PDA

Επιστροφή στο Forum : Πήρα τα εξόδου στο χέρι;



john_b
30-11-14, 21:37
Είμαι με το Alinco στα 10 μέτρα και το έχω ρυθμίσει σε split mod μια και ο σταθμός που θέλω άκουγε 5 επάνω.
Αφού χάθηκε ο σταθμός κάποια στιγμή, κατεβαίνω στα 20 μέτρα. Ξέχασα όμως να βγάλω το split mod. Πάω στους 14.200 και πατάω για να συντονίσω το αυτόματο tuner, βλέπω με το πάτημα να με πάει 28.480 και αυτό ήταν. Η εκπομπή μου δεν ξεπερνάει πια τα 20 βάτ, όσο είναι δλδ στην low σκάλα.

Έλεγξα το τροφοδοτικό, τις συνδέσεις, τις ασφάλειες, την τροφοδοσία του tuner, τίποτε. Έβγαλα το αυτόματο tuner και έβαλα το MFJ, πάλι τα ίδια. Άλλαξα μικρόφωνο, του έκανα reset, τίποτε.


Τώρα αν έχει κολλήσει κανένα ρελέ, ή πήρα τα εξόδου στο χέρι, ακόμη δεν ξέρω τίποτε. Καμιά ιδέα;

Ακρίτας
01-12-14, 14:40
Τώρα αν έχει κολλήσει κανένα ρελέ, ή πήρα τα εξόδου στο χέρι, ακόμη δεν ξέρω τίποτε. Καμιά ιδέα;

Γιάννη, το μηχανάκι έχει προστασία για στάσιμα, υπερβολικό ρεύμα και για υπέρβαση θερμοκρασίας στον ενισχυτή εξόδου. Εγώ "παίζοντας" στα 160μ το έσκισα και δεν έπαθε τίποτα. Με την ευκαιρία, αν δεν το έχεις ήδη, κατέβασε το service manual, ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΕΙΣ ΧΕΡΙ αλλά γιατί έχει πολλές πληροφορίες που δεν έχει το user manual.

john_b
01-12-14, 15:59
Γιώργο το service manual το έχω κατεβάσει και υπάρχει εδώ και καιρό.

Πήρα σήμερα τον τεχνικό του Γιάννη (εκεί που το αγόρασα) και μου είπε ότι αφού βγάζει ισχύ, έστω και 20 βάτ, δεν πρέπει να είναι από τα εξόδου. Οπότε ίσως να έχει κολλήσει κανέναν ρελέ ή να είναι κάτι πιο απλό από θέμα κόστους πρόβλημα. Όσο έχω εγγύηση δεν του βάζω χέρι, θα του το πάω να το δει αυτός.