PDA

Επιστροφή στο Forum : pmr



finos
27-02-15, 19:51
για σας
μπορω να παρω καπιουσ ασυρματους pmr (apo lidl) να τους χειρουργισω καινα επεκτινω και την κερεα τουσ αρα και την ακτηνα δρασης τους ?
h idea apo edv https://www.youtube.com/watch?v=GAlyTXZGWeM

radiofonias
27-02-15, 20:59
Ναι μπορείς να το κάνεις αντικαθιστώντας την κεραία με άλλη, δες στο e-bay θα βρείς πολλές με 5-7 ευρώ. Θα έχεις σημαντική βελτίωση.
Βάλε αυτο : Nagoya NA-771 SMA-F Radio Antenna For Baofeng UV-5R UV-3 KG-UVD1 KGUVD1P
Όμως θα μου επιτρέψεις να σου αναφέρω οτι μιας και ρωτάς κάτι τόσο απλό δεν έχεις απαραίτητη εμπειρία οπότε ψάξε για λίγη βοήθεια απο κάποιον που έχει γνώση.

michaelcom
27-02-15, 21:00
καταρχην χωρις να ειμαι 100% σιγουρος αυτο ειναι παρανομο μια και μαλλον η απολαβη της κεραιας πρεπει να ειναι συγκεκριμενη.

Αλλα οτι γινεται γινεται σιγουρα.

performer
27-02-15, 21:09
Ναι μπορείς να το κάνεις αντικαθιστώντας την κεραία με άλλη, δες στο e-bay θα βρείς πολλές με 5-7 ευρώ. Θα έχεις σημαντική βελτίωση.
Βάλε αυτο : Nagoya NA-771 SMA-F Radio Antenna For Baofeng UV-5R UV-3 KG-UVD1 KGUVD1P
Όμως θα μου επιτρέψεις να σου αναφέρω οτι μιας και ρωτάς κάτι τόσο απλό δεν έχεις απαραίτητη εμπειρία οπότε ψάξε για λίγη βοήθεια απο κάποιον που έχει γνώση.

Νομίζω φίλε μου ότι κάνεις λάθος. Οι PMR προορίζονται για συγκεκριμένη χρήση γιαυτό και δεν απαιτείται άδεια .Εάν τώρα κάνεις τροποποιήσεις για να επεκτείνεις την εμβέλειά τους τότε εμπίπτεις σε απαγορευτικές διατάξεις. Οι κεραίες των PMR εάν έχεις προσέξει δεν είναι βιδωτές αλλά σταθερές γιαυτό τον λόγο.

finos
27-02-15, 23:04
αν παρω τον Baofeng UV-5Rθα σηντονιζετε στα πμρ καναλια

geob
27-02-15, 23:13
Κύριε διαχειριστή στειλτου την αστυνομία τον Πιάσαμε!!
Νίκο κάνε ότι θες μωρέ σιγά το παράπτωμα. Uhf είναι , πόσο μακριά να πάει και ποιόν να ενοχλήσει? Ξέρω πολλές περιπτώσεις και σε vhf που βάζουν κεραίες πολλαπλής απολαβής απο το αρχικό για να πιάνουν μακρύτερα... Απο δημόσιες και ιδιωτικές εταιρείες οπότε Προχώρα και αν παίξει έπαιξε.

matthew
27-02-15, 23:13
Ναι, μπορεί να δουλέψει στα κανάλια των pmr, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Αν θες να παίξεις μόνο με pmr, τότε πάρε ένα απλό pmr του εμπορίου. Αν θες να ασχοληθείς σοβαρά με ασυρμάτους, τότε πρέπει να βγάλεις άδεια ρ/ε, γιατί το baofeng χρειάζεται άδεια.

