PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ(MER)



atolis
09-01-15, 10:21
ΚΑΝΩ ΛΗΨΗ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΔΥΣΚΟΛΗ.ΟΙ ΛΗΨΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΡΙΑΚΕΣ .Η ΜΙΑ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ.ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΧΡΗΣΗ ΕΝΙΣΧΥΤΗ THS VESAT ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ Η ΜΙΑ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΣΤΗ TV.ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΔΥΟ ΜΟΥ ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΝ.ΣΤΗ ΚΕΡΑΙΑ ΜΕ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΕΧΩ ΕΙΚΟΝΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΩ ΣΤΗ TV.ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗ TV ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ..

betacord85
09-01-15, 10:53
καλημερα...καταρχας οταν γραφεις με κεφαλαια ειναι σαν να φωναζεις...λογικο ειναι αφου δεν κατεβαινει σωστα το σημα...συναδελφος του ετυχε τις προαλλες σαν προβλημα το καλωδιο...σε ατομικη η σε κεντρικη?

atolis
09-01-15, 13:23
ατομικη εγκατασταση.περιμενω λυσεις.

GiwrgosTH
09-01-15, 13:33
Ποιος ο ρόλος του ενισχυτή στην εγκατάσταση? Μοίρασμα σε πολλές τηλεοράσεις? Δεκάδες μέτρα καλώδιο?

giannaras13
09-01-15, 14:00
μαλλον μιλαμε για πολλα μεταρ καλωδιο..

atolis
09-01-15, 20:44
πρεπει να τροφοδοτησω 3 τηλεορασεις.στην περιοχη μου παντα χρειαζεται ο ενισχυτης.δεν υπαρχει οπτικη επαφη.το σημα κοβεται λιγο απο το βουνο.πολλες φορες κανω τη μαιμου για να βρω το σημα.

tsatasos
09-01-15, 23:56
Το ιδανικό θα ήταν να μας πεις τι κεραία/ενισχυτή/καλώδιο χρησιμοποιείς (ακριβώς μάρκα-μοντέλο), τί μετρήσεις σε dB/MER/BER έχεις κατευθείαν στην κεραία και στην TV και σε ποιες συχνότητες.

atolis
10-01-15, 21:11
Ο ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ VESAT.
τO BER ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥ.
ΤΟ MER ΕΙΝΑΙ 15db στη συχνοτητα που δεν κατεβαινει στη tv και η ισχυς ειναι 45db..
.οι τιμες αυτες ειναι πανω στη κεραια..

tsatasos
10-01-15, 21:32
Με 45dB κ 15 MER στην κεραία χρειάζεσαι οπωσδήποτε ενισχυτή ιστού χαμηλού θορύβου.

Σε αυτές τις περιπτώσεις χρησιμοποιώ τον sba 202 κ για μεγαλύτερη ενίσχυση τον sba 120 της ikusi.

Αφού δεν έχεις οπτική επαφή με το κέντρο εκπομπής, καλύτερο αποτέλεσμα θα έχεις με τριπλή κεραία.

atolis
10-01-15, 22:21
Η ΚΕΡΑΙΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΠΛΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΕΩΣ.ΑΛΛΗ ΜΑΡΚΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΜΕ ΧΑΜΗΛΟ ΘΟΡΥΒΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
10-01-15, 22:42
-Αποστόλη κάνε μια ποι λεπτομερή περιγραφή της εγκατάστασης μέτρα καλωδιου περίπου διακλαδωτές αν υπάρχουν και που έτσι θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε ...πάλι κεφαλαία γράφεις.

niksat
11-01-15, 00:39
Το MER που εχεις ειναι χαμηλο. Ρυθμισε το GAIN του ενισχητη ωστε στην εξοδο του να ανεβασεις μονο την ενισχηση του σηματος (db) χωρις να αλλοιωσεις το MER. Για να ανεβασεις το MER θα πρεπει να δοκιμασεις αλλαγη θεσεως της κεραιας και σε καθε θεση διαφορετικο υψος ( Δεν ισχυει παντα το οσο ψηλοτερα τοσο καλυτερα ιδιως οταν το φυσικο εμποδιο ειναι μεγαλο.) Σε περιπτωση που σε καποιο σημειο εχεις καλυτερο αποτελεσμα στο καναλι που εχει προβλημα ,αλλα οχι στα υπολοιπα, θα πρεπει να χρησιμοποιησεις και δευτερη κεραια και να περασεις το σημα μεσα απο φιλτρα διελευσεως και φυσικα ενισχητη 2XUHF. Τελος θα πρεπει να ελενξεις ολοκληρη την πορεια του σηματος ( Ενισχητης,Διακλαδωτης,Καλωδιο,Πριζες)μεχρι την εισοδο στις τηλεορασεις ωστε να βρεις σε ποιο σημειο αλλοιωνεται το MER. θα σου στειλω και ενα μικρο σχεδιο.

