PDA

Επιστροφή στο Forum : Nova και σε άλλη τηλεόραση..



haf
02-05-15, 07:59
Η nova με δορυφορικό κάτοπτρο αυτή την στιγμή ειναι συνδεδεμένη στο δωματιο1. Στα αλλα δυο δωμάτια έχω τηλεοράσεις που παίρνουν σήμα απο απλή κεραία με ενισχυτή σήματος.
Πως μπορω να μεταφέρω εικόνα απο nova και σε κάποια άλλη τηλεόραση? εννοείται ότι δεν υπάρχει δυνατότητα να περάσω νέα καλωδίωση.
Ενα σχέδιο...
Ευχαριστώ.
http://images.tapatalk-cdn.com/15/05/01/d3d973f059dd1b295d4b4b61a30e0ea1.jpg



Thank you

xlife
02-05-15, 08:22
Ο Δέκτης της nova νομίζω οτι έχει ενσωματωμένο modulator. Απο πίσω στο δέκτη λέει rf out. Απο εκεί στέλνεις ένα καλώδιο στην πρίζα της κεραίας. Εαν θές να χρησιμοποιήσεις και την κεραία σε αυτή την τηλεόραση βάζεις ένα ταφ για κεραία. Στις τηλεοράσεις θα ψάξεις στα αναλογικά κανάλια να βρείς το nova. Εαν κάνει κάποια παρεμβολή η υπάρχει στο ρυθμισμένο κανάλι κάποιο άλλο κανάλι, τότε απο της ρυθμίσεις του nova αλλάζεις το κανάλι του modulator σε ένα ελεύθερο Ολες οι τηλεοράσεις θα δείχνουν το ίδιο κανάλι. Αν ο δέκτης δεν έχει modulator τότε αγοράζεις ένα rf modulator του εμπορίου

katmadas
02-05-15, 17:05
Ο Δέκτης της nova νομίζω οτι έχει ενσωματωμένο modulator. Απο πίσω στο δέκτη λέει rf out. Απο εκεί στέλνεις ένα καλώδιο στην πρίζα της κεραίας. Εαν θές να χρησιμοποιήσεις και την κεραία σε αυτή την τηλεόραση βάζεις ένα ταφ για κεραία. Στις τηλεοράσεις θα ψάξεις στα αναλογικά κανάλια να βρείς το nova. Εαν κάνει κάποια παρεμβολή η υπάρχει στο ρυθμισμένο κανάλι κάποιο άλλο κανάλι, τότε απο της ρυθμίσεις του nova αλλάζεις το κανάλι του modulator σε ένα ελεύθερο Ολες οι τηλεοράσεις θα δείχνουν το ίδιο κανάλι. Αν ο δέκτης δεν έχει modulator τότε αγοράζεις ένα rf modulator του εμπορίου

Πιο σωστο δεν ειναι να παει το σημα στην εισοδο του ενισχυτη αντι στην εξοδο που προτεινεις?

aris k
02-05-15, 19:34
απο τισ κεραιες εχεις προσβαση στον ενισχυτη ??? αν ναι τοτε ειναι απλα τα πραγματα