PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξετάσεις ρ/ε Β' 2014



SV1GRN
24-11-14, 21:16
Στην παρακάτω δ/νση μπορείτε να δείτε της ημερομηνίες:
http://patt.gov.gr/site/index.php?searchword=%CF%81%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%B F%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B9%CF%84%CE%B5%CF%87% CE%BD%CE%B7&searchphrase=all&Itemid=625&option=com_search

john_b
24-11-14, 21:51
Και να συμβουλέψω τους ενδιαφερόμενους, μια και οι εξετάσεις γίνονται μόνο αν συγκεντρωθούν τουλάχιστον 3 ενδιαφερόμενοι, αν είστε σε καμιά περιοχή που δεν συμπληρώνεται το νούμερο και προκειμένου να ταλαιπωρηθείτε να μετακινηθείτε σε άλλη διεύθυνση επικοινωνιών (ειδικά αν είστε σε νησί), η λύση είναι απλή και την εφάρμοσα προσωπικά όταν θέλαμε να δώσουμε για την πρώτη άδεια (SY) με έναν φίλο μου. Πληρώσαμε το παράβολο ενός τρίτου φίλου ο οποίος ήρθε και έγραψε ότι ναναι, μόνο και μόνο για να συμπληρωθεί το ελάχιστο απαιτούμενο νούμερο. Πάρτε λοιπόν τον κολλητό σας, την φίλη σας, την γυναίκα σας, δώστε ακόμη 26 ευρώ για το παράβολο τους, ή 52 για 2 παράβολα αν είστε ο μόνος υποψήφιος και δώστε εξετάσεις στον τόπο σας. Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο.

SV1GRN
25-11-14, 11:55
"Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο" πολύ σωστά, ισχύει και για θέματα εκτός ρ/ε ενδιαφέροντος.

dog80
01-12-14, 15:49
Θα δώσει κανείς εξετάσεις στο Βόρειο Τομέα Αθηνών στις 15 του μήνα?

performer
01-12-14, 16:45
Και να συμβουλέψω τους ενδιαφερόμενους, μια και οι εξετάσεις γίνονται μόνο αν συγκεντρωθούν τουλάχιστον 3 ενδιαφερόμενοι, αν είστε σε καμιά περιοχή που δεν συμπληρώνεται το νούμερο και προκειμένου να ταλαιπωρηθείτε να μετακινηθείτε σε άλλη διεύθυνση επικοινωνιών (ειδικά αν είστε σε νησί), η λύση είναι απλή και την εφάρμοσα προσωπικά όταν θέλαμε να δώσουμε για την πρώτη άδεια (SY) με έναν φίλο μου. Πληρώσαμε το παράβολο ενός τρίτου φίλου ο οποίος ήρθε και έγραψε ότι ναναι, μόνο και μόνο για να συμπληρωθεί το ελάχιστο απαιτούμενο νούμερο. Πάρτε λοιπόν τον κολλητό σας, την φίλη σας, την γυναίκα σας, δώστε ακόμη 26 ευρώ για το παράβολο τους, ή 52 για 2 παράβολα αν είστε ο μόνος υποψήφιος και δώστε εξετάσεις στον τόπο σας. Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο.

Δεν μπορεί να γίνει αυτό γιατί υπάρχει προθεσμία υποβολής των αιτήσεων. Παράδειγμα: Προθεσμία υποβολής αιτήσεων 26/11/2014
Διενέργεια εξετάσεων 3/12/2014
Εκτός εάν λίγο πριν λήξη η προθεσμία των αιτήσεων έχεις κολλητό στην διεύθυνση να σου πει το σύνολο των υποβληθησών αιτήσεων και κάνεις αυτό που ανέφερες λίγο πριν λήξη η προθεσμία
Λίγο χλωμό το βλέπω.

Συνήθως όταν δεν συμπληρώνεται ο απαιτούμενος αριθμός υποψηφίων συμπληρώνονται με υποψηφίους νομών που ανήκουν στην ίδια περιφέρεια και διεξάγουν από κοινού τις εξετάσεις

john_b
01-12-14, 16:49
Το έχω κάνει εγώ και το έχει κάνει και ένα φιλαράκι από νησί.
Αν πας στο αρμόδιο γραφείο και ρωτήσεις λίγο πριν την λήξη της προθεσμίας αν έχει εκδηλωθεί ενδιαφέρον ώστε να συμπληρωθούν τα ελάχιστα άτομα, θα σου πουν. Αν δεις ότι σου λένε, μέχρι στιγμής έχω μόνο 2 αιτήσεις, βάζεις έναν δικό σου και γίνονται τρείς.

performer
01-12-14, 16:54
Το έχω κάνει εγώ και το έχει κάνει και ένα φιλαράκι από νησί.
Αν πας στο αρμόδιο γραφείο και ρωτήσεις λίγο πριν την λήξη της προθεσμίας αν έχει εκδηλωθεί ενδιαφέρον ώστε να συμπληρωθούν τα ελάχιστα άτομα, θα σου πουν. Αν δεις ότι σου λένε, μέχρι στιγμής έχω μόνο 2 αιτήσεις, βάζεις έναν δικό σου και γίνονται τρείς.

Εξαρτάται και από τον υπάλληλο που θα πέσεις. Έχει κάτι κομπλεξικούς!

xlife
01-12-14, 19:28
Πάντως παλιότερα που ήθελα να δώσω μου είχαν πει ότι δεν μπορείς να δώσεις εξετάσεις σε όλους τους νομούς ανεξαρτήτως ενδιαφεροντος γιατί δεν υπάρχουν παντού εξεταστές, και ότι αν ήθελα να δώσω έπρεπε να πάω σε διπλανό νομό...

performer
01-12-14, 19:36
Πάντως παλιότερα που ήθελα να δώσω μου είχαν πει ότι δεν μπορείς να δώσεις εξετάσεις σε όλους τους νομούς ανεξαρτήτως ενδιαφεροντος γιατί δεν υπάρχουν παντού εξεταστές, και ότι αν ήθελα να δώσω έπρεπε να πάω σε διπλανό νομό...

Πρέπει να ανήκουν στην ίδια περιφέρεια οι νομοί ώστε να συμπίπτουν οι ημερομηνίες διεξαγωγής των εξετάσεων

dog80
01-12-14, 21:01
Αν τελικά δέν γίνουν εξετάσεις, το παράβολο πάει υπέρ πίστεως ή μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε την επόμενη φορά?

john_b
01-12-14, 21:22
Υπέρ πατρίδος αν δεν πας να δώσεις.
Αν δεν γίνουν, σε στέλνουν στην πιο κοντινή σου περιοχή όπου συμπληρώνονται τα άτομα.

dog80
02-12-14, 20:38
Κατέθεσα σήμερα τα χαρτιά και μου είπαν οτι έχουν μαζευτεί αρκετές αιτήσεις οπότε δέν θα υπάρχει πρόβλημα!