PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΝΑΔΙΠΛΩΜΕΝΟ ΔΙΠΟΛΟ ΓΙΑ ΒΡΑΧΕΑ



ermis85
07-03-15, 00:32
Θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε χρησιμοποιήσει και ποιά είναι η γνώμη σας για την κεραία αναδιπλώμενο δίπολο (folded dipole) για τις μπάντες των βραχέων.

jimnaf
07-03-15, 03:36
Θες για συγκεκριμένη μπάντα, η σε ενδιαφέρει γενικά να δουλέψεις με μια αναδιπλωμένη από 160 έως 10m

ermis85
07-03-15, 05:32
Για όλη την ζωνη των βραχέων.Με ενδιαφερει η γνώμη σας σας γι αυτήν την κεραία είτε την έχετε δουλέψει, είτε γνωρίζετε απο κάποιον που την έχει δουλέψει εκείνος.

Notios38
07-03-15, 12:25
Καλημέρα...στην παρεα μας Εχω δουλεψει αυτη https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CB8QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.bwantennas.com%2F&ei=IML6VKLcMIqvU9f3g5AL&usg=AFQjCNFX5HdOSIZ6_8vvOidIavCPaPtapg&sig2=s4gf8yUnR_NSCm-jblJ5qQ
Εχει ενα θεμα οτι μπορει να συντονιζει απο 2-30 Mhz Αλλά εχει ενα φορτιο στα 600Ω που αποροφα ισχυ που δεν ακτινοβολειται

SV1GRN
07-03-15, 13:12
Χρησιμοποιούσε αυτή την κεραία φίλος μου για cw, ήταν ικανοποιημένος. Η B & K φαίνεται για καλή κατασκευή αλλά τσουχτερή στην τιμή, το Αμερικανικό ναυτικό που την χρησιμοποιούσε δεν είχε πρόβλημα στην κατανάλωση ισχύος, τις έδινε αρκετή και είχε αντί για γη θάλασσα από κάτω.
Στις πόλεις αναγκαζόμαστε σε παρόμοιες λύσεις δηλαδή, να χρησιμοποιούμε πολυμπαντικές κεραίες. Γνώμη μου είναι εφόσον μπορείς βέβαια να βάλεις κάποια δίπολα ανά μπάντα.

ermis85
08-03-15, 21:21
Πιστέυετε πως με αυτή την κεραία και 100W μπορείς να κάνεις DX με δεδόμενο τον χαμηλό θόρυβο που έχει στην ακρόαση, τους διάφορους τρόπους που μπορεί να στειθεί και να λειτουργήσει και κατεύθυνση που μπορείς να δώσεις στο σήμα σου?

SV1GRN
08-03-15, 21:44
Εάν την έχεις χρησιμοποίησε τη και κάνε δοκιμές, δεν την έχω χρησιμοποιήσει. Χαμηλό θόρυβο θα εννοείς σε σχέση με μια κάθετη φαντάζομαι. Εάν είναι να αγοράσεις περίμενε μήπως εμφανισθεί κάποιος που την έχει δοκιμάσει. Προσωπικά δεν νομίζω να έχει καλύτερα αποτελέσματα σε μια συχνότητα από ένα δίπολο συντονισμένο σε αυτήν.
Αν θες dx (πχ επαφές σε απόσταση πέραν των 2000χλμ. κυρίως σε υψηλές συχνότητες) με απλές κεραίες και χαμηλή ισχύ η λύση είναι το cw ή τα ψηφιακά.

