PDA

Επιστροφή στο Forum : Ραδιοερασιτεχνικός Ρατσισμός ή όχι;



performer
30-11-14, 12:44
Πρόσφατα αποφάσισα να αποκτήσω το πτυχίο του ραδιοερασιτέχνη ώστε η ενασχόλησή μου με τον ραδιοερασιτεχνισμό στο μέλλον και η αγάπη μου για το χόμπι να έχει νόμιμο χαρακτήρα. Να ανοίξω μια παρένθεση εδώ και να πω ότι δεν είμαι άσχετος με τα ηλεκτρονικά αλλά δεν ασχολήθηκα επαγγελματικά.
Έριξα μια ματιά λοιπόν στα ερωτηματολόγια των δυο κατηγοριών και αποφάσισα να δώσω εξετάσεις για την απόκτηση του πτυχίου εισαγωγικού επιπέδου(SY) αφενός γιατί δεν υπήρξε αρκετός χρόνος για την προετοιμασία για την κατηγορία SV αλλά και αφετέρου γιατί έπρεπε να φρεσκάρω πρώτα κάποιες γνώσεις και δεν ήθελα να μάθω τις απαντήσεις παπαγαλιστί
Επειδή θέλω να είμαι σε όλα νομοταγής και ενημερωμένος ανέτρεξα στους νόμους και διάβασα την τελευταία Υπουργική απόφαση 38200/1136/2-9-2011 σύμφωνα με την οποία η επιτρεπόμενη μέγιστη ισχύς για τους νεοεισερχόμενους είναι 10watt
και το μέγιστο επιτρεπόμενο κέρδος της κεραίας 3dbi.
Εδώ θέλω να ρωτήσω τους αρμόδιους αλλά και τις ενώσεις ραδιοερασιτεχνών που εκπροσωπούν και τους SY με 10watt
και 3 dbi κέρδος κεραίας που θα ακουστώ;
Εάν υπολογίσω τις απώλειες της γραμμής μεταφοράς,τις απώλειες των συνδέσμων και το ότι πρακτικά δεν μπορεί να υπάρξει 100% προσαρμογή του πομπού με την κεραία θα ακούγομαι μέχρι τα όρια της γειτονιάς μου. Με ποιόν θα συνομιλήσω;
Για το θέμα της απολαβής της κεραίας. Η απολαβή ενός απλού διπόλου είναι 6-7dbi. Πως θα μπορέσω εγώ να πειραματιστώ φτιάχνοντας μια j-pole ή μια ground plan αφού δεν θα είμαι συνεπής με το γράμμα του νόμου λαμβάνοντας υπόψιν ότι η απολαβή των εν λόγω κεραιών είναι πάνω από 3dbi?
Γιατί τα πτυχία εισαγωγικού επιπέδου της Ελλάδας δεν εναρμονίστηκαν με τα αντίστοιχα πτυχία CEPT Novice των Ευρωπαϊκών
χωρών; Γιατί πρέπει πάντα στη χώρα μας να γκρινιάζουμε για πράγματα αυτονόητα;

john_b
30-11-14, 12:58
Στην ουσία μπορείς να χρησιμοποιείς τα κλασικά ραμπεράκια ή τα κεραιάκια αυτοκινήτου που δεν δίνουν πάνω από 2.15 dbi απολαβή στα VHF. Στα UHF όμως απαγορεύονται του αυτοκινήτου διότι ανεβαίνει η απολαβή.

Με λίγα λόγια μπορείς να είσαι ένας νόμιμος ραδιοακροατής κάνοντας και χρήση φορητών ή mobile χωρίς να ξεπερνάς την επιτρεπόμενη ισχύ (και με τις κεραίες που ανέφερα πιο πάνω) και έχοντας και κάποιες επιλογές όσον αφορά τα βραχέα.

Να πας μια βόλτα από το σωματείο σου αν ασχολείσαι και να τους ρωτήσεις τι κάνουν αυτοί και πως συνεργάζονται όλα τα σωματεία προς την όποια κατεύθηνση.

performer
30-11-14, 13:05
Στην ουσία μπορείς να χρησιμοποιείς τα κλασικά ραμπεράκια ή τα κεραιάκια αυτοκινήτου που δεν δίνουν πάνω από 2.15 dbi απολαβή.
Μπορείς να είσαι ένας νόμιμος ραδιοακροατής κάνοντας και χρήση φορητών ή mobile χωρίς να ξεπερνάς την επιτρεπόμενη ισχύ και έχοντας και κάποιες επιλογές όσον αφορά τα βραχέα.

Να πας μια βόλτα από το σωματείο σου αν ασχολείσαι και να τους ρωτήσεις τι κάνουν αυτοί και πως συνεργάζονται όλα τα σωματεία προς την όποια κατεύθηνση.

Φίλε μου σε ένωση δεν είμαι γραμμένος και ούτε πρόκειται να εγγραφώ.Τι να το κάνω να είμαι μόνο ραδιοακροατής;Γιατί να μπω σε όλη αυτή την διαδικασία;
Όσο για την κεραία το θέμα δεν είναι ποια θα βάλω αλλά να μου δίνει και κάποια απολαβή για να μπορώ να ακουστώ και παρακάτω
Ποιος είναι ο λόγος ύπαρξης της κατηγορίας αυτής εάν δεν σου δίνει και κάποια κίνητρα;

john_b
30-11-14, 13:27
Κοίτα Βασίλη, αντί να παραπονιέσαι για το ισχύον νομικό πλαίσιο και να εύχεσαι να αλλάξει, κάτσε μια και καλή και διάβασε την ύλη κατηγορίας 1 και έληξε το πράγμα. Μου πήρε 10 μέρες διάβασμα, έχοντας την ίδια σχέση με τα ηλεκτρονικά όπως και εσύ. Αφού έχεις ένα υπόβαθρο θα τα καταφέρεις.

performer
30-11-14, 14:06
Κοίτα Βασίλη, αντί να παραπονιέσαι για το ισχύον νομικό πλαίσιο και να εύχεσαι να αλλάξει, κάτσε μια και καλή και διάβασε την ύλη κατηγορίας 1 και έληξε το πράγμα. Μου πήρε 10 μέρες διάβασμα, έχοντας την ίδια σχέση με τα ηλεκτρονικά όπως και εσύ. Αφού έχεις ένα υπόβαθρο θα τα καταφέρεις.

Φίλε Γιάννη σ αυτό μπορεί να έχεις δίκαιο. Αν ήξερα από την αρχή ότι η κατηγορία εισαγωγικού επιπέδου έχει πολύ λίγα δικαιώματα (σχεδόν μηδαμινά)θα το έκανα .Όμως τώρα δεν προλαβαίνω. Την Τετάρτη γίνονται οι εξετάσεις.

john_b
30-11-14, 14:10
Δεν πειράζει. Και εγώ στην αρχή έβγαλα την SY και μετά έναν χρόνο έβγαλα την SV. Πήγα στην SY αρχικά γιατί ήθελα να έχω τα φορητά νόμιμα. Στην πορεία που αποφάσισα να στήσω βάση και να ασχοληθώ με τα βραχέα, πήγα στην SV. Θα έχεις χρόνο μπροστά σου να κατανοήσεις και την ύλη καλύτερα και στο εξάμηνο ξαναδίνεις.

