PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατάσταση Heliax, RF-choke, Γειωση, Αντικεραυνικό



papingos
13-03-15, 16:43
Θέλω να εγκαταστήσω μια X-200 με Heliax 1/2 ίντσας με Ν-connectors και εχω κάποιες ερωτήσεις.

1. Χρειάζεται choke? Στη βάση της κεραίας δηλαδή στον ιστό να το κάνεις μια(ή παραπάνω) στροφές; Γίνεται με το Heliax ή είναι πολύ δύσκαμπτο για κάτι τέτοιο;

2. Γείωση. Χρειάζεται να βάλω κάτι σαν αυτο στο λινκ και απο αυτό να ξεκινάει μονόκλωνο καλώδιο μεχρι το χώμα ;
http://www.rfcell.com/sites/rfcell/UserContent/images/Grouniding%20kit%20Andrew.jpg
55782


3. Αντικεραυνική προστασία.
Λιγα μέτρα Heliax απο τη κεραία σε στεγανό κουτί στη ταράτσα. Εκεί μέσα το Lightning arrestor του link, και απο εκεί συνεχίζει το Ηeliax μέχρι τον όροφο μου. Απο το Lightning arrestor ξεκινάει καλώδιο μέχρι το χώμα ;
http://www.diamondantenna.net/sp3000.html
55783

Εφαρμόζοντας το 3) μήπως δε χρειάζεται το 2) ;

4. Η γείωση(2) ή το αντικεραυνικό(3) μπορεί να μπεί στο μπαλκόνι, πρίν την είσοδο μεσω τρύπας του καλωδίου στο σπίτι; Αντί δηλαδή το καλώδιο γείωσης/προστασίας να ξεκινάει απο τη ταράτσα ως το έδαφος, να ξεκινάει απο το μπαλκόνι ως το έδαφος

5. Χρειάζεται το Heliax να μπει σε προστατευτικό εύκαμπτο σωλήνα (Κουβίδη) ή είναι υπερβολή;

6. Για τους κονέκτορες χρειάζεται οπωσδήποτε το toolάκι που υπάρχει η με πολύ προσοχή και καλό μέτρημα θα μπορέσω να το κάνω χωρίς αυτό ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

SV1JRT
13-03-15, 17:01
Θέλω να εγκαταστήσω μια X-200 με Heliax 1/2 ίντσας με Ν-connectors και εχω κάποιες ερωτήσεις.

1. Χρειάζεται choke? Στη βάση της κεραίας δηλαδή στον ιστό να το κάνεις μια(ή παραπάνω) στροφές; Γίνεται με το Heliax ή είναι πολύ δύσκαμπτο για κάτι τέτοιο;

2. Γείωση. Χρειάζεται να βάλω κάτι σαν αυτο στο λινκ και απο αυτό να ξεκινάει μονόκλωνο καλώδιο μεχρι το χώμα ;
http://www.rfcell.com/sites/rfcell/UserContent/images/Grouniding%20kit%20Andrew.jpg
55782


3. Αντικεραυνική προστασία.
Λιγα μέτρα Heliax απο τη κεραία σε στεγανό κουτί στη ταράτσα. Εκεί μέσα το Lightning arrestor του link, και απο εκεί συνεχίζει το Ηeliax μέχρι τον όροφο μου. Απο το Lightning arrestor ξεκινάει καλώδιο μέχρι το χώμα ;
http://www.diamondantenna.net/sp3000.html
55783

Εφαρμόζοντας το 3) μήπως δε χρειάζεται το 2) ;

4. Η γείωση(2) ή το αντικεραυνικό(3) μπορεί να μπεί στο μπαλκόνι, πρίν την είσοδο μεσω τρύπας του καλωδίου στο σπίτι; Αντί δηλαδή το καλώδιο γείωσης/προστασίας να ξεκινάει απο τη ταράτσα ως το έδαφος, να ξεκινάει απο το μπαλκόνι ως το έδαφος

5. Χρειάζεται το Heliax να μπει σε προστατευτικό εύκαμπτο σωλήνα (Κουβίδη) ή είναι υπερβολή;