Notios38
09-03-15, 01:31
Εχω δουλεψει μια ετοιμη Becker Willamson 2-30 mhz 14.5 μετρα το καθε σκελος με χαλκο πολύκλωνο μονωμένο,σε ολες τις μπαντες δεν ειχε παραπανω λογο στασιμου απο 1.8...στα 160 μετρα ηταν εκτος και το swr αν θυμαμαι ηταν 4 επισης στα 10 μετρα παλι ψηλα μονο με το tuner του ft-990...
Οντως κατεβαζει σχετικα λιγο θορυβο μα και σε dx θελει ισχυ ..Το αναφερει παραπανω ο Παναγιώτης οποτε τα 100 w ειναι λιγα σε μια τετοια κεραια.ΣΕ ναυτικες εφαρμογες που εχει ευρεια χρηση.την τροφοδοτουν με αρκετη ισχυ ..παρατηρησα επισης οτι και μεσα στην περιοχη 2-30 Mhz ενω ειχε χαμηλο swr δε ακτινοβολουσε σωστα...Βρηκα μια ποιο βελτιωμενη σχεδιαση με 28+28 μετρα και αποσταση μεταξυ των αγωγων 90 cm συρμα inox 1mm καλυτερη συμπεριφορά αλλα μου καηκε το φορτιο της ...και τελος ολα τα συρματα εχουν γινει μια ωραια loop ...αν θελει καποιος συναδελφος απο εδω μεσα, τις διαστασεις κ στοιχεια της κεραιας να ψαξω τα αρχεια μου αν και ολα ειναι στο δίκτυο...

ermis85
10-03-15, 23:30
Εχω δουλεψει μια ετοιμη Becker Willamson 2-30 mhz 14.5 μετρα το καθε σκελος με χαλκο πολύκλωνο μονωμένο,σε ολες τις μπαντες δεν ειχε παραπανω λογο στασιμου απο 1.8...στα 160 μετρα ηταν εκτος και το swr αν θυμαμαι ηταν 4 επισης στα 10 μετρα παλι ψηλα μονο με το tuner του ft-990...
Οντως κατεβαζει σχετικα λιγο θορυβο μα και σε dx θελει ισχυ ..Το αναφερει παραπανω ο Παναγιώτης οποτε τα 100 w ειναι λιγα σε μια τετοια κεραια.ΣΕ ναυτικες εφαρμογες που εχει ευρεια χρηση.την τροφοδοτουν με αρκετη ισχυ ..παρατηρησα επισης οτι και μεσα στην περιοχη 2-30 Mhz ενω ειχε χαμηλο swr δε ακτινοβολουσε σωστα...Βρηκα μια ποιο βελτιωμενη σχεδιαση με 28+28 μετρα και αποσταση μεταξυ των αγωγων 90 cm συρμα inox 1mm καλυτερη συμπεριφορά αλλα μου καηκε το φορτιο της ...και τελος ολα τα συρματα εχουν γινει μια ωραια loop ...αν θελει καποιος συναδελφος απο εδω μεσα, τις διαστασεις κ στοιχεια της κεραιας να ψαξω τα αρχεια μου αν και ολα ειναι στο δίκτυο...




Δημήτρη θελω να σε ρωτήσω μερικές λεπτομέριες. Με την μικρή (14,5 το κάθε σκέλος) είχες DX επαφές στα 20,17,15,12,10 μέτρα δηλαδή βόρειο-νότιο Αμερική, Αυστραλία, Ειρηνικό κλπ.? Επίσης με την ίδια κεραία τι επαφές έκανες στα 80 και 160 μέτρα?
Με την μεγάλη κεραία είχες καλύτερη συμπεριφορά? τι εννοείς λιγότερα στάσιμα, λιγότερο θόρυβο ή πιο μεκρυνές επαφές?

