PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΙΣΤΟΥ



atolis
27-12-14, 14:17
παιδια εχω κανει το εξης τεστ.δοκιμασα ένα ενισχυτή televes,enan antron(βελγικο),έναν beam και έναν veje.oι δυο τελευταίοι ελληνικοι.
δοκιμασμένοι ολοι στην ιδια συχνοτητα.ο televes μου εβγαλε ποιοτητα σε mer 27 db.o antron 29 db.o beam 25db kai o veje 26db.
εκανε καποιος άλλος το ιδιο test σε αλλους ενισχυτες.αν ναι να κανει ένα ποστ.είναι σημαντικο να ξερουμε ποιος ενισχυτης παρουσιαζει τα καλυτερα χαρακτηριστικα...

crown
27-12-14, 16:27
Aποστολε Χρονια Πολλα.

Πρεπει να ξερειs ότι ο κάθε ενισχυτηs ειτε αυτοs είναι ιστου ειτε κεντρικοs εχει τα δικα του χαρακτηριστικα σε db εισοδου και απολαβή στην εξοδο παλι σε db.

Tωρα............λεs ότι εκανεs δοκιμεs με ολουs τουs παραπανω ενισχυτεs αλλα ολοι από αυτουs που ανεφερεs είναι ρυθμιζομενηs εισοδου και με διαφορετικη εξοδο ενδεχομενωs.

Αυτοsειναι πολύ σοβαροs λογοs διαφοραs σε signal quality και επισηs σαφωs παιζει ρολο και η ποιοτητα υλικων που χρησιμοποιουν.

Για μενα ωs επαγγελματια ξεχωριζουν οι TELEVES & IKUZI.

atolis
27-12-14, 16:38
Aποστολε Χρονια Πολλα.

Πρεπει να ξερειs ότι ο κάθε ενισχυτηs ειτε αυτοs είναι ιστου ειτε κεντρικοs εχει τα δικα του χαρακτηριστικα σε db εισοδου και απολαβή στην εξοδο παλι σε db.

Tωρα............λεs ότι εκανεs δοκιμεs με ολουs τουs παραπανω ενισχυτεs αλλα ολοι από αυτουs που ανεφερεs είναι ρυθμιζομενηs εισοδου και με διαφορετικη εξοδο ενδεχομενωs.

Αυτοsειναι πολύ σοβαροs λογοs διαφοραs σε signal quality και επισηs σαφωs παιζει ρολο και η ποιοτητα υλικων που χρησιμοποιουν.

Για μενα ωs επαγγελματια ξεχωριζουν οι TELEVES & IKUZI.
ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΟΥΛΕΥΩ.ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΕΝΑ TELEVES ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΟΝ Π.Χ ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ Ο ΑΝΤΡΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΤΙΜΗΣΩ ΑΥΤΟΝ.;

crown
27-12-14, 17:07
Το θεμα είναι καθαρα θεμα καλυτερηs προσαρμογηs τηs κεραιαs με τον ενισχυτή.
Για παράδειγμα μονη televes με ιστου ikuzi SBS202 το καλυτερο κουστουμι...σου ειπα είναι θεμα καθαρα προσαρμογηs.

her
27-12-14, 20:56
Συνήθως το mer δεν αλλάζει στην έξοδο του ενισχυτή. Δεν βελτιώνετε, ούτε χαλάει (εκτός και αν μπουκώνει).
Η μόνη περίπτωση που μπορεί το mer να αυξηθεί με έναν ενισχυτή ιστού είναι όταν η κεραία μας βγάζει πολύ χαμηλό σήμα σε db π.χ 35db. Τότε ο ενισχυτής θα αυξήσει τα db θα τα κάνει π.χ 65db οπότε θα αυξηθούν και το mer.
Αν η κεραία βγάζει π.χ 55-60db και ενισχυτή ιστού να βάλεις πάλι το ίδιο mer θα έχεις.
Όχι ότι δεν παίζει η μάρκα του ενισχυτή ρόλο. Σε ενισχυτές ιστού μόνο ikuzi χρησιμοποιώ.