lepouras
27-02-15, 23:23
αχ αρχίσαμε. βρε Γιώργο και ληστεία μπορεί να πάει να κάνει.αυτό τη σημαίνει ότι θα του πούμε εδώ δημόσια τράβα μωρέ και κλέψε και αν σε πιάσουν σε πιάσανε? αν δεν έχει άδει Ρ.Ε τότε είναι παράνομος και διώκεται. και με εξωτερική κεραία πολύ εύκολα του τράβα ο κάθε κεραιοφοβικός μια καταγγελία και τράβα μετά εσύ να του πεις σόρυ ρε φιλαράκι τη να κάνουμε σε πιάσανε. εδώ εμείς με άδεια και παρόλα αυτά μας τρέχουν. αν θέλει να παίξει νόμιμα το παλικάρι και να έχει και κέφι ας παίξει με τον τρόπο που έχουν ξαναγράψει εδώ και να μιλά και με όλη την Γη. με το pmrάκι του

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=63811&page=6

SV1JRT
27-02-15, 23:27
αν παρω τον Baofeng UV-5R

θα σηντονιζετε στα πμρ καναλια

1) Για να χρησημοποιήσεις ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ραδιοερασιτεχνικό μηχάνημα, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΔΕΙΑ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ από το υπουργείο συγκοινωνιών.

2) Ακόμη και άδεια ραδιοερασιτέχνη να έχεις ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ να εκπέμπεις στην μπάντα των PMR με μηχάνημα που δεν έχει τις προδιαγραφές του PMR.

Υπάρχει τσουχτερό πρόστιμο και για τις δύο περιπτώσεις !!

.

SV1JRT
27-02-15, 23:31
Κύριε διαχειριστή στειλτου την αστυνομία τον Πιάσαμε!!
Νίκο κάνε ότι θες μωρέ σιγά το παράπτωμα. Uhf είναι , πόσο μακριά να πάει και ποιόν να ενοχλήσει? Ξέρω πολλές περιπτώσεις και σε vhf που βάζουν κεραίες πολλαπλής απολαβής απο το αρχικό για να πιάνουν μακρύτερα... Απο δημόσιες και ιδιωτικές εταιρείες οπότε Προχώρα και αν παίξει έπαιξε.

ΦΙΛΕ ΕΙΣΑΙ ΣΟΒΑΡΟΣ ??
ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ "ΗΘΙΚΟΣ ΑΥΤΟΥΡΓΟΣ ΣΕ ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΠΡΑΞΗ" ??
Μήπως να το γκουγκλάρεις, για να δεις πόσα χρονάκια "θα φας", αν πιάσουνε τον Φίνο να παρανομεί και πει "Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ" ??

.

geob
27-02-15, 23:59
Ωπα μη τρελαθουμε κιόλας ο καθένας είναι υπεύθυνος για οτι κανει, και γενικότερα οτι πειραζεις απαγορεύεται, και αν το προχωρήσουμε λίγο κατασκευες που υπαρχουν σε διαφορα φόρουμ όπως και εδω δε εχουν σχεδια για κατασκευες πομπών μεγάλης ισχύος για fm, am κλπ αυτά είναι νόμιμα? Ρώτησε απλα αν κάνει κάτι αν θα δουλέψει και γυρνατε όλοι και λέτε "μη απαγορεύεται" δε παροτρύνει κανείς κανένα.. Ουτε ρώτησε να το κάνω? Η όχι.

SV1JRT
28-02-15, 00:21
1) Ωπα μη τρελαθουμε κιόλας ο καθένας είναι υπεύθυνος για οτι κανει, και γενικότερα οτι πειραζεις απαγορεύεται, και αν το προχωρήσουμε λίγο 2) κατασκευες που υπαρχουν σε διαφορα φόρουμ όπως και εδω δε εχουν σχεδια για κατασκευες πομπών μεγάλης ισχύος για fm, am κλπ αυτά είναι νόμιμα?

1) ΝΟΜΙΖΕΙΣ.... Για ρώτα κανένα δικηγόρο να σου πει... Αν πεις σε έναν ηλίθιο "Βάλε το δάχτυλο σου στην πρίζα" και αυτός το βάλει στ' αλήθεια, σε χώνουν στην στενή πριν να το καταλάβεις !!!