performer
30-11-14, 15:15
Δεν πειράζει. Και εγώ στην αρχή έβγαλα την SY και μετά έναν χρόνο έβγαλα την SV. Πήγα στην SY αρχικά γιατί ήθελα να έχω τα φορητά νόμιμα. Στην πορεία που αποφάσισα να στήσω βάση και να ασχοληθώ με τα βραχέα, πήγα στην SV. Θα έχεις χρόνο μπροστά σου να κατανοήσεις και την ύλη καλύτερα και στο εξάμηνο ξαναδίνεις.
Έχεις απόλυτο δίκιο και ίσως έτσι να πράξω και εγώ εάν δεν συχαθώ κάποια πράγματα.Έχω ακούσει ότι κάποιοι της κατηγορίας SV σνομπάρουν τους συναδέλφους τους SY θεωρώντας τους άσχετους και δεν καταδέχονται καν να επικοινωνίσουν μαζί τους και ότι υπάρχουν και κλίκες, παρεούλες
Πάντως ο λόγος που ξεκίνησα να κάνω αυτά τα παράπονα είναι το γεγονός ότι όταν έγινε η τροποποίηση της 6800/763/9-12-2002 με την 38200/1136/2-9-2011 και ακολούθως μια τροποποίηση επ αυτής με την 10800/310/4-3-2013 έγιναν κάποιες διαβουλεύσεις αλλά δεν κλήθηκαν να συμμετάσχουν και εκπρόσωποι της κατηγορίας SY παρά μόνο της SV που εκπροσωπούνταν από ραδιοερασιτεχνικές ενώσεις με αποτέλεσμα όπως ήταν φυσικό αυτοί να υπερασπιστούν μόνο για τα δικά τους συμφέροντα και οι της μικρής κατηγορίας να μείνουν χωρίς ουσιαστικά δικαιώματα. Τι να το κάνω εάν εκχωρήθηκαν κάποιες παραπάνω υποζώνες στους SY όταν τους υποβίβασαν το δικαίωμα να εκπέμπουν από τα 50w στα 10w
Μπορεί κάποιοι να ισχυριστούν ότι έτσι έπρεπε να γίνει γιατί το γνωστικό επίπεδο είναι διαφορετικό. Ναι. Δεν το αμφισβητώ. Υπάρχουν φίλοι SV που έχουν επιστημονική κατάρτηση και με μεγάλη εμπειρία.Υπάρχουν όμως και κάποιοι άλλοι SV ( και το λέω από προσωπική γνώση) που δεν ξέρουν ούτε τον νόμο του Ohm. Επομένως θέλω να πω ότι το πρόθεμα SV ή SY δεν μπορεί και δεν πρέπει να καθορίζει πάντα το γνωστικό επίπεδο

michaelcom
30-11-14, 15:29
Μιας κι εγω ειχα μια μικρη ενασχοληση με ραδιοερασιτεχνισμο επιβεβαιωνω τα λογια του Βασιλη για μερικους κάτοχους διπλωματων SV που δεν ξερουν καν τον νομο του ohm! Και μαλιστα οχι μονο ειναι Ασχετοι με (Α κεφαλαιο) αλλα σου βγιενουν και απο πανω, γενικα χωρις να θελω να προσβαλω ΚΑΝΕΝΑΝ εχω ακουσει κατι μπαρουφες που δεν λεγονται. Και δεν μιλαω για τπτ που θελει γνωσεις και @@ για να τα ξερεις ενοω απλα πραματα οπως πχ απλες καλωδιωσεις κτλπ. Και νταξει εμενα δεν με ενοχλει καθολου και εγω δεν εχω ιδεα σε αλλα πραματα αλλα δεν βγιενω απο πανω να κανω τον εξυπνο. Αυτα και αλλα πολλα με εχουν βαλει σε πολυ μεγαλη σκεψη αν θελω η οχι να αποκτησω οποιοδηποτε διπλωμα.....Δυστηχως αλλα περιμενα και αλλα ειδα(αυτο φυσικα ισχυει και απο την συμπεριφορα μερικων ραδιοερασιτεχνών που το παιζουν οτι ειναι οι μεγιστοι και οτι αλλοι χωρις αυτους δεν υπαρχουν)....

Αυτα απο μενα, φυσικα επειδη δεν θελω να θειξω κανεναν εχω γνωρισει και ατομα τα οποια ειναι Κομπλε (με Κ κεφαλαιο :P) και με γνωσεις και χωρις παραξενιες, και πολυ καλοι ανθρωποι.

antonis_p
30-11-14, 17:03
Πρόσφατα αποφάσισα να αποκτήσω το πτυχίο του ραδιοερασιτέχνη ώστε η ενασχόλησή μου και η αγάπη μου για το χόμπι
να έχει νόμιμο χαρακτήρα.

Αν το hobby ειναι η Υπηρεσία Ραδιοερασιτέχνη (ραδιοερασιτεχνισμός λαϊκά) δεν μπορείς να ασχοληθείς μαζί του παράνομα. Είτε εισαι ραδιοερασιτέχνης και λειτουργείς σύμφωνα με τους νόμους και τους κανόνες που τον διέπουν, είτε κάνεις αλλα πράγματα. Αλλού και με άλλους.


Εδώ θέλω να ρωτήσω τους αρμόδιους αλλά και τις ενώσεις ραδιοερασιτεχνών που εκπροσωπούν και τους SY με 10watt
και 3 dbi κέρδος κεραίας που θα ακουστώ;

7,1-7,2 MHz, 14,25-14,35 MHz, 21-21,45 MHz, 28-29,7 MHz, 144-146 MHz, 430-440 MHz

Σχεδόν παντού. Σε κάποιες απο αυτές τις συχνότητες ενίοτε χρησιμοποιώ 10-15-20W και μπορώ να σου πω πως ακούγομαι και εκτός Ευρώπης.

performer
30-11-14, 17:14
Αν το hobby ειναι η Υπηρεσία Ραδιοερασιτέχνη (ραδιοερασιτεχνισμός λαϊκά) δεν μπορείς να ασχοληθείς μαζί του παράνομα. Είτε εισαι ραδιοερασιτέχνης και λειτουργείς σύμφωνα με τους νόμους και τους κανόνες που τον διέπουν, είτε κάνεις αλλα πράγματα. Αλλού και με άλλους.



7,1-7,2 MHz, 14,25-14,35 MHz, 21-21,45 MHz, 28-29,7 MHz, 144-146 MHz, 430-440 MHz

Σχεδόν παντού. Σε κάποιες απο αυτές τις συχνότητες ενίοτε χρησιμοποιώ 10-15-20W και μπορώ να σου πω πως ακούγομαι και εκτός Ευρώπης.

Με κεραία απολαβής 3dbi? Τα 15 και τα 20 w τα ξεχνάμε για τους SY. Όταν ανέφερα για την αγάπη μου για το χόμπι
δεν εννοούσα ασφαλώς τον παράνομο ραδιοερασιτεχνισμό αλλά την ενασχόληση μου γενικά με τα ηλεκτρονικά .Ίσως να μη το διατύπωσα σωστά. Ο ραδιοερασιτεχνισμός επειδή με συναρπάσει θέλω να ασχοληθώ νόμιμα γιαυτό και αποφάσισα να μπω στην διαδικασία των εξετάσεων.
Διακρίνω όμως μια επιθετικότητα στα λεγόμενα σου .Το <<Αλλού και με άλλους >> τι σημαίνει;

antonis_p
30-11-14, 17:20
Με κεραία απολαβής 3dbi? Τα 15 και τα 20 w τα ξεχνάμε για τους SY

Με κεραία CB αυτοκινήτου, στην κοντινή μπάντα! Ίσως και υποδεέστερη απολαβή!

antonis_p
30-11-14, 17:32
http://www.hamuniverse.com/kl7jrcbverticals.html

performer
30-11-14, 17:42
Με κεραία CB αυτοκινήτου, στην κοντινή μπάντα! Ίσως και υποδεέστερη απολαβή!

