PDA

Επιστροφή στο Forum : Ύψος κεραίας



PALIARMOTHS
10-05-15, 19:53
Καλησπέρα σας, μήπως ξέρεί κάποιος άν ο κανονισμός θέτει όρια στο μέγιστο ύψος της κεραίας που πρέπει να έχει ένας σταθερός ραδιοερασιτέχνικός σταθμός?
Γιατί ύστερα από ψάξιμο στο ίντερνετ και ρωτώντας άλλους ραδιοερασιτέχνες δέν κατάφερα να πάρω σαφή απάντηση.

Σας ευχαριστώ :)

GeorgeVita
10-05-15, 20:34
Καλησπέρα σας, μήπως ξέρεί κάποιος ...

edit: διάβασε το επόμενο μήνυμα
edit: η Κ.Υ.Α. που βρήκα στην ιστοσελίδα του Υπουργείου αφορά "Ζ. ΕΚΚΧΟ ραδιοερασιτεχνικών επαναληπτών, αναμεταδοτών, ραδιοφάρων."

Το Υπουργείο ξέρει: www.yme.gr > στο αριστερό menu Επικοινωνίες > 09. Ραδιοερασιτέχνες > 09.01 Νομοθεσία-Εγκύκλιοι

Κ.Υ.Α. 48263/959/2012 (http://www.yme.gr/getfile.php?id=5273) «Εγκαταστάσεις Κατασκευών Κεραιών Χαμηλής Ηλεκτρομαγνητικής Περιβαλλοντικής Όχλησης, εξαιρούμενες από την αδειοδότηση σύμφωνα με την παρ. 23 του άρθρου 30 του Ν. 4070/2012»

Ακρίτας
10-05-15, 21:25
Άν έχω καταλάβει κάλά το νόμο, οι κεραίες των ραδιοερασιτεχνών δεν περιλαμβάνονται στην ΚΥΑ 48263/959/2012. Μόνο οι κεραίες των επαναληπτών, αναμεταδοτών και ραδιοφάρων (Άρθρο 3).

Οπότε επιστρέφουμε στο Ν.2801, Αρθρο 1, Παράγραφος 2, Εδάφιο Α....

(από την υποχρέωση αδειοδότησης εξαιρούνται)

"β) Οι κατασκευές κεραιών Υπουργείων, Πρεσβειών, διπλωματικών αποστολών και ραδιοερασιτεχνών, οι οποίες περιβάλλονται από κτήρια ή το φυσικό έδαφος ίσου ή μεγαλύτερου ύψους, βρίσκονται στο εσωτερικό χωριού, πόλης ή στρατοπέδου, δεν προκύπτει ότι επηρεάζουν δυσμενώς την ασφάλεια της αεροπλοϊας και εφόσον έχει χορηγηθεί εκχώρηση ή έγκριση ραδιοσυχνοτήτων εκπομπής και λήψης".

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι μπορείς να κάνεις την κεραία σου όσο ψηλή θέλεις αλλά αν πρόκειται να ξεπεράσεις το παραπάνω όριο θα πρέπει να ακολουθήσεις την διαδικασία αδειοδότησης που προβλέπεται για την εγκατάσταση κεραιών στην ξηρά.

aekologos
10-06-15, 02:15
Άν έχω καταλάβει κάλά το νόμο, οι κεραίες των ραδιοερασιτεχνών δεν περιλαμβάνονται στην ΚΥΑ 48263/959/2012. Μόνο οι κεραίες των επαναληπτών, αναμεταδοτών και ραδιοφάρων (Άρθρο 3).

Οπότε επιστρέφουμε στο Ν.2801, Αρθρο 1, Παράγραφος 2, Εδάφιο Α....

(από την υποχρέωση αδειοδότησης εξαιρούνται)

"β) Οι κατασκευές κεραιών Υπουργείων, Πρεσβειών, διπλωματικών αποστολών και ραδιοερασιτεχνών, οι οποίες περιβάλλονται από κτήρια ή το φυσικό έδαφος ίσου ή μεγαλύτερου ύψους, βρίσκονται στο εσωτερικό χωριού, πόλης ή στρατοπέδου, δεν προκύπτει ότι επηρεάζουν δυσμενώς την ασφάλεια της αεροπλοϊας και εφόσον έχει χορηγηθεί εκχώρηση ή έγκριση ραδιοσυχνοτήτων εκπομπής και λήψης".

