PDA

Επιστροφή στο Forum : pmr comtest 2



finos
18-05-15, 11:11
πρωτινω να γεινει ενα pmr contest:wiink: τορα που ερχετε καλοκαιρι στην σηχνοτητα 2 υποτονοσ 38 και ψιφιακα στην σηχοτητα 2 υποτονοσ 1


λεω να το κανουμε στισ 20 το μηνα ιουνιου


ΣΗΜΦΟΝΙΤΕΕΕΕ;;;;;:confused1::confused1::confused1:

kioan
18-05-15, 11:32
ψιφιακα στην σηχοτητα 2 υποτονοσ 1

Τι εννοείς ψηφιακά;

finos
18-05-15, 11:46
Το πμρ μου έχει ψιφιακους ηποτονους




From my smartphone

finos
18-05-15, 11:49
5724757246

kioan
18-05-15, 12:10
Α, οκ, προς στιγμή νόμιζα ότι εννοούσες κάποια ψηφιακή μετάδοση πάνω από τις συχνότητες των PMR.

Οι αναλογικοί υπότονοι (CTCSS (http://en.wikipedia.org/wiki/Continuous_Tone-Coded_Squelch_System)) υποστηρίζονται από όλα τα PMR και ίσως να έχει πιο πολύ νόημα να χρησιμοποιηθούν αυτοί.
Σε αντίθεση, οι ψηφιακοί (DCS (http://en.wikipedia.org/wiki/Squelch#DCS)) θεωρώ πως δεν προσφέρουν κάτι επιπλέον στο event που συζητάς και περιορίζουν τις συσκευές που μπορούν να χρησιμοποιηθούν.

finos
18-05-15, 12:14
Τι λέτε το διοργανονουμε ???????;;;;

Killo_Watt
18-05-15, 15:15
πρωτινω να γεινει ενα pmr contest:wiink: τορα που ερχετε καλοκαιρι στην σηχνοτητα 2 υποτονοσ 38 και ψιφιακα στην σηχοτητα 2 υποτονοσ 1


λεω να το κανουμε στισ 20 το μηνα ιουνιου


ΣΗΜΦΟΝΙΤΕΕΕΕ;;;;;:confused1::confused1::confused1:


Εγώ είμαι μέσα (άλλωστε είχα διοργανώσει και παλιότερα pmr contest εδώ στο forum) το θέμα είναι ότι προτείνω να μην χρησιμοποιούμε υποτονους περιορίζουν την εμβέλεια του σήματος, και δεν νομίζω ότι έχει νόημα η χρήση τους σε ένα contest.

finos
18-05-15, 15:46
ok καναλι 2 λιπων

PALIARMOTHS
18-05-15, 15:54
Mέσα κι εγώ

finos
18-05-15, 16:46
πμ σε εμενα οσοι θα ειναι μεσα α κι ενα ψευδονιμο (αν ειστε ραδιοερσιτεχνες το διακριτικο σας )ετσι θα επικινονουμε εγω σαν φινος

john_b
18-05-15, 16:53
Δεν γίνεται ο ραδιοερασιτέχνης να δώσει διακριτικό εκτός των ραδιοερασιτεχνικών συχνοτήτων παρά μόνο αν παρουσιαστεί κάποιου είδους ανάγκη τύπου πολιτικής προστασίας. Και ο ραδιοερασιτέχνης ως απλός συνομιλητής pmr θα βγεί με το δικο του pmr

finos
18-05-15, 23:41
Α οκ δεν πιραζει σόρυ είμαι ΑΣΧΑΙΤΟΣ και παλι σορι

finos
20-05-15, 13:24
Τελικά το κλείνουμε για τοις 20 του Ιούνη ?

aekologos
03-06-15, 05:13
μια τελειως φιλικη παρατηρηση, μην περιμενεις να σε παρουν στα σοβατα οταν κανεις τοσα ορθογραφικα λαθη, -εκτος αν εχεις δυσλεξια , τοτε δικαιολογεισαι.

και εγω μεσα ειμαι με Pmr

vikiath
03-06-15, 10:02
από avatar είσαι τέλειος..... αλλά από ορθογραφία αδελφάκι μου έλεος!!! γραφε πρώτα σε word πατα ορθ/ ελεγχο και μετά κανε copy

lepouras
03-06-15, 10:32
μια τελειως φιλικη παρατηρηση, μην περιμενεις να σε παρουν στα σοβατα οταν κανεις τοσα ορθογραφικα λαθη, -εκτος αν εχεις δυσλεξια , τοτε δικαιολογεισαι.

και εγω μεσα ειμαι με Pmr

συμφωνώ. αλλά και εμείς κοιτάμε λίγο πριν πατήσουμε την <<υποβολή>>.:wiink:

από avatar είσαι τέλειος..... αλλά από ορθογραφία αδελφάκι μου έλεος!!! γραφε πρώτα σε word πατα ορθ/ ελεγχο και μετά κανε copy
δεν χρειάζεται. υπάρχουν ένα σορό πρόσθετα για κάθε browser.

Satcom
03-06-15, 12:15
μια τελειως φιλικη παρατηρηση, μην περιμενεις να σε παρουν στα σοβατα οταν κανεις τοσα ορθογραφικα λαθη, -εκτος αν εχεις δυσλεξια , τοτε δικαιολογεισαι.

Από τότε που ανακάλυψαν την δυσλεξία όποιος βαριέται (στην καλύτερη περίπτωση) η δεν πήγαινε σχολείο η δεν ξέρει ελληνικά δηλώνει δυσλεκτικός.

Για να κάνεις χρήση του διορθωτή πρέπει να ξέρεις και ορθογραφία και λεξιλόγιο, αλλιώς βλέπεις κείμενα ακόμη και με τόνους αλλά η μπαταρία μπαταριά τα παιδιά παιδία η και πεδία και άλλα ωραία!

aekologos
10-06-15, 01:18
συμφωνώ. αλλά και εμείς κοιτάμε λίγο πριν πατήσουμε την <<υποβολή>>.:wiink:
.

οκ ξεφυγε :P



τελικα θα κανονισουμε τιποτα?

finos
18-07-15, 15:14
κανονιζουμε τωρα τιποτα τι λετε για την αλη κηργακη

vasilis1
18-07-15, 23:50
Από τότε που ανακάλυψαν την δυσλεξία όποιος βαριέται (στην καλύτερη περίπτωση) η δεν πήγαινε σχολείο η δεν ξέρει ελληνικά δηλώνει δυσλεκτικός.

Για να κάνεις χρήση του διορθωτή πρέπει να ξέρεις και ορθογραφία και λεξιλόγιο, αλλιώς βλέπεις κείμενα ακόμη και με τόνους αλλά η μπαταρία μπαταριά τα παιδιά παιδία η και πεδία και άλλα ωραία!

Ειλικρινα καλυτερα δεν μπορούσες να το θέσεις