Το εύχομαι φίλε μου να είναι έτσι Όταν με το καλό ξεμπερδέψω με τις εξετάσεις και πάρω το μηχάνημα και διαπιστωθεί στην πράξη αυτό, όλα καλά.
Δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις αλλά τουλάχιστον θέλω να μπορώ να επικοινωνώ όχι με την Ευρώπη όπως λες αλλά με γειτονικούς τουλάχιστον νομούς για ανταλλαγή γνώσεων με άλλους ραδιοερσιτέχνες

Ακρίτας
30-11-14, 18:41
Ένα δίπολο έχει απολαβή 2,13 dbi, μια inverted L κάπου στο 1,9 dbi. Υπάρχουν φυσικά διάφορες παραλλαγές αυτών των κεραιών και όλες είναι κάτω από τα 3 dbi. Αυτό που ορίζει ουσιαστικά ο νέος κανονισμός σχετικα με την εισαγωγική κατηγορία είναι ο περιορισμός στη χρήση κατευθυντικών κεραιών απο τους νέους (και άπειρους) ραδιοερασιτέχνες. Νομίζω ότι όλη η φασαρία γίνεται από τους εμπόρους, που βλέπουν να μην επεκτείνεται η πελατεία τους. Όπως σου είπε και ο Αντώνης πιο πάνω, με 10 W PEP και μια καλά συντονισμένη κεραία από τις παραπάνω θα έχεις επαφές με ένα μεγάλο μέρος της Ευρώπης, τουλάχιστον, αν μιλάμε για SSB.

Ο νέος νόμος ήταν σημαντική βελτίωση διότι κατήργησε τις εξετάσεις στον κώδικα μορς. Προσωπικά αφιέρωσα πολύ κόπο και χρόνο για να μάθω κάτι μόνο και μόνο γαι να περάσω τις εξετάσεις.

Αφιερώνω αρκετό χρόνο στο να παρακολουθώ τη ραδιοερασιτεχνική δραστηριότητα στα βραχέα. Καφενεία και πηγαδάκια, ναί. Μειωτική όμως συμπεριφορά σε συναδέλφους SY δεν έχω διαπιστώσει.

Και τέλος:

"Ρατσισμός" είναι μια λέξη με ιδιαίτερο νόημα και σημασία. Ας μή τη χρησιμοποιούμε χωρίς σοβαρό λόγο.

performer
30-11-14, 19:08
Ένα δίπολο έχει απολαβή 2,13 dbi, μια inverted L κάπου στο 1,9 dbi. Υπάρχουν φυσικά διάφορες παραλλαγές αυτών των κεραιών και όλες είναι κάτω από τα 3 dbi. Αυτό που ορίζει ουσιαστικά ο νέος κανονισμός σχετικα με την εισαγωγική κατηγορία είναι ο περιορισμός στη χρήση κατευθυντικών κεραιών απο τους νέους (και άπειρους) ραδιοερασιτέχνες. Νομίζω ότι όλη η φασαρία γίνεται από τους εμπόρους, που βλέπουν να μην επεκτείνεται η πελατεία τους. Όπως σου είπε και ο Αντώνης πιο πάνω, με 10 W PEP και μια καλά συντονισμένη κεραία από τις παραπάνω θα έχεις επαφές με ένα μεγάλο μέρος της Ευρώπης, τουλάχιστον, αν μιλάμε για SSB.

Ο νέος νόμος ήταν σημαντική βελτίωση διότι κατήργησε τις εξετάσεις στον κώδικα μορς. Προσωπικά αφιέρωσα πολύ κόπο και χρόνο για να μάθω κάτι μόνο και μόνο γαι να περάσω τις εξετάσεις.

Αφιερώνω αρκετό χρόνο στο να παρακολουθώ τη ραδιοερασιτεχνική δραστηριότητα στα βραχέα. Καφενεία και πηγαδάκια, ναί. Μειωτική όμως συμπεριφορά σε συναδέλφους SY δεν έχω διαπιστώσει.

Και τέλος:

"Ρατσισμός" είναι μια λέξη με ιδιαίτερο νόημα και σημασία. Ας μή τη χρησιμοποιούμε χωρίς σοβαρό λόγο.

Προσωπική γνώμη για μειωτική συμπεριφορά δεν έχω αφού δεν είμαι ακόμη ραδιοερασιτέχνης αλλά το γνωρίζω από εμπειρίες άλλων ραδιοερασιτεχνών.
Η λέξη ρατσισμός ασφαλώς έχει μεταφορική σημασία και θέλω να δείξω την αντιμετώπιση που έχουν οι ραδιοερασιτέχνες της SY κατηγορίας και από την πολιτεία γιατί τα 10w τα θεωρώ ελάχιστα όταν πριν την εφαρμογή της απόφασης 38200/1136/2-9-2011 το επιτρεπόμενο όριο ήταν 50w(για τους SV το επιτρεπόμενο όριο πήγε στα 500w) αλλά και από ορισμένους SV.
Έπρεπε κατά την γνώμη μου πάντα τουλάχιστον η ισχύς για την ζώνη των HF να παραμείνει στα 50w διότι δεν μπορούμε όλοι να έχουμε μηχανήματα με SSB
Θα συμφωνήσω με την άποψη σου περί απειρίας στο νομικό πλαίσιο όμως ,όπως και στη χρήση των μηχανημάτων αλλά δεν συμφωνώ στο ότι το πρόθεμα ενός ραδιοερασιτέχνη καθορίζει και το γνωστικό του επίπεδο στα τεχνικά θέματα και να αντιμετωπίζεται πάντοτε σαν άσχετος ο κάτοχος πτυχίου SY.Άσχετοι υπάρχουν σίγουρα και στις δυο κατηγορίες

antonis_p
30-11-14, 19:28
Το εύχομαι φίλε μου να είναι έτσι Όταν με το καλό ξεμπερδέψω με τις εξετάσεις και πάρω το μηχάνημα και διαπιστωθεί στην πράξη αυτό, όλα καλά.
Δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις αλλά τουλάχιστον θέλω να μπορώ να επικοινωνώ όχι με την Ευρώπη όπως λες αλλά με γειτονικούς τουλάχιστον νομούς για ανταλλαγή γνώσεων με άλλους ραδιοερσιτέχνες

Έχουν μιλήσει με άλλες ηπείρους χειριστές CB με 4W σε AM διαμόρφωση! Δεν λέω υπερβολές!

john_b
30-11-14, 20:45
Προσωπικά, τον έναν χρόνο που μίλαγα ως SY με αγκάλιασαν όλοι και ήταν πολλοί που μίλαγαν μαζί μου με χαρά και με φώναζαν συχνά να μιλήσουμε. Μια πολύ μικρή μειοψηφία που έβγαλαν μια ξινίλα, απλά είχαν το υφάκι: "όχου τώρααααα",αλλά αυτοί δεν μπορεί να θεωρηθούν κανόνας.

Ακρίτας
30-11-14, 20:46
Προσωπική γνώμη για μειωτική συμπεριφορά δεν έχω αφού δεν είμαι ακόμη ραδιοερασιτέχνης αλλά το γνωρίζω από εμπειρίες άλλων ραδιοερασιτεχνών.


Η συμπεριφορά των άλλων προς εμάς κατά ένα μεγάλο μέρος επηρεάζεται από τη δική μας συμπεριφορά προς αυτούς.


Η λέξη ρατσισμός ασφαλώς έχει μεταφορική σημασία ...

Αυτό λέω κι εγώ. Τώρα τελευταία ο χαρακτηρισμός "ρατσισμός" ακούγεται πολύ σε καταστάσεις που ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματική έννοια της λέξης.


Έπρεπε κατά την γνώμη μου πάντα τουλάχιστον η ισχύς για την ζώνη των HF να παραμείνει στα 50w διότι δεν μπορούμε όλοι να έχουμε μηχανήματα με SSB..

Βασίλη, μάλλον κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά. Η παλιά κατηγορία πτυχίου "2" (οι άδειες SW δηλαδή) δεν είχαν καθόλου HF, αλλά μόνο V/U. Προφανώς, το ότι τωρα το εισαγωγικό επίπεδο περιλαμβάνει και τα βραχέα, έστω και με περιορισμούς είναι σημαντική πρόοδος.


