PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με κεραία τηλεόρασης



lefteris251
21-11-14, 22:51
Καλησπερα σε όλους. Μένω στην Σταυρούπολη Θεσσαλονικης και εχω ενα πρόβλημα με την τηλεοραση μου. Εχω μια κεντρικη κεραια πανω στην οικοδομη λιγο αρχαια. σιγουρα 10ετιας. Ολοι σχεδον εχουν νοβα ή κονεξ εγω παιρνω απο την κεραια μονο και για καποιο λογο κολλαει η εικονα χανει το σημα που και που. Η τηλεοραση ειναι ολοκαινουρια πριν 1 μηνα αγορα. Ρωτησα καποιους και ειπαν χρειαζεσαι καινουρια κεραια. Ισχυει η απλα θέλουν να βγαλουν χρηματα λογο του ψηφιακού σηματος που παρεπιπτόντως αλλαξε σημερα 21-11-2014.
1. Χρειάζομαι νεα κεραία?
2. Αν ναι τι τύπο κεραιας (θελω κατι καλο μην ξανα έχω προβλήματα)
3. Χρειάζομαι και ενισχυτή απαραίτητα?
Παρακάτω ειδα καποια πραγματα πειτε μου αν ειναι καλες επιλογες και κυριως αν μου κάνουν την δουλεια που θελω. Η υπάρχον εγκατάσταση ειναι σιγουρα απο τότε που χτίστηκε οποτε θελω να βαλω δικιά μου κεραια μονο για 1 τηλεόραση χωρις πρίζες και ενδιαμεσα. Απο τον ενισχυτη (αν θα βάλω) απευθειας στην τηλεοραση με ενα καλωδιο.

http://www.ergo-tel.gr/product_info.php?cPath=437_438&products_id=9352

http://www.ergo-tel.gr/product_info.php?cPath=437_444&products_id=21862

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
21-11-14, 23:00
-Λευτέρη η κεραία που λές είναι σχετικά καλή δοκίμασε την μονη της και αν δεν πιάσεις τοτε βάλε και τον ενισχυτη απευθείας με καλώδιο απο τη κεραία στη τηλεόραση.

-Οι εσωτερικές εγκαταστάσεις στις πολυκατικίες συνήθως είναι χάλια είτε απο κατασκευής είτε απο μετέπειτα παρεμβάσεις.

lefteris251
21-11-14, 23:19
Τι πρεπει να ψάξω για να δω αν η κεραια ειναι καλη η όχι? Οποτε να δοκιμασω πρώτα χωρις ενισχυτη και μετα βλέπουμε τι γινεται?

ggr
21-11-14, 23:27
Το θεμα ειναι να ειναι καλη η εγκατασταση (καλωδιο μπριζες). Αν δεν ειναι , τοτε οτι κεραια και να βαλεις δεν θα εχεις αποτελεσμα.

lefteris251
21-11-14, 23:30
Οπότε δοκιμαζω την κεραια χωρις ενισχυτη με καινουρια εγκατασταση αν δεν λειτουργησει βαζω τον ενισχυτη και φανταζομαι δεν θα εχω ξανα πρόβλημα ετσι? Ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο σου.

WIZARD
21-11-14, 23:51
και καταστημα στο κεντρο Θεσσαλονικης

με κεραιες - ηλεκτρονικα


http://www.moutsioulis.gr/search?orderby=position&orderway=desc&search_query=%CE%BA%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%B9%CE%B1&submit_search=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84 %CE%B7%CF%83%CE%B7&p=2

betacord85
21-11-14, 23:56
να ξερεις οτι χωρις την αδεια του διαχηριστη δεν μπορεις να βαλεις χερι ουτε στην κεντρικη ουτε στον ενισχυτη,και λογικα τα καλωδια στις καθοδους απτα χρονια εχουν π@π@ριασει μην περιμενεις να σου κατεβασει σημα...αν ηταν ατομικη να την αλλαζες και να εβαζες μια televes να ησυχαζες...

moutoulos
22-11-14, 00:53
Ρωτησα καποιους και ειπαν χρειαζεσαι καινουρια κεραια.

Πολύ καλά σου είπαν. Καταρχήν και να μην χρειαζόσουν με την παραχώρηση μέρος της μπάντας UHF
στην κινητή τηλεφωνία, τώρα χρειάζεσαι σίγουρα ...

Η απόλυτη κεραία με απόρριψη LTE/4G (οχι φίλτρο, το τονίζω αυτό) είναι η παρακάτω:
http://www.emimikos.gr/IKUSI-FLASHD-LTE

ΠΟΤΕ δεν παίρνουμε ενισχυτή με φίλτρο LTE/4G γιατί αυτό σημαίνει ελαχιστοποίηση των dB ενίσχυσης.
Το αν θες ενισχυτή ή οχι δεν το γνωρίζω ... εξαρτάται απο την ισχύ του σήματος της περιοχή σου ...