2) ΝΑΙ. ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΕΙΣ ΠΟΜΠΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΠΕΜΠΕΙΣ σε ραδιοερασιτεχνική συχνότητα ΑΝ έχεις άδεια ραδιοερασιτέχνη.
Η κατασκευή ενός πομπού ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΗ, οπως ΝΟΜΙΜΗ ειναι και η ΑΓΟΡΑ ΑΣΥΡΜΑΤΟΥ χωρίς άδεια. Παράνομη είναι η ΧΡΗΣΗ του μηχανήματος χωρίς σχετική άδεια.

Για τα παραπάνω λοιπόν, --- ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ---

.

finos
28-02-15, 11:26
με κοψατε τα φτερα

SV1GRN
28-02-15, 12:05
Κανένα φτερό δεν σου κόψανε. Αν θέλεις pmr λειτούργησε το σύμφωνα με τις προδιαγραφές και το νομικό του πλαίσιο. Αν θες μεγαλύτερες αποστάσεις υπάρχει και το cb με ένα απλό παράβολο. Το cb είναι παραμελημένο στη χώρα μας αλλά πρόσφατα γίνονται κινήσεις για τον εκσυγχρονισμό της νομοθεσίας. Ακόμη μπορείς να πας και για άδεια ραδιοερασιτέχνη.
Όλα είναι στη διάθεση του κάθε ενδιαφερομένου με προυπόθεση να ακολουθεί τις νόμιμες διαδικασίες και να φροντίζει να έχει τις αντίστοιχες γνώσεις που απαιτούνται. Όπως κάνουν εκατομμύρια άνθρωποι στον κόσμο.

picdev
28-02-15, 13:10
πρώτα από όλα δεν ξέρεις τι θέλεις να κάνει ο καθένας, μπορεί να θέλει να μιλήσει μπορεί και όχι απλά να ακούει.
Εμένα ένα φιλαράκι χωρίς να έχει καμία άδεια, έχει διάφορα μηχανήματα και ένα απο αυτά είναι ένα κινέζικο uhf που πιάνει τα πάντα,
μια περίοδο ακούγαμε την αστυνομία, έτσι για πλάκα , χωρίς φυσικά να ενοχλούμε.
Αν ακούω και δεν ενοχλώ δεν πρόκειται να με πιάσει κανείς, αν μπαίνω στη συχνότητα και κάνω μλκς είναι δικό μου θέμα και θα φταίω εγώ.
Οπότε τι το κάνει ο καθένας είναι δικό του θέμα και αυτός έχει την ευθύνη . Αν έχω μαχαίρι και σκοτώσω ή μαγειρέψω είναι ακριβώς το ίδιο.
Αν φίλε μου δεν προκαλείς προβλήματα δεν θα έχεις πρόβλημα , οπότε αν ξέρεις τι κάνεις προχώρα.
Απο εκεί και πέρα νομίζω ότι κανένας δεν ξεκίνησε με άδεια , όλοι πρώτα το κάνατε παράνομα και αφού είδατε ότι σας αρέσει το χόμπι βγάλατε και άδειες και όλα τα τυπικά.
Απλά βλέπω πολύ αστυνομία στο φόρουμ και δημιουργείται κακή εντύπωση , τα ίδια έγιναν και στο θέμα με το τηλεκατευθυνόμενο αεροπλάνο ,
έγιναν και συστάσεις ότι απαγορεύεται να τραβάει απο ψηλά με κάμερα :lool: και να κάνει παρακολουθήσεις .
Απλά έλεος , στη τελική να κλείσει το φόρουμ, γιατί βλέπω ότι το 70% με αυτά που ασχολούμαστε έχουν να κάνουν με νόμους και μπορεί να είμαστε παράνομοι, επειδή κάνουμε το χομπι μας.

Σε αντίθετη περίπτωση στη γειτονιά μου , κάποιος για χρόνια εκπέμπει τσοντοκάναλα , όλα αυτά τα χρόνια μία φορά τον έπιασαν!
και εδώ στη γειτονιά έχει στήσει το λινκ, εκπέμπει απο τα γνωστά σημεία στα πάρκα κεραιών με κοντέινερ.
Θέλετε να δώσω στοιχεία να πάτε να τον συνετίσετε , που βγάζει χρήμα απο τη παρανομία.
Γιατί το παιδί που πετάει το τηλεκατευθηνόμενο και θέλει να πάει 500 μέτρα πιο μακρυά το χόμπι του κάνει , χωρίς να ενοχλεί κανέναν και μάλιστα ρώτησε αν δημιουργεί πρόβλημα.