...αλλά δεν συμφωνώ στο ότι το πρόθεμα ενός ραδιοερασιτέχνη καθορίζει και το γνωστικό του επίπεδο στα τεχνικά θέματα και να αντιμετωπίζεται πάντοτε σαν άσχετος ο κάτοχος πτυχίου SY.Άσχετοι υπάρχουν σίγουρα και στις δυο κατηγορίες

Τυπικά και με βάση το νόμο το πρόθεμα της άδειας ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ και το επίπεδο γνώσεων, αφού οι εξετάσεις της εισαγωγικής κατηγορίας είναι πιο απλές σε σχέση με αυτές της "μεγάλης". Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι άσχετοι υπάρχουν και στη "μεγάλη" κατηγορία, πράγμα που είναι αδικαιολόγητο, και στη "μικρή" που μέχρις ενός σημείου είναι αποδεκτό. Για τον πραγματικό (σύμφωνα με τον ορισμό) ραδιοερασιτέχνη το διάβασμα είναι μια συνεχής απαίτηση παράλληλα με την άσκηση του χόμπυ.

john_b
30-11-14, 20:53
Να μην παραγνωρίζουμε το γεγονός ότι κάποιοι έσκαγαν χιλιάρικα, πριν το σύστημα εξετάσεων γίνει αδιάβλητο. για να πάρουν την άδεια. Λογικό δεν είναι να μην ξέρουν τίποτε περισσότερο από αυτά που η κλίκα τους γνωρίζει και συζητάει;

performer
30-11-14, 21:16
Να μην παραγνωρίζουμε το γεγονός ότι κάποιοι έσκαγαν χιλιάρικα, πριν το σύστημα εξετάσεων γίνει αδιάβλητο. για να πάρουν την άδεια. Λογικό δεν είναι να μην ξέρουν τίποτε περισσότερο από αυτά που η κλίκα τους γνωρίζει και συζητάει;

Αυτό το γνωρίζω και εγώ.Δεν ξέρουν ούτε τον νόμο του Ohm

kioan
30-11-14, 23:09
Αυτό το γνωρίζω και εγώ.Δεν ξέρουν ούτε τον νόμο του Ohm
Αυτό είναι πολύ advanced θέμα...
Έχεις ακούσει να συνομιλία σε αναμεταδότη όπου να δίνει report ο ένας στον άλλο με πόσα "μπαράκια" τον λαμβάνει; ](*,)

SV1GRN
02-12-14, 11:17
Να χωρίσουμε το θέμα σε 2 υποθέματα:


Απολαβή κεραίας κατηγορίας SY (entry level): εδώ ο νομοθέτης από λάθος; όρισε όριο τα 3dbi. Θα έλεγα να έβαζε τουλάχιστον 3dbd. Έχουν κατατεθεί από μεμονωμένους ραδιοερασιτέχνες (δεν γνωρίζω εάν οι σύλλογοι έχουν καταθέσει αντίστοιχα πείτε αν γνωρίζετε) αιτήματα να διορθωθεί χωρίς αποτέλεσμα μέχρι σήμερα. Σε κάθε περίπτωση τα 3dbi χρειάζεται να απαληφθούν (διότι απαγορεύεται ο συνάδελφος να βάλει πχ μία Χ-30 με αυτά τα όρια), πρόκειται για φαινόμενο που μάλλον δεν έχει αντιστοχία παγκοσμίως.
Μέγιστη ισχύ κατηγορίας SY (entry level) 10W: ο νομοθέτης βασίσθηκε στην οδηγία ECC REPORT 89 της IARU http://www.erodocdb.dk/docs/doc98/official/pdf/ECCRep089.pdf

όπως φαίνεται η κατηγορία εισαγωγικού επιπέδου SY (entry level) συστήνεται να έχει περιορισμένη πρόσβαση σε ισχύ και συχνότητες (παρ. 3 Licence structure) συνεπώς ο νομοθέτης ενήργησε σύμφωνα με τις οδηγίες της IARU. Προσέξτε ότι η SY (entry level) δεν είναι Novice πχ όπως μπορεί να ήταν η παλιά SW που εξεταζόταν σε όλη την ύλη πλην μορς. Οπότε δικαιολογείται η μειωμένη ισχύς. Το Υπουργείο ήταν ελεύθερο να αποφασίσει αν θα έχει ή όχι άδεια Novice έτσι και έκανε. Όποιος διαβάσει το ECC REPORT 89 καταλαβαίνει γιατί οι SY έχουν μειωμένη ισχύ, κάτι που δεν είναι απαγορευτικό για την επίτευξη qso, όποιος ψάξει μπορεί να δει τις επαφές όσων συναδέλφων ασχολούνται με το qrp και απλές κεραίες για να πεισθεί.

Κατά τη γνώμη μου φυσικά δεν τίθενται θέματα ρατσισμού κλπ. το Υπουργείο ορθώς όρισε τα όρια των αδειών, όπως και ορθώς θα πρέπει να καταργήσει τον περιορισμό των 3dbi κάτι για το οποίο χρειάζεται να καταθέτουν οι ενδιαφερόμενοι ανάλογα αιτήματα. Προσωπικά πιστεύω χρειάζεται να συμμετέχουμε σε κάποιο σωματείο και τα αιτήματα να γίνονται μέσα από εκεί.
Θυμίζω ότι για τον ρ/ε νόμο έγιναν δύο διαβουλεύσεις κάτι που δεν γίνεται για την πλειοψηφία άλλων νόμων. Και ο λόγος που έγιναν ήταν ότι το Υπουργείο από τις συμμετοχές στις διαβουλεύσεις γνώρισε όλες της πλευρές των απόψεων που υποβλήθηκαν. Συνεπώς από τη συμμετοχή μας στα κοινά κάποια καλά μπορεί να προκύπτουν.

performer
02-12-14, 12:38
Να χωρίσουμε το θέμα σε 2 υποθέματα:


Απολαβή κεραίας κατηγορίας SY (entry level): εδώ ο νομοθέτης από λάθος; όρισε όριο τα 3dbi. Θα έλεγα να έβαζε τουλάχιστον 3dbd. Έχουν κατατεθεί από μεμονωμένους ραδιοερασιτέχνες (δεν γνωρίζω εάν οι σύλλογοι έχουν καταθέσει αντίστοιχα πείτε αν γνωρίζετε) αιτήματα να διορθωθεί χωρίς αποτέλεσμα μέχρι σήμερα. Σε κάθε περίπτωση τα 3dbi χρειάζεται να απαληφθούν (διότι απαγορεύεται ο συνάδελφος να βάλει πχ μία Χ-30 με αυτά τα όρια), πρόκειται για φαινόμενο που μάλλον δεν έχει αντιστοχία παγκοσμίως.
Μέγιστη ισχύ κατηγορίας SY (entry level) 10W: ο νομοθέτης βασίσθηκε στην οδηγία ECC REPORT 89 της IARU http://www.erodocdb.dk/docs/doc98/official/pdf/ECCRep089.pdf

όπως φαίνεται η κατηγορία εισαγωγικού επιπέδου SY (entry level) συστήνεται να έχει περιορισμένη πρόσβαση σε ισχύ και συχνότητες (παρ. 3 Licence structure) συνεπώς ο νομοθέτης ενήργησε σύμφωνα με τις οδηγίες της IARU. Προσέξτε ότι η SY (entry level) δεν είναι Novice πχ όπως μπορεί να ήταν η παλιά SW που εξεταζόταν σε όλη την ύλη πλην μορς. Οπότε δικαιολογείται η μειωμένη ισχύς. Το Υπουργείο ήταν ελεύθερο να αποφασίσει αν θα έχει ή όχι άδεια Novice έτσι και έκανε. Όποιος διαβάσει το ECC REPORT 89 καταλαβαίνει γιατί οι SY έχουν μειωμένη ισχύ, κάτι που δεν είναι απαγορευτικό για την επίτευξη qso, όποιος ψάξει μπορεί να δει τις επαφές όσων συναδέλφων ασχολούνται με το qrp και απλές κεραίες για να πεισθεί.

