PDA

Επιστροφή στο Forum : Windom antenna 80-10 m.



sv1jbf
05-02-15, 06:12
Καλησπερα στη παρεα παρηγγειλα απο Γερμανια απο την WiMo την εν λογο κεραια συνολικου μηκους 42 μετρων εως 1 KW ισχυ με balun 6:1. Η κεραια παιζει δυνατα θα ελεγα απο 80 εως 10 μετρα. Ειναι τοποθετημενη σε σχημα inverted v ευθεια το ενα σκελος με το αλλο τουλαχιστον 10 μετρα υψος πανω απο την γη. Ενα θεμα που με απασχολει ειναι οτι στα 40 μετρα εχω RF. Το ιδιο θεμα ειχα με το μονοπολο που ειχα μηκους 25+ μετρων, οπου κ αγορασα ενα rf choke της MFJ ΤΟ 915 και μολις το τοποθετησα στο balun απο κατω μου εκοψε εντελως την RF ομως επεσε κατα πολυ τα db μου σε εκπομπη κ ληψη. Φοβαμαι να τοποθετησω το RF choke στο διπολο μηπως μου κοψει τα πολυ καλα σηματα που εχω τωρα. Οταν μιλω στα 40 μετρα ομως το δακτυλο ηλεκτριζεται πολλες φορες απο την RF και φοβαμαι μην καψω το αγαπημενο μου 870 kenwood. Οι επαφες μου ειδικα στα 10 μετρα ειναι εως και υπερατλαντικες με Αμερικη Βραζιλια κτλ. Η κεραια τα σπαει κ νιωθω δικαιωμενος που την πληρωσα τοσα ρηματα κ επιτελους βρηκα την λυση που αναζητουσα. Δειτε στο logbook μου στο qrz.com. Αυτα απο εμενα οποιος εχει καποια γνωμη σχετικα με την RF ας βοηθησει ευχαριστω εκ των προτερων.
sv1jbf 73 de.

john_b
05-02-15, 09:59
Γιώργο καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Έχω την ίδια κεραία (για λιγότερα W όμως) στημένη ως ασύμμετρο δίπολο χαμηλού ύψους (8 μέτρα το ένα άκρο και 6 το άλλο από το έδαφος) και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.
Την χρησιμοποιώ μόνο στα 80 και στα 40 μέτρα για να καλύψω τοπικά την επικοινωνία μου, αλλά μιλάω επίσης μια χαρά με Ευρώπη και πιο μακριά. Από τα 20 μέτρα και μετά χρησιμοποιώ μόνο την κάθετη.
Γίνε λίγο πιο αναλυτικός στο τι εννοείς όταν λες: "στα 40 μετρα εχω RF" και όταν λες: "στα 40 μετρα ομως το δακτυλο ηλεκτριζεται πολλες φορες απο την RF".
Το μηχάνημα σου το έχεις γειώσει;
Τον ιστό της κεραίας σου τον έχεις γειώσει;

sv1jbf
05-02-15, 20:40
Καλησπερα Γιαννη τα λεγαμε σε πμ για την κεραια κ σε ακουσα κ την αγορασα. Οταν μιλω στα 40 μετρα 7.160 πχ εχω RF στην μπαντα αυτη κ καποιες φορες η RF εχει ως αποτελεσμα να περναει σαν στατικος ηλεκτρισμος στο μικροφωνο χειρος στο γαντζο που ειναι μεταλλικο και να χτυπαει σπινθηρας το χερι. Αυτο ειναι η RF. Η κεραι ακαλυπτει ανετα κ εκτος Ευρωπης ειναι γενικα μια αριστη κεραια 80-10m.

john_b
05-02-15, 20:59
Τις γειώσεις που σε ρώτησα πιο πάνω τις έχεις βάλει;
Σου επηρεάζει τηλεοράσεις , υπολογιστές, κ.λπ. αυτό που περιγράφεις;

Ρίξε και μια ματιά εδώ:
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=66468

SV1GRN
05-02-15, 23:16
Καλώς ήλθες. Κατ'αρχήν πόσα στάσιμα έχει η κεραία στα 40μ. και στις άλλες μπάντες;
Βάλε προσωρινά το rf τσοκ για να δεις αν θα σταματήσουν τα προβλήματα, πειραματισμός είναι το χόμπι μας.
Βλέπω οι οδηγίες λένε να είναι κοντά στον π/δ οπότε δεν είναι κόπος. Πολλά db διαφορά στην απόδοση δεν δείχνουν καλή λειτουργία του τσοκ. Δεν το ξέρω αυτό της mfj, χρησιμοποιώ τσοκ κοντά στην κεραία τυλίγοντας το καλώδιο της καθέτου όπως περιγράφουν τα βιβλία πχ antenna book. Σε κάθε περίπτωση καλύτερα να σταματάς την rf πριν μπει στο σπίτι θα έλεγα.

