PDA

Επιστροφή στο Forum : περίεργο ( ;)προβλημα



thangr
04-06-15, 22:43
Λοιπόν παιδιά έχω μερικά προβληματάκια.Σε δύο μπρίζες που συνδέονται με το κεντρικό καλώδιο με το δικό τους καλώδιο η καθεμία, αν συνδέσω την τηλεόραση με ενσωματομένο δέκτη πιάνουν όλα τα κανάλια ,αν συνδέσω την παλία τηλεόραση με τον αποκωδικοποιητή χάνονται αρκετά περιφερειακά κανάλια και η Ν1,Ν PLUS πολλές φορές.Τι μπορεί να φταίει;Απώλειες από τον αποκωδικοποιητή;Το καλώδιο απο μπρίζα σε τηλεόραση ή αποκωδικοποιητή είναι το ίδιο.

GiwrgosTH
05-06-15, 10:49
Λοιπόν παιδιά έχω μερικά προβληματάκια.Σε δύο μπρίζες που συνδέονται με το κεντρικό καλώδιο με το δικό τους καλώδιο η καθεμία, αν συνδέσω την τηλεόραση με ενσωματομένο δέκτη πιάνουν όλα τα κανάλια ,αν συνδέσω την παλία τηλεόραση με τον αποκωδικοποιητή χάνονται αρκετά περιφερειακά κανάλια και η Ν1,Ν PLUS πολλές φορές.Τι μπορεί να φταίει;Απώλειες από τον αποκωδικοποιητή;Το καλώδιο απο μπρίζα σε τηλεόραση ή αποκωδικοποιητή είναι το ίδιο.
Προφανώς οριακή λήψη με τον αποκωδικοποιητή να είναι πιο "αναίσθητος" από την τηλεόραση και ως αποτέλεσμα σε αυτόν να χάνεις κάποια κανάλια.
Ίσως ένας ενισχυτής γραμμής να σου λύσει το πρόβλημα.

thangr
05-06-15, 23:57
Ευχαριστώ για την γνώμη σου.Αυτό σκεφτόμουν κ εγώ για ενισχυτή.Εχω βέβαια έναν παλιό που δεν ξέρω αν είναι κ καλός.Τι ενισχυτή να κοιτάξω;Πρέπει να έχει καποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά;Υποψιν θα το συνδέσω στον κατω όροφο πριν το διακλαδωτή οπου το ένα καλώδιο παει στον ίδιο όροφο κατευθείαν στην τηλεόραση κ το άλλο ενώνεται με το καλωδιο που παει στις μπριζες με το προβληματάκι.

draco1
06-06-15, 22:16
Είχα ανάλογο πρόβλημα με αποκωδικοποιητή τον αντικατέστησα και είναι οκ

thangr
07-06-15, 10:14
Ξέχασα να αναφέρω ότι οι αποκωδικοποιητές (2) σε άλλες μπρίζες-τηλεοράσεις δουλεύουν μια χαρά.

info@kalarakis.com
08-06-15, 09:26
Οι πρίζες δεν έχουν μέσα τερματικές αντιστάσεις
άνοιξε τις πρίζες και βάλε παράλληλα στο καλώδιο μια αντίσταση 75Ω

kiros
08-06-15, 09:45
Οι πρίζες δεν έχουν μέσα τερματικές αντιστάσεις
άνοιξε τις πρίζες και βάλε παράλληλα στο καλώδιο μια αντίσταση 75Ω
Αφού το σήμα του είναι οριακό, τότε είναι που δεν θα βλέπει τίποτα.

thangr
08-06-15, 10:04
Οι πρίζες δεν έχουν μέσα τερματικές αντιστάσεις
άνοιξε τις πρίζες και βάλε παράλληλα στο καλώδιο μια αντίσταση 75Ω
Οι μπρίζες είναι τερματικές.Τις άλλαξα ,ειναι καινούριες.Εκτός αν εννοεις κάτι άλλο.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας πάντως.

Πιστεύω οτι ίσως χρειάζεται άλλο ,πιο δυνατό ενισχυτή ή κάνω λάθος;

GiwrgosTH
08-06-15, 11:04
Πιστεύω οτι ίσως χρειάζεται άλλο ,πιο δυνατό ενισχυτή ή κάνω λάθος;
To να σου πει κάποιος το οτιδήποτε, χωρίς να μετρήσει, είναι μπακαλίστικο!
Μπακαλίστικα λοιπόν σου είπα να βάλεις έναν ενισχυτή γραμμής εκεί όπου υπάρχει το πρόβλημα.
Η λύση όμως μπορεί να είναι πιο εύκολη, απλά μετρώντας τις στάθμες.
Αυτό μπορεί να το κάνει μόνο ένας τεχνικός.

kiros
08-06-15, 12:45
To να σου πει κάποιος το οτιδήποτε, χωρίς να μετρήσει, είναι μπακαλίστικο!
Μπακαλίστικα λοιπόν σου είπα να βάλεις έναν ενισχυτή γραμμής εκεί όπου υπάρχει το πρόβλημα.
Η λύση όμως μπορεί να είναι πιο εύκολη, απλά μετρώντας τις στάθμες.
Αυτό μπορεί να το κάνει μόνο ένας τεχνικός.
Που πολλοί από αυτούς δουλεύουν μπακαλίστικα επειδή δεν έχουν ούτε ένα στοιχειώδες πεδιόμετρο.

GiwrgosTH
08-06-15, 12:52
Που πολλοί από αυτούς δουλεύουν μπακαλίστικα επειδή δεν έχουν ούτε ένα στοιχειώδες πεδιόμετρο.
Δυστυχώς έχεις δίκιο!