Κατά τη γνώμη μου φυσικά δεν τίθενται θέματα ρατσισμού κλπ. το Υπουργείο ορθώς όρισε τα όρια των αδειών, όπως και ορθώς θα πρέπει να καταργήσει τον περιορισμό των 3dbi κάτι για το οποίο χρειάζεται να καταθέτουν οι ενδιαφερόμενοι ανάλογα αιτήματα. Προσωπικά πιστεύω χρειάζεται να συμμετέχουμε σε κάποιο σωματείο και τα αιτήματα να γίνονται μέσα από εκεί.
Θυμίζω ότι για τον ρ/ε νόμο έγιναν δύο διαβουλεύσεις κάτι που δεν γίνεται για την πλειοψηφία άλλων νόμων. Και ο λόγος που έγιναν ήταν ότι το Υπουργείο από τις συμμετοχές στις διαβουλεύσεις γνώρισε όλες της πλευρές των απόψεων που υποβλήθηκαν. Συνεπώς από τη συμμετοχή μας στα κοινά κάποια καλά μπορεί να προκύπτουν.

Η ισχύς των 10W όσον αφορά την περιοχή των V/U μπορώ να πω ότι είναι αρκετή. Για την περιοχή όμως των HF και μάλιστα με κεραία 3dbi είναι σχεδόν απαγορευτική.Τώρα εάν κάποια φορά κατορθώσει κάποιος με ιδανικές συνθήκες διάδοσης να επικοινωνήσει με ένα μακρινό ραδιοερασιτέχνη δεν αποτελεί κανόνα.
Εάν εγώ πειραματιζόμενος κατασκευάσω μια κεραία j-pole ή μια ground plan θα είμαι συνεπής με το γράμμα του νόμου; Οχι. Αυτοί που συμμετείχαν στις διαβουλεύσεις γιατί δεν επισήμαναν το λάθος και πρέπει τώρα να γκρινιάζουμε για να διορθωθεί ένα λάθος. Επάνω σε αυτό αναφέρομαι σε ρατσισμό. Να ληφθεί υπόψιν ότι στην κατηγορία SY δεν υπάγονται μόνο παιδάκια που έχουν συμπληρώσει τα 12 έτη αλλά και ενήλικες με ισάξιες τεχνικές γνώσεις αυτών της κατηγορίας SV
Δεν θέλω με όλα αυτά να πω ότι πρέπει να εξισωθούν οι δυο κατηγορίες .Αλίμονο, αλλά να δίνεται το δικαίωμα και στους μικρούς να μπορούν να πειραματιστούν

antonis_p
02-12-14, 13:10
Η ισχύς των 10W όσον αφορά την περιοχή των V/U μπορώ να πω ότι είναι αρκετή. Για την περιοχή όμως των HF και μάλιστα με κεραία 3dbi είναι σχεδόν απαγορευτική.Τώρα εάν κάποια φορά κατορθώσει κάποιος με ιδανικές συνθήκες διάδοσης να επικοινωνήσει με ένα μακρινό ραδιοερασιτέχνη δεν αποτελεί κανόνα.

Αν ήσουν μέλος μιας ραδιοερασιτεχνικής ομάδας, που υπάρχουν μερικές στον τόπο σου, θα ήξερες πως τα 10W στα HF είναι αρκετά για να κάνεις "παπάδες". Σκέψου μάλιστα πως κάποια από τα HF tranceivers που πωλούνται στην αγορά έχουν ισχύ ΜΙΚΡΌΤΕΡΗ από 10Watts.

SRF
02-12-14, 13:17
Η ισχύς των 10W όσον αφορά την περιοχή των V/U μπορώ να πω ότι είναι αρκετή. Για την περιοχή όμως των HF και μάλιστα με κεραία 3dbi είναι σχεδόν απαγορευτική.Τώρα εάν κάποια φορά κατορθώσει κάποιος με ιδανικές συνθήκες διάδοσης να επικοινωνήσει με ένα μακρινό ραδιοερασιτέχνη δεν αποτελεί κανόνα.
Εάν εγώ πειραματιζόμενος κατασκευάσω μια κεραία j-pole ή μια ground plan θα είμαι συνεπής με το γράμμα του νόμου; Οχι. Αυτοί που συμμετείχαν στις διαβουλεύσεις γιατί δεν επισήμαναν το λάθος και πρέπει τώρα να γκρινιάζουμε για να διορθωθεί ένα λάθος. Επάνω σε αυτό αναφέρομαι σε ρατσισμό. Να ληφθεί υπόψιν ότι στην κατηγορία SY δεν υπάγονται μόνο παιδάκια που έχουν συμπληρώσει τα 12 έτη αλλά και ενήλικες με ισάξιες τεχνικές γνώσεις αυτών της κατηγορίας SV

ΟΚ! Αφήνω τα λάθη σου περί απλού διπόλου με G=6+ dbi αφού στα διορθώσαν ήδη άλλοι! Απλά πρόσεξέ το αυτό γιατί τέτοια λάθη "υποθέσεων" σε κόβουν και στις εξετάσεις!!!
Σχετικά με τα 10W! Είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΑ για τα V & U αφού υπερβαίνουν κατά πολύ την ισχύ ενός φορητού! Ναι ΟΚ δεν είναι για ΕΜΕ αλλά συγγνώμη κιόλας... άδεια "εισαγωγικού" επιπέδου λέγεται (ΛΑΘΟΣ έκφραση και σκοπός αυτής κατ' εμέ, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα)! Για δε τα βραχέα που την θεωρείς απαγορευτική... κάνε μία αναζήτηση για τον ραδιοερασιτεχνικό όρο QRP! Θα δεις ότι μόνο απαγορευτική ΔΕΝ είναι... και αν την συγκρίνεςι μάλιστα με το παλαιότερο καθεστώς της... ΜΗΔΕΝΙΚΗΣ ισχύος... αλλά ΚΑΙ ΜΗ ΛΗΨΕΩΣ ΚΑΝ που οι πανβλάκες είχαν θεσπίσει για την άδεια SW! Τώρα θα μου πεις τι διάκριση είναι αυτή! Εντάξει συμφωνώ ότι εν μέρει έχεις κάποιο "δίκιο" αλλά μόνο αν παραβλέψεις ότι για να υπάρχουν ΔΥΟ ειδών άδειες αυτόματα μεταξύ τους πρέπει να τίθενται κάποιες διακρίσεις, αλλοιώς δεν θα ήταν ΔΥΟ και θα έδινες ΤΑ ΙΔΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ, όπως αυτό που γινόταν παλαιότερα με την άδεια για SW όπου η μόνη διαφορά ήταν ο χειρισμός ή μη των ΜΟΡΣ, ενώ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΟΙΝΑ ΩΣ ΕΞΕΤΑΣΗ... αλλά δικαίωμα έστω χρήσης στα βραχέα ΧΩΡΙΣ την διαμόρφωση ΜΟΡΣ δεν δικαιούντω οι SW, και αυτό ήταν όχι απλά παράλογο αλλά ΠΑΝΗΛΙΘΙΟ!
Τώρα όπως και τότε υπάρχουν πάντα οι "κολλημένοι" ΧΑΪ ΚΛΑΣ που πιστέυουν ότι το χόμπυ (γιατί περί αυτού πρόκειται) δεν είναι το ίδιο και δεν πρέπει να γίνει κοινό για όλους! Είναι γιατί κάποιοι ΠΑΝΤΑ θέλουν τους άλλους λίγο πιό "υπό" έστω σε κάτι κατ' όνομα, τίτλο, κλπ, ώστε να μην χάσουν την "τζακάτι" τους προϊστορία... κατά την ρήση "άρχοντες & δούλοι, γίναμε ίδιοι ούλοι" !!!
Προσωπικά ήμουν ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ αντίθετος σε διαχωρισμό πληβείων και αρχόντων... για θέματα όπως αυτό! Όμως αναγνωρίζω ότι υπάρχει και ο αντίλογος με σοβαρά επιχειρήματα που μερικά εξ' αυτών έχουν στιβαρή βάση, όπως το ότι αυτός που ξεκινάει χωρίς καμμία γνώση, στην αρχή μπορεί να κάνει τραγικά λάθη, για τον ίδιο και τους άλλους, αν του παρέχεις εξ' αρχής ελευθερία πλήρη σε κάτι που θέλει μέτρο και αυτοσυγκράτηση ούτως ή άλλως τελικά! Σκέψου τον Χ που χωρίς καμμία γνωση - εμπειρία στήνει έναν απλό ιστό (όχι πύργο, λόγο άγνοιας) καμμιά δεκαπενταριά μέτρα ύψος χωρίς κανέναν υπολογισμό... και τον φορτώνει και με κανά δυό λογαριθμικές για πλήρη κάλυψη βραχέων από τα 160μ (σαν αυτή που έχει το ΥΠΕΞ στην βουλή απέναντι)! Μόλις φυσήξει όμως ο "μπάτης" και κατέβει όλο αυτό... με μιάς να δώ τι θα κάνει!!!
Δες τον ίδιο εσένα... που είπες ότι το απλό δίπολο έχει κέρδος 6 ή και 7 dbi !!! Σκέψου ΤΙ κεραία θα νόμιζες ότι πρέπει να στήσεις για να πετύχεις κέρδος +10dbi ! Και επειδή αυτή που θα επέλεγες τελικά ΔΕΝ θα ήταν +10dbi αλλά πολύ λιγότερο θα έλεγες ότι δεν πάει "καλά" κάτι "φταίει" και μετά θα άρχιζες να αυξάνεις & ισχύ πομπού μέχρι να ακουστείς εκεί που πιστεύεις ότι θα έπρεπε να ακούγεσαι με +10dbi!!!