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι μπορείς να κάνεις την κεραία σου όσο ψηλή θέλεις αλλά αν πρόκειται να ξεπεράσεις το παραπάνω όριο θα πρέπει να ακολουθήσεις την διαδικασία αδειοδότησης που προβλέπεται για την εγκατάσταση κεραιών στην ξηρά.

αρα πχ να μην ειναι η κεραια σου ψηλοτερη απο το χωρο? (να μη φαει κανα κεραυνο φανταζομαι)

kioan
10-06-15, 10:53
Αυτό το "ή φυσικό έδαφος" δεν ξέρω πως πρέπει να ερμηνευτεί... Δηλαδή εάν υπάρχει ένας γειτονικός λόφος, καλύπτεσαι να βάλεις χαμηλότερη κεραία;

SV1GRN
10-06-15, 12:15
Πολύ λογικό το ερώτημα σου, μόνο ο Κύριος γνωρίζει τι είχε στο μυαλό του ο νομοθέτης όταν το έγραφε hihi.

SRF
10-06-15, 13:12
Αυτό το "ή φυσικό έδαφος" δεν ξέρω πως πρέπει να ερμηνευτεί... Δηλαδή εάν υπάρχει ένας γειτονικός λόφος, καλύπτεσαι να βάλεις χαμηλότερη κεραία;

Καλό! Αν είσαι στου Ζωγράφου για παράδειγμα... ο Υμηττός είναι ο πιό λογικά νοούμενος "φυσικός χώρος" υψομετρικά!!! ΕΥΓΕ!!! :biggrin:

GeorgeVita
10-06-15, 13:13
... εάν υπάρχει ένας γειτονικός λόφος ...
Δεν θα ήταν σαφές ούτε αν έγραφε "γειτονικός" λόφος!
Νομίζω τα βασικά που πρέπει να καλυφθούν είναι η επικινδυνότητα από πτώση και η ασφάλεια της αεροπλοΐας.
Δυστυχώς, κάθε νόμος είναι δυσνόητος και κάθε πολίτης μπορεί να νομίζει ότι θίγεται ή "κινδυνεύει". Ευτυχώς το βάρος για την απόδειξη του "λάθους" την έχει ο καταγγέλλων που θα επιβαρυνθεί και με κάποιο κόστος για τη διαδικασία. Αν ταυτόχρονα υπάρχουν και τα τυπικά (ταμπελάκια, "λογική" κατασκευή, ενημέρωση αν μας το ζητήσουν) δε νομίζω να ξεκινήσει κάποιος κακόβουλη/καταχρηστική καταγγελία.

Ελπίζω να μην αναφέρεστε σε "μικρά" κεραιοσυστήματα όπως το παρακάτω:

http://www.k3dav.com/Arkala%206.jpg

SRF
10-06-15, 13:24
Δεν θα ήταν σαφές ούτε αν έγραφε "γειτονικός" λόφος!
Νομίζω τα βασικά που πρέπει να καλυφθούν είναι η επικινδυνότητα από πτώση και η ασφάλεια της αεροπλοΐας.
Δυστυχώς, κάθε νόμος είναι δυσνόητος και κάθε πολίτης μπορεί να νομίζει ότι θίγεται ή "κινδυνεύει". Ευτυχώς το βάρος για την απόδειξη του "λάθους" την έχει ο καταγγέλλων που θα επιβαρυνθεί και με κάποιο κόστος για τη διαδικασία. Αν ταυτόχρονα υπάρχουν και τα τυπικά (ταμπελάκια, "λογική" κατασκευή, ενημέρωση αν μας το ζητήσουν) δε νομίζω να ξεκινήσει κάποιος κακόβουλη/καταχρηστική καταγγελία.

