http://www.protothema.gr/politics/article/72230/voyboyzela-ths-siemens-o-liaphs/

lepouras
31-12-14, 20:38
¶κη με ανησυχείς. θες να πεις ότι δούλευε αυτή η εταιρία (ΟΤΕ) και δεν κάνα καλά που την πούλησαν?:001_rolleyes:
δεν το πιστεύω. αν δεν τον πούλαγαν δεν θα δούλευε τίποτα ούτε ιντερνετ ούτε κινητά.:001_tt2:
χώρια που θα ζημίωνε το κράτος με τα τέτρα του κλπ. ευτυχώς που του το πήραν:lool:.
Α το τέτρα που δίνει ο ΟΤΕ για τον ιδιώτη πιάνει σε όλη την Ελλάδα. άλλα για την αστυνομία (και τις άλλες κρατικές υπηρεσίες)αυτό που πληρώναμε δούλευε μόνο στην Αττικ(και σε αυτή όχι όλη).:hahahha:

picdev
31-12-14, 20:46
το τέτρα του οτέ νομίζω ότι δεν έχει κρυπτογράφηση, δεν ξέρω αν μπορεί να προστεθεί.
Το καλό με τον ότε είναι το πήραν αύξυση οι νέοι εργαζόμενοι με σύμβαση ΟΤΕ PLUS, ο απλός πωλητής σε κατάστημα , με πτυχίο ΤΕΙ παίρνει 815 μικτά , κάτι είναι και αυτό.

jimk
31-12-14, 21:34
Δεν μπορουν να βαλουν ένα ψηφιακο διαμορφωτή και αποδιαμορφωτη στον ηδη υπαρχουν εξοπλισμο;;Ελεος ρε παιδια μιλαμε για ελαχιστα χρηματα και δεν χρειαζεται καν να αλλαξουν το εξοπλισμο,μια απλη τροποποιηση χρειαζεται..Μια φορα ετυχε να ακουσω συνομιλια μεταξυ 2 ελικοπτερων apache,τοσα μυρια στοιχησαν και δεν εχουν ψηφιακη διαμορφωση!!!!!!

picdev
31-12-14, 21:49
στείλε μου τη συχνότητα μήπως ακούσω τπτ, μονο αστυνομία έχω βρει

Hary Dee
01-01-15, 06:12
το τέτρα του οτέ νομίζω ότι δεν έχει κρυπτογράφηση, δεν ξέρω αν μπορεί να προστεθεί.Έχει κρυπτογράφηση TEA1. Νομίζω όμως ότι κάποιοι πάροχοι συσκευών δεν το δίνουν απαραίτητα. Αλλά ο ΟΤΕ το υποστηρίζει. Μάλιστα, αν κάποιος θέλει, μπορεί να βάλει και επιπλέον κρυπτογράφηση end to end.
Το C4I είχε TEA2. Όσο καιρό τουλάχιστον την χρησιμοποιούσε την κρυπτογράφηση...

antonis_p
02-01-15, 12:32
Δεν μπορουν να βαλουν ένα ψηφιακο διαμορφωτή και αποδιαμορφωτη στον ηδη υπαρχουν εξοπλισμο;;Ελεος ρε παιδια μιλαμε για ελαχιστα χρηματα και δεν χρειαζεται καν να αλλαξουν το εξοπλισμο,μια απλη τροποποιηση χρειαζεται..Μια φορα ετυχε να ακουσω συνομιλια μεταξυ 2 ελικοπτερων apache,τοσα μυρια στοιχησαν και δεν εχουν ψηφιακη διαμορφωση!!!!!!