Μπορεί ο φίλος μας να αλλάξει τη κεραία μετά να κάνει κάτι παραπάνω και στο τέλος να δει ότι του αρέσει και να ασχωληθεί σοβαρά με το χόμπι του ρ/δ. Οπότε το να αποθαρίνουμε νέους να ασχωληθούν με το οποιοδήποτε άθλημα-χόμπι το θεωρώ κακό!
Ειδικά στη συγκεκριμένη περίπτωση που δεν πρόκειται να ενοχλήσει κανέναν με την αλλαγή της κεραίας!

SV1JRT
28-02-15, 14:54
Βρέ Ακη, τί λές τώρα ??
1) ΔΕΝ εξετάζουμε αν ο νόμος είναι σωστός ή λάθος. Εφόσον είναι ΝΟΜΟΣ, έχεις ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να τον τηρήσεις ακόμα και αν δεν σου αρέσει....
2) Δεν μας ενδιαφέρει αν παρανομεί ο γείτονας ή ο περαστικός στον δρόμο. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ και δική του η ευθύνη!!

ΑΛΛΑ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΠΡΟΒΕΙ ΣΕ ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΠΡΑΞΗ και μάλιστα ΔΗΜΟΣΙΑ μέσα από ένα φόρουμ.

Και ΝΑΙ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΙΑ. Το κουζινομάχαιρο είναι εργαλείο στην κουζίνα, ΑΛΛΑ αν σε πιάσει η αστυνομία να κυκλοφορείς με αυτό το κουζινομάχαιρο στον δρόμο, θα σε πάνε στην στενή με την κατηγορία της κατοχής ΟΠΛΟΥ !!

.

john_b
28-02-15, 15:03
Σώτο το δικό μου το Fallkniven F1 επιτρέπεται;

SV1JRT
28-02-15, 15:15
Σώτο το δικό μου το Fallkniven F1 επιτρέπεται;

αχαχαχαχα.... Σε τρώει και εσένα ο ω σου !!!!

:001_tt2: :001_tt2: ....


Πάντως ....Το δικό μου είναι μεγαλύτερο !!!
35 εκατοστά λάμα ...βοήθεια μας !!!

.

matthew
28-02-15, 15:24
πρώτα από όλα δεν ξέρεις τι θέλεις να κάνει ο καθένας, μπορεί να θέλει να μιλήσει μπορεί και όχι απλά να ακούει.
Εμένα ένα φιλαράκι χωρίς να έχει καμία άδεια, έχει διάφορα μηχανήματα και ένα απο αυτά είναι ένα κινέζικο uhf που πιάνει τα πάντα,
μια περίοδο ακούγαμε την αστυνομία, έτσι για πλάκα , χωρίς φυσικά να ενοχλούμε.
Αν ακούω και δεν ενοχλώ δεν πρόκειται να με πιάσει κανείς, αν μπαίνω στη συχνότητα και κάνω μλκς είναι δικό μου θέμα και θα φταίω εγώ.
Οπότε τι το κάνει ο καθένας είναι δικό του θέμα και αυτός έχει την ευθύνη . Αν έχω μαχαίρι και σκοτώσω ή μαγειρέψω είναι ακριβώς το ίδιο.
Αν φίλε μου δεν προκαλείς προβλήματα δεν θα έχεις πρόβλημα , οπότε αν ξέρεις τι κάνεις προχώρα.
Απο εκεί και πέρα νομίζω ότι κανένας δεν ξεκίνησε με άδεια , όλοι πρώτα το κάνατε παράνομα και αφού είδατε ότι σας αρέσει το χόμπι βγάλατε και άδειες και όλα τα τυπικά.
Απλά βλέπω πολύ αστυνομία στο φόρουμ και δημιουργείται κακή εντύπωση , τα ίδια έγιναν και στο θέμα με το τηλεκατευθυνόμενο αεροπλάνο ,
έγιναν και συστάσεις ότι απαγορεύεται να τραβάει απο ψηλά με κάμερα :lool: και να κάνει παρακολουθήσεις .
Απλά έλεος , στη τελική να κλείσει το φόρουμ, γιατί βλέπω ότι το 70% με αυτά που ασχολούμαστε έχουν να κάνουν με νόμους και μπορεί να είμαστε παράνομοι, επειδή κάνουμε το χομπι μας.

