PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΕΝ ΕΧΩ ΨΗΦΙΑΚΟ ΣΗΜΑ



diamantisi
08-03-15, 23:41
Παιδια σας παρακαλω βοηθηστε με θα τρελαθω..
Γιατι? Ακουστε το προβλημα μου.
Το σπιτι μου ειναι μεζονετα
Στον κατω οροφο εχω μια τηλεοραση led με δεκτη mpeg4.
Ολα καλα διοτι η συγκεκριμενη tv παιζει κανονικα με ψηφιακο σημα.
Στον επανω οροφο εχω μια 14αρα παλια και αποφασισα να παρω εναν αποκωδικοποιητη για να βλέπω με ψηφιακο σημα.
Τα συνεδεσα κανονικα αλλα τιποτα. χιονα παντου
Οφειλω να πω οτι το καλωδιο της tv ερχεται απο κατω απο τον ενισχυτη που παιρνει και η κατω led tv (o ενισχυτης εχει
2 εξοδους tv1 και tv2.
Απογοητευμενος παιρνω την 14αρα και την παω κατω και κανω την συνδεση διπλα της led και βλεπω οτι εχω ψηφιακο σημα..
Τι να φταιει.... Το καλωδιο που παει επανω ειναι καινουργιο , μηκος 20 μετρα και το εχω περασει εξωτερικα του σπιτιου...
Βοηθεια ..Σας ευχαριστω εκ των προτερων

moutoulos
09-03-15, 00:18
Γιατί να "τρελαθείς" βρε Γιάννη ?. Εφόσον έχεις "κάτω" σήμα, τα πράγματα είναι εύκολα.
Καταρχήν αντέστρεψε το TV1 & TV2 για να δείς αν συνεχίζει να το κάνει (χωρίς σήμα πάνω).

Αν δεν αλλάξει κάτι, τότε μάλλον το καλώδιο που πέρασες ... κάπως το πέρασες. Το οτι
αυτό είναι καινούργιο, δεν λέει απολύτως τίποτα ...

Επίσης ...
Ο ενισχυτής μήπως έχει ρυθμιζόμενα dB σε κάθε έξοδο, και στην έξοδο που έχεις την πάνω
TV είναι χαμηλωμένη ?. Επανερχόμαστε βέβαια στην πρώτη παράγραφο. Είσαι σίγουρος
οτι ο αποκωδικοποιητής της "πάνω" TV δουλεύει ?.

Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα ...

ezizu
09-03-15, 00:21
Μάλλον κάποιο πρόβλημα υπάρχει στο καλώδιο (μήπως κάπου έχει τσακίσει, ή έχει κοπεί εσωτερικά) ή στις συνδέσεις σου (π.χ. βραχυκύκλωμα στο βύσμα RF).
Η τηλεόραση led είναι εύκολο να την πας στον πάνω οροφο και να κάνεις δοκιμή;

Γρηγόρη ο δέκτης λογικά λειτουργεί, εφόσον λέει :
"Απογοητευμενος παιρνω την 14αρα και την παω κατω και κανω την συνδεση διπλα της led και βλεπω οτι εχω ψηφιακο σημα.."

xlife
09-03-15, 01:35
Τα συνεδεσα κανονικα αλλα τιποτα. χιονα παντου



Αν δεν είναι μπέρδεμα γλώσσας... χιόνια και ψηφιακά δεν γίνεται. Αν έχεις χιόνια τότε δεν έχεις συνδέσει σωστά τον δέκτη, αλλιώς ότι λένε οι από πάνω

katmadas
09-03-15, 07:40
Τα βυσματα σου θα φταινε.
Κανε αυτο που ειπε ο Γρηγορης.

crown
09-03-15, 08:34
Αυτό που λεει ο Κωσταs....χιονια και ψηφιακο δεν μπορει να είναι.
Για να βλεπειs χιονια εισαι ακομη σε αναλογικη θεση δηλαδή η το scart που εχειs εχει πρόβλημα (το πιο σιγουρο)η πρεπει να ενεργοποιησειs την θυρα του AV από το χειριστηριο τηs TV σου.
Αυτό είναι το πιο συχνο φαινομενο που εχουμε με τουs παπουδεs.xa xa xa

diamantisi
09-03-15, 11:08
Πιαδια κατα αρχην σας ευχαριστω για το ενδειαφερον σας.

Δευτερον ζητω συγνωμην για τι εχθες το βραδυ ελειψα ξαφνικα εξ αιτιας καποιου προβληματος.
Τωρα σε οτι αναφορα για το προβλημα μου.


