PDA

Επιστροφή στο Forum : Baofeng και αυτόματη αλλαγή από V σε U



imazehost
22-03-15, 19:26
Καλησπέρα σας !

Έχω το φορητό Baofeng και έχω το εξής θέμα το οποίο το ίδιο προβληματάκι δεν το έχει άλλος συνάδελφος που έχει το ίδιο μοντέλο.

Αν βάλω στην πάνω μπάρα π.χ. μια συχνότητα V 145.500 και στην κάτω U π.χ. 432.200 όταν πάω με το AB στο U να μιλήσω εγώ στον συνάδελφο εκείνος αν το βελάκι του είναι στο V αυτόματα το δικό του
Baofeng τον μεταφέρει στα U και ακούει αυτό που λέω. Κάτι που δεν συμβαίνει στο δικό μου. Δηλαδή εάν το βελάκι είναι πάνω στα V και εκείνος μιλήσει στα U δεν κατεβαίνει αυτόματα κάτω σ' εμένα για να
τον ακούσω.

Τι πρέπει να κάνω για να μπορεί να μεταφέρετε η επιλογή πάνω κάτω αυτόματα και να ακούω στις διαφορετικές μπάντες αυτόματα ?

performer
22-03-15, 19:57
Καλησπέρα σας !

Έχω το φορητό Baofeng και έχω το εξής θέμα το οποίο το ίδιο προβληματάκι δεν το έχει άλλος συνάδελφος που έχει το ίδιο μοντέλο.

Αν βάλω στην πάνω μπάρα π.χ. μια συχνότητα V 145.500 και στην κάτω U π.χ. 432.200 όταν πάω με το AB στο U να μιλήσω εγώ στον συνάδελφο εκείνος αν το βελάκι του είναι στο V αυτόματα το δικό του
Baofeng τον μεταφέρει στα U και ακούει αυτό που λέω. Κάτι που δεν συμβαίνει στο δικό μου. Δηλαδή εάν το βελάκι είναι πάνω στα V και εκείνος μιλήσει στα U δεν κατεβαίνει αυτόματα κάτω σ' εμένα για να
τον ακούσω.

Τι πρέπει να κάνω για να μπορεί να μεταφέρετε η επιλογή πάνω κάτω αυτόματα και να ακούω στις διαφορετικές μπάντες αυτόματα ?

Φίλε μου μήπως είναι θέμα ρύθμισης από το μενού της συσκευής. Δεν αναφέρεις εάν αυτό το έκανε από την αρχή ή προέκυψε μετά.Εάν δεν καταφέρεις να βρεις άκρη μέσα από το μενού κάνε μια επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

performer
22-03-15, 20:09
http://www.meimaris.com/product.asp?intProdID=3215#ManMove

Σε αυτή την διεύθυνση θα βρεις το manual στα Ελληνικά

imazehost
22-03-15, 20:22
Φίλε μου μήπως είναι θέμα ρύθμισης από το μενού της συσκευής. Δεν αναφέρεις εάν αυτό το έκανε από την αρχή ή προέκυψε μετά.Εάν δεν καταφέρεις να βρεις άκρη μέσα από το μενού κάνε μια επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Ευχαριστώ το βρήκα μέσα στις ρυθμίσεις το TDR πρέπει να είναι ΟΝ αλλά υπάρχει ένα άλλο θέμα τώρα. Θυμάμαι πολύ καλά πως παλιά μαζί με τον ήχο μεταφερόταν και το βελάκι για να ξέρεις από που σου μίλησαν. Τώρα ναι μεν ακούς από τα U όταν έκανα το TDR ΟΝ αλλά όμως δεν μεταφέρετε το βελάκι. Αν δω και δεν γίνεται κάτι άλλο θα κάνω επιστροφή στις εργοστασιακές, αν και είμαι 50% - 50% πως το είχα κάνει.

Ευχαριστώ.

performer
22-03-15, 20:22
Καλησπέρα σας !

Έχω το φορητό Baofeng και έχω το εξής θέμα το οποίο το ίδιο προβληματάκι δεν το έχει άλλος συνάδελφος που έχει το ίδιο μοντέλο.

Αν βάλω στην πάνω μπάρα π.χ. μια συχνότητα V 145.500 και στην κάτω U π.χ. 432.200 όταν πάω με το AB στο U να μιλήσω εγώ στον συνάδελφο εκείνος αν το βελάκι του είναι στο V αυτόματα το δικό του
Baofeng τον μεταφέρει στα U και ακούει αυτό που λέω. Κάτι που δεν συμβαίνει στο δικό μου. Δηλαδή εάν το βελάκι είναι πάνω στα V και εκείνος μιλήσει στα U δεν κατεβαίνει αυτόματα κάτω σ' εμένα για να
τον ακούσω.

Τι πρέπει να κάνω για να μπορεί να μεταφέρετε η επιλογή πάνω κάτω αυτόματα και να ακούω στις διαφορετικές μπάντες αυτόματα ?


Λοιπόν Χρήστο θα κάνεις το εξής, επειδή το έψαξα. Μέσα από το μενού του Baofeng θα πας στην λειτουργία Νο7(TDR) που σημαίνει διπλή επιτήρηση/διπλή λειτουργία θα την ενεργοποιήσεις να είναι σε κατάσταση ON και το πρόβλημά σου θα λυθεί.