PDA

Επιστροφή στο Forum : Subwoofer, να 'χαμε να λέγαμε!!!



Πατέντες
29-01-15, 17:26
Εντάξει, όπως λέει και ο τίτλος είναι λίγο να 'χαμε να λέγαμε.:biggrin:
Μου πήρε αρκετές μέρες μέχρι να το τελειώσω μιας και δεν είμαι expert του είδους.
Καταρχήν, πρέπει να ευχαριστήσω όσους με βοήθησαν σε αυτό το forum.
Έχω ένα VW Touran και αποφάσισα ότι τα ηχεία του είναι.... χάλια.
Είχα μια παλιά πηγή που ήταν σαφώς καλύτερη από το μαμά Blaupunkt.
Αφού ξεκίνησα την διαδικασία ανακάλυψα ότι οι σκάτογερμανάδες δεν είχαν καλώδια για τα πίσω ηχεία.
Εν τέλη έβαλα πίσω καλώδια και έβαλα 4 ηχεία 6,5'' διαιρούμενα. Αυτά http://www.megasound.com.gr/alpine_sxe-1750s.el.aspx
Ο ήχος ήταν σαφώς καλύτερος από πριν, πιο γεμάτος και πιο καθαρός.
Μετά όμως από κάποιες μέρες άρχισε να με τρώει ο εγκέφαλος...... είχα δυο παλιά ηχεία και ένα παλιό στέρεο, μήπως θα μπορούσα να τα χρησιμοποιήσω;
Ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρήκα κάποιους να έχουνε βγάλει rca από το ίδιο Blaupunkt και σκέφτηκα ότι αφού βγαίνει θα μπορεί και να μπει!!!
Για να μην σας κουράζω άλλο, πήρα δυο από τα τέσσερα rca από την καινούρια πηγή και τα σύνδεσα επάνω στο TDA7566.
Έβαλα επίσης σε κάθε γραμμή από μια αντίσταση 1 Kohm σε σειρά και ένα πυκνωτή 220 nF παράλληλα για να μην παίζει συχνότητες άνω των 800 HZ.
Το μόνο που δεν φαίνεται στις φωτογραφίες είναι το χώρισμα που έβαλα μέσα στο κουτί για να απομονώσω το κάθε ηχείο σε δικό του κουτί.
Το χώρισμα το έβαλα επειδή το ένα ηχείο ακύρωνε τις χαμηλές του άλλου και έπαιζε μόνο πρίμα.
Πάντως, πλάκα πλάκα αναγκάστηκα να χαμηλώσω τα μπάσα από την πηγή.:biggrin:
Εντάξει θέλει λίγο περιποίηση το κουτί!!!!!!!!!
548405484154842548435484454845