Ελπίζω να μην αναφέρεστε σε "μικρά" κεραιοσυστήματα όπως το παρακάτω:

http://www.k3dav.com/Arkala%206.jpg

Νόμιζα οτι μιλούσαμε για κεραίες σε ταράτσες... και όχι μπαλκονιού όπως αυτή!!! :biggrin:

GeorgeVita
10-06-15, 13:29
Την έδειξα γιατί άλλο πράμα μια vertical υψος 10-15μ. και άλλο "δάσος κατευθυνόμενων" που ξεκινούν σε ύψος 10-15μ. πάνω από 6-όροφη πολυκατοικία. Βέβαια, προσωπικά μου αρέσει το θέαμα και τις χαζεύω υπολογίζοντας τις "μπάντες" λειτουργίας τους αλλά δεν περιμένω την ίδια οπτική γωνία από το γείτονα.

SV1GRN
10-06-15, 14:35
Καλό! Αν είσαι στου Ζωγράφου για παράδειγμα... ο Υμηττός είναι ο πιό λογικά νοούμενος "φυσικός χώρος" υψομετρικά!!! ΕΥΓΕ!!! :biggrin:
Σωστά, σύμφωνα και με το γράμμα του συγκεκριμένου νόμου!

SV1DB
14-08-15, 21:35
Tο ύψος και η επιλογή της κεραίας τουλάχιστον στα ΗF δεν είναι γρίφος . Πρώτα αρχίζουμε από τον διατιθέμενο χώρο πχ. ταράτσα,
κήπος-έδαφος , κεραμίδια , αγρόκτημα , μονοκατοικία με γύρω-γύρω πολυκατοικίες κλπ περιπτώσεις...
Η κεραία ανάλογα με τον τύπο της αλλά και το ύψος της θα μας "δώσει" επικοινωνίες κοντινές, μακρυνές, και DX ... Από μας εξαρτάται τι θα επιλέξουμε , πάντως λύσεις υπάρχουν . Όποιος έχει συγκεκριμένο πρόβλημα άς το παρουσιάσει.

pstratos
15-08-15, 02:57
Στην παλαιότερη νομοθεσια -ισως μα εχει αλλαξει- δεν χρεαζοταν ειδικη αδεια για ιστο μεχρι 4μ υψος πανω απο το ιδεατο στερεο και μεχρι 4εκ διαμετρο ιστου.

Πιο αναλυτικα

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Antenna_Mast_Systems/AntennaSys_Appl.html

SV1GRN
16-08-15, 21:07
pstratos η παραπάνω παραπομπή δεν αφορά κεραίες ρ/ε, ισχύουν όσα ήδη αναφέρθηκαν στο παρόν θέμα.

pstratos
17-08-15, 01:47
από http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Antenna_Mast_Systems/antennasys_exclu.html

στο ΣΤ. ΕΚΚΧΟ για πειραματικούς σκοπούς.
Ζ. ΕΚΚΧΟ ραδιοερασιτεχνικών επαναληπτών, αναμεταδοτών, ραδιοφάρων. αν μπορεις να ενταξεις τις ρ/ε δραστηριότητες μάλλον εξαιρείσαι άδειας

από νομους ο πιο νεος που βρηκα ειναι Φ.Ε.Κ. 739/20-6-2006 -4μετρα- και ο παλιος 2801 που εχει αναφερθει στη αρχη του θεματος

SV1GRN
18-08-15, 01:04
Ο 739 συμπληρώνει τον 2801 που αφορά και το θέμα μας εδώ. Οι επαναλήπτες αφορούν μόνο ραδιοερασιτεχνικούς συλλόγους (στη χώρα μας απαγορεύτηκε δια νόμου δυστυχώς οι ρ/ε να λειτουργούν ραδιοφάρους! ). Όσον αφορά ραδιοερασιτέχνες μένουμε σε ότι συζητήθηκε πριν με τον 2801 και δεν υπαγόμαστε στην:
http://www.eett.gr/opencms/opencms/E...aSys_Appl.html (http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Antenna_Mast_Systems/AntennaSys_Appl.html)