Όλα αυτά βέβαια είναι σχετικά, γιατί όπως λέει και ο Μπάμπης αν είσαι σε πολυκατοικία ... μόνος σου δεν
μπορείς να κάνεις τίποτα.

leosedf
22-11-14, 15:59
A!
Κι εμείς Ευκαρπία δεν πιάνουμε τίποτα πλέον. BER Τέρμα... και έχει και βουνό μπροστά γμτ.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
22-11-14, 22:23
να ξερεις οτι χωρις την αδεια του διαχηριστη δεν μπορεις να βαλεις χερι ουτε στην κεντρικη ουτε στον ενισχυτη,και λογικα τα καλωδια στις καθοδους απτα χρονια εχουν π@π@ριασει μην περιμενεις να σου κατεβασει σημα...αν ηταν ατομικη να την αλλαζες και να εβαζες μια televes να ησυχαζες...

-Λευτέρη θα κοιτάξεις να δεις αν έχουν βάλει κι΄αλλοι ατομική κεραία , ο Γρηγόρης έχει δίκιο για τη κεραία που προτείνει απλά είναι θέμα οικονομικό αν μπορείς αξίζει.

midakos
22-11-14, 23:29
Μια απ τα ιδια στην πολιχνη...μια νοικαρισα στην οικοδομη μου, ειχε φερει τεχνικο για κεραια, της πηρε 200€ αλλα επιανε τα παντα τζαμι με μια κεραια που της εβαλε. Εφυγε και δεν προλαβα να τη φωτογραφισω να δω ποια ειναι να την εψαχνα γιατι κ σε μενα αστα να πανε το σημα. Μια τηλεοραση με το ζορι και οχι ολα τα καναλια...

betacord85
23-11-14, 00:12
στη δικια σου περιπτωση ειναι ατομικη..αλλο ατομικη αλλο κεντρικη που ειναι του φιλου που θελει να βαλει χερι...

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
23-11-14, 20:53
Μια απ τα ιδια στην πολιχνη...μια νοικαρισα στην οικοδομη μου, ειχε φερει τεχνικο για κεραια, της πηρε 200€ αλλα επιανε τα παντα τζαμι με μια κεραια που της εβαλε. Εφυγε και δεν προλαβα να τη φωτογραφισω να δω ποια ειναι να την εψαχνα γιατι κ σε μενα αστα να πανε το σημα. Μια τηλεοραση με το ζορι και οχι ολα τα καναλια...

-200 για ατομική κεραία ή κεντρική με ενισχυτη.

midakos
23-11-14, 23:06
-200 για ατομική κεραία ή κεντρική με ενισχυτη.

ατομική κεραία, μαζί με ενισχυτή. Ήταν απ αυτές τις μικρές που λένε ψηφιακές.

leosedf
23-11-14, 23:15
Έχει ψηφιακά αλουμίνια δηλαδή? :P

betacord85
23-11-14, 23:18
οτι και να τον συμβουλευσουμε αν η πολυκατοικια δεν εχει στην ταρατσα ατομικες και στα μπαλκονια δεν μπορει να βαλει δικια του...μην τον βαζετε σε τσαμπα εξοδα...αν ο διαχηριστης ειναι στριμενος μπορει να του την ξυλωσει την ιδια μερα που θα την βαλει...

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
23-11-14, 23:36
Έχει ψηφιακά αλουμίνια δηλαδή? :P

-Και μετα σου λέει Θεσσαλονίκη φτωχομάνα....

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
23-11-14, 23:41
οτι και να τον συμβουλευσουμε αν η πολυκατοικια δεν εχει στην ταρατσα ατομικες και στα μπαλκονια δεν μπορει να βαλει δικια του...μην τον βαζετε σε τσαμπα εξοδα...αν ο διαχηριστης ειναι στριμενος μπορει να του την ξυλωσει την ιδια μερα που θα την βαλει...

-Ο διαχειριστής οφείλει να του παρέχει σήμα στη τηλεόραση μέσω της κςντρικής κεραίας και αν αυτο είναι αδύνατο να επιτρέψει τις ατομικές.

midakos
24-11-14, 06:25
Έχει ψηφιακά αλουμίνια δηλαδή? :P
Προφανως!!! Αλλιως η τιμη δεν εξηγειται!!! Μπορει να πιανει και νοβα, δεν το ψαξα [emoji12]