Notios38
12-03-15, 17:25
Γιάννη δεν μπορω να πω οτι με ικανοποιησε...την μικρη δηλ 14.5+14.5 μου την εδωσε συναδελφος που την ειχε παρει απο καταστημα με ραδιοερασιτεχνικό εξοπλισμό στη συσκευασια της ηταν βαρια τα συρματα 2.5mm μαζι και η μονωση...οπως προανεφερα εχει μεγαλο ευρος συντονισμου....2-30 Mhz δεν νομιζω να ειναι δυνατον η μεγιστοποιήση ακτινοβολιας μονο απο ενα balun 1/6 χωρις coupler ...αρα εκει που συντονιζει σαν μηκος ολα καλα, οταν δεν συντονιζει, μπαινει το φορτιο και απορροφά ισχυ...ισοδυναμα στην ληψη θα εχει απωλεια.
Στη δικη μου εβαλα επιτηδες μικρο φορτιο και την στιγμη που το εκαψε στα 80m εντος μπάντας,κατι δεν πηγαινε σωστα στην εκπομπη της. Στην ληψη δεν ειχα τις επαφες, που με την Windom 80-10m εκανα...το σημα αλλου μου λεγανε +3-5 μοναδες αλλα και -5 σε σχεση παντα με την windom...αυτο που μ αρεσε οτι δεν ειχα θορυβο..στη ληψη ...θυμαμαι οτι ειχε περασμα Αυστραλία και δεν πηγαινε καλα...Στα μακρια...Αν καποιος εδω απο το forum την εχει δουλεψει..ας μας πει τις εντυπωσεις του...με οσους δικους μας ειχα μιλησει δεν την ειχαν υποψη τους...αν και παλια σχεδιαση 1938 νομιζω...Την εχω δει ομως σε ναυτικες εφαρμογες...πολλες φορες

nikknikk4
12-03-15, 23:33
T2FD
http://sy1abl.blogspot.gr/2012/10/hf.html


T2FD
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=62533

σελ.38
http://www.5-9report.gr/59report/5-9%20REPORT%20vol123.pdf



T2FD
http://www.scribd.com/doc/93936624/%CE%9A%CE%95%CE%A1%CE%91%CE%99%CE%91-T2FD



Ελπίζω να βοήθησα .

ermis85
15-03-15, 21:46
Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον τους.
Λοιπόν την κεραία αυτή σε έκδοση της DIAMONT WD-330J (συνολικό μήκος 25m) την χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο.
Αποφάσισα να την αγοράσω αντί να την κατασκευάσω ώστε να μην έχω αμφιβολίες αν τα τυχών "κακά" αποτελέσματα.
Πριν την πάρω 'ολοι μου έλεγαν πως 100W είναι λίγα και δεν θα μπορώ να κάνω επαφές Ευρώπης.
Η κεραία συντονίζει σε όλη την μπάντα των βραχέων με μέγιστα στάσιμα 1/1,5. συνήθως 1/1,1 με 1/1,2.
Τα αποτελέσματα είναι στα 160m ούτε ακούς ούτε σε ακούει κανείς κυριολεκτικά. Στα 80m μόνο με γειτονικές χώρες. Στα 40m επαφές μέχρι και 4000 χιλιόμετρα. Απο εκεί και πάνω (κάτω) και με 100W έχω μιλήσει με όλο τον κόσμο. 'Εχω κάνει πάνω απο 150 χώρες και 36 απο τις 40 ζώνες και όλα αυτά
χωρίς ιδιαίτερο θόρυβο (έχω απενεργοποιημένα όλα τα φίλτρα απο τον πομποδέκτη μου).
'Εχω αλλάξει 4-5 φορές το στήσιμο της κεραίας ωστε να πάρω άλλη κατεύθυνση.
Τώρα ετοιμάζω μια κεραία με συνολικό μήκος 42m ωστε να μπορέσω να δουλέψω και τις πιο κάτω μπάντες αλλά να έχω και καλύτερα αποτελέσματα και στις υπόλοιπες.
Ξεχάστε την προκατάληψη γι αυτήν την κεραία και με λίγα χρήματα φτιάχτε μια κεραία που δεν θα σας πάρει τ αυτιά και με λίγα Watt θα σας πάει παντού.