Και εδώ έρχεται να απαντηθεί το σχόλιο ισάξιων τεχνικών γνωσεων που ανάφερες στο κλείσιμό σου! Μήπως οι "ισάξιοι" σου γνωρίζουν ότι το απλό δίπολο ΔΕΝ έχει τόσο μεγάλο κέρδος έναντι του ισοτροπικού, όσο εσύ είπες? Και για αυτό ΕΣΤΩ διακρίθηκαν εξεταζόμενοι σε SV? Λέω... ΜΗΠΩΣ!
Αυτό αρκεί νομίζω!!! :wiink:

performer
02-12-14, 15:32
ΟΚ! Αφήνω τα λάθη σου περί απλού διπόλου με G=6+ dbi αφού στα διορθώσαν ήδη άλλοι! Απλά πρόσεξέ το αυτό γιατί τέτοια λάθη "υποθέσεων" σε κόβουν και στις εξετάσεις!!!
Σχετικά με τα 10W! Είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΑ για τα V & U αφού υπερβαίνουν κατά πολύ την ισχύ ενός φορητού! Ναι ΟΚ δεν είναι για ΕΜΕ αλλά συγγνώμη κιόλας... άδεια "εισαγωγικού" επιπέδου λέγεται (ΛΑΘΟΣ έκφραση και σκοπός αυτής κατ' εμέ, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα)! Για δε τα βραχέα που την θεωρείς απαγορευτική... κάνε μία αναζήτηση για τον ραδιοερασιτεχνικό όρο QRP! Θα δεις ότι μόνο απαγορευτική ΔΕΝ είναι... και αν την συγκρίνεςι μάλιστα με το παλαιότερο καθεστώς της... ΜΗΔΕΝΙΚΗΣ ισχύος... αλλά ΚΑΙ ΜΗ ΛΗΨΕΩΣ ΚΑΝ που οι πανβλάκες είχαν θεσπίσει για την άδεια SW! Τώρα θα μου πεις τι διάκριση είναι αυτή! Εντάξει συμφωνώ ότι εν μέρει έχεις κάποιο "δίκιο" αλλά μόνο αν παραβλέψεις ότι για να υπάρχουν ΔΥΟ ειδών άδειες αυτόματα μεταξύ τους πρέπει να τίθενται κάποιες διακρίσεις, αλλοιώς δεν θα ήταν ΔΥΟ και θα έδινες ΤΑ ΙΔΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ, όπως αυτό που γινόταν παλαιότερα με την άδεια για SW όπου η μόνη διαφορά ήταν ο χειρισμός ή μη των ΜΟΡΣ, ενώ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΟΙΝΑ ΩΣ ΕΞΕΤΑΣΗ... αλλά δικαίωμα έστω χρήσης στα βραχέα ΧΩΡΙΣ την διαμόρφωση ΜΟΡΣ δεν δικαιούντω οι SW, και αυτό ήταν όχι απλά παράλογο αλλά ΠΑΝΗΛΙΘΙΟ!
Τώρα όπως και τότε υπάρχουν πάντα οι "κολλημένοι" ΧΑΪ ΚΛΑΣ που πιστέυουν ότι το χόμπυ (γιατί περί αυτού πρόκειται) δεν είναι το ίδιο και δεν πρέπει να γίνει κοινό για όλους! Είναι γιατί κάποιοι ΠΑΝΤΑ θέλουν τους άλλους λίγο πιό "υπό" έστω σε κάτι κατ' όνομα, τίτλο, κλπ, ώστε να μην χάσουν την "τζακάτι" τους προϊστορία... κατά την ρήση "άρχοντες & δούλοι, γίναμε ίδιοι ούλοι" !!!
Προσωπικά ήμουν ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ αντίθετος σε διαχωρισμό πληβείων και αρχόντων... για θέματα όπως αυτό! Όμως αναγνωρίζω ότι υπάρχει και ο αντίλογος με σοβαρά επιχειρήματα που μερικά εξ' αυτών έχουν στιβαρή βάση, όπως το ότι αυτός που ξεκινάει χωρίς καμμία γνώση, στην αρχή μπορεί να κάνει τραγικά λάθη, για τον ίδιο και τους άλλους, αν του παρέχεις εξ' αρχής ελευθερία πλήρη σε κάτι που θέλει μέτρο και αυτοσυγκράτηση ούτως ή άλλως τελικά! Σκέψου τον Χ που χωρίς καμμία γνωση - εμπειρία στήνει έναν απλό ιστό (όχι πύργο, λόγο άγνοιας) καμμιά δεκαπενταριά μέτρα ύψος χωρίς κανέναν υπολογισμό... και τον φορτώνει και με κανά δυό λογαριθμικές για πλήρη κάλυψη βραχέων από τα 160μ (σαν αυτή που έχει το ΥΠΕΞ στην βουλή απέναντι)! Μόλις φυσήξει όμως ο "μπάτης" και κατέβει όλο αυτό... με μιάς να δώ τι θα κάνει!!!
Δες τον ίδιο εσένα... που είπες ότι το απλό δίπολο έχει κέρδος 6 ή και 7 dbi !!! Σκέψου ΤΙ κεραία θα νόμιζες ότι πρέπει να στήσεις για να πετύχεις κέρδος +10dbi ! Και επειδή αυτή που θα επέλεγες τελικά ΔΕΝ θα ήταν +10dbi αλλά πολύ λιγότερο θα έλεγες ότι δεν πάει "καλά" κάτι "φταίει" και μετά θα άρχιζες να αυξάνεις & ισχύ πομπού μέχρι να ακουστείς εκεί που πιστεύεις ότι θα έπρεπε να ακούγεσαι με +10dbi!!!