Πρωτα πρωτα ο αποκωδικοποιητης δουλεύει γιατι οταν τον κατεβαζω στον κατω οροφο
και παιρνω γραμμη απο το tv2 του ενισχυτή μου δεινει ψηφιακό σημα και μαλιστα βλεπω ολα τα ψηφιακα καναλια
τελεια οπως τα βλεπω και στην led. Εαν δεν εβλεπα τιποτα θα ελεγα οτι ειναι προβληματικος ο αποκωδικοποιητής.
Γι αυτο τρελενομαι...

Δευτερον τα βυσματα που βαζω επανω (σκαρτ, βυσμα rf κλπ) ειναι τα ιδια που βαζω και κατω!!

Τριτον οταν την 14αρα την εχω επανω συνδεδεμενη αυτη μου δινει χιονια και στο μεσο της οθονης ενα παραθυρο
που μου λεει οτι "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΗΜΑ".

Το καλωδιο ειναι καινουργιο και το εγκατεστησα προχθες..

Αυτο που με ωθει να καταλαβω και συγνωμην εαν πω κατι χαζό είναι μηπως ο αποκωδικοποιητης
μπορει να λαμβάνει σημα μεχρι ενος ορισμενου μηκους καλωδιου..Δεν ξερω τι να πω.

Σας ευχαριστώ για αλλη μια φορα..

crown
09-03-15, 11:28
ναι βρε Γιαννη μου είναι αυτό που σου λεω..πρεπει να παs από το πληκτρο AV του χειριστηρίου και να επιλεξειs την θυρα του AV τηs TV οπωs ακριβωs κανειs και στη LED

vasilis1
09-03-15, 12:45
Σε οτι αφορά (και οχι αναφορα) το προβλημα σου,η 14 σου δεν γυρίζει αυτόματα σε είσοδο scart οπως πιθανώς κανει η αλλη σου τηλεοραση.οποτε επιλέγεις απο το τηλεκοντρολ χειροκίνητα την είσοδο,με το av οπως ειπε ο Φιλος παραπάνω ή με το 0

diamantisi
09-03-15, 13:19
Κωστα
Αυτο που μου ειπες το εκανα χθες δηλαδη επελαξα την θυρα AV της ΤV και ολα μαυρα..

ezizu
09-03-15, 14:06
Μια ανακεφαλαίωση.
1) Η τηλεόραση θα πρέπει να είναι σε επιλογή εισόδου AV/scart (το έχεις κάνει ήδη),
2) το καλώδιο της κεραίας να έχει συνδεθεί στην υποδοχή RF IN του ψηφιακού δέκτη ( το έχεις κάνει και αυτό ),
3) έχεις συνδέσει με καλώδιο scart τον ψηφιακό δέκτη με την τηλεόραση ( το έχεις κάνει και αυτό)
4) ο ψηφιακός δέκτης έχει ήδη <<κατεβασμένα>> τα ψηφιακά κανάλια

Οπότε θα πρέπει να ελέγξεις αρχικά τα απλά όπως π.χ. μήπως δεν κουμπώνει σωστά κάποιο βύσμα scart (πίεσε λίγο παραπάνω και τα δύο scart ,του δέκτη και της τηλεόρασης ), ή μήπως υπάρχει κάποιο βραχυκύκλωμα στην σύνδεση εσωτερικά του βύσματος RF που έχεις τοποθετήσει στο καλώδιο της κεραίας στον πάνω όροφο (ή ίσως στην σύνδεση του καλωδίου που πηγαίνει στον πάνω όροφο με την έξοδο του ενισχυτή).

Για να ισχύει ότι επηρεάζει τον δέκτη στον πάνω όροφο το μήκος του καλωδίου (και δεν δείχνει τα κανάλια , επειδή δεν έχει σωστό, αρκετό σε στάθμη, σήμα το καλώδιο της κεραίας), θα πρέπει:
1)είτε το σήμα που βγαίνει από τον ενισχυτή (έξοδοι TV1 ή TV2 ) να είναι πολύ οριακό (οπότε με τις απώλειες του καλωδίου εξασθενεί και είναι αδύνατη η αποκωδικοποίηση των καναλιών από τον δέκτη),
2) είτε να έχει πολύ μεγάλες απώλειες το καλώδιο λόγω π.χ. κακής ποιότητας, τσακίσματος (π.χ. κάπου στο καλώδιο υπάρχει γωνία = ή > 90 μοιρών, ή κόπηκε εσωτερικά το καλώδιο από κάποιο χτύπημα με το σφυρί κατά την εγκατάσταση, αν βέβαια χρησιμοποίησες ρόκα και σφυρί για την εγκατάσταση κ.ο.κ. ),
3) είτε να υπάρχουν κακές / λάθος συνδέσεις ,
4) είτε βέβαια κάποιος συνδυασμός των παραπάνω.

