PDA

Επιστροφή στο Forum : Ισχύς εκπομπής HF



john_b
24-01-15, 10:46
Παρατήρησα εχτές το βράδυ το εξής.
Συνήθως συντονίζω σε ΑΜ, όπου εκεί μου δείχνει το μέγιστο της ισχύος που είναι 40 βατ.
Στα 20, στα 17 και στα 15 μέτρα, συντονίζοντας στα FM και χωρίς να έχω στάσιμο η ισχύς φτάνει το μέγιστο στα 75 βάτ. Σε άλλες μπάντες μου δείχνει κανονικά 100 βάτ (και με την κάθετη και με την windom, με 2 διαφορετικές κεραίες δλδ έχω το ίδιο πρόβλημα). Αν και έχω καιρό να το τσεκάρω με FM συντονισμό, θυμάμαι ότι παντού μου έδειχνε 100 βάτ παλαιότερα.
Θέμα κεραιοσυστήματος, πρόβλημα μηχανήματος, κάτι άλλο;
Για πείτε καμιά γνώμη.

Με την πρώτη ευκαιρία θα του βάλω ένα dummy να δω τι γίνεται.

matthew
24-01-15, 15:05
Αφού δεν έχει στάσιμα όπως λες, προσωπικά θα εστίαζα στο μηχάνημα. Τα καλώδια & οι κεραίες θα εκπέμψουν ότι παραλάβουν από την έξοδο του μηχανήματος (με εξαίρεση τις όποιες απώλειες). Κάνε δοκιμές με dummy load όπως είπες. Δοκιμές με το dl κατευθείαν πάνω στην έξοδο του μηχανήματος & δοκιμές παρεμβάλλοντας τη γέφυρα στασίμων-βατόμετρο ανάμεσα στο μηχάνημα & το dl, για να δεις αν υπάρχουν αποκλίσεις ανάμεσα στο βατόμετρο του μηχανήματος & σε αυτό της γέφυρας. Τσεκάρισε & το τροφοδοτικό για τυχόν προβλήματα, πτώσεις τάσης στην έξοδο του τροφοδοτικού κλπ. :001_unsure: Δε ξέρω περισσότερα, περίμενε & τις απόψεις από έμπειρους γνώστες.

giannaras13
24-01-15, 16:10
μαλλον μηχανημα.. η κεραια παραλαμβανει την εξοδο

SV1DB
24-01-15, 19:39
Έλεγχος με Dummy Load σε όλες τις μπάντες με την γέφυρα για έλεγχο Watts εξόδου και σύγκριση με το όργανο του μηχανήματος.

Θα πρότεινα σε θέση CW , τα άλλα είδη εκπομπής άστα για μετά με το χειριστήριο πατάς και έλεγχεις. σε κάθε περιοχή αφού έχεις συντονήσει τον πομποδέκτη εκτός και εάν είναι αυτόματος...\

Καταγράφεις όλες τις μετρήσεις και συνεχίζεις για όλες τις περιοχές και είδη εκπομπής.

nikosp
24-01-15, 22:05
Παρατήρησα εχτές το βράδυ το εξής.
Συνήθως συντονίζω σε ΑΜ, όπου εκεί μου δείχνει το μέγιστο της ισχύος που είναι 40 βατ.
Στα 20, στα 17 και στα 15 μέτρα, συντονίζοντας στα FM και χωρίς να έχω στάσιμο η ισχύς φτάνει το μέγιστο στα 75 βάτ. Σε άλλες μπάντες μου δείχνει κανονικά 100 βάτ (και με την κάθετη και με την windom, με 2 διαφορετικές κεραίες δλδ έχω το ίδιο πρόβλημα). Αν και έχω καιρό να το τσεκάρω με FM συντονισμό, θυμάμαι ότι παντού μου έδειχνε 100 βάτ παλαιότερα.
Θέμα κεραιοσυστήματος, πρόβλημα μηχανήματος, κάτι άλλο;
Για πείτε καμιά γνώμη.