ΥΓ. Συντονίζει και στα 6m (1-1,2) και με μακρύτερη επαφη 1300 χιλιόμετρα.

nikknikk4
15-03-15, 23:01
Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον τους.
Λοιπόν την κεραία αυτή σε έκδοση της DIAMONT WD-330J (συνολικό μήκος 25m) την χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο.
Αποφάσισα να την αγοράσω αντί να την κατασκευάσω ώστε να μην έχω αμφιβολίες αν τα τυχών "κακά" αποτελέσματα.
Πριν την πάρω 'ολοι μου έλεγαν πως 100W είναι λίγα και δεν θα μπορώ να κάνω επαφές Ευρώπης.
Η κεραία συντονίζει σε όλη την μπάντα των βραχέων με μέγιστα στάσιμα 1/1,5. συνήθως 1/1,1 με 1/1,2.
Τα αποτελέσματα είναι στα 160m ούτε ακούς ούτε σε ακούει κανείς κυριολεκτικά. Στα 80m μόνο με γειτονικές χώρες. Στα 40m επαφές μέχρι και 4000 χιλιόμετρα. Απο εκεί και πάνω (κάτω) και με 100W έχω μιλήσει με όλο τον κόσμο. 'Εχω κάνει πάνω απο 160 χώρες και 36 απο τις 40 ζώνες και όλα αυτά
χωρίς ιδιέτερο θόρυβο (έχω απενεργοποιημένα όλα τα φίλτρα απο τον πομποδέκτη μου).
'Εχω αλλάξει 4-5 φορές το στήσιμο της κεραίας ωστε να πάρω άλλη κατεύθυνση.
Τώρα ετοιμάζω μια κεραία με συνολικό μήκος 42m ωστε να μπορέσω να δουλέψω και τις πιο κάτω μπάντες αλλά να έχω και καλύτερα αποτελέσματα και στις υπόλοιπες.
Ξεχάστε την προκατάληψη γι αυτήν την κεραία και με λίγα χρήματα φτιάχτε μια κεραία που δεν θα σας πάρει τ αυτιά και με λίγα Watt θα σας πάει παντού.

ΥΓ. Συντονίζει και στα 6m (1-1,2) και με μακρύτερη επαφη 1300 χιλιόμετρα.

http://www.sherv.net/cm/emoticons/confused/confused-face-smiley-emoticon.gif

ermis85
16-03-15, 05:26
http://www.sherv.net/cm/emoticons/confused/confused-face-smiley-emoticon.gif

Αν σε προβληματίζει κάτι απλά ρώτα.

SV1GRN
17-03-15, 17:04
Στο παρόν θέμα αναφέρθηκαν ενδιαφέρουσες λεπτομέρειες για την κατασκευή μιας κεραίας που δεν γνωρίζω και ως εκ τούτου δύσκολα θα ασχολιόμουν με αυτή. Πόσο μάλλον να την αγοράσω αφού έχει αλμυρή τιμή. Επιπλέον, δόθηκαν και οι απόψεις συναδέλφων που τη λειτούργησαν κάτι πολύ χρήσιμο για τους υπόλοιπους.
Βασικά βλέπω Γιάννη οι παρατηρήσεις σου συμφωνούν με την σελίδα της συναδέλφου που παρατέθηκε παραπάνω http://sy1abl.blogspot.gr/2012/10/hf.html
Βεβαιώθηκε λοιπόν ότι η κεραία όταν συντονιστεί έχει χαμηλά στάσιμα και δεν λειτουργεί σωστά στα 80 & 160μ. Δεν αναφέρθηκε το ύψος που τοποθετήθηκε η κεραία κατά τις δοκιμές ή εγώ δεν το πρόσεξα. Νομίζω ότι ένα καλό ύψος για σωστή λειτουργία στα 80 & 160μ χρειάζεται να είναι στα 20μ. από το έδαφος (κάτι όχι και τόσο εύκολο hihi), χωρίς να γνωρίζω τι αναφέρει ο κατασκευαστής της. Κατάλαβα επίσης πωςι δεν πρόκειται για κεραία για qrp χρήση πάντως.
Ευχαριστώ όσους έδωσαν λεπτομέρειες επαληθεύοντας και το σκοπό του ρ/ε όπως περιγράφεται: «υπηρεσία ραδιοερασιτέχνη: Υπηρεσία ραδιοεπικοινωνίας που έχει ως σκοπό την αυτοδιδασκαλία, την αλληλοεπικοινωνία, την τεχνολογική έρευνα και την τηλεπικοινωνιακή υποστήριξη επιχειρήσεων βοήθειας σε περιπτώσεις καταστάσεων έκτακτης ανάγκης και καταστροφών που διεξάγεται από ερασιτέχνες, δηλαδή από πρόσωπα κατάλληλα εξουσιοδοτημένα που ασχολούνται με τη ραδιοηλεκτρική τεχνική αποκλειστικά για προσωπικό σκοπό και χωρίς οικονομικό όφελος.».
Ίσως μελλοντικά να ασχοληθώ με αυτή την κεραία μιας και ενδιαφέρομαι κυρίως για τα 40 – 10μ.