Οι περισσότεροι ψηφιακοί δέκτες έχουν λειτουργία ένδειξης ποιότητας και έντασης σήματος λήψης (λογικά δεν θα έχεις πεδιόμετρο).
Πολύ πιθανών να έχει και ο δικός σου, οπότε επέλεξε στον δέκτη κάποιο/α κανάλι/ια που λειτουργούν (κανονικά στον κάτω όροφο) και στην συνέχεια επέλεξε την λειτουργία ένδειξης σήματος στον δέκτη, ώστε να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα για το σήμα της κεραίας στον πάνω όροφο.

elektronio
09-03-15, 14:18
.... επελαξα την θυρα AV της ΤV και ολα μαυρα..

Εδώ πρέπει να είσαι σε καλό δρόμο. Πάτα και ένα συντονισμό τα κανάλια γιατί τα ψηφιακά θέλουν ξανά ρύθμιση αφού είναι σε άλλες συχνότητες.

ezizu
09-03-15, 14:38
Εδώ πρέπει να είσαι σε καλό δρόμο. Πάτα και ένα συντονισμό τα κανάλια γιατί τα ψηφιακά θέλουν ξανά ρύθμιση αφού είναι σε άλλες συχνότητες.

Μάρκο μάλλον έχεις μπερδευτεί. Ο συγκεκριμένος δέκτης στον κάτω όροφο , με την ίδια κεραία, παίζει κανονικά τα κανάλια, όπως έχει γράψει παραπάνω ο Γιάννης (diamantisi)

moutoulos
09-03-15, 16:49
Γιάννη ...

Εφόσον λες οτι "κάτω παίζει", και πάνω δεν "παίζει", εφόσον κάνεις τα ίδια προβλεπόμενα
και κάτω και πάνω, τότε δεν μπορώ να κατασταλάξω αλλού, παρα μόνο στο καλώδιο ...

Το μήκος εντάξει δεν είναι και λίγο 20m (εκτός και αν είναι 50m), αλλά δεν νομίζω.
Το πολύ-πολύ να μην έπιανε ένα set καναλιών. Αποκλείεται όμως να ήταν "κλινικά νεκρή"
(η λήψη) :-).

djsadim
09-03-15, 17:06
1. η 14αρα κάτω παίζει?
2. κανονικά θα πρέπει να βλέπεις τουλάχιστον το μενού του αποκωδικοποιητή στην 14αρα επάνω, το βλέπεις?

Fixxxer
09-03-15, 17:17
Δες ποσο ισχυρο ειναι το σημα και στις 2 tv οταν ειναι και οι 2 "κατω"
Βαλε τη Νεριτ και στις 2 tv κατεγραψε την ισχυ σηματος, βαλε τον Alpha και στις 2 tv κατεγραψε την ισχυ σηματος, βαλε το Star Λαμιας και στις 2 tv κατεγραψε και εκει την ισχυ σηματος και τα 3 καναλια ειναι σε διαφορετικες συχνοτητες...
Αν εχουν μεγαλη αποκλιση στην ισχυ μπορει να φταιει ο αποκωδικοποιητης που σε συνδυασμο με το μακρυ (20m) καλωδιο οταν την εχεις πανω να μην εχεις το απαραιτητο σημα...
Επισης κατα ποσο ειναι εφικτο να μπει στο πανω σπιτι το τροφοδοτικο (αν εχεις) του ενισχυτη?

jimk
09-03-15, 19:37
Φωναξε μαστορα,αντε να σου παρει15-20 ευρω για να στο φτιαξει...Δεν είναι τραγικο το ποσο αν αναλογιστείς ποση ωρα εχεις φαει...

paraskevas3
10-03-15, 21:28
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με 14αρα στον πάνω όροφο, από το καλώδιο που ερχόταν μέσα από τον τοίχο στην πρίζα δεν ερχόταν το σήμα και δεν ήταν πουθενά κoμένο ,έβαλα ένα καλώδιο από έξω και δούλεψε καλά έπιασα όλα τα κανάλια