Με την πρώτη ευκαιρία θα του βάλω ένα dummy να δω τι γίνεται.
Εγώ θα σου έλεγα μήπως και το μηχάνημα δουλεύει σωστά και εσύ απλά δέν θυμάσαι?
Θεωρητικά στο ίδιο καιραιοσύστημα στην συχνότητα των 20-17-15 μέτρων δέν θα πρέπει να σου βγάζει την ίδια ισχύ λόγω στασίμων εάν δέν την συντονίσης σωστά

john_b
24-01-15, 23:16
Σας ευχαριστώ όλους που ασχοληθήκατε με το θέμα.
Θα βρω την ευκαιρία τις επόμενες μέρες να βάλω το ντάμμυ της μπέρντ επάνω και μια γέφυρα και θα τσεκάρω όλες τις μπάντες.
Υπάρχει περίπτωση επιλεκτικά να υπάρχει πρόβλημα από το μηχάνημα;

PS. Α και τώρα που τσέκαρα το τροφοδοτικό, στις μπάντες που βγάζει πλήρη ισχύ τραβάει 20 αμπέρ, ενώ σε αυτές που υπολείπεται τραβάει 12. Αυτό τι μας λέει;

nikosp
24-01-15, 23:28
Σας ευχαριστώ όλους που ασχοληθήκατε με το θέμα.
Θα βρω την ευκαιρία τις επόμενες μέρες να βάλω το ντάμμυ της μπέρντ επάνω και μια γέφυρα και θα τσεκάρω όλες τις μπάντες.
Υπάρχει περίπτωση επιλεκτικά να υπάρχει πρόβλημα από το μηχάνημα;

PS. Α και τώρα που τσέκαρα το τροφοδοτικό, στις μπάντες που βγάζει πλήρη ισχύ τραβάει 20 αμπέρ, ενώ σε αυτές που υπολείπεται τραβάει 12. Αυτό τι μας λέει;

Είναι εντελώς φυσιολογικό αυτό
Ανάλογα με τα watt στην έξοδο είναι και η κατανάλωση σε Ampere

jimnaf
25-01-15, 01:19
Το μηχάνημα σου είναι μια χαρά .......... ψάξε από εκεί και μετά τι πάει στραβά!!

john_b
30-01-15, 21:24
Λοιπόν, είχα παραλήψει να σας γράψω ότι το πρόβλημα το παρατήρησα μία μέρα μετά, όταν μετακινούμενος από τα 15 μέτρα που μίλαγα σε split mod, κατέβηκα στα 80 μέτρα και πήγα να συντονίσω ξεχνώντας να αφαιρέσω το split mod. Οπότε πατώντας για συντονισμό στα 80 μέτρα, με μεταφέρει αυτόματα στα 15 μέτρα και πάπαλα. Άργησα να το παρατηρήσω, αν και έχω κάψει έτσι κάτι διόδους κάνοντας το ίδιο λάθος στο παρελθόν, διότι την πρώτη φορά δεν είχα ισχύ σχεδόν καθόλου και σε όλες τις μπάντες, ενώ τώρα είχα φουλ ισχύ σε κάποιες μπάντες και μειωμένη σε κάποιες άλλες και θεώρησα ότι κάτι άλλο φταίει.

Σήμερα μου έφερε ένας συνάδελφος ένα ALINCO ίδιο με το δικό μου και μόλις το έβαλα επάνω γάζωνε. Οπότε το πήρα στην μασχάλη και το πήγα στο σέρβις.
Δεν ξέρω αν υπάρχει εξήγηση στο πρόβλημα μου. Από την στιγμή που είναι συντονισμένο σε συχνότητα των 15 μέτρων, και το αυτόματο tuner (LDG AT-100ProII) δεν προλαβαίνει να συντονίσει στα 80 μέτρα καθώς με το πάτημα το split mod με πηγαίνει αυτόματα εκεί που ήμουν συντονισμένος, δεν θα έπρεπε να γίνεται ζημιά. Εκτός αν αλλάζοντας μπάντα το tuner προσυντονίζει εκεί οπότε καθώς μεταφέρομαι αλλού έχω ψηλό στάσιμο. Του είπα στο σέρβις να κάνει δοκιμές και να το κοιτάξει αυτό το πρόβλημα. Έχει κανείς γνώση του θέματος;

