PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρεμβολή -Παράσιτο στα 2m



nbk4031
02-04-15, 15:59
Καλησπέρα.,στο mobile(icom 2730) που έχω ως βάση στο σπίτι εδώ και λίγες μέρες παρατηρώ τρεμοπαίζουν δύο σήματα στη μπάρα του s-meter χώρις να ανοίγουν το squelch.Ακόμα και αν το ανοίξω έγω όμως δεν παρατηρώ κάποιο σήμα απο κάτω ώστε να δικαιολογεί το ακανόνιστο άναμμα δύο μονάδων του οργάνου.Το συγκεκριμένο συμβαίνει μόνο στα vhf και σχεδόν σε όλες τις συχνότητες,στην επικοινωνία πάντως δεν παρατηρω οτι υπάρχει κάτι ακουστικά αντιληπτό η τουλάχιστον έτσι νομίζω.Δοκίμασα να μετακινήσω τα καλώδια απο τροφοδοτικο,κεραία,κτλ έβαλα ανάποδα το φίς στα 220v,απομάκρινα το τροφοδοτικό απο τον πομποδέκτη,δεν είδα κάποια διαφορά,τα στασιμα είναι 1,1.Το Θέμα είναι ότι το φαινόμενο συμβαίνει περισσότερο την ημέρα,το βράδυ τα πράματα στρώνουν!Έιχα παρατηρήσει το ίδιο πράγμα και πρίν αρκετές μέρες αλλα δεν συνεχίστηκε,τώρα ξαναέμφανίστηκε εδώ και 3 μέρες.σκέφτομαι διάφορα για το τι μπορεί να είναι αλλα δεν βγάζω άκρη,ίσως κάποιος πιό έμπειρος συνάδελφος να μπορεί να βοηθήσει.ευχαριστώ.de SY2BEX

matthew
02-04-15, 18:49
Αν έχεις τελείως κλειστό το squelch λογικό είναι να περνάνε παράσιτα αφού δεν τα φιλτράρει καθόλου. Ανέβασε το squelch μέχρι εκεί που σβήνουν τα παράσιτα. Ειδικά αν έχεις κεραία με μεγάλη απολαβή. Ακόμη αν έχεις κοντά καμιά οθόνη υπολογιστή από τις παλιές (CRT) ή τηλεόραση παλιού τύπου, απομάκρυνέ την γιατί αυτές προκαλούν γύρω πολλά παράσιτα από στατικά. Τέλος αν το τροφοδοτικό έχει δυνατότητα Noise Offset παίξε & με αυτό λίγο μήπως καθαρίσουν, αν & αυτή η δυνατότητα είναι για τα βραχέα κυρίως.

nbk4031
02-04-15, 20:02
Αν έχεις τελείως κλειστό το squelch λογικό είναι να περνάνε παράσιτα αφού δεν τα φιλτράρει καθόλου. Ανέβασε το squelch μέχρι εκεί που σβήνουν τα παράσιτα. Ειδικά αν έχεις κεραία με μεγάλη απολαβή. Ακόμη αν έχεις κοντά καμιά οθόνη υπολογιστή από τις παλιές (CRT) ή τηλεόραση παλιού τύπου, απομάκρυνέ την γιατί αυτές προκαλούν γύρω πολλά παράσιτα από στατικά. Τέλος αν το τροφοδοτικό έχει δυνατότητα Noise Offset παίξε & με αυτό λίγο μήπως καθαρίσουν, αν & αυτή η δυνατότητα είναι για τα βραχέα κυρίως.
Καλήσπέρα Ματθαίε,ευχαριστώ για την απάντηση.Το offset απο το τροφοδοτικό δεν βοηθάει καθόλου απο οτι δοκίμασα,όσο για crt δεν έχω εδώ στο γραφείο που είναι και το μηχάνημα,το squelch δεν κάνει κάτι μιας και το παράσιτο είναι "λευκό" δηλαδή δεν ακούγετε παρα μόνο το βλέπεις στο s-meter και δεν επηρεάζεται απο το squelch είτε είναι ανοιχτό είτε κλειστό,είναι το ίδιο!Αυτό που σκέφτηκα να κάνω τίς ώρες που δημιουργείται το φαινόμενο είναι να χρησιμοποιήσω για τροφοδοσία μπαταρία αντι για τροφοδοτικό,και με κλείσιμο του γενικού ρέυματος να τσεκάρω αν είναι κάτι απο το δίκτυο για αρχή.

matthew
02-04-15, 21:41
το παράσιτο είναι "λευκό" δηλαδή δεν ακούγετε παρα μόνο το βλέπεις στο s-meter
Ok. Το είχα παρατηρήσει & εγώ αυτό παλιότερα σε ένα 2725 που έχω αλλά γινόταν πολύ σπάνια & αραιά, & δεν είχα δώσει μεγάλη σημασία να το ψάξω παραπέρα αφού δεν επηρέαζε καθόλου τη λειτουργία του πομποδέκτη. Ίσως & να επηρεάζεται λίγο το s-meter από στατικά στην κεραία. :001_unsure: Πάντως με μπαταρία δεν πιστεύω να δεις διαφορά, αλλά δεν έχεις να χάσεις & τίποτα με μια δοκιμή.

SV1GRN
03-04-15, 14:24
Δοκίμασε με κάποιο άλλο μηχάνημα ή βάλε μια κεραία με λιγότερη απολαβή να δούμε.

PALIARMOTHS
17-05-15, 18:43
Έχω ακούσει, αλλά δεν ξέρω άν ισχύει, πως σε δωμάτια που λειτουργουν ασύρματοι, δέκτες κλπ. δεν πρέπει να φωτίζονται από λάμπες φθορισμού, αλλά από λάμπες πυρακτώσεως γιατί οι λαμπες φθορισμού διμιουργούν θόρυβο.
Κοίταξε και αυτό το ενδεχόμενο.

SV1GRN
19-05-15, 15:06
Ο ηλεκτρικός θόρυβος ανεβαίνει αλματωδώς τις τελευταίες δεκαετίες. Άλλος ήταν ο θόρυβος τη δεκαετία του 70 και άλλος τώρα. Μια από τις πηγές είναι και αυτές οι λάμπες, νομίζω χειρότερες είναι οι led. Πρόσφατα έβαλα 2 μικρές (ανώνυμες - δεν ξέρω τι συμβαίνει με τις επώνυμες μάρκες) σε ένα χώρο και μόλις πλησιάσω ένα δέκτη βραχέων ο θόρυβος αυξάνεται.

microwave
02-06-15, 12:21
1. Οταν σου εμφανιστεί το πρόβλημα δοκίμασε να κάνεις ένα reset στον πομποδέκτη και δες αν λύθηκε το πρόβλημα.
2. Δοκίμασε ένα άλλο τροφοδοτικό ΟΧΙ παλμοτροφοδοτικό.

nbk4031
02-06-15, 20:02
Καλησπέρα και ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας,το φαινόμενο τελικά πατατηρείτε μόνο στις ώρες τις έντονης ηλιοφάνειας και μέχρι το απόγευμα,απο εκεί και μετά δεν υπάρχει,όπως επίσης και τις ημέρες που έχει συννεφιά ή βρέχει δεν συμβαίνει καθόλου.