PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαθηκε το σημα



watt
16-12-14, 12:31
Καλημερα στην παρεα.Χτες ξαφνικα εκει που εβλεπα μια χαρα τα ψηφιακα καναλια μαυρισε η οθονη και λεει:'χωρις σημα.'Η κεραια ειναι καινουργια με ενισχυτη ιστου και διακλαδωτη για 3 τηλεορασεις.Ενω παιζανε και οι 3 μια χαρα ξαφνικα χτες χαθηκε το σημα.Τι μπορει να φταιει;Κοιταξα συνδεσεις και ειναι ολες οκ.

atolis
16-12-14, 13:32
Καλημερα στην παρεα.Χτες ξαφνικα εκει που εβλεπα μια χαρα τα ψηφιακα καναλια μαυρισε η οθονη και λεει:'χωρις σημα.'Η κεραια ειναι καινουργια με ενισχυτη ιστου και διακλαδωτη για 3 τηλεορασεις.Ενω παιζανε και οι 3 μια χαρα ξαφνικα χτες χαθηκε το σημα.Τι μπορει να φταιει;Κοιταξα συνδεσεις και ειναι ολες οκ.

ο γειτονας πιανει

GiwrgosTH
16-12-14, 13:33
Αν είσαι Χαλκίδα δεν υπάρχει πρόβλημα εκπομπής, άρα δες τον ενισχυτή σου.

watt
16-12-14, 13:41
Οι αλλοι πιανουνε,οποτε θα κοιταξω τον ενισχυτη,αν και μου φαινεται απιθανο να χαλασε τοσο συντομα

GiwrgosTH
16-12-14, 13:42
Οι αλλοι πιανουνε,οποτε θα κοιταξω τον ενισχυτη,αν και μου φαινεται απιθανο να χαλασε τοσο συντομα
Δες το τροφοδοτικό του, δες μήπως έφυγε ή βραχυκύκλωσε κάποιο καλώδιο.

watt
16-12-14, 13:53
Τροφοδοτικο δεν εχω μονο ενισχυτη ιστου και διακλαδωτη

atolis
16-12-14, 14:01
Τροφοδοτικο δεν εχω μονο ενισχυτη ιστου και διακλαδωτη

ενισχυτης ιστου χωρις τροφοδοτικο δεν γινεται...η το τροφοδοτικο σου καηκε η ο ενισχυτης ιστου.ακομα ελεγξε τα καλωδια μηπως δεν κανουν επαφη και δεν παει ρευμα στον ενισχυτή σου...

watt
16-12-14, 14:20
ενισχυτης ιστου χωρις τροφοδοτικο δεν γινεται...η το τροφοδοτικο σου καηκε η ο ενισχυτης ιστου.ακομα ελεγξε τα καλωδια μηπως δεν κανουν επαφη και δεν παει ρευμα στον ενισχυτή σου...
Γιατι δεν γινεται;

ezizu
16-12-14, 14:42
Ο ενισχυτής ιστού (το κουτί που βρίσκεται πάνω στο ιστό και συνδέεται πάνω σε αυτό η κεραία) για να λειτουργήσει χρειάζεται οπωσδήποτε τάση - ρεύμα, τα οποία του τα παρέχει το τροφοδοτικό (το κουτί που βρίσκεται συνήθως μέσα στο σπίτι και μπαίνει στην πρίζα) και πάνω στο τροφοδοτικό συνδέεται και το καλώδιο που δίνει σήμα στην TV.

