PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΕΔΙΟΜΕΤΡΟ PROMAX 5 PRODIG



crown
28-11-14, 18:54
Eχει κανειs συναδελφοs το παραπανω πεδιομετρο? Και αν ναι μηπωs γνωριζει εάν το BATTERY PACK αποτελουν οι παρακατω μπαταριεs τηs PHOTO?

georgegr
28-11-14, 21:50
Ναι με 18650 είναι.

crown
28-11-14, 21:53
Γιωργο αυτο ειναι σιγουρο? ποσα ma πρεπει να ειναι και ποσα τεμαχια γιατι σκεφτομαι να κανω το πακ μονοs μου απο το να την πληρωσω 180 EURO.-

georgegr
28-11-14, 22:03
Αν θυμάμαι καλά ήταν με 10 στοιχεία, με 2 παράλληλες 5άδες συνδεδεμένες σε σειρά.
Μιλιαμπερώρια δεν θυμάμαι.
Αλλά υπάρχει περίπτωση να βρω το γνήσιο πακ και να σου πω.

crown
28-11-14, 22:34
όχι μην ανησυχειs εχω το γνησιο ΠΑΚ αλλα δεν νομιζω να γραφουν αυτοι κατι επανω σατα στοιχεια για m.a.
Αυρτο που ξερω είναι ότι είναι πονταρισμενεs και αυτό είναι το πρόβλημα.Κατα τα αλλα αν είναι αυτεs οι μπαταριεs θα το προσπαθήσω από το να πληρωσω χρυσαφι,το μονο που με προβληματιζει οπωs ειπα είναι οι πονταρισιεs

georgegr
28-11-14, 23:42
Από τον κωδικό του πακ είχα βρει την κατασκευάστρια εταιρεία (στην Αργεντινή??) και βλέποντας τα στοιχειά που είχε διαθέσιμα έβγαλα άκρη.
Πόντες έγιναν σε ηλεκτροπόντα σε μαγαζί (έχει κλείσει) μέσω γνωστού.
Αλλά έγινε και έτερο πακ με λουρίδα νικελίου κολλητό χωρίς πρόβλημα.
Τα στοιχεία ήταν από την βαθιά ανατολή χωρίς προστασία και χρησιμοποιήθηκαν τα γνήσια κυκλώματα προστασίας - φόρτισης.
Απλά επειδή αγοράστηκαν αρκετά στοιχεία έγιναν με "έξυπνο" φορτιστή δυο τρεις κύκλοι φόρτισης εκφορτίσης στο κάθε ένα και ματσαρίστηκαν (τρόπος του λέγειν).

georgegr
29-11-14, 00:11
http://www.probattery.com.ar/nueva/en/home_ind.php?pagina=ind_packsespeciales_cilindrica s.php

crown
29-11-14, 09:26
Γιωργο ενοειs ότι εάν βαλω τιs παραπανω 10 τεμ. 3,7v σε σειρα χωριs αυτή την εξυπνη φορτιση αποφορτιση που λεs θα εχω πρόβλημα?
Εχω βρει την παραπανω μπαταρια στην Ελλαδα σε προμηθευτη μου σε πολύ καλη τιμη και λεω να το κανω.
Η τιμη των volt είναι 3,7volt? και συνδεσμολογια σε σειρα!ετσι Γιωργο?

crown
29-11-14, 11:28
Λογικα αφου είναι δυο πενταδεs σε σειρα η κάθε μια και παραλληλα οι δυο τουs θα πρεπει το κάθε στοιχειο να είναι 2,4volt Χ 5 τεμαχια=12volt X 2 πενταδεs παραλληλα για την ισχυη σωστα?

georgegr
29-11-14, 12:11
Φίλε Κώστα ερίξα μια ματιά και πλέον τα πακ αναφέρουν κατασκευαστή και χωρητικότητα 10Ah 7,2V.
Άρα τα στοιχεία είναι 2000mAh (2000mAh X 5 =10.000 mAh ή 10Ah).
Η συνδεσμολογία τώρα, βάζοντας 5 στοιχεία παράλληλα (όλα τα(+) γεφυρωμένα και όλα (-) γεφυρωμένα) έχεις ένα πακ στην ονομαστική τάση του ενός στοιχείου 3,6V και 5 Χ την ονομαστική χωρητικότητα 10,000mAh.
Εφόσον κατασκευάσεις δυο ίδια τέτοια πακ των 5 στοιχείων τα ενώνεις σε σειρά και θα έχεις 2 Χ 3,6V = 7,2V και 10.000mAh.

georgegr
29-11-14, 12:30
Όσο αναφορά την φόρτιση, το μαμά πακ έχει ενσωματωμένο στο ένα άκρο του σε πλαστικό περίβλημα το κύκλωμα φόρτισης - προστασίας.
Ή θα χρησιμοποιήσεις το ίδιο με νέο θερμοσυστελόμενο.
Ή θα βρεις νέο πλακετάκι που να καλύπτει τις ανάγκες του πακ, αν και το βλέπω δύσκολο λόγω σχήματος και περιορισμένου χώρου του πεδιόμετρου.
Ή θα πάρεις στοιχεία με ενσωματωμένο κύκλωμα.