sv1jbf
06-02-15, 18:06
Τις γειώσεις που σε ρώτησα πιο πάνω τις έχεις βάλει;
Σου επηρεάζει τηλεοράσεις , υπολογιστές, κ.λπ. αυτό που περιγράφεις;

Ρίξε και μια ματιά εδώ:
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=66468
Τις γειωσεις τις εχω βαλει στο σωληνα του καλοριφερ τον χαλκινο προς το πατωμα. Εχω πιασει ξεχωριστα βραχεα, v/u, τροφοδοτικο και καταληγουν κατω στο σωληνα. Η RF ακουγεται στα ηχεια του υπολογιστη κσι οτσν τσ κλεινω ακουγεται πιο λιγο,την ωρα που παιρνω μικροφωνο στα 40 μετρα (7.000 MHz περιπου).

sv1jbf
06-02-15, 18:15
Καλώς ήλθες. Κατ'αρχήν πόσα στάσιμα έχει η κεραία στα 40μ. και στις άλλες μπάντες;
Βάλε προσωρινά το rf τσοκ για να δεις αν θα σταματήσουν τα προβλήματα, πειραματισμός είναι το χόμπι μας.
Βλέπω οι οδηγίες λένε να είναι κοντά στον π/δ οπότε δεν είναι κόπος. Πολλά db διαφορά στην απόδοση δεν δείχνουν καλή λειτουργία του τσοκ. Δεν το ξέρω αυτό της mfj, χρησιμοποιώ τσοκ κοντά στην κεραία τυλίγοντας το καλώδιο της καθέτου όπως περιγράφουν τα βιβλία πχ antenna book. Σε κάθε περίπτωση καλύτερα να σταματάς την rf πριν μπει στο σπίτι θα έλεγα.
Στασιμα δεν εχω πουθενα απο τα 80 εως 10 μετρα (εκτος απο λιγα στα 40 μετρα οπου εξαλοιφονται καθως συντονιζω με το Antenna Tuner που εχω ενσωματωμενο στο 870 που εκπεμπω). Τωρα αν θες να ανοιξω στα 40 μετρα οπου υπαρχει το προβλημα να πατησω με χαμηλη ισχυ χωρις να εχω συντονισει και να σου δωσω ενα ρεπορτο πολυ ευχαριστως. Οταν συντονιζω πριν παρω μικροφωνο, στους 7.150 περιπου και μιλαω βλεπω οτι εχει την ταση τα στασιμα να πανε 1:1 - 1:2 ενω στις υπολοιπες μπαντες με το που συντονισω ειμαι οκ, και δεν χρειαζεται να συντονισω καθολου για δευτερη φορα. Οποτε αν πουμε οτι στα 40 μετρα εχει ενα ιχνος και μια ταση να θελει να σηκωσει ενα ασημαντο στασιμο ειναι μοναχα σε αυτην την μπαντα κ μονο που μου παρουσιαζει την RF. Το rf choke εκανα μια αποπειρα να το συνδεσω λιγο πριν την εισοδο στο μηχανημα αλλα το προβλημα παρεμεινε και τα σηματα επεσαν. Διαβασα ενα τυπο που λεει σχετικα για την windom σε πιο σημειο πρεπει να τοποθετηθει το rf choke αφου υπολογισουμε την κατωτερη συχνοτητα εκπομπης της κεραιας. Με βαση την χαμηλοτερη συχνοτητα που εκπεμπει τα 80 μετρα, κ συμφωνα με τον τυπο αυτο το rf choke πρεπει να τοποθετηθει απο το balun 6:1 που ξεκιναει η καθοδος στα 6.7 μετρα προς τα κατω. Αν το κανω αυτο ομως και πεσουν τυραγικα τα σηματα προς τα κατω θα πρεπει να αλλαξω καθοδο και να καταργησω το rf choke, καθως στο σημειο αυτο θα κοπει το καλωδιο κ θα μπουν κονεκτορες για να βιδωθει το rf choke. Οποτε αν αποτυχω σε αυτο αλλαζω καθοδο. Σκεφτομαι ομως οτι η rf ειναι ψιλο ασημαντη καποιες φορες, και σποραδικα κανει ενα ηλεκτρισμο στο δακτυλο μου ( πολυ σπανια). Οποτε λεω να το αφησω ως εχει μιας κ βλεπω μεγαλα σηματα και οι εκπομπες μου χτυπανε USA.