GiwrgosTH
16-12-14, 14:56
Γιατι δεν γινεται;
Γιατί αν είχαμε καταφέρει να κάνουμε ενίσχυση χωρίς να καταναλώσουμε ενέργεια θα είχαμε λύσει το πρόβλημά μας :001_tt2:

watt
16-12-14, 15:04
Ο ενισχυτής ιστού (το κουτί που βρίσκεται πάνω στο ιστό και συνδέεται πάνω σε αυτό η κεραία) για να λειτουργήσει χρειάζεται οπωσδήποτε τάση - ρεύμα, τα οποία του τα παρέχει το τροφοδοτικό (το κουτί που βρίσκεται συνήθως μέσα στο σπίτι και μπαίνει στην πρίζα) και πάνω στο τροφοδοτικό συνδέεται και το καλώδιο που δίνει σήμα στην TV.
Ευχαριστω για την απαντηση Σηφη.Νομιζω βρηκα τι φταιει.Χρειαζεται οντως ταση οπως αναφερες για να λειτουργησει η κεραια.Τροφοδοτικο δεν εχω αλλα ειχα απενεργοποιησει[μαλλον κατα λαθος] απο τον αποκωδικοποιητη την ταση των 5volt που δινει στην κεραια

FILMAN
16-12-14, 16:42
Δεν χρειάζεται τάση για να λειτουργήσει η κεραία, αλλά ο ενισχυτής. Συνήθως είναι παραπάνω από 5V. Όταν τον αγόρασες πρέπει να είχε και το τροφοδοτικό του μέσα. Βάλε εκείνο να τον τροφοδοτεί.

crown
16-12-14, 18:37
Γιαννη τωρα σ εχασα τελειωs...............ο ενισχυτηs μηπωs δεν είναι ιστου τον εχειs τιποτε κατω από κεραμιδια του δινειs ρευμα και είναι ενισχυτηs γραμμηs?E.

watt
17-12-14, 16:38
Το προβλημα λυθηκε τοποθετωντας τελικα στην 1 απο τις 3 τηλεορασεις ενα τροφοδοτικο ενισχυτη κεραιας

CybEng
13-03-17, 03:22
Για να μην ανοίγω νέο νήμα αφού ο τίτλος ταιριάζει.

Εδώ και 1-2 ημέρες έχω θέμα με την λήψη του ψηφιακού διαύλου 28 της ΕΡΤ στην περιοχή της πρωτευούσης ( Υμμητός ) . Πρόκειται για την αναμετάδοση από την ΕΡΤ των δορυφορικών καναλιών ΡΙΚ, BBC, TV5, DW.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς ανάλογο θέμα ή να αρχίσω να ψάχνομαι για τοπικό πρόβλημα στην εγκατάστασή μου ή στον μηχανόβιο γείτονα ; ( Κάθε φορά που κάνει πατέντα στην ανάφλεξη της μοτοσυκλέτας, πιξελιάζει η TV αλλά ακούμε σούπερ ηχητικά στερεοφωνικά μαρσαρίσματα [emoji1] )

Kernel Panic
13-03-17, 09:19
τώρα που το κοίταξα δε έχει κάποιο θέμα, αλλά δε έχω και όργανο εδώ για να τσεκάρω σήματα, θα το δω το απόγευμα.

Kernel Panic
14-03-17, 09:15
Λοιπόν τσέκαρα και τα σήματα όλα είναι εντάξει.
Σιγουρέψου για την εγκατάσταση σου, αυτό με την ανάφλεξη της μηχανής του γείτονα δεν είναι καλό.

CybEng
14-03-17, 18:55
Ευχαριστώ για το check. Τελικά ήταν θέμα εγκατάστασης. Κάποιος πονηρίδης για αδιευκρίνιστο λόγο είχε γυρίσει την κεραία. Πάλι καλά που δεν την έκλεψε όπως μου έκλεψαν το καλοκαίρι το δορυφορικό πιάτο.

Σκέφτομαι μονώσω τον ιστό από την επιφάνεια του δώματος και τον φέρω σε δυναμικό κάποιων δεκάδων kVolt με την ανάφλεξη που θα απαλλοτριώσω από την μοτοσυκλέτα του γείτονα. Που θα πάει, θα τον πιάσω τον "ποντικό".

xristos2
14-03-17, 19:29
μπορει να ηταν ο στρατηγος ανεμος που ειπε και ενας σοφος.....