Και εδώ έρχεται να απαντηθεί το σχόλιο ισάξιων τεχνικών γνωσεων που ανάφερες στο κλείσιμό σου! Μήπως οι "ισάξιοι" σου γνωρίζουν ότι το απλό δίπολο ΔΕΝ έχει τόσο μεγάλο κέρδος έναντι του ισοτροπικού, όσο εσύ είπες? Και για αυτό ΕΣΤΩ διακρίθηκαν εξεταζόμενοι σε SV? Λέω... ΜΗΠΩΣ!
Αυτό αρκεί νομίζω!!! :wiink:

Φίλε Γιώργο,δεν κατάλαβες.Εδώ συζητάμε δεν μαλώνουμε.Εγώ θέλω να μάθω τι κεραία τελικά μπορώ να χρησιμοποιήσω για να είμαι νόμιμος.Ένα δίπολο,μια j-pole,μια ground plan μπορώ να βάλω χωρίς συνέπειες του νόμου; Μπορείς να μου πεις βάλε την τάδε και θα είσαι εντάξει; Οι αντιπαραθέσεις έχουν νόημα μέχρι ενός σημείου. Μπορεί να μην είμαι ενημερωμένος και σωστά σε κάποια πράγματα
Σε καμία περίπτωση δεν ισχυρίστηκα ότι δεν πρέπει να υπάρχει διάκριση μεταξύ των δύο κατηγοριών, χωρίς φυσικά να είμαι υποχρεωμένος να δεχθώ ότι αυτοί που στερούνται γνώσεων και μπορεί να κάνουν τραγικά λάθη είναι μόνο της κατηγορίας SY. Δηλαδή αυτός που έμαθε τις ερωτήσεις παπαγαλί και πήρε το SV απέκτησε αυτόματα γνώση και εμπειρία;
Επειδή αναφέρθηκες και στο ισοτροπικό δίπολο μπορεί κάποιος από αυτούς να μου εξηγήσει χωρίς να ανατρέξει στο google τι είναι ισοτροπικό δίπολο;

antonis_p
02-12-14, 17:05
Επειδή αναφέρθηκες και στο ισοτροπικό δίπολο μπορεί κάποιος από αυτούς να μου εξηγήσει χωρίς να ανατρέξει στο google τι είναι ισοτροπικό δίπολο;

Το ήξερα πως θα φτάσει η μέρα που θα έπρεπε να αποδείξω πως ξέρω τί είναι το ισοτροπικό δίπολο! :)
















(Πλάκα κάνω, μην παρεξηγηθείς)

SV1GRN
02-12-14, 18:47
Φίλε Performer φαίνεται δεν διαβάζεις της απαντήσεις.
Στο ερώτημα σου «Εγώ θέλω να μάθω τι κεραία τελικά μπορώ να χρησιμοποιήσω για να είμαι νόμιμος.Ένα δίπολο,μια j-pole,μια ground plan μπορώ να βάλω χωρίς συνέπειες του νόμου;»
Σου απάντησε ήδη ο Ακρίτας στη σελίδα 2:
"€œΈνα δίπολο έχει απολαβή 2,13 dbi, μια inverted L κάπου στο 1,9 dbi"€ Γιατί ξαναρωτάς;

Ούτε φαίνεται να γνωρίζεις περί qrp κλπ. γράφοντας: "€œΓια την περιοχή όμως των HF και μάλιστα με κεραία 3dbi είναι σχεδόν απαγορευτική"€ άσε να σχηματίσεις γνώμη μετά την άδεια και εφόσον ασχοληθείς με αυτό το ειδικό κομμάτι του ρ/ε. Τι νόημα έχει να λες σχεδόν απαγορευτική χωρίς να το έχεις καν δοκιμάσει; Το χόμπι αυτό βασίζεται στον πειραματισμό.
Όσο για τα περί ρατσισμού στη νομοθεσία μπορείς να την προσβάλεις αν το πιστεύεις. Παραπάνω με την αναφορά μου στο ECC REPORT 89 έδειξα ΄την πηγή των οδηγιών προς της χώρες από την IARU. Η δε νομοθεσία μας βασίσθηκε σε αυτήν.
Η άδεια SY και ενδεχομένως εάν θεσπισθεί κάποια τύπου Novice δεν είναι HAREC συμβατές όπως η SV. Συνεπώς μπορούν να υπάρχουν διαφορές στις κατά τόπους εθνικές νομοθεσίες. Όταν κάποιος θελήσει να ασχοληθεί με το χόμπι του ρ/ε η εκμάθηση και εφαρμογή της νομοθεσίας είναι απαραίτητη. Γιατί να προηγηθεί αυτής (της εκμάθησης) η συζήτηση για την αλλαγή της; Εφόσον αποκτήσεις άδεια θα υπάρχει καιρός για παρόμοιες συζητήσεις.
Υπάρχουν και άλλα πράγματα που χρήζουν βελτιώσεων όπως πχ να δοθεί άδεια στους ρ/ε να τοποθετούν ραδιοφάρους κλπ.

Ακρίτας
02-12-14, 19:58
Επειδή αναφέρθηκες και στο ισοτροπικό δίπολο μπορεί κάποιος από αυτούς να μου εξηγήσει χωρίς να ανατρέξει στο google τι είναι ισοτροπικό δίπολο;

Βασίλη, πολλοί εδω μέσα μπορούνε να σου πούν για το ισοτροπικό "δίπολο". Μή ξεχνάς ότι είμαστε σε φόρουμ ηλεκτρονικών και όχι ραδιοερασιτεχνών. Δεν χρειάζεται όμως να αποδεικνύουμε τί γνωρίζουμε (ο κάθε ένας). Μπορείς να ξεκινήσεις με απλά δίπολα στα VHF και σου εγγυώμαι ότι θα μάθεις πολλά αν δείξεις ενδιαφέρον. Στα HF τα πράγματα είναι λίγο πιο δύσκολα ιδιαίτερα αν δεν διαθέτεις επαρκή χώρο. Αλλά εδώ είμαστε και μπορούμε να το συζητάμε.

kioan
02-12-14, 20:10
Επειδή αναφέρθηκες και στο ισοτροπικό δίπολο μπορεί κάποιος από αυτούς να μου εξηγήσει χωρίς να ανατρέξει στο google τι είναι ισοτροπικό δίπολο;
Κατ'αρχήν δεν είναι δίπολο :wiink:

performer
02-12-14, 20:34
Κατ'αρχήν δεν είναι δίπολο :wiink:

Εντάξει για να τα λέμε όπως πρέπει αφού θέλεις ισοτροπική κεραία.

john_b
02-12-14, 20:50
Ρε συ Βασίλη αρχίζεις και με νευριάζεις τώρα.
Αν είσαι ο σούπερ γνώστης και ξέρεις πολλούς άχρηστους SV, πράγμα που σε βγάζει από τα ρούχα σου, διότι εσύ αξίζεις περισσότερα, γιατί δεν πήγες από την αρχή να δώσεις για SV να τελειώνουμε και μας πρίζες τόσο επίμονα τα @@;
Και μην αρχίσεις πάλι με τα νομίσματα.

ΈΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ Ο ΝΟΜΟΘΕΤΗΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ 10 ΒΑΤ ΜΕ 3 DBI ΚΕΡΑΙΑ. ΑΝ ΣΕ ΧΑΛΑΕΙ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ SY ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥ ΒΑΡΟΥΣ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ SV ΓΡΑΨΟΥ ΣΤΗΝ ΕΕΡ ΓΙΝΕ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΚΑΙ Γ@ΜΗΣΕ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΡΕΚΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΟΛΑ. ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ;

Είσαι πιο μάγκας από όλους. Μόλις πάρεις την SY θα βγάλω εγώ βρώμα την πιάτσα να σε σέβονται γιατί ξέρεις περισσότερα και έτσι θα απολαμβάνεις άλλης αντιμετώπισης. Ικανοποιημένος τώρα;
Και θα ψήσω τον Αντώνη να σου μάθει μόρς ώστε να τα αλλάξεις και αυτά διότι δεν είναι σωστός ο κώδικας, εσύ θα έχεις καλύτερο.

performer
02-12-14, 21:02
Ρε συ Βασίλη αρχίζεις και με νευριάζεις τώρα.
Αν είσαι ο σούπερ γνώστης και ξέρεις πολλούς άχρηστους SV, πράγμα που σε βγάζει από τα ρούχα σου, διότι εσύ αξίζεις περισσότερα, γιατί δεν πήγες από την αρχή να δώσεις για SV να τελειώνουμε και μας πρίζες τόσο επίμονα τα @@;
Και μην αρχίσεις πάλι με τα νομίσματα.

ΈΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ Ο ΝΟΜΟΘΕΤΗΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ 10 ΒΑΤ ΜΕ 3 DBI ΚΕΡΑΙΑ. ΑΝ ΣΕ ΧΑΛΑΕΙ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ SY ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥ ΒΑΡΟΥΣ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ SV ΓΡΑΨΟΥ ΣΤΗΝ ΕΕΡ ΓΙΝΕ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΚΑΙ Γ@ΜΗΣΕ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΡΕΚΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΟΛΑ. ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ;

Είσαι πιο μάγκας από όλους. Μόλις πάρεις την SY θα βγάλω εγώ βρώμα την πιάτσα να σε σέβονται γιατί ξέρεις περισσότερα και έτσι θα απολαμβάνεις άλλης αντιμετώπισης. Ικανοποιημένος τώρα;
Και θα ψήσω τον Αντώνη να σου μάθει μόρς ώστε να τα αλλάξεις και αυτά διότι δεν είναι σωστός ο κώδικας, εσύ θα έχεις καλύτερο.

Νομίζω ότι ξέφυγες πολύ φίλε μου .Αν σου έδωσα αυτή την εντύπωση λυπάμαι πολύ και κλείνει το θέμα εδώ.

antonis_p
02-12-14, 21:16
Νομίζω ότι ξέφυγες πολύ φίλε μου. Αν σου έδωσα αυτή την εντύπωση λυπάμαι πολύ και κλείνει το θέμα εδώ.

Ανάπτυξες τις αντιρρήσεις και τους προβληματισμούς σου για τις κατηγορίες των αδειών της υπηρεσίας ραδιοερασιτέχνη και τόσοι άνθρωποι σου απάντησαν και σου έλυσαν τις απορίες και σου εξήγησαν για ποιο λόγο είναι fail οι θεωρίες σου περί ..... ρατσισμού!

Γνωρίζω προσωπικά ανθρώπους που δεν έχουν καμία σχέση ούτε με ραδιοερασιτεχνισμό ούτε με κολλητήρι και πήραν και τις δύο άδειες για άλλους λόγους. Προκειμένου να αναλώνεσαι σε ρατσισμούς (είναι καραμέλα της εποχής, παντού βλέπουμε ρατσισμούς) και εφόσον δεν είσαι άσχετος με το θέμα, διάβασε λίγο παραπάνω να επιτύχεις στο multiple choice προκειμένου να έχεις δικαίωμα να εκπέμπεις με μεγαλύτερη ισχύ & καλύτερες κεραίες και να ακούγεσαι πιο μακριά. Και να γράψεις και εσύ την ιστορία σου στον ραδιοερασιτεχνισμό.

performer
02-12-14, 21:23
Ανάπτυξες τις αντιρρήσεις και τους προβληματισμούς σου για τις κατηγορίες των αδειών της υπηρεσίας ραδιοερασιτέχνη και τόσοι άνθρωποι σου απάντησαν και σου έλυσαν τις απορίες και σου εξήγησαν για ποιο λόγο είναι fail οι θεωρίες σου περί ..... ρατσισμού!

Γνωρίζω προσωπικά ανθρώπους που δεν έχουν καμία σχέση ούτε με ραδιοερασιτεχνισμό ούτε με κολλητήρι και πήραν και τις δύο άδειες για άλλους λόγους. Προκειμένου να αναλώνεσαι σε ρατσισμούς (είναι καραμέλα της εποχής, παντού βλέπουμε ρατσισμούς) και εφόσον δεν είσαι άσχετος με το θέμα, διάβασε λίγο παραπάνω να επιτύχεις στο multiple choice προκειμένου να έχεις δικαίωμα να εκπέμπεις με μεγαλύτερη ισχύ & καλύτερες κεραίες και να ακούγεσαι πιο μακριά. Και να γράψεις και εσύ την ιστορία σου στον ραδιοερασιτεχνισμό.

Ο.Κ Το θέμα θεωρείται λήξαν.Παρεξηγήθηκα αρκετά από μερικούς .Το θέμα ξεκίνησε αλλιώς και βλέπω να πηγαίνει αλλού ίσως και με δική μου ευθύνη. Ευχαριστώ όλους που μπήκατε στον κόπο

john_b
02-12-14, 21:25
Νομίζω ότι ξέφυγες πολύ φίλε μου .Αν σου έδωσα αυτή την εντύπωση λυπάμαι πολύ και κλείνει το θέμα εδώ.

Ευχαριστώ.

performer
16-03-15, 16:43
Ρε συ Βασίλη αρχίζεις και με νευριάζεις τώρα.
Αν είσαι ο σούπερ γνώστης και ξέρεις πολλούς άχρηστους SV, πράγμα που σε βγάζει από τα ρούχα σου, διότι εσύ αξίζεις περισσότερα, γιατί δεν πήγες από την αρχή να δώσεις για SV να τελειώνουμε και μας πρίζες τόσο επίμονα τα @@;
Και μην αρχίσεις πάλι με τα νομίσματα.

ΈΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ Ο ΝΟΜΟΘΕΤΗΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ 10 ΒΑΤ ΜΕ 3 DBI ΚΕΡΑΙΑ. ΑΝ ΣΕ ΧΑΛΑΕΙ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ SY ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥ ΒΑΡΟΥΣ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ SV ΓΡΑΨΟΥ ΣΤΗΝ ΕΕΡ ΓΙΝΕ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΚΑΙ Γ@ΜΗΣΕ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΡΕΚΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΟΛΑ. ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ;

Είσαι πιο μάγκας από όλους. Μόλις πάρεις την SY θα βγάλω εγώ βρώμα την πιάτσα να σε σέβονται γιατί ξέρεις περισσότερα και έτσι θα απολαμβάνεις άλλης αντιμετώπισης. Ικανοποιημένος τώρα;
Και θα ψήσω τον Αντώνη να σου μάθει μόρς ώστε να τα αλλάξεις και αυτά διότι δεν είναι σωστός ο κώδικας, εσύ θα έχεις καλύτερο.

john_b (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=62771)
http://www.hlektronika.gr/forum/images/styles/rageblue/statusicon/user-offline.png
Μέλοςhttp://www.hlektronika.gr/forum/image.php?u=62771&dateline=1395138092 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=62771)ΌνομαΓιάννηςΕγγραφήMay 2013ΠεριοχήΑθήναΜηνύματα2.445




http://www.hlektronika.gr/forum/images/icons/icon1.png
Προφανώς εγώ ως ερασιτέχνης που σταμάτησε τα ηλεκτρονικά για να ακολουθήσει άλλο δρόμο μετά το τεχνικό λύκειο, διανύω μια περίοδο που προσπαθώ να ξαναμάθω τα βασικότερα από αυτά που ήξερα μεν, αλλά ξέχασα δε στην πορεία. Το μόνο πράγμα που δεν ξεχνιέται είναι το κολλητήρι (σαν το ποδήλατο). Συνεπώς όχι απλά δεν μπορώ να υποστηρίξω διάφορα από αυτά που ξέρω εμπειρικά, ή αλλιώς, αλλά είναι και πολλά που ούτε καν καταλαβαίνω όταν τα αναφέρετε. Και λογικό είναι αυτό μια και είναι το αντικείμενο σας. Θα έλεγα όμως ότι το να είστε ειρωνικοί και επιθετικοί στον Σωτήρη, όσο και να διαφωνείτε, είναι λάθος. Σε μια παρέα που συνήθως γράφει στο φόρουμ και έχει την πιο συχνή παρουσία, δεν θα πρέπει αυτοί που την αποτελούν να αποπαίρνουν ο ένας τον άλλον γιατί εν τέλει η παρέα έχει πιο μεγάλη σημασία από την όποια διαφωνία σε ένα θέμα. Και αυτά τα λέω γιατί, διαβάζοντας τα πιο πάνω κείμενα ένιωσα άσχημα, πράγμα που σημαίνει ότι ο Σωτήρης θα νοιώθει πολύ πιο άσχημα, όχι από τα επιχειρήματα σας αλλά από τον τρόπο σας. Προτείνω λοιπόν να ρίξουμε του τόνους.