jimk
27-12-14, 22:21
Εχω δοκιμασει αρκετες μαρκες ενισχυτων.τωρα τελευταια δουλευω πολύ τους μιστραλ και vesat με πολύ καλα αποτελέσματα...Σαν ποιοτητα καταστευης όμως καλυτεροι είναι οι alcad

ggr
27-12-14, 22:47
Γενικα μπορεις να βρεις διαφορετικες μαρκες, με ιδιες επιδοσεις μεταξυ τους.
Η διαφορα ειναι κυριως στην ποιοτητα κατασκευης, οπου θα φανει σε βαθος χρονου.

nikosp
28-12-14, 00:09
Συμφωνώ και εγώ για την ποιότητα κατασκευής αλλά συνήθως οι ενισχυται ιστού συνήθως παθαίνουν ατυχήματα και δέν διαρκούν πολύ αναξαρτήτως ποιότητας
Εγώ προτιμώ τους ενιχυτάς και κεραίες Fraccaro

jimk
28-12-14, 00:59
Φιλε νικο εχω δουλεψει και ενισχυτες φρακαρο,μπορω να σου πω ότι είναι (κακη) αντιγραφη της ikusi.Αλλα ρε παιδια δεν μου καθετε καλα να βλέπεις ενισχυτή alcad με θωρακιση εσωτερικα,καλα πλαστικα και να εχει δεματικο για να ''δενεται'' στον ιστο που μετα από 2 χρονια αυτό ξεραινεται και σπαει,τι να πω δηλαδή....Ασε κατι ματελ που εχουν το ιδιο ακριβως ''δεσιμο''...Παντως όπως ειπα και πιο πανω οσο περιεργο και να φαινεται προτιμω και θεωρω οτι δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα από τους ισπανικούς ενισχυτες ιστου η μιστραλ και η βεσατ..

nikosp
28-12-14, 01:11
Τι να πώ
Εδώ και πάρα πολλά χρόνια (δέν θα πω πόσα) όταν ξεκίνησα να σχολούμαι με τίς κεραίες ήμουνα στην Ιταλία και εκεί η Fraccaro ήταν μάλλον η καλλύτερη εταιρία στόν τομέα αυτό
Τα προιόντα της σωστά και πολύ καλή τεχνική υποστήρηξη και πληροφόρηση
Τωρα βέβαια δέν μιλάμε για ενισχυτές ιστού αλλά για κεντρικές εγκαταστάσεις πολυκατοικιών
Οι ενισχυται ιστού μάλλον είναι ο φτωχός συγκενής και λόγω των κλιματικών μεταβολών πάντα έχουν σύντομη ζωή
Για αυτό το λόγο και δέν υπάρχει λόγος εγώ πιστεύω να κάνουν οι εταιρίες μια επαγγελματική δουλειά στην κατασκευή τους
Αλλωστε αν δεν χαλάνε πώς το εμπόριο θα κινηθεί ?

SeAfasia
28-12-14, 11:49
Φιλε νικο εχω δουλεψει και ενισχυτες φρακαρο,μπορω να σου πω ότι είναι (κακη) αντιγραφη της ikusi.Αλλα ρε παιδια δεν μου καθετε καλα να βλέπεις ενισχυτή alcad με θωρακιση εσωτερικα,καλα πλαστικα και να εχει δεματικο για να ''δενεται'' στον ιστο που μετα από 2 χρονια αυτό ξεραινεται και σπαει,τι να πω δηλαδή....Ασε κατι ματελ που εχουν το ιδιο ακριβως ''δεσιμο''...Παντως όπως ειπα και πιο πανω οσο περιεργο και να φαινεται προτιμω και θεωρω οτι δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα από τους ισπανικούς ενισχυτες ιστου η μιστραλ και η βεσατ..

alcad....μια χαρά