Σε αντίθετη περίπτωση στη γειτονιά μου , κάποιος για χρόνια εκπέμπει τσοντοκάναλα , όλα αυτά τα χρόνια μία φορά τον έπιασαν!
και εδώ στη γειτονιά έχει στήσει το λινκ, εκπέμπει απο τα γνωστά σημεία στα πάρκα κεραιών με κοντέινερ.
Θέλετε να δώσω στοιχεία να πάτε να τον συνετίσετε , που βγάζει χρήμα απο τη παρανομία.
Γιατί το παιδί που πετάει το τηλεκατευθηνόμενο και θέλει να πάει 500 μέτρα πιο μακρυά το χόμπι του κάνει , χωρίς να ενοχλεί κανέναν και μάλιστα ρώτησε αν δημιουργεί πρόβλημα.

Μπορεί ο φίλος μας να αλλάξει τη κεραία μετά να κάνει κάτι παραπάνω και στο τέλος να δει ότι του αρέσει και να ασχωληθεί σοβαρά με το χόμπι του ρ/δ. Οπότε το να αποθαρίνουμε νέους να ασχωληθούν με το οποιοδήποτε άθλημα-χόμπι το θεωρώ κακό!
Ειδικά στη συγκεκριμένη περίπτωση που δεν πρόκειται να ενοχλήσει κανέναν με την αλλαγή της κεραίας!

Εγώ πάντως δεν ξεκίνησα παράνομα. Πρώτα έβγαλα την άδεια & μετά από 2 μήνες πήρα τον πρώτο μου ασύρματο, ένα φορητό wouxun. :001_cool: Με τη λογική ότι έχω ασύρματο χωρίς άδεια αλλά δεν εκπέμπω πουθενά, δεν σώζεται κάποιος αν γίνει η στραβή. Μια καταγγελία φτάνει για να μπλέξει κάποιος μετά. & αν ήταν έτσι τότε θα μπορούσαν όλοι χωρίς άδεια να πάρουν φορητούς ασυρμάτους & να εκπέμπουν στα κανάλια των pmr μόνο, αλλά όπως έχουμε πει αν τύχει κάτι θα τρέχουν & δεν θα φτάνουν! Για το αεροπλανάκι απλά ρώτησε ο φίλος για τυχόν παρεμβολές, από εκεί & πέρα το θέμα ήταν άσχετο με την κατηγορία εδώ & γι' αυτό μεταφέρθηκε αλλού. Με την αλλαγή κεραίας στο pmr μπορεί να μην ενοχλεί κανέναν, αλλά αλλάζει μετά το fair play για τους άλλους που δεν έχουν κάνει μετατροπές :001_tongue: & όπως ειπώθηκε οι μετατροπές στα pmr είναι παράνομες.

με κοψατε τα φτερα
Καλύτερα να σου κόψουμε τα φτερά, παρά να πας με το φορητό στο χέρι (& το σταυρό στο άλλο χέρι) :mrgreen: & να σε πιάσει η αστυνομία & να σου κόψει τον ποπό μετά το δικαστήριο! Γιατί όπως έχουμε πει, τα πρόστιμα είναι βαριά. Μιλάμε για kilo€.

finos
28-02-15, 15:29
σημερα πηρα τα πμρ και
ειχαν βηδοτη κερεα :confused1:

SV1JRT
28-02-15, 15:32
EΦΗΜΕΡΙΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ
ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
ΤΕΥΧΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟΑρ. Φύλλου 328
19 Μαρτίου 2002

ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ

Αριθ. 14100

Ελεύθερη διακίνηση και χρήση των ασυρματικών συσκευών <<PMR446>>.

Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ

Έχοντας υπόψη :

1. Τις διατάξεις :

Α. Της παραγράφου 1 του άρθρου 2 του Ν. 2801/2000 (Α' 46).

Β. Της οδηγίας 99/5ΕΚ και του άρθρου 10 του Ν.2867/2000 <<Οργάνωση και λειτουργία των τηλεπικοινωνιών και άλλες διατάξεις>> (Α' 273).

Γ. Του άρθρου 29 Α του Ν. 1558/1985 <<Κυβέρνηση και Κυβερνητικά όργανα>> (Α' 37) το οποίο προστέθηκε με το άρθρο 27 του Ν. 2081/1992 <<ρύθμιση του θεσμού των Επιμελητηρίων και άλλες διατάξεις>> (Α' 154) και αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ. 2α του Ν. 2469/1997 (Α' 38).

Δ. Της υπουργικής απόφασης 1548/88 (Β' 80) <<Τροποποίηση Εθνικού Κανονισμού Ζωνών Συχνοτήτων (ΕΚ-ΚΖΣ)>> και ιδιαίτερα την προσθήκη ΠΡ51Δ του Παραρτήματος του Πίνακα Κατανομής Ζωνών Συχνοτήτων.

Ε. Της υπουργικής απόφασης 68096/19463/31.10.2001 (Α'1484) <<Ανάθεση αρμοδιοτήτων του Υπουργού Μεταφορών και Επικοινωνιών στον Υφυπουργό Μεταφορών και Επικοινωνιών>>.

2. Τις αποφάσεις της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Ραδιοεπικοινωνιών 98/25, 98/26 και 98/27 που αφορούν την καθιέρωση, την εξαίρεση από καθεστώς αδειοδοτήσεων και την ελεύθερη κυκλοφορία και χρήση του εξοπλισμού <<PMR446>> (Private Mobile Radio / Ιδιωτικό Κινητό Ραδιοδίκτυο) σε χώρες της CEPT (της Ευρωπαϊκής Συνδιάσκεψης Ταχυδρομείων και Τηλεπικοινωνιών).

3. Την ανάγκη εκσυγχρονισμού του κανονιστικού πλαισίου διακίνησης και χρήσης ασυρματικών συσκευών και την διευκόλυνση των χρηστών των συσκευών <<PMR 446>> που στοχεύουν σε ραδιοπικοινωνίες μικρής εμβέλειας για μετάδοση φωνής.

4. Το γεγονός ότι από τις διατάξεις της παρούσας απόφασης δεν προκαλείται δαπάνη σε βάρος του κρατικού προϋπολογισμού, αποφασίζουμε:

1. Επιτρέπεται η ελεύθερη εισαγωγή, διακίνηση, κατοχή και χρήση των ασυρματικών συσκευών που χαρακτηρίζονται ως <<PMR 446>> υπό την προϋπόθεση ότι ο εξοπλισμός αυτός:

1.1. Λειτουργεί στις εναρμονισμένες συχνότητες που έχουν απονεμηθεί στη ζώνη 446.000 - 446.100 ΜΗz με διαχωρισμό διαύλων 12.5 KHz (με χαμηλότερη συχνότητα φέροντος την 446.00625 MHz) και με σκοπό την πραγματοποίηση επικοινωνιών μετάδοσης φωνής σε μικρές αποστάσεις.

1.2. Χρησιμοποιεί ενσωματωμένη (δηλαδή μη αφαιρούμενη) κεραία με ενεργή ακτινοβολούμενη ισχύ που δεν υπερβαίνει τα 500 mW.

1.3. Ικανοποιεί τις απαιτήσεις της οδηγίας 99/5/ΕΚ και των Ευρωπαϊκών Προτύπων της σειράς τηλεπικοινωνιών ΕΝ 300296-1 & 30026-2.