6. Για τους κονέκτορες χρειάζεται οπωσδήποτε το toolάκι που υπάρχει η με πολύ προσοχή και καλό μέτρημα θα μπορέσω να το κάνω χωρίς αυτό ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Γειά σου Κωνσταντίνε,

1) ΟΧΙ. Στο heliax δεν γίνονται στροφές. ΑΝ (το τονίζω) έχεις πρόβλημα, υπάρχουν ειδικοί ΦΕΡΙΤΕΣ.
2) ΟΧΙ. Για την κεραία που αναφέρεις ΔΕΝ χρειάζεται γείωση. Την γείωση που δίχνεις την βάζουμε ΜΟΝΟ σε κεραίες για βραχέα.
3) ΟΧΙ. Είναι απίθανο (πιο πιθανό είναι να πιάσεις το τζόκερ) να χτυπήσει κεραυνός την κεραία που αναφέρεις.
4) ΟΧΙ. Αν χτυπήσει κεραυνός την κεραία σου, η κάθοδος θα ΛΙΩΣΕΙ και θα πάρει φωτιά αν βάλεις την γείωση στο μπαλκόνι. Η αντικεραυνική προστασία μπάινει οσο το δυνατόν πιο κοντά στην ΒΡΑΧΕΑ κεραία.
5) ΟΧΙ. Αλλα δεν είναι ούτε κακό. Τζάμπα λεφτά, εκτός και αν έχεις πρόβλημα με ...ποντικάκια.
6) ΟΧΙ. Μπορείς να τα βάλεις ΧΩΡΙΣ το toolkit. Εγώ δεν είχα ποτέ το ειδικό εργαλείο. Πάντα με το χέρι τους βάζω.

Καλά DX !!!
73 de SV1JRT

.

SV1JRT
13-03-15, 17:06
Συμβουλή για την στίρηξη του Heliax:
ΜΗΝ πιάσεις το heliax στον ιστό με ναύλον δετάκια καλωδίων, γιατί είναι πολύ βαρύ καλώδιο και μόλις ξεραθούν λίγο από τον ήλιο θα σπάσουν.
Χρησημοποίησε ΠΗΝΙΟΣΥΡΜΑ χοντρό (1,5 - 2mm) από παλιό μετασχηματιστή. Είναι αρκετά δυνατό, ΔΕΝ ξεραίνεται με τον ήλιο και ΔΕΝ οξειδώνετε με το νερό.

Εναλλακτικά, μπορείς να βάλεις μεταλλικά δετάκια καλωδίων, αλλά είναι ΠΟΛΥ ακριβά !!
.

leosedf
13-03-15, 17:31
Υπάρχουν μεταλλικά clamps γι αυτά τα καλώδια.
Ανάλογα με το μήκος του καλωδίου ίσως χρειαστεί μέχρι και 3 γειώσεις αλλά όπως λέει και ο Σωτήρης στην εφαρμογή σου, μπα.

GiwrgosTH
13-03-15, 17:45
Γείωση καλό είναι να βάλεις και πάνω στο ιστό κοντά στην κεραία και κάτω κοντά στο μηχάνημα. Κακό δε θα κάνει. Προσοχή μετά στη μόνωση!
Αντί για πηνιόσυρμα που είπε ο Αντώνης καλό είναι να βάλεις 2,5 ηλεκτρολογικό που έχει και το πλαστικό να μην το τραυματίσει.
Εργαλείο δε θες, απλά θα γυμνώσεις 8 δαχτυλίδια πλαστικό, θα βάλεις το πίσω του N type να πιάσει πλαστικό, θα βάλεις μετά τα δαχτυλίδια ή τον δακτύλιο που αγκαλιάζει το χαλκό και θα κόψεις τον εξωτερικό χαλκό στη μέση του δαχτυλιδιού με ένα μικρό κοφτάκι σαν να ανοίγεις κονσέρβα και θα το στρώσεις μετά γύρο από τον δακτύλιο.
Εύκολο είναι, θέλει απλά λίγη εξάσκηση :wiink:
Μετά θα αφήσεις 1,5 δαχτυλίδι foam και 1,5 δαχτυλίδι χαλκό και βιδώνεις τον Ν.
Αυτό ισχύει για τους περισσότερους Ν της αγοράς, εκτός από Spinner και RFS.