Μήπως πρέπει να μιλάνε εκεί που μιλούν με τον πύργο, στην ίδια συχνότητα και διαμόρφωση; (όταν κάνουν επιχειρήσεις, τότε σίγουρα μιλάνε με κρυπτοκάλυψη/κρυπτογράφηση)

SV1DB
02-01-15, 13:09
Τα ελικόπτερα όπως και όλα τα ιπτάμενα ανεξαρτήτως πολιτικού ή στρατιωτικού τύπου ΕΧΟΥΝ τις βασικές συσκευές για επικοινωνία στην Aviation Band 118-136 MHz σε ΑΜ και την 225-400 ΜΗz τα στρατιωτικού τύπου σε αυτές τις περιοχές υπάρχουν και οι διεθνείς συχνότητες κινδύνου 121,5 και 243 ΜΗz. Tα ελικόπτερα που χρησιμοποιούνται για διάφορες χρήσεις όπως πυρόσβεση , ναυτικής συνεργασίας , SAR, κλπ έχουν και συσκευές UNICOM που καλύπτουν όλη την περιοχή VHF-UHF ακόμη και LOW BAND... 30-400 MHz. Τώρα όσον αφορά τις συχνότητες αυτές εξαρτώνται από το αντίστοιχο ανταποκριτή που θέλουν να επικοινωνήσουν . Εάν είναι πλοίο εμπορικό στην MARINE BAND 156,25 -157,45 MHz εάν είναι στρατιωτικό και στην 225-400 ΜΗz. Εαν είναι επίγειο στις αντίστοιχες συχνότητες της Υπηρεσίας του κλπ.

lepouras
02-01-15, 19:32
, με πτυχίο ΤΕΙ παίρνει 815 μικτά ,

μικτά σημαίνει με το κόστος των ενσήμων και λοιπές κρατήσεις. άρα καθαρά πόσα?

picdev
02-01-15, 19:36
680 καθαρά περίπου, και μερικά έξτρα, αλλά τελικά στο πτυχίο στο αναγνωρίζουν μονο αν ειναι απαραίτητο στη θέση.
Οπως και να έχει πήραν τουλάχιστον μια αύξυση και δεν παίρνουν τα 450ε

antonis_p
31-03-24, 14:38
Λάρισα: Περίεργη εισβολή στην απόρρητη συχνότητα του ΟΣΕ - ¶γνωστος μπήκε στο σύστημα επικοινωνίας των τρένων – ONLARISSA.GR Νέα Ειδήσεις Λάρισα (https://www.onlarissa.gr/2024/03/31/larisa-periergi-eisvoli-stin-aporriti-sychnotita-epikoinonias-tou-ose-agnostos-bike-sto-systima-epikoinonias-ton-trenon/)

kioan
31-03-24, 18:19
Στο άρθρο διαβάζουμε: "...ο ΟΣΕ διαθέτει αναλογικό σύστημα επικοινωνιών..."

Πιθανότατα το μόνο απόρρητο στην "απόρρητη συχνότητα του ΟΣΕ" είναι το ότι θα έχουν γράψει τη συχνότητα σε κανένα χαρτάκι που το κρατάνε κρυφό μεταξύ τους.

pstratos
31-03-24, 23:49
VHF 150MHz, 10 κανάλια, 4 πρακτικά σε χρήση. TETRA όσο είχαμε το C4I, GSM-R ραδιοτηλέφωνα με ψηφιακή μετάδοση data (για να παίξει το ETCS). Κάπου πιάνουν κάπου όχι ανάλογα με το τι έχει μείνει στη θέση του. Για τα σίγουρα ας είναι καλά τα κινητά των μηχανοδηγών

Satcom
01-04-24, 22:42
VHF 150MHz, 10 κανάλια, 4 πρακτικά σε χρήση. TETRA όσο είχαμε το C4I, GSM-R ραδιοτηλέφωνα με ψηφιακή μετάδοση data (για να παίξει το ETCS). Κάπου πιάνουν κάπου όχι ανάλογα με το τι έχει μείνει στη θέση του. Για τα σίγουρα ας είναι καλά τα κινητά των μηχανοδηγών
VHF 150MHz ήταν το STORNO (υπάρχει ακόμη αυτό?), το GSM-R είναι ψηλά και νομίζω ότι υπάρχει θέμα εάν όντως υπήρξε παρέμβαση εκεί.