SV1GRN
06-02-15, 19:59
Καλησπέρα, όταν λέμε στάσιμα εννοώ χωρίς χρήση τουνερ. Δηλαδή, εκπέμποντας με 5W τι στάσιμα έχει στα 40Μ; Καλό θα είναι να κάνεις έναν τέτοιο κατάλογο στασίμων / συχνότητα για να παρακολουθείς την κατάσταση και της αλλαγές της κεραίας.
Στην υποθετική κατάσταση που θα το έβαζες κάτω από το μπαλούν γιατί να κοπεί η κάθοδος; Είναι κάθοδος σου μάλλον είναι μονοκόμματη και δεν ενώνεται με κονέκτορα στο μπαλούν φαίνεται.
Το MFj υποψιάζομαι έχει πρόβλημα και θα έλεγα να το δείξεις σε κάποιον συνάδελφο που μπορεί να το ελέγξει. Η εταιρία αυτή δεν φημίζεται και για τον καλύτερο ποιοτικό έλεγχο των προιόντων της hihi βάση σχολίων στο internet.
Θα έλεγα να κατασκευάσεις ένα rf choke διαβάζοντας κάποιο βιβλίο ή ψάχνοντας το διαδίκτυο από σκέτο καλώδιο τυλίγοντας το σε ένα συνθετικό νεροσωλήνα. Έτσι έχω κάνει και εγώ στη βάση της κεραίας μου (όταν μάλιστα είχα κάθετη χρησιμοποιούσα 2 rf choke ένα στη βάση της και ένα στον τοίχο πριν μπει στο σπίτι).
Για να δεις πως γίνεται δες πχ την παρακάτω φωτογραφία:
http://www.k3dav.com/rfchokecoil.htm
Βασίσθηκα στο antenna book της ARRL για το rf choke όχι στο διαδίκτυο, επίσης για τέτοια πράγματα μπορείς να ρωτάς εδώ υπάρχουν πολλοί ηλεκτρονικοί που θα βοηθήσουν πρόθυμα. Ο κ. Κωσταντίνος SV1DB πχ έχει γράψει σχετικά στο 59report και αν δει το θέμα εδώ φαντάζομαι θα σου δώσει περισσότερες λεπτομέρειες. Σε κάθε περίπτωση η rf όταν μπαίνει στο shack θεωρείται καταράμενη hihi. Κράτα την με κάθε θυσία έξω.
Κάποτε που έβαλα προσωρινά γείωση στο καλοριφέρ μου πέταγε η rf το ρούτερ, το καλοριφέρ είναι ημίμετρο - λύση ανάγκης και δεν γνωρίζουμε συνήθως αν κάποιο σύστημα σωληνώσεων καλοριφέρ φθάνει στη γη.

sv1jbf
13-02-15, 13:48
Καλημερα και παλι υπαρχει καποι προταση για το που πρεπει να τοποθετηθει το rf choke εκτος απο τον τυπο που προανεφερα παραπανω; Πρεπει να απομονωσω την ΡΦ γιατι εχω θεματακι αλλα δεν θελω σε καμμια περιπτωση να παθω οτι επαθα με το μονοπολο δλδ να κοψει σηματα κ να ακουω χαμηλα παλι.

SV1GRN
13-02-15, 22:24
Νομίζω απάντησα ήδη. Εάν κάποιο εξάρτημα δημιουργεί παραπάνω εξασθένηση από της προδιαγραφές του πάει... για ανακύκλωση.

sv1jbf
17-02-15, 16:59
Καλησπερα και παλι. Τοποθετησα το rf choke στα 6.7 μετρα οπως ειχα πει πιο πριν και δουλευει τελεια. Η rf εξαφανιστηκε, και ενα ανεπαισθητο στα ηχεια του υπολογιστη διχως παραπερα προβληματα εχω ομως με την τοποθετηση καποιων φεριτων στο καλωδιο των ηχειων ειμαι βεβαιος θα σταματησει κ αυτο. Το καψιμο στπ χερι απο rf ειναι πλεον παρελθον. Πριν την τοποθετηση του τσοκ για να βεβαιωθω οτι δουλευει σωστα επιασα με το πολυμετρο κ ειδα το εσωτερικο απο το ενα ακρο στο αλλο κ το εξωτερικο επισης αν βραχυκυκλωνει και ολα ηταν οκ. Ετσι προχωρησα στη τοποθετηση κ πλεον (περαν του υψηλου θορυβου που ουτος η αλλος ειχα) ειναι ολα αριστα!

SV1GRN
18-02-15, 12:03
Αφού δουλεύει όλα καλά 73.

sv1jbf
20-02-15, 19:27
Ναι ολα καλα κ πλεον μπορω να χαρω το ακριβο μου 870 73!!!!!!