niksat
11-01-15, 01:05
στελνω και τοσχεδιο με τις δυο κεραιες και τα φιλτρα54524

atolis
11-01-15, 14:14
η κεραια τοποθετηθηκε στο καλυτερο σημειο αποδοσης.είναι τριπλη.σε κανενα άλλο σημειο δεν εχω καλυτερη ενδειξη στο πεδιομετρο από αυτή που εβαλα τη κεραια.ο ενισχυτης ελληνκος της vesat.καλωδιο περιπου 20 μετρα καινουργιο.το αποτελεσμα πισω στη tv η μια συχνοτητα να είναι σχεδόν μηδενικη..

tsatasos
11-01-15, 15:43
Η ΚΕΡΑΙΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΠΛΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΕΩΣ.ΑΛΛΗ ΜΑΡΚΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΜΕ ΧΑΜΗΛΟ ΘΟΡΥΒΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...

Αν και δεν τους έχω χρησιμοποιήσει σε παρόμοιες περιπτώσεις δες και τους Televes 561601, Triax MFA-642.

graphist83
11-01-15, 18:03
οι τριπλές κεραίες ομως ειναι κατευθυντικες, εφόσον μαζεύεις σήματα απο ανακλάσεις θα επέλεγα κατι που να ''μαζεύει'' σήματα πιο εύκολα. Έκτος εαν εχεις κάποιο βουνό ως καθρέφτη αρα η τριπλή μπορεί να δώσει αποτελέσματα καθώς εχει πολύ gain.

Τα 45dbmv τα εχεις στην προβληματική συχνότητα? Γενικα δοκίμασε να παίξεις οχι μονο την οριζόντια κατεύθυνση αλλα και με την ανύψωση. Μερικες φόρες εχει βοηθήσει και η περιστροφή στο άξονα της (pivot) αλλα αυτο το εχω δει , να το κάνουν μονο οι κεραίες της ikusi. Σε μαι παρόμοια εγκατάσταση μονο αυτο μου έδωσε το οριακό που χρειαζόμουν.

Καλο θα ητνα επίσης να το σεταρεις με πεδιομετρο με specrum. Μονο ετσι θα εχεις ακριβέστερα αποτελέσματα σε ολες τις συχνότητες.

Τελος αλλη μια λύση ειναι να βαλεις δορυφορικό πιάτο στις 3 μοιρες που κατεβάζει τα καναλια της Digea - nerit με δεκτη που δεχεται bis. Η πιο αξιόπιστη λυση.

panos_panopoulos
12-01-15, 17:18
Γεια σου Αποστόλη, είδα στην υπογραφή σου την περιοχή Παναγίτσα Τρικάλων και από περιέργεια είπα να κοιτάξω το διάγραμμα κάλυψης που δίνει η Digea χωρίς πάντα να λέει την αλήθεια αλλά ίσως και να βοηθήσει.
Το κέντρο εκπομπής Δοβρούτσι είναι εκείνο που έχει ευρεία κάλυψη στο χάρτη το δε άλλο μαζεμένο δεξιά είναι εκπομπή από το Πήλιο.
Τώρα στο χωριό σου δείχνει όσοι είναι αριστερά και στο κέντρο από το δρόμο οτι βλέπουν Δοβρουτσι, τα υπόλοιπα σπίτια από δεξιά έχουν πρόβλημα χωρίς να λέει βεβαία την αλήθεια πάντα το διάγραμμα καλύψης. ελπίζω να βοηθήσει κάπως, επίσης ήθελα να ρωτήσω μήπως η συχνότητα που βγαίνει στην τηλεόραση μεταβάλλεται κατά τη διάρκεια της μέρας και τον συνθηκών βροχή κλπ.



http://s4.postimg.org/60dvmuovx/COVERAGE.jpg

atolis
12-01-15, 17:53
παναγιωτη η εγκτασταση θα γινοταν διπλα στη φαρκαδονα.η ληψη στο συγκεριμενο σπιτι δεν μπορει να γινει απο δοβρουτσι.η ληψη γινεται απο τη βερδικουσια.σε εννα αλλο σπιτι παλι εκει στη φαρκαδονα το βραδυ εχει προβλημα.η ληψη γινεται παλι απο βερδικουσια.αν συνεχισει να εχει προβλημα θα αλλαξω τη κεραια και θα βαλω μια τριπλη..
ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σας.ι γνωμες καλο ειναι να ανταλλασονται γιατι καθε μερα μας βγαινει και μια καινουργια περιπτωση με το σημα της digea..
η ετ3 παντως βγαινει παντου...

niksat
12-01-15, 19:37
Τα φιλτρα ειναι διελευσεως καναλιου και επιλεγονται με βαση την συχνοτητα του καναλιου που κανη ληψη η κεραια . Η αγορα τους γινεται κατοπιν παραγγελιας σε μια βιοτεχνια ενισχητων κεραιας .Ενδεικτικα ειναι vesat,mistral,κ.α. σου σελνω ενα ενδεικτικο link http://www.vesat.gr/?action=products&category=18