ermis85
17-03-15, 23:52
Η κεραία είναι τοποθετημένη σε ύψος 10,5 μετρων το μεσαίο και σε ύψη απο 3,5 εως 5 μέτρα τα άκρα του διπόλου (εξαρτάται απο την κατευθυνση του) και σε περιεχόμενη γωνία απο 90 μεχρι και 130- 140 μοιρες. Προτείνετε περιεχόμενη γωνία τουλάχιστον 120 μοιρών.

Υ.Γ Στα 6m μακρύτερη επαφή 1900 χιλιόμετρα με περιοχή SP9

jimnaf
18-03-15, 00:22
Η κεραία είναι τοποθετημένη σε ύψος 10,5 μετρων το μεσαίο και σε ύψη απο 3,5 εως 5 μέτρα τα άκρα του διπόλου (εξαρτάται απο την κατευθυνση του) και σε περιεχόμενη γωνία απο 90 μεχρι και 130- 140 μοιρες. Προτείνετε περιεχόμενη γωνία τουλάχιστον 120 μοιρών.

Υ.Γ Στα 6m μακρύτερη επαφή 1900 χιλιόμετρα με περιοχή SP9


Με αυτή την κεραία μάλλον σε έκανε ο Πολωνός :laugh:

ermis85
19-03-15, 21:20
Το θέμα είναι πως η επαφή έγινε

jimnaf
20-03-15, 00:19
Γιάννη η περιοχή 9 στην Πολωνία είναι 1450 km max.

Και το θέμα της συζήτησης δεν είναι η επαφή αλλά η απόδοση της κεραίας.

Δεν ξέρω αν ακούς μακρύτερα στα 6 μέτρα και φοβάμαι ότι με αυτή την κεραία
μάλλον μέχρι εκεί μπορείς να πας.

ermis85
20-03-15, 17:18
Δικο μου το λαθος ο σταθμος ειναι SP9KDA και 1492χιλ.
Δεν θελω να παω μακρυτερα αλλα με αυτη την κεραια χωρις να ειναι γι αυτη τη μπαντα μπορεις και κανεις το χομπυ σου και εκει.
Η ουσια ειναι πως για ενα καινουριο σταθμο ειναι μια πολυ καλη και φθηνη λυση.

jimnaf
21-03-15, 00:58
Κατά την γνώμη μου μια G7RV είναι προτιμότερη και φτηνότερη.

Την έχω δουλέψει αρκετά και ξέρω ότι πάει πάρα πολύ καλά.

5596155962

Notios38
21-03-15, 10:10
Καλημέρα στην παρεα μας ..Πολύ καλή jim μηπως ενοεις ομως την G5RV...