2. Η ισχύς της απόφασης αυτής αρχίζει από τη δημοσίευση της στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Αθήνα 6 Μαρτίου 2002

Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ
ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΒΟΥΓΙΑΣ

SV1JRT
28-02-15, 15:35
σημερα πηρα τα πμρ και
ειχαν βηδοτη κερεα :confused1:


ΤΟΤΕ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ PMR !!!
Γιατί δεν πληρεί τις προυποθέσεις στην παράγραφο 1.2

.

nikknikk4
01-03-15, 02:41
πρώτα από όλα δεν ξέρεις τι θέλεις να κάνει ο καθένας, μπορεί να θέλει να μιλήσει μπορεί και όχι απλά να ακούει.
Εμένα ένα φιλαράκι χωρίς να έχει καμία άδεια, έχει διάφορα μηχανήματα και ένα απο αυτά είναι ένα κινέζικο uhf που πιάνει τα πάντα,
μια περίοδο ακούγαμε την αστυνομία, έτσι για πλάκα , χωρίς φυσικά να ενοχλούμε.
Αν ακούω και δεν ενοχλώ δεν πρόκειται να με πιάσει κανείς, αν μπαίνω στη συχνότητα και κάνω μλκς είναι δικό μου θέμα και θα φταίω εγώ.
Οπότε τι το κάνει ο καθένας είναι δικό του θέμα και αυτός έχει την ευθύνη . Αν έχωμαχαίρι και σκοτώσω ή μαγειρέψωείναι ακριβώς το ίδιο.
Αν φίλε μου δεν προκαλείς προβλήματα δεν θα έχεις πρόβλημα , οπότε αν ξέρεις τι κάνεις προχώρα.
Απο εκεί και πέρα νομίζω ότι κανένας δεν ξεκίνησε με άδεια , όλοι πρώτα το κάνατε παράνομα και αφού είδατε ότι σας αρέσει το χόμπι βγάλατε και άδειες και όλα τα τυπικά.
Απλά βλέπω πολύ αστυνομία στο φόρουμ και δημιουργείται κακή εντύπωση , τα ίδια έγιναν και στο θέμα με το τηλεκατευθυνόμενο αεροπλάνο ,
έγιναν και συστάσεις ότι απαγορεύεται να τραβάει απο ψηλά με κάμερα :lool: και να κάνει παρακολουθήσεις .
Απλά έλεος , στη τελική να κλείσει το φόρουμ, γιατί βλέπω ότι το 70% με αυτά που ασχολούμαστε έχουν να κάνουν με νόμους και μπορεί να είμαστε παράνομοι, επειδή κάνουμε το χομπι μας.

Σε αντίθετη περίπτωση στη γειτονιά μου , κάποιος για χρόνια εκπέμπει τσοντοκάναλα , όλα αυτά τα χρόνια μία φορά τον έπιασαν!
και εδώ στη γειτονιά έχει στήσει το λινκ, εκπέμπει απο τα γνωστά σημεία στα πάρκα κεραιών με κοντέινερ.
Θέλετε να δώσω στοιχεία να πάτε να τον συνετίσετε , που βγάζει χρήμα απο τη παρανομία.
Γιατί το παιδί που πετάει το τηλεκατευθηνόμενο και θέλει να πάει 500 μέτρα πιο μακρυά το χόμπι του κάνει , χωρίς να ενοχλεί κανέναν και μάλιστα ρώτησε αν δημιουργεί πρόβλημα.

Μπορεί ο φίλος μας να αλλάξει τη κεραία μετά να κάνει κάτι παραπάνω και στο τέλος να δει ότι του αρέσει και να ασχωληθεί σοβαρά με το χόμπι του ρ/δ. Οπότε το να αποθαρίνουμε νέους να ασχωληθούν με το οποιοδήποτε άθλημα-χόμπι το θεωρώ κακό!
Ειδικά στη συγκεκριμένη περίπτωση που δεν πρόκειται να ενοχλήσει κανέναν με την αλλαγή της κεραίας!



ειναι και αυτό μια αποψη :w00t:

picdev
01-03-15, 02:43
δεν το έγραψα σωστά, είναι ακριβώς το ίδιο με τη προηγούμενη πρόταση.
Δηλαδή να βάλω μία μεγαλύτερη κεραία και να μην ενοχλώ , ή με δόλο να κάνω παρεμβολές