PDA

Επιστροφή στο Forum : DAD RADIO



kleima
27-04-15, 10:16
διαβασα ,οτι στην ολλανδια,ξεκινησε να λειτουργει το dab συτημα,εκμπομπης ραδιοφωνικων σταθμων.
στην ελλαδα,ποτε ?
τα ριαφωνα που εχουμε,θα ειναι αχρηστα,θα μπορουν,να λειτουργουν,βαζωντας καπιο εξαρτημα?τα fm,θα τι θα γινουν?
και πως θα ξερω,αν ενα ραδιοφωνο,εχει dab?
κυκλοφωρουν,στην ελληνικη αγορα τετοια ραδιοφωνα(για το αυτοκινητο,για το σπιτι)
καπια διευθυνση που εχει,συσκευες dab?
τι εινai το l.dab+,dab iii?

xlife
27-04-15, 11:15
http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Audio_Broadcasting

Dab δέκτες υπήρχαν κάποια στιγμή στα καταστήματα αλλά ατόνησε λίγο γιατί μόνο 2-3 σταθμοί ήταν με αυτό το πρότυπο. Τώρα δεν ξέρω αν υπάρχουν και πόσοι σταθμοί μπορεί να είναι που να χρησιμοποιούν dab.Γενικά όμως δίνω στα fm τουλάχιστον 10-15 χρόνια ζωής. DAB είναι στην ουσία το ψηφιακό ραδιόφωνο κατα το πρότυπο της ψηφιακής τηλεόρασης

http://www.skroutz.gr/c/80/radiofona-kasetofona.html?keyphrase=dab+radio

Πιστεύω οτι το dab θα το προλάβουν οι συσκευές internet radio γιατί έχουν μικρότερο κόστος για τους ιδιοκτήτες ραδιοφωνικών σταθμών και μεγαλύτερη ποικιλία για τους πελάτες μιας και μπορούν να ακούν παγκόσμιο ραδιόφωνο

SRF
27-04-15, 12:32
Μα ρωτάει για DAD radio! Ραδιόφωνο του "μπαμπά" !!! Εσύ αναφέρεσαι σε DAB ! :biggrin:

Πέραν του αστείου, μετά την ΠΑΤΑΓΩΔΗ δήλωση της Αγγλίας ότι βάζζει στον ΠΑΓΟ πλήρως την όποια εξέλιξη και μετακίνηση προς το DAB, στα τέλη του 2014... η οποία ακολούθησε μετά την προγενέστερη ανακοίνωση της Ιρλανδίας ότι ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΟΥΤΕ ΘΕΜΑ ΩΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΦΑΡΜΟΦΗ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΠΙΛΟΤΙΚΑ ΤΟΥ DAB τουλάχιστον για τα επόμενα 20 έτη περίπου... φαίνεται ότι οι Γερμανοί που αναμένουν διακαώς να γίνει θέσφατο το DAB τους... για να ΞΑΝΑΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΔΕΚΤΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΟΥΣ (αφού ποιοί άλλοι στην Ευρώπη φτιάχνουν πιά δέκτες, πχ για αυτοκίνητα) επιχειρούν μέσω τον περιφερειών τους Γερμανοτραφών γειτόνων τους την αναβίωση της συζητήσεως για το... "ψωφίμι" τους!!! Άλλωστε ΤΟΣΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΚΟΝΔΥΛΪΑ παίρνουν για αυτό!!! :wiink: Μην "ψοφήσει" πριν τα ξεκοκκαλίσουν εντελώς!!!

xlife
27-04-15, 13:19
Ε εντάξει DAD είναι μικρό λάθος, σκέψου να παραφραζόταν σε DADDY (cool) radio

Το 2004 - 2005 θυμάμαι που πήγα να πάρω ένα ραδιοφωνάκι για τον παππού και ο μαγαζάτορας προσπαθούσε να μου πουλήσει με το ζόρι έναν DAB δέκτη αξίας 180-200 ευρώ λέγοντας μου οτι τα fm θα κλείνανε σε μερικούς μήνες(οτι να ναι όπως πάντα)!!! Τελικά με έπεισε ο μαγαζάτορας αλλά με τον αντίθετο τρόπο. Στην αρχή, πρίν μου πεί αυτά ο μαγαζάτορας, σκέφτηκα να πάρω στον παππού ένα Sony FM ράδιο αξίας 50 ευρώ και τελικά με αυτά που μου είπε με φόβισε και για να μην πάει χαμένο πήρα ενα Kchibo με 15 ευρώ...

GiwrgosTH
27-04-15, 13:20
Γιώργο η Νορβηγία κάνει switch off στα FM του χρόνου.
Φυσικά εκεί λειτουργεί DAB από το 99 πιλοτικά, οπότε υπάρχουν δέκτες, αν θυμάμαι καλά 20% σε αυτοκίνητα και 55% σε σπίτια.

chip
27-04-15, 13:28
Μη γίνεσαι κακός Γιώργο (SRF)!
Το ινστιτούτο Fraunhofer πως θα πουλήσει τα δικαιώματα για αλγορίθμους mp3 κλπ... τι κλέφτες θέλεις να γίνουν οι Γερμανοί ή θέλεις να πτωχεύσουν και να κόβουν μισθούς και συντάξεις... σου πάει καρδιά να ρχεται η Γερμανιδούλα διακοπές μες στην κατάθλιψη;

κάθε τσιπάκι που αγοράζεται και κάνει αποκωδικοποίηση mp3 έχει πληρώσει δικαιώματα χρήσης αλγορίθμων... και αν δεν τα έχει πληρώσει ο κατασκευαστής από το τσιπάκι πρέπει να τα πληρώσει ο κατασκευαστής της συσκευής... παρακαλώ περάστε από το ταμείο (αν φτιάχνεται συσκευές και βάλατε τσιπάκι κινέζου που δεν έχει πληρώσει)... http://mp3licensing.com/royalty/hardware.html

Γι αυτό και μας έβαλαν ψηφιακή.. για να χουμε καλύτερη εικόνα και ήχο....

kleima
27-04-15, 13:45
ok,λαθος στη γραφη,DAB.το σωστο.
καλα ολα αυτα,που λετε,αλλα τι διαγορα εχει το DAB,ΑΠΟ TO DAB+.
αν ειναι να αγορασω,ενα ραδιοφωνο,τι πρεπει να ειναι,dab h dab+?
και αν το αγορασω,σημερα,θα μπορει να λαμβανει τους σταθμους,που εινια στα fm,η,θα πρεπει να γινει η αλλαγη?
και τα ραδιοφωνα που εχω σημερα,με την αλλαγη σε dab,τι πρεπει να κανω,για να λαμβανουν τους σταθμους,που θα εκπεμπουν σε dab?

chip
27-04-15, 14:09
το τι δυνατότητες λήψης έχει ο δέκτης θα το ρωτήσεις (αν παίζει και αναλογικά και ψηφιακά... αλλά το πιθανότερο είναι οτι θα παίζει FM.... για ΑΜ,SW κλπ μάλλον πρέπει να το ψάξεις....)
Το DAB+ είναι ποιο σύγχρονο...
Τους παλαιούς δέκτες όταν έρθει η ώρα τους μάλλον θα τους πετάξεις....