SV1GRN
21-03-15, 11:39
Καλημέρα χρησιμοποιώ g5rv με τη βοήθεια εσ. τούνερ στις χαμηλές συχνότητες. Επειδή δεν της έχω δώσει το αναγκαίο ύψος για να είναι η κάθοδος της οριζόντια, δεν είναι και στα καλύτερα της. Είναι αυτή που δημοσίευσε ο jimnaf και δεν έχει balun στο σημείο ενώσεως αν. γραμμής με το coaxial. Ίσως την αντικαταστήσω με κάποια windom ή συντονισμένα δίπολα κλπ.

jimnaf
21-03-15, 22:44
Καλημέρα στην παρεα μας ..Πολύ καλή jim μηπως ενοεις ομως την G5RV...

Ωπα λάθος ΝΑΙ G5RV :lool:



Καλημέρα χρησιμοποιώ g5rv με τη βοήθεια εσ. τούνερ στις χαμηλές συχνότητες. Επειδή δεν της έχω δώσει το αναγκαίο ύψος για να είναι η κάθοδος της οριζόντια, δεν είναι και στα καλύτερα της. Είναι αυτή που δημοσίευσε ο jimnaf και δεν έχει balun στο σημείο ενώσεως αν. γραμμής με το coaxial. Ίσως την αντικαταστήσω με κάποια windom ή συντονισμένα δίπολα κλπ.

Κάθετη εννοείς, αλλά να ξέρεις ότι επηρεάζει μόνο τα 80 μέτρα και λίγο τα 40.

Notios38
21-03-15, 23:22
καλησπέρα ..την ιδια σε διπλασια σχεδιαση με 19 μετρα ανοικτή γραμμή και balun 1/4 palomar μετα ομοαξωνικο καλωδιο RG213 k με το tuner απο το μηχανημα παει πολυ καλα..και στα 160m αλλα μου τα χαλαει 20 κ 10 m...
Ας περιμενουμε και αλλον συναδελφο που να ειχε ασχοληθεί με την B k W Να μας πει τις εντυπωσεις του ...μια και το θεμα μας ειναι το αναδιπλωμενο δίπολο

ermis85
22-03-15, 15:42
Jim και εγω στην αρχή G5RV είχα σκεφτεί αλλά με προβλημάτιζε και το απαιτούμενο ύψος αλλά κυρίως η ανοιχτή γραμμή
όταν δε διαβασα και αυτό

http://sv3auw.blogspot.gr/2008/07/g5rv.html

αποφάσισα να στραφώ σε άλλη λύση για πρώτη κεραία του σταθμού μου.

Δημήτρη (Notios38 ) στο παραπάνω Link θα βρείς και την απάντηση του γιατί σου τα χαλάει στα 20 και10 μ

τάκης/sv3auw
24-03-15, 20:54
Jim και εγω στην αρχή G5RV είχα σκεφτεί αλλά με προβλημάτιζε και το απαιτούμενο ύψος αλλά κυρίως η ανοιχτή γραμμή
όταν δε διαβασα και αυτό

http://sv3auw.blogspot.gr/2008/07/g5rv.html

αποφάσισα να στραφώ σε άλλη λύση για πρώτη κεραία του σταθμού μου.

Δημήτρη (Notios38 ) στο παραπάνω Link θα βρείς και την απάντηση του γιατί σου τα χαλάει στα 20 και10 μ

Έχω βελτιώσει την ανάρτηση με τους πίνακες να διαβάζονται καλύτερα κι έχω επίσης ανεβάσει το pdf του αυθεντικού άρθρου το οποίο έγινε αφορμή για την ανάρτηση.
Περαιτέρω πληροφορίες με pm!
Τάκης
sv3auw/m0lpt

nikknikk4
30-03-15, 00:20
The ARRL Antenna Book
https://www.arrl.org/shop/ARRL-Antenna-Book-22nd-Edition/

ermis85
20-04-15, 20:08
Εν αναμονή απάντησης απο κάποιον που να ξέρει απο N1MM και εγκατάστασης νέας κεραίας το διπολάκι μου έκανε ρεκόρ απόστασης στα 6μ 7.350χλμ.