matthew
30-01-15, 21:39
καθώς μεταφέρομαι αλλού έχω ψηλό στάσιμο. Όχι απλά υψηλό, αλλά full στάσιμα! Και σε συνδυασμό με αυτό
PS. Α και τώρα που τσέκαρα το τροφοδοτικό, στις μπάντες που βγάζει πλήρη ισχύ τραβάει 20 αμπέρ, ενώ σε αυτές που υπολείπεται τραβάει 12. Αυτό τι μας λέει; όπου, όπως σου είπε ο νίκος, σε αυτές που τραβάει 12 A η πλήρη ισχύ
φτάνει το μέγιστο στα 75 βάτ ενώ σε αυτές που τραβάει τα 20 στα 100 W. Οπότε έπαθε βλάβη το μηχάνημα.

SV1GRN
31-01-15, 00:41
Όποτε συντονίζουμε χρειάζεται να στέλνουμε λίγα βατ cw στο τουνερ. Υπάρχει καλώδιο να συνδέει τον π/δ σου με το τουνερ; Αν ναι τότε θα πατάς tune στον π/δ και αυτά θα γίνονται αυτόματα.
Υπάρχει και περίπτωση να μπει ένα κύκλωμα στον π/δ χωρίς να μεσολαβήσει καλώδιο εφόσον το τουνερ διακρίνει την rf και συντονίζει αυτόματα. Δες αν μπορούν να αυτοματοποιηθούν οπότε θα ασχολείσαι με τα qso και όχι τους συντονισμούς ανά συχνότητα.
Η εταιρία του τουνερ σου έχει καλώδια για της βασικές μάρκες:
http://www.ldgelectronics.com/c/252/products/19

john_b
31-01-15, 12:53
Παναγιώτη το δικό μου μηχάνημα δεν συνδέεται. Η μόνη δυνατότητα σύνδεσης ειναι με το καπλερ της αλινκο, με τίποτα άλλο. Πάντως αμφιβάλλω αν θα έπρεπε να γίνεται αυτό που περιέγραψα πιο πάνω ως ζημιά. Δεν είναι χειροκίνητο είναι αυτόματο το tuner

SV1GRN
31-01-15, 13:43
Οπότε καλώς έχεις αυτόματο συντονιστή κεραίας, οι περισσότεροι έτσι κατασκευάζονται πλέον. Δεν νομίζω ότι η βλάβη έπρεπε να γίνει από τους χειρισμούς που έκανες μακάρι να μην ξανασυμβεί.

jimnaf
02-02-15, 01:57
Ρε Γιάννη αφού το Τuner συντονίζει αυτόματα ανάλογα την συχνότητα (rf) που βλέπει γιατί να πάθει ζημιά το μηχάνημα;
Αν προσπάθησε να συντονίσει με φουλ ισχύ από ότι ξέρω το LDG έχει προστασία και θα έκοβε. (έχω το 600)
Πότε πρόλαβε και έπαθε ζημιά το ALINCO και γιατί σε άλλες μπάντες βγάζει 100w;
Μάλλον το LDG δεν τα λέει καλά και τα έπτυσσε .........:crying: Η το ALINCO είναι υπερβολικά ευαίσθητο.

john_b
02-02-15, 06:24
Δημήτρη και το αλινκο επίσης έχει προστασία και δεν δικαιολογείται τέτοια ζημιά. Μπορεί να έχει κάποια αστοχία υλικού το μηχάνημα κάπου που δεν έχουμε αντιληφθεί, του ειπα να το τσεκάρει αυτό στο service.