Την τελευταία λύση δεν την έχω δοκιμάσει ώστε να έχω άποψη για την συμπεριφορά του πακ.

crown
29-11-14, 12:35
Πολύ σωστοs!!!!!!!!!!!!!θα το κανω.Τωρα το θεμα με τιs πονταρισιεs τι θα ελεγεs?να ψαξω να βρω καποιον στη Θεσσαλονικη αν και δεν ξερω ποιοs κανει τετοιο πραγμα η να προσπαθήσω να κανω κολησειs με κολητιρι.Εσενα το ΠΑΚ σου δουλεψε χωριs προβλήματα?

crown
29-11-14, 12:37
Γιωργο γράφαμε μαζι,δεν γνωριζω για πλακετα που μου λεs αλλα εάν την εχει το γνησιο ΠΑΚ που φοραω τωρα αν είναι να το βγαλω και να το βαλω στο καινουργιο που θα κανω

georgegr
29-11-14, 13:26
Πολύ σωστοs!!!!!!!!!!!!!θα το κανω.Τωρα το θεμα με τιs πονταρισιεs τι θα ελεγεs?να ψαξω να βρω καποιον στη Θεσσαλονικη αν και δεν ξερω ποιοs κανει τετοιο πραγμα η να προσπαθήσω να κανω κολησειs με κολητιρι.Εσενα το ΠΑΚ σου δουλεψε χωριs προβλήματα?


Εγώ "υποχρεώθηκα" σε γνωστό για να έχω πρόσβαση σε επαγγελματική πόντα και την σιγουριά του σωστού αποτελέσματος.
Αλλά και το κολλητό πακ δούλεψε χωρίς προβλήματα όμως οι μπαταρίες δεν είχαν προστασία και οι κολλήσεις έγιναν στο φτερό με δυνατό κολλητήρι αφού πρώτα είχαν γανωθεί μπαταρίες και αγωγός.
Και στα δυο πακ χρησιμοποιήθηκαν τα μαμά κυκλώματα φόρτισης - προστασίας.

kiros
29-11-14, 15:19
Εγώ "υποχρεώθηκα" σε γνωστό για να έχω πρόσβαση σε επαγγελματική πόντα και την σιγουριά του σωστού αποτελέσματος.
Αλλά και το κολλητό πακ δούλεψε χωρίς προβλήματα όμως οι μπαταρίες δεν είχαν προστασία και οι κολλήσεις έγιναν στο φτερό με δυνατό κολλητήρι αφού πρώτα είχαν γανωθεί μπαταρίες και αγωγός.
Και στα δυο πακ χρησιμοποιήθηκαν τα μαμά κυκλώματα φόρτισης - προστασίας.
Αν δεν το βάλει μετά την πρώτη φόρτιση-εκφόρτιση οι μπαταρίες θα είναι άχρηστες.

crown
29-11-14, 15:26
Γιωργο σ'ευχαριστω για ολεs τιs πληροφοριεs,τη Δευτερα θα παραγγειλω τιs μπαταριεs απο προμηθευτη μου οι οποιεs μαλιστα ειναι 2200ma Οποτε θα μου βγαλει 11hA Aλλα θα τιs κανω με κολλητιρι.

georgegr
30-11-14, 12:33
Αν δεν το βάλει μετά την πρώτη φόρτιση-εκφόρτιση οι μπαταρίες θα είναι άχρηστες.

Δεν το έχω δοκιμάσει με την φόρτιση συντήρησης που έρχονται.
Όπως είπα κάνω ένα δυο κύκλους για να δω και "τι ψάρια πιάνουν".

crown
01-12-14, 13:26
εχω βρει στο net αυτό.http://www.batteryworld.gr/p.Epanafortizomeni-lithiou-18650-3-7V-2550mAh-GP.593994.html
Νομιζω ότι θα κανει με το παραπανω τη δουλεια του και μαλιστα μα περισσοτερα Ah.
Απλα θα είναι 2mv στο συνολο παραπανω , δεν νομιζω να εχει θεμα και μαλιστα θα κανει και τιs πονταρισιεs στην ιδια τιμη